Translate tutorial 1.0 - en to hu translation catalogue (912 entries)

en: Abandon unlimited license
hu: A korlátlan licenc elhagyása

en: Absent
hu: Hiányzó

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Animate
hu: Animálás

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Astronomy
hu: Csillagászat

en: Day Length
hu: A nap hossza

en: Moon Phase
hu: Holdfázis

en: Sunrise
hu: Napkelte

en: Sunset
hu: Napnyugta

en: Auto update weather
hu: Automatikus időjárás-frissítés

en: Bad ICAO code
hu: Rossz ICAO azonosító

en: Buy YoWindow Unlimited!
hu: Korlátlan licenc vásárlása

en: Calendar
hu: Naptár

en: Cancel
hu: Mégse

en: Change
hu: Változtat

en: Code
hu: Azonosító

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
hu: Az időjárás-előrejelzést az {0} biztosítja a Norvég Meteorológiai Intézet és az NRK jóvoltából

en: Forecast from {0}
hu: Előrejelzés: {0}

en: Current weather
hu: Jelenlegi időjárás

en: Friday
hu: Péntek

en: Monday
hu: Hétfő

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Fr
hu: P

en: Mo
hu: H

en: Sa
hu: Szo

en: Su
hu: V

en: Th
hu: Cs

en: Tu
hu: K

en: We
hu: Sze

en: day ago
hu: nappal ezelőtt

en: days ago
hu: nappal ezelőtt

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Blowing
hu: Magasan sodródó

en: Clear
hu: Derült

en: Cloudy
hu: Borult

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
hu: Borult

en: Drizzle
hu: Szitálás

en: Fair
hu: Kissé felhős

en: Fog
hu: Köd

en: Freezing
hu: Túlhűlt

en: Hail
hu: Jégeső

en: Haze
hu: Száraz légköri homály

en: Heavy
hu: Erős

en: Ice Crystals
hu: Jégtűk

en: Ice Pellets
hu: Fagyott eső

en: In Vicinity
hu: a közelben

en: Light
hu: Gyenge

en: Low Drifting
hu: Alacsonyan sodródó

en: Mist
hu: Párásság

en: Mostly Cloudy
hu: Erősen felhős

en: Partial
hu: Részleges

en: Partly Cloudy
hu: Közepesen felhős

en: Patches
hu: Szakadozott

en: Scattered Clouds
hu: Közepesen felhős

en: Rain
hu: Eső

en: Rain And Thunder
hu: Zivatar

en: Sand
hu: Homok

en: Shallow
hu: Talajmenti

en: Shower
hu: Zápor

en: Shower With Thunder
hu: Zivatar

en: Sleet
hu: Havas eső

en: Small Hail
hu: Jégdara

en: Smoke
hu: Füst

en: Snow
hu: Havazás

en: Snow And Thunder
hu: Hózivatar

en: Snow Grains
hu: Szemcsés hó

en: Snow Showers
hu: Hózápor

en: Thunderstorm
hu: Dörgés

en: Unknown Precipitation
hu: Ismeretlen csapadék

en: Widespread Dust Haze
hu: Porfelhő

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
hu: Érvénytelen licenc. Próbálja újra. Győződjön meg róla, hogy helyesen írta-e be a kulcsot. Próbálja meg kimásolni és beilleszteni.

en: Wrong license key
hu: Rossz licenckulcs

en: You will have to restart the application for this to take effect
hu: Újra kell indítania az alkalmazást a változtatás véglegesítéséhez

en: Language change
hu: Nyelv választása

en: No limits!
hu: Korlátok feloldva!

en: Buy now!
hu: Vásárlás most!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
hu: Vásárolja meg a licencet, és korlátok nélkül használhatja.

en: Not now
hu: Most nem

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
hu: A regisztráció befejezéséhez írja be a licenckulcsot. Tipp: Használja a másolást, beillesztést.

en: License registration
hu: Licenc regisztráció

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
hu: Köszönjük a regisztrációt a YoWindow-hoz! Minden korlát feloldva, így már teljes körűen használhatja.

en: Distance
hu: Távolság

en: Down
hu: Le

en: Download
hu: Letöltés

en: Enter weather source URL please
hu: Írja be a forrásadatok URL címét

en: Error
hu: Hiba

en: The location is already added
hu: A helyszín már hozzáadva

en: Exit
hu: Kilépés

en: To get started, pick your home location
hu: A kezdéshez válassza ki a saját helyét

en: Forecast Panel
hu: Előrejelző panel

en: Full Screen
hu: Teljes képernyő

en: Help
hu: Súgó

en: Highlight weather station parameters
hu: A saját időjárás-állomásról származó adatok kiemelése

en: Home
hu: Otthon

en: h
hu: óra

en: Inspector
hu: Részletes adatok

en: Landscape
hu: Tájkép

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
hu: Kép

en: Foreground
hu: Előtér

en: Landscape Options
hu: A tájkép beállításai

en: Landscape pictures
hu: Tájkép fotó

en: Landscapes
hu: Tájképek rendezése

en: Language:
hu: Nyelv:

en: English
hu: Magyar

en: System Default
hu: Alapértelmezés

en: Latitude
hu: Szélesség

en: {0} locations
hu: {0} helyszín

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
hu: Jelenleg legfeljebb {0} helyszínt lehet hozzáadni. A Teljes verzióban korlátlan számú hely adható hozzá.

en: Weather auto-update is off
hu: Az időjárás automatikus frissítése ki van kapcsolva.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
hu: Az F5 billentyű lenyomásával frissítheti az időjárást. A Teljes verzióban automatikusan frissülnek az időjárási adatok.

en: {0} weather forecast days only
hu: {0} napos előrejelzés

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
hu: Az Ingyenes verzióban csak {0} napos, a Teljes verzióban {1} napos előrejelzés érhető el.

en: Licence key
hu: Licenckulcs

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
hu: Az időjárás automatikusan frissül a Teljes verzióban.

