Translate tutorial 1.0 - en to es translation catalogue (912 entries)

en: Abandon unlimited license
es: Omitir la licencia ilimitada

en: Absent
es: Ausente

en: Add
es: Añadir

en: Animate
es: Animar

en: Apply
es: Aplicar

en: Astronomy
es: Astronomía

en: Day Length
es: Luz natural

en: Moon Phase
es: Fase lunar

en: Sunrise
es: Salida del sol

en: Sunset
es: Puesta del sol

en: Auto update weather
es: Actualización automática de los datos meteorológicos

en: Bad ICAO code
es: Código ICAO incorrecto

en: Buy YoWindow Unlimited!
es: ¡Comprar YoWindow Ilimitado!

en: Calendar
es: Calendario

en: Cancel
es: Cancelar

en: Change
es: Cambiar

en: Code
es: Código

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
es: Pronóstico del tiempo de {0}, emitido por el Instituto Meteorológico de Noruega y la NRK

en: Forecast from {0}
es: Pronóstico de {0}

en: Current weather
es: Datos presentes

en: Friday
es: Viernes

en: Monday
es: Lunes

en: Saturday
es: Sábado

en: Sunday
es: Domingo

en: Thursday
es: Jueves

en: Tuesday
es: Martes

en: Wednesday
es: Miércoles

en: Fr
es: Vi

en: Mo
es: Lu

en: Sa
es: Sá

en: Su
es: Do

en: Th
es: Ju

en: Tu
es: Ma

en: We
es: Mi

en: day ago
es: día

en: days ago
es: días

en: Default
es: Predeterminada

en: Blowing
es: Ventisca alta de

en: Clear
es: Despejado

en: Cloudy
es: Nublado

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
es: Cubierto

en: Drizzle
es: Llovizna

en: Fair
es: Poco nuboso

en: Fog
es: Niebla

en: Freezing
es: Engelante

en: Hail
es: Granizo

en: Haze
es: Bruma

en: Heavy
es: Fuerte

en: Ice Crystals
es: Prismas de hielo

en: Ice Pellets
es: Gránulos de hielo

en: In Vicinity
es: cercanos

en: Light
es: Débil

en: Low Drifting
es: Ventisca baja de

en: Mist
es: Neblina

en: Mostly Cloudy
es: Muy nuboso

en: Partial
es: Parches de

en: Partly Cloudy
es: Parcialmente nuboso

en: Patches
es: Bancos de

en: Scattered Clouds
es: Nubes dispersas

en: Rain
es: Lluvia

en: Rain And Thunder
es: Tormenta de lluvia

en: Sand
es: Arena en suspensión

en: Shallow
es: Superficial

en: Shower
es: Chubascos

en: Shower With Thunder
es: Chubascos tormentosos

en: Sleet
es: Aguanieve

en: Small Hail
es: Granizo menudo

en: Smoke
es: Calima de humo

en: Snow
es: Nieve

en: Snow And Thunder
es: Tormenta de nieve

en: Snow Grains
es: Nieve granulada

en: Snow Showers
es: Chubascos de nieve

en: Thunderstorm
es: Tormenta eléctrica

en: Unknown Precipitation
es: Precipitación desconocida

en: Widespread Dust Haze
es: Calima de polvo

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
es: Clave de licencia no válida. Inténtelo de nuevo. Asegúrese de que ha escrito correctamente la clave. Trate de copiar y pegar la clave.

en: Wrong license key
es: Clave de licencia incorrecta

en: You will have to restart the application for this to take effect
es: Tendrá que reiniciar la aplicación para notar los cambios.

en: Language change
es: Cambio de idioma

en: No limits!
es: ¡Sin límites!

en: Buy now!
es: ¡Comprar ahora!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
es: Compre una licencia para eliminar las restricciones.

en: Not now
es: Ahora no

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
es: Para completar el registro ingrese la clave de licencia que le hemos enviado. Una sugerencia: use copiar y pegar.

en: License registration
es: Registro de la licencia

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
es: ¡Gracias por registrar YoWindow! Todas las restricciones se han eliminado. ¡Disfrútelo!

en: Distance
es: Distancia

en: Down
es: Abajo

en: Download
es: Descargar

en: Enter weather source URL please
es: Por favor, introduzca la URL origen del pronóstico meteorológico

en: The location is already added
es: El lugar ya se ha añadido

en: Exit
es: Salir

en: To get started, pick your home location
es: Para empezar, elija su lugar de residencia.

en: Forecast Panel
es: Panel de pronósticos

en: Full Screen
es: Pantalla completa

en: Help
es: Ayuda

en: Highlight weather station parameters
es: Resaltar parámetros de la estación meteorológica personal

en: Home
es: Residencia

en: Inspector
es: Panel de datos

en: Landscape
es: Paisaje

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
es: Fotografía

en: Foreground
es: Primer plano

en: Landscape Options
es: Opciones de paisaje

en: Landscape pictures
es: Fotografías de paisajes

en: Landscapes
es: Paisajes

en: Language:
es: Idioma:

en: English
es: Español

en: System Default
es: Predeterminado del sistema

en: Latitude
es: Latitud

en: {0} locations
es: {0} lugares

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
es: Ahora puede añadir {0} lugares como máximo. En la edición ilimitada puede añadir tantos lugares como desee.

