Glossary - en to ca translation catalogue (784 entries)

en: Term
ca: Terme

en: abort
ca: avortar

note: "1. In character recognition systems a type of symbol that, unlike a letter or numeral, has no intrinsic meaning and must be defined before it can be interpreted. 2. In programming a data type defined by the operations that can be performed on objects of t"
en: Abstract
ca: Abstracte

note: "1. In applications, a key or key combination used to perform a defined function. Also called shortcut key. 2. A hardware device that speeds or enhances the operation of one or more subsystems, leading to improved program performance. "
en: Accelerator
ca: Accelerador

en: Accept
ca: Accepta

note: "1. The act of reading data from or writing data to memory. 2. Connection to the Internet or other network or system.  2. To gain entry to memory in order to read or write data."
en: access
ca: accés

note: "A record of essential user information that is stored on the system.. Network accounts are created by network administrators and are used both to validate users and to administer policies-for example, permissions-related to each user."
en: Account
ca: Compte

note: "Pertaining to the device, program, file, or portion of the screen that is currently operational or subject to command operations. "
en: Active
ca: Actiu

note: "A disk drive mechanism for moving the read/write head(s) to the location of the desired track on a disk. "
en: Actuator
ca: Actor

en: Add
ca: Afegir

note: "1. A number specifying a location in memory where data is stored. 2. A unique code that specifies a particular computer (node) or site on the Internet or other network. 3. A code used to specify an e-mail destination."
en: Address
ca: Adreça

en: Adjust
ca: Ajustar

note: "The performing of maintenance tasks on a system or network"
en: Administration
ca: Administració

en: Aggregate
ca: Agrega

note: "A visual or auditory signal from a computer alerting the user to an error or hazardous situation."
en: Alarm
ca: Alarma

note: "In an application such as a word processor, to position lines of type relative to some point, such as the page margin. The most common types of alignment are left- and right-aligned and centered. "
en: Align
ca: Alinear

en: Allow
ca: Permet

note: "A software product that is under development and has enough functionality to begin testing. "
en: Alpha
ca: Alfa

note: "The high-order 8 bits of a 32-bit graphics pixel used to manipulate the remaining 24 bits for purposes of coloring or masking. In computer graphics, memory associated with each pixel used to store the fractional coverage of the pixel."
en: alpha channel
ca: canal alfa

note: "Pertaining to a device or signal that is continuously varying in strength or quantity, such as voltage or audio, rather than based on discrete units, such as the binary digits 1 and 0. "
en: Analog
ca: Analògic

note: "The evaluation of a situation or problem, including review from various aspects or points of view. In computing, analysis commonly involves such features as flow control, error control, and evaluation of efficiency."
en: Analysis
ca: Anàlisi

note: "A tag in an HTML document that defines a section of text, an icon, or other element as a link to another element in the document or to another document or file. "
en: Anchor
ca: Anclatge

note: "A logical operation combining the values of two bits (0, 1) or two Boolean values (false, true) that returns a value of 1 (true) if both input values are 1 (true) and returns a 0 (false) otherwise. "
en: AND
ca: I

note: "The simulation of movement through a rapid succession of static images. "
en: Animation
ca: Animació

note: "On the Internet, the standard login name used to obtain access to a public FTP file archive. "
en: Anonymous
ca: Anònim, -a

note: "A setting that allows a modem to answer an incoming call automatically. It is used in all fax machines. "
en: Answer mode
ca: Mode de resposta

note: "A software technique (algorithm) for smoothing the jagged appearance of curved or diagonal lines caused by poor resolution on a display screen. "
en: Antialiasing
ca: Contrarèplica

note: "To place or insert as an attachment by adding data to the end of a file or database or extending a character string. To attach to the end of; most often used in reference to writing a file of adding to a string."
en: Append
ca: Afegeix

note: "An application working inside a small window in a panel. A program that can be downloaded over the Internet and executed on the recipient's machine. "
en: Applet
ca: Miniaplicació

note: "A software program designed to assist in the performance of a specific task or for particlar user needs, such as word processing, accounting, or inventory management. "
en: Application
ca: Aplicació

note: "A button in the panel which launches an application or executes a command when pressed."
en: Application Launcher
ca: Executor de l'aplicació

note: "A collection of several files bundled into one file by a program (such as ar, tar, bar or cpio) for shipment or archiving."
en: archive
ca: arxiu

en: area grid
ca: graella de l'àrea

note: "In programming, a list of data values, all of the same type, any element of which can be referenced by an expression consisting of the array name followed by an indexing expression. An arrangement of elements in one or more dimensions."
en: Array
ca: Matriu

note: "The four directional keys on the numeri keypad."
en: Arrow key
ca: Tecla de desplaçament

en: Article
ca: Article de revista

note: "The arrangement of a sequence of items from lowest to highest, such as from 1 to 10 or from A to Z. "
en: Ascending order
ca: Ordre acendent

note: "In computer displays and graphics, the ratio of the width of an image or image area to its height. The aspect ratio is an important factor in maintaining correct proportions when an image is printed, rescaled, or incorporated into another document."
en: aspect ratio
ca: relació d'aspecte

note: "Without regular time relationship; unexpected and unpredictable with respect to the execution of a program's instructions. "
en: Asynchronous
ca: Asincrònic

note: "Any file accompanying an e-mail message in a special format so that it can be viewed or saved to disk independently of the main message body."
en: Attachment
ca: Fitxer adjunt

note: "In a database record, the name or structure of a field. In screen displays, an element of additional information stored with each character. In markup languages such as SGML and HTML, a name-value pair within a tagged element that modifies certain feature"
en: Attribute
ca: Atribut

note: "Relating to frequencies within the range of perception by the human ear."
en: Audio
ca: So

note: "In a multiuser or network operating system, the process by which the system validates a user's logon information. "
en: Authentication
ca: Autenticació

note: "Traditionally, to author meant to write a literary work or journalistic piece. In a computer context it means to create a product for implementation via computer technology; to write a computer program or to create Web pages. "
en: Author
ca: Autor

en: Autofill
ca: Omple automàticament

note: "In processing, the accessibility of a computer system or resource, such as a printer, in terms of usage or of the percentage of the total amount of time the device is needed."
en: Availability
ca: Disponibilitat

en: Average
ca: Mitjana

note: "In a chart or other two-dimensional system using coordinates, the horizontal line (x-axis) or vertical line (y-axis) that serves as a reference for plotting points. In a three-dimensional coordinate system, a third line (z-axis) is used to represent depth"
en: Axis
ca: Eix

note: "In the context of processes or tasks that are part of an operating system or program, operating without interaction with the user while the user is working on another task. In the UNIX command line, the character <literal>&amp;</literal> appended to a command will make that command run in the backg
en: Background
ca: Fons

note: "A duplicate copy of a program, a disk, or data, made either for archiving purposes or for safeguarding valuable files from loss should the active copy be damaged or destroyed. "
en: Backup
ca: Còpia de seguretat

note: "Adjustment of sources of sound so that the final transmission adheres to an artistic standard."
en: Balance
ca: Balanç

note: "An executable program, so called because the file containing the program consists of machine-readable binary digits, i.e. ones and zeroes."
en: Binary
ca: Binari

note: "1. Language-dependent code that allows a software library to be called from that computer language. 2. The process during which a client finds out where a server is so that the client can receive services. "
en: Binding
ca: Obligatori

note: "In statistics, a list or a function that describes the probabilities of the possible values of a random variable chosen by means of a Bernoulli sampling process. Also called Bernoulli distribution."
en: Binomial distribution
ca: Distribució binomial

note: "To not show or not display an image on part or all of the screen."
en: Blank
ca: Buit

en: Blinking cursor
ca: Cursor parpellejant

en: block buffer
ca: bloqueja la memòria intermèdia

note: "A signal that is prevented from being transmitted"
en: Blocked
ca: Bloquejada

en: Blur image
ca: Imatge difuminada

note: "1. In e-mail and Internet newsgroups, the content of a message. 2. In HTML, SGML, and XML, a section of a document that contains the content of the document, along with tags describing characteristics of the content."
en: body
ca: cos

note: "A type style that makes the text to which it is applied appear darker and heavier than the surrounding text. "
en: Bold
ca: Negreta

note: "1. A marker inserted at a specific point in a document to which the user may wish to return for later reference. 2. In Netscape Navigator, a link to a Web page or other URL that a user has stored in a local file in order to return to it later. "
en: book mark
ca: adreces d'interès

note: "Characteristic of logical (true, false) values. "
en: Boolean
ca: Boleà

note: "The boundary around a graphic image on screen. "
en: Box
ca: Quadre

note: "A node intermediate between the root and the leaves in some types of logical tree structure, such as the directory tree "
en: Branch
ca: Branca

en: Bricks
ca: Maons

note: "To scan a database, a list of files, or the Internet, either for a particular item or for anything that seems to be of interest. "
en: Browse
ca: Navegar

note: "Software that lets a user view HTML documents and access files and software related to those documents. "
en: Browser
ca: Explorador

note: "A region of memory reserved for use as an intermediate repository in which data is temporarily held while waiting to be transferred between two locations or devices. "
en: Buffer
ca: Memòria intermèdia

note: "An error in coding or logic that causes a program to malfunction or to produce incorrect results. "
en: bug
ca: error

note: "A typographical symbol, such as a filled or empty circle, diamond, box, or asterisk, used to set off a small block of text or each item in a list. "
en: Bullet
ca: Pic

en: Bulletin Board
ca: BBS

note: "Temporarily performing a function or task."
en: Busy
ca: Ocupat, -ada

note: "A graphic element in a dialog box that, when activated, performs a specified function. "
en: Button
ca: Botó

note: "A short-term storage area in RAM or on the hard disk.  Many programs use caches to store recently-accessed files or other items."
en: Cache
ca: Memòria cau

note: "Any device that performs arithmetic operations on numbers. "
en: Calculator
ca: Calculadora

note: "An application program in the form of an electronic calendar, commonly used for highlighting dates and scheduling appointments. "
en: Calendar
ca: Agenda

note: "To establish a connection through a telecommunications network. "
en: Call
ca: Crida

en: Cancel
ca: Cancel·lar

en: canvas
ca: àrea de dibuix

en: Caption
ca: Etiqueta

en: Case Sensitive
ca: Sensible a les majúscules

en: CDE panel
ca: Plafó CDE

note: "1. The intersection of a row and a column in a spreadsheet. 2. An addressable (named or numbered) storage unit for information. A "
en: Cell
ca: Cel·la

en: Cellular
ca: Cel·lular

note: "To align characters around a point located in the middle of a line, page, or other defined area."
en: Center
ca: Centra

