Translate tutorial 1.0 - en to et translation catalogue (458 entries)

en: Abandon unlimited license
et: Loobumise piiramatu litsents

en: Absent
et: Puudub

en: Add
et: Lisa

en: Animate
et: Elavda

en: Apply
et: Rakenda

en: Astronomy
et: Astronoomia

en: Day Length
et: Päeva pikkus

en: Moon Phase
et: Kuu faas

en: Sunrise
et: Päike tõuseb

en: Sunset
et: Päike loojub

en: Auto update weather
et: Uuenda ilm automaatselt

en: Bad ICAO code
et: Vale ICAO kood

en: Buy YoWindow Unlimited!
et: Osta YoWindow Unlimited!

en: Calendar
et: Kalender

en: Cancel
et: Tühista

en: Change
et: Vaheta

en: Code
et: Kood

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
et: Ilma prognoos alates 0, esitatud Norra Ilmastiku Instituut ja NRK

en: Forecast from {0}
et: Ilmaennustus alates {0}

en: Current weather
et: Praegune ilm

en: Friday
et: Reede

en: Monday
et: Esmaspäev

en: Saturday
et: Laupäev

en: Sunday
et: Pühapäev

en: Thursday
et: Neljapäev

en: Tuesday
et: Teisipäev

en: Wednesday
et: Kolmapäev

en: Fr
et: Reede

en: Mo
et: Esm

en: Sa
et: Lau

en: Su
et: Püh

en: Th
et: Nel

en: Tu
et: Tei

en: We
et: Kol

en: day ago
et: Päev tagasi

en: days ago
et: Päevad tagasi

en: Default
et: Taasta alg seadmed

en: Blowing
et: Tuul

en: Clear
et: Selge

en: Cloudy
et: Pilves

en: Drizzle
et: Uduvihm

en: Fair
et: Selge

en: Fog
et: Udu

en: Freezing
et: Pakane

en: Hail
et: Rahe

en: Haze
et: Uduvine

en: Heavy
et: Tormine

en: Ice Crystals
et: Jäine

en: Ice Pellets
et: Lörts

en: In Vicinity
et: Läheduses

en: Light
et: kerge

en: Low Drifting
et: Nõrk tuul

en: Mist
et: Udu

en: Mostly Cloudy
et: Peamiselt pilves

en: Partial
et: Osaliselt pilves

en: Partly Cloudy
et: Hägune

en: Patches
et: Liigendatud

en: Rain
et: Vihm

en: Rain And Thunder
et: Vihm ja Äike

en: Sand
et: Liiv

en: Shallow
et: Madal

en: Shower
et: Vihmahoog

en: Shower With Thunder
et: Vihm ja Kõu

en: Sleet
et: Lörts

en: Small Hail
et: Väike rahe

en: Smoke
et: Suits

en: Snow
et: Lumi

en: Snow And Thunder
et: Lumi ja Köu

en: Snow Grains
et: Lume terad

en: Snow Showers
et: Kohati lumi

en: Thunderstorm
et: Äike

en: Unknown Precipitation
et: Tundmatu sademed

en: Widespread Dust Haze
et: Tolmune uduvihm

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
et: Vale kood. Proovi uuesti. Veenduge, et olete kirjutanud koodi õigesti. proovi copy/paste koodi.

en: Wrong license key
et: vale kood

en: You will have to restart the application for this to take effect
et: Taaskäivita programm, et se jüustuks.

en: Language change
et: Keele valik

en: No limits!
et: Pole limiiti!

en: Buy now!
et: Osta nüüd!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
et: Osta Unlimited License kõrvaldada kõik piirangud.

en: Not now
et: Mite praegu

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
et: Et lõpetada registreerimist sisesta litsentsi kood mille saatsime sulle. Vihje: Kasutage copy / paste.

en: License registration
et: Koodi registeerimine

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
et: Täname et registeerisid YoWindow! Kõik piirangud on kõrvaldatud nüüd. Enjoy!