en: Weather auto-update is off
es: La actualización automática de los datos esta desactivada

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
es: Presione F5 para actualizar los datos.  El tiempo se actualiza automáticamente en la edición ilimitada.

en: {0} weather forecast days only
es: Sólo {0} días de pronóstico meteorológico

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
es: Ahora tiene acceso a {0} días de pronóstico meteorológico.  La edición ilimitada ofrece {1} días de pronóstico.

en: Licence key
es: Clave de licencia

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
es: Actualización automática del tiempo en la edición Ilimitada

en: LIVE
es: EN VIVO

en: Load weather from personal weather station
es: Cargar datos de la estación meteorológica personal

en: Loading
es: Cargando...

en: Loading landscape...
es: Cargando paisaje...

en: Location
es: Lugar

en: Location ID
es: ID del lugar

en: Location Properties
es: Propiedades del lugar

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
es: Enlace para los amigos

en: Locations
es: Lugares

en: All locations
es: Cualquier lugar

en: All regions
es: Todas las regiones

en: All states
es: Todos los estados

en: Change landscape
es: Cambiar el paisaje

en: Select a location
es: Seleccione un lugar

en: The location is already added
es: El lugar ya se ha añadido

en: Location is not selected yet
es: Aún no se ha seleccionado un lugar

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
es: Grandes ciudades (más de 100.000 habitantes)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
es: Error de la red. Los datos del lugar no son accesibles. Ahora no puede seleccionar el lugar.

en: No locations in scope
es: No hay lugares en su entorno

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
es: Entorno

en: Region
es: Región

en: Cannot find a location?
es: ¿No puede encontrar un lugar?

en: Set as Home
es: Fijar residencia

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
es: Ubicación Actual

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
es: Utilizar la ubicación actual

en: Unknown
es: Desconocido

en: Longitude
es: Longitud

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
es: Mirando al Norte (el viento del Oeste sopla desde la izquierda)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
es: Mirando al sur (el viento del Oeste sopla desde la derecha)

en: April
es: Abril

en: August
es: Agosto

en: December
es: Diciembre

en: February
es: Febrero

en: January
es: Enero

en: July
es: Julio

en: June
es: Junio

en: March
es: Marzo

en: May
es: Mayo

en: November
es: Noviembre

en: October
es: Octubre

en: September
es: Septiembre

en: About
es: Acerca de

en: Facebook Edition
es: Edición Facebook

en: License Agreement
es: Acuerdo de licencia

en: Program
es: Programa

en: Visit our Forum
es: Visite nuestro foro

en: YoWindow for your Site or Blog
es: YoWindow para su sitio Web o Blog

en: {0} minutes back
es: {0} minutos antes

en: {0} minutes forward
es: {0} minutos después

en: Name
es: Nombre

en: Network error
es: Error de la red

en: Network not available
es: Red no disponible

en: It is available on {0}
es: Está disponible en {0}

en: New version released
es: Lanzamiento de una versión nueva.

en: Next Day
es: Día siguiente

en: No weather
es: No hay previsiones meteorológicas

en: N/A
es: n/a

en: Notify me when a new version is available
es: Avisar cuando esté disponible una versión nueva

en: Online
es: En línea

en: Open {0}
es: Abrir {0}

en: Options
es: Opciones

en: Advanced
es: Avanzadas

en: Application choice
es: Elección de la aplicación

en: Date
es: Fecha

en: Display
es: Visualización

en: Animate clouds
es: Nubes animadas

en: Default
es: Predeterminada

en: Full screen mode
es: Resolución de pantalla

en: Quality
es: Calidad

en: Custom
es: Personalizado

en: Excellent
es: Excelente

en: Moderate
es: Media

en: Number of days to display:
es: Número de días para mostrar

en: Tile contents:
es: Contenidos:

en: Contents
es: Contenidos

en: Show N/A parameters
es: Mostrar parámetros N/A

en: Live indicator
es: Indicador EN VIVO

en: Locations
es: Lugares

en: Operation successful!
es: ¡Operación con éxito!

en: Refresh locations DB
es: Actualizar BD de los lugares

en: Reset to defaults
es: Restablecer valores predeterminados

en: Add
es: Añadir

en: User interface
es: Interfaz de usuario

en: Screen saver
es: Salvapantallas

en: Time Bar
es: Barra de línea del tiempo

en: Unit system:
es: Sistema de unidades:

en: Units
es: Unidades

en: Auto-detected
es: Detectado automáticamente

en: Custom
es: Personalizado

en: Distance:
es: Distancia:

en: Metric
es: Métrico decimal

en: Russia
es: Rusia

en: Finland
es: Finlandia

en: Pressure:
es: Presión:

en: Temperature:
es: Temperatura:

en: Water temperature
es: Temperatura del agua

en: US
es: EE. UU.

en: Wind speed:
es: Velocidad:

en: Landscape Options
es: Opciones de paisaje

en: Show Daylight Diagram
es: Mostrar el diagrama de la luz diurna

en: Show Forecast Panel
es: Mostrar el panel de pronósticos

en: Show Full Screen button
es: Mostrar el botón de pantalla completa

en: Show Inspector
es: Mostrar el panel de datos

en: Show Time Bar
es: Mostrar la barra de línea del tiempo

en: Show User interface
es: Interfaz de usuario

en: Show forecast when current weather is expired
es: Ver datos pronósticos si los datos presentes están anticuados.

