Translate tutorial 1.0 - en to fi translation catalogue (659 entries)

en: Abandon unlimited license
fi: Luovuta lisenssi

en: Absent
fi: Puuttuu

en: Add
fi: Lisää

en: Animate
fi: Animaatio

en: Apply
fi: Käytä

en: Astronomy
fi: Astronomia

en: Day Length
fi: Päivän pituus

en: Moon Phase
fi: Kuun vaihe

en: Sunrise
fi: Aurinko nousee

en: Sunset
fi: Aurinko laskee

en: Auto update weather
fi: Päivitä sää automaattisesti

en: Bad ICAO code
fi: Väärä ICAO koodi

en: Buy YoWindow Unlimited!
fi: Osta YoWindow!

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Change
fi: Vaihda

en: Code
fi: Koodi

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
fi: Sääennusteen tarjoaa {0}, toimittaa Norjan ilmatieteen laitos ja NRK

en: Forecast from {0}
fi: Sääennuste: {0}

en: Current weather
fi: Säätila

en: Friday
fi: Perjantai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Thursday
fi: Torstai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Fr
fi: Pe

en: Mo
fi: Ma

en: Sa
fi: La

en: Th
fi: To

en: Tu
fi: Ti

en: We
fi: Ke

en: day ago
fi: päivä sitten

en: days ago
fi: päivää sitten

en: Default
fi: Oletus

en: Blowing
fi: Tuulta

en: Clear
fi: Selkeää

en: Cloudy
fi: Pilvistä

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
fi: Pilvistä

en: Drizzle
fi: Tihkusadetta

en: Fair
fi: Poutaa

en: Fog
fi: Sumua

en: Freezing
fi: Jäätävää

en: Hail
fi: Rakeita

en: Haze
fi: Usvaa

en: Heavy
fi: Voimakasta

en: Ice Crystals
fi: Jääkiteitä

en: Ice Pellets
fi: Rakeita

en: In Vicinity
fi: Lähistöllä

en: Light
fi: Heikkoa

en: Low Drifting
fi: Kinostavaa

en: Mist
fi: Utua

en: Mostly Cloudy
fi: Enimmäkseen pilvistä

en: Partial
fi: Osittain

en: Partly Cloudy
fi: Puolipilvistä

en: Patches
fi: Paikallisia

en: Scattered Clouds
fi: Ajoittain pilvistä

en: Rain
fi: Sadetta

en: Rain And Thunder
fi: Sadetta ja ukkosta

en: Sand
fi: Heikka

en: Shallow
fi: Matalaa

en: Shower
fi: Sadekuuroja

en: Shower With Thunder
fi: Sadekuuroja ja ukkosta

en: Sleet
fi: Räntää

en: Small Hail
fi: Raesadetta

en: Smoke
fi: Savua

en: Snow
fi: Lumi

en: Snow And Thunder
fi: Lumisadetta ja ukkosta

en: Snow Grains
fi: Lumipyryä

en: Snow Showers
fi: Lumisadekuuroja

en: Thunderstorm
fi: Ukkosta

en: Unknown Precipitation
fi: Sademäärä ei tiedossa

en: Widespread Dust Haze
fi: Pölyusvaa

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
fi: Väärä lisenssiavain. Yritä uudelleen. Varmista että kirjoitit lisenssiavaimen oikein. Yritä leikata/liimata lisenssiavain.

en: Wrong license key
fi: Väärä lisenssiavain

en: You will have to restart the application for this to take effect
fi: Sinun täytyy käynnistää ohjelma uudelleen, jotta asetus astuu voimaan

en: Language change
fi: Kielen vaihto

en: No limits!
fi: Ei rajoituksia!

en: Buy now!
fi: Osta nyt!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
fi: Osta Lisenssi poistaaksesi rajoitukset.

en: Not now
fi: Ei nyt

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
fi: Suorita rekisteröinti loppuun syöttämällä lähettämämme lisenssiavain. Vinkki: käytä leikkaa/liimaa toimintoa.

en: License registration
fi: Lisenssin rekisteröinti

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
fi: Kiitos kun rekisteröit YoWindowin! Kaikki rajoitukset on poistettu. Nauti!

