glossary 0.1 - en to it translation catalogue (823 entries)

note: "English Definition"
en: Term
it: Termine

note: "To terminate abruptly a processing activity in a computer system because it is impossible or undesirable for the activity to process."
en: abort
it: interrompere

note: "1. In applications, a key or key combination used to perform a defined function. Also called shortcut key. 2. A hardware device that speeds or enhances the operation of one or more subsystems, leading to improved program performance. "
en: Accelerator
it: Tasto di scelta rapida

en: Accept
it: Accettare

note: "1. The act of reading data from or writing data to memory. 2. Connection to the Internet or other network or system.  2. To gain entry to memory in order to read or write data."
en: access
it: accesso

note: "Pertaining to the device, program, file, or portion of the screen that is currently operational or subject to command operations. "
en: Active
it: Attivo

note: "A disk drive mechanism for moving the read/write head(s) to the location of the desired track on a disk. "
en: Actuator
it: Attuatore

en: Add
it: Aggiungere

note: "1. A number specifying a location in memory where data is stored. 2. A unique code that specifies a particular computer (node) or site on the Internet or other network. 3. A code used to specify an e-mail destination."
en: Address
it: Indirizzo

en: Adjust
it: Adattare

note: "The performing of maintenance tasks on a system or network"
en: Administration
it: Amministrazione

en: Aggregate
it: Aggregare

note: "A visual or auditory signal from a computer alerting the user to an error or hazardous situation."
en: Alarm
it: Avviso

note: "In an application such as a word processor, to position lines of type relative to some point, such as the page margin. The most common types of alignment are left- and right-aligned and centered. "
en: Align
it: Allineare

en: Allow
it: Consentire

note: "A software product that is under development and has enough functionality to begin testing. "
en: Alpha
it: Alfa

note: "The high-order 8 bits of a 32-bit graphics pixel used to manipulate the remaining 24 bits for purposes of coloring or masking. In computer graphics, memory associated with each pixel used to store the fractional coverage of the pixel."
en: alpha channel
it: Canale alfa

note: "Pertaining to a device or signal that is continuously varying in strength or quantity, such as voltage or audio, rather than based on discrete units, such as the binary digits 1 and 0. "
en: Analog
it: Analogico

note: "The evaluation of a situation or problem, including review from various aspects or points of view. In computing, analysis commonly involves such features as flow control, error control, and evaluation of efficiency."
en: Analysis
it: Analisi

note: "A tag in an HTML document that defines a section of text, an icon, or other element as a link to another element in the document or to another document or file. "
en: Anchor
it: Ancoraggio

note: "The simulation of movement through a rapid succession of static images. "
en: Animation
it: Animazione

note: "On the Internet, the standard login name used to obtain access to a public FTP file archive. "
en: Anonymous
it: Anonimo

note: "A setting that allows a modem to answer an incoming call automatically. It is used in all fax machines. "
en: Answer mode
it: Modalità ricezione

note: "To place or insert as an attachment by adding data to the end of a file or database or extending a character string. To attach to the end of; most often used in reference to writing a file of adding to a string."
en: Append
it: Aggiungere (alla fine)

note: "The popup menu that opens when you right-click on the handle of an applet, or on any blank area in an applet. The applet popup menu can also contain applet-specific items. "
en: applet popup menu
it: menu popup dell'applet

note: "A software program designed to assist in the performance of a specific task or for particlar user needs, such as word processing, accounting, or inventory management. An application usually provides an application-specific interface. "
en: Application
it: Applicazione

note: "A button in the panel which launches an application or executes a command when pressed."
en: Application Launcher
it: Finestra di avvio di un'applicazione

note: "A collection of several files bundled into one file by a program (such as ar, tar, bar or cpio) for shipment or archiving."
en: archive
it: archivio

note: "A file that contains a set of files, such as a program with its documentation and example input files, or collected postings from a newsgroup. On UNIX systems, archive files can be created using the tar program."
en: archive file
it: file archivio

en: area grid
it: griglia

note: "An item of information following a command. It may, for example, modify the command or identify a file to be affected. "
en: Argument
it: Argomento

note: "A button that you click on to scroll through information. Arrow buttons appear at both ends of a scrollbar."
en: Arrow button
it: Freccia di scorrimento

note: "The four directional keys on the numeric keypad."
en: Arrow key
it: Tasto freccia

en: Article
it: Articolo

note: "The arrangement of a sequence of items from lowest to highest, such as from 1 to 10 or from A to Z. "
en: Ascending order
it: Ordine crescente

note: "American Standard Code for Information Interchange; the standard describing a collection of characters and codes (i.e. sequences of zeros and ones, or numbers) assigned to them. ASCII characters  include Latin letters, common punctuation marks, some specific. When you see a mention of an 'ASCII fil
en: Ascii
it: ASCII

note: "In computer displays and graphics, the ratio of the width of an image or image area to its height. The aspect ratio is an important factor in maintaining correct proportions when an image is printed, rescaled, or incorporated into another document."
en: aspect ratio
it: proporzioni

note: "Without regular time relationship; unexpected and unpredictable with respect to the execution of a program's instructions. "
en: Asynchronous
it: Asincrono

note: "Any file accompanying an e-mail message in a special format so that it can be viewed or saved to disk independently of the main message body."
en: Attachment
it: Allegato

note: "In a database record, the name or structure of a field. In screen displays, an element of additional information stored with each character. In markup languages such as SGML and HTML, a name-value pair within a tagged element that modifies certain features of that element. "
en: Attribute
it: Attributo

note: "In a multiuser or network operating system, the process by which the system validates a user's logon information. "
en: Authentication
it: Autenticazione

note: "Traditionally, to author meant to write a literary work or journalistic piece. In a computer context it means to create a product for implementation via computer technology; to write a computer program or to create Web pages. "
en: Author
it: Scrivere

en: Autofill
it: Riempimento automatico

note: "In processing, the accessibility of a computer system or resource, such as a printer, in terms of usage or of the percentage of the total amount of time the device is needed."
en: Availability
it: Disponibilità

en: Average
it: Media

note: "In a chart or other two-dimensional system using coordinates, the horizontal line (x-axis) or vertical line (y-axis) that serves as a reference for plotting points. In a three-dimensional coordinate system, a third line (z-axis) is used to represent depth."
en: Axis
it: Asse

note: "Adjustment of sources of sound so that the final transmission adheres to an artistic standard."
en: Balance
it: Bilanciamento

note: "An executable program, so called because the file containing the program consists of machine-readable binary digits, i.e. ones and zeroes."
en: Binary
it: Binario

note: "In statistics, a list or a function that describes the probabilities of the possible values of a random variable chosen by means of a Bernoulli sampling process. Also called Bernoulli distribution."
en: Binomial distribution
it: Distribuzione binomiale

note: "1. To not show or not display an image on part or all of the screen. 2. When no information is present in a field, the field is referred to as blank."
en: Blank
it: Nascondere

en: Blinking cursor
it: Cursore lampeggiante

en: block buffer
it: buffer a blocchi

note: "A signal that is prevented from being transmitted"
en: Blocked
it: Bloccato

en: Blur image
it: Sfumatura immagine

note: "1. In e-mail and Internet newsgroups, the content of a message. 2. In HTML, SGML, and XML, a section of a document that contains the content of the document, along with tags describing characteristics of the content."
en: body
it: corpo

note: "A type style that makes the text to which it is applied appear darker and heavier than the surrounding text. "
en: Bold
it: Grassetto

note: "1. A marker inserted at a specific point in a document to which the user may wish to return for later reference. 2. In Netscape Navigator, a link to a Web page or other URL that a user has stored in a local file in order to return to it later. "
en: book mark
it: segnalibro

note: "Characteristic of logical (true, false) values. "
en: Boolean
it: Booleano

note: "The border around a window. The titlebar and the border of a window are the components of the window frame. "
en: Border
it: Bordo

note: "The boundary around a graphic image on screen. "
en: Box
it: Riquadro

note: "A node intermediate between the root and the leaves in some types of logical tree structure, such as the directory tree "
en: Branch
it: Ramo

en: Bricks
it: Mattoni

note: "To scan a database, a list of files, or the Internet, either for a particular item or for anything that seems to be of interest. "
en: Browse
it: Sfogliare

note: "A typographical symbol, such as a filled or empty circle, diamond, box, or asterisk, used to set off a small block of text or each item in a list. "
en: Bullet
it: Punto elenco

note: "A computer system equipped with one or more modems or other means of network access that serves as an information and message-passing center for remote users. "
en: Bulletin Board
it: Bulletin Board (BBS)

note: "Temporarily performing a function or task."
en: Busy
it: Occupato

note: "A button that you click on to perform an action. This action is usually to display a list of options from which you can choose. "
en: ... button
it: pulsante ...

note: "A user interface element that is used to start an action. "
en: Button
it: Pulsante

note: "Any device that performs arithmetic operations on numbers. "
en: Calculator
it: Calcolatrice

note: "An application program in the form of an electronic calendar, commonly used for highlighting dates and scheduling appointments. "
en: Calendar
it: Agenda

note: "To establish a connection through a telecommunications network. "
en: Call
it: Chiamare

en: Cancel
it: Annullare

en: canvas
it: tela

en: Caption
it: Didascalia

en: Case Sensitive
it: Maiuscole/minuscole

note: "Groups of like settings in a property window."
en: Categories
it: Categorie

en: CDE panel
it: Pannello del CDE

note: "1. The intersection of a row and a column in a spreadsheet. 2. An addressable (named or numbered) storage unit for information. "
en: Cell
it: Cella

en: Cellular
it: Cellulare

note: "To align characters around a point located in the middle of a line, page, or other defined area."
en: Center
it: Centrare

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. 2. In communications, a medium for transferring information. Depending on its type, a communications channel can carry information (data, sound, and/or video) in either analog or digital form."
en: Channel
it: Canale

note: "A rectangular block of pixels that represents the space in which a given character is drawn on the screen. "
en: char cell
it: cella carattere

note: "A collection of symbols, such as letters of one or several alphabets, digits, punctuation marks, etc. "
en: Character set
it: Set di caratteri

note: "Real-time conversation via computer. "
en: Chat
it: Conversazione in linea

note: "One of a set of bits that are added to a data message at its origin and scrutinized by the receiving process to determine whether an error has occurred during transmission. "
en: Check bit
it: Bit di controllo

note: "A nonexclusive setting that shows a checkmark in a box when the setting is chosen. Check boxes are used to enable or disable one or more features or options from a set. "
en: check box
it: casella di controllo

note: "In a tree structure, the relationship of a node to its immediate predecessor. "
en: child
it: secondario

note: "A process initiated by another process (the parent)."
en: child process
it: processo figlio

note: "To pick a course of action or assign a course of action."
en: choose
it: scegliere

note: "In object-oriented programming, a generalized category that describes a group of more specific items, called objects, that can exist within it. "
en: Class
it: Classe

en: Classification
it: Classificazione

en: Clear
it: Cancellare

note: "Press and release the left mouse button on an item once. You can differentiate between click on and click as follows: Click on: Use this verb when you refer to most interactive elements in the GNOME desktop, such as: GNOME-specific buttons. Buttons that represent commands that are not frequently us
en: click on, click
it: fare clic su

note: "Press and hold the left mouse button on an item."
en: click-and-hold
it: fare clic e tenere premuto

note: "The temporary buffer into which text or other data can be copied, to be used later by pasting into a different location. Most applications support the clipboard either through native mouse-based cut and paste functionality of X Window System, or through specialised menus and other interfaces."
en: Clipboard
it: Appunti

note: "To change an open window into an icon on the desktop. To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. To end a computer's connection with another computer on a network."
en: Close
it: Chiudere

note: "Program instructions. Source code consists of human-readable statements written by a programmer in a programming language. Machine code consists of numerical instructions that the computer can recognize and execute and that were converted from source code."
en: code
it: codice

note: "1. A memory segment containing program instructions. 2. A named and segregated portion of a program's code typically performing a specific class of operations. "
en: code segment
it: segmento di codice

en: Coefficient
it: Coefficiente

en: Collaboration
it: Collaborazione

note: "To close an open item in a tree structure. To collapse an item in a tree structure, double-click on the item or click on the minus (-) sign beside the item. There are tree structures in the <TT>Menu Editor</TT> and the <TT>Control Center</TT>."
en: Collapse
it: Comprimere

note: "In data handling, to merge items from two or more similar sets to create a combined set that maintains the order or sequence of items in the original sets."
en: Collate
it: Fascicolare