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. 2. In communications, a medium for transferring information. Depending on its type, a communications channel can carry information (data, sound, and/or video) in either analog or digi"
en: Channel
ca: Canal

note: "A rectangular block of pixels that represents the space in which a given character is drawn on the screen. "
en: char cell
ca: cel·la de caràcter

note: "A collection of symbols, such as letters of one or several alphabets, digits, punctuation marks, etc. "
en: Character set
ca: Joc de caràcters

note: "Real-time conversation via computer. "
en: Chat
ca: Xat

note: "One of a set of bits that are added to a data message at its origin and scrutinized by the receiving process to determine whether an error has occurred during transmission. "
en: Check bit
ca: Verifica el dígit

note: "A nonexclusive setting that shows a checkmark in a box when the setting is chosen. Check boxes are used to enable or disable one or more features or options from a set. "
en: Checkbox
ca: Quadre de verificació

note: "In a tree structure, the relationship of a node to its immediate predecessor. "
en: child
ca: descendent

note: "A process initiated by another process (the parent)."
en: child process
ca: procés descendent

note: "In object-oriented programming, a generalized category that describes a group of more specific items, called objects, that can exist within it. "
en: Class
ca: Classe

en: Classification
ca: Classificació

en: Clear
ca: Buida

note: "The temporary buffer into which text or other data can be copied, to be used later by pasting into a different location. Most applications support the clipboard either through native mouse-based cut and paste functionality of X Window System, or through s"
en: Clipboard
ca: Porta-retalls

note: "To change an open window into an icon on the desktop. To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. To end a computer's connection with another computer o"
en: Close
ca: Tancar

note: "Program instructions. Source code consists of human-readable statements written by a programmer in a programming language. Machine code consists of numerical instructions that the computer can recognize and execute and that were converted from source code"
en: code
ca: codi

note: "1. A memory segment containing program instructions. 2. A named and segregated portion of a program's code typically performing a specific class of operations. "
en: code segment
ca: segment del codi

en: Coefficient
ca: Coeficient

en: Collaboration
ca: Col·laboració

note: "In data handling, to merge items from two or more similar sets to create a combined set that maintains the order or sequence of items in the original sets."
en: Collate
ca: Cotejar

note: "The result of two devices or network workstations trying to transmit signals at the exact same time on the same channel. "
en: Collision
ca: Col·lisió

note: "An instruction to a computer program which causes an action to be carried out. Commands are usually either typed at the keyboard or chosen from a menu."
en: Command
ca: Ordre

note: "A string of text written in the command language and passed to the command interpreter for execution. It can contain a command followed by arguments, options, file names and other expressions."
en: Command Line
ca: Línia d'ordre

note: "Parameters or arguments given on the UNIX command line after a program name, which tell the program how to run. "
en: Command line options
ca: Opcions de la línia d'ordre

en: Common properties
ca: Propietats comunes

note: "To check two items, such as words, files, or numeric values, so as to determine whether they are the same or different. "
en: Compare
ca: Compara

note: "To string together two or more sequences into one longer sequencce (for example, to combine the two strings 'hello' and 'there' into the single string 'hello there'). "
en: Concatenate
ca: Concatenar

note: "The state of an expression or a variable (for example, when a result can be either true or false, or equal or not equal)."
en: Condition
ca: Condició

note: "A pipe containing electric wires or cables, in order to protect them against damage from external causes."
en: Conduit
ca: Conducte

en: Confidential
ca: Confidencial

note: "In reference to a single microcomputer, the sum of a system's internal and external components, including memory, disk drives, keyboard, video, and generally less critical add-on hardware, such as a mouse, modem, or printer. Software (the operating system"
en: Configuration
ca: Configuració

en: Confirm
ca: Confirma

en: Confirmation
ca: Confirmació

note: "A physical link via wire, radio, fiber-optic cable, or other medium between two or more communications devices."
en: Connection
ca: Connexió

note: "In programming, a restriction on the solutions that are acceptable for a problem."
en: Constraint
ca: Restricció

note: "The data that appears between the starting and ending tags of an element in an SGML or HTML document. "
en: Content
ca: Contingut

note: "libgtop.pot"
en: Continue
ca: Continua

note: "The process of changing from one form or format to another. Types of conversion include: data (changing the way information is represented), file (changing a file from one format to another), hardware (changing all or part of a computer system), media (tr"
en: Conversion
ca: Conversió

note: "On the World Wide Web, a block of data that a Web server stores on a client system. When a user returns to the same Web site, the browser sends a copy of the cookie back to the server. "
en: cookie
ca: galeta

note: "To duplicate information and reproduce it in another part of a document, in a different file or memory location, or in a different medium. "
en: Copy
ca: Còpia

note: "A file created to hold a memory image useful for debugging problems when a program malfunctions."
en: Core file
ca: Fitxer de nucli

note: "A linear transformation which in the plane maps lines into points and lines into points and in space maps points into planes and planes into points."
en: Correlation
ca: Correlació

en: Count
ca: Compta

en: Covariance
ca: Covariança

note: "For a system or program, to fail to function correctly, resulting in the suspension of operation. A program crash results in the loss of all unsaved data and can leave the operating system unstable enough to require restarting the computer. A disk drive c"
en: crash
ca: fallada

en: Create
ca: Crear

en: Criteria range
ca: Sèrie de criteris

note: "An error that suspends processing until the condition can be corrected either by software or by user intervention "
en: Critical error
ca: Error greu

note: "In computer graphics, to cut off part of an image, such as unneeded sections of a graphic or extra white space around the borders. "
en: Crop
ca: Escapçar

en: Cross-reference
ca: Contrareferència

en: Cumulative
ca: Cumulatiu

note: "The flow of electric charge through a conductor, or the amount of such flow. Current is measured in amperes. Also used as a synonym to active."
en: Current
ca: Corrent

en: Curve
ca: Corba

note: "To modify or assemble hardware or software to suit the needs or preferences of the user. "
en: Customize
ca: Crida el configurador

en: custom window
ca: finestra personalitzada

note: "To remove part of a document, usually placing it temporarily in memory or the clipboard so that the cut portion can be inserted (pasted) elsewhere. "
en: Cut
ca: Retalla

note: "A background process providing basic system or network services. A daemon is activated only when needed, for example, to correct an error from which another program cannot recover."
en: Daemon
ca: Dimoni

note: "An item of information."
en: Data
ca: Dades

note: "A file composed of records, each containing fields together with a set of operations for searching, sorting, recombining, and other functions."
en: database
ca: base de dades

note: "To detect, locate, and correct logical or syntactical errors in a program or malfunctions in hardware. In hardware contexts, the term troubleshoot is the term more often used."
en: Debug
ca: Depuració

en: Decrease
ca: Redueix

note: "A choice made by a program when the user does not specify an alternative."
en: Default
ca: Per defecte

note: "To eliminate text, a file, or part of a document with the intention of removing the information permanently. "
en: Delete
ca: Eliminar

note: "The state in which one entity relies upon specific hardware, software, or specific events for its own definition or functionality. "
en: Dependence
ca: Dependència

en: Derived
ca: Derivat

note: "A sort that arranges items in descending order-for example, with Z preceding A and higher numbers preceding lower ones. "
en: Descending sort
ca: Ordre descendent

note: "The on-screen work area, on which windows, icons, and other graphical items may be placed."
en: Desktop
ca: Escriptori

note: "Software which provides graphical user interface for users desktop. In addtition to capabilities provided by a window manager (that is, ability to move, resize, and hide windows), a desktop environment usually also includes such elements of GUI as a File "
en: Desktop Environment
ca: Entorn de l'escriptori

note: "The location (drive, folder, or directory) to which a file is copied or moved. "
en: Destination
ca: Destinació

en: Destroy
ca: Destrueix

en: Detection
ca: Detecció

note: "A piece of hardware with which the system interacts, such as a hard disk, modem, printer or mouse."
en: Device
ca: Dispositiu

en: Diagram
ca: Diagrama

en: Dial
ca: Marcar

note: "In a graphical user interface, a special window displayed by the system or application to solicit a response from the user. "
en: Dialog Box
ca: Quadre de diàleg

en: Dialout Device
ca: Dispositiu de sortida

note: "One of the characters used to indicate a whole number (unit) in a numbering system. In any numbering system, the number of possible digits is equal to the base used. For example, the decimal (base-10) system has 10 digits, 0 through 9."
en: Digits
ca: Dígits

note: "One of three or four coordinates determining a position in space or in space and time."
en: Dimension
ca: Dimensió

note: "glade.pot"
en: Direction
ca: Direcció

note: "A branch within UNIX's hierarchical file system; a 'folder' containing files or other directories (called 'subdirectories')."
en: Directory
ca: Directori

note: "To suppress something or to prevent it from happening. Disabling is a method of controlling system functions by disallowing certain activities. "
en: Disable
ca: Inhabilitar

en: Discard
ca: Descarta

note: "To break a communications link."
en: Disconnect
ca: Desconnecta

note: "Separate; individual; identifiable as a unit. "
en: Discrete
ca: Discret

note: "A round platter of flexible plastic coated with a magnetic material that can be electrically charged to hold information recorded in digital (binary) form. The magnetized medium is organised in concentric tracks and sectors for storing data."
en: disk
ca: disc

en: Dismiss
ca: Descartar

note: "A visual presentation of data. The visual output device of a computer."
en: Display
ca: Visualització

note: "Loss or diminution of power."
en: Dissipation
ca: Dissipació

note: "To allocate among locations or facilities, as in a data-processing function."
en: Distribute
ca: Divideix

note: "A list of recipients on an e-mail mailing list. "
en: Distribution list
ca: Llista de distribució

note: "A technique used in computer graphics to create the illusion of varying shades of gray on a monochrome display or printer, or additional colors on a color display or printer. "
en: Dithering
ca: Tramatge

note: "An error condition caused by an attempt to divide a number by zero, which is mathematically undefined."
en: Division by zero
ca: Divisió per zero

note: "In the Internet and other networks, a part of a naming hierarchy. The domain is the highest subdivision of a domain name in a network address, which identifies the type of entity owning the address (for example, .com for commercial users or the geographic"
en: Domain
ca: Domini

note: "1. In the UNIX, MS-DOS, OS/2, and other operating systems, the character that separates a filename from an extension. 2. In computer graphics and printing, a small spot combined with others in a matrix of rows and columns to form a character or a graphic "
en: Dot
ca: Punt

note: "In communications, to transfer a file or programming instructions from a remote computer to the requesting computer over a communications line. "
en: Download
ca: Baixa

note: "In multimedia applications the area on the screen where drawing and editing functions are carried out"
en: Drawing Area
ca: Àrea de dibuix

note: "To fix the position of an object that is being dragged by releasing the mouse button. To disconnect a communications line."
en: Drop
ca: Pèrdua

note: "A terminal that does not contain an internal microprocessor. "
en: dumb Terminal
ca: terminal passiu

note: "To copy."
en: Duplicate...
ca: Duplicat

note: "Occurring immediately and concurrently or at the time of execution. It describes some action or event that occurs when and as needed. "
en: Dynamic
ca: Dinàmic

note: "Short for electronic mail.  "
en: E-mail
ca: Adreça electrònica

note: "In communications, a signal transmitted back to the sender that is distinct from the original signal. Network connections can be tested by sending an echo back to the main computer."
en: Echo
ca: Eco

note: "1. In computer graphics, one or more vestors defining a portion of an object. 2. In image processing, a set of valus determined to be the dividing line between one image and another image or an image and the background."
en: Edge
ca: Vora

note: "To make a change to an existing file or document. "
en: Edit
ca: Edita

en: Effects
ca: Efectes

en: Eject
ca: Expulsa

note: "A way of exchanging messages between users of computers connected to a network (local or Internet)."
en: Electronic Mail
ca: Correu electrònic

note: "The process of a computer, device, or program imitating the function of another computer, device, or program."
en: emulation
ca: imitació

note: "To activate."
en: Enable
ca: Habilitar

note: "A PostScript file format that can be used as an independent entity. The EPS image must be incorporated into the PostScript output of an application such as a desktop publisher. "
en: Encapsulated Postscript
ca: Encapsulated Postcript

note: "A correspondence between characters of some character set and character codes, i.e. internal computer presentation of the symbols. In order to be able to read a text file, you need to know its character set and encoding. In most encodings, each symbol is represented by one byte, which is equivalent
en: Encoding
ca: S'està codificant

en: Engineering
ca: Enginyeria

note: "In computer-aided design and object-oriented design, an item that can be treated as a unit and as a member of a particular category or type. In object-oriented programming, an entity is oart if the definition of a class of objects."
en: Entity
ca: Entitat

note: "A global 'setting', or configuration parameter, which is available to all applications. Each environment variable has a name and a value (which usually is a string of symbols or an integer number). Any application you run  can access any of the environmen To view all currenlty defined environment v
en: environment variable
ca: variable d'entorn

note: "A mathematical statement that indicates equality with the use of an equal sign (=) between two expressions. In programming languages, assignment statements are written in equation form. "
en: Equation
ca: Equació

