Translate tutorial 1.0 - en to bs translation catalogue (460 entries)

en: Abandon unlimited license
bs: Odustati od registrovane licence

en: Absent
bs: Otkazan

en: Add
bs: Dodaj

en: Animate
bs: Animiraj

en: Apply
bs: Primjeni

en: Astronomy
bs: Astronomija

en: Day Length
bs: Dužina dana

en: Moon Phase
bs: Mjesečeva faza

en: Sunrise
bs: Svitanje

en: Sunset
bs: Suton

en: Auto update weather
bs: Automatski ažuriraj prognozu

en: Bad ICAO code
bs: Krivi ICAO kod

en: Buy YoWindow Unlimited!
bs: Kupi licencu za YoWindow Unlimited!

en: Calendar
bs: Kalendar

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Change
bs: Promjeni

en: Code
bs: Kod

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
bs: Vremenska prognoza sa {0}, dostavljena od Norveškog Meteorološkog Instituta i NRK

en: Forecast from {0}
bs: Prognoza od {0}

en: Current weather
bs: Trenutna prognoza

en: Friday
bs: Petak

en: Monday
bs: Ponedjeljak

en: Saturday
bs: Subota

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Fr
bs: Pe

en: Mo
bs: Po

en: Sa
bs: Su

en: Su
bs: Ne

en: Th
bs: Če

en: Tu
bs: Ut

en: We
bs: Sr

en: day ago
bs: dan prije

en: days ago
bs: dana prije

en: Default
bs: Zadano

en: Blowing
bs: Vjetrovito

en: Clear
bs: Vedro

en: Cloudy
bs: Oblačno

en: Drizzle
bs: Sipi

en: Fair
bs: Pretežno vedro

en: Fog
bs: Maglovito

en: Freezing
bs: Mrzne

en: Hail
bs: Tuča

en: Haze
bs: Izmaglica

en: Heavy
bs: Jako

en: Ice Crystals
bs: Inje

en: Ice Pellets
bs: Ledena tuča

en: In Vicinity
bs: U blizini

en: Light
bs: Lagana

en: Low Drifting
bs: Nisko

en: Mist
bs: Sumaglica

en: Mostly Cloudy
bs: Pretežno oblačno

en: Partial
bs: Djelimično

en: Partly Cloudy
bs: Djelimično oblačno

en: Patches
bs: Mrlje

en: Rain
bs: Kiša

en: Rain And Thunder
bs: Kiša i grmljavina

en: Sand
bs: Pijesak

en: Shallow
bs: Plitak

en: Shower
bs: Pljusak

en: Shower With Thunder
bs: Pljusak sa grmljavinom

en: Sleet
bs: Susnježica

en: Small Hail
bs: Sitna tuča

en: Smoke
bs: Čađ

en: Snow
bs: Snijeg

en: Snow And Thunder
bs: Snijeg i grmljavina

en: Snow Grains
bs: Zrnati snijeg

en: Snow Showers
bs: Susnježica

en: Thunderstorm
bs: Oluja

en: Unknown Precipitation
bs: Nepoznate padavine

en: Widespread Dust Haze
bs: Rasprostranjena prašina

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
bs: Krivi licencni ključ. Pokušaj ponovo. Provjerite da li ste unijeli ispravan ključ. Pokušajte se koristiti copy/paste metodom.

en: Wrong license key
bs: Pogrešan licencni ključ

en: You will have to restart the application for this to take effect
bs: Vi ćete morati ponovo pokrenuti zahtjev za taj učinak

en: Language change
bs: Promjena jezika

en: No limits!
bs: Bez ograničenja!

en: Buy now!
bs: Kupite sada!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
bs: Kupite licencu za Unlimited verziju programa kako bi dobili pristup svim opcijama programa.

en: Not now
bs: Ne sada

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
bs: Da bi dovršili registraciju unesite licencni ključ koji smo vam poslali. Savjet: koristite copy/paste.

