Translate tutorial 1.0 - en to hr translation catalogue (898 entries)

en: Abandon unlimited license
hr: Napustiti neograničenu licencu

en: Absent
hr: Otkazan

en: Add
hr: Dodaj

en: Animate
hr: Animiraj

en: Apply
hr: Primjeni

en: Astronomy
hr: Astronomija

en: Day Length
hr: Duljina dana

en: Moon Phase
hr: Mjesečeva faza

en: Sunrise
hr: Svitanje

en: Sunset
hr: Suton

en: Auto update weather
hr: Automatski ažuriraj prognozu

en: Bad ICAO code
hr: Krivi ICAO kod

en: Buy YoWindow Unlimited!
hr: Kupi neograničeni YoWindow!

en: Calendar
hr: Kalendar

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Change
hr: Promjeni

en: Code
hr: Kod

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
hr: Vremenska prognoza sa {0}, dostavljena od Norveškog Meteorološkog Instituta i NRK

en: Forecast from {0}
hr: Prognoza od {0}

en: Current weather
hr: Trenutna prognoza

en: Friday
hr: Petak

en: Monday
hr: Ponedjeljak

en: Saturday
hr: Subota

en: Sunday
hr: Nedjelja

en: Thursday
hr: Četvrtak

en: Tuesday
hr: Utorak

en: Wednesday
hr: Srijeda

en: Fr
hr: Pe

en: Mo
hr: Po

en: Sa
hr: Su

en: Su
hr: Ne

en: Th
hr: Če

en: Tu
hr: Ut

en: We
hr: Sr

en: day ago
hr: dan prije

en: days ago
hr: dana prije

en: Default
hr: Zadano

en: Blowing
hr: Vjetrovito

en: Clear
hr: Vedro

en: Cloudy
hr: Oblačno

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
hr: Oblačan

en: Drizzle
hr: Sipi

en: Fair
hr: Pretežno vedro

en: Fog
hr: Maglovito

en: Freezing
hr: Mrzne

en: Hail
hr: Tuča

en: Haze
hr: Izmaglica

en: Heavy
hr: Jako

en: Ice Crystals
hr: Inje

en: Ice Pellets
hr: Ledena tuča

en: In Vicinity
hr: U okolici

en: Light
hr: Lagana

en: Low Drifting
hr: Nisko

en: Mist
hr: Sumaglica

en: Mostly Cloudy
hr: Pretežno oblačno

en: Partial
hr: Dijelomično

en: Partly Cloudy
hr: Djelomično oblačno

en: Patches
hr: Mrlje

en: Scattered Clouds
hr: Umjereno oblačno

en: Rain
hr: Kiša

en: Rain And Thunder
hr: Kiša i grmljavina

en: Sand
hr: Pijesak

en: Shallow
hr: Plitak

en: Shower
hr: Pljusak

en: Shower With Thunder
hr: Pljusak sa grmljavinom

en: Sleet
hr: Susnježica

en: Small Hail
hr: Sitna tuča

en: Smoke
hr: Čađ

en: Snow
hr: Snijeg

en: Snow And Thunder
hr: Snijeg i grmljavina

en: Snow Grains
hr: Zrnati snijeg

en: Snow Showers
hr: Pljuskovi snijega

en: Thunderstorm
hr: Oluja

en: Unknown Precipitation
hr: Nepoznate oborine

en: Widespread Dust Haze
hr: Rasprostranjena prašina

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
hr: Krivi licencni ključ. Pokušaj ponovno. Provjerite da ste unjeli ključ ispravno. Pokušajte kopirati/zalijepiti ključ.

en: Wrong license key
hr: Pogrešan licencni ključ

en: You will have to restart the application for this to take effect
hr: Vi ćete morati ponovo pokrenuti zahtjev za taj učinak

en: Language change
hr: Promjena jezika

en: No limits!
hr: Bez ograničenja!

en: Buy now!
hr: Kupite sada!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
hr: Kupite neograničenu licencu da izbjegnete sva ograničenja.

en: Not now
hr: Ne sada

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
hr: Da bi dovršili registraciju unesite licencni ključ koji smo vam poslali. Savjet: koristite copy/paste

en: License registration
hr: Registriranje licence

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
hr: Hvala na registriranju YoWindow! Sva ograničenja su uklonjena. Uživajte!

en: Distance
hr: Udaljenost

en: Down
hr: Dole

en: Download
hr: Preuzimanje

en: Enter weather source URL please
hr: Molimo unesite URL adresu izvora prognoze

en: Error
hr: Greška

en: The location is already added
hr: Lokacija je već dodana

en: Exit
hr: Izlaz

en: To get started, pick your home location
hr: Da bi počeli, odaberite svoju lokaciju

en: Forecast Panel
hr: Panel za prognozu

en: Full Screen
hr: Cijeli zaslon

en: Help
hr: Pomoć

en: Highlight weather station parameters
hr: Označi parametre meteorološke stanice

en: Home
hr: Kuća

en: Inspector
hr: Nadzornik

en: Landscape
hr: Pejzaž

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
hr: Slike

en: Foreground
hr: Prvi plan

en: Landscape Options
hr: Opcije pejzaža

en: Landscape pictures
hr: Slike pejzaža

en: Landscapes
hr: Pejzaži

en: Language:
hr: Jezici:

en: English
hr: Engleski

en: System Default
hr: Zadani u sistemu

en: Latitude
hr: Latituda

en: {0} locations
hr: {0} lokacije

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
hr: Trenutno možete dodati maksimalno {0} lokacija. U neograničenoj verziji možete dodati koliko želite lokacija.