note: "An action or occurrence, often generated by the user, to which a program might respond."
en: Event
ca: Esdeveniment

note: "In programming, a problem or change in conditions that causes the microprocessor to stop what it is doing and handle the situation in a separate routine. "
en: Exception
ca: Excepció

note: "A logical operator that yields 'true' if and only if one of its operands is true and the other is false. "
en: Exclusive OR
ca: O exclusiva

note: "A program/file that can be run or processed or executed  by the computer without any further translation. The term usually applies to a compiled program translated into machine code in a format that can be loaded into memory and run by a computer's proces"
en: executable file
ca: fitxer executable

note: "To run file as program. To perform an instruction. In programming, execution implies loading the machine code of the program into memory and then performing the instructions."
en: Execute
ca: Executa

note: "In a program, to move from the called routine back to the calling routine. "
en: Exit
ca: Surt

note: "A type of memory, up to 8 MB, that can be added to IBM PCs. Its use is defined by the Expanded Memory Specification (EMS). Expanded memory is not needed in Windows 9x, all versions of Windows NT, and Windows 2000. "
en: Expanded memory
ca: Memòria ampliada

en: expected location
ca: ubicació esperada

note: "Synonymous of Absolute state."
en: Explicit state
ca: Estat explícit

note: "A numeric format that can be used to represent very large real numbers and very small real numbers. Synonymous of Floating-point representation."
en: Exponential notation
ca: Notació exponencial

note: "To move information from one system or program to another. Files that consist only of text can be exported in ASCII (plain text format). "
en: Export
ca: Exporta

note: "A language construct for computing a value from one  or moe operands."
en: expression
ca: expressió

note: "1. A set of characters added to a filename that serves to extend or clarify its meaning or to identify a file as a member of a category. 2. A program or program module that adds functionality to or extends the effectiveness of a program. "
en: Extension
ca: Extensió

note: "To select and remove from a set of items those items that meet some criteria. "
en: Extract
ca: Extreu

note: "In Microsoft Internet Explorer, a user-defined shortcut to a page on the World Wide Web, analogous to a bookmark in Netscape Navigator. "
en: Favorite
ca: Preferit

note: "1. A location in a record in which a particular type of data is stored. 2. A space in an on-screen form where the user can enter a specific item of information."
en: Field
ca: Camp

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: File
ca: Fitxer

note: "The set of letters, numbers, and allowable symbols assigned to a file to distinguish it from all other files in a particular directory on a disk. "
en: Filename
ca: Nom de fitxer

note: "A collection of all the files and directories on a system arranged in a tree-like hierarchy."
en: Filesystem
ca: Sistema de fitxers

note: "In computer graphics, the colored or patterned 'paint' inside an enclosed figure, such as a circle. "
en: Fill
ca: Omple

note: "In communications and electronics, hardware or software that selectively passes certain elements of a signal and eliminates or minimizes others. "
en: Filter
ca: Filtre

note: "Synonymous with Search. 1. To look for the location of a file. 2. To seek specific data within a file or data structure. "
en: Find
ca: Troba

note: "Software routines stored in read-only memory (ROM). "
en: Firmware
ca: Microprogramari

note: "Synonymous with Monospace Font. A font (set of characters in a particular style and size), similar to that used on a typewriter, in which each character occupies the same amount of horizontal space regardless of its width"
en: Fixed Font
ca: Tipus de lletra fixa

note: "The data type name used in some programming languages, notably C, to declare variables that can store floating-point numbers. "
en: Float
ca: Flotant

note: "A round piece of flexible plastic film coated with ferric oxide particles that can hold a magnetic field. When placed inside a disk drive, the floppy disk rotates to bring different areas, or sectors, of the disk surface under the drive's read/write head,"
en: Floppy
ca: Disquet

note: "A method of tracing the movement of different types of information through a computer system, especially with regard to security and the controls applied to ensure the integrity of the information. "
en: Flow analysis
ca: Anàlisi de flux

note: "A graphic map of the path of control or data through the operations in a program or an information-handling system. "
en: Flowchart
ca: Diagrama de flux

note: "A container for programs and files in graphical user interfaces, symbolized on the screen by a graphical image (icon) of a file folder. This container is called a directory in other systems. "
en: Folder
ca: Carpeta

note: "A set of characters of the same typeface (such as Garamond), style (such as italic), and weight (such as bold). "
en: Font
ca: Tipus de lletra

note: "One or more identifying lines printed at the bottom of a page. A footer may contain a folio (page number), a date, the author's name, and the document title. "
en: Footer
ca: Peu de pàgina

en: Forecast
ca: Pronòstic

note: "To run a program so that its output is visible to the user, or to bring a previously 'backgrounded' program to the foreground. Programs running in the foreground can display output and receive input from the user."
en: Foreground
ca: Primer pla

note: " A system call to create a new process.  The new process is called a child process. The original process is called a parent process. "
en: fork
ca: bifurcació

note: "A structured document with spaces reserved for entering information and often containing special coding as well. In some applications (especially databases), a structured window, box, or other self-contained presentation element with predefined areas for "
en: Form
ca: Formulari

note: "A mathematical statement that describes the actions to be performed on numeric values. A formula sets up a calculation without regard to the actual values."
en: Formula
ca: Fórmula

note: "A mathematical method, developed by the French mathematician Jean-Baptiste-Joseph Fourier (1768-1830), for signal processing and signal generation tasks such as spectral analysis and image processing. It describes the strategy by which a periodic curve (a"
en: Fourier Analysis
ca: Anàlisi de Fourier

note: "A division indicated by the division sign or by a stroke bar. The dividend and the divisor are called the numerator and denominator respectively."
en: Fraction
ca: Fracció

note: "1. In asynchronous serial communications, a unit of transmission that is sometimes measured in elapsed time and begins with the start bit that precedes a character and ends with the last stop bit that follows the character. 2. In synchronous communication"
en: Frame
ca: Marc

note: "As defined by Free Software Foundation, free software is software that comes with permission for anyone to use, copy, and distribute, either verbatim or with modifications, either gratis or for a fee. In particular, this means that the source code must be This is very close, but not identical, to t
en: Free Software
ca: Programari Lliure

note: "The measure of how often a periodic event occurs, such as a signal going through a complete cycle. Frequency is usually measured in hertz (Hz)."
en: Frequency
ca: Freqüència

note: "In a hierarchical filing system, a pathname containing all the possible components of a pathname, including the network share or drive and root directory, as well as any subdirectories and the file or object name. "
en: full pathname
ca: Nom de camí complet

note: "1. The purpose of, or the action carried out by, a program or routine. 2. A general term for a subroutine. "
en: Function
ca: Funció

note: "The branch of mathematics that deals with the construction, properties, and relationships of points, lines, angles, curves, and shapes. A adjective applied to graphics operations at the level of vertices, adges and polygons, such as transformation and clipping, as opposed to rendering"
en: Geometry
ca: Geometria

note: "An FTP command that instructs the server to transfer a specified file to the client. "
en: get
ca: rebre

note: "To capture graphical image data from a video camera or another full-motion video source and put it into memory. "
en: Grab
ca: Adquisició

note: "Synonymous with Chart. A graphic or diagram that displays data or the relationships between sets of data in pictorial rather than numeric form."
en: Graph
ca: Gràfic

note: "A visual computer environment that represents programs, files, and options with graphical images, such as icons, menus, and dialog boxes on the screen. "
en: Graphical user interface
ca: Interfície gràfica d'usuari

note: "Two sets of lines or linear elements at right angles to each other. A spreadsheet is a grid of rows and columns."
en: Grid
ca: Graella

note: "A collection of elements that can be treated as a whole, such as a collection of records in a database report, or a collection of objects that can be moved and transformed as a single object in a drawing program. Also a collection of users who are referre"
en: Group
ca: Grup

note: "The blank space or inner margin between two facing pages of a bound document."
en: Gutter
ca: Canaló

note: "A person, more commonly considered a cracker, who uses computer expertise for illicit ends, such as by gaining access to computer systems without permission and tampering with programs and data. "
en: Hacker
ca: Expert informàtic

note: "Any token or pointer that a program can use to identify and access an object such as a device, a file, a window, a dialog box or any resource."
en: Handle
ca: Gestor

note: "A series of signals acknowledging that communication or the transfer of information can take place between computers or other devices. "
en: Handshake
ca: Estreta de mans

note: "A device containing one or more inflexible platters coated with material in which data can be recorded magnetically, together with their read/write heads, the head-positioning mechanism, and the spindle motor in a sealed case that protects against outside"
en: Hard Disk
ca: Disc dur

note: "1. In word processing or printing, text that is to appear at the top of pages. 2. Information attached to the beginning of data that contains information about the subsequent dara, such as a block of bytes in communications, a file on a disk, a set of rec"
en: Header
ca: Capçalera

en: Headword
ca: Paraula principal

en: Hello World
ca: Hola Món

note: "An item on a menu bar in a graphical user interface that enables the user to access the help feature of the present application. "
en: Help
ca: Ajuda

note: "Using 16 rather than 10 as the base for representing numbers. The hexadecimal system uses the digits 0 through 9 and the letters A through F (uppercase or lowercase) to represent the decimal numbers 0 through 15. "
en: Hex
ca: Hexadecimal

note: "A file that, in order to protect it from deletion or modification, is not shown in the normal listing of the files contained in a directory. Such a file is often used to store code or data critical to the system configuration."
en: Hidden file
ca: Fitxer ocult

note: "To temporarily remove the onscreen display of an application's active window while leaving the application running. "
en: Hide
ca: Amaga

note: "A type of organization that, like a tree, branches into more specific units, each of which is 'owned' by the higher-level unit immediately above. "
en: hierachy
ca: jerarquia

note: "A visual indication that an object is in a special state, as by displaying it in reverse video (light on dark rather than dark on light, and vice versa) or with greater intensity. "
en: Highlight...
ca: Resalta

note: "A chart consisting of horizontal or vertical bars, the widths or heights of which represent the values of certain data."
en: Histogram
ca: Histograma

note: "A list of the user's actions within a program, such as commands entered in an operating system shell, menus passed through using Gopher, or links followed using a Web browser."
en: History
ca: Historial

note: "A directory assigned to the user by the system administrator. The home directory is the current directory when the user first logs in, and the user can return to it by entering the command cd (change directory) without a pathname. "
en: Home directory
ca: Directori de l'usuari

note: "1. A document intended to serve as a starting point in a hypertext system, especially the World Wide Web. 2. An entry page for a set of Web pages and other files in a Web site. "
en: Home Page
ca: Pàgina inicial

note: "A computing milieu, usually within an organization, in which only one manufacturer's hardware and one manufacturer's software are used. "
en: Homogeneous environment
ca: Condició homogènia

note: "1. The main computer in a mainframe or minicomputer environment, that is, the computer to which terminals are connected. 2. In PC-based networks, a computer that provides access to other computers. 3. On the Internet or other large networks, a server comp"
en: Host
ca: Ordinador central

note: "The name of a specific server on a specific network within the Internet."
en: Host name
ca: Nom de l'ordinador central

note: "Hot-keys are keyboard combinations used to do actions on a computer instead of using the mouse to do the same action. Hot-keys can speed up computer usage. Also known under the name <quote>keyboard shortcut</quote> or <quote>keyboard accelerator</quote>."
en: Hot Key
ca: Tecla ràpida

note: "Any of various routines, such as updating the clock or performing garbage collection, designed to keep the system, the environment within which a program runs, or the data structures within a program in good working order."
en: Housekeeping
ca: Neteja de la casa

note: "In the HSB color model, one of the three characteristics used to describe a color. Hue is the attribute that most readily distinguishes one color from other colors. It depends on the frequency of a light wave in the visible spectrum. "
en: Hue
ca: Matís