en: License registration
bs: Registrovanje licence

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
bs: Hvala na registrovanju YoWindow programa! Sva ograničenja su uklonjena i imate punu verziju programa. Uživajte!

en: Distance
bs: Udaljenost

en: Down
bs: Dole

en: Download
bs: Preuzmi

en: Enter weather source URL please
bs: Molimo unesite URL adresu izvora prognoze

en: Error
bs: Greška

en: The location is already added
bs: Lokacija je već dodana

en: Exit
bs: Izlaz

en: To get started, pick your home location
bs: Da bi počeli, odaberite svoju lokaciju

en: Forecast Panel
bs: Panel za prognozu

en: Full Screen
bs: Cijeli ekran

en: Help
bs: Pomoć

en: Highlight weather station parameters
bs: Označi parametre meteorološke stanice

en: Home
bs: Početna

en: Inspector
bs: Inspektor

en: Landscape
bs: Pejzaž

en: Foreground
bs: Prvi plan

en: Landscape Options
bs: Opcije pejzaža

en: Landscape pictures
bs: Slike pejzaža

en: Landscapes
bs: Pejzaži

en: Language:
bs: Jezik:

en: English
bs: Engleski

en: System Default
bs: Zadani u sistemu

en: Latitude
bs: Latituda

en: {0} locations
bs: {0} lokacije

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
bs: Trenutno možete dodati maksimalno {0} lokacija. U punoj verziji Unlimited YoWindow programa možete dodati koliko želite lokacija.

en: Weather auto-update is off
bs: Automatsko ažuriranje prognoze je isključeno

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
bs: Pritisnite tipku F5 za ažuriranje prognoze. Prognoza se automatski ažurira u registrovanoj - Unlimited Editon verziji.

en: {0} weather forecast days only
bs: samo {0} dana prognoze

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
bs: Trenutno imate pristup za {0} dana vremenske prognoze sada. Neograničena verzija vam daje {1} dana prognoze.

en: Licence key
bs: Licencni ključ

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
bs: Prognoza se automatski ažurira u registrovanoj Unlimited verziji programa

en: LIVE
bs: UŽIVO

en: Load weather from personal weather station
bs: Učitaj prognozu sa vlastite vremenske stanice

en: Loading
bs: Učitavam

en: Loading landscape...
bs: Učitavam pejzaž...

en: Location
bs: Lokacija

en: Location ID
bs: ID lokacije

en: Location Properties
bs: Karakteristike lokacije

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
bs: Link

en: Locations
bs: Lokacije

en: All locations
bs: Sve lokacije

en: All regions
bs: Sve regije

en: All states
bs: Sve države

en: Change landscape
bs: Promjeni pejzaž

en: Select a location
bs: Odaberi lokaciju

en: The location is already added
bs: Lokacija je već dodana

en: Location is not selected yet
bs: Lokacija još nije odabrana

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
bs: Veći gradovi (sa više od 100,000 stanovnika)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
bs: Mrežna greška, informacija o lokaciji nije dostupna. Zbog toga lokacija sada ne može biti odabrana.

en: No locations in scope
bs: Nema lokacija u dometu

en: Region
bs: Regija

en: Cannot find a location?
bs: Ne možete pronaći lokaciju?

en: Set as Home
bs: Postavi kao Početnu

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Longitude
bs: Longituda

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
bs: Pogled ka sjeveru (Zapadni vjetar puše s lijeva)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
bs: Pogled ka jugu (Zapadni vjetar puše sa desna)

en: December
bs: Decembar

en: February
bs: Februar

en: January
bs: Januar

en: July
bs: Juli

en: June
bs: Juni

en: March
bs: Mart

en: May
bs: Maj

en: November
bs: Novembar

en: October
bs: Oktobar

en: September
bs: Septembar

en: About
bs: O programu

en: Facebook Edition
bs: Facebook izdanje

en: License Agreement
bs: Licencni sporazum

en: Visit our Forum
bs: Posjetite naš Forum

en: YoWindow for your Site or Blog
bs: YoWindow za vašu internet stranicu ili blog