en: Distance
et: vahemaa

en: Down
et: Maas

en: Download
et: Installeerima

en: Enter weather source URL please
et: Sisestage ilma asukoha aadress palun

en: Error
et: Viga

en: The location is already added
et: See asukoht on juba lisatud

en: Exit
et: Välju

en: To get started, pick your home location
et: Alustamiseks, vali oma kodu asukohta

en: Forecast Panel
et: Ilmaennustues paneel

en: Full Screen
et: Täis ekraan

en: Help
et: ABI

en: Highlight weather station parameters
et: Kõrg imajaama parameetrid

en: Home
et: Kodu

en: h
et: tund

en: Inspector
et: vastuvõtja

en: Landscape
et: Maastik

en: Foreground
et: Esiplaani

en: Landscape Options
et: Maastiku valikud

en: Landscape pictures
et: Maastiku pildid

en: Landscapes
et: Maastik

en: Language:
et: Keel:

en: English
et: Inglise

en: System Default
et: Süsteem vale

en: Latitude
et: Laius

en: {0} locations
et: {0} Asukoht

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
et: Saate lisada {0} asukoha maksimus on nüüd. Piiramatult tiraazis saad lisada niipalju asukohti kui te soovite.

en: Weather auto-update is off
et: Ilma automaat uuendus on välja lülitatud

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
et: Vajutage F5 et uuendada ilma.  Ilma on uuendatud automaatselt. Piiaramtult.

en: {0} weather forecast days only
et: {0} Ilmateade ennustus päeval ainult

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
et: teil on juurtepääs 0 piiramatu väljaanne annab 1 päeva ennustuse

en: Licence key
et: Kood palun

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
et: Ilma automaat uuendus on ainult preemium kasutajatel

en: LIVE
et: HETKEL

en: Load weather from personal weather station
et: lae ilm isiklikus ilmajaamast

en: Loading
et: Laeb

en: Loading landscape...
et: Laeb maastiku...

en: Location
et: Asukoht

en: Location ID
et: Asukoha ID

en: Location Properties
et: Asukoht omadused

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
et: id_interneti_link

en: Locations
et: Asukoht

en: All locations
et: Kõik asukohad

en: All regions
et: Kõik piirkonnad

en: All states
et: Kõik riigid

en: Change landscape
et: Lisa piirkond

en: Select a location
et: Vali asukoht

en: The location is already added
et: See asukoht on juba lisatud

en: Location is not selected yet
et: See asukoht pole veel lisatud.

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
et: Suuremad linnad enam kui (100000 elaniku)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
et: Interneti viga, Asukoha andmed pole kätte saadavad. Selleüärast pole võimalik asukohta valida.

en: No locations in scope
et: Nr asukoha reguleerimisala

en: Region
et: Piirkond

en: Cannot find a location?
et: Ei leia asukohta?

en: Set as Home
et: Vali kodu

en: Unknown
et: Teadmata

en: Longitude
et: Pikkuskraad

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
et: Vaadates põhja (Läänes puhub tuul vasakult)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
et: Vaadates lõuna (Läänes puhub tuul paremalt)

en: April
et: Aprill

en: December
et: Detsember

en: February
et: Veebruar

en: January
et: Jaanuar

en: July
et: Juuli

en: June
et: Juuni

en: March
et: Märts

en: May
et: Mai

en: October
et: Oktoober

en: About
et: Andmed

en: Facebook Edition
et: Facebook väljaanne

en: License Agreement
et: Litsentsileping

en: Program
et: Programm

en: Visit our Forum
et: Külasta foorumit

en: YoWindow for your Site or Blog
et: YoWindow teie Saidile või Blogile

en: {0} minutes back
et: {0} minutit tagasik

en: {0} minutes forward
et: {0} minutit edasi

en: Name
et: Nimi

en: Network error
et:  Interneti viga

en: It is available on {0}
et: On saadaval {0}

en: New version released
et: Uus versioon saadaval

en: Next Day
et: Uus päev

en: No
et: ei

en: No weather
et: No Ilm

en: N/A
et: Pole infot

en: Notify me when a new version is available
et: Teavitage mind kui uus versioon on saadaval

en: Online
et: Võrgus

en: Open {0}
et: Avatud {0}

en: Options
et: Tööriistad

en: Advanced
et: hiline

en: Application choice
et: Tööriista valik

en: Date
et: Kuupäev

en: Display
et: Näita

en: Animate clouds
et: Suurenda pilvi

en: Default
et: Taasta alg seadmed

en: Full screen mode
et: Täisekraanikuva

en: Quality
et: Kvaliteet

en: Custom
et: Sätted

en: Excellent
et: Suurepärane

en: Moderate
et: Mõõdukas

en: Number of days to display:
et: Näita päevade arvu ekraanil:

en: Tile contents:
et: pealkira sisu:

en: General
et: Üldine

en: Contents
et: Sisukord

en: Show N/A parameters
et: Näita N/A parameetrit

en: Live indicator
et: Live näitaja

en: Locations
et: Asukoht

en: Operation successful!
et: Töö edukas!