note: "The result of two devices or network workstations trying to transmit signals at the exact same time on the same channel. "
en: Collision
it: Collisione

note: "A dialog element that you use to choose a color. When you  click on a color selector button the color selector dialog is displayed. "
en: Color selector button
it: Pulsante del Selettore colore

note: "A heading for a table column in a dialog."
en: column heading
it: titolo della colonna

note: "An instruction to a computer program which causes an action to be carried out. Commands are usually either typed at the keyboard or chosen from a menu."
en: Command
it: Comando

note: "A button that you use to start an action. Command  buttons are always rectangular in shape. A command button always has a text label,  but the label can also include a graphic."
en: Command button
it: Pulsante di comando

note: "A string of text written in the command language and passed to the command interpreter for execution. It can contain a command followed by arguments, options, file names and other expressions."
en: Command Line
it: Riga di comando

note: "Parameters or arguments given on the UNIX command line after a program name, which tell the program how to run. "
en: Command line options
it: Opzioni del comando

en: Common properties
it: Proprietà generali

note: "To check two items, such as words, files, or numeric values, so as to determine whether they are the same or different. "
en: Compare
it: Confrontare

note: "To string together two or more sequences into one longer sequencce (for example, to combine the two strings 'hello' and 'there' into the single string 'hello there'). "
en: Concatenate
it: Concatenare

note: "The state of an expression or a variable (for example, when a result can be either true or false, or equal or not equal)."
en: Condition
it: Condizione

note: "A pipe containing electric wires or cables, in order to protect them against damage from external causes."
en: Conduit
it: Tubo protettivo

en: Confidential
it: Riservato

note: "In reference to a single microcomputer, the sum of a system's internal and external components, including memory, disk drives, keyboard, video, and generally less critical add-on hardware, such as a mouse, modem, or printer. In reference to a single microcomputer, the sum of a system's internal and
en: Configuration
it: Configurazione

note: "To configure is typically a large-scale activity. By contrast, to <EM>modify</EM> is a smaller scale activity. For example, you usually use the term <EM>configure</EM> to refer to specifying settings for the entire desktop."
en: Configure
it: Configurare

en: Confirm
it: Confermare

en: Confirmation
it: Conferma

note: "A physical link via wire, radio, fiber-optic cable, or other medium between two or more communications devices."
en: Connection
it: Connessione

note: "In programming, a restriction on the solutions that are acceptable for a problem."
en: Constraint
it: Vincolo

note: "The data that appears between the starting and ending tags of an element in an SGML or HTML document. "
en: Content
it: Contenuto

note: "libgtop.pot"
en: Continue
it: Continuare

note: "Management of a computer and its processing abilities so as to maintain order as tasks and activities are carried out. In a graphical user interface, an object on the screen that can be manipulated by the user to perform an action. The most common controls are buttons."
en: Control
it: Controllare

note: "The process of changing from one form or format to another. Types of conversion include: data (changing the way information is represented), file (changing a file from one format to another), hardware (changing all or part of a computer system), media (transferring data from one storage media to an
en: Conversion
it: Conversione

note: "To duplicate information and reproduce it in another part of a document, in a different file or memory location, or in a different medium. "
en: Copy
it: Copiare

note: "A file created to hold a memory image useful for debugging problems when a program malfunctions."
en: Core file
it: File core

note: "A linear transformation which in the plane maps lines into points and lines into points and in space maps points into planes and planes into points."
en: Correlation
it: Correlazione

en: Cost
it: Costo

en: Count
it: Contare

en: Covariance
it: Covarianza

en: Create
it: Creare

en: Criteria range
it: Intervallo criteri

note: "An error that suspends processing until the condition can be corrected either by software or by user intervention. "
en: Critical error
it: Errore critico

note: "In computer graphics, to cut off part of an image, such as unneeded sections of a graphic or extra white space around the borders. "
en: Crop
it: Ritagliare

en: Cross-reference
it: Riferimento incrociato

en: Cumulative
it: Cumulativo

note: "The flow of electric charge through a conductor, or the amount of such flow. Current is measured in amperes. "
en: Current
it: Corrente

note: "A highlighted or animated icon which indicates the current position of the mouse on the screen, or the position where keyboard input will occur in a text window."
en: cursor
it: cursore

en: Curve
it: Curva

note: "To modify or assemble hardware or software to suit the needs or preferences of the user. "
en: Customize
it: Personalizzare

en: custom window
it: finestra personalizzata

note: "To remove part of a document, usually placing it temporarily in memory or the clipboard so that the cut portion can be inserted (pasted) elsewhere. "
en: Cut
it: Tagliare

note: "An item of information."
en: Data
it: Dati

note: "The base-10 numbering system. "
en: decimal
it: decimale

en: Decrease
it: Diminuire

note: "A choice made by a program when the user does not specify an alternative."
en: Default
it: Predefinito

note: "To eliminate text, a file, or part of a document with the intention of removing the information permanently. "
en: Delete
it: Eliminare

note: "The state in which one entity relies upon specific hardware, software, or specific events for its own definition or functionality. "
en: Dependence
it: Dipendenza

en: Derived
it: Derivato

note: "A sort that arranges items in descending order-for example, with Z preceding A and higher numbers preceding lower ones. "
en: Descending sort
it: Ordine decrescente

note: "A data structure that uniquely identifies a hardware device or software function. "
en: Descriptor
it: Descrittore

note: "To switch off a behavioral characteristic in a dialog."
en: Deselect
it: Deselezionare

note: "The part of the desktop where there are no interface graphical items, such as panels and desktop icons.  You can middle-click and right-click on the desktop background to open menus. "
en: desktop background
it: sfondo del desktop

note: "Software which provides graphical user interface for users desktop. In addtition to capabilities provided by a window manager (that is, ability to move, resize, and hide windows), a desktop environment usually also includes such elements of GUI as a File Manager with drag-and-drop capabilities, Pan
en: Desktop Environment
it: Ambiente desktop

note: "The location (drive, folder, or directory) to which a file is copied or moved. "
en: Destination
it: Destinazione

en: Destroy
it: Distruggere

en: Detection
it: Rilevazione

note: "A piece of hardware with which the system interacts, such as a hard disk, modem, printer or mouse."
en: Device
it: Dispositivo

en: Diagonal
it: Diagonale

en: Diagram
it: Diagramma

note: "To establish connection that uses the public switched telephone network rather than a dedicated circuit or some other type of private network."
en: Dial
it: Chiamare

note: "In a graphical user interface, a special window displayed by the system or application to solicit a response from the user. "
en: Dialog Box
it: Finestra di dialogo

note: "An element that is part of a dialog. Examples of dialog elements are: check boxes, drop-down lists, fields, radio buttons, sliders, spin boxes, tabs, tabbed sections. "
en: dialog element
it: elemento della finestra di dialogo

note: "An area in an application window that resembles a dialog, and where you enter data. Examples of dialog panes in the GNOME desktop include the following: The right-hand side of the Menu Editor where you modify the properties of  a menu. The right-hand side of the Control Center. "
en: dialog pane
it: riquadro (della finestra di dialogo)

en: Dialout Device
it: Dispositivo di chiamata

note: "One of the characters used to indicate a whole number (unit) in a numbering system. In any numbering system, the number of possible digits is equal to the base used. For example, the decimal (base-10) system has 10 digits, 0 through 9."
en: Digits
it: Cifre

note: "One of three or four coordinates determining a position in space or in space and time."
en: Dimension
it: Dimensione

note: "glade.pot"
en: Direction
it: Direzione

note: "To suppress something or to prevent it from happening. Disabling is a method of controlling system functions by disallowing certain activities. "
en: Disable
it: Disabilitare

en: Discard
it: Ignorare

note: "To break a communications link."
en: Disconnect
it: Disconnettersi

note: "Separate; individual; identifiable as a unit. "
en: Discrete
it: Discreto

note: "A round platter of flexible plastic coated with a magnetic material that can be electrically charged to hold information recorded in digital (binary) form. The magnetized medium is organised in concentric tracks and sectors for storing data."
en: disk
it: disco

en: Dismiss
it: Abbandonare

note: "1. A visual presentation of data. The visual output device of a computer. 2. Use as a verb to describe bringing an item on to the desktop that remains on the desktop until you specifically choose to close the item."
en: Display
it: Visualizzare

note: "Loss or diminution of power."
en: Dissipation
it: Dissipazione

note: "To allocate among locations or facilities, as in a data-processing function."
en: Distribute
it: Distribuire

note: "A list of recipients on an e-mail mailing list. "
en: Distribution list
it: Lista di distribuzione

note: "A technique used in computer graphics to create the illusion of varying shades of gray on a monochrome display or printer, or additional colors on a color display or printer. "
en: Dithering
it: Retinatura

note: "An error condition caused by an attempt to divide a number by zero, which is mathematically undefined."
en: Division by zero
it: Divisione per zero

note: "A collction of one or more lines of text that can be named and stored as a separate item or file which can be retrieved."
en: Document
it: Documento

note: "In the Internet and other networks, a part of a naming hierarchy. The domain is the highest subdivision of a domain name in a network address, which identifies the type of entity owning the address (for example, .com for commercial users or the geographical location of the address (for example, .ie
en: Domain
it: Dominio

note: "1. In the UNIX, MS-DOS, OS/2, and other operating systems, the character that separates a filename from an extension. 2. In computer graphics and printing, a small spot combined with others in a matrix of rows and columns to form a character or a graphic element in a drawing or design. The dots for
en: Dot
it: Punto

note: "Press and release the left mouse button on an item twice. "
en: double-click on
it: fare doppio clic su

note: "In communications, to transfer a file or programming instructions from a remote computer to the requesting computer over a communications line. "
en: Download
it: Scaricare

note: "To click a mouse button on an object, hold the mouse button, and move  the mouse to move the object."
en: Drag
it: Trascinare

note: "A drawer is a collapsible extension of a panel."
en: drawer
it: cassetto

note: "In multimedia applications the area on the screen where drawing and editing functions are carried out."
en: Drawing Area
it: Area di disegno

note: "To fix the position of an object that is being dragged by releasing the mouse button. To disconnect a communications line."
en: Drop
it: Rilasciare

note: "A text box with a drop-down list attached. You can either type a value, or choose a value from the list."
en: drop-down combination box
it: casella combinata a discesa

note: "A dialog element that you use to select one of several items. A drop-down list box has a drop-down button that you use to display the available items."
en: drop-down list box
it: casella di riepilogo a discesa

en: Druid
it: Druida

note: "A terminal that does not contain an internal microprocessor. "
en: dumb Terminal
it: Terminale asincrono

note: "To copy."
en: Duplicate...
it: Duplicare

note: "Occurring immediately and concurrently or at the time of execution. It describes some action or event that occurs when and as needed. "
en: Dynamic
it: Dinamico

note: "In communications, a signal transmitted back to the sender that is distinct from the original signal. Network connections can be tested by sending an echo back to the main computer."
en: Echo
it: Eco

note: "1. In computer graphics, one or more vestors defining a portion of an object. 2. In image processing, a set of valus determined to be the dividing line between one image and another image or an image and the background."
en: Edge
it: Bordo

note: "To make a change to an existing file or document. "
en: Edit
it: Modificare

en: Effects
it: Effetti

en: Eject
it: Espellere

note: "A way of exchanging messages between users of computers connected to a network (local or Internet)."
en: Electronic Mail
it: Posta elettronica

note: "When no information is present in a text box, refer to the text box as empty."
en: empty
it: vuoto

note: "The process of a computer, device, or program imitating the function of another computer, device, or program."
en: emulation
it: emulazione

note: "To activate."
en: Enable
it: Abilitare

note: "A correspondence between characters of some character set and character codes, i.e. internal computer presentation of the symbols. In order to be able to read a text file, you need to know its character set and encoding. In most encodings, each symbol is represented by one byte, which is equivalent
en: Encoding
it: Codifica

en: Engineering
it: Progettazione

note: "1. The enter key on the numeric keypad. 2. Use the verb to describe the following: To input data into a text box or field by using a combination of typing from the keyboard and then pressing a key or clicking on a button."
en: Enter
it: Invio, Inserire

note: "In computer-aided design and object-oriented design, an item that can be treated as a unit and as a member of a particular category or type. In object-oriented programming, an entity is oart if the definition of a class of objects."
en: Entity
it: Entità

note: "A global 'setting', or configuration parameter, which is available to all applications. Each environment variable has a name and a value (which usually is a string of symbols or an integer number). Any application you run  can access any of the environmen To view all currenlty defined environment v
en: environment variable
it: variabile d'ambiente