en: Organize
es: Organizar

en: Organize locations
es: Organizar lugares

en: Organize pictures
es: Organizar fotografías

en: Pictures
es: Fotografías

en: press
es: Pulsar

en: Falling
es: Descendente

en: Falling Rapidly
es: Rápidamente descendente

en: Rising
es: Ascendente

en: Rising Rapidly
es: Rápidamente ascendente

en: Steady
es: Estacionaria

en: Previous Day
es: Día anterior

en: Properties
es: Propiedades

en: Refresh Locations data base
es: Actualizar base de datos de lugares

en: Register
es: Registrar

en: Remove
es: Eliminar

en: Rename
es: Renombrar

en: Rename location
es: Renombrar un lugar

en: Rename picture
es: Renombrar la fotografía

en: Retry
es: Reintentar

en: Run with Windows (minimized to tray)
es: Ejecutar al iniciar Windows (minimizado en el área de notificación)

en: Season map
es: Mapa de las estaciones

en: Select
es: Seleccionar

en: Select country
es: Seleccionar país

en: Select a landscape
es: Seleccionar un paisaje

en: Select location
es: Seleccionar un lugar

en: Select region
es: Seleccionar una región

en: Select state
es: Seleccionar un estado

en: Set as default
es: Fijar como predeterminado

en: Set YoWindow as ScreenSaver
es: Elegir YoWindow como salvapantallas

en: Setup
es: Instalación

en: Show
es: Mostrar

en: Show again
es: Mostrar otra vez

en: Speed
es: Velocidad

en: Time
es: Línea del tiempo

en: {0} ago
es: hace {0}

en: Time zone
es: Huso horario

en: Today
es: Hoy

en: Tomorrow
es: Mañana

en: Tom.
es: Mañ.

en: Tonight
es: Hoy noche

en: Add New Location
es: Añadir otro lugar

en: Open Calendar...
es: Abrir el calendario...

en: Show Less Days
es: Mostrar menos días

en: Show More Days
es: Mostrar más días

en: Update Weather
es: Actualizar los datos

en: Unknown
es: Desconocido

en: Up
es: Arriba

en: Update interval
es: Intervalo de actualización

en: Update weather
es: Actualizar los datos

en: Updating weather
es: Actualizando los datos...

en: View
es: Ver

en: Please wait...
es: Espere por favor...

en: Weather
es: Datos climáticos

en: Daily rain total
es: Lluvia diaria total

en: Weather expired
es: Datos anticuados

en: Feels like
es: Sensación

en: Day maximum temperature
es: Temperatura máxima diaria

en: Day minimum temperature
es: Temperatura mínima diaria

en: Weather forecast
es: Datos pronósticos

en: Forecast issued
es: Emitido

en: Hail
es: Granizo

en: Humidity
es: Humedad

en: Observed
es: Visto

en: Pressure
es: Presión

en: PWS only
es: Sólo PWS

en: Rain
es: Lluvia

en: Rain/Snow rate
es: Tasa de Lluvia/Nieve

en: Description
es: Descripción

en: Sky image
es: Símbolos meteorológicos

en: Snow
es: Nieve

en: Snow level
es: Nivel de nieve

en: Weather station properties
es: Propiedades de la estación meteorológica

en: Temperature
es: Temperatura

en: Temperature range
es: Rango de temperatura

en: Water
es: Agua

en: Update error
es: Error de actualización

en: Update time
es: Período de validez

en: UV index
es: Índice ultravioleta

en: Visibility
es: Visibilidad

en: Unlimited
es: Ilimitada

en: Wind
es: Viento

en: Calm
es: Calma

en: Welcome to YoWindow!
es: ¡Bienvenido a YoWindow!

en: Wind direction:
es: Dirección del viento:

en: East
es: Este

en: North
es: Norte

en: South
es: Sur

en: West
es: Oeste

en: Yes
es: Sí

en: Close screensaver on mouse move
es: Cerrar el salvapantallas al mover el ratón

en: Background
es: Fondo

en: Choose color
es: Elige el color

en: System tray
es: Área de notificación

en: Transparent
es: Transparente

en: Precipitation chance
es: Riesgo de precipitación

en: Rain chance
es: Riesgo de lluvia

en: Snow chance
es: Riesgo de nieve

en: {0} only
es: Sólo {0}

en: US
es: EE. UU.

en: Dew point
es: Punto de rocío

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
es: Quiero divertirme

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
es: Habilitar sorpresas

en: NWS forecasts for the USA
es: Pronóstico meteorológico del NWS para los EE. UU.

en: Open
es: Abrir

en: Browse
es: Buscar en

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
es: Escriba la ruta de acceso a un paisaje en Internet o busque el archivo en su ordenador

en: Landscape load error
es: Error al cargar un paisaje

en: Picture load error
es: Error al cargar una imagen

en: The landscape is already added
es: El paisaje ya se ha añadido

en: Landscape collection
es: Colección de paisajes

en: Turn your photo into Landscape
es: Convierta su fotografía en un paisaje

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
es: {0}Aprenda{1} a convertir una fotografía en un paisaje

en: Village
es: Aldea

en: Seaside
es: Costa

en: Airport
es: Aeropuerto

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
es: Ciudad

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
es: Valle

en: Sky
es: Cielo

en: Landscape made from picture
es: Paisaje fotográfico

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
es: Le guiaremos paso a paso para que pueda convertir una fotografía en un paisaje de YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
es: Por favor, lea antes nuestro manual {0}“¿Cómo convertir una fotografía en un paisaje?”{1}

en: Click Next to continue...
es: Haga clic en el botón “Siguiente” para continuar...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
es: Seleccione la fotografía que desea convertir en un paisaje.