en: {0} minutes back
bs: {0} minuta prije

en: {0} minutes forward
bs: {0} minuta naprijed

en: Name
bs: Ime

en: Network error
bs: Mrežna greška

en: It is available on {0}
bs: Dostupno je na {0}

en: New version released
bs: Dostupna je nova verzija

en: Next Day
bs: Slijedeći dan

en: No
bs: Ne

en: No weather
bs: Nema prognoze

en: Notify me when a new version is available
bs: Obavijesti kada bude dostupna nova verzija

en: Online
bs: Na liniji

en: Open {0}
bs: Otvoren {0}

en: Options
bs: Opcije

en: Advanced
bs: Napredno

en: Application choice
bs: Odabir aplikacije

en: Date
bs: Datum

en: Display
bs: Prikaz

en: Animate clouds
bs: Animiraj oblake

en: Default
bs: Zadano

en: Full screen mode
bs: Cijeli ekran

en: Quality
bs: Kvaliteta

en: Custom
bs: Prilagodi

en: Excellent
bs: Odlično

en: Moderate
bs: Umjeren

en: Number of days to display:
bs: Prikaži broj dana:

en: Tile contents:
bs: Sadržaj djela:

en: General
bs: Glavni

en: Contents
bs: Sadržaj

en: Show N/A parameters
bs: Prikaži N/A parametre

en: Live indicator
bs: Uživo indikator

en: Locations
bs: Lokacije

en: Operation successful!
bs: Uspješno izvedeno!

en: Refresh locations DB
bs: Osvježi bazu podataka lokacija

en: Reset to defaults
bs: Vrati na zadano

en: Add
bs: Dodaj

en: User interface
bs: Korisnički interfejs

en: Screen saver
bs: Čuvar ekrana

en: Time Bar
bs: Vremenska traka

en: Unit system:
bs: Jedinični sistem:

en: Units
bs: Jedinice

en: Auto-detected
bs: Automatski pronađi

en: Custom
bs: Prilagodi

en: Distance:
bs: Udaljenost:

en: Metric
bs: Metrički

en: Russia
bs: Ruski

en: Pressure:
bs: Pritisak:

en: Temperature:
bs: Temperatura:

en: US
bs: SAD

en: Wind speed:
bs: Brzina vjetra:

en: Landscape Options
bs: Opcije pejzaža

en: Show Daylight Diagram
bs: Prikaži dijagram dnevnog svjetla

en: Show Forecast Panel
bs: Prikaži panel za prognozu

en: Show Full Screen button
bs: Prikaži dugme za cijeli ekran

en: Show Inspector
bs: Prikaži inspektora

en: Show Time Bar
bs: Prikaži vremensku liniju

en: Show User interface
bs: Prikaži korisnički interfejs

en: Show forecast when current weather is expired
bs: Prikaži prognozu kad trenutno vrijeme istekne

en: Organize
bs: Organiziraj

en: Organize locations
bs: Organiziraj lokacije

en: Organize pictures
bs: Organiziraj slike

en: Pictures
bs: Slike

en: press
bs: pritisni

en: Falling
bs: Pada

en: Falling Rapidly
bs: Brzo pada

en: Rising
bs: Raste

en: Rising Rapidly
bs: Brzo raste

en: Steady
bs: Stabilno

en: Previous Day
bs: Prethodni dan

en: Properties
bs: Svojstva

en: Refresh Locations data base
bs: Osvježi bazu podataka lokacija

en: Register
bs: Registriraj

en: Remove
bs: Ukloni

en: Rename
bs: Preimenuj

en: Rename location
bs: Preimenuj lokaciju

en: Rename picture
bs: Preimenuj sliku

en: Retry
bs: Pokušaj ponovo

en: Run with Windows (minimized to tray)
bs: Pokreni sa windowsima (minimizirano)