note: "A mathematical statement that indicates equality with the use of an equal sign (=) between two expressions. In programming languages, assignment statements are written in equation form. "
en: Equation
it: Equazione

note: "A value or condition that is not consistent with the true, specified, or expected value or condition. "
en: Error
it: Errore

note: "An action or occurrence, often generated by the user, to which a program might respond."
en: Event
it: Evento

note: "In programming, a problem or change in conditions that causes the microprocessor to stop what it is doing and handle the situation in a separate routine. "
en: Exception
it: Eccezione

note: "A logical operator that yields 'true' if and only if one of its operands is true and the other is false. "
en: Exclusive OR
it: OR esclusivo

note: "A program/file that can be run or processed or executed  by the computer without any further translation. The term usually applies to a compiled program translated into machine code in a format that can be loaded into memory and run by a computer's processor."
en: executable file
it: file eseguibile

note: "To run file as program. To perform an instruction. In programming, execution implies loading the machine code of the program into memory and then performing the instructions."
en: Execute
it: Eseguire

note: "In a program, to move from the called routine back to the calling routine. "
en: Exit
it: Uscire

note: "To open a closed item in a tree structure. To expand an item in a tree structure, double-click on the item or click on the plus (+) sign beside the item. There are tree structures in the Menu Editor and the Control Center. "
en: Expand
it: Espandere

note: "A type of memory, up to 8 MB, that can be added to IBM PCs. Its use is defined by the Expanded Memory Specification (EMS). Expanded memory is not needed in Windows 9x, all versions of Windows NT, and Windows 2000. "
en: Expanded memory
it: Memoria espansa

en: expected location
it: posizione attesa

note: "Synonymous of Absolute state."
en: Explicit state
it: Stato esplicito

note: "A numeric format that can be used to represent very large real numbers and very small real numbers. Synonymous of Floating-point representation."
en: Exponential notation
it: Notazione esponenziale

note: "To move information from one system or program to another. Files that consist only of text can be exported in ASCII (plain text format). "
en: Export
it: Esportare

note: "A language construct for computing a value from one  or moe operands."
en: expression
it: espressione

note: "1. A set of characters added to a filename that serves to extend or clarify its meaning or to identify a file as a member of a category. 2. A program or program module that adds functionality to or extends the effectiveness of a program. "
en: Extension
it: Estensione

note: "To select and remove from a set of items those items that meet some criteria. "
en: Extract
it: Estrarre

note: "In Microsoft Internet Explorer, a user-defined shortcut to a page on the World Wide Web, analogous to a bookmark in Netscape Navigator. "
en: Favorite
it: Preferiti

note: "1. A location in a record of dialog box in which a particular type of data is stored. 2. A space in an on-screen form where the user can enter a specific item of information."
en: Field
it: Campo

note: "A menu that you can use to arrange items on your desktop. "
en: File Manager menu
it: Menu gestione file

note: "The set of letters, numbers, and allowable symbols assigned to a file to distinguish it from all other files in a particular directory on a disk. "
en: filename
it: nome file

note: "A collection of all the files and directories on a system arranged in a tree-like hierarchy."
en: Filesystem
it: File system

note: "In computer graphics, the colored or patterned 'paint' inside an enclosed figure, such as a circle. "
en: Fill
it: Riempimento

note: "In communications and electronics, hardware or software that selectively passes certain elements of a signal and eliminates or minimizes others. "
en: Filter
it: Filtro

note: "Synonymous with Search. 1. To look for the location of a file. 2. To seek specific data within a file or data structure. "
en: Find
it: Trovare

note: "Synonymous with Monospace Font. A font (set of characters in a particular style and size), similar to that used on a typewriter, in which each character occupies the same amount of horizontal space regardless of its width."
en: Fixed Font
it: Carattere a spaziatura fissa

note: "A round piece of flexible plastic film coated with ferric oxide particles that can hold a magnetic field. When placed inside a disk drive, the floppy disk rotates to bring different areas, or sectors, of the disk surface under the drive's read/write head, which can detect and alter the orientation 
en: Floppy
it: Dischetto

note: "A method of tracing the movement of different types of information through a computer system, especially with regard to security and the controls applied to ensure the integrity of the information. "
en: Flow analysis
it: Analisi di flusso

note: "A graphic map of the path of control or data through the operations in a program or an information-handling system. "
en: Flowchart
it: Diagramma di flusso

note: "The state in which an interface component can receive both keyboard input and mouse input. "
en: focus
it: stato attivo

note: "A container for programs and files in graphical user interfaces, symbolized on the screen by a graphical image (icon) of a file folder. This container is called a directory in other systems. "
en: Folder
it: Cartella

note: "A set of characters of the same typeface (such as Garamond), style (such as italic), and weight (such as bold). "
en: Font
it: Tipo di carattere

note: "A dialog element that you use to choose a font. When you click  on a font selector button the font selector dialog is displayed. "
en: Font selector button
it: Pulsante del Selettore font

note: "A dialog that you use to select a font. When you click on a font selector button the font selector dialog is displayed. "
en: Font selector dialog
it: Finestra Selettore font

note: "One or more identifying lines printed at the bottom of a page. A footer may contain a folio (page number), a date, the author's name, and the document title. "
en: Footer
it: Piè di pagina

en: Forecast
it: Prevedere

note: " A system call to create a new process.  The new process is called a child process. The original process is called a parent process. "
en: fork
it: duplicare

note: "A structured document with spaces reserved for entering information and often containing special coding as well. In some applications (especially databases), a structured window, box, or other self-contained presentation element with predefined areas for entering or changing information."
en: Form
it: Modulo

note: "The structure or appearance of a unit of data. The arrangement of data within a document file that typically permits the document to be read or written by a certain application. "
en: Format
it: Formato

note: "A mathematical method, developed by the French mathematician Jean-Baptiste-Joseph Fourier (1768-1830), for signal processing and signal generation tasks such as spectral analysis and image processing. It describes the strategy by which a periodic curve (a function) can be composed into elementary c
en: Fourier Analysis
it: Analisi di Fourier

note: "A division indicated by the division sign or by a stroke bar. The dividend and the divisor are called the numerator and denominator respectively."
en: Fraction
it: Frazione

note: "As defined by Free Software Foundation, free software is software that comes with permission for anyone to use, copy, and distribute, either verbatim or with modifications, either gratis or for a fee. In particular, this means that the source code must be This is very close, but not identical, to t
en: Free Software
it: Software gratuito

note: "The measure of how often a periodic event occurs, such as a signal going through a complete cycle. Frequency is usually measured in hertz (Hz)."
en: Frequency
it: Frequenza

note: "In a hierarchical filing system, a pathname containing all the possible components of a pathname, including the network share or drive and root directory, as well as any subdirectories and the file or object name. "
en: full pathname
it: percorso completo

note: "1. The purpose of, or the action carried out by, a program or routine. 2. A general term for a subroutine. "
en: Function
it: Funzione

note: "The branch of mathematics that deals with the construction, properties, and relationships of points, lines, angles, curves, and shapes. A adjective applied to graphics operations at the level of vertices, adges and polygons, such as transformation and clipping, as opposed to rendering."
en: Geometry
it: Geometria

note: "Pertaining to an entire document, file, or program rather than to a restricted segment of it. "
en: Global
it: Globale

note: "The Global Menu provides a fixed menu that you can open from various places in the desktop, including the <B>Main Menu</B> button and any panel. "
en: Global Menu
it: Menu Globale

note: "The icon associated with the <B>Main Menu</B> button."
en: GNOME footprint
it: Impronta di GNOME

note: "The default panel that appears along the bottom of your GNOME desktop when you log on for the first time."
en: GNOME Panel
it: Pannello GNOME

note: "1. To capture graphical image data from a video camera or another full-motion video source and put it into memory. 2. To point to the edge of a window frame, or corner of a window, and   click to take hold of the window. After a grab action you usually drag the object. "
en: Grab
it: Catturare

note: "The rate of change of a quantity with distance."
en: Gradient
it: Gradiente

note: "Synonymous with Chart. A graphic or diagram that displays data or the relationships between sets of data in pictorial rather than numeric form."
en: Graph
it: Grafico

note: "A visual computer environment that represents programs, files, and options with graphical images, such as icons, menus, and dialog boxes on the screen. "
en: Graphical user interface
it: Interfaccia utente grafica

note: "Two sets of lines or linear elements at right angles to each other. A spreadsheet is a grid of rows and columns."
en: Grid
it: Griglia

note: "A collection of elements that can be treated as a whole, such as a collection of records in a database report, or a collection of objects that can be moved and transformed as a single object in a drawing program. Also a collection of users who are referred to by a common name."
en: Group
it: Gruppo

note: "A box in a dialog that groups a set of related dialog elements."
en: group box
it: casella di gruppo

note: "A collection of tools for creating screen widgets such as scrollbars, menus, checkbuttons, etc. in applications. GTK is used by all GNOME applications."
en: Gtk
it: GTK

note: "The blank space or inner margin between two facing pages of a bound document."
en: Gutter
it: Margine interno

note: "A device containing one or more inflexible platters coated with material in which data can be recorded magnetically, together with their read/write heads, the head-positioning mechanism, and the spindle motor in a sealed case that protects against outside contaminants."
en: Hard Disk
it: Disco rigido

note: "1. In word processing or printing, text that is to appear at the top of pages. 2. Information attached to the beginning of data that contains information about the subsequent dara, such as a block of bytes in communications, a file on a disk, a set of records in a database, or an executable program
en: Header
it: Intestazione

en: Headword
it: Lemma

note: "An item on a menu bar in a graphical user interface that enables the user to access the help feature of the present application. "
en: Help
it: Guida

note: "Using 16 rather than 10 as the base for representing numbers. The hexadecimal system uses the digits 0 through 9 and the letters A through F (uppercase or lowercase) to represent the decimal numbers 0 through 15. "
en: Hex
it: Esadecimale

note: "A file that, in order to protect it from deletion or modification, is not shown in the normal listing of the files contained in a directory. Such a file is often used to store code or data critical to the system configuration."
en: Hidden file
it: File nascosto

note: "To temporarily remove the onscreen display of an application's active window while leaving the application running. "
en: Hide
it: Nascondere

note: "A button that enables you to hide a panel or drawer. You can  also use hide buttons to show hidden panels. Hide buttons appear at either end of  panels and at one end of open drawers. "
en: Hide button
it: Pulsante Nascondi

note: "A type of organization that, like a tree, branches into more specific units, each of which is 'owned' by the higher-level unit immediately above. "
en: hierachy
it: gerarchia

note: "A visual indication that an object is in a special state, as by displaying it in reverse video (light on dark rather than dark on light, and vice versa) or with greater intensity. "
en: Highlight...
it: Evidenziare

note: "A chart consisting of horizontal or vertical bars, the widths or heights of which represent the values of certain data."
en: Histogram
it: Istogramma

note: "A list of the user's actions within a program, such as commands entered in an operating system shell, menus passed through using Gopher, or links followed using a Web browser."
en: History
it: Cronologia

note: "A directory assigned to the user by the system administrator. The home directory is the current directory when the user first logs in, and the user can return to it by entering the command cd (change directory) without a pathname. "
en: Home directory
it: Directory home

note: "1. A document intended to serve as a starting point in a hypertext system, especially the World Wide Web. 2. An entry page for a set of Web pages and other files in a Web site. "
en: Home Page
it: Home page

note: "A computing milieu, usually within an organization, in which only one manufacturer's hardware and one manufacturer's software are used. "
en: Homogeneous environment
it: Ambiente omogeneo

note: "The name of a specific server on a specific network within the Internet."
en: Host name
it: Nome host

note: "Hot-keys are keyboard combinations used to do actions on a computer instead of using the mouse to do the same action. Hot-keys can speed up computer usage. Also known under the name <quote>keyboard shortcut</quote> or <quote>keyboard accelerator</quote>."
en: Hot Key
it: Tasto di scelta

note: "Any of various routines, such as updating the clock or performing garbage collection, designed to keep the system, the environment within which a program runs, or the data structures within a program in good working order."
en: Housekeeping
it: Manutenzione

note: "In the HSB color model, one of the three characteristics used to describe a color. Hue is the attribute that most readily distinguishes one color from other colors. It depends on the frequency of a light wave in the visible spectrum. "
en: Hue
it: Tonalità

note: "A piece of hardware that can be used both for providing data to a computer and for receiving data from it, depending on the current situation. "
en: I/O subsystem
it: Sottosistema di I/O