en: How to pick the best landscape picture?
es: ¿Cómo escoger la mejor fotografía para un paisaje?

en: Source picture
es: Fuente fotográfica

en: The landscape will be created in the following folder
es: El paisaje se creará en la carpeta siguiente

en: Landscape folder name
es: Nombre de la carpeta del paisaje

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
es: Haga clic en el botón "Crear" para crear el paisaje {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
es: ¡El paisaje {0} ha sido creado con éxito!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
es: Ahora abra {0} con su editor fotográfico favorito. Tiene que eliminar el cielo de la fotografía. Encontrará la fotografía en esta {1}carpeta{2}.

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
es: Es fácil eliminar el cielo. Lea nuestro breve {0}manual{1}.

en: Auto
es: Automático

en: Horizon Level Setup
es: Ajuste de la línea del horizonte.

en: Keys: Up/Down
es: Teclas: Flecha arriba/Flecha abajo

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
es: Está a punto de borrar la fotografía del paisaje "{0}". La operación es irreversible. ¿Está seguro?

en: Edit Landscape
es: Modificar el paisaje

en: Edit Horizon Level
es: Modificar la línea del horizonte

en: File not found.
es: Archivo no encontrado.

en: The name is empty
es: El campo “Nombre” está vacío.

en: The folder already exists
es: Ya existe una carpeta con ese nombre.

en: Illegal folder name
es: El nombre de la carpeta es inapropiado.

en: The file format is not supported.
es: El formato del archivo no es compatible.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
es: La fotografía es demasiado grande para YoWindow. El tamaño no debe superar los 2.880 píxeles de ancho o alto.

en: Landscape Image
es: Fotografía del paisaje

en: Landscape Folder
es: Carpeta del paisaje

en: About Landscape
es: Acerca del paisaje...

en: Picture {0} imported successfully
es: Fotografía {0} importada correctamente.

en: Remind Me Later
es: Recordar más tarde.

en: Skip This Version
es: Ignorar esta versión.

en: Loading
es: Cargando...

en: Next
es: Siguiente

en: Back
es: Atrás

en: Finish
es: Finalizar

en: Create
es: Crear

en: Import
es: Importar

en: Delete
es: Borrar

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
es: Finalizar

en: Path
es: Ruta

en: Options
es: Opciones

en: Select the options you like
es: Seleccione las opciones que desee

en: Set YoWindow as default screen saver
es: Establecer YoWindow como el salvapantallas predeterminado

en: Start with Windows (minimized to system tray)
es: Ejecutar al iniciar Windows (minimizado en el área de notificación)

en: Add a shortcut to quick launch bar
es: Añadir un acceso directo en la barra de inicio rápido

en: You are about to upgrade YoWindow.
es: Está a punto de iniciar la actualización de YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
es: Haga clic en OK para instalar la nueva versión.

en: You must close YoWindow before you can continue.
es: Debe cerrar YoWindow antes de poder continuar.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
es: Después de haber cerrado YoWindow, seleccione Reintentar.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
es: Si desea cancelar el proceso de desinstalación, seleccione Cancelar.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
es: Si, de todos modos, desea forzar la instalación, seleccione Omitir.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
es: Si desea interrumpir la instalación, seleccione Abortar.

en: Final step
es: Paso final

en: Start YoWindow on system startup
es: Iniciar YoWindow al arrancar el sistema.

en: Check for new version...
es: Revisar si hay una versión nueva...

en: YoWindow is up to date!
es: ¡YoWindow está al día!

en: You have the latest version
es: Tiene la última versión

en: Download new version!
es: ¡Descargue la versión nueva!

en: Preview
es: Vista previa

en: Show small YoWindow logo
es: Mostrar el logotipo de YoWindow más pequeño.

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
es: El paisaje sólo está disponible en la edición ilimitada.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
es: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
es: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
es: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
es: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
es: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
es: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
es: pies

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
es: millas

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
es: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
es: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
es: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
es: nudos

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
es: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
es: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
es: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
es: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
es: "

en: Display "?"
es: Mostrar "?"

en: Hide parameter
es: Ocultar el parámetro

en: When weather parameter is not available
es: Cuando el parámetro atmosférico no está disponible

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
es: Información

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
es: Mostrar todo

en: Temperature and Time
es: Temperatura y hora

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
es: Es la edición ilimitada.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
es: El programa ya está registrado.

en: Free edition
es: Edición gratuita

en: Unlimited edition
es: Edición ilimitada

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
es: Para disfrutar de YoWindow es necesario instalar Adobe Flash Player (para Internet Explorer) {0} o posterior.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
es: Obtenga Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
es: Desbloquear paisaje

en: YoWindow for Chrome
es: YoWindow para Google Chrome

en: YoWindow for Windows
es: YoWindow para Windows

en: YoWindow for Mac OS
es: YoWindow para Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
es: YoWindow para iPhone and iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
es: Siga la pista a YoWindow en Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
es: Siga la pista a YoWindow en Twitter

en: Landscape trial, days left:
es: Días de prueba restantes:

en: Landscape trial period is over
es: El período de prueba del paisaje ha terminado