en: LIVE
hu: ÉLŐ

en: Load weather from personal weather station
hu: Saját meteorológiai állomásról tölti be az adatokat

en: Loading
hu: Töltés

en: Loading landscape...
hu: Tájkép betöltése...

en: Location
hu: Helyszín

en: Location ID
hu: ID

en: Location Properties
hu: A helyszín részletei

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
hu: Online

en: Locations
hu: Helyszínek

en: All locations
hu: Minden helyszín

en: All regions
hu: Minden régió

en: All states
hu: Minden állam

en: Change landscape
hu: Tájkép változtatása

en: Select a location
hu: Válasszon ki egy helyszínt

en: The location is already added
hu: A helyszín már hozzáadva

en: Location is not selected yet
hu: A helyszín még nincs kiválasztva

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
hu: Nagyvárosok (több mint 100,000 lakos)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
hu: Hálózati hiba, tartózkodási helyére vonatkozó információ nem érhető el. Emiatt a helyszínt jelenleg nem lehet kiválasztani.

en: No locations in scope
hu: A helyszín nem választható

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
hu: Bővítés

en: Region
hu: Régió

en: Cannot find a location?
hu: Nem talál egy helyszínt?

en: Set as Home
hu: Beállítás otthonként

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
hu: Aktuális hely

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
hu: Jelenlegi helyszín használata

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Longitude
hu: Hosszúság

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
hu: Északi Nézet (nyugati szél fúj balról)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
hu: Déli nézet (nyugati szél fúj jobbról)

en: April
hu: Április

en: August
hu: Augusztus

en: February
hu: Február

en: January
hu: Január

en: July
hu: Július

en: June
hu: Június

en: March
hu: Március

en: May
hu: Május

en: October
hu: Október

en: September
hu: Szeptember

en: About
hu: Névjegy

en: Facebook Edition
hu: Facebook változat

en: License Agreement
hu: Licenc szerződés

en: Visit our Forum
hu: YoWindow fórum

en: YoWindow for your Site or Blog
hu: YoWindow weboldalra vagy blogra

en: {0} minutes back
hu: {0} perc vissza

en: {0} minutes forward
hu: {0} perc előre

en: Name
hu: Név

en: Network error
hu: Hálózati hiba

en: Network not available
hu: A hálózat nem elérhető

en: It is available on {0}
hu: Hozzáférhető itt: {0}

en: New version released
hu: Új verzió érhető el

en: Next Day
hu: Következő nap

en: No
hu: Nem

en: No weather
hu: Nincs időjárás

en: Notify me when a new version is available
hu: Kérek értesítést, ha új verzió áll rendelkezésre

en: Open {0}
hu: {0} megnyitása

en: Options
hu: Beállítások

en: Advanced
hu: Haladó

en: Application choice
hu: Alkalmazás választása

en: Date
hu: Dátum

en: Display
hu: Megjelenítési mód

en: Animate clouds
hu: Animált felhők

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Full screen mode
hu: Teljes képernyő

en: Quality
hu: Minőség

en: Custom
hu: Egyéni

en: Excellent
hu: Kiváló

en: Moderate
hu: Közepes

en: Number of days to display:
hu: Megjelenítendő napok száma:

en: Tile contents:
hu: A panel tartalma:

en: General
hu: Általános

en: Contents
hu: Tartalom

en: Show N/A parameters
hu: Paraméter megjelenítése adathiány (N/A) esetén

en: Live indicator
hu: ÉLŐ felirat

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Operation successful!
hu: Művelet sikeres!

en: Refresh locations DB
hu: Hely adatbázis frissítése

en: Reset to defaults
hu: Alapértelmezésre visszaállít

en: Add
hu: Hozzáadás

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Screen saver
hu: Képernyőkímélő

en: Time Bar
hu: Idősáv

en: Unit system:
hu: Egységrendszer

en: Units
hu: Mértékegységek

en: Auto-detected
hu: Automatikus felismerés

en: Custom
hu: Egyéni

en: Distance:
hu: Távolság:

en: Metric
hu: Metrikus

en: Russia
hu: Orosz

en: Finland
hu: Finn

en: Pressure:
hu: Légnyomás:

en: Temperature:
hu: Hőmérséklet:

en: Water temperature
hu: Vízhőmérséklet

en: Wind speed:
hu: Szélsebesség:

en: Landscape Options
hu: A tájkép beállításai

en: Show Daylight Diagram
hu: Napfénytartamot jelző diagram

en: Show Forecast Panel
hu: Előrejelző panel

en: Show Full Screen button
hu: Teljes képernyő gomb

en: Show Inspector
hu: Részletes adatok

en: Show Time Bar
hu: Idősáv

en: Show User interface
hu: Felhasználói felület

en: Show forecast when current weather is expired
hu: Előrejelzés megjelenítése, ha az aktuális időjárás lejárt

en: Organize
hu: Rendezés

en: Organize locations
hu: Helyszínek rendezése

en: Organize pictures
hu: Képek rendezése

en: Pictures
hu: Képek

en: press
hu: nyomd meg ezt:

en: Falling
hu: Süllyed

en: Falling Rapidly
hu: Erősen süllyed

en: Rising
hu: Emelkedik

en: Rising Rapidly
hu: Erősen emelkedik

en: Steady
hu: Állandó

en: Previous Day
hu: Előző nap

en: Properties
hu: Részletek

en: Refresh Locations data base
hu: A hely adatbázis frissítése

en: Register
hu: Regisztráció

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Rename location
hu: Helyszín átnevezése

en: Rename picture
hu: Kép átnevezése

en: Retry
hu: Újra

en: Run with Windows (minimized to tray)
hu: Futtatás a Windows indulásakor (minimalizálás a tálcára)

en: Season map
hu: Évszak térkép

en: Select
hu: Kiválaszt

en: Select country
hu: Válasszon országot

en: Select a landscape
hu: Válassza ki a tájképet

en: Select location
hu: Válasszon helyszínt

en: Select region
hu: Válasszon régiót

en: Select state
hu: Válasszon államot

en: Set as default
hu: Beállítás alapértelmezettként

en: Set YoWindow as ScreenSaver
hu: YoWindow beállítása képernyőkímélőnek

en: Setup
hu: Beállítás

en: Show
hu: Mutatás

en: Show again
hu: Mutassa újra

en: Speed
hu: Sebesség

en: Time
hu: Idő

en: {0} ago
hu: {0}e

en: Time zone
hu: Időzóna

en: Today
hu: Ma

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Tom.
hu: Holnap

en: Tonight
hu: Éjjel

en: Add New Location
hu: Új helyszín hozzáadása

en: Open Calendar...
hu: Naptár megnyitása...

