Translate tutorial 1.0 - en to id translation catalogue (629 entries)

en: Abandon unlimited license
id: Buang lisensi Unlimited

en: Absent
id: Absen

en: Add
id: Tambah

en: Animate
id: Animasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Astronomy
id: Astronomi

en: Day Length
id: Panjang Siang

en: Moon Phase
id: Fase Bulan

en: Sunrise
id: Matahari terbit

en: Sunset
id: Matahari terbenam

en: Auto update weather
id: Otomatis perbarui cuaca

en: Bad ICAO code
id: Kode ICAO salah

en: Buy YoWindow Unlimited!
id: Beli YoWindow Unlimited!

en: Calendar
id: Kalender

en: Cancel
id: Batal

en: Change
id: Ubah

en: Code
id: Kode

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
id: Prakiraan cuaca dari {0}, dikirim oleh Institut Meteorologi Norwegia dan NRK

en: Forecast from {0}
id: Prakiraan dari {0}

en: Current weather
id: Cuaca saat ini

en: Friday
id: Jumat

en: Monday
id: Senin

en: Saturday
id: Sabtu

en: Sunday
id: Minggu

en: Thursday
id: Kamis

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Fr
id: Jum

en: Mo
id: Sen

en: Sa
id: Sab

en: Su
id: Min

en: Th
id: Kam

en: Tu
id: Sel

en: We
id: Rab

en: day ago
id: hari yang lalu

en: days ago
id: hari yang lalu

en: Default
id: Standar

en: Blowing
id: Bertiup

en: Clear
id: Cerah

en: Cloudy
id: Berawan

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
id: Berawan Tebal

en: Drizzle
id: Gerimis

en: Fair
id: Lumayan

en: Fog
id: Berkabut

en: Freezing
id: Membeku

en: Hail
id: Hujan Es

en: Haze
id: Kabut Tipis

en: Heavy
id: Lebat

en: Ice Crystals
id: Kristal Es

en: Ice Pellets
id: Butiran Es

en: In Vicinity
id: Di Sekitar

en: Light
id: Ringan

en: Low Drifting
id: Terbawa Angin Rendah

en: Mist
id: Kabut

en: Mostly Cloudy
id: Sebagian Besar Berawan

en: Partial
id: Sebagian

en: Partly Cloudy
id: Sebagian Berawan

en: Patches
id: Potongan

en: Scattered Clouds
id: Berawan Terpencar

en: Rain
id: Hujan

en: Rain And Thunder
id: Hujan Berpetir

en: Sand
id: Pasir

en: Shallow
id: Dangkal

en: Shower
id: Hujan Ringan

en: Shower With Thunder
id: Hujan Ringan Berpetir

en: Sleet
id: Hujan Bercampur Es

en: Small Hail
id: Hujan Es Ringan

en: Smoke
id: Asap

en: Snow
id: Salju

en: Snow And Thunder
id: Salju Berpetir

en: Snow Grains
id: Butiran Salju

en: Snow Showers
id: Hujan Salju Ringan

en: Thunderstorm
id: Badai Petir

en: Unknown Precipitation
id: Hujan Tak Diketahui

en: Widespread Dust Haze
id: Kabut Debu Tipis

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
id: Kode lisensi salah, coba lagi. Pastikan Anda telah memasukkan kode dengan benar. Coba salin, lalu tempel kodenya.

en: Wrong license key
id: Kode lisensi salah

en: You will have to restart the application for this to take effect
id: Anda harus memulai ulang aplikasi untuk menerapkan perubahan ini

en: Language change
id: Ganti bahasa

en: No limits!
id: Tanpa batas!

en: Buy now!
id: Beli sekarang!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
id: Beli lisensi Unlimited untuk menghilangkan batasan.

en: Not now
id: Lain kali

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
id: Untuk menyelesaikan pendaftaran, masukkan kode lisensi yang telah kami kirimkan kepada Anda. Tips: Gunakan fitur salin/tempel.

en: License registration
id: Pendaftaran lisensi

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
id: Terima kasih telah mendaftarkan YoWindow Anda! Semua batasan kini telah dihilangkan. Nikmatilah!

