Translate tutorial 1.0 - en to ja translation catalogue (915 entries)

en: Abandon unlimited license
ja: Unlimited (製品版) のライセンスを取り消す

en: Absent
ja: ありません

en: Add
ja: 追加

en: Animate
ja: 動画化する

en: Apply
ja: 適用する

en: Astronomy
ja: 天文学

en: Day Length
ja: 日照時間

en: Moon Phase
ja: 月の位相

en: Sunrise
ja: 日の出

en: Sunset
ja: 日没

en: Auto update weather
ja: 天気の自動更新

en: Bad ICAO code
ja: 正しくない ICAO コード

en: Buy YoWindow Unlimited!
ja: YoWindow 製品版をご購入ください!

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change
ja: 変更

en: Code
ja: コード

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
ja: 天気予報の提供元: {0} (ノルウェー気象研究局と NRK (ノルウェー放送協会) から配信)

en: Forecast from {0}
ja: 予報の提供元: {0}

en: Current weather
ja: 現在の天気

en: Friday
ja: 金曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Fr
ja: 金

en: Mo
ja: 月

en: Sa
ja: 土

en: Su
ja: 日

en: Th
ja: 木

en: Tu
ja: 火

en: We
ja: 水

en: day ago
ja: 日前

en: days ago
ja: 日前

en: Default
ja: 既定値

en: Blowing
ja: 風あり

en: Clear
ja: 晴れ

en: Cloudy
ja: 曇り

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
ja: 曇り空

en: Drizzle
ja: 霧雨

en: Fair
ja: 晴れ

en: Fog
ja: 霧

en: Freezing
ja: 氷点下

en: Hail
ja: 雹

en: Haze
ja: 薄霧

en: Heavy
ja: 強い

en: Ice Crystals
ja: 氷晶

en: Ice Pellets
ja: 氷あられ

en: In Vicinity
ja: 周辺

en: Light
ja: 軽い

en: Low Drifting
ja: 低い

en: Mist
ja: 霧

en: Mostly Cloudy
ja: おおむね曇り

en: Partial
ja: 一部

en: Partly Cloudy
ja: 部分的に曇り

en: Patches
ja: 局地的

en: Scattered Clouds
ja: 千切れ雲

en: Rain
ja: 雨

en: Rain And Thunder
ja: 雷雨

en: Sand
ja: 砂塵

en: Shallow
ja: 浅い

en: Shower
ja: にわか雨

en: Shower With Thunder
ja: 雷を伴うにわか雨

en: Sleet
ja: 霙

en: Small Hail
ja: 氷雨

en: Smoke
ja: 煙

en: Snow
ja: 雪

en: Snow And Thunder
ja: 雷を伴う雪

en: Snow Grains
ja: 霧雪

en: Snow Showers
ja: にわか雪

en: Thunderstorm
ja: 雷雨

en: Unknown Precipitation
ja: 不明な降水

en: Widespread Dust Haze
ja: 広範囲のちり煙霧

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
ja: ライセンス キーが正しくありません。再度入力してください。キーを正しく入力するように気をつけてください。キーをコピー/ペーストしてみてください。

en: Wrong license key
ja: 誤ったライセンス キー

en: You will have to restart the application for this to take effect
ja: これを適用するにはアプリケーションを再起動する必要があります

en: Language change
ja: 言語の変更

en: No limits!
ja: 無制限です!

en: Buy now!
ja: 今すぐ購入!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
ja: 制限をすべて解除するには、 YoWindow 製品版のライセンスをご購入ください。

en: Not now
ja: あとで

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
ja: ライセンス キーを入力すると登録が完了します。ヒント: コピー/ペーストをしてください。

en: License registration
ja: ライセンス登録

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
ja: YoWindow へのご登録ありがとうございました! すべての制限は解除されました。お楽しみください!

en: Distance
ja: 距離

en: Down
ja: 下

en: Download
ja: ダウンロード

en: Enter weather source URL please
ja: 天気の情報源の URL を入力してください

en: Error
ja: エラー

en: The location is already added
ja: この場所は既に追加されています

en: Exit
ja: 終了

en: To get started, pick your home location
ja: 始めるには拠点となる場所を選んでください

en: Forecast Panel
ja: 予報パネル

en: Full Screen
ja: 全画面

en: Help
ja: ヘルプ

en: Highlight weather station parameters
ja: 測候所のパラメータを強調

en: Home
ja: ホーム

en: h
ja: 時

en: Inspector
ja: 点検者

en: Landscape
ja: 風景

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
ja: 写真

en: Foreground
ja: 前景

en: Landscape Options
ja: 風景オプション

en: Landscape pictures
ja: 風景の画像

en: Landscapes
ja: 風景

en: Language:
ja: 言語:

en: English
ja: 英語

en: System Default
ja: システム既定値

en: Latitude
ja: 緯度

en: {0} locations
ja: {0} 個の場所

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
ja: 場所を 最高{0} 個まで追加できます。製品版では好きなだけ追加できます。

en: Weather auto-update is off
ja: 天気の自動更新は オフになっています

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
ja: F5 を押すと天気が更新されます。製品版では天気が自動的に更新されます。

en: {0} weather forecast days only
ja: {0} 日間の天気予報のみ

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
ja: 現在{0} 日間の天気予報が表示されます。製品版では {1} 日の予報が提供されます。

en: Licence key
ja: ライセンス キー

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
ja: 製品版では天気が自動的に更新されます

en: LIVE
ja: ライブ

en: Load weather from personal weather station
ja: 個人測候所の天気データを読み込む

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading landscape...
ja: 風景を読み込み中...