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Down
fi: Alas

en: Download
fi: Lataa

en: Enter weather source URL please
fi: Syötä sään lähde URL

en: Error
fi: Virhe

en: The location is already added
fi: Sijainti on jo lisätty

en: Exit
fi: Poistu

en: To get started, pick your home location
fi: Valitse ensin kotisijaintisi

en: Forecast Panel
fi: Sääennustepaneli

en: Full Screen
fi: Koko näyttö

en: Help
fi: Ohje

en: Highlight weather station parameters
fi: Korosta sääaseman tiedot

en: Home
fi: Koti

en: Inspector
fi: Säätila

en: Landscape
fi: Maisema

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
fi: Kuva

en: Foreground
fi: Etuala

en: Landscape Options
fi: Maisema ominaisuudet

en: Landscape pictures
fi: Maisema kuvat

en: Landscapes
fi: Maisemat

en: Language:
fi: Kieli:

en: English
fi: Englanti

en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: {0} locations
fi: {0} sijaintia

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
fi: Voit lisätä enintään {0} sijaintia. Rekisteröidyllä versiolla voit lisätä sijainteja haluamasi määrän.

en: Weather auto-update is off
fi: Sään automaattinen päivitys poissa käytöstä

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
fi: Päivitä sää painamalla F5.  Rekisteröity versio päivittää sään automaattisesti.

en: {0} weather forecast days only
fi: Vain {0} päivän sääennuste

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
fi: Voit katsella {0} päivän sääennustetta.  Ostamalla lisenssin voit katsella {1} päivän sääennusteita.

en: Licence key
fi: Lisenssi avain

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
fi: Rekisteröidyssä versiossa on automaattinen sään päivitys

en: LIVE
fi: NYT

en: Load weather from personal weather station
fi: Lataa säätiedot paikallisesta sääasemasta

en: Loading
fi: Lataa

en: Loading landscape...
fi: Lataa maisemaa...

en: Location
fi: Sijainti

en: Location ID
fi: Sijainti ID

en: Location Properties
fi: Sijainnin ominaisuudet

en: Locations
fi: Paikat

en: All locations
fi: Kaikki paikat

en: All regions
fi: Kaikki alueet

en: All states
fi: Kaikki osavaltiot

en: Change landscape
fi: Vaihda maisema

en: Select a location
fi: Valitse sijainti

en: The location is already added
fi: Sijainti on jo lisätty

en: Location is not selected yet
fi: Sijantia ei ole vielä valittu

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
fi: Kaupungit (yli 100,000 asukasta)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
fi: Yhteys virhe, sijannin tiedot eivät ole saatavilla. Sijaintia ei voida valita.

en: No locations in scope
fi: Ei sijainteja alueella

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
fi: Ei sijainteja alueella

en: Region
fi: Alue

en: Cannot find a location?
fi: Eikö sijaintia löydy?

en: Set as Home
fi: Aseta Kodiksi

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
fi: Nykyinen sijainti

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
fi: Käytä nykyistä sijaintia

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
fi: Katse pohjoiseen (Länsituuli tuulee vasemmalta)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
fi: Katse etelään (Länsituuli puhaltaa oikealta)

en: April
fi: Huhtikuu

en: August
fi: Elokuu

en: December
fi: Joulukuu

en: February
fi: Helmikuu

en: January
fi: Tammikuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: May
fi: Toukokuu

en: November
fi: Marraskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: September
fi: Syyskuu

en: About
fi: Tietoja

en: License Agreement
fi: Lisenssisopimus

en: Program
fi: Ohjelma

en: Visit our Forum
fi: Vieraile Foorumilla

en: YoWindow for your Site or Blog
fi: Lisää YoWindow sivustolle tai Blogiin

en: m
fi: min

en: {0} minutes back
fi: {0} minuuttia taaksepäin

en: {0} minutes forward
fi: {0} minuuttia eteenpäin

en: Name
fi: Nimi

en: Network error
fi: Yhteysvirhe

en: Network not available
fi: Ei verkkoa

en: It is available on {0}
fi: Uusi versio saatavilla {0}

en: New version released
fi: Uusi versio julkaistu

en: Next Day
fi: Seuraava päivä

en: No
fi: Ei

en: No weather
fi: Ei säätilaa

en: N/A
fi: ?