en: Distance
id: Jarak

en: Down
id: Turunkan

en: Download
id: Unduh

en: Enter weather source URL please
id: Harap masukkan alamat URL sumber cuaca

en: Error
id: Galat

en: The location is already added
id: Lokasi sudah pernah ditambahkan

en: Exit
id: Keluar

en: To get started, pick your home location
id: Untuk memulai, tentukan dulu lokasi rumah Anda

en: Forecast Panel
id: Panel Prakiraan

en: Full Screen
id: Layar penuh

en: Help
id: Bantuan

en: Highlight weather station parameters
id: Soroti parameter stasiun cuaca

en: Home
id: Rumah

en: h
id: j

en: Inspector
id: Panel Pantauan

en: Landscape
id: Panorama

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
id: Gambar

en: Foreground
id: Latar depan

en: Landscape Options
id: Opsi Panorama

en: Landscape pictures
id: Gambar panorama

en: Landscapes
id: Panorama

en: Language:
id: Bahasa:

en: English
id: Inggris

en: System Default
id: Standar Sistem

en: Latitude
id: Lintang

en: {0} locations
id: {0} lokasi

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
id: Anda sekarang bisa menambahkan maksimum {0} lokasi. Pada edisi Unlimited, Anda bisa menambahkan lokasi sebanyak-banyaknya.

en: Weather auto-update is off
id: Pengecekan cuaca otomatis dinonaktifkan

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
id: Tekan F5 untuk memperbarui cuaca. Cuaca diperbarui secara otomatis pada edisi Unlimited.

en: {0} weather forecast days only
id: {0} hari prakiraan cuaca saja

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
id: Anda sekarang bisa mengakses prakiraan cuaca hingga {0} hari ke depan. Edisi Unlimited menyediakan {1} hari prakiraan cuaca.

en: Licence key
id: Kode lisensi

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
id: Pengecekan cuaca otomatis di edisi Unlimited

en: LIVE
id: SAAT INI

en: Load weather from personal weather station
id: Muat cuaca dari stasiun cuaca pribadi

en: Loading
id: Memuat

en: Loading landscape...
id: Memuat panorama...

en: Location
id: Lokasi

en: Location ID
id: ID Lokasi

en: Location Properties
id: Properti Lokasi

en: Locations
id: Lokasi

en: All locations
id: Semua lokasi

en: All regions
id: Semua daerah

en: All states
id: Semua negara

en: Change landscape
id: Ubah panorama

en: Select a location
id: Pilih lokasi

en: The location is already added
id: Lokasi sudah pernah ditambahkan

en: Location is not selected yet
id: Lokasi belum dipilih

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
id: Kota-kota besar (lebih dari 100.000 penduduk)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
id: Kesalahan jaringan, tidak dapat mengakses informasi lokasi sehingga lokasi tersebut saat ini tidak bisa dipilih.

en: No locations in scope
id: Tak ada lokasi dalam jangkauan

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
id: Jangkauan

en: Region
id: Daerah

en: Cannot find a location?
id: Tidak bisa menemukan lokasi?

en: Set as Home
id: Jadikan Rumah

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
id: Lokasi Saat Ini

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Longitude
id: Bujur

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
id: Pandangan ke Utara (angin Barat bertiup dari kiri)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
id: Pandangan ke Selatan (angin Barat bertiup dari kanan)

en: August
id: Agustus

en: December
id: Desember

en: February
id: Februari

en: January
id: Januari

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: October
id: Oktober

en: About
id: Tentang

en: Facebook Edition
id: Edisi Facebook

en: License Agreement
id: Persetujuan Lisensi

en: Visit our Forum
id: Kunjungi forum kami

en: YoWindow for your Site or Blog
id: YoWindow untuk situs web atau blog Anda

en: {0} minutes back
id: {0} menit lalu

en: {0} minutes forward
id: {0} menit lagi

en: Name
id: Nama

en: Network error
id: Kesalahan jaringan

en: Network not available
id: Jaringan tak tersedia

en: It is available on {0}
id: Kini tersedia di {0}

en: New version released
id: Versi baru telah dirilis

en: Next Day
id: Hari Selanjutnya

en: No
id: Tidak

en: No weather
id: Tak ada cuaca

en: N/A
id: Tak Diketahui

en: Notify me when a new version is available
id: Beritahu saat versi baru telah tersedia