en: Show Less Days
hu: Kevesebb nap megjelenítése

en: Show More Days
hu: Több nap megjelenítése

en: Update Weather
hu: Időjárás frissítése

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Up
hu: Fel

en: Update interval
hu: Frissítés gyakorisága

en: Update weather
hu: Időjárás frissítése

en: Updating weather
hu: Időjárás frissítése

en: View
hu: Megjelenítés

en: Please wait...
hu: Kérem várjon...

en: Weather
hu: Időjárás

en: Daily rain total
hu: Napi csapadékösszeg

en: Weather expired
hu: Időjárás lejárt

en: Feels like
hu: Hőérzet

en: Day maximum temperature
hu: Napi maximum-hőmérséklet

en: Day minimum temperature
hu: Napi minimum-hőmérséklet

en: Weather forecast
hu: Időjárás-előrejelzés

en: Forecast issued
hu: Előrejelzés kiadva

en: Hail
hu: Jégeső

en: Humidity
hu: Páratartalom

en: Observed
hu: Megfigyelés

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: PWS only
hu: Csak PWS

en: Rain
hu: Eső

en: Rain/Snow rate
hu: Eső/Hó arány

en: Description
hu: Égkép leírása

en: Sky image
hu: Égkép

en: Snow
hu: Havazás

en: Snow level
hu: Hóhatár

en: Weather station properties
hu: Meteorológiai állomás tulajdonságai

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Temperature range
hu: Hőmérsékleti szélsőértékek

en: Water
hu: Víz

en: Update error
hu: Frissítési hiba

en: Update time
hu: Frissítési idő

en: UV index
hu: UV-index

en: Visibility
hu: Látástávolság

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Wind
hu: Szél

en: Calm
hu: szélcsend

en: Variable
hu: változó

en: Welcome to YoWindow!
hu: Köszönti a YoWindow!

en: Wind direction:
hu: Szélirány:

en: East
hu: Kelet

en: North
hu: Észak

en: South
hu: Dél

en: West
hu: Nyugat

en: Yes
hu: Igen

en: Close screensaver on mouse move
hu: A képernyőkímélő bezárása az egér megmozdításával

en: Color
hu: Szín

en: Background
hu: Háttér

en: Choose color
hu: Színválaszték

en: System tray
hu: Értesítési terület

en: Transparent
hu: Áttetsző

en: Precipitation chance
hu: Csapadék esélye

en: Rain chance
hu: Eső esélye

en: Snow chance
hu: Havazás esélye

en: {0} only
hu: csak {0}

en: Dew point
hu: Harmatpont

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
hu: Szórakoztató elemek engedélyezése

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
hu: ... ha kíváncsi a rejtett meglepetésekre

en: NWS forecasts for the USA
hu: NWS előrejelzések az USA-ban

en: h
hu: óra

en: min
hu: perc

en: Open
hu: Megnyitás

en: Browse
hu: Tallózás

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
hu: Adja meg a tájkép helyét az interneten vagy a számítógépén

en: Landscape load error
hu: Tájkép betöltési hiba

en: Picture load error
hu: A kép betöltése sikertelen

en: The landscape is already added
hu: A tájkép már hozzáadva

en: Landscape collection
hu: Tájkép kollekció

en: Turn your photo into Landscape
hu: Útmutató saját fotó tájképbe illesztéséhez

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
hu: {0}Tudja meg{1} hogyan kell egy fotót a tájképbe illeszteni

en: Village
hu: Vidéki látkép

en: Seaside
hu: Tengerpart

en: Airport
hu: Repülőtér

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
hu: Városi utcakép

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
hu: Alpesi táj

en: Sky
hu: Égbolt

en: Landscape made from picture
hu: Tájkép készítése

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
hu: Ez az útmutató segítséget nyújt ahhoz, hogyan illesszünk be egy képet a YoWindow tájképébe.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
hu: Elsőként kérjük olvassa el az alábbi leírást: {0}How to turn a picture into Landscape?{1}

en: Click Next to continue...
hu: Kattintson a Tovább gombra a folytatáshoz...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
hu: Válasszon egy képet, amit a tájképhez kíván használni.

en: How to pick the best landscape picture?
hu: Hogyan válasszuk ki a legjobb tájképet?

en: Source picture
hu: A kép helye

en: The landscape will be created in the following folder
hu: A tájkép a következő mappába fog kerülni

en: Landscape folder name
hu: Tájkép mappa neve

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
hu: Kattintson az "Elkészítés" gombra, hogy elkészítse a(z) {0} tájképet

en: {0} landscape has been created successfully!
hu: A(z) {0} tájkép sikeresen elkészült!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
hu: Most nyissa meg a(z) {0} tájképet kedvenc képszerkesztő programjában. El kell távolítania az égboltot a képről. A képet itt találja: {1}Tájkép mappa{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
hu: Egyszerű eltávolítani az égboltot. Olvassa el hozzá rövid {0}leírásunkat{1}.

en: Auto
hu: Automatikus

en: Horizon Level Setup
hu: Horizont beállítása

en: Keys: Up/Down
hu: Gombok: Fel/Le

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
hu: A következő tájkép törlésére készül: {0}. A művelet nem visszafordítható. Biztos benne?

