Translate tutorial 1.0 - en to de translation catalogue (883 entries)

en: Abandon unlimited license
de: Unlimitierte Lizenz zurücksetzen

en: Absent
de: Fehlt

en: Add
de: Hinzufügen

en: Animate
de: Animieren

en: Apply
de: Übernehmen

en: Astronomy
de: Astronomische Angaben

en: Day Length
de: Tageslänge

en: Moon Phase
de: Mondphase

en: Sunrise
de: Sonnenaufgang

en: Sunset
de: Sonnenuntergang

en: Auto update weather
de: Wetter automatisch aktualisieren

en: Bad ICAO code
de: Ungültiger ICAO Code

en: Buy YoWindow Unlimited!
de: Kaufen Sie YoWindow Unlimited!

en: Calendar
de: Kalender

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Change
de: Änderung

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
de: Wettervorhersage von {0}, geliefert vom Norwegischen Meteorologischen Institut und dem NRK

en: Forecast from {0}
de: Wettervorhersage von {0}

en: Current weather
de: Aktuelles Wetter

en: Friday
de: Freitag

en: Monday
de: Montag

en: Saturday
de: Samstag

en: Sunday
de: Sonntag

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Su
de: So

en: Th
de: Do

en: Tu
de: Di

en: We
de: Mi

en: day ago
de: Gestern

en: days ago
de: Tage vorher

en: Default
de: Standardeinstellung

en: Blowing
de: wehend

en: Clear
de: Klar

en: Cloudy
de: Wolkig

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
de: Bedeckt

en: Drizzle
de: Nieselregen

en: Fair
de: Heiter

en: Fog
de: Nebel

en: Freezing
de: Frierender

en: Hail
de: Hagel

en: Haze
de: Dunst

en: Heavy
de: Starker

en: Ice Crystals
de: Eisregen

en: Ice Pellets
de: Eisgriesel

en: In Vicinity
de: In der Umgebung

en: Light
de: Leichter

en: Low Drifting
de: Fegend

en: Mist
de: Nebel

en: Mostly Cloudy
de: Überwiegend bewölkt

en: Partial
de: Teilweise

en: Partly Cloudy
de: Teilweise wolkig

en: Patches
de: Stellenweise

en: Scattered Clouds
de: Aufgelockerte Bewölkung

en: Rain
de: Regen

en: Rain And Thunder
de: Regen und Gewitter

en: Sand
de: Staub

en: Shallow
de: Flach

en: Shower
de: Schauer

en: Shower With Thunder
de: Schauer mit Gewitter

en: Sleet
de: Graupel

en: Small Hail
de: Leichter Hagel

en: Smoke
de: Dunst

en: Snow
de: Schnee

en: Snow And Thunder
de: Schnee und Gewitter

en: Snow Grains
de: Schneegriesel

en: Snow Showers
de: Schneeschauer

en: Thunderstorm
de: Gewitter

en: Unknown Precipitation
de: Unbekannter Niederschlag

en: Widespread Dust Haze
de: Verbreitet dunstig

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
de: Ungültiger Lizenzschlüssel. Versuchen Sie es noch einmal. Stellen Sie sicher, dass Sie den Schlüssel korrekt eingegegben haben. Versuchen Sie, den Schlüssel per copy/paste einzufügen.

en: Wrong license key
de: Falscher Lizenzschlüssel

en: You will have to restart the application for this to take effect
de: Sie müssen die Anwendung neu starten, um die Änderungen zu übernehmen.

en: Language change
de: Sprachwechsel

en: No limits!
de: Keine Einschränkungen mehr!

en: Buy now!
de: Kaufen Sie jetzt!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
de: Kaufen Sie eine unlimitierte Lizenz, um alle Einschränkungen zu entfernen.

en: Not now
de: Nicht jetzt

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
de: Um die Registrierung abzuschliessen, geben sie den Lizenzschlüssel ein, den wir Ihnen geschickt haben. Tipp: benutzen Sie copy/paste.

en: License registration
de: Lizenz-Registrierung

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
de: Danke für die Registrierung von YoWindow! Alle Beschränkungen sind aufgehoben. Viel Spaß!

en: Distance
de: Entfernung

en: Down
de: Hinunter

en: Download
de: Herunterladen

en: Enter weather source URL please
de: Hier Speicherort (Pfad/URL) der Wetterdaten eingeben

en: Error
de: Fehler

en: The location is already added
de: Dieser Ort wurde bereits hinzugefügt

en: Exit
de: Beenden

en: To get started, pick your home location
de: Um zu beginnen, wählen Sie Ihren Heimatort

en: Forecast Panel
de: Vorhersagebereich

en: Full Screen
de: Vollbild

en: Help
de: Hilfe

en: Highlight weather station parameters
de: Hebe die Parameter der Wetterstation hervor

en: Home
de: Heimatort

en: h
de: Std.

en: Inspector
de: Inspektor

en: Landscape
de: Landschaft

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
de: Bild

en: Foreground
de: Vordergrund

en: Landscape Options
de: Landschafts-Optionen

en: Landscape pictures
de: Landschaftsbilder

en: Landscapes
de: Landschaften

en: Language:
de: Sprache:

en: English
de: Deutsch

en: System Default
de: System Vorgabe

en: Latitude
de: Breitengrad

en: {0} locations
de: {0} Orte

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
de: Sie können jetzt maximal {0} Orte hinzufügen. In der unlimitierten Version können Sie so viele Orte hinzufügen wie Sie wollen.

en: Weather auto-update is off
de: Automatische Aktualisierung des Wetters ist abgeschaltet