note: "A piece of hardware that can be used both for providing data to a computer and for receiving data from it, depending on the current situation. "
en: I/O subsystem
ca: subsistema E/S

note: "A small picture used within a graphical user interface to indicate  a program, file, or other part of a computer system."
en: Icon
ca: Icona

note: "Synonymous with Identifier. "
en: ID
ca: Identificador

note: "Any text string used as a label, such as the name of a procedure or a variable in a program or the name attached to a hard disk or floppy disk. "
en: Identifier
ca: Identificador

note: "1. Operational but not in use. 2. Waiting for a command."
en: Idle
ca: Inactiu

note: "Not allowed, or leading to invalid results. For example, an illegal character in a word processing program would be one that the program cannot recognize; an illegal operation might be impossible for a program or system because of built-in constraints. "
en: Illegal
ca: Il·legal

note: "A stored description of a graphic picture, either as a set of brightness and color values of pixels or as a set of instructions for reproducing the picture. "
en: Image
ca: Imatge

note: "The process of getting an application into operation."
en: Implementation
ca: Aplicació

note: "To bring information from one system or program into another. "
en: Import
ca: Importar

note: "In an environment capable of displaying multiple on-screen windows, any window other than the one currently being used for work. "
en: Inactive window
ca: Finestra inactiva

en: Increase
ca: Incrementa

note: "An update of those files only that have changed since a specific date."
en: Incremental update
ca: Actualització creixent

note: "Displacement of the left or right edge of a block of text in relation to the margin or to other blocks of text. "
en: Indent
ca: Sagnat

note: "A listing of keywords and associated data that point to the location of more comprehensive information, such as files and records on a disk or in a database."
en: Index
ca: Índex

note: "A dial or light that displays information about the status of a device, such as a light connected to a disk drive that glows when the disk is being accessed."
en: Indicator
ca: Indicador

note: "The meaning of data as it is intended to be interpreted by people. Data consists of facts, which become information when they are seen in context and convey meaning to people. "
en: Information
ca: Informació

note: "The process of assigning initial values to variables and data structures in a program to prepare them for operation."
en: initialization
ca: inicialització

en: Inode
ca: Node d'identificació

note: "Information entered into a computer or program for processing, as from a keyboard or from a file stored on a disk drive."
en: Input
ca: Entrada

note: "The complementary tasks of gathering data for a computer or a program to work with, and of making the results of the computer's activities available to the user or to other computer processes. "
en: Input/output
ca: Entrada/sortida

en: insensitive version
ca: Versió insensible

note: "A blinking vertical bar on the screen, such as in graphical user interfaces, that marks the location at which inserted text will appear. "
en: Insertion point
ca: Punt d'inserció

note: "To set in place and prepare for operation. Operating systems and application programs commonly include a disk-based installation, or setup, program that does most of the work of preparing the program to work with the computer, printer, and other devices. "
en: Install
ca: Instal·lació

note: "A register (small, high-speed memory circuit within a microprocessor) that contains the address (location) of the instruction to be executed next in the program sequence."
en: instruction pointer
ca: punter de la instrucció

note: "The conversational exchange of input and output, as when a user enters a question or command and the system immediately responds. "
en: Interaction
ca: Interacció

en: Intercept
ca: Intercepta

note: "Synonymous with Rich Text Format. An adaptation of DCA (Document Content Architecture) that is used for transferring formatted text documents between applications, even those applications running on different platforms, "
en: Interchange File Format
ca: Format del fitxer d'intercanvi

note: "1. The point at which a connection is made between two elements so that they can work with each other or exchange information. 2. Software that enables a program to work with the user (the user interface, which can be a command-line interface, menu-driven"
en: Interface
ca: Interfície

en: Internal bug
ca: Error intern

note: "An error pertaining to the main program code"
en: Internal error
ca: Error intern

en: International
ca: Internacional

note: "A signal sent from an I/O device to the processor rwhen an error has occurred or when assistance is needed to complete the I/O. When the processor receives an interrupt, it suspends its current operations, saves the status of its work, and transfers contr"
en: Interrupt
ca: Interrumpeix

note: "An operator in relational algebra, used in database management. Given two relations (tables), A and B, that have corresponding fields (columns) containing the same types of values, then INTERSECT A, B builds a third relation containing only those tuples ("
en: Intersect
ca: Intersecar

en: Intuitive
ca: Intuïtiu

note: "Erroneous or unrecognizable because of a flaw in reasoning or an error in input. "
en: Invalid
ca: Invàlid

note: "To reverse something or change it to its opposite. For example, to invert the colors on a monochrome display means to change light to dark and dark to light. "
en: Invert
ca: Inverteix

note: "The reversal of light and dark in the display of selected characters on a video screen. "
en: Invert Selection
ca: Inverteix la selecció

note: "A unique address assigned to each computer connected to  the <link linkend='internet'>Internet</link> or a local  network. Has the form <systemitem>a.b.c.d</systemitem>, where a,b,c,d are numbers from 0 to 255, subject to a number of rules  and convention. All communication between computers on the
en: IP Address
ca: Adreça IP

note: "A replaceable disk drive developed by Iomega fpr storing large quantities of data (500MB)."
en: Jaz Drive
ca: Unitat Jaz

note: "A specified amount of processing performed as a unit by a computer. "
en: Job
ca: Feina

note: "1. To align vertically. 2. To align lines of text evenly along both the left and right margins of a column by inserting extra space between the words in each line. "
en: Justify
ca: Justifica

note: "The core component of an operating system, responsible for basic operations such as accessing the files, input/output, managing the processor and memory resources, etc. All other tools, utilities, and applications use the kernel."
en: Kernel
ca: Nucli

note: "On a keyboard, the combination of a plastic keycap, a tension mechanism that suspends the keycap but allows it to be pressed down, and an electronic mechanism that records the key press and key release. "
en: Key
ca: Tecla

note: "A hardware unit with a set of switches that resembles a typewriter keyboard and that conveys information from a user to a computer or data communications circuit. "
en: Keyboard
ca: Teclat

en: Keymap control
ca: Control del mapa de tecles

note: "1. A characteristic word, phrase, or code that is stored in a key field and is used to conduct sorting or searching operations on records in a database. 2. Any of the set of words that composes a given programming language or set of operating-system routi"
en: Keyword
ca: Paraula clau

note: "To stop or abort a process in a program or operating system. "
en: Kill
ca: Aturar

note: "An application of such popularity and widespread standardization that it fuels sales of the hardware platform or operating system for which it was written. "
en: Kill app
ca: Aplicació d'aturar

note: "A data unit of 1,024 bytes Abbreviated K, KB, or Kbyte. "
en: Kilobyte
ca: Quilobyte

note: "An identifier. A label can be a physical item, such as a stick-on tag used to identify disks and other computer equipment, or an electronic label added to floppy disks or hard disks. It can also be a word, symbol, or other group of characters used to iden"
en: Label
ca: Etiqueta

note: "A horizontal print orientation in which text or images are printed 'sideways'-s greater than the height. "
en: Landscape
ca: Paisatge

note: "Any artificial language that can be used to define a sequence of instructions that can ultimately be processed and executed by the computer. "
en: Language
ca: Llengua

note: "A document preparation system based on TeX, developed by Leslie Lamport. By using simple, intuitive commands for text elements such as headers, LaTeX lets the user focus more on document content than document appearance. "
en: LaTeX
ca: LaTex

note: "A symbol by which a program or application can be started."
en: launch icon
ca: executa la icona

note: "A program that organizes frequently used applications and programs and that allows the user to execute them with a single mouse click."
en: Launcher
ca: Executor

note: "1. The protocol or protocols operating at a particular level within a protocol suite, such as IP within the TCP/IP suite. Each layer is responsible for providing specific services or functions for computers exchanging information over a communications net"
en: Layer
ca: Capa

note: "The overall plan or design of a document system. "
en: Layout
ca: Format

note: "The number of linear units of storage space occupied by an object, such as a file on disk or a data structure in a program."
en: Length
ca: Longitud

note: "A paper format"
en: Letter
ca: Carta

note: "In programming, a collection of routines stored in a file. "
en: Library
ca: Biblioteca

note: "A legal contract between a software provider and a user specifying the rights of the user regarding the software. "
en: License agreement
ca: Llicència de conformitat

en: Light precipitation
ca: Precipitacions dèbils

en: Limits
ca: Límits

note: "1. Any wire or wires, such as power lines and telephone lines, used to transmit electrical power or signals. 2. In communications, a connection, usually a physical wire or other cable, between sending and receiving (or calling and called) devices, includi"
en: Line
ca: Línia

en: line arguments
ca: arguments de la línia

en: linear transfer
ca: transferència linear

note: "To connect two elements in a data structure by using index variables or pointer variables. A connection between an element in a hypertext document, such as a word, phrase, symbol, or image, and a different element in the document, another document, a file, or a script."
en: Link
ca: Enllaç

note: "To place information from storage into memory for processing, if it is data, or for execution, if it is program code."
en: load
ca: càrrega

note: "A number specifying a location or address in memory where data is stored. "
en: Location
ca: Ubicació

note: "1. A software security feature that requires a key or dongle in order for the application to run correctly. 2. A mechanical device on some removable storage medium (for example, the write-protect notch on a floppy disk) that prevents the contents from bei"
en: Lock
ca: Bloca

note: "A record of transactions or activities that take place on a computer system. "
en: Log
ca: Registre

note: "Based on true and false alternatives as opposed to arithmetic calculation of numeric values. "
en: Logical
ca: Lògiques

note: "The process by which a user authenticates herself to a computer system, usually by typing in a username and password."
en: Login
ca: Entra

note: "The process of terminating a session with a computer accessed through a communications line. "
en: Logout
ca: Surt

en: Look
ca: Aspecte

note: "A function, often built into spreadsheet programs, in which a previously constructed table of values called a lookup table is searched for a desired item of information. "
en: Lookup
ca: Dades / Cerca

note: "A set of statements in a program executed repeatedly, either a fixed number of times or until some condition is true or false. "
en: Loop
ca: Bucle

note: "A computer system facility that enables sending and holding messages via the computer."
en: Mail
ca: Correu

note: "An application which a user reads and sends their e-mail with. Also called Mail User Agent (MUA)."
en: Mail Client
ca: Client de correu

en: Mail server
ca: Servidor de correu

note: "A protocol designator used in the HREF of a hyperlink that enables a user to send e-mail to someone. "
en: Mail to
ca: Correu a

note: "A disk storage area assigned to a network user for receipt of electronic messages. "
en: Mailbox
ca: Bústia

note: "The set of statements in a computer program at which execution of the program begins and that invokes the subroutines of the program."
en: Main body
ca: Cos principal

note: "Online documentation for UNIX commands and programs and the UNIX library routines available for use in C programs. These documents, also found in the UNIX Programmer's Manual, can be displayed on a user's terminal or printed using the command man."
en: Man Pages
ca: Pàgines del manual

note: "Any program that is designed to perform a certain set of housekeeping tasks related to computer operation, such as the maintenance of files. "
en: Manager
ca: Gestor

note: "see 'Man Pages'."
en: Manual page
ca: Pàgina del manual

note: "In printing, those portions of a page-top, bottom, and sides-outside the main body of text."
en: Margins
ca: Marges

note: "1. In applications and data storage, a symbol or other device used to distinguish one item from others like it. 2. In digital transmission, the state of a communications line (positive or negative) corresponding to a binary 1. "
en: Mark
ca: Marca

note: "The process of testing whether two data items are identical or of finding a data item that is identical to a key. "
en: matching
ca: s'estan fent coincidir

note: "The physical material, such as paper, disk, and tape, used for storing computer-based information. "
en: media type
ca: tipus media

note: "The value in a series of observed values that has exactly as many observed values above it as there are below."
en: Median
ca: Mediana