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
es: El paisaje "{0}" forma parte de YoWindow Ilimitado.

en: Details
es: Detalles

note: see Options/Advanced
en: View direction
es: Dirección de la vista

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
es: Cielo estático

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
es: Editar

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
es: Recargar

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
es: Minimizado

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
es: sólo afecta al viento

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
es: Difusión

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
es: Compartir

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
es: Publicando

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
es: Autorizando

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
es: ¡Publicado!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
es: Espaciador

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
es: El tiempo atmosférico ahora en {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
es: Previsión del tiempo atmosférico para el {0} en {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
es: Hoy en {0} (pronóstico)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
es: Mañana en {0} (pronóstico)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
es: Pronóstico

en: Sound
es: Sonido

en: Enable sound
es: Activar el sonido

note: This is sound volume
en: Volume
es: Volumen

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
es: Omitir

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
es: Presentado en estéreo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
es: Sustituir la estación del año actual

en: Winter
es: Invierno

en: Spring
es: Primavera

en: Summer
es: Verano

en: Autumn
es: Otoño

en: Naked
es: Árboles desnudos

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
es: Países

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
es: ¡Vote!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
es: Vote por YoWindow, gracias

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
es: Otros YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
es: Deslice el dedo por la pantalla para ver los cambios atmosféricos a través del tiempo

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
es: Y una vez más

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
es: Pulse el botón "EN VIVO" para volver al momento actual

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
es: Mire el tiempo atmosférico con agrado

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
es: Desactivar bloqueo automático

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
es: Mantiene la pantalla encendida mientras se carga la batería o su nivel supera el 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
es: Más

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
es: Efecto de paralaje

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
es: Una ilusión de espacio 3D al inclinar el dispositivo

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
es: Temperatura en la barra de estado

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
es: Muestra la temperatura para tu lugar de "residencia"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
es: No hay suficiente espacio disponible.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
es: YoWindow puede ser inestable.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
es: {0} MB mínimo requerido.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
es: YoWindow Meteorología

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
es: YoWindow Cero

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
es: Obtenga la versión completa

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
es: Sin publicidad, sin limitaciones, todos los paisajes disponibles

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
es: Versión completa

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
es: Sin publicidad

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
es: Todos los paisajes disponibles

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
es: Pronóstico en el área de notificación

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
es: Retire los anuncios

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
es: El pronóstico del tiempo está restringido

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
es: Prueba

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
es: "{0}" Paisaje con acceso restringido.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
es: Conexión a {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
es: Cámara

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
es: Fotografías

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
es: Fondo de pantalla

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
es: Habilitar animaciones

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
es: Mostrar el tiempo meteorológico

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
es: Sin animación - casi no consume energía de la batería.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
es: Configuración del widget

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
es: Crear el widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
es: Pulse para buscar un lugar

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
es: Mostrar el fondo

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
es: Iconos meteorológicos

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
es: Color del fondo

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
es: Color del texto

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
es: Transparencia

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
es: Esquinas redondeadas

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
es: Añadir widget a la pantalla de inicio

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
es: El widget ha sido añadido a la pantalla de inicio

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
es: Seleccione un widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
es: Pequeño

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
es: Medio

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
es: Reloj

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
es: Reloj pequeño

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
es: Mover a la parte superior

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
es: Desinstalar "YoWindow versión gratuita"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
es: Tiene instaladas ambas ediciones, completa y gratuita, de YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
es: Por favor, desinstale YoWindow gratuito, para evitar cualquier equívoco.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
es: Añada widgets YoWindow - Vea el pronóstico del tiempo con comodidad

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
es: Pulse para continuar

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
es: YoWindow instalado en un almacenamiento externo.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
es: ADVERTENCIA: El fondo de pantalla y los widgets pueden NO estar disponibles cuando YoWindow está instalado en una memoria externa (tarjeta SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
es: Buscar un lugar

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
es: Canjear código de promoción

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
es: Las ventajas de la versión completa están disponibles.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
es: Eliminada la publicidad, no hay limitaciones.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
es: Código inadecuado

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
es: Restablecer privilegios previos

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
es: Usar como fondo de pantalla

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
es: Publicar

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
es: Introduzca el mensaje

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
es: Agregar a los datos del tiempo

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
es: ¡Acaba de publicarlo en Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
es: Establecer como "ensueño"

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
es: Ensueño

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
es: Modo nocturno

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
es: Pantalla muy tenue (para habitaciones oscuras)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
es: Enviar informe

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
es: ¿Está seguro de establecer a {0} como residencia?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
es: Mostrar la presión atmosférica en

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
es: El nivel del mar

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
es: El nivel del lugar

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
es: YoWindow solicita permiso para guardar un archivo de imagen antes de compartirlo.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
es: YoWindow requiere un permiso para almacenar el paisaje en el disco

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
es: Notificación

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
es: Mostrar notificaciones

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
es: Mostrar en la pantalla de bloqueo

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
es: Centrado

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
es: Reloj despertador

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
es: Despiértese con YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
es: Silenciar

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
es: Repetir

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
es: Cancelar

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
es: Despiértese con los sonidos de YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
es: La alarma se activará en {0} minutos