en: Season map
bs: Sezonska mapa

en: Select
bs: Odaberi

en: Select country
bs: Odaberi zemlju

en: Select a landscape
bs: Odaberi pejzaž

en: Select location
bs: Odaberi lokaciju

en: Select region
bs: Odaberi lokaciju

en: Select state
bs: Odaberi državu

en: Set as default
bs: Postavi kao zadano

en: Set YoWindow as ScreenSaver
bs: Postavite YoWindow kao čuvar zaslona

en: Setup
bs: Postavke

en: Show
bs: Prikaži

en: Show again
bs: Prikaži ponovo

en: Speed
bs: Brzina

en: Time
bs: Vrijeme

en: {0} ago
bs: prije {0}

en: Time zone
bs: Vremenska zona

en: Today
bs: Danas

en: Tomorrow
bs: Sutra

en: Tom.
bs: Sutra.

en: Tonight
bs: Večeras

en: Add New Location
bs: Dodaj novu lokaciju

en: Open Calendar...
bs: Otvori kalendar...

en: Show Less Days
bs: Prikaži manje dana

en: Show More Days
bs: Prikaži više dana

en: Update Weather
bs: Osvježi vrijeme

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Up
bs: Gore

en: Update interval
bs: Interval ažuriranja

en: Update weather
bs: Ažuriraj vrijeme

en: Updating weather
bs: Ažuriram vrijeme

en: View
bs: Pogled

en: Please wait...
bs: Molimo pričekajte...

en: Weather
bs: Prognoza

en: Daily rain total
bs: Ukupne dnevne padavine

en: Weather expired
bs: Prognoza je istekla

en: Feels like
bs: Kao da je

en: Day maximum temperature
bs: Današnja maksimalna temperatura

en: Day minimum temperature
bs: Današnja minimalna temperatura

en: Weather forecast
bs: Vremenska prognoza

en: Forecast issued
bs: Prognoza izdana

en: Hail
bs: Tuča

en: Humidity
bs: Vlažnost

en: Observed
bs: Posmatrano

en: Pressure
bs: Pritisak

en: PWS only
bs: Samo PWS

en: Rain
bs: Kiša

en: Rain/Snow rate
bs: Tempo kiše/snijega

en: Description
bs: Opis

en: Sky image
bs: Slika neba

en: Snow
bs: Snijeg

en: Snow level
bs: Visina snijega

en: Weather station properties
bs: Svojstva vremenske stanice

en: Temperature
bs: Temperatura

en: Temperature range
bs: Raspon temperature

en: Update error
bs: Greška pri ažuriranju

en: Update time
bs: Ažuriraj vrijeme

en: UV index
bs: UV indeks

en: Visibility
bs: Vidljivost

en: Unlimited
bs: Neograničeno

en: Wind
bs: Vjetar

en: Calm
bs: Mirno

en: Variable
bs: Promjenjivo

en: Welcome to YoWindow!
bs: Dobrodošli u YoWindow!

en: Wind direction:
bs: Smjer vjetra:

en: East
bs: Istok

en: North
bs: Sjever

en: South
bs: Jug

en: West
bs: Zapad

en: Yes
bs: Da

en: Close screensaver on mouse move
bs: Zatvori čuvar ekrana pomakom miša

en: Color
bs: Boja

en: Background
bs: Pozadina

en: Choose color
bs: Odaberi boju

en: System tray
bs: Sistemska traka

en: Transparent
bs: Prozirno

en: Precipitation chance
bs: Mogućnost padavina

en: Rain chance
bs: Moguća kiša

en: Snow chance
bs: Moguć snijeg

en: {0} only
bs: samo {0}

en: US
bs: SAD

en: Dew point
bs: Tačka rosišta

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
bs: Želim se zabaviti

en: NWS forecasts for the USA
bs: NWS prognoza samo za SAD

en: Open
bs: Otvori

en: Browse
bs: Pretraži

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
bs: Unesi putanju do slike ili pejzaža na internetu ili svom računaru