note: "A small picture used within a graphical user interface to indicate  a program, file, or other part of a computer system."
en: Icon
it: Icona

note: "A dialog element that you use to choose an icon. When you click  on an icon selector button the icon selector dialog is displayed."
en: Icon selector button
it: Pulsante del Selettore icone

note: "A dialog that you use to select an icon. When you click on an icon selector button the icon selector dialog is displayed."
en: Icon selector dialog
it: Finestra Selettore icone

note: "Any text string used as a label, such as the name of a procedure or a variable in a program or the name attached to a hard disk or floppy disk. "
en: Identifier
it: Identificatore

note: "1. Operational but not in use. 2. Waiting for a command."
en: Idle
it: Inattivo

note: "Not allowed, or leading to invalid results. For example, an illegal character in a word processing program would be one that the program cannot recognize; an illegal operation might be impossible for a program or system because of built-in constraints. "
en: Illegal
it: Non valido

note: "A stored description of a graphic picture, either as a set of brightness and color values of pixels or as a set of instructions for reproducing the picture. "
en: Image
it: Immagine

note: "The process of getting an application into operation."
en: Implementation
it: Implementazione

note: "To bring information from one system or program into another. "
en: Import
it: Importare

note: "In an environment capable of displaying multiple on-screen windows, any window other than the one currently being used for work. "
en: Inactive window
it: Finestra inattiva

en: Increase
it: Aumentare

note: "An update of those files only that have changed since a specific date."
en: Incremental update
it: Aggiornamento incrementale

note: "Displacement of the left or right edge of a block of text in relation to the margin or to other blocks of text. "
en: Indent
it: Rientro

note: "A listing of keywords and associated data that point to the location of more comprehensive information, such as files and records on a disk or in a database."
en: Index
it: Indice

note: "A dial or light that displays information about the status of a device, such as a light connected to a disk drive that glows when the disk is being accessed."
en: Indicator
it: Indicatore

note: "The meaning of data as it is intended to be interpreted by people. Data consists of facts, which become information when they are seen in context and convey meaning to people. "
en: Information
it: Informazioni

note: "The process of assigning initial values to variables and data structures in a program to prepare them for operation."
en: initialization
it: inizializzazione

en: insensitive version
it: Versione non sensibile

note: "A blinking vertical bar on the screen, such as in graphical user interfaces, that marks the location at which inserted text will appear. "
en: Insertion point
it: Punto di inserimento

note: "To set in place and prepare for operation. Operating systems and application programs commonly include a disk-based installation, or setup, program that does most of the work of preparing the program to work with the computer, printer, and other devices. "
en: Install
it: Installare

note: "A register (small, high-speed memory circuit within a microprocessor) that contains the address (location) of the instruction to be executed next in the program sequence."
en: instruction pointer
it: puntatore istruzione

note: "The conversational exchange of input and output, as when a user enters a question or command and the system immediately responds. "
en: Interaction
it: Interazione

en: Intercept
it: Intercettare

note: "1. The point at which a connection is made between two elements so that they can work with each other or exchange information. 2. Software that enables a program to work with the user (the user interface, which can be a command-line interface, menu-driven, or a graphical user interface), with anoth
en: Interface
it: Interfaccia

en: Internal bug
it: Bug interno

note: "An error pertaining to the main program code"
en: Internal error
it: Errore interno

en: International
it: Internazionale

note: "An operator in relational algebra, used in database management. Given two relations (tables), A and B, that have corresponding fields (columns) containing the same types of values, then INTERSECT A, B builds a third relation containing only those tuples (rows) that appear in both A and B."
en: Intersect
it: Intersezione

en: Interval
it: Intervallo

en: Intuitive
it: Intuitivo

note: "Erroneous or unrecognizable because of a flaw in reasoning or an error in input. "
en: Invalid
it: Non valido

note: "To reverse something or change it to its opposite. For example, to invert the colors on a monochrome display means to change light to dark and dark to light. "
en: Invert
it: Invertire

note: "The reversal of light and dark in the display of selected characters on a video screen. "
en: Invert Selection
it: Selezione inversa

en: Invisible
it: Invisibile

note: "A unique address assigned to each computer connected to  the <link linkend='internet'>Internet</link> or a local  network. Has the form <systemitem>a.b.c.d</systemitem>, where a,b,c,d are numbers from 0 to 255, subject to a number of rules  and convention. All communication between computers on the
en: IP Address
it: Indirizzo IP

note: "A replaceable disk drive developed by Iomega fpr storing large quantities of data (500MB)."
en: Jaz Drive
it: Unità Jaz

note: "A specified amount of processing performed as a unit by a computer. "
en: Job
it: Processo

note: "1. To align vertically. 2. To align lines of text evenly along both the left and right margins of a column by inserting extra space between the words in each line. "
en: Justify
it: Giustificare

note: "On a keyboard, the combination of a plastic keycap, a tension mechanism that suspends the keycap but allows it to be pressed down, and an electronic mechanism that records the key press and key release. "
en: Key
it: Tasto

note: "A hardware unit with a set of switches that resembles a typewriter keyboard and that conveys information from a user to a computer or data communications circuit. "
en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keymap control
it: Controllo mappa caratteri

note: "1. A characteristic word, phrase, or code that is stored in a key field and is used to conduct sorting or searching operations on records in a database. 2. Any of the set of words that composes a given programming language or set of operating-system routines."
en: Keyword
it: Parola chiave

note: "To stop or abort a process in a program or operating system. "
en: Kill
it: Interrompere

note: "An application of such popularity and widespread standardization that it fuels sales of the hardware platform or operating system for which it was written. "
en: Kill app
it: Applicazione killer

note: "An identifier. A label can be a physical item, such as a stick-on tag used to identify disks and other computer equipment, or an electronic label added to floppy disks or hard disks. It can also be a word, symbol, or other group of characters used to identify a file, a storage medium, an element de
en: Label
it: Etichetta

note: "A horizontal print orientation in which text or images are printed 'sideways'-s greater than the height. "
en: Landscape
it: Orizzontale

note: "Any artificial language that can be used to define a sequence of instructions that can ultimately be processed and executed by the computer. "
en: Language
it: Linguaggio

note: "A symbol by which a program or application can be started."
en: launch icon
it: icona di avvio

note: "A program that organizes frequently used applications and programs and that allows the user to execute/start them with a single mouse click."
en: Launcher
it: Programma di avvio

note: "1. The protocol or protocols operating at a particular level within a protocol suite, such as IP within the TCP/IP suite. Each layer is responsible for providing specific services or functions for computers exchanging information over a communications network (such as the layers in the ISO/OSI refe
en: Layer
it: Livello

note: "Press and release the left mouse button on an item once. Use this term when you want to avoid ambiguity when describing an action that also involves a middle-click or a right-click."
en: left-click on
it: fare clic con il pulsante sinistro su

note: "The mouse button under the first finger of the right hand in a mouse  configured for right-hand use."
en: left mouse button
it: pulsante sinistro del mouse

note: "A paper format."
en: Legal
it: Legale

note: "The number of linear units of storage space occupied by an object, such as a file on disk or a data structure in a program."
en: Length
it: Lunghezza

note: "A paper format"
en: Letter
it: Lettera

note: "In programming, a collection of routines stored in a file. "
en: Library
it: Libreria

note: "A legal contract between a software provider and a user specifying the rights of the user regarding the software. "
en: License agreement
it: Contratto di licenza

en: Light precipitation
it: Leggera precipitazione

en: Limits
it: Limiti

note: "1. Any wire or wires, such as power lines and telephone lines, used to transmit electrical power or signals. 2. In communications, a connection, usually a physical wire or other cable, between sending and receiving (or calling and called) devices, including telephones, computers, and terminals. 3. 
en: Line
it: Linea

en: line arguments
it: argomenti del comando

en: linear transfer
it: trasferimento lineare

note: "To connect two elements in a data structure by using index variables or pointer variables. A connection between an element in a hypertext document, such as a word, phrase, symbol, or image, and a different element in the document, another document, a file, or a script."
en: Link
it: Collegare

note: "A dialog element that you use to select one of several items. A list box has no drop-down feature."
en: list box
it: casella di riepilogo

note: "To place information from storage into memory for processing, if it is data, or for execution, if it is program code."
en: load
it: caricare

note: "1. In communications, a device that can be accessed directly rather than by means of a communications line. 2. In information processing, an operation performed by the computer at hand rather than by a remote computer. "
en: Local
it: Locale

note: "A number specifying a location or address in memory where data is stored. "
en: Location
it: Posizione

note: "1. A software security feature that requires a key or dongle in order for the application to run correctly. 2. A mechanical device on some removable storage medium (for example, the write-protect notch on a floppy disk) that prevents the contents from being overwritten."
en: Lock
it: Blocco

note: "A record of transactions or activities that take place on a computer system. "
en: Log
it: Registro

note: "Based on true and false alternatives as opposed to arithmetic calculation of numeric values. "
en: Logical
it: Logico

en: Look
it: Aspetto

note: "A function, often built into spreadsheet programs, in which a previously constructed table of values called a lookup table is searched for a desired item of information. "
en: Lookup
it: Ricerca

note: "A set of statements in a program executed repeatedly, either a fixed number of times or until some condition is true or false. "
en: Loop
it: Ciclo

note: "A computer system facility that enables sending and holding messages via the computer."
en: Mail
it: Posta

note: "An application which a user reads and sends their e-mail with. Also called Mail User Agent (MUA)."
en: Mail Client
it: Client di posta

en: Mail server
it: Server di posta

note: "A disk storage area assigned to a network user for receipt of electronic messages. "
en: Mailbox
it: Casella postale

note: "The set of statements in a computer program at which execution of the program begins and that invokes the subroutines of the program."
en: Main body
it: Corpo principale

note: "The Main Menu provides a configurable access point to all of the main command menus and submenus in the GNOME desktop."
en: Main Menu
it: Menu principale

note: "The <B>Main Menu</B> button opens the Main Menu. The default appearance of the <B>Main Menu</B> button in panels and menus is a stylized footprint icon."
en: Main Menu button
it: Pulsante del menu principale

note: "Online documentation for UNIX commands and programs and the UNIX library routines available for use in C programs. These documents, also found in the UNIX Programmer's Manual, can be displayed on a user's terminal or printed using the command man."
en: Man Pages
it: Pagine man

note: "Any program that is designed to perform a certain set of housekeeping tasks related to computer operation, such as the maintenance of files. "
en: Manager
it: Gestione

en: Manual
it: Manuale

note: "A documentation resource commonly provided with UNIX programs. Manual pages typically contain concise technical listings of available command line options and other settings which affect the running of the program. Can be viewed using GNOME Help Browser or by typing commandname on the command line.
en: Manual page
it: Pagine man

note: "In printing, those portions of a page-top, bottom, and sides-outside the main body of text."
en: Margins
it: Margini

note: "1. In applications and data storage, a symbol or other device used to distinguish one item from others like it. 2. In digital transmission, the state of a communications line (positive or negative) corresponding to a binary 1. "
en: Mark
it: Segno

note: "The process of testing whether two data items are identical or of finding a data item that is identical to a key. "
en: matching
it: corrispondenza

note: "To enlarge a window to fill your desktop to the maximum area allowed, constrained by other desktop elements such as panels. You can maximize windows vertically, horizontally, or both."
en: maximise
it: ingrandire

note: "The physical material, such as paper, disk, and tape, used for storing computer-based information. "
en: media type
it: tipo di supporto

note: "The value in a series of observed values that has exactly as many observed values above it as there are below."
en: Median
it: Mediana

en: Meeting
it: Riunione

note: "A device where information can be stored and retrieved. In the most general sense, memory can refer to external storage such as disk drives or tape drives; in common usage, it refers only to a computer's main memory."
en: Memory
it: Memoria

note: "The bar at the top of a window that includes the menus for an application."
en: menu bar
it: barra dei menu

note: "A special panel which is different in appearance from the GNOME Panel, but which provides the similar functionality. The Menu Panel includes textual rather  than graphical menus."
en: Menu Panel
it: Pannello dei menu

note: "The title at the top of the menu when you open the menu. You can right-click on the menu title to open a popup menu."
en: menu title
it: titolo del menu

note: "The left side of the Menu Editor window where you select a menu to work with."
en: menu tree pane
it: riquadro struttura menu

note: "To combine two or more items, such as lists, in an ordered way and without changing the basic structure of either. "
en: Merge
it: Unire

note: "Information generated by an application that informs the user about the status of a process."
en: Message
it: Messaggio

