Translate tutorial 1.0 - en to lv translation catalogue (469 entries)

en: Abandon unlimited license
lv: Atteikties no unlimited licenzes

en: Absent
lv: Nepieejams

en: Add
lv: Pievienot

en: Animate
lv: Attēlot

en: Apply
lv: Lietot

en: Astronomy
lv: Astronomija

en: Day Length
lv: Dienas garums

en: Moon Phase
lv: Mēness fāze

en: Sunrise
lv: Saullēkts

en: Sunset
lv: Saulriets

en: Auto update weather
lv: Automātiski atjaunot laika ziņas

en: Bad ICAO code
lv: Nepareizs ICAO kods

en: Buy YoWindow Unlimited!
lv: Iegādāties pilnu versiju!

en: Calendar
lv: Kalendārs

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Change
lv: Apmainīt

en: Code
lv: Kods

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
lv: Laikapstākļi no {0}, pēc Norvēģijas Meteoroloģijas Institūta datiem.(MET.no)

en: Forecast from {0}
lv: Prognoze no {0}

en: Current weather
lv: Pašreizējie laikapstākļi

en: Friday
lv: Piektdiena

en: Monday
lv: Pirmdiena

en: Saturday
lv: Sestdiena

en: Sunday
lv: Svētdiena

en: Thursday
lv: Ceturdiena

en: Tuesday
lv: Otrdiena

en: Wednesday
lv: Trešdiena

en: Fr
lv: Pk

en: Mo
lv: Pr

en: Sa
lv: Se

en: Su
lv: Sv

en: Th
lv: Ce

en: Tu
lv: Ot

en: We
lv: Tr

en: day ago
lv: vakar

en: days ago
lv: dienas atpakaļ

en: Default
lv: Pēc noklusējuma

en: Blowing
lv: Vējains

en: Clear
lv: Skaidrs

en: Cloudy
lv: Mākoņains

en: Drizzle
lv: Smalks lietus

en: Fair
lv: Skaidrs laiks

en: Fog
lv: Migla

en: Freezing
lv: Ledains

en: Hail
lv: Krusa

en: Haze
lv: Dūmaka

en: Heavy
lv: Spēcīgs

en: Ice Crystals
lv: Ledus kristāli

en: Ice Pellets
lv: Ledus putekļi

en: In Vicinity
lv: Apkārtnē

en: Light
lv: Viegls

en: Low Drifting
lv: Zemu pārklājusies

en: Mist
lv: Migla

en: Mostly Cloudy
lv: Mākoņains, brīžiem skaidrojas

en: Partial
lv: Daļēji

en: Partly Cloudy
lv: Daļēji mākoņains

en: Patches
lv: Vietām

en: Rain
lv: Lietus

en: Rain And Thunder
lv: Pērkona negaiss

en: Sand
lv: Smiltis

en: Shallow
lv: Sīks

en: Shower
lv: Lietusgāzes

en: Shower With Thunder
lv: Pērkona negaiss

en: Sleet
lv: Slapš sniegs

en: Small Hail
lv: Neliela krusa

en: Smoke
lv: Dūmaka

en: Snow
lv: Sniegs

en: Snow And Thunder
lv: Sniegs ar negaisu

en: Snow Grains
lv: Sniega granula

en: Snow Showers
lv: Stiprs sniegs

en: Thunderstorm
lv: Pērkona negaiss

en: Unknown Precipitation
lv: Nokrišņu tips nezināms

en: Widespread Dust Haze
lv: Ledus auksts lietus

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
lv: Nepareizā atslēga. Mēģiniet vēlreiz. Pārbaudiet, vai esat ievadījis pareizi atslēgu. Mēģiniet nokopēt un ievadīt atslēgu.

en: Wrong license key
lv: Nepareiza licenzes atslēga

en: You will have to restart the application for this to take effect
lv: Lai aktivizētu iestatījumus, pārstartējiet programmu

en: Language change
lv: Nomainīt valodu

en: No limits!
lv: Neierobežots!

en: Buy now!
lv: Pirkt tagad!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
lv: Lai atceltu ierobežojumus, iegādājieties Unlimited versiju.

en: Not now
lv: Vēlāk

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
lv: Reģistrācijas pabeigšanai, ievadiet licenzēs atslēgu, kas nosūtīta Jums uz e-pastu.

en: License registration
lv: Licenzes reģistrācija

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
lv: Jūs esat reģistrējis pilnu versiju YoWindow Unlimited. Paldies!