en: Weather auto-update is off
hr: Automatsko ažuriranje prognoze je isključeno

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
hr: Stisnite F5 za ažuriranje prognoze.Prognoza se automatski ažurira u neograničenoj verziji.

en: {0} weather forecast days only
hr: Samo {0} dana prognoze

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
hr: Trenutno imate pristup za {0} dana vremenske prognoze sada. Neograničena verzija vam daje {1} dana prognoze.

en: Licence key
hr: Licencni ključ

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
hr: Prognoza automatski ažurirana u neograničenoj verziji

en: LIVE
hr: UŽIVO

en: Load weather from personal weather station
hr: Učitaj prognozu sa svoje vremenske stanice

en: Loading
hr: Učitavam

en: Loading landscape...
hr: Učitavam pejzaž...

en: Location
hr: Lokacija

en: Location ID
hr: ID lokacije

en: Location Properties
hr: Značajke lokacije

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
hr: id internetska veza

en: Locations
hr: Lokacije

en: All locations
hr: Sve lokacije

en: All regions
hr: Sve regije

en: All states
hr: Sve države

en: Change landscape
hr: Promjeni pejzaž

en: Select a location
hr: Odaberi lokaciju

en: The location is already added
hr: Lokacija je već dodana

en: Location is not selected yet
hr: Lokacija nije još odabrana

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
hr: Glavni gradovi (više od 100,000 stanovnika)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
hr: Mrežna greška, info o lokaciji nije dostupan. Zbog ovoga, lokacija sada ne može biti odabrana.

en: No locations in scope
hr: Nema lokacija u dometu

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
hr: Opseg

en: Region
hr: Regija

en: Cannot find a location?
hr: Ne možete pronaći mjesto?

en: Set as Home
hr: Postavi kao početna

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
hr: Trenutna Lokacija

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
hr: Upotrijebite trenutačno mjesto

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Longitude
hr: Longituda

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
hr: Pogled ka sjeveru (Zapadni vjetar puše s lijeva)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
hr: Pogled ka jugu (Zapadni vjetar puše sa desna)

en: April
hr: Travanj

en: August
hr: Kolovoz

en: December
hr: Prosinac

en: February
hr: Veljača

en: January
hr: Siječanj

en: July
hr: Srpanj

en: June
hr: Lipanj

en: March
hr: Ožujak

en: May
hr: Svibanj

en: November
hr: Studeni

en: October
hr: Listopad

en: September
hr: Rujan

en: About
hr: O YoWindow-u

en: Facebook Edition
hr: Facebook izdanje

en: License Agreement
hr: Licencni sporazum

en: Visit our Forum
hr: Posjetite naš forum

en: YoWindow for your Site or Blog
hr: YoWindow za vašu internet stranicu ili blog

en: {0} minutes back
hr: {0} minuta natrag

en: {0} minutes forward
hr: {0} minuta naprijed

en: Name
hr: Ime

en: Network error
hr: Mrežna greška

en: Network not available
hr: Mreža nije dostupna

en: It is available on {0}
hr: Dostupno je na {0}

en: New version released
hr: Izdana nova verzija

en: Next Day
hr: Idući dan

en: No
hr: Ne

en: No weather
hr: Nema prognoze

en: Notify me when a new version is available
hr: Obavijesti kada bude dostupna nova verzija

en: Online
hr: Na liniji

en: Open {0}
hr: Otvoren {0}

en: Options
hr: Opcije

en: Advanced
hr: Prošireno

en: Application choice
hr: Odabir aplikacije

en: Date
hr: Datum

en: Display
hr: Prikaz

en: Animate clouds
hr: Animiraj oblake

en: Default
hr: Zadano

en: Full screen mode
hr: Prikaz na punom zaslonu

en: Quality
hr: Kvaliteta

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Excellent
hr: Odlično

en: Moderate
hr: Umjeren

en: Number of days to display:
hr: Prikazati broj dana:

en: Tile contents:
hr: Sadržaj dijela:

en: General
hr: Glavni

en: Contents
hr: Sadržaj

en: Show N/A parameters
hr: Prikaži N/A parametre

en: Live indicator
hr: Uživo indikator

en: Locations
hr: Lokacije

en: Operation successful!
hr: Uspješno izvršavanje!

en: Refresh locations DB
hr: Osvježi bazu podataka lokacija

en: Reset to defaults
hr: Vrati na zadano

en: Add
hr: Dodaj

en: User interface
hr: Korisničko sučelje

en: Screen saver
hr: Čuvar ekrana

en: Time Bar
hr: Vremanska traka

en: Unit system:
hr: Sustav jedinica:

en: Units
hr: Jedinice

en: Auto-detected
hr: Automatski pronađi

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Distance:
hr: Udaljenost:

en: Metric
hr: Metrični

en: Russia
hr: Ruski

en: Finland
hr: Finska

en: Pressure:
hr: Tlak:

en: Temperature:
hr: Temperatura:

en: Water temperature
hr: Temperatura vode

en: US
hr: SAD

en: Wind speed:
hr: Brzina vjetra:

en: Landscape Options
hr: Opcije pejzaža

en: Show Daylight Diagram
hr: Prikaži dijagram dnevnog svjetla

en: Show Forecast Panel
hr: Prikaži panel za prognozu

en: Show Full Screen button
hr: Prikaži dugme za puni zaslon

en: Show Inspector
hr: Prikaži nadzornika

en: Show Time Bar
hr: Prikaži vremensku liniju

en: Show User interface
hr: Prikaži korisničko sučelje

en: Show forecast when current weather is expired
hr: Prikaži prognozu kad trenutno vrijeme istekne