note: "Data about data. For example, the title, subject, author, and size of a file constitute metadata about the file. "
en: Metadata
it: Metadati

note: "The mouse button under the second finger of the right hand in a mouse  configured for right-hand use."
en: middle mouse button
it: pulsante centrale del mouse

note: "A 'type' of the file, describing what kind of data and in which format this file contains; for example, MIME type <filename>image/jpeg</filename> is used for graphic files in JPEG format. Used by many applications (such as file manager) to determine what The acronym MIME stands for Multipurpose Int
en: Mime Type
it: Tipo MIME

en: mini icons
it: mini icone

note: "1. In a graphical user interface, to hide a window without shutting down the program responsible for the window. 2. To reduce a window to a button on the Tasklist applet. If you minimize a window and do not have the Tasklist applet on one of your panels, use the tasklist on the Desk Guide applet to
en: Minimize
it: Ridurre a icona

en: minor faults
it: errori secondari

note: "In multimedia applications, a device used to simultaneously combine and blend several inputs into one or two outputs."
en: mixer device
it: mixer

note: "The value of a series of observed values that is the most frequently observed, as exhibited by a frequency-distribution curve."
en: Modal (value)
it: Modale (valore)

note: "The operational state of a computer or a program. "
en: Mode
it: Modalità

note: "A mathematical or graphical representation of a real-world situation or object. Models can generally be changed or manipulated so that their creators can see how the real version might be affected by modifications or varying conditions. "
en: Model
it: Modello

note: "A key on the keyboard that, when held down while another key is pressed, changes the meaning of the keystroke or performs an action. "
en: Modifier
it: Modificatore

note: "To modify is typically a small-scale activity. By contrast, to   configure is a larger scale activity. You usually use the term modify to refer to desktop objects. For example, you can modify the hiding policy of a panel. To modify means to make smaller adjustments to an item. These changes  are ty
en: Modify
it: Modificare

note: "1. In programming, a collection of routines and data structures that performs a particular task or implements a particular abstract data type. 2. In hardware, a self-contained component that can provide a complete function to a system and can be interchanged with other modules that provide similar 
en: Module
it: Modulo

note: "A monitor that displays images in only one color: black on white "
en: monochrome
it: monocromatico

note: "A command instructing the operating system to incorporate contents of a <link linkend='device'>device</link> (such as a hard drive or a CD-ROM) into the system's link <link linkend='filesystem'>file system</link>. Requires the device name (e.g. <filename>/dev/cdrom</filename>) and the mount point, 
en: Mount
it: Attivare

note: "An small icon (usually an arrow) used to indicate the position of the mouse on the <link linkend='desktop'>desktop</link>."
en: Mouse Cursor
it: Cursore del mouse

note: "A command or instruction to transfer information from one location to another. "
en: Move
it: Spostare

note: "The pane on the left-hand side of a Nautilus window. The navigation pane displays information about the current file or folder. The navigation pane also includes tabs that provide additional functionality."
en: navigation pane
it: riquadro di navigazione

note: "See: Binomial distribution"
en: Negative Binomial
it: Binomiale negativa

en: Netmask
it: Maschera

note: "A group of computers and associated devices that are connected by communications facilities. "
en: Network
it: Rete

en: News Site
it: Sito di news

note: "An addressable point on a network. A device, such as a client computer, a server, or a shared printer, that is connected to the network and is capable of communicating with other network devices. "
en: node
it: nodo

note: "In statistics, a type of function that describes the probabilities of the possible values of a random variable. "
en: Normal distribution
it: Distribuzione normale

note: "A window displayed when an application generates a warning or error message that requires action before the user can proceed."
en: Notice
it: Avviso

en: Notification
it: Notifica

en: Number
it: Numero

en: Number Converter
it: Convertitore di numeri

en: Number Theory
it: Teoria dei numeri

en: Numbered List
it: Elenco numerato

note: "Pertaining to the digits 0 to 9."
en: Numeric
it: Numerico

note: "Output from a compiler or an assembler, that was translated from the source code of a program and is itself executable machine code or is suitable for processing to produce excutable machine code. "
en: Object code
it: Codice oggetto

note: "Describing a style of text created by slanting a roman font to simulate italics."
en: oblique
it: obliquo

en: Observations
it: Osservazioni

note: "No longer required or outdated."
en: Obsolete
it: Obsoleto

note: "In reference to a computing device or a program, unable to communicate with or be controlled by a computer. In reference to one or more computers, being disconnected from a network. "
en: Offline
it: Disconnesso

note: "In reference to a computing device or a program, activated and ready for operation; connected to or being controlled by a system. "
en: Online
it: Connesso

note: "Reciprocal of transmission ratio."
en: Opacity
it: Opacità

note: "1. Being accessible. 2. Use this verb to describe opening any user interface component."
en: Open
it: Aperto

note: "Refers to software for which both the executable files and the source code can be freely redistributed and re-used in other products. This term was introduced by <ulink type='http' url='http://www.opensource.org/'>Open Source Intiative</ulink>; it is very close, but not identical to the notion of <
en: Open Source
it: Open source

note: "The menu at the extreme right of the Menu Panel that enables you to give focus to a window. You can give focus to a window in any workspace. Unlike other panel objects, you cannot move the Open Windows menu."
en: Open Windows menu
it: menu Finestre aperte

note: "The software that controls the allocation and usage of hardware resources such as memory, central processing unit (CPU) time, disk space, and peripheral devices. "
en: Operating System
it: Sistema operativo

note: "1. A specific action carried out by a computer in the process of executing a program. 2. In mathematics, an action performed on a set of entities that produces a new entity. "
en: Operation
it: Operazione

note: "Accepted but not required by a command or system."
en: optional
it: opzionale

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. Functionality or parameter that you can select in a dialog. An option can be either on or off. An option is usually represented by a check box. "
en: option
it: opzione

note: "1. In computing, the relative significance of a digit or byte. High-order refers to the most significant (usually leftmost) digit or byte; low-order refers to the least significant (usually rightmost) digit or byte. 2. The sequence in which arithmetic operations are performed."
en: Order
it: Ordine

note: "The way text or images are printed, i.e. either lengways or sideways."
en: Orientation
it: Orientamento

note: "The location of the Cartesian coordinates from which the axes that define 2-D and 3-D-space originate. This is the location (0,0)."
en: Origin
it: Origine

en: Outline
it: Struttura

note: "A text-entry mode in which newly typed characters replace existing characters under or to the left of the cursor insertion point. "
en: Overwrite
it: Sovrascrivere

note: "The person who created a file or directory. "
en: Owner
it: Proprietario

note: "To store information in a more compact form. "
en: Pack
it: Comprimere

note: "A computer application consisting of one or more programs created to perform a particular type of work or grouped for modular installation."
en: Package
it: Pacchetto

note: "1. A unit of information transmitted as a whole from one device to another on a network. 2. In packet-switching networks, a transmission unit of fixed maximum size."
en: Packet
it: Pacchetto

note: "In data storage, the addition of one or more bits, usually zeros, to a block of data in order to fill it, to force the actual data bits into a certain position, or to prevent the data from duplicating a bit pattern that has an established meaning, such as an embedded command."
en: Padding
it: Spaziatura interna celle

note: "1. In word processing, the text and display elements to be printed on one side of a sheet of paper. 2. A fixed-size block of memory (8192 contiguous byte locations). 2.  A Web-page."
en: Page
it: Pagina

en: Pager
it: Cercapersone

note: "In paint programs, a collection of drawing tools, such as patterns, colors, brush shapes, and different line widths."
en: Palette
it: Tavolozza

note: "The pane on the right-hand side of a Nautilus window. Nautilus displays your files and folders in the view pane. When you access a web page, Nautilus displays the page in the view pane."
en: Pane
it: Riquadro

note: "A control area. An area on your desktop from which you can run special programs, applications, and applets."
en: panel
it: pannello

note: "The menu that appears when you choose Panel from the Global Menu."
en: Panel menu
it: menu Pannello

en: Panelize
it: Pannellizzare

note: "In programming, a value that is given to a variable before an expression is evaluated by a program. A parameter can be text, a number, or an argument name assigned to a value that is passed from one routine to another. "
en: Parameter
it: Parametro

en: Parcel
it: Pacco

note: "To break input into smaller chunks so that a program can act upon the information."
en: Parse
it: Analizzare

note: "Hard disks and other similar devices can be 'divided' into parts which, for all practical purposes, can be used as separate disks; these parts are called partitions. For example, you can create partitions of differrent types (e.g., FAT32 used by Windows and ext2 used by Linux) on the same disk, for
en: Partition
it: Partizione

note: "To insert text or a graphic that has been cut or copied from one document into a different location in the same or a different document. "
en: Paste
it: Incollare

note: "1. In communications, a link between two nodes in a network. 2. A route through a structured collection of information. 3. In file storage, the route followed by the operating system through the directories to a file. "
en: Path
it: Percorso

note: "Objects with meaningful regularities."
en: Pattern
it: Motivo

en: Peak indicator
it: Indicatore di picco

note: "Statistical concept to describe the correlation coefficient between two variants."
en: Pearson Correlation
it: Correlazione di Pearson

en: pending signals
it: segnali in sospeso

note: "The length of time required for an oscillation to complete one full cycle. "
en: Period
it: Periodo

en: Periodic
it: Periodico

note: "A program in Perl is known as a script. "
en: Perl Script
it: Script Perl

note: "In a networked or multiuser computer environment, the ability of a particular user to access a particular resource (to read, write, and execute its contents) by means of his or her user account. Permissions are granted by the system administrator."
en: Permission
it: Autorizzazione

note: "Memory actually present in the system, as opposed to virtual memory. "
en: physical memory
it: memoria fisica

en: picker button
it: pulsante di selezione

en: Picker Settings
it: Impostazioni per la selezione

en: Pilot device
it: Dispositivo pilota

en: Place
it: Posizionare

en: Play
it: Riprodurre

note: "1. A unit of measure used in printing, equal to approximately 1/72 of an inch. Character height and the amount of space (leading) between lines of text are usually specified in points. 2. A single pixel on the screen, identified by its row and column numbers."
en: Point
it: Punto

note: "To position the pointer over a particular object or location without clicking."
en: point to
it: puntare su, spostare il puntatore su

note: "A mathematical curve often used in statistics and simulation to represent the likelihood of some event occurring  when the average likelihood is known. "
en: Poisson distribution
it: Distribuzione di Poisson

en: Policy
it: Criteri

note: "Any two-dimensional closed (planar) shape composed of connected line segments (vectors), such as a hexagon, an octagon, or a triangle. "
en: Polygon
it: Poligono

note: "An open shape consisting of multiple connected segments. Polylines are used in CAD and other graphics programs. "
en: Polyline
it: Poligono aperto

en: Pooled Variance
it: Varianza del gruppo

note: "A menu that opens when you right-click or middle-click on an object. A popup menu usually provides commands that are relevant to the object that you click on."
en: popup menu
it: menu popup

note: "An interface through which data is transferred between a computer and other devices (such as a printer, mouse, keyboard or monitor), a network, or a direct connection to another computer. "
en: port
it: porta

note: "A vertical print orientation in which the page or screen image is taller than it is wide. "
en: Portrait
it: Verticale

note: "The server and associated storage and mail handling services that provide the centralized location for collection and distribution of e-mail over a network."
en: Post Office
it: Ufficio postale

note: "A device or a software routine, such as a linker, that operates on data manipulated first by another processor. "
en: Post Processor
it: Post-processore

note: "Synonym for Mailbox"
en: Postal Box
it: Casella postale

en: power management
it: risparmio energia

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefix
it: Prefisso

note: "Use this verb to describe keyboard input."
en: press
it: premere

note: "Describes the indented appearance of a button."
en: pressed in
it: premuto

note: "In word processors and other applications, the feature that formats a document for printing but displays it on the video monitor rather than sending it directly to the printer."
en: Preview
it: Anteprima

note: "For pigments these are red, yellow and blue."
en: Primary Colors
it: Colori primari

note: "In computing, to send information to a printer. "
en: Print
it: Stampare

note: "The area on the paper, excluding margins, where the printer can print data."
en: Print area
it: Area di stampa

note: "A computer peripheral that puts text or a computer-generated image on paper or on another medium, such as a transparency film. "
en: Printer
it: Stampante

note: "The relative ranking of items. Items with a higher priority have precedence in receiving the attention of the microprocessor and the use of system resources. "
en: Priority
it: Priorità

note: "The concept that a user's data, such as stored files and e-mail, is not to be examined by anyone else without that user's permission. "
en: Privacy
it: Riservatezza