en: Edit Landscape
hu: Tájkép szerkesztése

en: Edit Horizon Level
hu: Horizont szerkesztése

en: File not found.
hu: A fájl nem található.

en: The name is empty
hu: A névmező üres

en: The folder already exists
hu: A mappa már létezik

en: Illegal folder name
hu: Nem megfelelő mappanév

en: The file format is not supported.
hu: A fájlformátum nem támogatott.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
hu: A kép túl nagy a YoWindow számára. A kép szélessége és magassága sem haladhatja meg a 2880 pixelt.

en: Landscape Image
hu: Tájkép

en: Landscape Folder
hu: Tájkép mappa

en: About Landscape
hu: A tájképről

en: Picture {0} imported successfully
hu: A(z) {0} tájkép sikeresen beillesztve

en: Remind Me Later
hu: Emlékeztessen később

en: Skip This Version
hu: A verzió kihagyása

en: Loading
hu: Töltés

en: Next
hu: Tovább

en: Back
hu: Vissza

en: Finish
hu: Befejezés

en: Create
hu: Létrehozás

en: Import
hu: Beillesztés

en: Delete
hu: Törlés

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
hu: Kész

en: Path
hu: Elérési út

en: Options
hu: Beállítások

en: Select the options you like
hu: Válasszon a beállítások közül

en: Set YoWindow as default screen saver
hu: A YoWindow beállítása alapértelmezett képernyőkímélőnek

en: Start with Windows (minimized to system tray)
hu: A Windows-zal induljon (minimalizálás a tálcára)

en: Add a shortcut to quick launch bar
hu: Parancsikon hozzáadása a gyorsindítás menüben

en: You are about to upgrade YoWindow.
hu: A YoWindow frissítésére készül.

en: Click OK to install the new version.
hu: Kattintson az OK gombra az új verzió telepítéséhez.

en: You must close YoWindow before you can continue.
hu: Zárja be a YoWindow programot a folytatáshoz.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
hu: Miután bezárta, próbálja Újra.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
hu: Ha meg akarja szakítani az eltávolítást, válassza a Mégse gombot.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
hu: Ha mindenképpen folytatni akarja a telepítést, válassza az Ismét parancsot.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
hu: Ha meg akarja szakítani a telepítést, válassza a Kihagyás parancsot.

en: Final step
hu: Utolsó lépés

en: Start YoWindow on system startup
hu: YoWindow futtatása a rendszer indításával

en: Check for new version...
hu: Új verzió keresése...

en: YoWindow is up to date!
hu: Az Ön YoWindow programja naprakész

en: You have the latest version
hu: Ön a YoWindow legfrissebb verzióját használja

en: Download new version!
hu: Új verzió letöltése!

en: Preview
hu: Előnézet

en: Show small YoWindow logo
hu: Kisméretű YoWindow logó megjelenítése

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
hu: A tájkép csak a Teljes verzióban érhető el.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
hu: óra

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
hu: perc

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
hu: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
hu: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
hu: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
hu: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
hu: láb

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
hu: mérföld

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
hu: mérföld/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
hu: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
hu: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
hu: csomó

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
hu: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
hu: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
hu: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
hu: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
hu: inch

en: Display "?"
hu: "?" megjelenítése

en: Hide parameter
hu: Paraméter elrejtése

en: When weather parameter is not available
hu: Ha az időjárási paraméter nem áll rendelkezésre

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
hu: Információk

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
hu: Minden adat

en: Temperature and Time
hu: Hőmérséklet és idő

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
hu: Ez a Teljes verzió.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
hu: Ön már regisztrált.

en: Free edition
hu: Ingyenes verzió

en: Unlimited edition
hu: Teljes verzió

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
hu: A YoWindow használatához telepíteni kell a Flash Player {0} vagy későbbi verzióját (az Internet Explorer számára).

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
hu: Az Adobe Flash Player letöltése

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
hu: Tájkép feloldása

en: YoWindow for Chrome
hu: YoWindow a Google Chrome-ban

en: YoWindow for Windows
hu: YoWindow Windows rendszerre

en: YoWindow for Mac OS
hu: YoWindow Macintosh rendszerre

en: YoWindow for iPhone and iPad
hu: YoWindow iPhone-ra és iPad-re

en: Follow YoWindow on Facebook
hu: A YoWindow követése a Facebookon

en: Follow YoWindow on Twitter
hu: A YoWindow követése a Twitteren

en: Landscape trial, days left:
hu: A tájkép használatából hátralévő napok száma:

en: Landscape trial period is over
hu: A tájkép már nem használható ingyenesen

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
hu: A "{0}" tájkép a YoWindow Teljes verziójának a része.

en: Details
hu: Tudnivalók

note: see Options/Advanced
en: View direction
hu: Nézőpont iránya

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
hu: Rögzített égbolt

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
hu: Szerkesztés

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
hu: Újratöltés

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
hu: Minimalizálás

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
hu: csak a szélirányt befolyásolja

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
hu: Közvetítés

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
hu: Megosztás

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
hu: Közzététel

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
hu: Engedélyezés

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
hu: Sikeres közzététel!