en: Organize
hr: Organiziraj

en: Organize locations
hr: Organiziraj lokacije

en: Organize pictures
hr: Organiziraj slike

en: Pictures
hr: Slike

en: press
hr: pritisni

en: Falling
hr: Pada

en: Falling Rapidly
hr: Brzo pada

en: Rising
hr: Raste

en: Rising Rapidly
hr: Brzo raste

en: Steady
hr: Mirno

en: Previous Day
hr: Predhodni dan

en: Properties
hr: Svojstva

en: Refresh Locations data base
hr: Osvježi bazu podataka lokacija

en: Register
hr: Registriraj

en: Remove
hr: Ukloni

en: Rename
hr: Preimenuj

en: Rename location
hr: Preimenuj lokaciju

en: Rename picture
hr: Preimenuj sliku

en: Retry
hr: Pokušaj ponovo

en: Run with Windows (minimized to tray)
hr: Pokreni sa windowsima (minimizirano)

en: Season map
hr: Sezonska mapa

en: Select
hr: Odaberi

en: Select country
hr: Odaberi zemlju

en: Select a landscape
hr: Odaberi pejzaž

en: Select location
hr: Odaberi lokaciju

en: Select region
hr: Odaberi regiju

en: Select state
hr: Odaberi državu

en: Set as default
hr: Postavi kao zadano

en: Set YoWindow as ScreenSaver
hr: Postavite YoWindow kao čuvar zaslona

en: Setup
hr: Postavke

en: Show
hr: Prikaži

en: Show again
hr: Prikaži ponovo

en: Speed
hr: Brzina

en: Time
hr: Vrijeme

en: {0} ago
hr: Do prije {0}

en: Time zone
hr: Vremenska zona

en: Today
hr: Danas

en: Tomorrow
hr: Sutra

en: Tom.
hr: Sut.

en: Tonight
hr: Večeras

en: Add New Location
hr: Dodaj novu lokaciju

en: Open Calendar...
hr: Otvori kalendar...

en: Show Less Days
hr: Prikaži manje dana

en: Show More Days
hr: Prikaži više dana

en: Update Weather
hr: Osvježi vrijeme

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Up
hr: Gore

en: Update interval
hr: Interval ažuriranja

en: Update weather
hr: Ažuriraj vrijeme

en: Updating weather
hr: Ažuriram vrijeme

en: View
hr: Pogled

en: Please wait...
hr: Molimo pričekajte...

en: Weather
hr: Prognoza

en: Daily rain total
hr: Dnevne oborine

en: Weather expired
hr: Prognoza je istekla

en: Feels like
hr: Kao da je

en: Day maximum temperature
hr: Današnja maksimalna temperatura

en: Day minimum temperature
hr: Današnja minimalna temperatura

en: Weather forecast
hr: Vremenska prognoza

en: Forecast issued
hr: Prognoza izdana

en: Hail
hr: Tuča

en: Humidity
hr: Vlažnost

en: Observed
hr: Promatrano

en: Pressure
hr: Tlak

en: PWS only
hr: Samo PWS

en: Rain
hr: Kiša

en: Rain/Snow rate
hr: Odnos kiše/snijega

en: Description
hr: Opis

en: Sky image
hr: Slika neba

en: Snow
hr: Snijeg

en: Snow level
hr: Visina snijega

en: Weather station properties
hr: Svojstva vremenske stanice

en: Temperature
hr: Temperatura

en: Temperature range
hr: Raspon temperature

en: Water
hr: Voda

en: Update error
hr: Greška pri ažuriranju

en: Update time
hr: Ažuriraj vrijeme

en: UV index
hr: UV indeks

en: Visibility
hr: Vidljivost

en: Unlimited
hr: Neograničeno

en: Wind
hr: Vjetar

en: Calm
hr: Mirno

en: Variable
hr: Promjenjivo

en: Welcome to YoWindow!
hr: Dobrodošli u YoWindow!

en: Wind direction:
hr: Smjer vjetra:

en: East
hr: Istok

en: North
hr: Sjever

en: South
hr: Jug

en: West
hr: Zapad

en: Yes
hr: Da

en: Close screensaver on mouse move
hr: Zatvori čuvar zaslona pomakom miša

en: Color
hr: Boja

en: Background
hr: Pozadina

en: Choose color
hr: Odaberi boju

en: System tray
hr: Sistemska traka

en: Transparent
hr: Transparentan

en: Precipitation chance
hr: Moguća količina oborina

en: Rain chance
hr: Moguća količina kiše

en: Snow chance
hr: Moguća količina snijega

en: {0} only
hr: samo {0}

en: US
hr: SAD

en: Dew point
hr: Točka rosišta

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
hr: Želim se zabaviti

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
hr: Omogući iznenadjenja

en: NWS forecasts for the USA
hr: NWS prognoza samo za SAD

en: Open
hr: Otvori

en: Browse
hr: Pretraži

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
hr: Unesi putanju do slike ili pejzaža na internetu ili svom računalu.

en: Landscape load error
hr: Greška pri učitavanju pejzaža

en: Picture load error
hr: Greška pri učitavanju slike

en: The landscape is already added
hr: Pejzaž je već dodan

en: Landscape collection
hr: Kolekcija pejzaža

en: Turn your photo into Landscape
hr: Pretvori svoju sliku u pejzaž

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
hr: {0}Nauči{1} kako pretvoriti sliku u pejzaž.