en: Open {0}
id: Buka {0}

en: Options
id: Opsi

en: Advanced
id: Opsi lanjutan

en: Application choice
id: Pilihan aplikasi

en: Date
id: Tanggal

en: Display
id: Tampilan

en: Animate clouds
id: Animasikan awan

en: Default
id: Standar

en: Full screen mode
id: Modus layar penuh

en: Quality
id: Kualitas

en: Custom
id: Setelan pribadi

en: Excellent
id: Sangat bagus

en: Moderate
id: Cukup

en: Number of days to display:
id: Jumlah hari yang ditampilkan:

en: Tile contents:
id: Isi ubin:

en: General
id: Umum

en: Contents
id: Isi

en: Show N/A parameters
id: Tampilkan parameter tak diketahui

en: Live indicator
id: Indikator langsung

en: Locations
id: Lokasi

en: Operation successful!
id: Operasi berhasil!

en: Refresh locations DB
id: Perbarui pangkalan data lokasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke pengaturan standar

en: Add
id: Tambah

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Screen saver
id: Screensaver

en: Time Bar
id: Bilah Waktu

en: Unit system:
id: Sistem ukur:

en: Units
id: Satuan ukur

en: Auto-detected
id: Otomatis

en: Custom
id: Setelan pribadi

en: Distance:
id: Jarak:

en: Metric
id: Metrik

en: Russia
id: Rusia

en: Finland
id: Finlandia

en: Pressure:
id: Tekanan udara:

en: Temperature:
id: Suhu:

en: US
id: AS

en: Wind speed:
id: Kecepatan angin:

en: Landscape Options
id: Opsi Panorama

en: Show Daylight Diagram
id: Tampilkan Diagram Siang

en: Show Forecast Panel
id: Tampilkan Panel Prakiraan

en: Show Full Screen button
id: Tampilkan Tombol Layar Penuh

en: Show Inspector
id: Tampilkan Panel Pantauan

en: Show Time Bar
id: Tampilkan Bilah Waktu

en: Show User interface
id: Tampilkan Antarmuka Pengguna

en: Show forecast when current weather is expired
id: Tampilkan prakiraan jika cuaca saat ini sudah kedaluwarsa

en: Organize
id: Kelola

en: Organize locations
id: Kelola lokasi

en: Organize pictures
id: Kelola gambar

en: Pictures
id: Gambar

en: press
id: tekan

en: Falling
id: Jatuh

en: Falling Rapidly
id: Jatuh Cepat

en: Rising
id: Naik

en: Rising Rapidly
id: Naik Cepat

en: Steady
id: Stabil

en: Previous Day
id: Hari Sebelumnya

en: Properties
id: Properti

en: Refresh Locations data base
id: Perbarui pangkalan data lokasi

en: Register
id: Daftarkan lisensi

en: Remove
id: Hapus

en: Rename
id: Ubah nama

en: Rename location
id: Ubah nama lokasi

en: Rename picture
id: Ubah nama gambar

en: Retry
id: Coba lagi

en: Run with Windows (minimized to tray)
id: Jalankan bersamaan dengan Windows (di baki sistem)

en: Season map
id: Peta musim

en: Select
id: Pilih

en: Select country
id: Pilih negara

en: Select a landscape
id: Pilih panorama

en: Select location
id: Pilih lokasi

en: Select region
id: Pilih daerah

en: Select state
id: Pilih provinsi

en: Set as default
id: Jadikan standar

en: Set YoWindow as ScreenSaver
id: Jadikan YoWindow sebagai ScreenSaver

en: Setup
id: Atur

en: Show
id: Tampilkan

en: Show again
id: Tampilkan lagi

en: Speed
id: Kecepatan

en: Time
id: Waktu

en: {0} ago
id: {0} lalu

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Today
id: Hari ini

en: Tomorrow
id: Besok

en: Tom.
id: Bsk.

en: Tonight
id: Malam ini

en: Add New Location
id: Tambah Lokasi Baru

en: Open Calendar...
id: Buka Kalender...

en: Show Less Days
id: Tampilkan Lebih Sedikit Hari

en: Show More Days
id: Tampilkan Lebih Banyak Hari

en: Update Weather
id: Perbarui Cuaca

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Up
id: Naikkan

en: Update interval
id: Perbarui jangka waktu

en: Update weather
id: Perbarui cuaca

en: Updating weather
id: Memperbarui cuaca

en: View
id: Tampilan

en: Please wait...
id: Silakan tunggu...