en: Meeting
ca: Reunió

note: "A device where information can be stored and retrieved. In the most general sense, memory can refer to external storage such as disk drives or tape drives; in common usage, it refers only to a computer's main memory."
en: Memory
ca: Memòria

note: "A list of possible actions or options available within a program."
en: Menu
ca: Menú

note: "To combine two or more items, such as lists, in an ordered way and without changing the basic structure of either. "
en: Merge
ca: Fusiona

note: "Information generated by an application that informs the user about the status of a process."
en: Message
ca: Missatge

note: "Data about data. For example, the title, subject, author, and size of a file constitute metadata about the file. "
en: Metadata
ca: Metadades

note: "A device-independent file for storing or display. "
en: Metafile
ca: Metafitxer

note: "A 'type' of the file, describing what kind of data and in which format this file contains; for example, MIME type <filename>image/jpeg</filename> is used for graphic files in JPEG format. Used by many applications (such as file manager) to determine what The acronym MIME stands for Multipurpose Int
en: Mime Type
ca: Tipus Mime

en: mini icons
ca: icones en miniatura

note: "In a graphical user interface, to hide a window without shutting down the program responsible for the window. "
en: Minimize
ca: Minimitza

en: minor faults
ca: faltes lleus

note: "An image that is an exact duplicate of the original with the exception that one dimension is reversed. "
en: mirror
ca: rèplica

note: "In multimedia applications, a device used to simultaneously combine and blend several inputs into one or two outputs."
en: mixer device
ca: dispositiu de mescla

note: "The value of a series of observed values that is the most frequently observed, as exhibited by a frequency-distribution curve."
en: Modal (value)
ca: Moda

note: "Short for modulator/demodulator. A communications device that enables a computer to transmit information over a standard telephone line. "
en: Modem
ca: Mòdem

note: "A key on the keyboard that, when held down while another key is pressed, changes the meaning of the keystroke. "
en: Modifier
ca: Modificador

en: Modify
ca: Modifica

note: "1. In programming, a collection of routines and data structures that performs a particular task or implements a particular abstract data type. 2. In hardware, a self-contained component that can provide a complete function to a system and can be interchan"
en: Module
ca: Mòdul

note: "A monitor that displays images in only one color: black on white "
en: monochrome
ca: monocrom

note: "A command instructing the operating system to incorporate contents of a <link linkend='device'>device</link> (such as a hard drive or a CD-ROM) into the system's link <link linkend='filesystem'>file system</link>. Requires the device name (e.g. <filename>"
en: Mount
ca: Munta

note: "An small icon (usually an arrow) used to indicate the position of the mouse on the <link linkend='desktop'>desktop</link>."
en: Mouse Cursor
ca: Cursor del ratolí

note: "A command or instruction to transfer information from one location to another. "
en: Move
ca: Mou

note: "See: Binomial distribution"
en: Negative Binomial
ca: Binòmica negativa

en: Netmask
ca: Màscara de xarxa

note: "A group of computers and associated devices that are connected by communications facilities. "
en: Network
ca: Xarxa

en: News Site
ca: Lloc de notícies

en: NO-DAEMON
ca: SENSE DIMONIS

note: "In statistics, a type of function that describes the probabilities of the possible values of a random variable. "
en: Normal distribution
ca: Distribució normal

note: "Any computer designed to be moved easily. Notebooks or portable computers can be characterized by size and weight."
en: Notebook
ca: Bloc de notes

note: "A window displayed when an application generates a warning or error message that requires action before the user can proceed."
en: Notice
ca: Nota

en: Notification
ca: Notificació

en: Number
ca: Número

en: Number Converter
ca: Convertidor de números

en: Number Theory
ca: Teoria de nombres

en: Numbered List
ca: Llista numerada

note: "Pertaining to the digits 0 to 9."
en: Numeric
ca: Numèric

note: "Output from a compiler or an assembler, that was translated from the source code of a program and is itself executable machine code or is suitable for processing to produce excutable machine code. "
en: Object code
ca: Codi de l'objecte

note: "Describing a style of text created by slanting a roman font to simulate italics."
en: oblique
ca: cursiva

en: Observations
ca: Observacions

note: "No longer required or outdated."
en: Obsolete
ca: Obsolet

note: "In reference to a computing device or a program, unable to communicate with or be controlled by a computer. In reference to one or more computers, being disconnected from a network. "
en: Offline
ca: Desconnectat

note: "In reference to a computing device or a program, activated and ready for operation; connected to or being controlled by a system. "
en: Online
ca: Connectat

note: "Reciprocal of transmission ratio."
en: Opacity
ca: Opacitat

note: "Being accessible"
en: Open
ca: Obertura de temes

note: "Refers to software for which both the executable files and the source code can be freely redistributed and re-used in other products. This term was introduced by <ulink type='http' url='http://www.opensource.org/'>Open Source Intiative</ulink>; it is very"
en: Open Source
ca: Origen accessible

note: "The software that controls the allocation and usage of hardware resources such as memory, central processing unit (CPU) time, disk space, and peripheral devices. "
en: Operating System
ca: Sistema operatiu

note: "1. A specific action carried out by a computer in the process of executing a program. 2. In mathematics, an action performed on a set of entities that produces a new entity. "
en: Operation
ca: Operació

note: "Accepted but not required by a command or system."
en: optional
ca: opcional

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: Options
ca: Opcions

note: "A logical operation for combining two bits (0 or 1) or two Boolean values (false or true). If one or both values are 1 (true), it returns the value 1 (true). "
en: OR
ca: O

note: "1. In computing, the relative significance of a digit or byte. High-order refers to the most significant (usually leftmost) digit or byte; low-order refers to the least significant (usually rightmost) digit or byte. 2. The sequence in which arithmetic ope"
en: Order
ca: Ordre

note: "The way text or images are printed, i.e. either lengways or sideways."
en: Orientation
ca: Orientació

note: "The location of the Cartesian coordinates from which the axes that define 2-D and 3-D-space originate. This is the location (0,0)."
en: Origin
ca: Origen

en: Orthflow
ca: Flux ortodox

en: Outline
ca: Contorn

note: "The results of processing, whether sent to the screen or printer, stored on disk as a file, or sent to another computer in a network."
en: Output
ca: Sortida

note: "A text-entry mode in which newly typed characters replace existing characters under or to the left of the cursor insertion point. "
en: Overwrite
ca: Sobreescriu

note: "The person who created a file or directory. "
en: Owner
ca: Propietari

note: "To store information in a more compact form. "
en: Pack
ca: Empaqueta

note: "A computer application consisting of one or more programs created to perform a particular type of work or grouped for modular installation."
en: Package
ca: Paquet

note: "1. A unit of information transmitted as a whole from one device to another on a network. 2. In packet-switching networks, a transmission unit of fixed maximum size."
en: Packet
ca: Paquet

note: "In data storage, the addition of one or more bits, usually zeros, to a block of data in order to fill it, to force the actual data bits into a certain position, or to prevent the data from duplicating a bit pattern that has an established meaning, such as"
en: Padding
ca: Farciment

note: "1. In word processing, the text and display elements to be printed on one side of a sheet of paper. 2. A fixed-size block of memory (8192 contiguous byte locations). 2.  A Web-page."
en: Page
ca: Pàgina

en: Pager
ca: Paginador

note: "In paint programs, a collection of drawing tools, such as patterns, colors, brush shapes, and different line widths."
en: Palette
ca: Paleta

note: "A control area."
en: Panel
ca: Plafó

en: Panelize
ca: Converteix en un plafó

note: "In programming, a value that is given to a variable before an expression is evaluated by a program. A parameter can be text, a number, or an argument name assigned to a value that is passed from one routine to another. "
en: Parameter
ca: Paràmetre

en: Parcel
ca: Paquet

note: "To break input into smaller chunks so that a program can act upon the information."
en: Parse
ca: Analitzar

note: "Hard disks and other similar devices can be 'divided' into parts which, for all practical purposes, can be used as separate disks; these parts are called partitions. For example, you can create partitions of differrent types (e.g., FAT32 used by Windows a"
en: Partition
ca: Partició

note: "A string of typable characters (letters, numbers, punctuation marks, etc.) used to authenticate a user's identity. Required for <link linkend='login'>logging in</link>."
en: Password
ca: Contrasenya

note: "To insert text or a graphic that has been cut or copied from one document into a different location in the same or a different document. "
en: Paste
ca: Enganxa

note: "1. In communications, a link between two nodes in a network. 2. A route through a structured collection of information. 3. In file storage, the route followed by the operating system through the directories to a file. "
en: Path
ca: Camí

note: "Objects with meaningful regularities."
en: Pattern
ca: Patró

en: Peak indicator
ca: Indicador pic

note: "Statistical concept to describe the correlation coefficient between two variants."
en: Pearson Correlation
ca: Correlació de Pearson

en: pending signals
ca: Signes pendents

note: "The length of time required for an oscillation to complete one full cycle. "
en: Period
ca: Període

en: Periodic
ca: Periòdic

note: "A program in Perl is known as a script. "
en: Perl Script
ca: Seqüència Perl

note: "In a networked or multiuser computer environment, the ability of a particular user to access a particular resource by means of his or her user account. Permissions are granted by the system administrator."
en: Permission
ca: Permís

note: "Memory actually present in the system, as opposed to virtual memory. "
en: physical memory
ca: Memòria física

en: picker button
ca: botó capturador

en: Picker Settings
ca: Paràmetres capturadors

en: Pilot device
ca: Dispositiu pilot

note: "1. Software connection between two programs. 2. The UNIX operator
en: Pipe
ca: Conducte

note: "A single element, or <quote>dot</quote>, on the computer's screen.  A pixel's colour is made up of a mixture of red, green and blue light. Screen resolution is measured in pixels."
en: Pixel
ca: Píxel

note: "A data structure that describes the pixel image of a graphic, including such features as color, image, resolution, dimensions, storage format, and number of bits used to describe each pixel. "
en: Pixmap
ca: Mapa de pixels

en: Place
ca: Emplaçament

en: Play
ca: Reproduir

note: "A small software program that plugs into a larger application to provide added functionality. "
en: Plug-in
ca: Connector

note: "1. A unit of measure used in printing, equal to approximately 1/72 of an inch. Character height and the amount of space (leading) between lines of text are usually specified in points. 2. A single pixel on the screen, identified by its row and column numb"
en: Point
ca: Punt

note: "A mathematical curve often used in statistics and simulation to represent the likelihood of some event occurring  when the average likelihood is known. "
en: Poisson distribution
ca: Distribució Poisson

en: Policy
ca: Normes

note: "Any two-dimensional closed (planar) shape composed of connected line segments (vectors), such as a hexagon, an octagon, or a triangle. "
en: Polygon
ca: Polígon

note: "An open shape consisting of multiple connected segments. Polylines are used in CAD and other graphics programs. "
en: Polyline
ca: Polilínia

en: Pooled Variance
ca: Diferència d'interessos

note: "In a graphical user interface, a menu that appears on-screen when a user selects a certain item. "
en: popup menu
ca: menú emergent

note: "A vertical print orientation in which the page or screen image is taller than it is wide. "
en: Portrait
ca: Retrat

note: "The server and associated storage and mail handling services that provide the centralized location for collection and distribution of e-mail over a network."
en: Post Office
ca: Correus

note: "A device or a software routine, such as a linker, that operates on data manipulated first by another processor. "
en: Post Processor
ca: Processador del correu

note: "Synonym for Mailbox"
en: Postal Box
ca: Bústia

note: "A language for desribing printed pages, developed by <ulink type='http' url='http://www.adobe.com'>Adobe Corporation</ulink>. Can be used to describe both graphics and text, black and white or color. Postscript is the de-facto standard for quality printin Postscript files can  also be saved to disk
en: postscript
ca: postadata

en: power management
ca: gestió d'energia

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: Preferences
ca: Preferències