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
es: Aviso

en: Weather station
es: Estación meteorológica

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
es: Las estaciones meteorológicas privadas podrían no ser fiables.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
es: La estación está fuera de servicio

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
es: ¿De verdad quiere recibir el tiempo desde "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
es: ¿Está seguro que desea ignorar la estación del año en {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
es: Se lo recomendamos

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
es: Notificar un problema

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
es: Nunca

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
es: Califique YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
es: ¡Gracias!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
es: Enviar correo

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
es: Informe de YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
es: ¿Exactamente qué ha ido mal?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
es: Necesitamos el máximo de detalles.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
es: Cristal oscuro

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
es: Los iconos de las aplicaciones son fáciles de ver

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
es: Para ocultar la información meteorológica, arrastre hacia arriba

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
es: Toque en la temperatura para mostrar la información meteorológica

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
es: No se encontró nada sobre "{0}"

en: Click to try again.
es: Haga clic para volver a intentarlo.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
es: Actualizar

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
es: Necesita actualizar YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
es: Disfrute de la meteorología

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
es: Nuevo paisaje

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
es: Americano

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
es: Búsqueda de huevos de Pascua

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
es: Trate de encontrar {0} huevos que hemos escondido en YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
es: Busque huevos en el paisaje {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
es: ¿Juega de nuevo?

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
es: ¡Ha encontrado todos los huevos!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
es: Buen trabajo.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
es: Su recompensa

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
es: Todos los paisajes estarán disponibles durante {0} días

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
es: Sin publicidad durante {0} días

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
es: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
es: Día

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
es: Noche

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
es: Disponible en la versión completa

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
es: Agregue su fotografía a YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
es: Pulse el botón "Paisaje" para abrir el editor de paisajes

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
es: Abrir o tomar una fotografía

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
es: Encuadrar y recortar

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
es: Adapte el paisaje en la pantalla

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
es: Haga zoom con sus dedos

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
es: Línea del horizonte

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
es: Establecer la línea del horizonte

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
es: ¿Quiere que el cielo refleje el tiempo atmosférico?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
es: Borre el cielo - lo reemplazaremos con el cielo de YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
es: Borrar el cielo

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
es: Paso {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
es: Toque el cielo para seleccionar una parte de él

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
es: Borre el cielo – marque con rojo sobre las áreas amarillas

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
es: Primero seleccione esta área con amarillo, luego bórrela con rojo

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
es: Utilice el marcador azul para restituir.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
es: Borrar

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
es: Restituir

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
es: Nombre del paisaje

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
es: Fuente de la fotografía

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
es: Doy mi permiso para incluir este paisaje en la colección YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
es: El paisaje "{0}" ya existe. ¿Desea sobrescribirlo?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
es: Sus cambios se perderán

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
es: Se necesita un permiso para abrir los archivos

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
es: Se necesita la aplicación YoWindow Tiempo para abrir el paisaje.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
es: Descargar YoWindow Tiempo

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
es: Vea un video breve para desbloquear el paisaje

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
es: Vea un video breve para desbloquear el paisaje durante {0} días

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
es: Ver ahora

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
es: Todos los paisajes están disponibles en la versión completa de YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
es: Paisaje "{0}" desbloqueado.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
es: Nuevos paisajes añadidos

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
es: Mostrar controles

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
es: Sorpresas

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
es: Amélie

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
es: ¿Problemas?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
es: ¿Qué ha sucedido?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
es: El pronóstico no acierta

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
es: El tiempo atmosférico en pantalla no coincide con el real fuera

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
es: La ubicación es incorrecta

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
es: Por lo general, el tiempo atmosférico no coincide cuando:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
es: La estación meteorológica más cercana está lejos.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
es: El tiempo atmosférico cambia a menudo durante el día.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
es: Lamentablemente, incluso hoy en día, los científicos no pueden predecir el tiempo atmosférico con una precisión del 100%.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
es: Si el pronóstico del tiempo es erróneo habitualmente, considere el cambio del servicio meteorológico.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
es: Desafortunadamente, la búsqueda automática de la ubicación puede ser incorrecta.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
es: Intente encontrar su ubicación manualmente.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
es: Encuentre su ubicación

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
es: El tiempo atmosférico es reportado desde una estación meteorológica privada.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
es: Es posible que esta estación no sea fiable.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
es: Le recomendamos encarecidamente que cambie la fuente meteorológica.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
es: Otros

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
es: ¡Rebajas! {0}% de descuento

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
es: Utilizar la ubicación actual

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
es: "Hogar" se abre al iniciar la aplicación

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
es: Animar los paisajes fotográficos

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
es: Enlazar paisaje con {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
es: ¿Desea usar "{0}" para "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
es: Toca la pelota para jugar

note: The name of the Football game.
en: Football
es: Fútbol

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
es: Puntuación {0} puntos

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
es: Comenzar

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
es: Puntuación más alta

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
es: Final del juego

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
es: ¡Ganaste!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
es: Se necesita autorización

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
es: ¿Quiere recibir el tiempo meteorológico desde "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
es: ¿Quiere recibir también el pronóstico del tiempo desde "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
es: Paisajes vivos

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
es: Cercanos

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
es: Recientes

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
es: Mis paisajes

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
es: ¿Dónde quiere mostrar el paisaje?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
es: Mantenga el paisaje mientras se mueve entre ciudades