en: Village
hr: Selo

en: Seaside
hr: Primorje

en: Airport
hr: Zračna luka

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
hr: Grad

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
hr: Dolina

en: Sky
hr: Nebo

en: Landscape made from picture
hr: Pejzaž načinjen od slike

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
hr: Mi ćemo vas voditi kroz proces pretvaranja slike u YoWindow krajolika.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
hr: Molimo vas da pročitate naše upute{0} Kako pretvoriti sliku u krajolik ? {1} unaprijed

en: Click Next to continue...
hr: Kliknite dalje za nastavak...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
hr: Odredite sliku koju želite pretvoriti u krajolik

en: How to pick the best landscape picture?
hr: Kako odabrati najbolju sliku krajolik ?

en: Source picture
hr: Izvor slike

en: The landscape will be created in the following folder
hr: Krajolik će se izraditi u slijedećoj mapi

en: Landscape folder name
hr: Pejzaž naziv mape

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
hr: Kliknite na "Create" gumb za stvaranje {0} pejzaža

en: {0} landscape has been created successfully!
hr: {0} krajolik je uspješno izrađen !

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
hr: Sada otvoreni {0} unside youtar vašeg omiljenoge editora slika. Trebate ukloniti nebo sa slike. Naći će the sliky from the image.You u {1} krajobraznu mapu Folder{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
hr: Vrlo je lako ukloniti nebo.Pročitajte naš kratki naputak

en: Horizon Level Setup
hr: Horizontalna Razina Podešavanja

en: Keys: Up/Down
hr: Tipke:Gore/Dolje

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
hr: Dali ste sigurni da želite izbrisati krajolik Sliku {0}. Operacija nije nadoknadiva.Jeste li sigurni?

en: Edit Landscape
hr: Uređivanje krajolika

en: Edit Horizon Level
hr: Uredi Horizontalnu visinu

en: File not found.
hr: Datoteka nije pronađena

en: The name is empty
hr: Ime je prazno

en: The folder already exists
hr: Mapa već postoji

en: Illegal folder name
hr: Nezakonit naziv mape

en: The file format is not supported.
hr: Format nije podržan

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
hr: Slika je prevelika za Yowindow.Veličina slike ne smije prelaziti 2880 piksela po širini ili visini

en: Landscape Image
hr: Pejzaž slika

en: Landscape Folder
hr: Mapa Pejzaža

en: About Landscape
hr: O krajoliku

en: Picture {0} imported successfully
hr: Slika {0} je uspješno uvezena

en: Remind Me Later
hr: Podsjeti me kasnije

en: Skip This Version
hr: Preskoči ovu verziju

en: Loading
hr: Učitavam

en: Next
hr: Sljedeći

en: Back
hr: Nazad

en: Finish
hr: Završiti

en: Create
hr: Stvoriti

en: Import
hr: Uvoz

en: Delete
hr: Izbrisati

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
hr: Završeno

en: Path
hr: Putanja

en: Options
hr: Opcije

en: Select the options you like
hr: Odaberite mogućnosti koje vam se sviđaju

en: Set YoWindow as default screen saver
hr: Postavi YoWindow kao zadani čuvar ekrana

en: Start with Windows (minimized to system tray)
hr: Pokreni sa Windowsima (minimizirano)

en: Add a shortcut to quick launch bar
hr: Dodaj prečac za brzo pokretanje

en: You are about to upgrade YoWindow.
hr: Upravo ćete ažurirati YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
hr: Kliknite OK da instalirate novu verziju.

en: You must close YoWindow before you can continue.
hr: Morate zatvoriti YoWindow prije nego nastavite.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
hr: Nakon što ste zatvorili YoWindow, odaberite Ponovi.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
hr: Ako želite otkazati postupak deinstalacije, odaberite Odustani.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
hr: Ako želite pokušati instalirati svejedno, odaberite ignorirati.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
hr: Ako želite prekinuti instalaciju, odaberite prekid.

en: Final step
hr: Završni korak

en: Start YoWindow on system startup
hr: Pokrenite Yowindow prilikom pokretanja sustava

en: Check for new version...
hr: Provjerite nove verzije...

en: YoWindow is up to date!
hr: Yowindow je do datuma!

en: You have the latest version
hr: Imate najnoviju verziju

en: Download new version!
hr: Preuzmite novu verziju!

en: Preview
hr: Prikaz

en: Show small YoWindow logo
hr: Prikaži mali logo Yowindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
hr: Krajolik je dostupan samo u neograničenom izdanju.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
hr: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
hr: min

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
hr: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
hr: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
hr: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
hr: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
hr: stopa

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
hr: milja

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
hr: m/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
hr: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
hr: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
hr: knots

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
hr: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
hr: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
hr: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
hr: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
hr: inč

en: Display "?"
hr: Prikaži "?"

en: Hide parameter
hr: Sakrij parametar

en: When weather parameter is not available
hr: Kad vrijeme parametar nije dostupan

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
hr: Informacije

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
hr: sve

en: Temperature and Time
hr: Temperatura i vrijeme

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
hr: Ovo je Neograničeno Izdanje.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
hr: To je već registrirano.

en: Free edition
hr: Slobodno izdanje

en: Unlimited edition
hr: Neograničeno izdanje

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
hr: Da biste uživali u YoWindow trebate instalirati Flash Player (za Internet Explorer) {0} ili noviji.