en: Notify me when a new version is available
fi: Ilmoita kun uusi versio on saatavilla

en: Online
fi: Saatavilla

en: Open {0}
fi: Avaa {0}

en: Options
fi: Asetukset

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Application choice
fi: Ohjelman valinta

en: Date
fi: Päiväys

en: Display
fi: Näyttö

en: Animate clouds
fi: Animaatio pilvet

en: Default
fi: Oletus

en: Full screen mode
fi: Koko näyttö tila

en: Quality
fi: Laatu

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Excellent
fi: Loistava

en: Moderate
fi: Kohtalainen

en: Number of days to display:
fi: Näytettävien päivien lukumäärä:

en: Tile contents:
fi: Näytä:

en: General
fi: Yleiset

en: Contents
fi: Näytä

en: Show N/A parameters
fi: Näytä N/A tiedot

en: Live indicator
fi: Live ilmaisin

en: Locations
fi: Paikat

en: Operation successful!
fi: Onnistui!

en: Refresh locations DB
fi: Päivitä sijaintitietokanta

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: Add
fi: Lisää

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Screen saver
fi: Näytönsäästäjä

en: Time Bar
fi: Aikapalkki

en: Unit system:
fi: Yksikkö järjestelmä:

en: Units
fi: Yksiköt

en: Auto-detected
fi: Tunnista automaattisesti

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Distance:
fi: Etäisyys:

en: Metric
fi: Metrinen

en: Russia
fi: Venäjä

en: Finland
fi: Suomi

en: Pressure:
fi: Ilmanpaine:

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: US
fi: Amerikka

en: Wind speed:
fi: Tuulen nopeus:

en: Landscape Options
fi: Maisema ominaisuudet

en: Show Daylight Diagram
fi: Näytä päivänvalo kuvaaja

en: Show Forecast Panel
fi: Näytä sääennustepaneli

en: Show Full Screen button
fi: Näytä Koko näyttö -painike

en: Show Inspector
fi: Näytä säätila

en: Show Time Bar
fi: Näytä aika palkki

en: Show User interface
fi: Näytä käyttöliittymä

en: Show forecast when current weather is expired
fi: Näytä sääennuste kun säätila vanhentunut

en: Organize
fi: Järjestele

en: Organize locations
fi: Järjestele sijainteja

en: Organize pictures
fi: Järjestele kuvia

en: Pictures
fi: Kuvat

en: press
fi: paina

en: Falling
fi: Laskee

en: Falling Rapidly
fi: Laskee nopeasti

en: Rising
fi: Nousee

en: Rising Rapidly
fi: Nousee nopeasti

en: Steady
fi: Vakaa

en: Previous Day
fi: Edellinen päivä

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Refresh Locations data base
fi: Päivitä sijaintitietokanta

en: Register
fi: Rekisteröi

en: Remove
fi: Poista

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename location
fi: Nimeä sijainti uudelleen

en: Rename picture
fi: Nimeä kuva uudelleen

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Run with Windows (minimized to tray)
fi: Käynnistä automaattisesti

en: Season map
fi: Vuodenaika kartta

en: Select
fi: Valitse

en: Select country
fi: Valitse maa

en: Select a landscape
fi: Valitse maisema

en: Select location
fi: Valitse sijainti

en: Select region
fi: Valitse alue

en: Select state
fi: Valitse osavaltio

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Set YoWindow as ScreenSaver
fi: Aseta YoWindow näytönsäästäjäksi

en: Setup
fi: Asennus

en: Show
fi: Näytä

en: Show again
fi: Näytä uudelleen

en: Speed
fi: Nopeus

en: Time
fi: Aika

en: {0} ago
fi: {0} sitten

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Tom.
fi: Huom.