en: Location
ja: 場所

en: Location ID
ja: 場所 ID

en: Location Properties
ja: 場所のプロパティ

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
ja: リンク

en: Locations
ja: 場所

en: All locations
ja: すべての場所

en: All regions
ja: すべての地方

en: All states
ja: すべての州

en: Change landscape
ja: 風景を変更

en: Select a location
ja: 場所を選択

en: The location is already added
ja: この場所は既に追加されています

en: Location is not selected yet
ja: 場所はまだ選択されていません

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
ja: 大都市 (人口 10 万人以上)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
ja: ネットワーク エラーで場所の情報にアクセスできません。このため現在は場所を選択できません。

en: No locations in scope
ja: 範囲内に場所がありません

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
ja: 範囲

en: Region
ja: 地方

en: Cannot find a location?
ja: 場所が見つかりませんか?

en: Set as Home
ja: ホームに設定

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
ja: 現在のロケーション

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
ja: 現在の場所を使う

en: Unknown
ja: 不明

en: Longitude
ja: 経度

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
ja: 北向き (西風は左から)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
ja: 南向き (西風は右から)

en: April
ja: 4月

en: August
ja: 8月

en: December
ja: 12月

en: February
ja: 2月

en: January
ja: 1月

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: March
ja: 3月

en: May
ja: 5月

en: November
ja: 11月

en: October
ja: 10月

en: September
ja: 9月

en: About
ja: バージョン情報

en: Facebook Edition
ja: Facebook 版

en: License Agreement
ja: ライセンス同意書

en: Program
ja: プログラム

en: Visit our Forum
ja: フォーラムを訪問

en: YoWindow for your Site or Blog
ja: あなたのサイト/ブログ向けの YoWindow

en: {0} minutes back
ja: {0} 分前

en: {0} minutes forward
ja: {0} 分後

en: Name
ja: 名前

en: Network error
ja: ネットワーク エラー

en: Network not available
ja: ネットワークがありません

en: It is available on {0}
ja: {0} にあります

en: New version released
ja: 新しいバージョンが公開されました

en: Next Day
ja: 翌日

en: No
ja: いいえ

en: No weather
ja: 天気がありません

en: N/A
ja: 利用不可

en: Notify me when a new version is available
ja: 新しいバージョンがあれば通知

en: Online
ja: オンライン

en: Open {0}
ja: {0} を開く

en: Options
ja: オプション

en: Advanced
ja: 詳細

en: Application choice
ja: アプリケーションの選択

en: Date
ja: 日付

en: Display
ja: 表示

en: Animate clouds
ja: 雲のアニメーション

en: Default
ja: 既定値

en: Full screen mode
ja: 全画面モード

en: Quality
ja: 画質

en: Custom
ja: カスタム

en: Excellent
ja: 高画質

en: Moderate
ja: 中画質

en: Number of days to display:
ja: 表示する日数:

en: Tile contents:
ja: 小さいパネル:

en: General
ja: 一般

en: Contents
ja: 内容

en: Show N/A parameters
ja: 利用できないパラメータを表示

en: Live indicator
ja: ライブ マーク

en: Locations
ja: 場所

en: Operation successful!
ja: 操作に成功しました!

en: Refresh locations DB
ja: 場所データベースを更新

en: Reset to defaults
ja: 既定値に戻す

en: Add
ja: 追加

en: User interface
ja: インタフェース

en: Screen saver
ja: スクリーン セーバ

en: Time Bar
ja: 時刻バー

en: Unit system:
ja: 単位系:

en: Units
ja: 単位

en: Auto-detected
ja: 自動検出

en: Custom
ja: カスタム

en: Distance:
ja: 距離:

en: Metric
ja: メートル法

en: Russia
ja: ロシア

en: Finland
ja: フィンランド

en: Pressure:
ja: 気圧:

en: Temperature:
ja: 気温:

en: Water temperature
ja: 水温

en: US
ja: アメリカ合衆国

en: Wind speed:
ja: 風速:

en: Landscape Options
ja: 風景オプション

en: Show Daylight Diagram
ja: 日照時間図を表示

en: Show Forecast Panel
ja: 予報パネルを表示

en: Show Full Screen button
ja: 全画面ボタンを表示

en: Show Inspector
ja: インスペクタを表示

en: Show Time Bar
ja: 時刻バーを表示

en: Show User interface
ja: ユーザ インタフェースを表示

en: Show forecast when current weather is expired
ja: 現在の天気がなければ予報を表示

en: Organize
ja: 整理

en: Organize locations
ja: 場所を整理

en: Organize pictures
ja: 画像を整理

en: Pictures
ja: 画像

en: press
ja: 押す

en: Falling
ja: 下降中

en: Falling Rapidly
ja: 急降下中

en: Rising
ja: 上昇中

en: Rising Rapidly
ja: 急上昇中

en: Steady
ja: 安定

en: Previous Day
ja: 前日

en: Properties
ja: プロパティ

en: Refresh Locations data base
ja: 場所データベースを更新

en: Register
ja: 登録

en: Remove
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Rename location
ja: 地名を変更