en: Landscape load error
bs: Greška pri učitavanju pejzaža

en: Picture load error
bs: Greška pri učitavanju slike

en: The landscape is already added
bs: Pejzaž je već dodan

en: Landscape collection
bs: Kolekcija pejzaža

en: Turn your photo into Landscape
bs: Pretvori svoju sliku u pejzaž

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
bs: {0}Nauči{1} kako pretvoriti sliku u pejzaž

en: Village
bs: Selo

en: Seaside
bs: Primorje

en: Airport
bs: Aerodrom

en: Sky
bs: Nebo

en: Landscape made from picture
bs: Pejzaž načinjen od slike

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
bs: Mi ćemo Vas voditi kroz proces pretvaranja slike u YoWindow pejzaž.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
bs: Molimo Vas da pročitate naše upute {0}Kako pretvoriti sliku u pejzaž?{1} unaprijed

en: Click Next to continue...
bs: Kliknite dalje za nastavak...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
bs: Odaberite sliku koju želite pretvoriti u pejzaž.

en: How to pick the best landscape picture?
bs: Kako odabrati najbolju sliku za pejzaž?

en: Source picture
bs: Izvor slike

en: The landscape will be created in the following folder
bs: Pejzaž će biti kreiran u slijedećoj mapi

en: Landscape folder name
bs: Naziv mape pejzaža

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
bs: Kliknite na dugme "Kreiraj" za stvaranje {0} pejzaža

en: {0} landscape has been created successfully!
bs: {0} pejzaž je uspješno izrađen!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
bs: Sada ga otvorite {0} u vašem editoru slika. Trebate ukloniti nebo sa slike. Sliku ćete pronaći u {1}  mapi sa pejzažima{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
bs: Nebo se može veoma lako ukloniti. Pročitajte naše kratko {0}uputstvo{1}.

en: Auto
bs: Automatski

en: Horizon Level Setup
bs: Podešavanje horizonta

en: Keys: Up/Down
bs: Tipke: Gore/Dole

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
bs: Dali ste sigurni da želite izbrisati sliku pejzaža {0}. Nemoguće je vratiti izbrisani pejzaž. Jeste li sigurni?

en: Edit Landscape
bs: Uređivanje pejzaža

en: Edit Horizon Level
bs: Uredi visinu horizonta

en: File not found.
bs: Datoteka nije pronađena.

en: The name is empty
bs: Ime je prazno

en: The folder already exists
bs: Mapa već postoji

en: Illegal folder name
bs: Neodgovarajuće ime mape

en: The file format is not supported.
bs: Format datoteke nije podržan.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
bs: Slika je prevelika za Yowindow. Veličina slike ne smije prelaziti 2880 piksela po širini ili visini.

en: Landscape Image
bs: Slika pejzaža

en: Landscape Folder
bs: Mapa Pejzaža

en: About Landscape
bs: O pejzažu

en: Picture {0} imported successfully
bs: Slika {0} je uspješno uvezena

en: Remind Me Later
bs: Podsjeti me kasnije

en: Skip This Version
bs: Preskoči ovu verziju

en: Loading
bs: Učitavam

en: Next
bs: Sljedeći

en: Back
bs: Nazad

en: Finish
bs: Završiti

en: Create
bs: Stvoriti

en: Import
bs: Uvoz

en: Delete
bs: Izbrisati

en: Path
bs: Putanja

en: Options
bs: Opcije

en: Select the options you like
bs: Izaberite opcije koje vam se sviđaju

en: Set YoWindow as default screen saver
bs: Postavi YoWindow kao zadani čuvar ekrana

en: Start with Windows (minimized to system tray)
bs: Pokreni sa Windowsima (minimizirano)

en: Add a shortcut to quick launch bar
bs: Dodaj prečac za brzo pokretanje

en: You are about to upgrade YoWindow.
bs: Upravo ćete ažurirati YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
bs: Kliknite OK da instalirate novu verziju.