note: "In word processors and other applications, the feature that formats a document for printing but displays it on the video monitor rather than sending it directly to the printer."
en: Preview
ca: Previsualització

note: "For pigments these are red, yellow and blue."
en: Primary Colors
ca: Colors primaris

note: "In computing, to send information to a printer. "
en: Print
ca: Imprimir

note: "The area on the paper, excluding margins, where the printer can print data."
en: Print area
ca: Àrea d'impressió

note: "A computer peripheral that puts text or a computer-generated image on paper or on another medium, such as a transparency film. "
en: Printer
ca: Impressora

note: "The relative ranking of items. Items with a higher priority have precedence in receiving the attention of the microprocessor and the use of system resources. "
en: Priority
ca: Prioritat

note: "The concept that a user's data, such as stored files and e-mail, is not to be examined by anyone else without that user's permission. "
en: Privacy
ca: Privadesa

note: "One of two keys in public key encryption. The user keeps the private key secret and uses it to encrypt digital signatures and to decrypt received messages.  "
en: Private key
ca: Tecla privada

note: "Messages that have been encrypted to prevent them being read by anybody but the intended recipient."
en: Private Messages
ca: Missatges privats

en: Problem
ca: Problema

note: "A task run by the operating system. UNIX is a multitasking sytem, so at any given moment there are many processes running. Usually, each command or application you start is run as a new process; some applications may run several processes. In addition, th. Each process has a unique ID number  (<acr
en: Process
ca: Procés

note: "The unique identification numer of a programm or part of a program."
en: Process ID
ca: ID del procés

en: Processor
ca: Processador

note: "Short for Prodigy Information Service. An online information service founded by IBM and Sears. "
en: Prodigy
ca: Prodigi

note: "A sequence of instructions that can be executed by a computer. "
en: Program
ca: Programa

en: Progress
ca: Procés

note: "An indicator which shows the status of a process."
en: Progress Bar
ca: Barra de progrés

en: project
ca: projecte

note: "Travel of a signal, such as an Internet packet, from its source to one or more destinations. "
en: Propagation
ca: Propagació

note: "A characteristic or parameter of an object or device. Properties of a file, for example, include type, size, and creation date "
en: Properties
ca: Propietats

note: "A set of characters in a particular style and size in which a variable amount of horizontal space is allotted to each letter or number. "
en: Proportional font
ca: Tipus de lletra proporcional

note: "Safeguarded against accidental erasure or change or from unwanted inspection of others."
en: Protected
ca: Protegit

en: protected workbooks
ca: llibres de treball protegits

en: Protection
ca: Protecció

en: Provision
ca: Proveeix

note: "A computer (or the software that runs on it) that acts as a barrier between a network and the Internet by presenting only a single network address to external sites. "
en: Proxy
ca: Servidor intermediari

note: "A firewall component that manages Internet traffic to and from a local area network (LAN) and can provide other features, such as document caching and access control. "
en: proxy server
ca: servidor intermediari

en: Public
ca: Públic

note: "One of two keys in public key encryption. The user releases this key to the public, who can use it for encrypting messages to be sent to the user and for decrypting the user's digital signature. "
en: Public Key
ca: Clau pública

note: "A specific set of instructions for extracting particular data."
en: Query
ca: Consulta

note: "A line or list formed by items in a system waiting for service. "
en: Queue
ca: Cua

note: "1. An FTP command that instructs the server to drop the current connection with the client from which it received the command. 2. A command in many applications for exiting the program."
en: Quit
ca: Surt

en: Quoting
ca: Citar

en: Radar map
ca: Mapa radar

en: Radio
ca: Ràdio

note: "In graphical user interfaces, a means of selecting one of several options, usually within a dialog box. A radio button appears as a small circle that, when selected, has a smaller, filled circle inside it. "
en: Radio Button
ca: Botó de ràdio

note: "Specifically, a reference to an arbitrary or unpredictable situation or event. "
en: Random
ca: Aleatori

note: "A block of cells selected for similar treatment in a spreadsheet. "
en: Range
ca: Volum

en: Rank
ca: Rang

note: "Specified limit to operating conditions, e.g. current rating."
en: Rating
ca: Classificació

en: Ratio
ca: Proporció

note: "Unprocessed, typically unformatted, data, such as a stream of bits that has not been filtered for commands or special characters. "
en: Raw data
ca: Dades pures

en: Raw memory
ca: Memòria pura

en: Readout
ca: Recuperar informació

en: ready...
ca: preparat...

note: "See Physical memory."
en: Real Memory
ca: Memòria real

en: real path
ca: camí real

note: "Relating to a time frame imposed by external constraints. Real-time operations are those in which the machine's activities match the human perception of time."
en: Real time
ca: Temps real

note: "To restart a computer by reloading the operating system. "
en: Reboot
ca: Arrencar de nou

note: "Synonymous with Sensitivity."
en: Receptivity
ca: Receptivitat

note: "To accept data from an external communications system, such as a local area network (LAN) or a telephone line, and store the data as a file."
en: Receive
ca: Rebre

note: "1. A data structure that is a collection of fields (elements), each with its own name and type. 2. To retain or write information, usually in a file."
en: Record
ca: Registre

en: Recurrence
ca: Repetició

note: "The ability of a routine to call itself. Recursion enables certain algorithms to be implemented with small, simple routines."
en: Recursion
ca: Retornar

en: Redisplay
ca: Torna-ho a visualitzar

note: "This reverses the effect of the last undo operation on an object."
en: Redo
ca: Refés

note: "1. To retrace a video screen at frequent intervals. 2. To recharge dynamic random access memory chips (DRAMs) so that they continue to retain the information stored in them. "
en: Refresh
ca: Refresca

note: "An area dedicated to or reserved for a particular purpose. "
en: Region
ca: Regió

note: "In statistics, an analysis of the degree to which variations in an independent variable affect a dependent variable (a variable whose value depends on the value of another variable)."
en: Regression analysis
ca: Anàlisi de regressió

note: "A pattern representaing a class of character strings."
en: Regular expression
ca: Expressió  regular

note: "To govern by a set of rules or to require the adherence to standards."
en: Regulate
ca: Regula

en: Relationship
ca: Relació

note: "1. A particular version of a piece of software, most commonly associated with the most recent version. 2. A version of a product that is available in general distribution. "
en: Release
ca: Llançament

note: "Not in the immediate vicinity, as a computer or other device located in another place and accessible through some type of cable or communications link."
en: Remote
ca: Remot

note: "To delete permanently."
en: Remove
ca: Eliminar

note: "A command in most file transfer protocol (FTP) clients and in many other systems that allows the user to assign a new name to a file or files."
en: Rename
ca: Canvia el nom

note: "A command that causes all information  to be repeated."
en: Repeat
ca: Repetir

note: "To put new data in the place of other data, usually after conducting a search for the data to be replaced. "
en: Replace
ca: Reemplaça

note: "The presentation of information about a given topic, typically in printed form. Reports prepared with computers and appropriate software can include text, graphics, and charts."
en: Reports
ca: Informes

en: reserved blocks
ca: blocs reservats

note: "To restart a computer without turning off its power."
en: Reset
ca: Reinicialitza

en: Resident memory
ca: Memòria resident

note: "To make an object or space larger or smaller. "
en: Resize
ca: Redimensionar

note: "A measurement indicating the height and width of the visible screen of a computer in pixels."
en: Resolution
ca: Resolució

note: "The data structures, templates, definition procedures, management routines, icon maps, and so forth associated with a particular resource, such as a menu, window, or dialog box. "
en: Resource element
ca: Element del recurs

note: "Synonym of Reboot."
en: Restart
ca: Torna a iniciar

note: "To take up a process exactly where it had benn interrupted or stopped."
en: Resume
ca: Continua

note: "To obtain a specific requested item or set of data by locating it and returning it to a program or to the user. "
en: Retrieve
ca: Recupera

note: "mc.pot"
en: Retry
ca: Reintenta

note: "A key on a keyboard that is used to terminate input of a field or record or to execute the default action of a dialog box. "
en: Return
ca: Retorn de carro

note: "The reversal of light and dark in the display of selected characters on a video screen. "
en: Reverse video
ca: Video invertit

note: "To return to the last saved version of a document. "
en: Revert
ca: Tornar

note: "The privileged user on a UNIX system; has full control over the system and all files on it, including those of other users. Is typically used by system administartor for system maintenance"
en: Root
ca: Arrel

note: "The top level directory of a UNIX file system, containing all other files and directories. Root directory is denoted by a single slash (<filename>/</filename>)."
en: Root Directory
ca: Directori arrel

note: "The background of an X11 desktop, in which background images (<quote>wallpaper</quote>) or running programs may be displayed."
en: Root Window
ca: Finestra de l'arrel

note: "To turn a model or other graphical image so that it is viewed at a different angle."
en: Rotate
ca: Gira

note: "A series of items arranged horizontally."
en: Row
ca: Fila

note: "A file containing in it in a packed form all the files comprising an application (executable files, documentation, configuration, etc.), plus some extra information about the application, such as a brief description and dependency information. The RPM for. RPM format was developed by <ulink type='h
en: RPM package
ca: Paquet RPM

note: "To execute a program."
en: Run
ca: Executa

en: Sample
ca: Mostra

note: "In statistics, gathering data from a representative subset of a larger group.  2. The conversion of analog signals to digital format. 3. The frequency with which samples of a physical variable, such as sound, are taken."
en: Sampling
ca: Mostreig

note: "In color graphics and printing, the amount of color in a specified hue. "
en: Saturation
ca: Saturació

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: Save
ca: Guardar

note: "Of or relating to the characteristic of a piece of hardware or software or a network that makes it possible for it to expand-or shrink-to meet future needs and circumstances. "
en: Scalable
ca: Escalable

note: "A factor, coefficient, or variable consisting of a single value (as opposed to a record, an array, or some other complex data structure). "
en: Scalar
ca: Escalar

note: "A horizontal or vertical line on a graph that shows minimum, maximum, and interval values for the data plotted."
en: Scale
ca: Escala

note: "The amount by which a graphical image is enlarged or reduced."
en: Scaling Factor
ca: Factor d'escalat

note: "In optical technologies, to move a light-sensitive device across an image-bearing surface such as a page of text, converting the light and dark areas on the surface to binary digits that can be interpreted by a computer."
en: Scan
ca: Escaneja

note: "An operating-system process that starts and ends tasks (programs), manages concurrently running processes, and allocates system resources. "
en: schedule manager
ca: gestor de planificiació

note: "A description of a database to a database management system (DBMS) in the language provided by the DBMS. A "
en: schema
ca: esquema

note: "A floating-point method of representing a number, especially a very large or very small one, in which numbers are expressed as products consisting of a number between 1 and 10 multiplied by a power of 10. "
en: Scientific notation
ca: Notació científica

note: "The physical monitor device of a computer, consisting of a cathode ray tube, liquid crystal display, or similar means of displaying pixels; the visible picture displayed on the monitor."
en: Screen
ca: Pantalla

note: "A program which blanks the screen or displays pretty or entertaining graphics after a period of inactivity on the console.  Originally intended to prevent burn-in of images on older cathode-ray tubes, screensavers are now used primarily for entertainment "
en: Screen Saver
ca: Estalvi de pantalla

note: "To move a document or other data in a window in order to view a particular portion of the document. "
en: Scroll
ca: Desplaçament

note: "In some graphical user interfaces, a vertical or horizontal bar at the side or bottom of a display area that can be used with a mouse for moving around in that area. "
en: Scrollbars
ca: Barres de desplaçament

note: "The process of seeking a particular file or specific data. "
en: Search
ca: Cerca

en: Search Domains
ca: Cerca els dominis

note: "The string of characters to be matched in a search-typically a text string."
en: search string
ca: Cadena de cerca

note: "Colors produced by mixing primary colors."
en: Secondary Colors
ca: Colors secundaris