en: Tonight
fi: Tänä iltana

en: Add New Location
fi: Lisää uusi sijainti

en: Open Calendar...
fi: Avaa kalenteri...

en: Show Less Days
fi: Vähemmän päiviä

en: Show More Days
fi: Lisää päiviä

en: Update Weather
fi: Päivitä säätiedot

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Up
fi: Ylös

en: Update interval
fi: Päivitysväli

en: Update weather
fi: Päivitä säätila

en: Updating weather
fi: Päivitetään säätilaa

en: View
fi: Näytä

en: Please wait...
fi: Odota...

en: Weather
fi: Sää

en: Daily rain total
fi: Päivän sademäärä

en: Weather expired
fi: Säätila vanhentunut

en: Feels like
fi: Tuntuu kuin

en: Day maximum temperature
fi: Päivän enimmäislämpötila

en: Day minimum temperature
fi: Päivän vähimmäislämpötila

en: Weather forecast
fi: Sääennuste

en: Forecast issued
fi: Sääennuste julkaistu

en: Hail
fi: Rakeita

en: Humidity
fi: Suht. kosteus

en: Observed
fi: Havaintoaika

en: Pressure
fi: Ilmanpaine

en: PWS only
fi: Vain PWS

en: Rain
fi: Sadetta

en: Rain/Snow rate
fi: Sateen voimakkuus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Sky image
fi: Ikoni

en: Snow
fi: Lumi

en: Snow level
fi: Lumen syvyys

en: Weather station properties
fi: Sääasema ominaisuudet

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Temperature range
fi: Lämpötila vaihteluväli

en: Water
fi: Vesi

en: Update error
fi: Virhe päivityksessä

en: Update time
fi: Havaintoaika

en: UV index
fi: UV-indeksi

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Unlimited
fi: Rajaton

en: Wind
fi: Tuuli

en: Calm
fi: Tyyntä

en: Variable
fi: Vaihteleva

en: Welcome to YoWindow!
fi: Tervetuloa YoWindowiin!

en: Wind direction:
fi: Tuulen suunta:

en: East
fi: Itä

en: North
fi: Pohjoinen

en: South
fi: Etelä

en: West
fi: Länsi

en: Yes
fi: Kyllä

en: Close screensaver on mouse move
fi: Sulje näytönsäästäjä hiirtä liikuttamalla

en: Color
fi: Väri

en: Background
fi: Tausta

en: Choose color
fi: Valitse väri

en: System tray
fi: Ilmaisinalue

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Precipitation chance
fi: Sateen todennäköisyys

en: Rain chance
fi: Vesisateen todennäköisyys

en: Snow chance
fi: Lumisateen todennäköisyys

en: {0} only
fi: {0} vain

en: US
fi: Amerikka

en: Dew point
fi: Kastepiste

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
fi: Haluan pitää hauskaa

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
fi: Ota yllätykset käyttöön

en: NWS forecasts for the USA
fi: NWS sääennuste (USA)

en: Open
fi: Avaa

en: Browse
fi: Selaa

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
fi: Syötä polku kuvaan tai maisemaan Internetissä tai omalla tietokoneella

en: Landscape load error
fi: Maiseman lataus virhe

en: Picture load error
fi: Kuvan lataus virhe

en: The landscape is already added
fi: Maisema on jo lisätty

en: Landscape collection
fi: Maisema kokoelma

en: Turn your photo into Landscape
fi: Kuvasta maisemaksi

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
fi: {0}Opettele{1} tekemään kuvasta maisema

en: Village
fi: Kylä

en: Seaside
fi: Merenranta

en: Airport
fi: Lentokenttä

en: Pagoda
fi: Pagodi

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
fi: Kaupunki

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
fi: Laakso

en: Sky
fi: Taivas

en: Landscape made from picture
fi: Kuvasta tehty maisema

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
fi: Opastamme sinua luomaan kuvastasi YoWindow-maiseman