en: Rename picture
ja: 画像名を変更

en: Retry
ja: 再試行

en: Run with Windows (minimized to tray)
ja: Windows 起動時に開始 (トレイに最小化)

en: Season map
ja: 季節の設定

en: Select
ja: 選択

en: Select country
ja: 国を選択

en: Select a landscape
ja: 風景を選択

en: Select location
ja: 場所を選択

en: Select region
ja: 地方を選択

en: Select state
ja: 州を選択

en: Set as default
ja: 既定値に設定

en: Set YoWindow as ScreenSaver
ja: YoWindow をスクリーン セーバに設定

en: Setup
ja: 設定

en: Show
ja: 表示

en: Show again
ja: 再び表示

en: Speed
ja: 速度

en: Time
ja: 時間

en: {0} ago
ja: {0}前

en: Time zone
ja: 時間帯

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Tom.
ja: 明日

en: Tonight
ja: 今晩

en: Add New Location
ja: 新しい場所を追加

en: Open Calendar...
ja: カレンダーを開く...

en: Show Less Days
ja: 表示される日数を減らす

en: Show More Days
ja: 表示される日数を増やす

en: Update Weather
ja: 天気を更新

en: Unknown
ja: 不明

en: Up
ja: 上

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: Update weather
ja: 天気を更新

en: Updating weather
ja: 天気を更新中

en: View
ja: 表示

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Weather
ja: 天気

en: Daily rain total
ja: 24 時間雨量

en: Weather expired
ja: 天気のデータがありません

en: Feels like
ja: 体感温度

en: Day maximum temperature
ja: 日最高気温

en: Day minimum temperature
ja: 日最低気温

en: Weather forecast
ja: 天気予報

en: Forecast issued
ja: 予報の発行日時

en: Hail
ja: 雹

en: Humidity
ja: 湿度

en: Observed
ja: 観測

en: Pressure
ja: 気圧

en: PWS only
ja: PWS のみ

en: Rain
ja: 雨

en: Rain/Snow rate
ja: 降雨/雪確率

en: Description
ja: 説明

en: Sky image
ja: 空

en: Snow
ja: 雪

en: Snow level
ja: 積雪量

en: Weather station properties
ja: 測候所のプロパティ

en: Temperature
ja: 気温

en: Temperature range
ja: 気温較差

en: Water
ja: 水

en: Update error
ja: 更新エラー

en: Update time
ja: 時間を更新

en: UV index
ja: UV 指数

en: Visibility
ja: 視度

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Wind
ja: 風

en: Calm
ja: おだやか

en: Variable
ja: 変わりやすい

en: Welcome to YoWindow!
ja: YoWindow にようこそ!

en: Wind direction:
ja: 風の方向:

en: East
ja: 東

en: North
ja: 北

en: South
ja: 南

en: West
ja: 西

en: Yes
ja: はい

en: Close screensaver on mouse move
ja: マウスを動かしたらスクリーン セーバを閉じる

en: Color
ja: カラー

en: Background
ja: 背景

en: Choose color
ja: カラーの選択

en: System tray
ja: システムトレイ

en: Transparent
ja: 透明

en: Precipitation chance
ja: 降水の確率

en: Rain chance
ja: 雨の確率

en: Snow chance
ja: 雪の確率

en: {0} only
ja: {0} のみ

en: US
ja: アメリカ合衆国

en: Dew point
ja: 露点温度

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
ja: 楽しみたい

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
ja: サプライズを有効にする

en: NWS forecasts for the USA
ja: アメリカ合衆国の NWS 予報

en: h
ja: 時

en: min
ja: 分

en: Open
ja: 開く

en: Browse
ja: 参照

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
ja: インターネット/あなたのコンピュータの、画像/風景のパスを入力

en: Landscape load error
ja: 風景読み込みエラー

en: Picture load error
ja: 画像の読み込みエラー

en: The landscape is already added
ja: すでに追加されました

en: Landscape collection
ja: 風景集

en: Turn your photo into Landscape
ja: 写真を風景にする

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
ja: 写真を風景にする{0}チュートリアル{1}

en: Village
ja: 村

en: Seaside
ja: 海辺

en: Airport
ja: 空港

en: Pagoda
ja: パンダ

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
ja: 街

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
ja: 谷

en: Sky
ja: 空

en: Landscape made from picture
ja: 画像から作成された風景

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
ja: 画像を YoWindow の風景にする手順をお教えします。

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
ja: あらかじめチュートリアル {0}画像を風景にするには?{1} をお読みください

en: Click Next to continue...
ja: 次へ をクリックしてください...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
ja: 風景にしたい画像を指定してください。

en: How to pick the best landscape picture?
ja: 風景に最適な画像を選ぶには?