note: "A communications link that has been protected against unauthorized access, operation, or use by means of isolation from the public network, encryption, or other forms of control. "
en: Secure channel
ca: Canal segur

en: Secure keyboard
ca: Teclat segur

note: "Protection of a computer system or network and its data from harm or loss. "
en: Security
ca: Seguretat

note: "A program crash. More precisely, this is what happens when a program tries to access resources which do not belong to it; in such a case, for security reasons the operating system immediately kills the offending program. Segfaults are almost always caused"
en: Segmentation Fault
ca: Defecte de la segmentació

note: "In general computer use, to specify a block of data or text on screen by highlighting it. In information processing, to choose from a number of options or alternatives."
en: Select
ca: Selecciona

note: "In applications, the highlighted portion of an on-screen document. "
en: Selection
ca: Selecció

note: "To transmit a message or file through a communications channel."
en: Send
ca: Envia

en: Sense
ca: Sentit

note: "Capable ot receiving stimuli."
en: Sensitive
ca: Sensible

note: "A punctuation character used to delimit charater strings."
en: Separator
ca: Separador

note: "1. On a local area network (LAN), a computer running administrative software that controls access to the network and its resources and provides resources to computers functioning as workstations on the network. 2. On the Internet or other network, a compu"
en: Server
ca: Servidor

note: "1. The time during which a program is running. In most interactive programs, a session is the time during which the program accepts input and processes information. 2. In communications, the time during which two computers maintain a connection. "
en: Session
ca: Sessió

note: "1. To change the value of a bit to 1. 2. To establish a particular condition."
en: Set
ca: Establir

note: "Controls for choosing predetermined values."
en: Settings
ca: Paràmetres

note: "1. A computer along with all its devices. 2. The procedures involved in preparing a software program or application to operate within a computer."
en: Setup
ca: Configuració

en: Severity
ca: Gravetat

en: shaped text
ca: text amb format

note: "To make files, directories, or folders accessible to other users over a network."
en: Share
ca: Compartit

note: "On a local area network, a directory on a disk that is located on a computer other than the one the user is operating and that can be accessed by all users on the network. "
en: Shared Memory
ca: Memòria compartida

note: "Any of a number of UNIX programs which interpret commands typed by the user before passing them to the operating system and provide other features such as command history, aliasing, and scripting.  Examples include <command>bash</command> and <command>tcs"
en: Shell
ca: Intèrpret de comandaments

note: "A keyboard key that, when pressed in combination with another key, gives that key an alternative meaning; for example, producing an uppercase character when a letter key is pressed. "
en: Shift key
ca: Tecla de majúscules

en: Show
ca: Mostra

note: "To close a program or operating system in a manner ensuring that no data is lost."
en: Shut Down
ca: Atura

note: "1. Any electrical quantity, such as voltage, current, or frequency, that can be used to transmit information. 2. A beep or tone from a computer's speaker or a prompt displayed on screen."
en: Signal
ca: Senyal

note: "A block of text that an e-mail client or a newsreader automatically places at the end of every message or article before the message or article is transmitted. "
en: signature block
ca: signatura automàtica

note: "A sequence of data used for identification, such as text appended to an e-mail message or fax. "
en: signature
ca: signatura

note: "A control in the upper right corner of the frame of a window. When the user clicks on the size box, the window toggles between the size the user has set for it by dragging and the maximum size. "
en: Size box
ca: Quadre de tamany

note: "The difference between what is and what should be-for example, the misalignment of a page that prevents accurate reproduction, or the difference between input and output when circuits do not respond evenly to a propagated signal."
en: Skewness
ca: Esbiaix

en: Skip
ca: Ometre

en: Slant
ca: Inclina

en: Slashed Cross
ca: Creu en x

note: "Any device, including a computer, that is controlled by another computer, referred to as the master. "
en: slave
ca: Esclau

note: "1. In a multiprocessing environment, a temporary state of suspension during which a process remains in memory so that some event, such as an interrupt or call from another process, can 'awaken' it. 2. In programming, a state of suspension caused by a loop"
en: Sleeping
ca: Adormit

note: "A control used to set a value and give a visual indication of the setting"
en: slider
ca: diapositiva

en: slow terminals
ca: terminals lents

note: "A synonym for intelligent. "
en: Smart
ca: Elegant

note: "A terminal that contains a microprocessor and random access memory (RAM) and that does some rudimentary processing without intervention from the host computer.  "
en: Smart terminal
ca: Terminal intel·ligent

note: "1. To eliminate irregularities in statistical data by some process such as continuous averaging or by removing random (irrelevant) values. 2. In graphics, to remove jagged edges from a figure or line. "
en: smooth
ca: suau

note: "A copy of main memory or video memory at a given instant, sent to the printer or hard disk. "
en: Snap
ca: Captura

en: Snooze
ca: Migdiada

note: "A software endpoint for network communication."
en: Socket
ca: Sòcol

en: SOCKS Server
ca: Servidor SOCKS

note: "A user-created display object that can be assigned an accelerator key combination and is linked to an operation or process."
en: soft keys
ca: tecles toves

en: software bug
ca: error de programa

en: Software Foundation
ca: Fundació del programa

note: "A geometric shape or construction that has continuity in length, width, and depth and is treated by a program as if it had both surface and internal substance. "
en: Solid model
ca: Model sòlid

en: Solid lines
ca: Línies sòlides

note: "To organize data, typically a set of records, in a particular order. "
en: Sort
ca: Ordena

note: "A type of expansion board on PC-compatible computers that allows the playback and recording of sound, such as from a WAV or MIDI file or a music CD-ROM. Most "
en: sound card
ca: targeta de so

note: "In information processing, a disk, file, document, or other collection of information from which data is taken or moved. "
en: Source
ca: Font

note: "Human-readable program statements written by a programmer or developer in a high-level or assembly language that are not directly readable by a computer. Source code needs to be compiled into object code before it can be executed by a computer."
en: Source code
ca: Codi font

note: "A character that is entered by pressing the Spacebar on the keyboard and that typically appears on the screen as a blank space."
en: Space character
ca: Caràcter espacial

note: "Useless e-mail.  Spam normally comes in forms of chain-letters and advertisements for websites or services."
en: Spam
ca: Correu electrònic no sol·licitat

note: "Any character that is not alphabetic, numeric, or the space character (for example, a punctuation character). "
en: Special character
ca: Caràcter especial

en: Spell
ca: Ortografia

note: "An application that employs a disk-based dictionary to check for misspellings in a document. "
en: Spell Checker
ca: Verificador de l'ortografia

note: "To store a data document in a queue, where it awaits its turn to be printed. "
en: spool
ca: gestió de cues

en: Stabilize
ca: Estabilitza

note: "A region of reserved memory in which programs store status data such as procedure and function call addresses, passed parameters, and sometimes local variables. "
en: Stack
ca: Pila

note: "1. A de jure technical guideline advocated by a recognized noncommercial or government organization that is used to establish uniformity in an area of hardware or software development. 2. A de facto technical guideline for hardware or software development that occurs when a product or philosophy is
en: Standard
ca: Estàndard

note: "In statistics, a measure of the dispersion of a group of measurements relative to the mean (average) of that group. "
en: Standard deviation
ca: Desviació estàndard

en: Standby
ca: En espera

en: Start
ca: Comença

note: "The process of starting or resetting a computer. "
en: Startup
ca: Inici

en: startup files
ca: Fitxers d'inicialització

note: "The application that takes control of the system when the computer is turned on."
en: Startup Program
ca: Programa d'inicialització

note: "Synonymous with Status"
en: State
ca: Estat

note: "The branch of mathematics that deals with the relationships among groups of measurements and with the relevance of similarities and differences in those relationships. "
en: Statistics
ca: Estadística

note: "The condition at a particular time of any of numerous elements of computing-a device, a communications channel, a network station, a program, a bit, or other element-used to report on or to control computer operations."
en: Status
ca: Estat

en: step increment
ca: increment d'un esglaó

en: Stereotype
ca: Estereotip

en: sticky notes
ca: notes adhesives

en: Stock Ticker
ca: Teletip bursàtil

note: "In computing, any device in or on which information can be kept. Microcomputers have two main types of storage: random access memory (RAM) and disk drives and other external storage media. "
en: Storage
ca: Emmagatzemament

note: "One or more lines drawn through a selected range of text, usually to show deletion or the intent to delete."
en: Strikethrough
ca: Barrat

note: "A data structure composed of a sequence of characters usually representing human-readable text."
en: String
ca: Cadena

en: stripchart program
ca: Programa gràfic multilineal

en: structure diagram
ca: diagrama de l'estructura

en: Style
ca: Estil

note: "A directory (logical grouping of related files) within another directory."
en: Subdirectory
ca: Subdirectori

note: "Topic line in an e-mail message"
en: Subject
ca: Assumpte

note: "A menu that resides within another menu."
en: Submenu
ca: Submenú

note: "A function that passes a job, function or setting to the system for processing"
en: Submit
ca: Tramet

note: "1. In general, a network that forms part of a larger network. 2. In terms of the ISO/OSI reference model, the subnet comprises the layers below the transport layer-that is, the network, data link, and physical layers."
en: Subnet
ca: Subxarxa

note: "One or more characters printed slightly below the baseline of surrounding text. "
en: Subscript
ca: Subíndex

en: subshell support
ca: Compatibilitat per al subintèrpret d'ordres

note: "A sequential section of a string. "
en: substring
ca: subcadena

en: Suffix
ca: Sufix

note: "A character printed slightly above the surrounding text, usually in smaller type. "
en: Superscript
ca: Superíndex

note: "Assistance, such as technical advice provided to customers."
en: Support
ca: Suporta

note: "To halt a process temporarily. "
en: Suspend
ca: Suspensió

note: "1. To exchange one item for another, as in swapping floppy disks in and out of a single drive. 2. To move segments of programs or data between memory and disk storage. "
en: Swap
ca: Intercanvia

note: "1. A circuit element that has two states: on and off. 2. A control device that allows the user to choose one of two or more possible states. "
en: Switch level
ca: Nivell commutador

note: "Short for symbolic link file. A file constructed with a proprietary Microsoft format, used primarily for exchanging spreadsheet data in such a way that formatting information and intercellular data value relationships are preserved."
en: SYLK file
ca: Fitxer SYLK

note: "In programming, a name that represents a register, an absolute value, or a memory address (relative or absolute). "
en: Symbol
ca: Símbol

note: "A file of special type which contains no data but instead, points to another file or directory. Equivalent to a shortcut under Windows."
en: Symbolic Link
ca: Enllaç simbòlic

en: Symmetric control
ca: Control simètric

note: "To cause to occur at the same time."
en: Synchronize
ca: Sincronització

note: "An error resulting from a statement that violates one or more of the grammatical rules of a language and is thus not 'legal'. "
en: Syntax error
ca: Error de sintaxi

note: "Any collection of component elements that work together to perform a task. Examples are a hardware system consisting of a microprocessor, its allied chips and circuitry, input and output devices, and peripheral devices; an operating system consisting of a"
en: System
ca: Sistema

note: "The person responsible for administration and maintenance of a computer system."
en: System Administrator
ca: Administrador del sistema

note: "A process that specifies the machines, devices and programs that form a particular processing system."
en: System Configuration
ca: Configuració del sistema

en: system settings
ca: paràmetres del sistema

note: "A character used to align lines and columns on screen and in print. "
en: Tab
ca: Tabulació

note: "1. In programming, a data structure usually consisting of a list of entries, each entry being identified by a unique key and containing a set of related values. 2. In relational databases, a data structure characterized by rows and columns, with data occu"
en: Table
ca: Taula

note: "1. In programming, one or more characters containing information about a file, record type, or other structure. 2. In certain types of data files, a key or an address that identifies a record and its storage location in another file.  3. In markup languag"
en: tag
ca: marcador