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
de: Drücken Sie F5 um das Wetter zu aktualisieren.  In der unlimitierten Version wird das Wetter automatisch aktualisiert.

en: {0} weather forecast days only
de: nur {0} Tage Wettervorhersage

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
de: Sie haben Zugriff auf {0} Tage Wettervorhersage.  Die unlimitierte Version bietet {1} Tage Wettervorhersage.

en: Licence key
de: Lizenzschlüssel

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
de: In der unlimitierten Version wird das Wetter automatisch aktualisiert.

en: Load weather from personal weather station
de: Daten von der eigenen Station laden

en: Loading
de: wird geladen...

en: Loading landscape...
de: Landschaft wird geladen...

en: Location
de: Ort

en: Location ID
de: Orts-ID

en: Location Properties
de: Ortseigenschaften

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
de: Link

en: Locations
de: Orte

en: All locations
de: Alle Orte

en: All regions
de: Alle Regionen

en: All states
de: Alle Staaten

en: Change landscape
de: Landschaft ändern

en: Select a location
de: Wählen Sie einen Ort

en: The location is already added
de: Dieser Ort wurde bereits hinzugefügt

en: Location is not selected yet
de: Sie haben noch keinen Ort gewählt

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
de: Grosse Städte (mehr als 100,000 Einwohner)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
de: Netzwerk-Fehler, Ortsinformation ist nicht verfügbar. Das ist der Grund, warum der Ort derzeit nicht ausgewählt werden kann.

en: No locations in scope
de: Keine Orte in diesem Bereich

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
de: Bereich

en: Region
de: Bereich

en: Cannot find a location?
de: Können Sie einen Ort nicht finden?

en: Set as Home
de: Als Heimatort festlegen

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
de: Aktueller Standort

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
de: Nutze aktuellen Standort

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Longitude
de: Längengrad

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
de: Nach Norden schauend (der Westwind weht von links)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
de: Nach Süden schauend (der Westwind weht von rechts)

en: December
de: Dezember

en: February
de: Februar

en: January
de: Januar

en: July
de: Juli

en: June
de: Juni

en: March
de: März

en: May
de: Mai

en: October
de: Oktober

en: About
de: Über YoWindow

en: Facebook Edition
de: Facebook Ausgabe

en: License Agreement
de: Lizenzvereinbarung

en: Program
de: Programm

en: Visit our Forum
de: Besuchen Sie unser Forum

en: YoWindow for your Site or Blog
de: YoWindow für Ihre Website oder Ihren Blog

en: {0} minutes back
de: {0} Minuten zurück

en: {0} minutes forward
de: {0} Minuten vorwärts

en: Network error
de: Netzwerkfehler

en: Network not available
de: Netzwerk nicht verfügbar

en: It is available on {0}
de: Neue Version erhältlich unter {0}

en: New version released
de: Neue Version veröffentlicht

en: Next Day
de: Nächster Tag

en: No
de: Nein

en: No weather
de: Kein Wetter

en: N/A
de: N/V

en: Notify me when a new version is available
de: Benachrichtige mich bei Verfügbarkeit einer neuen Version

en: Open {0}
de: Öffne {0}

en: Options
de: Optionen

en: Advanced
de: Erweitert

en: Application choice
de: Anwendungsauswahl

en: Date
de: Datum

en: Display
de: Anzeige

en: Animate clouds
de: Wolken animieren

en: Default
de: Standardeinstellung

en: Full screen mode
de: Vollbildmodus

en: Quality
de: Qualität

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Excellent
de: Ausgezeichnet

en: Moderate
de: Mittelmässig

en: Number of days to display:
de: Anzahl der anzuzeigenden Tage:

en: Tile contents:
de: Inhalte der Tageskacheln:

en: General
de: Allgemein

en: Contents
de: Inhalt

en: Show N/A parameters
de: Zeige nicht verfügbare Parameter

en: Live indicator
de: Live-Indikator

en: Locations
de: Orte

en: Operation successful!
de: Aktion erfolgreich!

en: Refresh locations DB
de: Aktualisiere Orts-Datenbank

en: Reset to defaults
de: Auf Default-Werte zurücksetzen

en: Add
de: Hinzufügen

en: User interface
de: Benutzer-Interface

en: Screen saver
de: Bildschirmschoner

en: Time Bar
de: Zeitleiste

en: Unit system:
de: Einheit:

en: Units
de: Einheiten

en: Auto-detected
de: Automatisch ermittelt

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Distance:
de: Entfernung:

en: Metric
de: Metrisch

en: Russia
de: Russland

en: Finland
de: Finnland

en: Pressure:
de: Druck:

en: Temperature:
de: Temperatur:

en: Water temperature
de: Wassertemperatur

en: Wind speed:
de: Windgeschwindigkeit:

en: Landscape Options
de: Landschafts-Optionen

en: Show Daylight Diagram
de: Zeige Tageslichtdiagramm an

en: Show Forecast Panel
de: Vorhersage-Panel anzeigen

en: Show Full Screen button
de: Vollbild-Button anzeigen

en: Show Inspector
de: Inspektor anzeigen

en: Show Time Bar
de: Zeitleiste anzeigen

en: Show User interface
de: Benutzer-Interface anzeigen

en: Show forecast when current weather is expired
de: Vorhersage anzeigen falls das aktuelle Wetter abgelaufen ist

en: Organize
de: Verwalten

en: Organize locations
de: Verwalte Orte

en: Organize pictures
de: Verwalte Bilder

en: Pictures
de: Bilder

en: press
de: drücken Sie

en: Falling
de: fallend

en: Falling Rapidly
de: stark fallend

en: Rising
de: ansteigend

en: Rising Rapidly
de: stark ansteigend

en: Steady
de: gleichbleibend

en: Previous Day
de: Vorheriger Tag

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Refresh Locations data base
de: Aktualisiere Orts-Datenbank