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
fi: Lue oppaamme {0}Kuvan muuttaminen maisemaksi{1} ensin

en: Click Next to continue...
fi: Napsauta Seuraava jatkaaksesi...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
fi: Määritä kuva, josta haluat tehdä maiseman.

en: How to pick the best landscape picture?
fi: Kuinka valita paras maisemakuva?

en: Source picture
fi: Lähdekuva

en: The landscape will be created in the following folder
fi: Maisema luodaan seuraavaan hakemistoon

en: Landscape folder name
fi: Maisemakansion nimi

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
fi: Napsauta "Luo"-painiketta luodaksesi maiseman {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
fi: Maisema {0} luotu onnistuneesti!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
fi: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image.You will find the image in {1}Landscape Folder{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
fi: Taivaan poisto on helppoa. Lue {0}oppaamme{1}.

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Horizon Level Setup
fi: Vaakatason asetus

en: Keys: Up/Down
fi: Näppäimet: Ylös/Alas

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
fi: Olet aikeissa poistaa maisemakuvan {0}. Toimintoa ei voi peruuttaa. Oletko varma?

en: Edit Landscape
fi: Muokkaa maisemaa

en: Edit Horizon Level
fi: Muokkaa vaakatasoa

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löydy.

en: The name is empty
fi: Nimi on tyhjä

en: The folder already exists
fi: Kansio on jo olemassa

en: Illegal folder name
fi: Kelpaamaton kansionimi

en: The file format is not supported.
fi: Tiedostomuotoa ei tueta.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
fi: Kuva on liian iso YoWindowille. Koon ei tule ylittää 2880 pikseliä leveydeltä tai pituudelta.

en: Landscape Image
fi: Maisemakuva

en: Landscape Folder
fi: Maisemakansio

en: About Landscape
fi: Tietoa maisemasta

en: Picture {0} imported successfully
fi: Kuva {0} tuotu onnistuneesti

en: Remind Me Later
fi: Muistuta myöhemmin

en: Skip This Version
fi: Ohita tämä versio

en: Loading
fi: Lataa

en: Next
fi: Seuraava

en: Back
fi: Edellinen

en: Finish
fi: Valmis

en: Create
fi: Luo

en: Import
fi: Tuo

en: Delete
fi: Poista

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
fi: Valmis

en: Path
fi: Polku

en: Options
fi: Asetukset

en: Select the options you like
fi: Valitse haluamasi asetukset

en: Set YoWindow as default screen saver
fi: Aseta YoWindow oletus näytönsäästäjäksi

en: Start with Windows (minimized to system tray)
fi: Käynnistä automaattisesti

en: Add a shortcut to quick launch bar
fi: Lisää pikakäynnistyspalkkiin

en: You are about to upgrade YoWindow.
fi: YoWindow päivitys.

en: Click OK to install the new version.
fi: Klikkaa OK asentaaksesi uuden version.

en: You must close YoWindow before you can continue.
fi: YoWindow täytyy sulkea ennen kuin voit jatkaa.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
fi: Suljettuasi YoWindowin, valitse Yritä uudelleen.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
fi: Jos haluat peruuttaa ohjelman poistamisen, valitse Peruuta.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
fi: Jos haluat yrittää asentaa joka tapauksessa, valitse Ohita.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
fi: Jos haluat peruuttaa asennuksen, valitse Peruuta.

en: Final step
fi: Viimeinen vaihe

en: Start YoWindow on system startup
fi: Käynnistä automaattisesti

en: Check for new version...
fi: Tarkista päivitykset...

en: YoWindow is up to date!
fi: YoWindow on ajan tasalla!

en: You have the latest version
fi: Viimeisin versio asennettu

en: Download new version!
fi: Lataa uusi versio!