en: Weather
id: Cuaca

en: Daily rain total
id: Curah hujan harian

en: Weather expired
id: Cuaca kedaluwarsa

en: Feels like
id: Terasa seperti

en: Day maximum temperature
id: Suhu maksimal hari ini

en: Day minimum temperature
id: Suhu minimal hari ini

en: Weather forecast
id: Prakiraan cuaca

en: Forecast issued
id: Prakiraan dilansir

en: Hail
id: Hujan Es

en: Humidity
id: Kelembapan

en: Observed
id: Tercatat

en: Pressure
id: Tekanan udara

en: PWS only
id: Hanya PWS

en: Rain
id: Hujan

en: Rain/Snow rate
id: Curah Hujan/Salju

en: Description
id: Keterangan

en: Sky image
id: Citra langit

en: Snow
id: Salju

en: Snow level
id: Curah salju

en: Weather station properties
id: Properti stasiun cuaca

en: Temperature
id: Suhu

en: Temperature range
id: Rentang suhu

en: Water
id: Air

en: Update error
id: Gagal memperbarui

en: Update time
id: Waktu pembaruan

en: UV index
id: Indeks UV

en: Visibility
id: Jarak Pandang

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Wind
id: Angin

en: Calm
id: Tenang

en: Variable
id: Bervariasi

en: Welcome to YoWindow!
id: Selamat datang di YoWindow!

en: Wind direction:
id: Arah angin:

en: East
id: Timur

en: North
id: Utara

en: South
id: Selatan

en: West
id: Barat

en: Yes
id: Ya

en: Close screensaver on mouse move
id: Tutup screensaver saat mouse digerakkan

en: Color
id: Warna

en: Background
id: Latar belakang

en: Choose color
id: Pilih warna

en: System tray
id: Baki sistem

en: Transparent
id: Transparan

en: Precipitation chance
id: Peluang hujan

en: Rain chance
id: Peluang turun hujan

en: Snow chance
id: Peluang turun salju

en: {0} only
id: {0} saja

en: US
id: AS

en: Dew point
id: Titik embun

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
id: Saya ingin bersenang-senang

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
id: Mengaktifkan kejutan

en: NWS forecasts for the USA
id: Prakiraan NWS untuk AS

en: h
id: j

en: min
id: menit

en: Open
id: Buka

en: Browse
id: Jelajahi

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
id: Masukkan lokasi gambar atau panorama dari internet atau komputer Anda

en: Landscape load error
id: Gagal memuat panorama

en: Picture load error
id: Gagal memuat gambar

en: The landscape is already added
id: Panorama ini sudah pernah ditambahkan

en: Landscape collection
id: Koleksi panorama

en: Turn your photo into Landscape
id: Jadikan foto Anda sebagai Panorama

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
id: {0}Pelajari{1} cara mengubah foto menjadi panorama

en: Village
id: Desa

en: Seaside
id: Pesisir

en: Airport
id: Bandara

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
id: Kota

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
id: Lembah

en: Sky
id: Langit

en: Landscape made from picture
id: Panorama yang berasal dari gambar

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
id: Kami akan memandu Anda mengubah gambar menjadi Panorama YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
id: Sebelumnya, silakan baca tutorial kami: {0}Bagaimana cara mengubah gambar menjadi Panorama?{1}

en: Click Next to continue...
id: Klik "Lanjut" untuk melanjutkan...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
id: Tentukan gambar yang ingin Anda ubah menjadi panorama.

en: How to pick the best landscape picture?
id: Bagaimana cara memilih gambar terbaik untuk panorama?

en: Source picture
id: Gambar asli

en: The landscape will be created in the following folder
id: Panoramanya akan dibuat di folder berikut ini

en: Landscape folder name
id: Nama folder panorama

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
id: Klik tombol "Buat" untuk membuat Panorama {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
id: Panorama {0} telah berhasil dibuat!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
id: Sekarang, buka {0} di program pengolah gambar kesukaan Anda. Anda harus menghilangkan langit dari gambar itu. Anda bisa menemukan gambar itu di {1}Folder Panorama{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
id: Tidak sulit menghilangkan langit. Baca {0}tutorial{1} singkat kami!

en: Auto
id: Otomatis

en: Horizon Level Setup
id: Pengaturan Ketinggian Horizon

en: Keys: Up/Down
id: Tombol: Atas/Bawah

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
id: Anda akan menghapus gambar Panorama {0}. Tindakan ini tidak bisa dibatalkan. Anda yakin?