en: Register
de: Registrieren

en: Remove
de: Entfernen

en: Rename
de: Umbenennen

en: Rename location
de: Ort umbenennen

en: Rename picture
de: Bild umbenennen

en: Retry
de: Wiederholen

en: Run with Windows (minimized to tray)
de: Mit Windows starten (in den Tray minimiert)

en: Season map
de: Jahreszeitenaufteilung

en: Select
de: Auswählen

en: Select country
de: Land auswählen

en: Select a landscape
de: Landschaft auswählen

en: Select location
de: Ort auswählen

en: Select region
de: Region auswählen

en: Select state
de: Staat auswählen

en: Set as default
de: Als default setzen

en: Set YoWindow as ScreenSaver
de: YoWindow als Bildschirmschoner

en: Setup
de: Einrichtung

en: Show
de: Anzeigen

en: Show again
de: Nocheinmal anzeigen

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Time
de: Zeitleiste

en: {0} ago
de: vor {0}

en: Time zone
de: Zeitzone

en: Today
de: Heute

en: Tomorrow
de: Morgen

en: Tom.
de: morgen

en: Tonight
de: Nachts

en: Add New Location
de: Neuen Ort hinzufügen

en: Open Calendar...
de: Öffne Kalender...

en: Show Less Days
de: Weniger Tage anzeigen

en: Show More Days
de: Mehr Tage anzeigen

en: Update Weather
de: Wetter aktualisieren

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Up
de: Hinauf

en: Update interval
de: Aktualisierungsintervall

en: Update weather
de: Wetter aktualisieren

en: Updating weather
de: Wetter wird aktualisiert

en: View
de: Anzeigen

en: Please wait...
de: Bitte warten...

en: Weather
de: Wetter

en: Daily rain total
de: Regenmenge heute

en: Weather expired
de: Die Wetterdaten sind veraltet

en: Feels like
de: Gefühlt

en: Day maximum temperature
de: Tageshöchsttemperatur

en: Day minimum temperature
de: Tagestiefsttemperatur

en: Weather forecast
de: Wettervorhersage

en: Forecast issued
de: Letztes Update

en: Hail
de: Hagel

en: Humidity
de: Luftfeuchte

en: Observed
de: Letztes Update

en: Pressure
de: Luftdruck

en: PWS only
de: nur eigene Station

en: Rain
de: Regen

en: Rain/Snow rate
de: Regen- / Schneerate

en: Description
de: Beschreibung

en: Sky image
de: Himmelsbild

en: Snow
de: Schnee

en: Snow level
de: Schneehöhe

en: Weather station properties
de: Wetterstationseigenschaften

en: Temperature
de: Temperatur

en: Temperature range
de: Temperaturbereich

en: Water
de: Wasser

en: Update error
de: Aktualisierungsfehler

en: Update time
de: Aktualisierungszeit

en: UV index
de: UV-Index

en: Visibility
de: Sichtweite

en: Unlimited
de: unendlich

en: Calm
de: windstill

en: Variable
de: Umlaufend

en: Welcome to YoWindow!
de: Willkommen bei YoWindow!

en: Wind direction:
de: Windrichtung:

en: East
de: Ost

en: North
de: Nord

en: South
de: Süd

en: Yes
de: Ja

en: Close screensaver on mouse move
de: Bildschirmschoner bei Mausbewegung schliessen.

en: Color
de: Farbe

en: Background
de: Hintergrund

en: Choose color
de: Wählen Sie die Farbe aus

en: System tray
de: Systembereich

en: Precipitation chance
de: Niederschlagswahrscheinlichkeit

en: Rain chance
de: Regenwahrscheinlichkeit

en: Snow chance
de: Wahrscheinlichkeit für Schnee

en: {0} only
de: nur {0}

en: Dew point
de: Taupunkt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
de: Ich möchte Spass haben

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
de: Überaschung aktivieren

en: NWS forecasts for the USA
de: NWS-Vorhersage für die U.S.A.

en: h
de: Std.

en: min
de: Min.

en: Open
de: öffnen

en: Browse
de: durchsuchen

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
de: Geben Sie hier den Pfad zu einem Bild im Internet oder auf Ihrem Computer ein

en: Landscape load error
de: Fehler beim Laden der Landschaft !

en: Picture load error
de: Fehler beim Laden des Bildes !

en: The landscape is already added
de: Sie haben dieses Bild/Landschaft bereits hinzugefügt !

en: Landscape collection
de: Sammlung der Landschaften

en: Turn your photo into Landscape
de: Wandeln Sie Ihr Photo in eine Landschaft um

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
de: {0}Lernen Sie{1} wie man aus einem Photo eine Landschaft macht

en: Village
de: Dorf

en: Seaside
de: Am Meer

en: Airport
de: Flughafen

en: Pagoda
de: Pagode

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
de: Stadt

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
de: In den Bergen

en: Sky
de: Himmel

en: Landscape made from picture
de: Diese Landschaft wurde aus einem Bild erzeugt

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
de: Wir helfen Ihnen, ein Bild in eine YoWindow-Landschaft umzuwandeln.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
de: Bitte lesen Sie vorher unser Tutorial {0}Wie wandele ich ein Bild für YoWindow um?{1}.

en: Click Next to continue...
de: Klicken Sie "Weiter", um fortzufahren.