en: Source picture
ja: 元の画像

en: The landscape will be created in the following folder
ja: 風景は次のフォルダに作成されます

en: Landscape folder name
ja: 風景フォルダ名

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
ja: {0} 風景を作成するには "作成" ボタンをクリックしてください

en: {0} landscape has been created successfully!
ja: {0} 風景は正しく作成されました!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
ja: お気に入りの画像編集ソフトで {0} を開いてください。画像から空を削除する必要があります。画像ファイルは {1}風景フォルダ{2} にあります

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
ja: 空は簡単に削除できます。私たちの簡易{0}チュートリアル{1}を読んでください。

en: Auto
ja: 自動

en: Horizon Level Setup
ja: 地平線設定

en: Keys: Up/Down
ja: キー: 上/下

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
ja: 風景画像 {0} を削除しようとしています。この操作は取り消せません。実行しますか?

en: Edit Landscape
ja: 風景を編集

en: Edit Horizon Level
ja: 地平線の位置を編集

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: The name is empty
ja: 名前が空です

en: The folder already exists
ja: フォルダは既に存在します

en: Illegal folder name
ja: 正しくないフォルダ名

en: The file format is not supported.
ja: 未対応のファイル形式です。

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
ja: 画像は YoWindow には大きすぎます。画像の幅/高さは最大 2880 ピクセルです。

en: Landscape Image
ja: 風景画像

en: Landscape Folder
ja: 風景フォルダ

en: About Landscape
ja: 風景について

en: Picture {0} imported successfully
ja: 画像 {0} を正しくインポートしました

en: Remind Me Later
ja: 後で

en: Skip This Version
ja: このバージョンをスキップ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Next
ja: 次へ

en: Back
ja: 戻る

en: Finish
ja: 完了

en: Create
ja: 作成

en: Import
ja: インポート

en: Delete
ja: 削除

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
ja: 完了

en: Path
ja: パス

en: Options
ja: オプション

en: Select the options you like
ja: オプションを選択してください

en: Set YoWindow as default screen saver
ja: YoWindow を既定のスクリーン セーバに設定

en: Start with Windows (minimized to system tray)
ja: Windows と起動 (トレイに最小化)

en: Add a shortcut to quick launch bar
ja: クイック起動バーにショートカットを追加

en: You are about to upgrade YoWindow.
ja: YoWindow をアップグレードしようとしています。

en: Click OK to install the new version.
ja: 新しいバージョンをインストールするには OK をクリックしてください。

en: You must close YoWindow before you can continue.
ja: 続ける前に YoWindow を閉じる必要があります。

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
ja: YoWindow を閉じてから 再試行 を選択してください。

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
ja: アンインストールをキャンセルしたい場合は キャンセル を選択してください。

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
ja: とにかくインストールを試したい場合は 無視 を選択してください。

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
ja: インストールを中止するには 中止 を選択してください。

en: Final step
ja: 最後の段階

en: Start YoWindow on system startup
ja: システムの開始時に YoWindow を起動させる

en: Check for new version...
ja: 新しいバージョンを確認...

en: YoWindow is up to date!
ja: YoWindow は最新です!

en: You have the latest version
ja: お持ちのソフトウェアは最新バージョンです

en: Download new version!
ja: 新しいバージョンをダウンロード!

en: Preview
ja: プレビュー

en: Show small YoWindow logo
ja: 小さい YoWindow ロゴを表示

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
ja: Unlimited Edition のみで利用できる風景です。

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
ja: 時間

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
ja: 分

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
ja: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
ja: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
ja: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
ja: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
ja: feet

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
ja: mile

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
ja: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
ja: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
ja: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
ja: knot

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
ja: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
ja: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
ja: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
ja: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
ja: inch

en: Display "?"
ja: "?" を表示

en: Hide parameter
ja: パラメータを隠す

en: When weather parameter is not available
ja: 天気のパラメータを利用できないとき

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
ja: 情報

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
ja: すべて

en: Temperature and Time
ja: 気温と時刻

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
ja: これは Unlimited Edition です。

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
ja: 登録済みです。

en: Free edition
ja: Free edition (無料版)

en: Unlimited edition
ja: Unlimited edition (製品版)

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
ja: YoWindow を楽しむには (Internet Explorer 用) Flash Player {0} 以降をインストールする必要があります。

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
ja: Adobe Flash Player を取得

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
ja: 風景のロックを解除

en: YoWindow for iPhone and iPad
ja: YoWindow for iPhone / iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
ja: Facebook で YoWindow をフォロー

en: Follow YoWindow on Twitter
ja: Twitter で YoWindow をフォロー

en: Landscape trial, days left:
ja: 風景の試用期間の残り日数:

en: Landscape trial period is over
ja: 風景の試用期間が終了しました

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
ja: "{0}" 風景は YoWindow Unlimited のみで使用できます。

en: Details
ja: 詳細

note: see Options/Advanced
en: View direction
ja: 方角を表示

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
ja: 固定された空

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
ja: 編集

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
ja: 再読込

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
ja: 最小化されています

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
ja: 風のみに影響

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
ja: 発信

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
ja: 共有

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
ja: 発行中

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
ja: 認証中

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
ja: 発行しました!