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
hu: {0} jelenlegi időjárása

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
hu: Időjárás-előrejelzés: {1}, {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
hu: {0} mára előrejelzett időjárása

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
hu: {0} holnapra előrejelzett időjárása

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
hu: Előrejelzés

en: Sound
hu: Hang

en: Enable sound
hu: Hangok engedélyezése

note: This is sound volume
en: Volume
hu: Hangerő

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
hu: Kihagyás

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
hu: Sztereó hangminőség

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
hu: Az évszak kézi beállítása

en: Winter
hu: Havas tél

en: Spring
hu: Tavasz

en: Summer
hu: Nyár

en: Autumn
hu: Ősz

en: Naked
hu: Tél

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
hu: Országok

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
hu: Szavazz!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
hu: Szavazzon a YoWindow-ra, köszönjük

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
hu: Még több YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
hu: Csúsztassa ujját a képernyőn, hogy lássa az időjárás időbeli változását

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
hu: ... és még egyszer

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
hu: Nyomja meg az 'ÉLŐ' gombot, hogy visszatérjen az aktuális időhöz

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
hu: Tekintsen örömmel az időjárásra

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
hu: Automatikus lezárás tiltása

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
hu: Bekapcsolva tartja a képernyőt, ha a készülék töltés alatt áll vagy a töltöttség 25% feletti.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
hu: Továbbiak

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
hu: Parallax effektus

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
hu: 3D térhatás jelentkezése a készülék megdöntése során

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
hu: Hőmérséklet kijelzése az állapotsorban

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
hu: Az "Otthoni" helyszín hőmérsékletének megjelenítése

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
hu: Nincs elegendő szabad memória.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
hu: A YoWindow instabillá válhat.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
hu: Legalább {0} MB szükséges.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
hu: YoWindow Időjárás

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
hu: YoWindow Zéró

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
hu: Teljes verzió letöltése

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
hu: Nincsenek hirdetések, nincs korlátozás és minden tájkép elérhető

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
hu: Teljes verzió

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
hu: Nincs reklám

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
hu: Minden tájkép elérhető

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
hu: Előrejelzés az értesítési területen

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
hu: Hirdetések eltávolítása

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
hu: Az időjárás-előrejelzés korlátozott

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
hu: Demó mód

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
hu: "{0}" A tájképhez való hozzáférés korlátozott.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
hu: Csatlakozás a következőhöz: {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
hu: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
hu: Fényképek

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
hu: Háttérkép

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
hu: Animációk engedélyezése

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
hu: Időjárási adatok megjelenítése

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
hu: Nincs animáció - nincs számottevő akkumulátor-használat.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
hu: Widget beállítások

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
hu: Widgetek

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
hu: Widget létrehozása

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
hu: Érintse meg helyszín kereséséhez

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
hu: Háttér megjelenítése

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
hu: Időjárási ikonok

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
hu: Háttérszín

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
hu: Szöveg színe

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
hu: Áttetszőség

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
hu: Lekerekített sarkok

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
hu: Widget hozzáadása a Kezdőképernyőhöz

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
hu: A widget már hozzá lett adva a Kezdőképernyőhöz

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
hu: Widget kiválasztása

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
hu: Kis méretű

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
hu: Közepes méretű

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
hu: Óra

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
hu: Kis méretű óra

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
hu: Mozgatás a lista elejére

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
hu: "Ingyenes YoWindow" eltávolítása

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
hu: A YoWindow Teljes és Ingyenes verziója is telepítve van a készülékén.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
hu: Kérjük, távolítsa el az Ingyenes YoWindow-t a stabilitás biztosítása érdekében.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
hu: Adjon hozzá YoWindow widgeteket - kövesse kényelmesen az időjárás-előrejelzést

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
hu: Érintse meg a folytatáshoz

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
hu: A YoWindow külső adattárolóra lett telepítve.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
hu: FIGYELMEZTETÉS: a YoWindow élő háttérkép és a widgetek lehet, hogy nem lesznek elérhetőek, ha a YoWindow külső adattárolóra (SD-kártya) van telepítve.

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
hu: Helyszín keresése

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
hu: Promóciós kód beváltása

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
hu: A Teljes Verzió immáron szabadon használható.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
hu: Hirdetések eltávolítva, nincsenek korlátozások.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
hu: Ismeretlen kód

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
hu: Bővített jogosultságok visszaállítása

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
hu: Beállítás háttérképként

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
hu: Közzététel

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
hu: Üzenet beírása

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
hu: Időjárás betöltése

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
hu: A bejegyzés közzétéve a Facebookon!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
hu: Beállítás álmodozásként

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
hu: Álmodozás

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
hu: Éjszakai mód

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
hu: Nagyon halvány kijelző (sötét helyiségekhez)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
hu: Jelentés küldése

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
hu: {0} : Biztosan beállítja otthonként?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
hu: Légnyomás megjelenítése

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
hu: Tengerszintre átszámítva

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
hu: Az adott magasságon

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
hu: A YoWindow engedélyt kér egy képfájl mentésére, annak megosztása előtt.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
hu: A YoWindow engedélyt kér a tájkép tárhelyen való mentéséhez

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
hu: Értesítés

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
hu: Értesítések megjelenítése

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
hu: Megjelenítés a zárolási képernyőn

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
hu: Középre igazítás

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
hu: Ébresztőóra

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
hu: Ébredj a YoWindow-ra

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
hu: Csendes mód

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
hu: Szundi

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
hu: Elvetés

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
hu: Ébredjen a YoWindow hangjaira

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
hu: Ébresztés {0} perc múlva

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Weather station
hu: Meteorológiai állomás

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
hu: Az amatőr időjárás-állomások kevésbé megbízhatóak.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
hu: Az időjárás-állomás nem működik

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
hu: Az időjárási adatokat ezentúl {0} állomásról kívánja fogadni?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
hu: Manuálisan kívánja beállítani az évszakot {0} esetében?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
hu: Általunk ajánlott

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
hu: Probléma jelentése

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
hu: Soha

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
hu: A YoWindow értékelése

note: We say thanks!
en: Thank you!
hu: Köszönjük!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
hu: E-mail küldése

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
hu: YoWindow Hibajelentés

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
hu: Mi a pontos probléma?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
hu: Kérjük, részletesen írd le.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
hu: Sötét üveg

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
hu: Az alkalmazásikonok ezáltal jobban láthatóak lesznek

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
hu: Az időjárási információk elrejtéséhez húzd őket felfelé

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
hu: A részletes időjárási adatok felfedéséhez érintsd meg a hőmérsékletet

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
hu: "{0}" nem található

en: Click to try again.
hu: Kattints és próbáld újra.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
hu: Frissítés

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
hu: Kérjük, frissítsd a YoWindow-t

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
hu: Élvezz minden időjárást

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
hu: Új tájkép

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
hu: Húsvéti tojásvadászat

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
hu: Találd meg a YoWindow-ban elrejtett {0} tojást

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
hu: Keresd a tojásokat ezen a tájképen: {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
hu: Újrajátszás?

note: Egg hunt game.
en: Idea
hu: Ötlet

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
hu: Megtaláltad az összes tojást!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
hu: Szép munka!