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
de: Markieren Sie das Bild, welches Sie in eine YoWindow-Landschaft umwandeln möchten.

en: How to pick the best landscape picture?
de: Wie wähle ich das beste Landschaftsbild/Motiv aus ?

en: Source picture
de: Bildquelle

en: The landscape will be created in the following folder
de: Die Landschaft wird im folgenden Ordner generiert.

en: Landscape folder name
de: Name des Ordners, der die Landschaft enthält.

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
de: Klicken Sie auf den "Create"-Button, um die Landschaft {0} zu erzeugen.

en: {0} landscape has been created successfully!
de: {0} Landschaft wurde erfolgreich generiert!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
de: Öffnen Sie jetzt {0} mit Ihrem bevorzugten Bildbearbeitungsprogramm, denn Sie müssen den Himmel aus dem zugrundeliegenden Bild entfernen. Sie finden das Bild in {1}Landschaftsordner{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
de: Es ist einfach, den Himmel zu entfernen. Lesen Sie dazu bitte unser kurzes {0}Tutorial{1}.

en: Auto
de: automatisch

en: Horizon Level Setup
de: Einrichtung der Höhe des Horizontes

en: Keys: Up/Down
de: Tasten: nach oben/-unten

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
de: Sie sind im Begriff, das Landschaftsbild {0} zu löschen. Sind Sie sich wirklich sicher?

en: Edit Landscape
de: Landschaft bearbeiten

en: Edit Horizon Level
de: Bearbeite die Höhe des Horizontes

en: File not found.
de: Datei nicht gefunden!

en: The name is empty
de: Der Dateiname ist leer. Vergeben Sie einen Namen!

en: The folder already exists
de: Der Ordner ist bereits vorhanden!

en: Illegal folder name
de: Ungültiger Ordnername !

en: The file format is not supported.
de: Das Dateiformat wird nicht unterstützt!

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
de: Das Bild ist für YoWindow zu groß! Es darf in der Breite oder Höhe 2880 Pixel nicht überschreiten.

en: Landscape Image
de: Landschaftsbild

en: Landscape Folder
de: Ordner für die Landschaft(en)

en: About Landscape
de: Über die Landschaftsdatei

en: Picture {0} imported successfully
de: Bild {0} erfolgreich importiert!

en: Remind Me Later
de: Erinnere mich später !

en: Skip This Version
de: Überspringe diese Version

en: Loading
de: wird geladen...

en: Next
de: Nächster(s)

en: Back
de: Zurück

en: Finish
de: Beende

en: Create
de: Erzeuge

en: Import
de: Importiere

en: Delete
de: löschen

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
de: Fertig

en: Path
de: Pfad

en: Options
de: Optionen

en: Select the options you like
de: Wählen Sie die gewünschten Einstellungen

en: Set YoWindow as default screen saver
de: YoWindow als Default-Bildschirmschoner setzen

en: Start with Windows (minimized to system tray)
de: Mit Windows starten (minimiert in den System-Tray)

en: Add a shortcut to quick launch bar
de: Hinzufügen einer Verknüpfung zur Schnellstartleiste

en: You are about to upgrade YoWindow.
de: Sie sind dabei YoWindow zu aktualisieren.

en: Click OK to install the new version.
de: Klicken Sie OK um die neue Version zu installieren.

en: You must close YoWindow before you can continue.
de: Sie müssen YoWindow schliessen bevor sie fortfahren können.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
de: Nachdem Sie YoWindow geschlossen haben, wählen Sie Wiederholen.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
de: Wenn Sie die Deinstallation abbrechen möchten, wählen Sie Abbrechen.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
de: Wenn Sie die Installation trotzdem versuchen möchten, wählen Sie Ignorieren.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
de: Wenn Sie die Installation abbrechen möchten, wählen Sie Abbrechen.

en: Final step
de: Letzter Schritt

en: Start YoWindow on system startup
de: YoWindow beim Hochfahren automatisch starten

en: Check for new version...
de: Suche nach einer neuen Version ...

en: YoWindow is up to date!
de: YoWindow ist auf dem neuesten Stand !

en: You have the latest version
de: Sie haben die aktuelle Version !

en: Download new version!
de: Laden Sie die aktuelle Version herunter !

en: Preview
de: Vorschau

en: Show small YoWindow logo
de: Zeige das kleine YoWindow-Logo

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
de: Diese Landschaft ist nur in der Vollversion verfügbar.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
de: Std.

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
de: Min.

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
de: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
de: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
de: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
de: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
de: ft

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
de: ml

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
de: ml/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
de: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
de: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
de: Kn

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
de: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
de: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
de: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
de: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
de: "

en: Display "?"
de: "?" anzeigen

en: Hide parameter
de: Parameter ausblenden

en: When weather parameter is not available
de: Wenn keine Wetterdaten verfügbar sind

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
de: Alle

en: Temperature and Time
de: Temperatur und Zeit

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
de: Dies ist die unlimitierte Version.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
de: Sie ist bereits registriert.

en: Free edition
de: Kostenlose Version

en: Unlimited edition
de: Unlimitierte Version

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
de: Um YoWindow sehen zu können muß der Flash Player (für den Internet Explorer) {0} (oder aktueller) installiert sein.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
de: Den Adobe Flash Player installieren.

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
de: Landschaftsbild freischalten

en: YoWindow for Chrome
de: YoWindow für Google Chrome

en: YoWindow for Windows
de: YoWindow für Windows

en: YoWindow for Mac OS
de: YoWindow für Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
de: YoWindow für iPhone und iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
de: Folgen Sie YoWindow auf Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
de: Folgen Sie YoWindow auf Twitter

en: Landscape trial, days left:
de: Landschaft zur Probe, verbleibende Tage:

en: Landscape trial period is over
de: Die Testzeit ist abgelaufen.