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Show small YoWindow logo
fi: Näytä pieni logo

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
fi: Maisema saatavilla vain rekisteröidyssä versiossa.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
fi: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
fi: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
fi: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
fi: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
fi: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
fi: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
fi: jalka

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
fi: maili

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
fi: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
fi: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
fi: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
fi: solmu

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
fi: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
fi: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
fi: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
fi: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
fi: "

en: Display "?"
fi: Näytä "?"

en: Hide parameter
fi: Piilota muuttuja

en: When weather parameter is not available
fi: Kun säämuuttujaa ei ole saatavilla

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
fi: Tietoa

en: Temperature and Time
fi: Lämpötila ja aika

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
fi: Tämä on rajoittamaton versio.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
fi: Tämä on jo rekisteröity.

en: Free edition
fi: Ilmainen versio

en: Unlimited edition
fi: Rajoittamaton versio

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
fi: Nauttiaksesi YoWindowista tarvitset Flash Playerin (Internet Explorerille) {0} tai uudemman.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
fi: Hanki Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
fi: Poista maiseman lukitus

en: YoWindow for Chrome
fi: YoWindow Chromelle

en: YoWindow for Windows
fi: YoWindow Windowsille

en: YoWindow for Mac OS
fi: YoWindow OS X:lle

en: YoWindow for iPhone and iPad
fi: YoWindow iPhonelle ja iPadillle

en: Follow YoWindow on Facebook
fi: Seuraa YoWindowia Facebookissa

en: Follow YoWindow on Twitter
fi: Seuraa YoWindowia Twitterissä

en: Landscape trial, days left:
fi: Maisemakokeilu, päiviä jäljellä:

en: Landscape trial period is over
fi: Maisemakokeilu on ohi

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
fi: Maisema "{0}" on osa YoWindow Unlimitediä.

en: Details
fi: Tiedot

note: see Options/Advanced
en: View direction
fi: Näytä suunta

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
fi: Kohdistettu taivas

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
fi: Muokkaa

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
fi: Päivitä

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
fi: Pienennetty

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
fi: vaikuttaa vain tuuleen

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
fi: Lähetys

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
fi: Jaa

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
fi: Julkaistaan

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
fi: Tunnistaudutaan

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
fi: Julkaistu

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
fi: Välilyönti

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
fi: Kohteen {0} sää nyt

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
fi: Sää {0} kohteessa {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
fi: Tänään kohteessa {0} (ennuste)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
fi: Huomenna kohteessa {0} (ennuste)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
fi: Ennuste

en: Sound
fi: Äänet

en: Enable sound
fi: Ota äänet käyttöön

note: This is sound volume
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
fi: Ohita

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
fi: Esitetty stereona

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
fi: Ohita tämänhetkinen kausi

en: Winter
fi: Talvi

en: Spring
fi: Kevät

en: Summer
fi: Kesä

en: Autumn
fi: Syksy

en: Naked
fi: Avoin

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
fi: Maat

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
fi: Äänestä!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
fi: Arvostele YoWindow, kiitos

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
fi: Katso myös

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
fi: Pyyhkäise näyttöä nähdäksesi sään muutokset

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
fi: Ja vielä kerran

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
fi: Paina 'NYT'-painiketta palataksesi aikaan nyt

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
fi: Miellyttävää säänseurantaa

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
fi: Poista automaattinen lukitus käytöstä

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
fi: Pidä näyttö päällä akun tilan ollessa yli 25% tai laitteen ollessa yhdistetty virtalähteeseen.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
fi: Lisää

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
fi: Parallaksiefekti

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
fi: 3D-illuusio laitetta kääntäessä

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
fi: Lämpötila tilarivillä

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
fi: Näytä lämpötila kotipaikalle

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
fi: Ei riittävästi vapaata tilaa.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
fi: YoWindow saattaa toimia epävakaasti.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
fi: Vähintään {0} Mt vaaditaan.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
fi: YoWindow-sää

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
fi: YoWindow Perus

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
fi: Hanki täysversio

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
fi: Ei mainoksia eikä rajoituksia. Kaikki maisemat saatavilla.