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
es: Dondequiera que vaya

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
es: Restablecer vista

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
es: Publicidad

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
es: Mapa

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
es: ¿Eliminar paisaje "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
es: ¿Eliminar paisajes?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
es: Recuperar paisajes

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
es: No se encontraron paisajes

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
es: Paisajes recuperados

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
es: Observe hacia dónde se mueven las nubes y la lluvia.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
es: Probar

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
es: Quedan {0} días

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
es: Letra en negrita

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
es: Probar la versión beta

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
es: Introduzca al menos 3 caracteres

en: Allow YoWindow to access your location
es: Permitir a YoWindow acceder a su ubicación

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
es: Obtenga un pronóstico del tiempo preciso para su ubicación.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
es: Abra los ajustes iOS > Privacidad > Servicios de localización.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
es: "Residencia" se muestra en el widget

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
es: Vea un vídeo breve para desbloquear la función

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
es: Crear paisajes con alta calidad

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
es: Sin anuncios

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
es: Deshágase de estos anuncios indeseados

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
es: ¿Está seguro que quiere salir de YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
es: Confirmación de salida

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
es: Mostrar mañana

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
es: Eliminar limitaciones

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
es: Mes

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
es: Año

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
es: 1 Mes

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
es: 1 Año

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
es: Perpetua

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
es: Detener la suscripción

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
es: Ahorre {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
es: Pago único

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
es: Restaurar las compras

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
es: Todas las características disponibles.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
es: Suscripción

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
es: Plan de suscripción

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
es: Plan actual

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
es: Cambiar de plan

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
es: Cancelar la suscripción

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
es: Su suscripción ha sido cancelada

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
es: Recuperar la suscripción

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
es: YoWindow Ilimitado

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
es: Precio normal {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
es: Suscripción activada.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
es: Suscripción perpetua activada.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
es: Gracias por apoyar el proyecto.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
es: ¡Disfrute de YoWindow sin limitaciones!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
es: Su suscripción ha expirado.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
es: ¿Le gustaría renovar la suscripción?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
es: Tiene una suscripción activa. Por favor, cancele la suscripción antes de comprar la licencia perpetua.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
es: Archivo del paisaje

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
es: Castillos

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
es: Maravillas del mundo

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
es: Montañas

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
es: Mar

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
es: Pintura

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
es: Comunidad de YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
es: Flores

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
es: Naturaleza

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
es: Gatos

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
es: Perros

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
es: Esta versión de la aplicación no es compatible con su dispositivo.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
es: Por favor, instale YoWindow desde Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
es: Abrir Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
es: Se espera lluvia

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
es: Se espera granizo

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
es: Se espera tormenta

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
es: Riesgo del {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
es: Notificaciones

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
es: Notificación continuada

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
es: Advertencias

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
es: Recordatorio de paraguas

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
es: Advertencia de lluvia por la mañana

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
es: A YoWindow se le negó el acceso a la ubicación.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
es: Permita el acceso a la ubicación a YoWindow en la configuración del sistema.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
es: Se requiere permiso de ubicación

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
es: Los widgets de YoWindow no pueden mostrar su ubicación actual.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
es: Para conceder acceso a la ubicación, elija "Permitir siempre" en el siguiente paso.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
es: El fondo de pantalla de YoWindow no puede mostrar su ubicación actual.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
es: La notificación de YoWindow en curso no puede mostrar su ubicación actual.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
es: El despertador no puede sonar.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
es: Por favor, habilite la notificación "Despertador"

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
es: Almacenamiento

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
es: Acceso denegado al almacenamiento

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
es: Restablecer

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
es: YoWindow necesita acceso al almacenamiento para guardar el paisaje.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
es: Otorgue permiso para acceder al almacenamiento en el siguiente paso.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
es: YoWindow necesita acceso al almacenamiento para restaurar los paisajes.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
es: Los paisajes que ha hecho podrían perderse.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
es: YoWindow necesita acceso al almacenamiento para preservar los paisajes.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
es: La actualización de YoWindow acaba de descargarse.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
es: Reiniciar

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
es: Por la mañana

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
es: Durante el día

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
es: Por la tarde

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
es: Por la noche

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
es: Novedades y descuentos

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
es: Captura de pantalla completa

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
es: Captura de pantalla cuadrada

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
es: Sin conexión

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
es: Se muestra el pronóstico

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
es: Actualizado

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
es: Hace poco

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
es: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
es: Cambiar "Residencia"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
es: Paisaje al azar

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
es: Paisaje nuevo cada día

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
es: Nuevo

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
es: Ver el vídeo

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
es: Cerrar el paisaje

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
es: Mañana se espera un aumento térmico

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
es: Mañana se espera un descenso térmico

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
es: Alrededor de {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
es: Variación térmica brusca

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
es: ¿Es ésta su ubicación actual?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
es: Estación

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
es: Charlar

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
es: Hecho con ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
es: El paisaje "{0}" forma parte de la versión completa.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
es: Sin embargo, puede probarlo ahora.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
es: Días restantes:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
es: Último día

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
es: El período de prueba ha terminado.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
es: Deshabilitar anuncios al iniciar la aplicación

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
es: Le cobraremos {0} por una suscripción de 1 año, que renovaremos automáticamente a un precio de {1} cada año.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
es: Le cobraremos {0} por una suscripción de 1 mes, que renovaremos automáticamente a un precio de {1} cada mes.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
es: Después a {0} / año