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
de: "{0}" Landschaft ist Teil von YoWindow unlimitiert.

en: Details
de: Einzelheiten

note: see Options/Advanced
en: View direction
de: Blickrichtung

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
de: Fixierter Himmel

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
de: Bearbeiten

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
de: Erneut laden

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
de: Minimiert

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
de: betrifft nur den Wind

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
de: Verbreiten

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
de: Teilen

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
de: Veröffentlichen

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
de: Autorisieren

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
de: Veröffentlicht!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
de: Leertaste

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
de: Wetter jetzt in {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
de: Wettervorhersage für {0} in {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
de: Heute in {0} (Vorhersage)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
de: Morgen in {0} (Vorhersage)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
de: Vorhersage

en: Enable sound
de: Sound einschalten

note: This is sound volume
en: Volume
de: Lautstärke

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
de: überspringen

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
de: Präsentiert in Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
de: Ändern der aktuellen Jahreszeit

en: Spring
de: Frühling

en: Summer
de: Sommer

en: Autumn
de: Herbst

en: Naked
de: Übergangszeit

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
de: Länder

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
de: Stimme ab!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
de: Stimmen Sie für YoWindow. Vielen Dank

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
de: Mehr YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
de: Ziehen Sie den Bildschirm um die Wetteränderungen zu sehen

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
de: Und ein weiteres Mal.

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
de: Drücken Sie auf "LIVE" um zur aktuellen Zeit zurückzukehren.

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
de: Viel Spaß beim Betrachten des Wetters!

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
de: Automatische Sperre deaktivieren

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
de: Anzeige bleibt aktiviert, wenn das Gerät angeschlossen oder die Batterie über 25 % ist.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
de: Weitere

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
de: Parallax-Effekt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
de: Eine Illusion von 3D wenn Du das Gerät schüttelst

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
de: Temperatur in der Status-Leiste

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
de: Zeige die Temperatur für "Zuhause"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
de: Nicht genug freier Platz.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
de: YoWindow wird möglicherweise nicht stabil laufen.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
de: Es werden minimal {0} MB benötigt.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
de: YoWindow Wetter

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
de: Vollversion

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
de: Keine Werbung, keine Einschränkungen, alle Landschaften verfügbar

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
de: Vollversion

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
de: Keine Werbung

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
de: Alle Landschaften verfügbar

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
de: Vorhersage in der Benachrichtigungsleiste

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
de: Werbung entfernen

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
de: Die Wettervorhersage ist beschränkt

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
de: Der Zugriff auf die "{0}" Landschaft ist eingeschränkt.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
de: Verbinde zu {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
de: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
de: Fotos

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
de: Hintergrundbild

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
de: Aktiviere Animationen

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
de: Zeige das Wetter

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
de: Keine Animation - fast kein Akkuverbrauch.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
de: Widget Einstellungen

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
de: Erzeuge Widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
de: Tippen, um nach einem Ort zu suchen

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
de: Hintergrund anzeigen

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
de: Wetter icons

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
de: Hintergrundfarbe

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
de: Textfarbe

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
de: Transparenz

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
de: Abgerundete Ecken

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
de: Widget zum Startbildschirm hinzufügen

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
de: Das Widget wurde dem Startbildschirm hinzugefügt

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
de: Wähle ein Widget aus

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
de: Klein

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
de: Mittel

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
de: Uhr

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
de: kleine Uhr

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
de: An den Anfang verschieben

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
de: Entferne "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
de: Du hast sowohl die Vollversion als auch die freie Verison von YoWindow installiert.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
de: Bitte entferne die freie Version von YoWindow um den Konflikt zu vermeiden.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
de: Füge YoWindow widgets hinzu - beobachte bequem die Wettervorhersage

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
de: Tippe um fortzufahren

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
de: YoWindow wurde auf der externen Speicherkarte installiert.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
de: WARNUNG: YoWindow Hintergrundbilder und Widgets sind wahrsch. nicht verfügbar falls YoWindow auf einer externen Speicherkarte (SD-Karte) installiert wird.

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
de: Standortsuche

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
de: Code einlösen

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
de: Vollversion aktiviert.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
de: Werbung entfernt, keine Einschränkungen.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
de: Unerwarteter Code

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
de: Rechte wiederherstellen.

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
de: Als Bildschirmhintergrund setzen

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
de: Posten

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
de: Meldung eingeben

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
de: Wetterbeschreibung eingeben

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
de: Du hast gerade auf Facebook gepostet!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
de: Als Daydream setzen

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
de: Nacht Modus

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
de: Gedimmtes Display (für dunkle Räume)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
de: Report senden

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
de: Wollen Sie wirklich {0} als zuhause setzen?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
de: Luftdruck anzeigen für

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
de: Meeresniveau

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
de: Ortsniveau

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
de: YoWindow benötigt die Erlaubnis eine Bilddatei abzuspeichern bevor sie geteilt wird.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
de: YoWindow benötigt die Berechtigung Landschaften im Speicher abzulegen

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
de: Benachrichtigung

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
de: Benachrichtigungen anzeigen

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
de: Am Sperrschirm anzeigen

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
de: Zentriert

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
de: Alarmuhr

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
de: Mit YoWindow aufwachen

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
de: Stille

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
de: Schlummern

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
de: Verwerfen

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
de: Wache mit den Geräuschen von YoWindow auf

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
de: Der Alarm wird in {0} Minuten starten

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
de: Warnung

en: Weather station
de: Wetterstation

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
de: Private Wetterstationen sind möglicherweise nicht zuverlässig.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
de: Die Station funktioniert nicht

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
de: Möchten Sie wirklich das Wetter von "{0}" empfangen?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
de: Möchten Sie wirklich die Jahreszeit für {0} überschreiben?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
de: Wir empfehlen

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
de: Problem?