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
fi: Täysi versio

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
fi: Ei mainoksia

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
fi: Poista mainokset

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
fi: Rajoitettu sääennuste

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
fi: esittely

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
fi: Maiseman "{0}" käyttö on rajoitettu.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
fi: Yhdistetään palve-luun {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
fi: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
fi: Kuvat

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
fi: Taustakuva

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
fi: Käytä animaatioita

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
fi: Näytä sää

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
fi: Ei animaatiota - akkua ei kuluteta lähes lainkaan.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
fi: Vimpainasetukset

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
fi: Pienoisohjelmat

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
fi: Luo vimpain

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
fi: Etsi sijaintia napauttamalla

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
fi: Näytä tausta

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
fi: Sääkuvakkeet

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
fi: Taustaväri

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
fi: Tekstin väri

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
fi: Lisää widget kotinäytölle

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
fi: Widget on lisätty kotinäytölle.

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
fi: Valitse widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
fi: Pieni

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
fi: Keskikokoinen

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
fi: Kello

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
fi: Pieni kello

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
fi: Siirrä ylös

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
fi: Poista "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
fi: Sinulla on asennettuna YoWindowin maksullinen ja maksuton versio.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
fi: Suosittelemme, että poistat YoWindow Free'n sekaannuksien välttämiseksi.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
fi: Lisää YoWindow-vimpaimia - tarkastele sääennusteita helposti

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
fi: Jatka napauttamalla

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
fi: YoWindow on asennettu siirrettävälle medialle.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
fi: VAROITUS: YoWindow-taustakuva ja -widgetit välttämättä EIVÄT toimi kun YoWindow on asennettuna siirrettävälle medialle (SD-muistikortille).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
fi: Paikkahaku

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
fi: Lunasta koodi

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
fi: Täydet oikeudet myönnetty.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
fi: Mainokset ja rajoitukset poistettu.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
fi: Tuntematon koodi

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
fi: Palauta oikeudet

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
fi: Aseta taustakuvaksi

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
fi: Lähetä

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
fi: Kirjoita viesti

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
fi: Lisää sää

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
fi: Lähetys Facebookiin onnistui!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
fi: Aseta Päiväunelmaksi

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
fi: Päiväunelma

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
fi: Yötila

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
fi: Erittäin himmeä näyttö (pimeät huoneet)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
fi: Lähetä ilmoitus

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
fi: Haluatko varmasti asettaa paikan {0} kodiksi?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
fi: Näytä paine:

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
fi: merenpinnan taso

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
fi: sijainnin mukainen taso

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
fi: YoWindow tarvitsee luvan kuvan tallennukseen ennen kuin se voidaan jakaa.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
fi: YoWindow tarvitsee maiseman tallennusluvan

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
fi: Ilmoitus

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
fi: Näytä ilmoitukset

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
fi: Näytä lukitusnäytössä

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
fi: Keskitetty

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
fi: Herätyskello

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
fi: Herää YoWindowin avulla

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
fi: Äänetön

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
fi: Torkku

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
fi: Hylkää

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
fi: Herää YoWindowin ääniin

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
fi: Hälytys {0} minuutin päästä

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
fi: Varoitus

en: Weather station
fi: Sääasema

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
fi: Yksityiset sääasemat eivät välttämättä ole luotettavia.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
fi: Sääasema ei toiminnassa

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
fi: Haluatko varmasti saada säätietoja sääasemasta "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
fi: Haluatko varmasti ylittää kohteen {0} vuodenajan?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
fi: Suosittelemme

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
fi: Ilmoita ongelmasta

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
fi: Ei koskaan

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
fi: Arvostele YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
fi: Kiitos!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
fi: Lähetä sähköposti

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
fi: YoWindow-ilmoitus

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
fi: Mitä ongelmia tarkalleen kohtasit?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
fi: Kerrothan mahdollisimman selvästi ja yksityiskohtaisesti.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
fi: Tumma lasi

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
fi: Sovelluksen kuvakkeet ovat helposti nähtäviä

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
fi: Piilota säätiedot vetämällä ylöspäin

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
fi: Näytä säätiedot napauttamalla lämpötilaa

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
fi: Hakusanalla "{0}" ei löytynyt tuloksia

en: Click to try again.
fi: Klikkaa yrittääksesi uudelleen.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
fi: Päivitä

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
fi: Päivitä YoWindow uusimpaan versioon

note: Menu item for "Radar" feature. Right now it is only available on Android in United States.
en: Radar
fi: Tutka

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
fi: Nauti säästä

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
fi: Uusi maisema

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
fi: Pääsiäismunajahti

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
fi: Yritä löytää {0} munaa, jotka on piilotettu YoWindowiin

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
fi: Etsi maisemasta {0} munia

note: Egg hunt game.
en: Play again?
fi: Haluatko pelata uudelleen?