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
hu: A jutalmad

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
hu: {0} napig mindegyik tájkép elérhető lesz

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
hu: {0} napig nincsenek reklámok

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
hu: Téma

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
hu: Világos

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
hu: Sötét

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
hu: Elérhető a Teljes Verzióban

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
hu: Saját fotó hozzáadása a YoWindow-hoz

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
hu: Érintse meg a "Tájkép" gombot saját tájkép készítéséhez

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
hu: Nyisson meg egy fotót vagy készítsen egy képet

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
hu: Tájolás és körülvágás

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
hu: Igazítsa a tájképet a képernyőn

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
hu: Nagyításhoz használja ujjait

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
hu: Horizont szintje

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
hu: Állítsa be a horizontot

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
hu: Szeretné, hogy az égkép utaljon az időjárásra?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
hu: Távolítsa el az eget - mi helyettesítjük a YoWindow Égbolttal

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
hu: Égbolt eltávolítása

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
hu: {0}. lépés.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
hu: Érintse meg az eget egy részének kijelöléséhez

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
hu: Távolítsa el az eget - rajzoljon a piros ceruzával a sárga terület felett

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
hu: Először jelölje ki a területet a sárga ceruzával, majd az eltávolításhoz használja a pirosat

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
hu: Használja a kék ceruzát a visszaállításhoz.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
hu: Eltávolítás

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
hu: Visszaállítás

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
hu: Tájkép neve

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
hu: Kép forrása

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
hu: Engedély megadása, hogy ez a tájkép bekerüljön a YoWindow kollekciójába

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
hu: "{0}" elnevezésű tájkép már létezik. Felülírja?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
hu: Bizonyos változtatások elveszhetnek

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
hu: A fájlok megnyitásához engedély szükséges

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
hu: A YoWindow Időjárás alkalmazás szükséges a tájkép megnyitásához.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
hu: YoWindow Időjárás letöltése

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
hu: Íme egy rövid videó a zárolt tájkép feloldásáról

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
hu: Nézze meg ezt a rövid videót, amivel {0} napra feloldhatja a tájképet

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
hu: Megtekintés most

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
hu: Az összes tájkép a YoWindow Teljes Verziójában érhető el

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
hu: A(z) "{0}" elnevezésű tájkép feloldva.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
hu: Új tájképek érhetőek el

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
hu: Kezelőgombok megjelenítése

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
hu: Meglepetések

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
hu: Probléma?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
hu: Mi történt?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
hu: Az előrejelzés nem vált be

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
hu: A jelenlegi időjárás a kijelzőn nem egyezik meg a kinti időjárással

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
hu: Rossz a helyszín

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
hu: Eltérés általában akkor látható az időjárásban, ha:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
hu: A legközelebbi meteorológiai állomás távol van.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
hu: Az időjárás gyorsan változik a nap folyamán.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
hu: Sajnos a meteorológusok ma még nem tudják 100%-os pontossággal előrejelezni az időjárás alakulását.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
hu: Ha az előrejelzett időjárás gyakran téves, próbálja megváltoztatni az időjárási szolgáltatót.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
hu: Sajnos az automatikus helyszínválasztás kevésbé pontos.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
hu: Próbálja meg manuálisan kiválasztani a települést.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
hu: Helyszín kiválasztása

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
hu: Az időjárási adatok amatőr időjárás-állomásról származnak.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
hu: Ezek kevésbé megbízhatóak.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
hu: Ajánlott az időjárási adatszolgáltató megváltoztatása.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
hu: Egyebek

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
hu: Akció! {0}% kedvezmény

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
hu: Jelenlegi helyszín használata

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
hu: Az otthoni helyszín az app megnyitásakor jelenik meg

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
hu: Fotó-tájkép animálása

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
hu: Tájkép hozzárendelése ehhez a helyszínhez: {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
hu: Szeretné beállítani a "{0}" forrást erre a helyszínre: "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
hu: Érintse meg a labdát a játékhoz

note: The name of the Football game.
en: Football
hu: Foci

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
hu: Érjen el {0} pontot

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
hu: Kezdés

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
hu: Legmagasabb pontszám

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
hu: Játék vége

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
hu: Ön nyert!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
hu: Engedély szükséges

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
hu: Időjárási adatok fogadása innen: "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
hu: Az időjárás-előrejelzést is a(z) "{0}" szolgáltatótól kéri?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
hu: Élő tájképek

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
hu: Közelben

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
hu: Legutóbbiak

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
hu: Tájképeim

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
hu: Hol jelenjen meg a tájkép?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
hu: A tájkép megtartása akkor is, ha a helyszín változik

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
hu: Bárhová is megy

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
hu: Nézet visszaállítása

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
hu: Hirdetés

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
hu: Térkép

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
hu: "{0}" elnevezésű tájkép törlése?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
hu: Tájképek törlése?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
hu: Tájképek visszaállítása

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
hu: Nem található tájkép

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
hu: Tájképek visszaállítva

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
hu: Láthatja a felhők és a csapadék mozgását.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
hu: Kipróbálás

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
hu: {0} nap maradt

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
hu: Félkövér betűtípus

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
hu: Béta verzió kipróbálása

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
hu: Írjon be legalább 3 karaktert

en: Allow YoWindow to access your location
hu: Engedélyezze a YoWindow számára, hogy hozzáférjen a pozíciójához