en: You must close YoWindow before you can continue.
bs: Morate zatvoriti YoWindow prije nego nastavite.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
bs: Nakon što ste zatvorili YoWindow, odaberite Ponovi.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
bs: Ako želite otkazati postupak deinstalacije, odaberite Odustani.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
bs: Ako svejedno želite instalirati, odaberite ignoši.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
bs: Ako želite prekinuti instalaciju odaberite Prekid.

en: Final step
bs: Završni korak

en: Start YoWindow on system startup
bs: Pokrenite YoWindow prilikom pokretanja sistema

en: Check for new version...
bs: Provjerite postoji li nova verzija...

en: YoWindow is up to date!
bs: YoWindow je do datuma!

en: You have the latest version
bs: Imate posljednju verziju

en: Download new version!
bs: Preuzmite novu verziju!

en: Preview
bs: Prikaz

en: Show small YoWindow logo
bs: Prikaži mali logo YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
bs: Pejzaž je dostupan samo u licenciranoj verziji programa.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
bs: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
bs: min

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
bs: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
bs: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
bs: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
bs: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
bs: stopa

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
bs: milja

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
bs: m/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
bs: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
bs: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
bs: knots

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
bs: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
bs: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
bs: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
bs: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
bs: inč

en: Display "?"
bs: Prikaži "?"

en: Hide parameter
bs: Sakrij parametar

en: When weather parameter is not available
bs: Kad parametar nije dostupan

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
bs: Informacije

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
bs: Sve

en: Temperature and Time
bs: Temperatura i Vrijeme

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
bs: Ovo je Registrovana - Unlimited Edition verzija programa.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
bs: Program je već registrovan.

en: Free edition
bs: Besplatna verzija

en: Unlimited edition
bs: Registrovana-Unlimited verzija programa

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
bs: Da biste uživali u YoWindow trebate instalirati Flash Player (za Internet Explorer) {0} ili noviji.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
bs: Preuzmi Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
bs: Otključaj pejzaž

en: YoWindow for Chrome
bs: YoWindow za Chrome

en: Follow YoWindow on Facebook
bs: Pratite YoWindow na Facebook-u

en: Follow YoWindow on Twitter
bs: Pratite YoWindow na Twitter-u

en: Landscape trial, days left:
bs: Probna verzija programa da isprobate imate još dana:

en: Landscape trial period is over
bs: Probna verzija je istekla

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
bs: "{0}" pejzaž je dio YoWindow registrovane verzije.

en: Details
bs: Detalji

note: see Options/Advanced
en: View direction
bs: Pogledaj smjer

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
bs: Fiksno nebo

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
bs: Uredi

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
bs: Osvježi

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
bs: Smanjeno

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
bs: utiče samo na vjetar

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
bs: Prenos

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
bs: Podijeli

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
bs: Objavi

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
bs: Odobri

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
bs: Objavljeno!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
bs: Prostor

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
bs: Vrijeme sada u {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
bs: Vremenska prognoza za {0} u {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
bs: Danas je u {0} (prognoza)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
bs: Sutra u {0} (prognoza)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
bs: Prognoza

en: Sound
bs: Zvuk

en: Enable sound
bs: Omogući zvuk

note: This is sound volume
en: Volume
bs: Jačina

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
bs: Preskoči

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
bs: Postavljen u stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
bs: Osvježi trenutnu sezonu

en: Winter
bs: Zima

en: Spring
bs: Proljeće

en: Summer
bs: Ljeto

en: Autumn
bs: Jesen

en: Naked
bs: Nag

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
bs: Države

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
bs: Dajte glas za YoWindow, hvala

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
bs: Pređite po ekranu da bi vidjeli vremenske promjene proteklih sati

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
bs: I još jednom

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
bs: Pritisnite tipku 'UŽIVO' za povratak na trenutno vrijeme

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
bs: Uživajte gledajući vremensku prognozu