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
de: Niemals

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
de: YoWindow bewerten

note: We say thanks!
en: Thank you!
de: Danke!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
de: Mail schicken

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
de: Was genau ist schiefgegangen?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
de: Wir benötigen möglichst viele Details.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
de: Dunkles Glas

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
de: App icons sind leicht zu sehen

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
de: Um die Wetterinformation zu verstecken, ziehe sie nach oben

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
de: Tippe auf die Temperatur um Wetterinformationen anzuzeigen

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
de: Für "{0}" wurde nichts gefunden

en: Click to try again.
de: Klicke um es nochmal zu versuchen

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
de: Sie müssen YoWindow aktualisieren

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
de: Geniessen Sie das Wetter

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
de: Neue Landschaft

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
de: Ostereierjagd

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
de: Versuche {0} Eier zu finden die wir in YoWindow versteckt haben

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
de: Suche nach Eiern in der {0} Landschaft

note: Egg hunt game.
en: Play again?
de: Nocheinmal spielen?

note: Egg hunt game.
en: Idea
de: Idee

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
de: Du hast alle Eier gefunden!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
de: Gut gemacht.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
de: Deine Belohnung

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
de: Alle Landschaften werden für {0} Tage verfügbar sein

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
de: Keine Werbung für {0} Tage

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
de: Tag

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
de: Nacht

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
de: In der Vollversion verfügbar

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
de: Füge dein Foto zu YoWindow dazu

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
de: Tippe den "Landschaft"-Button um den Landschafts-Ordner zu öffnen

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
de: Öffne ein Foto oder nimm ein Bild auf

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
de: Verschieben und Zuschneiden

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
de: Positioniere die Landschaft am Bildschirm

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
de: Zoome mit Deinen Fingern

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
de: Horizont-Level

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
de: Setze den Horizont-Level

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
de: Möchtest Du, dass der Himmel das Wetter widerspiegelt?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
de: Lösche den Himmel - wir ersetzen ihn durch den Himmel von YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
de: Lösche den Himmel

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
de: Schritt {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
de: Tippe auf den Himmel um einen Teil davon zu selektieren

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
de: Lösche den Himmel - zeichne mit dem roten Marker über die gelben Bereiche

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
de: Selektiere diesen Bereich zuerst mit dem gelben Marker, dann lösche ihn mit dem roten

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
de: Benutze den blauen Marker zur Wiederherstellung.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
de: Löschen

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
de: Wiederherstellen

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
de: Name der Landschaft

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
de: Quelle des Fotos

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
de: I erlaube, diese Landschaft der Sammlung von YoWindow hinzuzufügen

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
de: Die Landschaft "{0}" existiert bereits. Überschreiben?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
de: Änderungen gehen verloren

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
de: Es ist eine Erlaubnis notwendig um Dateien zu öffnen

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
de: Die YoWindow Wetter-App wird benötigt um die Landschaft zu öffnen.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
de: Lade YoWindow Wetter herunter

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
de: Schau dir ein kurzes Video an um die Landschaft freizuschalten

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
de: Schau dir ein kurzes Video an um die Landschaft für {0} Tage freizuschalten

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
de: Jetzt schauen

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
de: Alle Landschaften sind in der Vollversion von YoWindow verfügbar

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
de: Landschaft "{0}" freigeschaltet

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
de: Neue Landschaften hinzugefügt

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
de: Steuerung anzeigen

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
de: Überraschungen

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
de: Was ist passiert?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
de: Die Vorhersage ist nicht eingetreten

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
de: Wetter am Schirm passt nicht zum Wetter draussen

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
de: Lokation ist falsch

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
de: Üblicherweise passt das Wetter nicht, falls:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
de: Die nächste Station ist weit weg.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
de: Das Wetter ändert sich oft während des Tages.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
de: Unglücklicherweise können Wissenschaftler auch heutzutage das Wetter nicht mit 100%-iger Genauigkeit vorhersagen.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
de: Falls das Wetter längere Zeit falsch ist, versuchen Sie das Wetter-Service zu wechseln.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
de: Unglücklicherweise kann die die automatische Ortssuche nicht richtig sein.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
de: Versuchen Sie ihren Ort manuell zu finden.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
de: Ort finden

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
de: Das Wetter wird von einer privaten Wetterstation gemeldet.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
de: Diese Station ist möglicherweise nicht zuverlässig.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
de: Wir empfehlen dringend, die Wetterquelle zu wechseln.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
de: Andere

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
de: Angebot! {0}% Rabatt

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
de: Nutze aktuellen Standort

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
de: "Heimatort" wird beim Appstart ausgewählt

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
de: Animiere Landschaftsaufnahmen

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
de: Verknüpfe Landschaft mit {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
de: Möchten Sie "{0}" für "{1}" nutzen?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
de: Tippe auf den Ball um zu spielen

note: The name of the Football game.
en: Football
de: Fußball

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
de: Sammel {0} Punkte

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
de: Bestenliste

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
de: Spiel beendet

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
de: Gewonnen!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
de: Berechtigung benötigt

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
de: Empfange Wetter von "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
de: Empfange die Wettervorhersage ebenfalls von "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
de: Live Landschaften