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
hu: Ezáltal pontosabb időjárás-előrejelzést kaphat az aktuális tartózkodási helyére.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
hu: Nyissa meg: iOS Beállítások > Biztonság > Helyszolgáltatások.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
hu: Az "Otthon" jelenik meg a widgeten

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
hu: Tekintsen meg egy rövid videót a funkció feloldásához

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
hu: Készítsen kiváló minőségű tájképeket

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
hu: Nincsenek hirdetések

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
hu: Szabaduljon meg az idegesítő reklámoktól

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
hu: Biztos benne, hogy kilép a YoWindow-ból?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
hu: Kilépés megerősítése

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
hu: A holnapi idősáv mutatása

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
hu: Korlátozások eltávolítása

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
hu: Hónap

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
hu: Év

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
hu: 1 Hónap

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
hu: 1 Év

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
hu: Örökre

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
hu: Előfizetés megszüntetése

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
hu: Népszerű

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
hu: – {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
hu: Egyszeri fizetés

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
hu: Korábbi vásárlások visszaállítása

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
hu: Minden funkció elérhető.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
hu: Előfizetés

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
hu: Előfizetési lehetőségek

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
hu: Aktuális előfizetés

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
hu: Megváltoztatás

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
hu: Előfizetés törlése

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
hu: Az előfizetés törölve lett

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
hu: Az előfizetés visszaállítása

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
hu: Korlátlan YoWindow licenc

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
hu: Eredeti ár {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
hu: Előfizetés aktiválva.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
hu: Örökre előfizetésre került a program.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
hu: Köszönjük, hogy támogatja a projektet.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
hu: Élvezze a YoWindow-t korlátozások nélkül!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
hu: Az előfizetés lejárt.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
hu: Szeretne újra előfizetni?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
hu: Aktív előfizetéssel rendelkezik. Kérjük, először törölje előfizetését, hogy Örökre megvásárolhassa a licencet.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
hu: Tájkép elérési fájl

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
hu: Várak

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
hu: A világ csodái

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
hu: Hegyek

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
hu: Tenger

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
hu: Festmények

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
hu: YoWindow Közösség

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
hu: Virágok

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
hu: Természet

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
hu: Macskák

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
hu: Kutyák

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
hu: Az alkalmazás ezen verziója nem kompatibilis az Ön készülékével.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
hu: Kérjük, telepítse a YoWindow-t a Google Play Áruházból.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
hu: Play Áruház megnyitása

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
hu: Csapadék valószínű

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
hu: Jégeső valószínű

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
hu: Zivatar valószínű

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
hu: Esélye {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
hu: Értesítések

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
hu: Értesítés állandó megjelenítése

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
hu: Figyelmeztetések

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
hu: Esernyő emlékeztető

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
hu: Reggeli figyelmeztetés csapadék esetén

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
hu: A YoWindow nem tud hozzáférni a tartózkodási helyhez.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
hu: Engedélyezze azt a Yowindow számára a rendszer beállításai között.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
hu: Hozzáférés szükséges a tartózkodási helyhez

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
hu: A YoWindow widgetek nem képesek megjeleníteni az aktuális pozíciót.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
hu: A tartózkodási helyhez való hozzáférésért válassza az "Engedélyezés mindig" opciót a következő lépésnél.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
hu: A YoWindow Háttérkép nem képes megjeleníteni az aktuális pozíciót.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
hu: A YoWindow állapotsori értesítése nem az aktuális pozíció adatait jeleníti meg.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
hu: Az Ébresztőóra nem fog megszólalni.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
hu: Kérjük engedélyezze az értesítéseknél az "Ébresztőóra" opciót

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
hu: Tárhely

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
hu: Tárhely hozzáférés megtagadva

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
hu: Visszaállítás

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
hu: A tájkép mentéséhez a YoWindow hozzáférést igényel a Tárhelyhez.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
hu: Kérjük engedélyezze azt a következő lépésnél.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
hu: A tájképek visszaállításához a YoWindow hozzáférést igényel a Tárhelyhez.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
hu: Az Ön által készített tájképek elveszhetnek.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
hu: A YoWindow hozzáférést igényel a Tárhelyhez a tájképek megőrzéséhez.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
hu: A YoWindow frissítése épp most lett letöltve.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
hu: Újraindítás

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
hu: Reggeli órákban

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
hu: Nappali órák folyamán

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
hu: Esti órákban

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
hu: Éjszakai órákban

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
hu: Hírek és akciók

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
hu: Képernyőkép

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
hu: Négyzetes forma

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
hu: Nincs kapcsolat

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
hu: Előrejelzés megjelenítve

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
hu: Frissítve

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
hu: Épp most

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
hu: Szerző

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
hu: "Otthon" megváltoztatása

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
hu: Véletlenszerű tájkép

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
hu: Új tájkép minden nap

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
hu: Újdonság

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
hu: Videó megtekintése

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
hu: Tájkép bezárása

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
hu: Holnap erős felmelegedés várható

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
hu: Holnap erős lehűlés várható

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
hu: Körülbelül {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
hu: Hirtelen melegedés vagy lehűlés

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
hu: Ez az aktuális pozíciód?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
hu: Állomás

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
hu: Csevegés

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
hu: A(z) "{0}" elnevezésű tájkép a Teljes Verzió része.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
hu: Most azonban van lehetőség kipróbálni.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
hu: Hátralévő napok száma:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
hu: Utolsó nap

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
hu: A próbaidőszak lejárt.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
hu: Hirdetések kikapcsolása az app indításakor

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
hu: Előfizetés esetén {0} lesz számlázva az első évre, ami a továbbiakban automatikusan megújul évi {1} összegért.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
hu: Előfizetés esetén {0} lesz számlázva az első hónapra, ami a továbbiakban automatikusan megújul havi {1} összegért.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
hu: Második évtől {0}/év

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
hu: Második hónaptól {0}/hó

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
hu: Évenkénti fizetéssel

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
hu: Havi fizetéssel

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
hu: Bármikor felfüggeszthető

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
hu: A kilépéshez érintse meg újra

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
hu: Hozzászólás írása

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
hu: Jelentem!