en: Refresh locations DB
et: Värskenda asukohta DB

en: Reset to defaults
et: Taasta algseaded

en: Add
et: Lisa

en: User interface
et: Kasutajaliides

en: Screen saver
et: Eraani pilt

en: Time Bar
et: Ajatelg

en: Unit system:
et: energia süsteem:

en: Units
et: Osakud

en: Auto-detected
et: Automaat

en: Custom
et: Sätted

en: Distance:
et: Kaugus:

en: Metric
et: Meetriline

en: Russia
et: Venemaa

en: Pressure:
et: Rõhk:

en: Temperature:
et: Temperatuur:

en: US
et: US (usa)

en: Wind speed:
et: Tuule kiirus:

en: Landscape Options
et: Maastiku valikud

en: Show Daylight Diagram
et: Näita päevavalguse diagrammi

en: Show Forecast Panel
et: Näita prognoosi sätteid

en: Show Full Screen button
et: Näita täisekraani nuppu

en: Show Inspector
et: Näita Inspector

en: Show Time Bar
et: Näita aja vööndit

en: Show User interface
et: Näita kasutaja liidest

en: Show forecast when current weather is expired
et: Näita prognoosi, kui praegune ilm on lõppenud

en: Organize
et: Järjesta

en: Organize locations
et: Järjesta asukohad

en: Organize pictures
et: Järjesta pildid

en: Pictures
et: Pildid

en: press
et: Vajuta

en: Falling
et: Langeb

en: Falling Rapidly
et: Langeb Kiiresti

en: Rising
et: Tõuseb

en: Rising Rapidly
et: Tõusev Kiirsti

en: Steady
et: Stabiilne

en: Previous Day
et: Eelmine päev

en: Properties
et: omadused

en: Refresh Locations data base
et: Värskenda asukohad andmebaasi

en: Register
et: Registreeri

en: Remove
et: Eemalda

en: Rename
et: Nimeta ümber

en: Rename location
et: Nimeta ümber asukoht

en: Rename picture
et: Nimeta ümber pilt

en: Retry
et: Uuesti

en: Run with Windows (minimized to tray)
et: Windowsi resiim (Väike ekraan)

en: Season map
et: Hooaja kaart

en: Select
et: Valige

en: Select country
et: Vali riik

en: Select a landscape
et: Vali maastik

en: Select location
et: Vali asukoht

en: Select region
et: Vali piirkond

en: Select state
et: Valige linn

en: Set as default
et: Vaikimisi

en: Set YoWindow as ScreenSaver
et: Sätesta YoWindow as Ekraani säästja

en: Setup
et: Tööriistad

en: Show
et: Näita

en: Show again
et: Näita uuesti

en: Speed
et: Kiirus

en: Time
et: Aeg

en: {0} ago
et: {0} tagasi

en: Time zone
et: Aja vöönd

en: Today
et: Täna

en: Tomorrow
et: Homme

en: Tom.
et: Homme

en: Tonight
et: Täna õhtul

en: Add New Location
et: Lisa uus asukoht

en: Open Calendar...
et: Ava kalender...

en: Show Less Days
et: Näita vähem päevis

en: Show More Days
et: Näita rohkem päevi

en: Update Weather
et: Uuenda ilma

en: Unknown
et: Teadmata

en: Up
et: Ülesse

en: Update interval
et: Uuenda ajavahemiku

en: Update weather
et: Uuenda ilma

en: Updating weather
et: Uuenda ilma

en: View
et: Näita

en: Please wait...
et: Palun oota...