en: Edit Landscape
id: Edit Panorama

en: Edit Horizon Level
id: Edit Ketinggian Horizon

en: File not found.
id: Berkas tak ditemukan.

en: The name is empty
id: Tidak bernama

en: The folder already exists
id: Folder sudah ada

en: Illegal folder name
id: Nama folder tak diizinkan

en: The file format is not supported.
id: Format berkas tak didukung.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
id: Ukuran gambar ini terlalu besar untuk YoWindow. Lebar atau tinggi gambar tidak boleh melebihi 2.880 piksel.

en: Landscape Image
id: Gambar Panorama

en: Landscape Folder
id: Folder Panorama

en: About Landscape
id: Tentang Panorama

en: Picture {0} imported successfully
id: Gambar {0} berhasil diimpor

en: Remind Me Later
id: Ingatkan Lagi Nanti

en: Skip This Version
id: Lewati Versi Ini

en: Loading
id: Memuat

en: Next
id: Lanjut

en: Back
id: Kembali

en: Finish
id: Selesai

en: Create
id: Buat

en: Import
id: Impor

en: Delete
id: Hapus

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
id: Selesai

en: Path
id: Lokasi

en: Options
id: Opsi

en: Select the options you like
id: Pilih opsi yang Anda inginkan

en: Set YoWindow as default screen saver
id: Jadikan YoWindow sebagai screensaver standar

en: Start with Windows (minimized to system tray)
id: Jalankan bersamaan dengan Windows (di baki sistem)

en: Add a shortcut to quick launch bar
id: Tambahkan pintasan di bilah luncur cepat

en: You are about to upgrade YoWindow.
id: Anda akan memperbarui YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
id: Klik OK untuk memasang versi terbaru.

en: You must close YoWindow before you can continue.
id: Anda harus menutup YoWindow agar bisa melanjutkan.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
id: Setelah menutup YoWindow, tekan Retry.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
id: Jika Anda ingin membatalkan proses pencopotan, tekan Cancel.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
id: Jika Anda tetap ingin meneruskan pemasangan, tekan Ignore.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
id: Jika Anda ingin menghentikan pemasangan, tekan Abort.

en: Final step
id: Langkah terakhir

en: Start YoWindow on system startup
id: Mulai YoWindow saat komputer dihidupkan

en: Check for new version...
id: Cek versi terbaru...

en: YoWindow is up to date!
id: YoWindow ini sudah versi terbaru!

en: You have the latest version
id: Anda memiliki versi terbaru

en: Download new version!
id: Unduh versi terbaru!

en: Preview
id: Pratinjau

en: Show small YoWindow logo
id: Tampilkan logo kecil YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
id: Panorama hanya tersedia di edisi Unlimited.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
id: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
id: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
id: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
id: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
id: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
id: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
id: kaki

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
id: mil

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
id: mil/j

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
id: km/j

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
id: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
id: knot

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
id: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
id: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
id: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
id: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
id: "

en: Display "?"
id: Tampilkan "?"

en: Hide parameter
id: Sembunyikan

en: When weather parameter is not available
id: Saat parameter cuaca tak tersedia:

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
id: Informasi

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
id: Semua

en: Temperature and Time
id: Suhu dan Waktu

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
id: Ini adalah edisi Unlimited.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
id: Sudah terdaftar.

en: Free edition
id: Edisi Gratis

en: Unlimited edition
id: Edisi Unlimited

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
id: Agar bisa menikmati YoWindow, Anda harus memasang Flash Player (untuk Internet Explorer) versi {0} atau lebih baru.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
id: Dapatkan Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
id: Buka panorama

en: YoWindow for Chrome
id: YoWindow untuk Chrome

en: YoWindow for Windows
id: YoWindow untuk Windows

en: YoWindow for Mac OS
id: YoWindow untuk Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
id: YoWindow untuk iPhone dan iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
id: Ikuti YoWindow di Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
id: Ikuti YoWindow di Twitter

en: Landscape trial, days left:
id: Masa percobaan panorama, sisa hari:

en: Landscape trial period is over
id: Masa percobaan panorama telah berakhir

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
id: Panorama "{0}" adalah bagian dari YoWindow Unlimited.