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
ja: {0} の現在の天気

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
ja: {1} の {0} の天気予報

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
ja: {0} の今日 (予報)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
ja: {0} の明日 (予報)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
ja: 予報

en: Sound
ja: サウンド

en: Enable sound
ja: サウンドを有効にする

note: This is sound volume
en: Volume
ja: 音量

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
ja: スキップ

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
ja: ステレオ

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
ja: 現在の季節に上書き

en: Winter
ja: 冬

en: Spring
ja: 春

en: Summer
ja: 夏

en: Autumn
ja: 秋

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
ja: 国/地域

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
ja: 投票

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
ja: YoWindow に是非投票してください

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
ja: さらなるYoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
ja: 天気の移り変わりを見るには スワイプしてください

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
ja: もう一度スワイプしてください

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
ja: 現在に戻るには 「ライブ」ボタンを押してください

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
ja: 天気をお楽しみください

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
ja: 自動ロックを無効にする

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
ja: 電源に接続中またはバッテリー残量が25%以上の場合は表示したままにします。

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
ja: その他

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
ja: 視差効果

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
ja: デバイスを傾けると擬似的な 3D 空間が表現されます

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
ja: ステータスバーに気温を表示

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
ja: "ホーム"ロケーションの気温を表示

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
ja: 空き領域が不足しています。

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
ja: YoWindow の動作が不安定になるおそれがあります。

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
ja: 少なくとも {0} MB 必要です。

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
ja: YoWindow 天候

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
ja: 完全版を入手

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
ja: 広告なし、制限なしで、全種類の風景を利用できます

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
ja: 完全版

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
ja: 広告無し

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
ja: 全ての風景を利用可能

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
ja: 通知エリアの予想

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
ja: 広告を消去

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
ja: 天気予報は制限されています

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
ja: デモ

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
ja: 風景「{0}」へのアクセスは制限されています。

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
ja: {0} に接続中

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
ja: カメラ

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
ja: 写真

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
ja: 壁紙

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
ja: アニメーションを有効にする

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
ja: 天気を表示

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
ja: アニメーション無し - バッテリーをほとんど消費しません。

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
ja: ウィジェットの設定

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
ja: ウィジェット

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
ja: ウィジェットを作成

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
ja: タップしてロケーションを検索

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
ja: バックグラウンドを表示

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
ja: ウエザーアイコン

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
ja: 背景の色

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
ja: 文字の色

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
ja: 透明度

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
ja: 丸い角

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
ja: ホーム画面にウィジェットを追加する

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
ja: ウィジェットがホーム画面に追加されました

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
ja: ウィジェットを選択する

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
ja: 小

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
ja: 中

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
ja: 時計

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
ja: 小さい時計

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
ja: 最上位に移動

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
ja: "YoWindow Free"をアンインストール

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
ja: YoWindowの完全版と無料版両方をインストールしています。

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
ja: YoWindow Freeをアンインストールして競合を避けてください。

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
ja: YoWindowウィジェットを追加 - 天気予報を快適に見る

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
ja: タップして続行

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
ja: YoWindowが外部ストレージにインストールされました。

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
ja: 警告： YoWindowが外部ストレージ（SDカード）にインストールされるとYoWindowウォールペーパーとウィジェットを利用出来なくなります。

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
ja: ロケーション検索

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
ja: コードを実行

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
ja: 完全版だけの機能が認可されました。

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
ja: 広告が無くなり制限が無くなりました。

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
ja: 未知のコード

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
ja: 限定機能を復元

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
ja: ウォールペーパーとして設定

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
ja: 投稿

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
ja: メッセージを入力

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
ja: 天気にメッセージを付ける

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
ja: Facebookに投稿しました！

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
ja: デイドリームとして設定

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
ja: デイドリーム

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
ja: ナイトモード

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
ja: 超低照度表示（暗い室内向け）

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
ja: レポートを送信

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
ja: 本当に{0}をホームとして設定しますか？

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
ja: この気圧を表示

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
ja: 海抜

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
ja: ロケーションレベル

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
ja: YoWindow は画像ファイルを共有する前にそれを保存する許可が必要です。

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
ja: YoWindowは風景をディスクに保存するのに許可が必要です。

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
ja: 通知

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
ja: 通知を表示

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
ja: ロック画面上で表示

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
ja: 中心にある

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
ja: アラーム時計

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
ja: YoWindowで目覚める

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
ja: サイレント

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
ja: スヌーズ

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
ja: 解除

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
ja: YoWindowのサウンドで目覚める

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
ja: アラームが{0}分で起動します

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
ja: 警告

en: Weather station
ja: ウェザーステーション

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
ja: プライベートウェザーステーションは信頼性が低いかも知れません。