note: "One of two keys in public key encryption. The user keeps the private key secret and uses it to encrypt digital signatures and to decrypt received messages.  "
en: Private key
it: Chiave privata

note: "Messages that have been encrypted to prevent them being read by anybody but the intended recipient."
en: Private Messages
it: Messaggi privati

note: "A set of special permissions granted to a  user to perform various operations on a system."
en: privileges
it: privilegi

en: Problem
it: Problema

note: "A task run by the operating system. UNIX is a multitasking sytem, so at any given moment there are many processes running. Usually, each command or application you start is run as a new process; some applications may run several processes. In addition, th. Each process has a unique ID number  (<acr
en: Process
it: Processo

note: "The unique identification numer of a programm or part of a program."
en: Process ID
it: ID processo

en: Processor
it: Processore

note: "A sequence of instructions that can be executed by a computer. "
en: Program
it: Programma

en: Progress
it: Avanzamento

note: "An indicator which shows the status of a process."
en: Progress Bar
it: Barra di avanzamento

en: project
it: progetto

note: "Travel of a signal, such as an Internet packet, from its source to one or more destinations. "
en: Propagation
it: Propagazione

note: "A characteristic or parameter of an object or device. Properties of a file, for example, include type, size, and creation date. "
en: Properties
it: Proprietà

note: "A set of characters in a particular style and size in which a variable amount of horizontal space is allotted to each letter or number. "
en: Proportional font
it: Carattere proporzionale

note: "Safeguarded against accidental erasure or change or from unwanted inspection of others."
en: Protected
it: Protetto

en: protected workbooks
it: cartelle di lavoro protette

en: Protection
it: Protezione

note: "A set of rules or standards designed to enable computers to connect with one another and to exchange information with as little error as possible. "
en: Protocol
it: Protocollo

en: Provision
it: Disposizione

note: "A firewall component that manages Internet traffic to and from a local area network (LAN) and can provide other features, such as document caching and access control. "
en: proxy server
it: server proxy

en: Public
it: Pubblico

note: "One of two keys in public key encryption. The user releases this key to the public, who can use it for encrypting messages to be sent to the user and for decrypting the user's digital signature. "
en: Public Key
it: Chiave pubblica

note: "A line or list formed by items in a system waiting for service. "
en: Queue
it: Coda

note: "1. An FTP command that instructs the server to drop the current connection with the client from which it received the command. 2. A command in many applications for exiting the program."
en: Quit
it: Uscire

en: Quoting
it: Quotazione

en: Radar map
it: Mappa radar

note: "In graphical user interfaces, a means of selecting one of several mutually exclusive options, usually within a dialog box. A radio button appears as a small circle that, when selected, has a smaller, filled circle inside it. "
en: Radio Button
it: Pulsante di scelta

note: "Specifically, a reference to an arbitrary or unpredictable situation or event. "
en: Random
it: Casuale

note: "A block of cells selected for similar treatment in a spreadsheet. "
en: Range
it: Intervallo

en: Rank
it: Rango

note: "Specified limit to operating conditions, e.g. current rating."
en: Rating
it: Valore nominale

en: Ratio
it: Rapporto

note: "Unprocessed, typically unformatted, data, such as a stream of bits that has not been filtered for commands or special characters. "
en: Raw data
it: Dati non elaborati

en: Raw memory
it: Memoria raw

en: Readout
it: Lettura

en: ready...
it: pronto

note: "See Physical memory."
en: Real Memory
it: Memoria reale

en: real path
it: percorso reale

note: "Relating to a time frame imposed by external constraints. Real-time operations are those in which the machine's activities match the human perception of time."
en: Real time
it: Tempo reale

note: "To restart a computer by reloading the operating system. "
en: Reboot
it: Riavviare

note: "Synonymous with Sensitivity."
en: Receptivity
it: Ricettività

note: "To accept data from an external communications system, such as a local area network (LAN) or a telephone line, and store the data as a file."
en: Receive
it: Ricevere

note: "1. A data structure that is a collection of fields (elements), each with its own name and type. 2. To retain or write information, usually in a file."
en: Record
it: Registrare

note: "A parallelogram whose angles are right angles."
en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Recurrence
it: Ricorrenza

note: "The ability of a routine to call itself. Recursion enables certain algorithms to be implemented with small, simple routines."
en: Recursion
it: Ricorsione

en: Redisplay
it: Rivisualizzare

note: "This reverses the effect of the last undo operation on an object."
en: Redo
it: Ripetere

note: "1. To retrace a video screen at frequent intervals. 2. To recharge dynamic random access memory chips (DRAMs) so that they continue to retain the information stored in them. "
en: Refresh
it: Aggiornare

note: "An area dedicated to or reserved for a particular purpose. "
en: Region
it: Regione

note: "In statistics, an analysis of the degree to which variations in an independent variable affect a dependent variable (a variable whose value depends on the value of another variable)."
en: Regression analysis
it: Analisi della regressione

en: regular
it: regolare

note: "A pattern representaing a class of character strings."
en: Regular expression
it: Espressione regolare

note: "To govern by a set of rules or to require the adherence to standards."
en: Regulate
it: Regolare

en: Relationship
it: Relazione

note: "1. A particular version of a piece of software, most commonly associated with the most recent version. 2. A version of a product that is available in general distribution. "
en: Release
it: Versione

note: "Not in the immediate vicinity, as a computer or other device located in another place and accessible through some type of cable or communications link."
en: Remote
it: Remoto

note: "To delete an item that you can restore."
en: Remove
it: Rimuovere

note: "A command in most file transfer protocol (FTP) clients and in many other systems that allows the user to assign a new name to a file or files."
en: Rename
it: Rinominare

note: "A command that causes all information  to be repeated."
en: Repeat
it: Ripetere

note: "To put new data in the place of other data, usually after conducting a search for the data to be replaced. "
en: Replace
it: Sostituire

note: "The presentation of information about a given topic, typically in printed form. Reports prepared with computers and appropriate software can include text, graphics, and charts."
en: Reports
it: Rapporti

en: reserved blocks
it: blocchi riservati

note: "To restart a computer without turning off its power."
en: Reset
it: Reimpostare

note: "Computer programs or data are resident as long as they remain on a certain storage device."
en: Resident
it: Residente

en: Resident memory
it: Memoria residente

en: Residual
it: Residuo

note: "To make an object or space larger or smaller. "
en: Resize
it: Ridimensionare

note: "A measurement indicating the height and width of the visible screen of a computer in pixels."
en: Resolution
it: Risoluzione

note: "The data structures, templates, definition procedures, management routines, icon maps, and so forth associated with a particular resource, such as a menu, window, or dialog box. "
en: Resource element
it: Elemento della risorsa

note: "Synonym of Reboot."
en: Restart
it: Riavviare

note: "To restore a minimized or maximized window to the dimensions that the window had before you minimized or maximized the window."
en: Restore
it: Ripristinare

note: "To take up a process exactly where it had benn interrupted or stopped."
en: Resume
it: Riprendere

note: "To obtain a specific requested item or set of data by locating it and returning it to a program or to the user. "
en: Retrieve
it: Recuperare

note: "mc.pot"
en: Retry
it: Riprovare

note: "The reversal of light and dark in the display of selected characters on a video screen. "
en: Reverse video
it: Video inverso

note: "To return to the last saved version of a document. "
en: Revert
it: Ripristinare

note: "Press and release the right mouse button on an item once. "
en: right-click on
it: fare clic con il pulsante destro su

note: "The mouse button under the third finger of the right hand in a mouse configured for right-hand use. "
en: right mouse button
it: pulsante destro del mouse

note: "The top level directory of a UNIX file system, containing all other files and directories. Root directory is denoted by a single slash (<filename>/</filename>)."
en: Root Directory
it: Directory radice

note: "A menu that you can use to navigate between windows and workspaces."
en: Root menu
it: menu radice

note: "The background of an X11 desktop, in which background images (<quote>wallpaper</quote>) or running programs may be displayed."
en: Root Window
it: Finestra radice

note: "To turn a model or other graphical image so that it is viewed at a different angle."
en: Rotate
it: Ruotare

note: "A series of items arranged horizontally."
en: Row
it: Riga

note: "A file containing in it in a packed form all the files comprising an application (executable files, documentation, configuration, etc.), plus some extra information about the application, such as a brief description and dependency information. The RPM for. RPM format was developed by <ulink type='h
en: RPM package
it: Pacchetto RPM

note: "To execute a program, script, or application from the command line."
en: Run
it: Eseguire

en: Sample
it: Esempio

note: "In statistics, gathering data from a representative subset of a larger group.  2. The conversion of analog signals to digital format. 3. The frequency with which samples of a physical variable, such as sound, are taken."
en: Sampling
it: Campionamento

note: "In color graphics and printing, the amount of color in a specified hue. "
en: Saturation
it: Saturazione

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: Save
it: Salvare

note: "Of or relating to the characteristic of a piece of hardware or software or a network that makes it possible for it to expand-or shrink-to meet future needs and circumstances. "
en: Scalable
it: Scalabile

note: "A factor, coefficient, or variable consisting of a single value (as opposed to a record, an array, or some other complex data structure). "
en: Scalar
it: Scalare

note: "A horizontal or vertical line on a graph that shows minimum, maximum, and interval values for the data plotted."
en: Scale
it: Scala

note: "The amount by which a graphical image is enlarged or reduced."
en: Scaling Factor
it: Fattore di scala

note: "In optical technologies, to move a light-sensitive device across an image-bearing surface such as a page of text, converting the light and dark areas on the surface to binary digits that can be interpreted by a computer."
en: Scan
it: Digitalizzare

note: "An operating-system process that starts and ends tasks (programs), manages concurrently running processes, and allocates system resources. "
en: schedule manager
it: Gestione pianificazione

note: "A floating-point method of representing a number, especially a very large or very small one, in which numbers are expressed as products consisting of a number between 1 and 10 multiplied by a power of 10. "
en: Scientific notation
it: Notazione scientifica

note: "The physical monitor device of a computer, consisting of a cathode ray tube, liquid crystal display, or similar means of displaying pixels; the visible picture displayed on the monitor."
en: Screen
it: Schermo

note: "A program which blanks the screen or displays pretty or entertaining graphics after a period of inactivity on the console.  Originally intended to prevent burn-in of images on older cathode-ray tubes, screensavers are now used primarily for entertainment purposes or to lock an unused terminal, requ
en: Screen Saver
it: Salvaschermo

note: "To move a document or other data in a window in order to view a particular portion of the document. "
en: Scroll
it: Scorrere

note: "In some graphical user interfaces, a vertical or horizontal navigation bar at the side or bottom of a display area that can be used with a mouse for moving around in that area. A scrollbar contains an arrow at both ends that you click on to move through window or list box. A scrollbar also contains
en: Scrollbars
it: Barre di scorrimento

note: "The process of seeking a particular file or specific data. "
en: Search
it: Cercare

en: Search Domains
it: Domini di ricerca

note: "The string of characters to be matched in a search-typically a text string."
en: search string
it: stringa di ricerca

note: "Colors produced by mixing primary colors."
en: Secondary Colors
it: Colori secondari

note: "A communications link that has been protected against unauthorized access, operation, or use by means of isolation from the public network, encryption, or other forms of control. "
en: Secure channel
it: Canale di sicurezza

en: Secure keyboard
it: Tastiera sicura

note: "Protection of a computer system or network and its data from harm or loss. "
en: Security
it: Sicurezza

note: "A section of a program that, when compiled, occupies a contiguous address space and that is usually position independent; that is, it can be loaded anywhere in memory. "
en: Segment
it: Segmento

note: "A program crash. More precisely, this is what happens when a program tries to access resources which do not belong to it; in such a case, for security reasons the operating system immediately kills the offending program. Segfaults are almost always caused by bugs in the program."
en: Segmentation Fault
it: Errore di segmentazione

note: "1. In general computer use, to specify a block of data or text on screen as the object on which an action is to be performed. Selected objects usually appear highlighte. In information processing, to choose from a number of options or alternatives. 2. To pick an item that assigns a behavioral chara
en: Select
it: Selezionare

note: "Use to describe the on or off state of a binary choice in a dialog. "
en: selected/unselected
it: selezionato/non selezionato

note: "In applications, the highlighted portion of an on-screen document. "
en: Selection
it: Selezione

note: "To transmit a message or file through a communications channel."
en: Send
it: Inviare

en: Sense
it: Rilevare

note: "Capable ot receiving stimuli."
en: Sensitive
it: Sensibile

note: "A punctuation character used to delimit charater strings."
en: Separator
it: Separatore