en: Details
id: Rincian

note: see Options/Advanced
en: View direction
id: Lihat arah

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
id: Langit tak bergerak

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
id: Muat ulang

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
id: Diminimalkan

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
id: hanya angin

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
id: Siarkan

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
id: Bagikan

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
id: Menerbitkan

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
id: Mengotorisasi

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
id: Berhasil diterbitkan!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
id: Spasi

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
id: Cuaca saat ini di {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
id: Prakiraan cuaca hari {0} di {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
id: Hari ini di {0} (prakiraan)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
id: Besok di {0} (prakiraan)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
id: Prakiraan

en: Sound
id: Suara

en: Enable sound
id: Aktifkan suara

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
id: Lewati

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
id: Audio disajikan dalam format Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
id: Abaikan musim saat ini

en: Winter
id: Musim dingin

en: Spring
id: Musim semi

en: Summer
id: Musim panas

en: Autumn
id: Musim gugur

en: Naked
id: Terbuka

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
id: Negara

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
id: Beri peringkat!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
id: Beri peringkat untuk YoWindow, terima kasih!

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
id: YoWindow untuk Sistem Lain

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
id: Usap layar untuk memeriksa perubahan cuaca seiring waktu

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
id: Sekali lagi

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
id: Tekan tombol "SAAT INI" untuk kembali ke waktu sekarang

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
id: Periksa cuaca dengan senang hati

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
id: Nonaktifkan Kunci Otomatis

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
id: Layar tetap menyala jika perangkat Anda sedang diisi ulang atau baterai di atas 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
id: Lainnya

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
id: Efek paralaks

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
id: Ilusi ruang 3D saat Anda memiringkan perangkat

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
id: Suhu di Bilah Status

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
id: Menampilkan suhu di lokasi "Rumah"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
id: Tidak cukup ruang bebas.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
id: YoWindow mungkin tidak akan stabil.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
id: Diperlukan minimal {0} MB.

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
id: Dapatkan Versi Penuh

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
id: Tanpa iklan, tanpa batasan, semua panorama tersedia

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
id: Tanpa iklan

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
id: Tanpa iklan

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
id: Prakiraan cuaca dibatasi

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
id: Akses panorama "{0}" dibatasi.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
id: Menyambung ke {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
id: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
id: Foto

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
id: Gambar latar

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
id: Aktifkan animasi

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
id: Tampilkan cuaca

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
id: Tanpa animasi - nyaris tidak menggunakan daya baterai.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
id: Setelan Gawit

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
id: Gawit

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
id: Buat Gawit

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
id: Ketuk untuk mencari lokasi

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
id: Tampilkan latar belakang

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
id: Ikon cuaca

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
id: Jam

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
id: Pindahkan ke Atas

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
id: Copot "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
id: Anda memasang YoWindow edisi berbayar dan gratis.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
id: Harap copot YoWindow Free agar tidak membingungkan.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
id: Tambahkan gawit YoWindow - periksa prakiraan cuaca bebas ribet

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
id: Ketuk untuk melanjutkan

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
id: YoWindow dipasang di penyimpanan eksternal.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
id: PERINGATAN: Gambar latar dan gawit YoWindow mungkin TIDAK akan berfungsi jika YoWindow dipasang di penyimpanan eksternal (kartu SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
id: Cari Lokasi

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
id: Tukar kode

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
id: Anda memperoleh hak akses versi penuh.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
id: Tak ada lagi iklan, tanpa batasan.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
id: Kode tak dikenal

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
id: Kembalikan hak akses

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
id: Jadikan Gambar Latar

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
id: Kirim

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
id: Tulis pesan

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
id: Sisipkan cuaca

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
id: Berhasil dikirim ke Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
id: Jadikan Lamunan

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
id: Lamunan

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
id: Modus malam

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
id: Layar amat redup (untuk di ruang gelap)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
id: Kirim laporan

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
id: Apa Anda yakin ingin menyetel {0} sebagai rumah?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
id: Tampilkan tekanan udara di

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
id: Permukaan laut

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
id: Permukaan lokasi

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
id: YoWindow memerlukan izin untuk menyimpan gambar sebelum membagikannya.