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
ja: ステーションが動作していません

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
ja: 本当に"{0}"から気象情報を受信しますか？

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
ja: {0}の季節を本当に上書きしますか？

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
ja: 推奨

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
ja: 問題を報告

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
ja: しない

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
ja: YoWindowを評価

note: We say thanks!
en: Thank you!
ja: ありがとうございます！

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
ja: メールを送信

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
ja: YoWindowレポート

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
ja: 正確には何が問題ですか？

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
ja: 出来る限りの詳細情報が必要です。

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
ja: ダークガラス

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
ja: アプリアイコンは簡単に見ることができます

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
ja: 天気情報を非表示にするには、それを上へドラッグしてください

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
ja: 気温をタップして天気情報を表示

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
ja: "{0}"は何も見つかりませんでした

en: Click to try again.
ja: クリックして再試行

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
ja: 更新

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
ja: YoWindowを更新する必要があります

note: Menu item for "Radar" feature. Right now it is only available on Android in United States.
en: Radar
ja: レーダー

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
ja: 天気をお楽しみください

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
ja: 新しい風景

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
ja: アメリカーナ

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
ja: イースターエッグハント

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
ja: YoWindow中に隠された{0}個の卵を見つける

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
ja: {0}の風景の中の卵を探す

note: Egg hunt game.
en: Play again?
ja: 再プレイしますか？

note: Egg hunt game.
en: Idea
ja: アイデア

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
ja: 全ての卵を見つけました！

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
ja: グッドジョブ。

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
ja: 報酬を受けました

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
ja: 全ての風景は{0}日間利用できます

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
ja: {0}日間広告無し

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
ja: テーマ

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
ja: 日中

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
ja: 夜

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
ja: フルバージョンで利用可能

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
ja: YoWindowに写真を追加

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
ja: 「風景」ボタンをタップして風景ドロワーを開く

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
ja: 写真を開くか撮影する

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
ja: パンとトリミング

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
ja: 画面上で風景をアレンジする

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
ja: 指先で拡大

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
ja: 地平線レベル

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
ja: 地平線レベルを設定

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
ja: 空に天気を反映させますか？

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
ja: 空を削除 - YoWindow Skyで交換

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
ja: 空を削除

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
ja: ステップ{0}。

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
ja: 空をタップして部分的に選択

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
ja: 空を削除 - 黄色のエリアを赤マーカーでドローイング

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
ja: まずこのエリアを黄色のマーカーで選択し、赤いマーカーで削除してください

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
ja: 青のマーカーを使って復元。

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
ja: 削除

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
ja: 復元

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
ja: 風景名

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
ja: 写真のソース

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
ja: YoWindowコレクションにこの風景を表示する権限を与えます

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
ja: 風景"{0}"はすでに存在します。上書きしますか？

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
ja: 変更点は保存されません

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
ja: ファイルを開くには権限が必要です

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
ja: 風景を開くにはYoWindow Weatherアプリが必要です。

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
ja: YoWindow Weatherをダウンロード

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
ja: ランドスケープをアンロックするため短い動画を見る

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
ja: ランドスケープを{0｝日間アンロックするため短い動画を見る

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
ja: 今すぐ見る

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
ja: 全てのランドスケープがYoWindowの完全版で提供

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
ja: ランドスケープ "{0}" がアンロックされました。

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
ja: 新しいランドスケープが追加されました

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
ja: コントロールを表示

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
ja: サプライズ

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
ja: アメリ

note: Fiesta - the name for a surprise that launches many hot air balloons on the screen.
en: Fiesta
ja: フィエスタ

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
ja: 問題がありますか？

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
ja: 何がありましたか？

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
ja: 予報がはずれる

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
ja: 画面上の天気が実際の天気と違う

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
ja: 位置設定が間違っている

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
ja: 通常、次の場合天気が一致しないことがあります:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
ja: 最寄りの気象台が遠隔地にある。

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
ja: 天気が一日に頻繁に変わる。

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
ja: 申し訳ありませんが、現在でも科学者が100％の精度で天気を予測することはできません。

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
ja: 天気予報が頻繁に間違っていると思われる場合は、天気サービスの変更を試してみてください。

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
ja: 申し訳ありませんが自動の位置検索が不正確な可能性があります。

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
ja: 手動で位置を検索してみてください。

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
ja: 位置を検索

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
ja: この天気予報は民間の気象台によるものです。

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
ja: この気象台は信頼性が低い可能性があります。

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
ja: 天気予報の情報ソースの変更を強くおすすめします。