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
de: In der Nähe

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
de: Zuletzt verwendet

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
de: Meine Landschaften

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
de: Wo soll die Landschaft angezeigt werden?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
de: Behalte die Landschaft beim Reisen zu anderen Städten

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
de: Überall, wo ich hingehe

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
de: Ansicht wiederherstellen

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
de: Werbung

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
de: Karte

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
de: Landschaft "{0}" löschen?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
de: Landschaften löschen?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
de: Landschaften wiederherstellen

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
de: Keine Landschaften gefunden

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
de: Ihre Landschaften wurden wiederhergestellt

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
de: Sehen Sie wo sich Regen und Wolken hinbewegen.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
de: Versuch

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
de: {0} Tage verbleiben

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
de: Fettschrift

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
de: Beta-Version testen

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
de: Mindestens 3 Zeichen eingeben

en: Allow YoWindow to access your location
de: YoWindow erlauben, auf den eigenen Standort zuzugreifen

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
de: Genaue Wettervorhersage für den eigenen Standort erhalten.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
de: iOS-Einstellungen > Datenschutz > Ortungsdienste.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
de: "Zuhause" wird im Widget angezeigt

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
de: Schauen Sie sich ein kurzes Video an, um die Funktion freizuschalten.

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
de: Erschaffen Sie qualitativ hochwertige Landschaften.

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
de: Keine Werbung

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
de: Befreien Sie sich von diesen nervigen Werbeanzeigen

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
de: Sind Sie sicher, dass Sie YoWindow beenden möchten?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
de: Beenden bestätigen

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
de: Zeige morgigen Tag

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
de: Einschränkungen entfernen

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
de: Monat

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
de: Jahr

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
de: 1 Monat

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
de: 1 Jahr

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
de: Lebenslang

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
de: Abonnement beenden

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
de: Beliebt

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
de: Sparen Sie {0} %

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
de: Einmalige Zahlung

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
de: Käufe wiederherstellen

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
de: Alle verfügbaren Funktionen.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
de: Abonnement

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
de: Abonnement-Plan

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
de: Aktueller Plan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
de: Plan ändern

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
de: Abonnement kündigen

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
de: Ihr Abonnement wurde gekündigt

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
de: Abonnement wiederherstellen

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
de: YoWindow Unbegrenzt

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
de: Regulärer Preis {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
de: Abonnement aktiviert

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
de: Lebenslanges Abonnement aktiviert

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
de: Vielen Dank, dass Sie das Projekt unterstützen.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
de: Genießen Sie YoWindow ohne Einschränkungen!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
de: Ihr Abonnement wurde beendet.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
de: Möchten Sie erneut abonnieren?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
de: Sie haben ein aktives Abonnement. Bitte kündigen Sie das Abonnement, bevor Sie die Lebenslange Lizenz kaufen.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
de: Landschaft Datei

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
de: Schlösser

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
de: Wunder der Welt

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
de: Berge

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
de: Meer

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
de: Gemälde

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
de: Blumen

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
de: Natur

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
de: Katzen

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
de: Hunde

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
de: Die Version der App ist nicht kompatibel mit Ihrem Gerät.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
de: Bitte installieren sie YoWindow vom Google Playstore.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
de: Google Playstore öffnen

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
de: Regen erwartet

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
de: Hagel erwartet

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
de: Gewitter erwartet

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
de: Benachrichtigungen

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
de: Laufende Benachrichtigung

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
de: Warnungen

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
de: Regenschirmerinnerung

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
de: Regenwarnung am Morgen

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
de: YoWindow wurde der Standortzugriff verweigert.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
de: Aktivieren Sie den Standortzugriff in den YoWindow-Systemeinstellungen.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
de: Standortgenehmigung erforderlich

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
de: YoWindow-Widgets können Ihren aktuellen Standort nicht anzeigen.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
de: Um den Standortzugriff zu gewähren, wählen Sie im nächsten Schritt "Immer zulassen".

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
de: YoWindow Wallpaper kann Ihren aktuellen Standort nicht anzeigen.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
de: YoWindow Ongoing Notification kann den aktuellen Standort nicht anzeigen.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
de: Der Wecker kann nicht klingeln.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
de: Bitte aktivieren Sie die Benachrichtigung "Wecker"

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
de: Speicher

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
de: Speicherzugriff verweigert

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
de: Wiederherstellen

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
de: YoWindow benötigt einen Zugriff auf den Speicher, um die Landschaft zu speichern.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
de: Bitte erteilen Sie im nächsten Schritt die Erlaubnis, auf den Speicher zuzugreifen.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
de: YoWindow benötigt Zugriff auf den Speicher, um die Landschaften wiederherzustellen.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
de: Die Landschaften, die Sie erstellt haben, könnten verloren gehen.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
de: YoWindow benötigt Zugriff auf den Speicher, um die Landschaften zu erhalten.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
de: Das YoWindow-Update wurde gerade heruntergeladen.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
de: Neustart

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
de: Morgens

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
de: Tagsüber

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
de: Abends

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
de: Nachts

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
de: Nachrichten und Rabatte

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
de: Keine Verbindung

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
de: Angezeigte Vorhersage

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
de: Aktualisiert

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
de: Gerade eben

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
de: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
de: "Home" ändern

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
de: Zufällige Landschaft

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
de: Jeden Tag eine neue Landschaft

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
de: Neu

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
de: Video anschauen

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
de: Landschaft schließen

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
de: Erwärmung voraussichtlich morgen

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
de: Abkühlung für morgen erwartet

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
de: Ca. {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
de: Plötzliche Erwärmung oder Abkühlung

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
de: Ist dies Ihr Standort?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
de: Bahnhof