note: "The UNIX command that, when followed by another user's name and address, is used to generate a request for a synchronous chat session on the Internet. "
en: Talk
ca: Diàleg

en: tall
ca: alt

note: "A file created using the <command>tar</command> (Tape ARchive) program, which conglomerates multiple files, or even a whole directory tree, into one file for easy storage or transfer.  These archives are often compressed using the gzip program and given a"
en: tar archive
ca: arxiu tar

note: "The file to which data is to be written, as in a copy operation. "
en: target file
ca: fitxer objectiu

note: "A stand-alone application or a subprogram that is run as an independent entity."
en: task
ca: tasca

note: "A file created either in memory or on disk, by the operating system or some other program, to be used during a session and then discarded. "
en: temp file
ca: fitxer temporal

note: "1. In image processing, a pattern that can be used to identify or match a scanned image. 2. In spreadsheet programs, a predesigned spreadsheet that contains formulas, labels, and other elements.  3. In word processing and desktop publishing programs, a pr"
en: Template
ca: Plantilla

note: "A region in memory or on a storage device that is temporarily allocated for use in storing intermediate data in a computational, sorting, or transfer operation."
en: temporary buffer
ca: memòria intermèdia temporal

en: TERM variable
ca: Variable TERM

note: "1. With reference to software, to end a process or program. Abnormal termination occurs in response to user intervention or because of a hardware or software error. 2. With reference to hardware, to install a plug, jack, or other connector at the end of a"
en: Terminate
ca: Finalitzar

note: "To check program correctness by trying out various sequences and input values. "
en: Test
ca: Prova

en: Test Module
ca: Mòdul de prova

en: text area
ca: àrea de text

note: "A document file in ASCII format, containing characters, spaces, punctuation, carriage returns, and sometimes tabs and an end-of-file marker, but no formatting information. "
en: Text only
ca: Text i icona

en: textual name
ca: nom textual

note: "An integrated collection of graphical elements intended to give the desktop a certain look and feel.  Common theme components include matching backgrounds, icons, and window decorations. The look of GNOME desktop is determined by 2 themes: a GTK theme, which determines the look of application menus
en: Theme
ca: Tema

note: "In image processing, a specified gray level used for producing a binary image."
en: Threshold
ca: Llindar

note: "A miniature version of an image or electronic version of a page that is generally used to allow quick browsing through multiple images or pages. "
en: Thumb Nails
ca: Miniatures

note: "1. A regular, rapidly recurring signal emitted by a clocking circuit; also, the interrupt generated by this signal. "
en: Tick
ca: Tic-tac

en: Ticker Properties
ca: Propietats del rellotge

note: "In computer-graphics programming, to fill adjacent blocks of pixels on the screen with a design or pattern without allowing any blocks to overlap."
en: Tile
ca: Mosaic

note: "A calendar default that identifies whether times are shown acc. to a 12-hour clock or a 24-hour clock."
en: Time format
ca: Format de l'hora

note: "In computing, the timekeeping and datekeeping functions maintained by the computer's operating system, used most visibly as a means of 'stamping' files with the date and time of creation or last revision."
en: time stamp
ca: marca horària

note: "An event that indicates that a predetermined amount of time has elapsed without some other expected event taking place. The time-out event is used to interrupt the process that had been waiting for the other expected event. "
en: Timeout
ca: Temps excedit

note: "A register (high-speed memory circuit) or a special circuit, chip, or software routine used to measure time intervals."
en: Timer
ca: Rellotge

en: Timezone
ca: Fus horari

en: Timing
ca: Cronometratge

en: Title
ca: Títol

en: TODO List
ca: Llista TODO

note: "An electronic device with two states or a program option that can be turned on or off using the same action, such as a mouse click."
en: toggle
ca: commutador

en: Tolerance
ca: Tolerància

en: tool menu
ca: Menú d'eines

note: "In an application in a graphical user interface, a row, column, or block of on-screen buttons or icons. When these buttons or icons are clicked on with the mouse, macros or certain functions of the application are activated. "
en: Toolbar
ca: Barra d'eines

note: "A package of compact, well-designed programs designed to do a specific task well."
en: Tool
ca: Eina

en: topic
ca: tema

note: "The movement of data from one location to another. "
en: Transfer
ca: Transferència

note: "A statement in a programming language that transfers the flow of execution to another location in the program. "
en: Transfer statement
ca: Afirmació de transferència

note: "A relationship is transitive if when it applies from A to B and from B to C it also applies from A to C."
en: Transitive
ca: Transitiu

note: "In programming, to convert a program from one language to another. Translation is performed by special programs such as compilers, assemblers, and interpreters. "
en: Translate
ca: Tradueix

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. A channel can be either internal or external to a microcomputer. 2. In communications, a medium for transferring information. "
en: transmission channel
ca: canal de transmissió

note: "The result of rotating a matrix. To reverse, as the order of the letters h and t in hte, in correcting the spelling of the; or reversing two wires in a circuit."
en: Transpose
ca: Transposa

note: "An icon on the screen, resembling a garbage can. To delete a file or eject a diskette, the user drags the icon for the file or diskette to the Trash. "
en: Trash
ca: Paperera

note: "A data structure containing zero or more nodes that are linked together in a hierarchical fashion. If there are any nodes, one node is the root; each node except the root is the child of one and only one other node; and each node has zero or more nodes as"
en: Tree
ca: Arbre

en: Trim
ca: Retallar

note: "A theoretical model created by British mathematician Alan Turing in 1936 that is considered the prototype for digital computers. "
en: Turing Machine
ca: Màquina Turing

note: "1. In programming, the nature of a variable, for example, integer, real number, text character, or floating-point number. 2. In printing, the characters that make up printed text, or the complete set of characters in a given size and style (font). "
en: Type
ca: Tipus

en: type bindings
ca: tipus de vinculació

en: Type mismatch
ca: Tipus discordant

note: "To restore deleted information, usually the last item deleted. "
en: Undelete
ca: Refer

note: "To format a selection of text so that the text is printed with a line slightly below it."
en: Underline
ca: Subratllat

note: "To reverse the last action-for example, to undo a deletion, thus restoring deleted text to a document. "
en: Undo
ca: Desfés

en: Unexpected end
ca: Final inesperat

en: unexpected error
ca: error inesperat

note: "To remove software completely from a system, including the elimination of files and components residing in system locations such as the Registry in Windows 9x, Windows NT, or Windows 2000. "
en: Uninstall
ca: Desinstal·lar

note: "A response to a request for a connection to a server that indicates that the network is unable to find the specified address. "
en: Unknown host
ca: Ordinador central desconegut

note: "1. To remove a storage medium, such as a tape or disk, from its drive. 2. To remove software from system memory. "
en: Unload
ca: Descarrega

note: "A new file that has not yet been saved by the user unser a specific name."
en: Untitled
ca: Sense títol

note: "A new release of an existing software product. A software update usually adds relatively minor new features to a product or corrects errors (bugs) found after the program was released. To change a system or a data file to make it more current."
en: Update
ca: Actualitza

note: "The new or enhanced version of a product. To change to a newer, usually more powerful or sophisticated version."
en: Upgrade
ca: Actualitza la versió

en: Urgent condition
ca: Condició d'urgència

note: "An actual person who uses a computer system, identified by a unique username, or a virtual person or role similarly identified by a unique username.  Virtual users may be used to run daemon or other software."
en: User
ca: Usuari

note: "Something determined by the user"
en: User defined
ca: Usuari definit

note: "gnome-core.pot"
en: user directory
ca: Directori de l'usuari

note: "The portion of a program with which a user interacts. Types of user interfaces, or UIs, include command-line interfaces, menu-driven interfaces, and graphical user interfaces. "
en: User Interface
ca: Interfície d'usuari

note: "A string of alphanumeric characters uniquely identifying a user of a computer system.  Most usernames are based on the user's real name, so Mary Smith might have the  username 'mary' or 'msmith'."
en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Valid chars
ca: Caràcters vàlids

note: "A quantity assigned to an element such as a variable, symbol, or label. "
en: Value
ca: Valor

note: "The average of the squares of the deviations of a number of observations of a quantity from their mean value."
en: Variance
ca: Variança

note: "Images generated from mathematical descriptions that determine the position, length, and direction in which lines are drawn. Objects are created as collections of lines rather than as patterns of individual dots or pixels. "
en: Vector Graphics
ca: Gràfic vectorial

en: Vendor
ca: Venedor

note: "Displaying messages as English text rather than as concise (but cryptic) codes."
en: VERBOSE
ca: DETALLA

note: "To confirm either that a result is correct or that a procedure or sequence of operations has been performed."
en: Verify
ca: Verificar

note: "A particular issue or release of a hardware product or software title."
en: Version
ca: Versió

en: Vertical Alignment
ca: Alineació vertical

note: "Pertaining to the visual component of a television signal. In relation to computers, video refers to the rendering of text and graphics images on displays."
en: Video
ca: Vídeo

note: "The display of data or an image from a given perspective or location. "
en: View
ca: Visualitza

note: "A specified window on a display surface that marks the limits of a display."
en: Viewport
ca: Subàrea

note: "Some <link linkend='wmanager'>window managers</link> allow the user to have several virtual desktops;you could have application windows open and working on all of them, even though at every moment, only one of the virtual desktops is shown on your screen."
en: Virtual Desktop
ca: Escriptori virtual

note: "A feature of an application that displays data in the form of a video image. For example, some databases can interpret and show data in the form of a two- or three-dimensional model."
en: Visualization
ca: Visualització

note: "1. A disk or tape that stores computer data. Sometimes, large hard disks are divided into several volumes, each of which is treated as a separate disk. 2. The loudness of an audio signal."
en: Volume
ca: Volum

note: "In a graphical user interface, a pattern or picture in the screen background that can be chosen by the user. "
en: Wallpaper
ca: Fons de pantalla

en: Warning
ca: Avís

en: Watch file
ca: Fitxer de vigilància

note: "A document on the World Wide Web. A Web page consists of an HTML file, with associated files for graphics and scripts, in a particular directory on a particular machine (and thus identifiable by a URL). "
en: Web Page
ca: Pàgina web

en: Weight
ca: Pes

en: Width
ca: Amplària

note: "The interface element used to display most applications under a windowing GUI such as <link linkend='xwin'>X Window System</link>.  Windows typically consist of a main area in which typing or other work occurs, a title bar (which may contain buttons to mi window-specific menus, and a scroll bar dow
en: Window
ca: Finestra

note: "A program which extends the capabilities of the  <link linkend='xwin'>X Window System</link> by providing most of the user-friendly <link linkend='widget'>widgets</link> people expect from a windowing system, such as window borders, buttons and menus,  wa"
en: Window Manager
ca: Gestor de finestres

note: "The native unit of storage on a particular machine. A word is the largest amount of data that can be handled by the microprocessor in one operation and also, as a rule, the width of the main data bus. "
en: Word
ca: Paraula

en: Work
ca: Feina

note: "In a spreadsheet program, a file containing a number of related worksheets. "
en: Workbook
ca: Llibre de treball

note: "The directory in which the user's commands take place, unless another directory is specified."
en: working directory
ca: Directori de treball

note: "The background screen area on which windows and icons are displayed."
en: Workspaces
ca: Àrees de treball

note: "To continue movement, as with the cursor or a search operation, to the beginning or to a new starting point rather than stopping when the end of a series is reached. "
en: Wrap
ca: Ajust

note: "A transfer of information to a storage device, such as a disk, or to an output device, such as the monitor or printer. "
en: Write
ca: Escriu

en: X Align
ca: Alinear X

en: XDMCP socket
ca: Endoll XDMCP

en: Zigzagline
ca: Línia en ziga-zaga

note: "A disk drive developed by Iomega that uses 3.5-inch removable disks (Zip disks) capable of storing 100 megabytes of data. "
en: Zip Drive
ca: Unitat Zip