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
ja: その他

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
ja: セール！{0}%オフ

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
ja: 現在の場所を使う

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
ja: アプリの起動で「ホーム」が開きます

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
ja: 写真・風景をアニメ化する

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
ja: 風景と{0}を結合

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
ja: "{0}"を"{1}"のために使いますか？

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
ja: ボールをタップしてプレイ

note: The name of the Football game.
en: Football
ja: サッカー

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
ja: {0}点を得点

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
ja: スタート

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
ja: ハイスコア

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
ja: ゲームオーバー

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
ja: あなたの勝ち！

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
ja: 権限が必要です

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
ja: "{0}"から天気予報を受け取りますか？

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
ja: "{0}"からも天気予報を受け取りますか？

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
ja: ライブ風景

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
ja: 付近

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
ja: 最近

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
ja: マイ風景

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
ja: どこに風景を表示しますか？

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
ja: 都市間の移動中も風景を維持する

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
ja: 行く先々どこでも

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
ja: 景色を復元する

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
ja: 広告

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
ja: マップ

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
ja: 風景"{0}"を削除しますか？

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
ja: 風景を削除しますか？

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
ja: 風景を復元する

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
ja: 風景が見つかりません

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
ja: 風景が復元されました

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
ja: 雨や雲が移動している場所を確認。

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
ja: トライアル

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
ja: 残り{0}日

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
ja: 太文字フォント

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
ja: ベータ版を試す

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
ja: 最低3文字を入力

en: Allow YoWindow to access your location
ja: YoWindowがあなたの場所にアクセスするのを許可

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
ja: 現在地から正確な天気予報を取得しましょう。

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
ja: iOS設定＞プライバシー＞位置情報サービス

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
ja: 「ホーム」がウィジェットに表示されています

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
ja: ショートビデオを見て機能をアンロック

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
ja: 高品質の風景を作成

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
ja: 広告なし

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
ja: 迷惑な広告を消し去りましょう

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
ja: YoWindow を終了してよろしいですか?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
ja: 終了の確認

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
ja: 明日を表示

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
ja: 制限を取り除く

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
ja: 月

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
ja: 年

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
ja: 1ヶ月

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
ja: 1年

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
ja: 終生

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
ja: サブスクリプションを中止する

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
ja: 人気の

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
ja: {0}%節約

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
ja: ワンタイム支払い

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
ja: 購入を復元する

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
ja: 全ての機能を利用できます。

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
ja: サブスクリプション

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
ja: サブスクリプションプラン

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
ja: 現在のプラン

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
ja: プランを変更する

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
ja: サブスクリプションをキャンセルする

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
ja: サブスクリプションはキャンセルされました

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
ja: サブスクリプションを復元する

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
ja: YoWindowアンリミテッド

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
ja: 通常価格{0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
ja: サブスクリプションが有効になりました。

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
ja: 終生サブスクリプションが有効になりました。

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
ja: プロジェクトを支援していただき有難うございます。

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
ja: 制限無しのYoWindowをお楽しみください！

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
ja: サブスクリプションが終了しました。

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
ja: もう一度申し込みますか？

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
ja: 有効なサブスクリプションがあります。終生ライセンスを購入する前にサブスクリプションをキャンセルしてください。

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
ja: 風景ファイル

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
ja: 城

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
ja: 世界の不思議

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
ja: 山

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
ja: 海

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
ja: 絵画

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
ja: YoWindowコミュニティー

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
ja: 花

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
ja: 自然

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
ja: 猫

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
ja: 犬

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
ja: このバージョンのアプリはお手持ちのデバイスに対応していません。

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
ja: Google PlayからYoWondowをインストールしてください。

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
ja: Google Playを開く

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
ja: 降雨が予想されます

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
ja: 雹が予想されます

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
ja: 雷雨が予想されます

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
ja: 確率 {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
ja: 通知

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
ja: 現在の通知

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
ja: 注意報

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
ja: 傘のリマインダー

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
ja: 今朝の降雨注意報

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
ja: YoWindowの位置情報アクセスが拒否されました。

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
ja: YoWindowのシステム設定から位置情報アクセスを有効にしてください。

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
ja: ロケーションの許可が必要です

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
ja: YoWindowウィジェットはあなたの現在のロケーションを表示できません。

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
ja: ロケーションアクセスを許可するために、次のステップで「常に許可」を選択してください。

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
ja: YoWindowウォールペーパーはあなたの現在のロケーションを表示できません。

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
ja: 現在のYoWindow通知が現在地を表示できません。

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
ja: アラーム時計を鳴らすことができません。

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
ja: 「アラーム時計」通知を有効にしてください

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
ja: ストレージ

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
ja: ストレージアクセスが拒否されました

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
ja: 復元

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
ja: YoWindowは風景を保存するためにストレージへのアクセスが必要です。

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
ja: 次のステップでストレージへのアクセスを許可してください。

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
ja: YoWindowは風景を復元するためにストレージへのアクセスが必要です。

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
ja: あなたが作成した風景が失われる恐れがあります。

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
ja: YoWindowは風景を保存するためにストレージへのアクセスが必要です。

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
ja: YoWindowアップデートがダウンロードされました。

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
ja: 再起動

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
ja: 朝に

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
ja: 昼間の間に

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
ja: 夕方に

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
ja: 夜に

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
ja: ニュースとディスカウント

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
ja: スクリーンショット

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
ja: スクエア

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
ja: 接続無し

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
ja: 予想が表示されました

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
ja: 更新されました

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
ja: ちょうど今

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
ja: 作者

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
ja: "ホーム"を変更する

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
ja: ランダム風景

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
ja: 毎日新しい風景を追加

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
ja: 新

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
ja: 動画を視聴

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
ja: 風景を閉じる

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
ja: 明日予想される警報

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
ja: 明日予想される気温低下

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
ja: {0}について

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
ja: 突然の気温上昇または低下

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
ja: これはあなたのロケーションですか？

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
ja: ステーション

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
ja: チャット

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
ja: ❤️で作られています

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
ja: "{0}" 風景はフルバージョンの一部です。

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
ja: でも、今試すことができます。

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
ja: 残りの日数:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
ja: 最終日