note: "1. The time during which a program is running. In most interactive programs, a session is the time during which the program accepts input and processes information. 2. In communications, the time during which two computers maintain a connection. "
en: Session
it: Sessione

note: "1. To change the value of a bit to 1. 2. To establish a particular condition."
en: Set
it: Impostare

note: "Controls for choosing predetermined values."
en: Settings
it: Impostazioni

note: "1. A computer along with all its devices. 2. The procedures involved in preparing a software program or application to operate within a computer."
en: Setup
it: Installazione

en: Severity
it: Gravità

note: "To reduce a window so that only the titlebar is visible."
en: shade
it: arrotolare

en: shaped text
it: testo formattato

note: "To make files, directories, or folders accessible to other users over a network."
en: Share
it: Condividere

note: "On a local area network, a directory on a disk that is located on a computer other than the one the user is operating and that can be accessed by all users on the network. "
en: Shared Memory
it: Memoria condivisa

note: "A keyboard key that, when pressed in combination with another key, gives that key an alternative meaning; for example, producing an uppercase character when a letter key is pressed. "
en: Shift key
it: Tasto Shift

note: "Use to refer to a faster way to run a command."
en: shortcut command
it: comando abbreviato

note: "A sequence of one or more keys or mouse clicks. The shortcut key provides a quicker and more convenient way to perform an action than the conventional way to perform the same action."
en: shortcut key
it: scelta rapida

en: Show
it: Mostrare

note: "To close a program or operating system in a manner ensuring that no data is lost."
en: Shut Down
it: Chiudere

note: "1. Any electrical quantity, such as voltage, current, or frequency, that can be used to transmit information. 2. A beep or tone from a computer's speaker or a prompt displayed on screen."
en: Signal
it: Segnale

note: "A block of text that an e-mail client or a newsreader automatically places at the end of every message or article before the message or article is transmitted. "
en: signature block
it: blocco della forma

note: "A sequence of data used for identification, such as text appended to an e-mail message or fax. "
en: signature
it: firma

note: "A control in the upper right corner of the frame of a window. When the user clicks on the size box, the window toggles between the size the user has set for it by dragging and the maximum size. "
en: Size box
it: Quadratino di ridimensionamento

note: "The difference between what is and what should be-for example, the misalignment of a page that prevents accurate reproduction, or the difference between input and output when circuits do not respond evenly to a propagated signal."
en: Skewness
it: Asimmetria

en: Skip
it: Ignorare

en: Slant
it: Inclinazione

en: Slashed Cross
it: Croce

note: "1. In a multiprocessing environment, a temporary state of suspension during which a process remains in memory so that some event, such as an interrupt or call from another process, can 'awaken' it. 2. In programming, a state of suspension caused by a loop statement that creates an intentional delay
en: Sleeping
it: Sospeso

note: "A control used to set a value in a continuous range of values and give a visual indication of the setting."
en: slider
it: dispositivo di scorrimento

en: slow terminals
it: terminale lento

note: "A synonym for intelligent. "
en: Smart
it: Intelligente

note: "A terminal that contains a microprocessor and random access memory (RAM) and that does some rudimentary processing without intervention from the host computer.  "
en: Smart terminal
it: Terminale intelligente

note: "1. To eliminate irregularities in statistical data by some process such as continuous averaging or by removing random (irrelevant) values. 2. In graphics, to remove jagged edges from a figure or line. "
en: smooth
it: smussare

note: "A copy of main memory or video memory at a given instant, sent to the printer or hard disk. "
en: Snap
it: Istantanea

en: Snooze
it: Posporre

en: SOCKS Server
it: Server SOCKS

note: "A user-created display object that can be assigned an accelerator key combination and is linked to an operation or process."
en: soft keys
it: combinazione di tasti

en: software bug
it: errore software

note: "A geometric shape or construction that has continuity in length, width, and depth and is treated by a program as if it had both surface and internal substance. "
en: Solid model
it: Modello solido

en: Solid lines
it: Linee solide

note: "To organize data, typically a set of records, in a particular order. "
en: Sort
it: Ordinare

note: "A type of expansion board on PC-compatible computers that allows the playback and recording of sound, such as from a WAV or MIDI file or a music CD-ROM. "
en: sound card
it: scheda audio

note: "In information processing, a disk, file, document, or other collection of information from which data is taken or moved. "
en: Source
it: Origine

note: "Human-readable program statements written by a programmer or developer in a high-level or assembly language that are not directly readable by a computer. Source code needs to be compiled into object code before it can be executed by a computer."
en: Source code
it: Codice sorgente

note: "A character that is entered by pressing the Spacebar on the keyboard and that typically appears on the screen as a blank space."
en: Space character
it: Carattere di spazio

note: "Any character that is not alphabetic, numeric, or the space character (for example, a punctuation character). "
en: Special character
it: Carattere speciale

note: "Use the verb specify to describe more complex methods of inputting information.  In other words use specify when referring to dialog elements such as drop-down combination box, spin box, slider, text box. "
en: Specify
it: Specificare

en: Spell
it: Ortografia

note: "An application that employs a disk-based dictionary to check for misspellings in a document. "
en: Spell Checker
it: Controllo ortografico

note: "A dialog element that allows you to either type a numeric value, or scroll through all possible values for the item. A spin box is similar to a text box with up and down arrows. "
en: spin box
it: casella di selezione

en: Stabilize
it: Stabilizzare

note: "In statistics, a measure of the dispersion of a group of measurements relative to the mean (average) of that group. "
en: Standard deviation
it: Deviazione standard

note: "The process of opening an application. "
en: Start
it: Avviare

note: "The process of starting or resetting a computer. "
en: Startup
it: Avviare

en: startup files
it: file di avvio

note: "The application that takes control of the system when the computer is turned on."
en: Startup Program
it: Programma di avvio

note: "Synonymous with Status"
en: State
it: Stato

note: "The branch of mathematics that deals with the relationships among groups of measurements and with the relevance of similarities and differences in those relationships. "
en: Statistics
it: Statistica

note: "The condition at a particular time of any of numerous elements of computing-a device, a communications channel, a network station, a program, a bit, or other element-used to report on or to control computer operations."
en: Status
it: Stato

note: "The bar at the bottom of a window that provides information about the current state of what you are viewing in the window. The statusbar also provides any other contextual information."
en: status bar
it: barra di stato

note: "A status dock is a panel object that displays status information."
en: status dock
it: indicatore di stato

note: "A status docklet is a small window in a status dock where an application places status information."
en: status docklet
it: area di stato

en: step increment
it: incremento graduale

en: Stereotype
it: Stereotipo

note: "If a window is set to stick, then the window appears in all workspaces that you view. You can use the Window menu or a task menu to switch the stick setting on and off. "
en: stick
it: fissa

en: sticky notes
it: promemoria adesivo

en: Stock Ticker
it: testo scorrevole con quotazioni di borsa

note: "In computing, any device in or on which information can be kept. Microcomputers have two main types of storage: random access memory (RAM) and disk drives and other external storage media. "
en: Storage
it: Memorizzazione

note: "One or more lines drawn through a selected range of text, usually to show deletion or the intent to delete."
en: Strikethrough
it: Barrato

note: "A data structure composed of a sequence of characters usually representing human-readable text."
en: String
it: Stringa

en: stripchart program
it: programma stripchart

en: structure diagram
it: diagramma strutturale

en: Style
it: Stile

note: "A directory (logical grouping of related files) within another directory."
en: Subdirectory
it: Sottodirectory

note: "Topic line in an e-mail message"
en: Subject
it: Oggetto

note: "A menu that resides within another menu."
en: Submenu
it: Sottomenu

note: "An application, applet, command, or script that appears in a submenu."
en: submenu item
it: elemento del sottomenu

note: "A function that passes a job, function or setting to the system for processing."
en: Submit
it: Inviare

note: "1. In general, a network that forms part of a larger network. 2. In terms of the ISO/OSI reference model, the subnet comprises the layers below the transport layer-that is, the network, data link, and physical layers."
en: Subnet
it: Sottorete

note: "One or more characters printed slightly below the baseline of surrounding text. "
en: Subscript
it: Pedice

en: subshell support
it: supporto shell secondaria

note: "A sequential section of a string. "
en: substring
it: stringa secondaria

en: Suffix
it: Suffisso

note: "A character printed slightly above the surrounding text, usually in smaller type. "
en: Superscript
it: Apice

note: "Assistance, such as technical advice provided to customers."
en: Support
it: Supporto

note: "To halt a process temporarily. "
en: Suspend
it: Sospendere

note: "A swallowed application is an application that is not a panel applet, but runs inside a panel. "
en: swallowed application
it: applicazione inglobata

note: "1. A circuit element that has two states: on and off. 2. A control device that allows the user to choose one of two or more possible states. "
en: Switch level
it: Commutatore

note: "Short for symbolic link file. A file constructed with a proprietary Microsoft format, used primarily for exchanging spreadsheet data in such a way that formatting information and intercellular data value relationships are preserved."
en: SYLK file
it: file SYLK

note: "In programming, a name that represents a register, an absolute value, or a memory address (relative or absolute). "
en: Symbol
it: Simbolo

note: "A file of special type which contains no data but instead, points to another file or directory. Equivalent to a shortcut under Windows."
en: Symbolic Link
it: Collegamento simbolico

en: Symmetric control
it: Controllo simmetrico

note: "To cause to occur at the same time."
en: Synchronize
it: Sincronizzare

note: "An error resulting from a statement that violates one or more of the grammatical rules of a language and is thus not 'legal'. "
en: Syntax error
it: Errore di sintassi

note: "Any collection of component elements that work together to perform a task. Examples are a hardware system consisting of a microprocessor, its allied chips and circuitry, input and output devices, and peripheral devices; an operating system consisting of set of programs and data files; or a database
en: System
it: Sistema

note: "The person responsible for administration and maintenance of a computer system. A user with root privileges on a UNIX system."
en: System Administrator
it: Amministratore di sistema

note: "A process that specifies the machines, devices and programs that form a particular processing system."
en: System Configuration
it: Configurazione del sistema

en: system settings
it: impostazioni del sistema

note: "1. A character used to align lines and columns on screen and in print. 2. The part of a tabbed section that you click on to view the tabbed section. "
en: Tab
it: Tabulazione

note: "A tabbed section is one of multiple logical sections that appear on a dialog. To activate a tabbed section, click on the tab on the tabbed section. "
en: tabbed section
it: scheda

note: "1. In programming, a data structure usually consisting of a list of entries, each entry being identified by a unique key and containing a set of related values. 2. In relational databases, a data structure characterized by rows and columns, with data occupying or potentially occupying each cell for
en: Table
it: Tabella

en: tall
it: alto

note: "A file created using the <command>tar</command> (Tape ARchive) program, which conglomerates multiple files, or even a whole directory tree, into one file for easy storage or transfer.  These archives are often compressed using the gzip program and given a filename extension of .tar.gz."
en: tar archive
it: archivio tar

note: "The file to which data is to be written, as in a copy operation. "
en: target file
it: file di destinazione

note: "A stand-alone application or a subprogram that is run as an independent entity."
en: task
it: attività

note: "A list of the tasks that are currently running on your desktop.You can see the tasklist in the following places:<UL><LI>An iconic display in the <TT>Tasklist</TT> applet. The buttons on the right side of the <TT>Tasklist</TT> applet represent your tasks. </LI><LI>A drop-down list in the <TT>Desk Gu
en: tasklist
it: elenco attività

note: "A button that represents a window in the <TT>Tasklist</TT> applet."
en: tasklist button
it: pulsante dell'elenco attività

note: "A menu that appears when you click on a tasklist button that represents a task group. A task group menu lists the windows in the task group. You can open a task menu from an item in a task group menu."
en: task group menu
it: menu del gruppo attività

note: "A menu that appears when  you right-click on a tasklist button.  A task menu enables you to perform various tasks on windows and task  groups, such as minimize or restore the window or task group. A task menu  contains items such as <B>Iconify/Restore</B>,  <B>Shade/Unshade</B>, and <B>Stick/Unstic
en: task menu
it: menu attività

note: "A file created either in memory or on disk, by the operating system or some other program, to be used during a session and then discarded. "
en: temp file
it: file temporaneo

note: "1. In image processing, a pattern that can be used to identify or match a scanned image. 2. In spreadsheet programs, a predesigned spreadsheet that contains formulas, labels, and other elements.  3. In word processing and desktop publishing programs, a predesigned document that contains formatting 
en: Template
it: Modello