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
fi: Löysit kaikki munat!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
fi: Hienoa.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
fi: Palkintosi

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
fi: Kaikki maisemat tulevat saataville {0} päiväksi

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
fi: Ei mainoksia {0} päivään

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
fi: Teema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
fi: Päivä

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
fi: Yö

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
fi: Saatavilla täydessä versiossa

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
fi: Lisää oma kuvasi YoWindowiin

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
fi: Napauta "Maisema"-painiketta avataksesi maisemavalikon

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
fi: Avaa kuva tai ota kuva

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
fi: Panoroi ja leikkaa

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
fi: Siirrä maisema sopivasti näytöllä

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
fi: Lähennä sormilla

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
fi: Horisontaali taso

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
fi: Aseta horisontaali taso

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
fi: Haluatko taivaan mukailevan säätä?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
fi: Pyyhi taivas - korvaamme sen YoWindowin taivaalla

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
fi: Pyyhi taivas

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
fi: Vaihe {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
fi: Napauta taivasta valitaksesi osan siitä

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
fi: Pyyhi taivas - piirrä punaisella kynällä keltaisiin alueisiin

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
fi: Valitse alue ensin keltaisella kynällä, sitten pyyhi punaisella

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
fi: Voit perua sinisellä kynällä.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
fi: Pyyhi

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
fi: Peru

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
fi: Maiseman nimi

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
fi: Kuvan lähde

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
fi: Annan luvan käyttää tätä maisemaa YoWindow-kokoelmassa

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
fi: Maisema {0} on jo olemassa. Korvataanko se?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
fi: Menetät muutokset

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
fi: Käyttöoikeus tarvitaan tiedostojen avaamiseen

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
fi: YoWindow-sääsovellus tarvitaan maiseman avaamiseen.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
fi: Lataa YoWindow-sää

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
fi: Avaat maiseman katsomalla lyhyen videon

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
fi: Katso lyhyt video poistaaksesi maiseman lukituksen {0} päiväksi

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
fi: Katso nyt

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
fi: Kaikki maisemat ovat saatavilla YoWindowin kokoversiossa

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
fi: Maisema "{0}" on avattu.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
fi: Uusia maisemia lisätty

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
fi: Näytä säätimet

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
fi: Yllätykset

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
fi: Ongelmia?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
fi: Mitä tapahtui?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
fi: Virhe ennusteessa

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
fi: Ulkona on erilainen sää mitä sovellus kertoo

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
fi: Väärä sijainti

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
fi: Säätiedot eivät yleensä pidä paikkansa kun

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
fi: lähin sääasema on kaukana

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
fi: sää vaihtuu usein päivän aikana.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
fi: Valitettavasti vielä tänäkään päivänä ei ole mahdollista ennustaa säätä 100 %:n tarkkuudella.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
fi: Jos ennuste on jatkuvasti väärin, yritä vaihtaa sääpalvelua.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
fi: Valitettavasti sijainnin automaattinen haku saattaa joskus antaa väärän paikan.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
fi: Yritä etsiä paikka itse.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
fi: Etsi paikka

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
fi: Säätiedot ovat peräisin yksityiskäytön sääasemasta.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
fi: Sääaseman tiedot eivät välttämättä ole luotettavia.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
fi: Suosittelemme, että vaihdat säätietojen lähdettä.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
fi: Muu

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
fi: Ale −{0} %!

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
fi: Käytä nykyistä sijaintia

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
fi: "Koti" avataan, kun sovellus käynnistyy

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
fi: Animoi valokuvamaisemat