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
ja: トライアル期間が終わりました。

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
ja: アプリ起動時に広告を無効にする

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
ja: 1年間サブスクリプション{0}が課金され、それは自動的に更新されて毎年{1}が課金されます。

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
ja: 1か月分の契約を{0}請求され、その後{1}で自動的に更新し、毎月請求されます。

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
ja: その後{0}/年

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
ja: その後{0}/月

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
ja: 毎年課金

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
ja: 毎月課金

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
ja: いつでもキャンセル可

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
ja: もう一度タップして終了

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
ja: コメントを追加

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
ja: 報告

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
ja: ログアウト

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
ja: コメントを削除しますか？

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
ja: 本当にコメントを削除しますか？

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
ja: 気温はステータスバーから無くなりました。

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
ja: 原因: YoWindowの通知が無効になっています。

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
ja: 気温を表示するために通知を有効にしてください。

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
ja: 通知設定

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
ja: 通知が無効になりました

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
ja: 通知が無効になりました

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
ja: ステータスバー下にダークバックグラウンド

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
ja: 天気を修正する

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
ja: 雨ですか、それとも違いますか？

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
ja: YoWindowを支援する。

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
ja: 外の天気はどうですか？

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
ja: 雨ではない

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
ja: "{0}"ボタンを表示

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
ja: 天気を保ち続ける

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
ja: 送信

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
ja: 確認しました！

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
ja: 修正しました！

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
ja: さらに頻繁に天気を送信する

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
ja: 天気を報告する

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
ja: 返信

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
ja: {0}に返信

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
ja: 全てのランドスケープがYoWindowの完全版で使用可能

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
ja: ウェザーステーションをアンロック

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
ja: ウェザーサービス

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
ja: ウェザーステーション

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
ja: ウェザーステーションを追加

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
ja: ログイン

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
ja: コメントが削除されました

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
ja: 元に戻す

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
ja: 外洋

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
ja: YoWindowはバックグラウンドでデバイスロケーションにアクセスして、ウィジェットとライブ壁紙中に現在いる場所の天気を表示します。

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
ja: このデータは広告を支援するためにも使われます。

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
ja: 名前を入力してください

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
ja: 写真から風景を作成する

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
ja: 空をトリミングして空を現在の天気を反映させたものにしましょう。

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
ja: 自動

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
ja: 正しくない場合があります

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
ja: 手動

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
ja: ご自身でトリミングします

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
ja: 写真はYoWindowサーバーに送られ、空を検出します。

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
ja: 写真がサーバーに保存されることはありません。

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
ja: 空のエッジ部分

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
ja: 空が見つかりません

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
ja: クーポン

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
ja: フィッシュアンドシップス

note: The name of Titanic ship. This is the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Titanic
ja: タイタニック

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
ja: イエローサブマリン

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
ja: 海賊

en: Missed alarm
ja: 見逃したアラーム

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
ja: YoWindowにはアラームを設定するための権限が必要です。

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
ja: 位置を固定する

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
ja: すべての風景を無料で開く

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
ja: 氷

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
ja: システムテーマ

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
ja: {0}をブロックする

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
ja: {0}をブロックしてもよろしいですか？

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
ja: ブロックする

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
ja: {0}がブロックされました

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
ja: {0}でユーザーのブロックを解除できます

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
ja: ブロックを解除する

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
ja: ブロックされたアカウント

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
ja: タップして設定

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
ja: 機能がありません

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
ja: 天気マップが無料になりました

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
ja: サーバー

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
ja: 写真の水が動くようになりました！

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
ja: 実際の風速に応じた状態の波が見られます

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
ja: この風景を保存しますか？

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
ja: YoWindowがアンインストールされてもこの風景を保持できるようになります

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
ja: 保存

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
ja: YoWindowの通知表示を許可してください

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
ja: ステータスバーに現在の気温を表示するには通知表示の許可が必要です

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
ja: 通知を有効にする

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
ja: YoWindowは通知の投稿が許可されていませんでした。

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
ja: YoWindowのシステム設定から位置情報アクセスを有効にしてください。

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
ja: オン

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
ja: オフ

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
ja: ホームロケーションのデバイス時刻を表示

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
ja: 全ての場所

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
ja: 割り当て以外の全て

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
ja: 景色が割り当てられている場所以外の全ての場所

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
ja: 画像内で空を検出しています

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
ja: YoWindowは画像から空を切り取って、代わりに実際の天気を表示します。

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
ja: カメラで撮影した画像からYoWindowの景色を作成します

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
ja: カメラアクセス

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
ja: YoWindowはカメラにアクセスできません。プライバシー設定でYoWindowがカメラにアクセスできるようにしてください。

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
ja: カメラなし

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
ja: デバイスにカメラがありません

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
ja: フォトギャラリーを開く

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
ja: 下部にリンクバーを表示