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
hu: Kijelentkezés

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
hu: Hozzászólás törlése?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
hu: Biztosan törölni szeretné a hozzászólást?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
hu: A hőmérséklet eltűnt az állapotsorról.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
hu: Oka: a YoWindow értesítései ki lettek kapcsolva.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
hu: Engedélyezze az értesítéseket a hőmérséklet megjelenítéséhez.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
hu: Értesítési beállítások

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
hu: Értesítések kikapcsolva

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
hu: Értesítés kikapcsolva

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
hu: Sötét háttér az állapotsor alatt

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
hu: Időjárás pontosítása

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
hu: Esik vagy nem?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
hu: Segítsen a YoWindow-nak.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
hu: Milyen az idő odakint?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
hu: Nincs eső

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
hu: "{0}" gomb megjelenítése

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
hu: Az időjárás érvényességi ideje

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
hu: Küldés

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
hu: Megerősítve!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
hu: Javítva!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
hu: Küldjön észlelést máskor is

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
hu: Időjárás észlelése

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
hu: Válasz

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
hu: Válasz {0} számára

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
hu: Az összes időjárás állomás a YoWindow Teljes Verziójában érhető el

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
hu: Időjárás állomás feloldása

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
hu: Időjárási szolgáltató

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
hu: Időjárás állomások

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
hu: Saját időjárás állomás hozzáadása

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
hu: Belépés

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
hu: Hozzászólás törölve

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
hu: Visszavonás

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
hu: Óceán

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
hu: A YoWindow hozzáfér az eszköz helyzetéhez a háttérben is azért, hogy megjelenítse az aktuális pozícióra vonatkozó időjárási adatokat a widgeteken és az élő háttérképen.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
hu: Ezek a helyinformációk a hirdetésekre is hatással vannak.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
hu: Név megadása

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
hu: Készíts tájképet egy saját fotóval

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
hu: Változzon az égkép az időjárás szerint - vágd ki az égboltot a képről

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
hu: Automatikus

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
hu: Esetenként pontatlan lehet

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
hu: Manuális

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
hu: Vágd ki az eget a saját kezeddel

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
hu: A kép továbbításra kerül a YoWindow szerverére az égbolt azonosítása céljából.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
hu: A kép viszont NEM kerül tárolásra a szervereinken.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
hu: Égbolt pereme

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
hu: Égbolt nem található

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
hu: Kuponkód

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
hu: Tengeri állatok és hajók

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
hu: Sárga tengeralattjáró

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
hu: Kalózok

en: Missed alarm
hu: Elmulasztott ébresztés

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
hu: A YoWindow hozzáférést igényel az ébresztés beállításához.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
hu: Fix pozíció

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
hu: Válassz a tájképek közül ingyen

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
hu: Jég

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
hu: Rendszer téma

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
hu: {0} letiltása

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
hu: Biztos vagy {0} letiltásában?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
hu: Letiltás

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
hu: {0} letiltva

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
hu: Felhasználó letiltásának feloldása itt: {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
hu: Feloldás

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
hu: Letiltott felhasználók

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
hu: Érintsd meg a beállításhoz

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
hu: Hiányzó funkció

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
hu: Az időjárási térkép mostantól ingyenes

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
hu: Kiszolgáló

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
hu: A víz mostantól a képeken is mozgásban van!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
hu: A hullámok az aktuális szélsebességre utalnak

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
hu: Szeretné elmenteni a tájképet?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
hu: A tájkép a YoWindow törlése esetén is megmarad.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
hu: Mentés

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
hu: Értesítések engedélyezése a YoWindow számára

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
hu: Az aktuális hőmérséklet állapotsorban történő megjelenítéséhez szükséges

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
hu: Értesítések bekapcsolása

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
hu: A YoWindow nem kapott engedélyt értesítések küldésére.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
hu: Engedélyezze azt a Yowindow számára a rendszer beállításai között.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
hu: Be

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
hu: Ki

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
hu: Az eszköz idejének mutatása az otthoni helyszín esetén

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
hu: Mindenhol

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
hu: A korábbiak kivételével mindenhol

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
hu: Mindenhol, kivéve azokon a helyszíneken, ahol már van választott tájkép

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
hu: A képen az égbolt beazonosítása folyamatban

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
hu: A YoWindow kivágja az égboltot a képről, hogy az aktuális időjárást jelenítse meg helyette

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
hu: Készíts YoWindow tájképet a saját kameráddal készült képből

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
hu: Kamera Hozzáférés

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
hu: A YoWindow nem rendelkezik jogosultsággal a kamerához, kérlek engedélyezd a YoWindow számára a hozzáférést a biztonsági beállítások között.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
hu: Nincs kamera

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
hu: A készüléken nem található kamera

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
hu: Képgaléria megnyitása

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
hu: Hivatkozási sáv megjelenítése a képernyő alján

note: Do not allow system screensaver interrupt YoWindow app running.
en: Disable screensaver
hu: Képernyővédő letiltása

note: A title for a collection of weather alerts (weather warnings) issued a weather service. Like "thunderstorm", "earthquake" or "flood".
en: Weather Alerts
hu: Időjárási Veszélyek

note: A label for the source of the weather information
en: Source
hu: Forrás

note: Describes a type of a very bad weather notifications. See http://yowindow.com/img/translate/severe_alert_notifications_setup.png
en: Severe weather alerts
hu: Időjárási veszélyfigyelmeztetések

note: Severe weather examples. See http://yowindow.com/img/translate/severe_alert_notifications.png
en: Hurricane, flood, earthquake and so on
hu: Hurrikán, áradás, földrengés és hasonlók

note: Very bad weather events (Hurricane, flood, earthquake etc...) See http://yowindow.com/img/translate/severe_alert_notifications.png
en: Severe weather
hu: Veszélyes időjárás