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
hr: Otključaj pejzaž

en: YoWindow for Chrome
hr: Yowindow za Chrome

en: YoWindow for Windows
hr: YoWindow za Windows

en: YoWindow for Mac OS
hr: YoWindow za Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
hr: YoWindow za iPhone and iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
hr: Slijedite Yowindow na Facebook-u

en: Follow YoWindow on Twitter
hr: Slijedite YoWindow na Twitter-u

en: Landscape trial, days left:
hr: Pejzaž ispitivanje, dana lijevo:

en: Landscape trial period is over
hr: Pejzaž proba je završen

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
hr: "{0}" Krajolik je dijelom YoWindow neograničeno.

en: Details
hr: Detalji

note: see Options/Advanced
en: View direction
hr: Pogledaj smjer

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
hr: Fiksno nebo

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
hr: Uredi

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
hr: Učitajte

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
hr: Smanjena

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
hr: Utječe samo na vjetar

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
hr: Prijenos

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
hr: Udio

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
hr: Objavljivanje

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
hr: Odobravanje

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
hr: Objavljeno!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
hr: Prostor

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
hr: Vrijeme sada u {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
hr: Vremenska prognoza za {0} u {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
hr: Danas je u {0} (prognoza)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
hr: Sutra u {0} (prognoza)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
hr: Prognoza

en: Sound
hr: Zvuk

en: Enable sound
hr: Omogući zvuk

note: This is sound volume
en: Volume
hr: Jačina

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
hr: Preskočiti

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
hr: Postavljen u stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
hr: Nadjačati trenutnu sezonu

en: Winter
hr: Zima

en: Spring
hr: Proljeće

en: Summer
hr: Ljeto

en: Autumn
hr: Jesen

en: Naked
hr: Nag

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
hr: Države

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
hr: Glasajte!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
hr: Glasajte za YoWindow, hvala

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
hr: Opcije Yowindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
hr: Prijeđite po zaslonu da bi ste vidjeli vremenske promjene tjekom narednih sati

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
hr: I još jednom

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
hr: Pritisnite 'UŽIVO' gumb za povratak na trenutno vrijeme

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
hr: Pogledajte vrijeme s užitkom

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
hr: Isključiti Auto-Lock

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
hr: Imajte prikaz na uređaju i kad je priključen na izvor napajanja i kad baterije je iznad 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
hr: Više

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
hr: Paralaks učinak

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
hr: Iluzija 3D prostora kada nagnete uređaj

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
hr: Temperatura u Status Baru

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
hr: Pokaži temperaturu za "Kuća" lokacija

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
hr: Nema dovoljno slobodnog prostora

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
hr:  YoWindow može pokrenuti nestabilan.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
hr: {0} MB minimum.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
hr: YoWindow vrijeme

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
hr: YoWindow nula

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
hr: Nabavite Punu Verziju

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
hr: Nema oglasa, bez ograničenja, svi pejzaži dostupni

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
hr: Nabavite Punu Verziju

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
hr: Nema oglašavanja

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
hr: Svi krajolici dostupni

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
hr: Prognoza u području obavijesti

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
hr: Uklonite oglase

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
hr: Vremenska prognoza je ograničena

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
hr: Ogledni

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
hr: "{0}" Krajolik pristup je ograničen.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
hr: Povezivanje {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
hr: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
hr: Fotografija

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
hr: Pozadina

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
hr: Uključi animaciju

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
hr: Prikaži vrijeme

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
hr: Nema animacije - gotovo da i nema snagu baterija potrošena.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
hr: Postavke dodatka

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
hr: Komponenta

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
hr: Izradite dodatak

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
hr: Dodirnite za traženje lokacije

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
hr: Prikaži pozadinu

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
hr: Vremenske ikone

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
hr: Boja pozaine

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
hr: Boja teksta

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
hr: Prozirnost

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
hr: Zaobljeni kutevi

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
hr: Dodaj widget na početni zaslon

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
hr: Widget je dodan u početni zaslon

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
hr: Odaberite widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
hr: Mali

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
hr: Srednji

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
hr: Sat

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
hr: Mali sat

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
hr: Pomakni na vrh

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
hr: Deinstalirati "YoWindow Slobodna"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
hr: Imate puno i slobodno izdanje YoWindow instaliran.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
hr: Molimo, deinstalirati YoWindow besplatno, da se izbjegne zabuna.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
hr: Dodaj YoWindow dodatak - gledaj vremensku prognozu s udobnošću

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
hr: Dodoirnite za nastavak

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
hr: YoWindow instalirati na vanjski spremnik.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
hr: UPOZORENJE: YoWindow Pozadina i Widgets možda neće biti dostupni kada YoWindow instalirate na vanjski spremnik (SD kartica).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
hr: Pretraživanje lokacije

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
hr: Otkupi kod

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
hr: Puna Verzija privilegij odobren.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
hr: Oglašavanje uklonjeno, nema ograničenja.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
hr: Neočekivan kod

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
hr: Vraćanje privilegije

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
hr: Postavi kao pozadinu

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
hr: Objavi

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
hr: Unesite poruku

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
hr: Popunite na vrijeme

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
hr: Upravo ste objavili na Facebooku!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
hr: Postavi kao sanjarenje

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
hr: Sanjarenje

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
hr: Noćni mod

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
hr: Vrlo prigušen zaslon (za tamne sobe)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
hr: Šalji izvješća

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
hr: Jeste li sigurni da postavite {0} kao dom?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
hr: Prikaz tlaka za