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
de: Chatten

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
de: Mit ❤️ gemacht

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
de: "{0}" Landschaft ist Teil der Vollversion.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
de: Sie können es jedoch jetzt versuchen.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
de: Übrige Tage:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
de: Letzter Tag

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
de: Die Testzeit ist vorbei.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
de: Anzeigen beim Start der App deaktivieren

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
de: In Rechnung gestellt wird Ihnen {0} ein 1-Jahres-Abonnement, das automatisch verlängert wird am {1} und jährlich in Rechnung gestellt wird.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
de: Ihnen wird {0} für ein 1-Monats-Abonnement in Rechnung gestellt, das automatisch um {1} verlängert wird und monatlich in Rechnung gestellt wird.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
de: Danach {0}/Jahr

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
de: Danach {0}/Monat

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
de: Jährlich in Rechnung gestellt

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
de: Monatlich in Rechnung gestellt

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
de: Jederzeit kündbar

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
de: Tippen Sie erneut, um den Vorgang zu beenden

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
de: Einen Kommentar hinzufügen

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
de: Melden

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
de: Ausloggen

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
de: Kommentar löschen?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
de: Möchten Sie den Kommentar wirklich löschen?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
de: Die Temperatur ist in der Statusleiste verschwunden.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
de: Ursache: Benachrichtigungen wurden für YoWindow deaktiviert.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
de: Aktivieren Sie die Benachrichtigungen, um die Temperatur anzuzeigen.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
de: Benachrichtigungseinstellungen

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
de: Benachrichtigungen deaktiviert

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
de: Benachrichtigung deaktiviert

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
de: Dunkler Hintergrund unter der Statusleiste

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
de: Fixes Wetter

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
de: Regen oder nicht?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
de: Helfen Sie YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
de: Wie ist das Wetter draußen?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
de: Kein Regen

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
de: Schaltfläche "{0}" anzeigen

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
de: Wetter behalten für

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
de: Senden

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
de: Bestätigt!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
de: Fest!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
de: Wetter öfter senden

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
de: Wetter melden

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
de: Antworten

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
de: Auf {0} antworten

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
de: Alle Wetterstationen in der Vollversion von YoWindow verfügbar

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
de: Wetterstation entsperren

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
de: Wetterdienst

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
de: Wetterstationen

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
de: Fügen Sie Ihre Wetterstation hinzu

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
de: Anmeldung

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
de: Kommentar gelöscht

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
de: Rückgängig machen

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
de: Ozean

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
de: YoWindow greift im Hintergrund auf den Gerätestandort zu, um das Wetter an Ihrem aktuellen Standort in den Widgets und im Live-Hintergrund anzuzeigen.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
de: Diese Daten werden auch zur Unterstützung von Anzeigen verwendet.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
de: Namen eingeben

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
de: Landschaft aus Foto erstellen

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
de: Himmel Wetter reflektieren lassen - Himmel ausschneiden

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
de: Automatisch

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
de: Muss nicht genau sein

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
de: Manuell

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
de: Himmel selbst ausschneiden

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
de: Foto wird an YoWindow-Server gesendet, um Himmel zu erkennen.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
de: Foto wird NICHT auf dem Server gespeichert.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
de: Himmelskante

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
de: Himmel nicht gefunden

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
de: Gutschein

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
de: Fische und Schiffe

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
de: Gelbes U-Boot

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
de: Piraten

en: Missed alarm
de: Verpasster Alarm

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
de: YoWindow benötigt eine Berechtigung zum Einstellen von Alarmen.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
de: Position fixieren

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
de: Jede Landschaft kostenlos öffnen

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
de: Eis

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
de: Systemthema

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
de: Blockiere {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
de: Bist du sicher, dass du {0} blockieren möchtest?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
de: blockieren

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
de: {0} blockiert

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
de: Du kannst Benutzer hier blockieren {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
de: Entsperren

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
de: Blockierte Accounts

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
de: Berühre um einzustellen

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
de: Funktion fehlt

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
de: Wetterkarte ist jetzt umsonst

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
de: Das Wasser auf den Fotos bewegt sich jetzt!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
de: Die Wellen spiegeln die tatsächliche Windgeschwindigkeit wider.

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
de: Möchten Sie die Landschaft speichern?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
de: Die Landschaft bleibt gesichert, auch wenn YoWindow deinstalliert wird.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
de: Speichern

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
de: Erlauben Sie YoWindow, Benachrichtigungen anzuzeigen.

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
de: Dies ist für die Anzeige der aktuellen Temperatur in der Statusleiste erforderlich.

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
de: Benachrichtigungen einschalten

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
de: YoWindow durfte keine Benachrichtigungen versenden.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
de: Aktivieren Sie den Standortzugriff in den YoWindow-Systemeinstellungen.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
de: An

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
de: Aus

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
de: Zeige die Gerätezeit für den Heimatort

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
de: Überall

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
de: Überall, außer wo festgelegt

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
de: Überall, außer an Standorten denen Landschaft zugeordnet ist

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
de: Erkenne auf dem Bild den Himmel

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
de: YoWindow schneidet den Himmel vom Bild aus um stattdessen das aktuelle Wetter anzuzeigen

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
de: Erstelle eine YoWindow Landschaft mit einem Bild von deiner Kamera

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
de: Kamerazugriff

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
de: YoWindowhat keinen Zugriff auf die Kamera. Bitte erlaube YoWindow den Zugriff auf die Kamera in den Datenschutzeinstellungen.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
de: Keine Kamera

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
de: Die Kamera fehlt im Gerät

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
de: Öffne Fotogalerie

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
de: Linkleiste unten anzeigen