en: Weather
et: Ilm

en: Daily rain total
et: Päeva vihma (kokku sadanud)

en: Weather expired
et: Aegunud ilm

en: Feels like
et: Tunne

en: Day maximum temperature
et: Päeva maskimaalne temperatuur

en: Day minimum temperature
et: Päeva minimaalne temperatuur

en: Weather forecast
et: Ilmateade

en: Forecast issued
et: Ilmaennustus välja

en: Hail
et: Rahe

en: Humidity
et: Niiskus

en: Observed
et: Vaatlus

en: Pressure
et: Rõhk

en: PWS only
et: PWS ainult

en: Rain
et: Vihm

en: Rain/Snow rate
et: Vihma ja lume kogus

en: Description
et: Kirjeldus

en: Sky image
et: Taeva pilt

en: Snow
et: Lumi

en: Snow level
et: Lume level

en: Weather station properties
et: Ilmajaama omadused

en: Temperature
et: Temperatuur

en: Temperature range
et: Temperatuuri vahemik

en: Update error
et: Uuenduses tekkis rikke

en: Update time
et: Uuenda aega

en: UV index
et: UV kiirgus

en: Visibility
et: nähtavus

en: Unlimited
et: piiramatu

en: Wind
et: tuul

en: Calm
et: rahulik

en: Variable
et: Muutuv

en: Welcome to YoWindow!
et: Teretulemast YoWindow!

en: Wind direction:
et: Tuule suund:

en: East
et: Ida

en: North
et: Põhi

en: South
et: Lõuna

en: West
et: Lääs

en: Yes
et: Jah

en: Close screensaver on mouse move
et: Sulge täisekraan, liigutades hiirt

en: Color
et: Värv

en: Background
et: TAustapilt

en: Choose color
et: Vali värv

en: System tray
et: Süsteemse salve

en: Transparent
et: Läbipaistev

en: Precipitation chance
et: Sademete võimalus

en: Rain chance
et: Vihma võimalus

en: Snow chance
et: Lume võimalus

en: {0} only
et: {0} ainult

en: US
et: US (usa)

en: Dew point
et: Hommikune kaste

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
et: Ma tahan et oleks lõbus

en: NWS forecasts for the USA
et: NWS Prognoos USA

en: h
et: tund

en: min
et: minut

en: Open
et: Ava

en: Browse
et: Sirvi

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
et: Sisestage tee pildile või maastikule, internetist või arvutist

en: Landscape load error
et: Maastiku laadimis viga

en: Picture load error
et: Pildi laadimis viga

en: The landscape is already added
et: TMaastik on juba lisatud

en: Landscape collection
et: Maastiku kogu

en: Turn your photo into Landscape
et: Lisa pilt maastikule

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
et: {0}Loe{1} Kuidas muuta pilti maastikul

en: Village
et: Küla

en: Seaside
et: Rand

en: Airport
et: Lennujaam

en: Sky
et: Taevas

en: Landscape made from picture
et: Maastikul valmistatud pilt

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
et: Me aitame sul läbi vaatama keerates pilti YoWindowi maastiku .

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
et: Palun loe meie juhendaja {0}Kuidas muuta pilti maastikul?{1} eelnevalt

en: Click Next to continue...
et: Vajuta järgmine, et edasi minna...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
et: Täpsustage pilt, mida soovite näha maastikul.

en: How to pick the best landscape picture?
et: Kuidas valida parim maastiku pilt?

en: Source picture
et: Valige pilt

en: The landscape will be created in the following folder
et: Maastiku jaoks luuakse uus kaust

en: Landscape folder name
et: Maastiku kausta nimi

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
et: vajuta "Loo "nuppu, et luua {0} Maastik

en: {0} landscape has been created successfully!
et: {0} Maastik on edukalt loodud!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
et: Ava nüüd {0} sinu lemmik pildi redaktor. Sa pead kõrvaldama taeva pildi. sa leiad {1}Maastiku kaustast{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
et: Se on kerge kuidas eemaldada taevat. Loe meie lühikest {0}õppetust{1}.

en: Auto
et: automaatne

en: Horizon Level Setup
et: Silmapiir tase setup

en: Keys: Up/Down
et: Võti: üles/alla

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
et: Oled kustutanud maastiku pildilt {0}. Toimukut ei taasteta, oled sa kindel?

en: Edit Landscape
et: Muuda maastiku

en: Edit Horizon Level
et: Muuda silmapiiri vaadet

en: File not found.
et: Faili ei leitud.

en: The name is empty
et: Se nimi on tühi

en: The folder already exists
et: See kaust on juba olemas

en: Illegal folder name
et: Ilekaal kausta nimi

en: The file format is not supported.
et: Seda failivormingut ei toetata.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
et: See pilt on liiga suur YoWindow. Pildi suurus ei tohi ületada 2880 pikslit laiust või kõrgust.