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
hr: Razina mora

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
hr: Razina lokacije

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
hr: YoWindow zahtijeva dozvolu za pohranu slikovnih datoteka prije dijeljenja.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
hr: YoWindow zahtijeva dopuštenje za pohranu krajolika na disku

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
hr: Obavijest

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
hr: Prikaži obavijest

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
hr: Prikaži na zaključanom zaslonu

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
hr: Sredina

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
hr: Budilica

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
hr: Probudite se uz Yowindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
hr: Tišina

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
hr: Drijemati

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
hr: Odbaci

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
hr: Probudite se uz zvukove YoWindow-a

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
hr: Alarm će se pokrenuti za {0} minuta

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
hr: Upozorenje

en: Weather station
hr: Meteorološka postaja

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
hr: Privatne Meteorološke stanice ne mogu biti pouzdane

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
hr: Postaja izvan reda

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
hr: Da li stvarno želite primati na vrijeme od "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
hr: Da li stvarno želite nadjačati sezonu {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
hr: Preporučujemo

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
hr: Prijavi problem

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
hr: Nikada

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
hr: Opcije Yowindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
hr: Hvala vam!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
hr: Pošalji poštu

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
hr: Yowindow izvještaj

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
hr: Što je zapravo pošlo po zlu

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
hr: Trebamo najviše detalja

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
hr: Tamna stakla

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
hr: Ikone aplikacije se lako vide

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
hr: Da biste sakrili informacije o vremenu, povucite ga prema gore

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
hr: Dodirnite temperaturu da bi se otkrila  informacija

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
hr: Ništa nije pronađeno za "{0}"

en: Click to try again.
hr: Klik za ponovni pokušaj

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
hr: Ažuriraj

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
hr: Morate ažurirati YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
hr: Uživajte u vremenu

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
hr: Novi krajolik

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
hr: Amerikana

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
hr: Lov na Uskršnja jaja

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
hr: Pokušajte pronaći jaja sakrili smo ih u Yowindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
hr: Potražite jaja u krajoliku

note: Egg hunt game.
en: Play again?
hr: Igraj ponovno

note: Egg hunt game.
en: Idea
hr: Ideja

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
hr: Našli ste sva jaja !

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
hr: Dobar posao

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
hr: Vaša nagrada

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
hr: Svi krajolici će biti dostupni za {0} dana

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
hr: Nema oglašavanja za {0} dana

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
hr: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
hr: Dan

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
hr: Noć

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
hr: Dostupno u punoj verziji

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
hr: Dodajte svoju fotografiju u YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
hr: Dodirnite gumb "Pejzaž" da biste otvorili ladicu krajolika

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
hr: Otvorite fotografiju ili fotografirajte

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
hr: Panorama i Zum

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
hr: Raspored krajolika na zaslonu

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
hr: Zumirajte prstima

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
hr: Razina horizonta

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
hr: Postavite razinu horizonta

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
hr: Želite li da nebo odražava vrijeme?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
hr: Izbrisati nebo - zamijenit ćemo ga YoWindow  Nebom

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
hr: Izbrisati nebo

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
hr: Korak {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
hr: Dodirnite nebo da biste odabrali dio

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
hr: Obrišite nebo - nacrtajte crvenom oznakom iznad žutih područja

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
hr: Najprije odaberite ovo područje s žutim markerom, a zatim obrisati crvenom

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
hr: Koristite plavi marker za oporavak.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
hr: Obriši

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
hr: Oporavak

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
hr: Pejzaž slika

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
hr: Izvor fotografije

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
hr: Dajem  dopuštenje uključiti ovaj krajolik u YoWindow zbirku

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
hr: Datoteka naziva "%1" već postoji- Želite li je prepisati?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
hr: Sve će promijene biti izgubljene!

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
hr: Dozvola je potrebna za otvaranje datoteka

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
hr: YoWindow Vrijeme aplikacija potrebna za otvaranje krajolika.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
hr: Preuzmite YoWindow Vrijeme

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
hr: Pogledajte kratki videozapis za otključavanje krajolika

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
hr: Pogledajte kratki videozapis za otključavanje krajolika

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
hr: Gledajte sad

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
hr: Svi krajolici dostupni u punoj Version  YoWindow-a

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
hr: Pejzaž "{0}" otključan

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
hr: Dodani su novi krajolici

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
hr: Pokaži kontrole

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
hr: Iznenadjen

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
hr: Ameli

note: Fiesta - the name for a surprise that launches many hot air balloons on the screen.
en: Fiesta
hr: Proslava

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
hr: Što se dogodilo?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
hr: Prognoza nije istinita

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
hr: Vrijeme na zaslonu ne odgovara vremenu izvana

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
hr: Lokacija je pogrešna

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
hr: Obićno vrijeme ne odgovara

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
hr: Najbliža vremenska stanica je daleko

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
hr: Vrijeme se često mjenja tijekom dana

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
hr: Nažalost, čak i danas, znanstvenici ne mogu predvidjeti vrijeme sa 100% točnosti.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
hr: Ako je vremenska prognoza stalno u krivu, pokušajte promijeniti vremensku uslugu.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
hr: Nažalost, automatsko traženje lokacije možda nije točno

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
hr: Pokušajte pronaći svoje mjesto ručno.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
hr: Pronađite svoju lokaciju

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
hr: Vrijeme je snimljeno s privatne meteorološke postaje.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
hr: Ova postaja možda nije pouzdana

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
hr: Savjetujemo vam da promijenite izvor vremena.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
hr: Drugo

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
hr: Prodaja!