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
id: Pemberitahuan

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
id: Tampilkan Pemberitahuan

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
id: Tampilkan di Layar Kunci

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
id: Ketengahkan

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
id: Jam Alarm

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
id: Bangun tidur dengan YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
id: Senyap

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
id: Tunda

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
id: Hentikan

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
id: Bangun tidur dengan suara dari YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
id: Alarm akan berbunyi {0} menit lagi

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
id: Peringatan

en: Weather station
id: Stasiun cuaca

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
id: Stasiun Cuaca Pribadi (PWS) tidak selalu bisa diandalkan.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
id: Stasiun cuaca bermasalah

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
id: Apa Anda yakin ingin menerima informasi cuaca dari "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
id: Apa Anda yakin ingin menimpa cuaca {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
id: Saran kami

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
id: Laporkan masalah

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
id: Tolak

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
id: Nilai YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
id: Terima kasih!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
id: Kirim pesan

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
id: Laporan YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
id: Apa yang salah?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
id: Berikan penjelasan yang rinci.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
id: Kaca hitam

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
id: Ikon aplikasi lebih mudah dilihat

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
id: Geser ke atas untuk menyembunyikan informasi cuaca

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
id: Ketuk suhu untuk menampilkan informasi cuaca

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
id: "{0}" tak ditemukan

en: Click to try again.
id: Klik untuk coba lagi.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
id: Perbarui

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
id: Perbarui versi YoWindow Anda

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
id: Nikmati cuacanya

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
id: Panorama baru

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
id: Berburu telur Paskah

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
id: Temukan {0} telur yang tersembunyi di YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
id: Cari telur di {0} panorama

note: Egg hunt game.
en: Play again?
id: Coba lagi?

note: Egg hunt game.
en: Idea
id: Ide

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
id: Semua telur sudah ditemukan!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
id: Selamat!

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
id: Hadiah

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
id: Semua panorama akan tersedia selama {0} hari

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
id: Bebas iklan selama {0} hari

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
id: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
id: Siang

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
id: Malam

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
id: Tersedia di Versi Penuh

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
id: Tambah foto pribadi ke YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
id: Ketuk tombol "Panorama" untuk membuka pilihan panorama

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
id: Buka atau ambil gambar

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
id: Panning dan Potong

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
id: Atur tampilan panorama di layar

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
id: Perbesar gambar dengan jari

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
id: Letak Horizon

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
id: Tentukan letak horizon (kaki langit)

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
id: Ingin langit di gambar menampilkan cuaca sebenarnya?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
id: Hapus langit di gambar, kami akan menggantinya dengan YoWindow Sky

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
id: Hapus langit

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
id: Langkah {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
id: Ketuk bagian langit untuk menyeleksinya

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
id: Hapus langit dengan spidol merah di area berwarna kuning

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
id: Seleksi area dengan spidol kuning, lalu hapus dengan spidol merah

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
id: Gunakan spidol biru untuk membatalkan.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
id: Hapus

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
id: Batal

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
id: Judul panorama

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
id: Sumber gambar

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
id: Saya mengizinkan gambar ini disertakan dalam koleksi panorama YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
id: Panorama berjudul "{0}" sudah ada. Ingin menimpanya?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
id: Semua perubahan akan hilang

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
id: Perlu izin untuk membuka file

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
id: Aplikasi YoWindow Weather diperlukan untuk membuka panorama.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
id: Unduh YoWindow Weather

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
id: Tampilkan tombol kontrol

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
id: Kejutan

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
id: Ada masalah?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
id: Apa masalahnya?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
id: Ramalan cuaca tidak tepat

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
id: Cuaca di layar tidak cocok dengan cuaca sebenarnya

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
id: Lokasi salah

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
id: Biasanya, cuaca tidak cocok jika:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
id: Letak stasiun cuaca terdekat sangat jauh.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
id: Cuaca sering berubah dalam sehari.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
id: Sayangnya, hingga kini ilmuwan belum bisa 100% akurat meramal cuaca.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
id: Jika ramalan cuaca selalu salah, coba ganti layanan penyedia informasi cuaca.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
id: Sayangnya, pencarian lokasi otomatis tidak selalu tepat.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
id: Coba temukan lokasi Anda secara manual.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
id: Temukan lokasi

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
id: Cuaca dilaporkan dari Stasiun Cuaca Pribadi (PWS).

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
id: Stasiun cuaca ini mungkin kurang bisa diandalkan.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
id: Sangat dianjurkan mengganti sumber informasi cuaca.