en: Landscape Image
et: Maastiku pilt

en: Landscape Folder
et: Maastiku kaust

en: About Landscape
et: Maastiku kohta

en: Picture {0} imported successfully
et: Pilt {0} Edukalt imporditud

en: Remind Me Later
et: Tuleta mulle hiljem meelde

en: Skip This Version
et: Lõpeta näitamine

en: Loading
et: Laeb

en: Next
et: Järgmine

en: Back
et: Tagasi

en: Finish
et: Lõpp

en: Create
et: Loo

en: Import
et: Installi

en: Delete
et: Kustuta

en: Path
et: Rada

en: Options
et: Tööriistad

en: Select the options you like
et: Valige valikud mis teile meeldib

en: Set YoWindow as default screen saver
et: vajuta YoWindow vaikimisi ekraan

en: Start with Windows (minimized to system tray)
et: alusta Windows (algtasemed)

en: Add a shortcut to quick launch bar
et: Otsetee lisamine kiirkäivitusribale

en: You are about to upgrade YoWindow.
et: Oled laadinud YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
et: Vajuta OK, et installida uus versioon.

en: You must close YoWindow before you can continue.
et: Te peate sulgema YoWindow enne, kui võite jätkata.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
et: Hiljem, kui olete sulgenud  YoWindow, vajuta uuesti.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
et: Kui soovite tühistada kustutamis protsessi valige Tühista.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
et: Kui soovite uuesti installida, valige Ignoreeri.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
et: Kui soovite katkestada installimist valige katkesta.

en: Final step
et: Lõplik samm

en: Start YoWindow on system startup
et: Start YoWindow süsteemi käivitamisel

en: Check for new version...
et: Vaata kas on uus versjoon saadaval...

en: YoWindow is up to date!
et: YoWindow on üles laetud!

en: You have the latest version
et: Sul on kõige uuem versioon

en: Download new version!
et: Installi uus versioon!

en: Preview
et: Eelvaade

en: Show small YoWindow logo
et: Näite väikest YoWindow logot

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
et: Maastik on saadaval Ainult preemium kasutajal.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
et: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
et: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
et: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
et: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
et: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
et: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
et: jalag

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
et: miles

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
et: Miil

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
et: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
et: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
et: Sõlm

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
et: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
et: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
et: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
et: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
et: "

en: Display "?"
et: Kuva

en: Hide parameter
et: Peida näitaja

en: When weather parameter is not available
et: Kui ilma näitaja pole saadaval

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
et: Info

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
et: id_info_kõik

en: Temperature and Time
et: Temperatuur ja aeg

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
et: See on piiramatu versioon

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
et: See on juba registreeritud

en: Free edition
et: Vabavara

en: Unlimited edition
et: Piiramatu väljalase

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
et: Et nautida YoWindowi  installi Flash player (for Internet Explorer) {0} või uuem.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
et: Hangi Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
et: Vabasta maastike

en: YoWindow for Chrome
et: YoWindow kroomile

en: Follow YoWindow on Facebook
et: Jälgi YoWindowi Facebookis

en: Follow YoWindow on Twitter
et: Jälgi YoWindowi Twitteris

en: Landscape trial, days left:
et: Maastiku näide, päevi järel

en: Landscape trial period is over
et: Maastiku prooviperiood on lõppenud

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
et: "{0}" maastik on osa YoWindowi Piiramatust versioonist

en: Details
et: Üksikasjad

note: see Options/Advanced
en: View direction
et: Vaata suunda

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
et: Rahulik taevas

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
et: Muuda

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
et: Laadi uuesti

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
et: Vähendatud

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
et: mõjutab tuult

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
et: Ülekanne

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
et: Jaga

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
et: Avaldamine

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
et: Autoriõigused

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
et: Avaldatud

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
et: Tühik

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
et: Ilm praegu seal {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
et: Ilmaennustus ajaks {0} sees {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
et: Täna {0} (ilmateates)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
et: Homme {0} ilmateates

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
et: Ennustus

en: Sound
et: Heli

en: Enable sound
et: Käivita Heli

note: This is sound volume
en: Volume
et: Heli

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
et: Jäta vahele

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
et: Saadaval Stereos

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
et: Loobu praegusest hooajast

en: Winter
et: Talv

en: Spring
et: Kevad

en: Summer
et: Suvi

en: Autumn
et: Sügis

en: Naked
et: Paljas