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
hr: Upotrijebite trenutačno mjesto

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
hr: "Početna" otvaranja aplikacije

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
hr: Animacija fotografskih krajolika

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
hr: Povežite krajolik i {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
hr: Želite li upotrijebiti "{0}" za "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
hr: Dodirnite loptu da biste igrali

note: The name of the Football game.
en: Football
hr: Nogomet

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
hr: Ocjena {0} bodova

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
hr: Započni

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
hr: Najbolji rezultati

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
hr: Igra je gotova

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
hr: Pobjedio si!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
hr: Potrebna je dozvola

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
hr: Dobijte vrijeme od "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
hr: Primite vremensku prognozu od "{0}" kao i?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
hr: Uživo krajolici

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
hr: U blizini

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
hr: Nedavni

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
hr: Moji krajolici

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
hr: Gdje pokazati krajolik?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
hr: Držite krajolik dok se krećete između gradova

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
hr: Svugdje idem

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
hr: Vraćanje prikaza

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
hr: Oglašavanje

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
hr: Karta

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
hr: Izbriši krajolik "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
hr: Izbrisati krajolike?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
hr: Vraćanje krajolika

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
hr: Nisu pronađeni krajobrazi

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
hr: Vaši su krajolici obnovljeni

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
hr: Pogledajte gdje se kiša i oblaci kreću.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
hr: Probati

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
hr: Još {0} dana

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
hr: Podebljani font

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
hr: Isprobajte beta verziju

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
hr: Unesite najmanje 3 znaka

en: Allow YoWindow to access your location
hr: Dopustite YoWindowu pristup vašoj lokaciji

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
hr: Dobijte točnu vremensku prognozu koja odgovara vašoj lokaciji.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
hr: Otvorite Postavke iOS-a> Privatnost> Usluge lokacije.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
hr: Na widgetu se prikazuje "Kućni"

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
hr: Pogledajte kratki videozapis za otključavanje krajolika

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
hr: Stvorite kvalitetne krajolike

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
hr: Bez reklama

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
hr: Otarasite se tih dosadnih oglasa

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
hr: Jeste li sigurni da želite zatvoriti YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
hr: Izlaz potvrde

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
hr: Prikaži sutra

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
hr: Uklonite ograničenja

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
hr: Mjesec

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
hr: Godina

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
hr: Jedan mjesec

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
hr: Jedna godina

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
hr: Doživotno

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
hr: Zaustavljanje pretplate

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
hr: Popularan

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
hr: Spremi {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
hr: Jednokratna uplata

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
hr: Vraćanje kupnje

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
hr: Sve značajke dostupne.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
hr: Opis

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
hr: Plan pretplate

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
hr: Trenutni plan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
hr: Plan promjene

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
hr: Otkaži pretplatu

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
hr: Vaša je pretplata otkazana

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
hr: Zaustavljanje pretplate

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
hr: Neograničeni YoWindow!

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
hr: Redovna cijena {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
hr: Pretplata je aktivirana.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
hr: Aktivirana je životna pretplata.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
hr: Hvala vam što podržavate projekt.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
hr: Uživajte u YoWindow bez ograničenja!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
hr: Vaša je pretplata završena.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
hr: Želite li se ponovno pretplatiti?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
hr: Imate aktivnu pretplatu. Molimo prekinite pretplatu prije kupnje životne licence.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
hr: Pejzaž slika

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
hr: Dvorci

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
hr: Svjetska čuda

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
hr: Planine

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
hr: More

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
hr: Slike

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
hr: Zajednica YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
hr: Cvijeće

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
hr: Priroda

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
hr: Mačke

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
hr: Psi

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
hr: Ova verzija aplikacije nije kompatibilna s vašim uređajem.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
hr: Instalirajte YoWindow s Google Playa.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
hr: Otvorite Google play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
hr: Očekuje se kiša

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
hr: Očekuje se tuča

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
hr: Očekuje se grmljavina

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
hr: Šansa {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
hr: Obavijesti

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
hr: Obavijest u tjeku

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
hr: Upozorenja

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
hr: Podsjetnik na kišobran

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
hr: Ujutro upozorenje na kišu

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
hr: YoWindowu nije odobren pristup lokaciji.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
hr: Omogućite pristup lokaciji u postavkama sustava Windows.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
hr: Potrebna je dozvola lokacije

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
hr: YoWindow widgeti ne mogu prikazati vašu trenutnu lokaciju.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
hr: Da biste dodijelili pristup lokaciji, u sljedećem koraku odaberite "Dopusti sve vrijeme".

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
hr: YoWindow Pozadina ne može prikazati vašu trenutnu lokaciju.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
hr: Tekuća obavijest YoWindow ne može prikazati vaše trenutno mjesto.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
hr: Budilica ne može zvoniti.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
hr: Molimo omogućite obavijest "Budilnik"

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
hr: Čuvanje

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
hr: Zabranjen je pristup pohrani

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
hr: Vrati

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
hr: YoWindow treba pristup pristupu za spremanje kako bi spasio krajolik.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
hr: Na sljedećem koraku odobrite dozvolu za pristup Pohranu

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
hr: YoWindow treba obnoviti prostor za pohranu kako bi obnovio krajolike

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
hr: Krajolici, koje ste napravili, mogu se izgubiti.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
hr: YoWindow treba pristup pohrani radi očuvanja krajolika.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
hr: YoWindow ažuriranje upravo je preuzeto.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
hr: Ponovo pokreni