note: "A region in memory or on a storage device that is temporarily allocated for use in storing intermediate data in a computational, sorting, or transfer operation."
en: temporary buffer
it: buffer temporaneo

en: TERM variable
it: variabile TERM

note: "Originally, a physical device, a monitor capable of showing text output with a connected keyboard. Nowadays, mostly used to refer to a window on your screen which emulates one of these terminals and provides a command line prompt for entering commands and running text-based applications."
en: Terminal
it: Terminale

note: "1. With reference to software, to end a process or program. Abnormal termination occurs in response to user intervention or because of a hardware or software error. 2. With reference to hardware, to install a plug, jack, or other connector at the end of a wire or cable."
en: Terminate
it: Terminare

note: "To check program correctness by trying out various sequences and input values. "
en: Test
it: Provare

en: Test Module
it: Modulo di prova

note: "Data that consists of characters representing the words and symbols of human speech; usually, characters coded according to the ASCII standard."
en: Text
it: Testo

en: text area
it: area di testo

note: "A dialog element where you type text. "
en: text box
it: casella di testo

note: "A document file in ASCII format, containing characters, spaces, punctuation, carriage returns, and sometimes tabs and an end-of-file marker, but no formatting information. "
en: Text only
it: Solo testo

en: textual name
it: nome in formato testo

note: "An integrated collection of graphical elements intended to give the desktop a certain look and feel.  Common theme components include matching backgrounds, icons, and window decorations. The look of GNOME desktop is determined by 2 themes: a GTK theme, which determines the look of application menus
en: Theme
it: Tema

note: "In image processing, a specified gray level used for producing a binary image."
en: Threshold
it: Soglia

note: "A miniature version of an image or electronic version of a page that is generally used to allow quick browsing through multiple images or pages. "
en: Thumb Nails
it: Miniature

note: "1. A regular, rapidly recurring signal emitted by a clocking circuit; also, the interrupt generated by this signal. "
en: Tick
it: Scatto

en: Ticker Properties
it: Proprietà testo scorrevole

note: "In computer-graphics programming, to fill adjacent blocks of pixels on the screen with a design or pattern without allowing any blocks to overlap."
en: Tile
it: Affiancare

note: "A calendar default that identifies whether times are shown acc. to a 12-hour clock or a 24-hour clock."
en: Time format
it: Formato dell'ora

note: "In computing, the timekeeping and datekeeping functions maintained by the computer's operating system, used most visibly as a means of 'stamping' files with the date and time of creation or last revision."
en: time stamp
it: marcatore orario

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Timing
it: Sincronizzazione

en: Title
it: Titolo

note: "A titlebar is a bar that appears at the top edge of a window. Typically a titlebar contains the title of the window."
en: title bar
it: barra del titolo

en: TODO List
it: elenco TODO

note: "An electronic device with two states or a program option that can be turned on or off using the same action, such as a mouse click."
en: toggle
it: controllo di inversione

note: "A button that you use to switch between one state and another."
en: toggle button
it: interruttore

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: tool menu
it: menu strumenti

note: "In an application in a graphical user interface, a row, column, or block of on-screen buttons or icons. When these buttons or icons are clicked on with the mouse, macros or certain functions of the application are activated. "
en: Toolbar
it: barra degli strumenti

note: "A button in an application toolbar. Toolbar buttons are usually shortcuts to functionality that is available in the menus of the application. "
en: Toolbar button
it: Pulsante della barra degli strumenti

note: "A package of compact, well-designed programs designed to do a specific task well."
en: Tool
it: Strumento

en: topic
it: argomento

note: "The movement of data from one location to another. "
en: Transfer
it: Trasferimento

note: "A statement in a programming language that transfers the flow of execution to another location in the program. "
en: Transfer statement
it: Istruzione di trasferimento

note: "A relationship is transitive if when it applies from A to B and from B to C it also applies from A to C."
en: Transitive
it: Transitivo

note: "In programming, to convert a program from one language to another. Translation is performed by special programs such as compilers, assemblers, and interpreters. "
en: Translate
it: Tradurre

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. A channel can be either internal or external to a microcomputer. 2. In communications, a medium for transferring information. "
en: transmission channel
it: canale di trasmissione

note: "In computer use, describing a device, function, or part of a program that works so smoothly and easily that it is invisible to the user. "
en: Transparent
it: Trasparente

note: "The result of rotating a matrix. To reverse, as the order of the letters h and t in hte, in correcting the spelling of the; or reversing two wires in a circuit."
en: Transpose
it: Trasporre

note: "An icon on the screen, resembling a garbage can. To delete a file or eject a diskette, the user drags the icon for the file or diskette to the Trash. "
en: Trash
it: Cestino

note: "A data structure containing zero or more nodes that are linked together in a hierarchical fashion. If there are any nodes, one node is the root; each node except the root is the child of one and only one other node; and each node has zero or more nodes as children."
en: Tree
it: Albero

en: Trim
it: Tagliare

note: "Acronym for teletypewriter. A device for low-speed communications over a telephone line, consisting of a keyboard that sends a character code for each keystroke and a printer that prints characters as their codes are received. "
en: Tty
it: TTY

note: "A theoretical model created by British mathematician Alan Turing in 1936 that is considered the prototype for digital computers. "
en: Turing Machine
it: Macchina di Turing

note: "1. In programming, the nature of a variable, for example, integer, real number, text character, or floating-point number. 2. In printing, the characters that make up printed text, or the complete set of characters in a given size and style (font). 3. To enter text or data from the keyboard. "
en: Type
it: Tipo

en: type bindings
it: associazione di tipi

en: Type mismatch
it: Incongruenza di tipo

note: "When you can not interact with a desktop interface  item, then describe the item as unavailable. "
en: unavailable
it: non disponibile

note: "To restore deleted information, usually the last item deleted. "
en: Undelete
it: Annullare l'eliminazione

note: "To format a selection of text so that the text is printed with a line slightly below it."
en: Underline
it: Sottolineare

note: "To reverse the last action-for example, to undo a deletion, thus restoring deleted text to a document. "
en: Undo
it: Annullare

en: Unexpected end
it: Fine inattesa

en: unexpected error
it: errore inatteso

note: "To remove software completely from a system, including the elimination of files and components residing in system locations such as the Registry in Windows 9x, Windows NT, or Windows 2000. "
en: Uninstall
it: Disinstallare

note: "A response to a request for a connection to a server that indicates that the network is unable to find the specified address. "
en: Unknown host
it: Host sconosciuto

note: "1. To remove a storage medium, such as a tape or disk, from its drive. 2. To remove software from system memory. "
en: Unload
it: Scaricare

note: "To restore a shaded window to the unshaded dimensions of the window. "
en: unshade
it: srotolare

note: "A new file that has not yet been saved by the user unser a specific name."
en: Untitled
it: Senza nome

note: "A new release of an existing software product. A software update usually adds relatively minor new features to a product or corrects errors (bugs) found after the program was released. To change a system or a data file to make it more current."
en: Update
it: Aggiornare

note: "The new or enhanced version of a product. To change to a newer, usually more powerful or sophisticated version."
en: Upgrade
it: Aggiornare

note: "The amount or percentage of time a computer system or associated hardware is functioning and available for use. "
en: Uptime
it: Tempo di attività

en: Urgent condition
it: Condizione urgente

note: "An actual person who uses a computer system, identified by a unique username, or a virtual person or role similarly identified by a unique username.  Virtual users may be used to run daemon or other software."
en: User
it: Utente

note: "Something determined by the user"
en: User defined
it: Definito dall'utente

note: "gnome-core.pot"
en: user directory
it: directory utente

note: "The portion of a program with which a user interacts. Types of user interfaces, or UIs, include command-line interfaces, menu-driven interfaces, and graphical user interfaces. "
en: User Interface
it: Interfaccia utente

note: "A string of alphanumeric characters uniquely identifying a user of a computer system.  Most usernames are based on the user's real name, so Mary Smith might have the  username 'mary' or 'msmith'."
en: Username
it: Nome utente

en: Valid chars
it: Caratteri validi

note: "A quantity assigned to an element such as a variable, symbol, or label. "
en: Value
it: Valore

note: "In programming, a named storage location capable of containing data that can be modified during program execution. "
en: Variable
it: Variabile

note: "The average of the squares of the deviations of a number of observations of a quantity from their mean value."
en: Variance
it: Varianza

note: "Images generated from mathematical descriptions that determine the position, length, and direction in which lines are drawn. Objects are created as collections of lines rather than as patterns of individual dots or pixels. "
en: Vector Graphics
it: Immagini vettoriali

en: Vendor
it: Fornitore

note: "To confirm either that a result is correct or that a procedure or sequence of operations has been performed."
en: Verify
it: Verificare

note: "A particular issue or release of a hardware product or software title."
en: Version
it: Versione

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

note: "The display of data or an image from a given perspective or location. "
en: View
it: Visualizzare

note: "A specified window on a display surface that marks the limits of a display. A subdivision of a workspace."
en: Viewport
it: Riquadro di visualizzazione

note: "Pertaining to a device, service, or sensory input that is perceived to be what it is not in actuality, usually as more 'real' or concrete than it actually is."
en: Virtual
it: Virtuale

note: "Some <link linkend='wmanager'>window managers</link> allow the user to have several virtual desktops;you could have application windows open and working on all of them, even though at every moment, only one of the virtual desktops is shown on your screen."
en: Virtual Desktop
it: Desktop virtuale

note: "A feature of an application that displays data in the form of a video image. For example, some databases can interpret and show data in the form of a two- or three-dimensional model."
en: Visualization
it: Visualizzazione

note: "In a graphical user interface, a pattern or picture in the screen background that can be chosen by the user. "
en: Wallpaper
it: Sfondo

en: Warning
it: Avviso

en: Watch file
it: File watch

note: "A document on the World Wide Web. A Web page consists of an HTML file, with associated files for graphics and scripts, in a particular directory on a particular machine (and thus identifiable by a URL). "
en: Web Page
it: Pagina Web

note: "A location on the World Wide Web. "
en: website
it: sito Web

en: Weight
it: Spessore

en: Width
it: Larghezza

note: "The interface element used to display most applications under a windowing GUI such as <link linkend='xwin'>X Window System</link>.  Windows typically consist of a main area in which typing or other work occurs, a title bar (which may contain buttons to mi window-specific menus, and a scroll bar dow
en: Window
it: Finestra

note: "The border that appears around windows and dialogs."
en: window frame
it: cornice della finestra

note: "One of the following buttons that reside in a window frame:<UL><LI><B>Close Window</B> button</LI><LI><B>Minimize</B> button</LI><LI><B>Maximize</B> button</LI><LI><B>Shade</B> button</LI></UL>"
en: Window frame button
it: pulsante della cornice

note: "A group of windows. You can configure your desktop so that when you minimize one member of the group, the other windows in the group are also minimized."
en: window group
it: gruppo di finestre

note: "A list of the windows that are running on your desktop. To view your window list open the Root menu then choose <B>Windows</B>."
en: window list
it: elenco finestre

note: "A program which extends the capabilities of the  <link linkend='xwin'>X Window System</link> by providing most of the user-friendly <link linkend='widget'>widgets</link> people expect from a windowing system, such as window borders, buttons and menus,  wa"
en: Window Manager
it: Gestione finestre

note: "The native unit of storage on a particular machine. A word is the largest amount of data that can be handled by the microprocessor in one operation and also, as a rule, the width of the main data bus. "
en: Word
it: Parola

en: Work
it: Lavoro

note: "In a spreadsheet program, a file containing a number of related worksheets. "
en: Workbook
it: Cartella di lavoro

note: "The directory in which the user's commands take place, unless another directory is specified."
en: working directory
it: directory di lavoro

note: "1. The background screen area on which windows and icons are displayed. 2. A defined area in which you can work. You can create different workspaces, with different processes, but you can only work on one at any time."
en: Workspace
it: Area di lavoro

note: "To continue movement, as with the cursor or a search operation, to the beginning or to a new starting point rather than stopping when the end of a series is reached. "
en: Wrap
it: A capo automatico

note: "A transfer of information to a storage device, such as a disk, or to an output device, such as the monitor or printer. "
en: Write
it: Scrittura

en: X Align
it: Allineamento X

en: XDMCP socket
it: Socket XDMCP

en: Zigzagline
it: Linea a zig zag

note: "A disk drive developed by Iomega that uses 3.5-inch removable disks (Zip disks) capable of storing 100 megabytes of data. "
en: Zip Drive
it: Unità Zip