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
es: Después a {0} / mes

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
es: Cobro anual

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
es: Cobro mensual

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
es: Se puede cancelar en cualquier momento

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
es: Pulse de nuevo para salir

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
es: Añadir un comentario

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
es: Denunciar

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
es: Cerrar sesión

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
es: ¿Eliminar el comentario?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
es: ¿Está seguro de que quiere borrar el comentario?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
es: La temperatura ha desaparecido de la barra de estado.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
es: Causa: las notificaciones se deshabilitaron para YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
es: Active las notificaciones para mostrar la temperatura.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
es: Configuración de notificación

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
es: Notificaciones deshabilitadas

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
es: Notificación deshabilitada

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
es: Fondo oscuro debajo de la barra de estado

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
es: Corregir la meteorología

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
es: ¿Llueve o no llueve?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
es: Ayude a YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
es: ¿Qué tiempo hace afuera?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
es: No llueve

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
es: Mostrar el botón "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
es: Mantener el tiempo para

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
es: Enviar

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
es: ¡Confirmado!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
es: ¡Corregido!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
es: Envíe el tiempo más a menudo

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
es: Informar el clima

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
es: Responder

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
es: Responder a {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
es: Todas las estaciones meteorológicas están disponibles en la versión completa de YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
es: Desbloquear la estación meteorológica

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
es: Servicio meteorológico

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
es: Estaciones meteorológicas

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
es: Añada su estación meteorológica

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
es: Iniciar sesión

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
es: Comentario borrado

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
es: Deshacer

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
es: Océano

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
es: YoWindow accede a la ubicación del dispositivo en segundo plano para mostrar el tiempo en su ubicación actual en los widgets y en el fondo de pantalla dinámico.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
es: Estos datos también se usan para la publicidad.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
es: Ponga su nombre

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
es: Cree un paisaje a partir de una foto suya

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
es: Haga que el cielo refleje el tiempo - recorte el cielo

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
es: Automáticamente

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
es: Puede no ser exacto

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
es: Manualmente

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
es: Recorte el cielo usted mismo

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
es: Su foto será enviada al servidor de YoWindow para detectar el cielo.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
es: La foto NO se guardará en el servidor.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
es: Borde del cielo

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
es: Cielo no detectado

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
es: Cupón

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
es: Animales marinos y barcos

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
es: Submarino amarillo

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
es: Piratas

en: Missed alarm
es: Alarma anulada

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
es: YoWindow necesita una autorización para establecer alarmas.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
es: Fijar la posición

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
es: Abra cualquier paisaje gratis

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
es: Hielo

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
es: Tema del sistema

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
es: Bloquear a {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
es: ¿Está seguro de bloquear a {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
es: Bloquear

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
es: {0} bloqueado

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
es: Puede desbloquear al usuario en {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
es: Desbloquear

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
es: Cuentas bloqueadas

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
es: Pulse para configurar

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
es: Falta la función

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
es: El mapa del tiempo ahora es gratuito

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
es: Servidor

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
es: ¡El agua en las fotos se mueve ahora!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
es: Las olas reflejan la velocidad del viento

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
es: ¿Le gustaría guardar el paisaje?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
es: Quédese con el paisaje incluso si desinstala YoWindow.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
es: Guardar

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
es: Permita que YoWindow muestre avisos

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
es: Es necesario para mostrar la temperatura en la barra de estado

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
es: Habilitar notificaciones

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
es: YoWindow no tiene permiso para dar avisos.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
es: Habilite las notificaciones en los ajustes del sistema de YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
es: Activo

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
es: Inactivo

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
es: Mostrar la hora del domicilio de origen

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
es: En cualquier lugar

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
es: En cualquier lugar no asignado

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
es: En cualquier lugar, excepto donde haya un paisaje asignado

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
es: Detección del cielo en la imagen

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
es: YoWindow recortará el cielo de la imagen para sustituirlo por el tiempo real

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
es: Cree un paisaje YoWindow desde una imagen tomada con su cámara

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
es: Acceso a la cámara

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
es: YoWindow no tiene acceso a la cámara, por favor permita el acceso en su configuración de privacidad.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
es: Sin cámara

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
es: El dispositivo no tiene cámara

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
es: Abrir la galería de fotos

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
es: Mostrar la barra de enlaces abajo

note: Do not allow system screensaver interrupt YoWindow app running.
en: Disable screensaver
es: Desactivar el salvapantallas

note: A title for a collection of weather alerts (weather warnings) issued a weather service. Like "thunderstorm", "earthquake" or "flood".
en: Weather Alerts
es: Alertas meteorológicas

note: A label for the source of the weather information
en: Source
es: Fuente

note: Describes a type of a very bad weather notifications. See http://yowindow.com/img/translate/severe_alert_notifications_setup.png
en: Severe weather alerts
es: Alertas meteorológicas extremas

note: Severe weather examples. See http://yowindow.com/img/translate/severe_alert_notifications.png
en: Hurricane, flood, earthquake and so on
es: Huracanes, inundaciones, terremotos, etcétera

note: Very bad weather events (Hurricane, flood, earthquake etc...) See http://yowindow.com/img/translate/severe_alert_notifications.png
en: Severe weather
es: Condiciones meteorológicas extremas