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
hr: Ujutro

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
hr: Tijekom dana

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
hr: Navečer

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
hr: Noću

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
hr: Vijesti i popusti

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
hr: Zaslon

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
hr: Kvadrat

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
hr: Nema veze

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
hr: Prikazana je prognoza

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
hr: Ažuriraj

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
hr: Upravo sad

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
hr: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
hr: Promjeni "Kućnu"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
hr: Slučajni krajolik

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
hr: Novi krajolik svaki dan

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
hr: Novo

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
hr: Pogledaj video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
hr: Promjeni pejzaž

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
hr: Zatopljenje se očekuje sutra

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
hr: Zahladjenje se očekuje sutra

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
hr: Oko

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
hr: Iznenadno zatopljenje ili zahladjenje

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
hr: Jeli ovo vaša lokacija?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
hr: Stanica

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
hr: Razgovor

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
hr: Napravljeno sa

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
hr: pejzaž je dio pune verzije.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
hr: Međutim, možete ga isprobati već sada.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
hr: Preostali dani:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
hr: Posljednji dan

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
hr: Probno razdoblje je gotovo

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
hr: Onemogućite oglase prilikom pokretanja aplikacije

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
hr: Naplatit ćete {0} za jednogodišnju pretplatu koja će se automatski obnavljati u {1}, naplaćujući godišnje

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
hr: Naplatit ćete vam {0} za jednomesečnu pretplatu koja će se automatski obnavljati u {1}, naplaćujući mjesečno.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
hr: Nakon toga {0} / god

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
hr: Nakon toga {0} / mjesec

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
hr: Naplaćuje se godišnje

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
hr: Naplaćuje se mjesečno

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
hr: Otkažite bilo kada

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
hr: Dodirnite ponovo za izlaz

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
hr: Dodaj komentar

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
hr: Izvještaj

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
hr: Odjava

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
hr: Obriši komentar

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
hr: Želiš li zaista izbrisati komentar

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
hr: Temperatura je nestala sa statusne trake.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
hr: Uzrok: obavijesti su onemogućene za YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
hr: Omogućite obavijesti za prikaz temperature

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
hr: Postavke autorizacije

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
hr: Obavijest onemogućena

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
hr: Obavijest onemogućena

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
hr: Tamna pozadina ispod statusne trake

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
hr: Popravite vrijeme

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
hr: Kiša ili ne?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
hr: Pomozite YoWindowu.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
hr: Kakvo je vrijeme vani?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
hr: Bez kiše

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
hr: Prikaži gumb "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
hr: Zadržite vrijeme za

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
hr: Pošalji

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
hr: Potvrđeno

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
hr: Popravljeno

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
hr: Pošaljite vrijeme češće

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
hr: Prijavi vrijeme

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
hr: Odgovori

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
hr: Odgovori prema

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
hr: Svi krajolici dostupni u punoj verziji  YoWindow-a

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
hr: Otključajte meteorološku stanicu

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
hr: Vremenska služba

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
hr: Meteorološka postaja

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
hr: Dodajte svoju meteorološku stanicu

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
hr: Prijava

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
hr: Komentar izbrisan

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
hr: Poništi

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
hr: YoWindow pristupa lokaciji uređaja u pozadini kako bi prikazao vrijeme na vašem trenutnom mjestu unutar widgeta i žive pozadine.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
hr: Ti se podaci također koriste za podršku oglasima.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
hr: Unesite vaše ime

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
hr: Stvorite pejzaž od svoje fotografije

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
hr: Neka nebo odražava vrijeme - izrežite nebo

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
hr: Automatski

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
hr: Možda nije točno

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
hr: Ručno

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
hr: Izrežite nebo sami

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
hr: Vaša će fotografija biti poslana na YoWindow poslužitelj radi otkrivanja neba.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
hr: Fotografija se NEĆE čuvati na serveru.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
hr: Nebeski greben

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
hr: Nebo nije pronađeno

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
hr: Kupon

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
hr: Ribe i brodovi

note: The name of Titanic ship. This is the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Titanic
hr: Titanik

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
hr: Žuta podmornica

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
hr: Pirati

en: Missed alarm
hr: Propušten alarm

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
hr: YoWindow zahtijeva dopuštenje za postavljanje alarma.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
hr: Popravi položaj

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
hr: Besplatno otvorite bilo koji krajolik

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
hr: Led

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
hr: Tema sustava

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
hr: Blokiraj {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
hr: Jeste li sigurni da ćete blokirati {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
hr: Blok

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
hr: {0} blokiran

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
hr: Možete deblokirati korisnika u {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
hr: Deblokiraj

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
hr: Blokirani računi

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
hr: Dodirnite za postavljanje

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
hr: Značajka nedostaje

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
hr: Vremenska karta je sada besplatna

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
hr: Poslužitelj

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
hr: Voda na fotografijama se sada kreće!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
hr: Valovi odražavaju stvarnu brzinu vjetra

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
hr: Želite li spasiti krajolik?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
hr: Zadržite pejzaž čak i ako je YoWindow deinstaliran.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
hr: Uštedjeti

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
hr: Dopusti YoWindowu da prikazuje obavijesti

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
hr: Potrebno za prikaz trenutne temperature u statusnoj traci

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
hr: Omogući obavijesti

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
hr: YoWindow nije bilo dopušteno objavljivati obavijesti.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
hr: Omogućite obavijesti u postavkama sustava YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
hr: Uključen

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
hr: Isključen

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
hr: Prikaži vrijeme uređaja za kućnu lokaciju