en: Distance
lv: Attālums

en: Down
lv: Lejup

en: Download
lv: Lejupielādēt

en: Enter weather source URL please
lv: Ievadiet URL

en: Error
lv: Kļūda

en: The location is already added
lv: Pilsēta jau izvēlēta

en: Exit
lv: Aizvērt

en: To get started, pick your home location
lv: Vispirms izvēlieties pilsētu, kur dzīvojat

en: Forecast Panel
lv: Prognozes Panelis

en: Full Screen
lv: Pilnekrāna režīms

en: Help
lv: Palīdzība

en: Highlight weather station parameters
lv: Izcelt datus no meteoroloģijas stacijas

en: Home
lv: Māja

en: h
lv: st

en: Inspector
lv: Laika inspektors

en: Landscape
lv: Ainava

en: Foreground
lv: Priekšplāns

en: Landscape Options
lv: Ainavas iestatījumi

en: Landscape pictures
lv: Ainavas attēli

en: Landscapes
lv: Ainavas

en: Language:
lv: Valoda:

en: English
lv: Latviešu

en: System Default
lv: Sistēmas nozīme pēc noklusējuma

en: Latitude
lv: Platums

en: {0} locations
lv: {0} pilsētas

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
lv: Šobrīd Jūs varat pievienot {0} pilsētas. Ar Unlimited versiju Jūs varat pievienot neierobežotu skaitu pilsētu.

en: Weather auto-update is off
lv: Laika ziņu automātiskas atjaunošanās atslēga

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
lv: Nospiediet F5, lai atjaunotu laika ziņas. Programmas versijā "Unlimited" laika ziņas atjaunojas automātiski.

en: {0} weather forecast days only
lv: laika ziņas tikai uz {0} dienām

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
lv: Pagaidām laika ziņas ir pieejamas uz {0} dienām. Programmas versijā "Unlimited" laika ziņas rāda uz {1} dienām.

en: Licence key
lv: Atslēga

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
lv: Laika ziņas atjaunojas automātiski programmas versijā

en: LIVE
lv: Šobrīd

en: Load weather from personal weather station
lv: Atjaunot laika ziņas no personīgās meteo-stacijas

en: Loading
lv: Lejupielāde

en: Loading landscape...
lv: Ainavas lejupielāde...

en: Location
lv: Pilsēta

en: Location ID
lv: Pilsētas kods

en: Location Properties
lv: Pilsētas iestatījumi

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
lv: saite

en: Locations
lv: Pilsētas

en: All locations
lv: Visas pilsētas

en: All regions
lv: Visi reģioni

en: All states
lv: Visi reģioni

en: Change landscape
lv: Mainīt ainavu

en: Select a location
lv: Izvelieties pilsētu

en: The location is already added
lv: Pilsēta jau izvēlēta

en: Location is not selected yet
lv: Pilsēta pagaidām nav izvēlēta

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
lv: Lielpilsētas (vairāk par 100,000 iedzīvotāju)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
lv: Tīkla kļūda, informācija par pilsētu nav pieejama. Šobrīd izvēlēties pilsētu nav iespējams.

en: No locations in scope
lv: Neviena pilsēta nav atrasta

en: Region
lv: Reģions

en: Cannot find a location?
lv: Neizdodas atrast pilsētu?

en: Set as Home
lv: Uzlikt Mājas

en: Unknown
lv: Nav zināms

en: Longitude
lv: Garums

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
lv: Skats vērsts uz ziemeļiem (rietumu vējš pūš no kreisās puses)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
lv: Skats vērsts uz dienvidiem (rietumu vējš pūš no labās puses)

en: April
lv: Aprīlis

en: August
lv: Augusts

en: December
lv: Decembris

en: February
lv: Februāris

en: January
lv: Janvāris

en: July
lv: Jūlijs

en: June
lv: Jūnijs

en: March
lv: Marts

en: May
lv: Maijs

en: November
lv: Novembris

en: October
lv: Oktobris

en: September
lv: Septembris

en: About
lv: Par programmu

en: Facebook Edition
lv: Facebook versija

en: License Agreement
lv: Licences Līgums

en: Program
lv: Programma

en: Visit our Forum
lv: Apmeklējiet mūsu forumu

en: YoWindow for your Site or Blog
lv: YoWindow Jūsu mājaslapai vai blogam

en: m
lv: min

en: {0} minutes back
lv: {0} minūtes atpakaļ

en: {0} minutes forward
lv: {0} minūtes uz priekšu

en: Name
lv: Vārds

en: Network error
lv: Tīkla kļūda

en: It is available on {0}
lv: Jaunā versija pieejama uz {0}

en: New version released
lv: Iznāca jauna versija

en: Next Day
lv: Nākamā diena

en: No
lv: Nē

en: No weather
lv: Laika ziņu nav

en: N/A
lv: Nav

en: Notify me when a new version is available
lv: Brīdināt par jaunas versijas iznākšanu

en: Online
lv: Pārlūka

en: Open {0}
lv: Atvērt {0}

en: Options
lv: Iestatījumi

en: Advanced
lv: Citi

en: Application choice
lv: Programmas izvele

en: Date
lv: Datums

en: Display
lv: Ekrāns

en: Animate clouds
lv: Mākoņi kustas

en: Default
lv: Pēc noklusējuma

en: Full screen mode
lv: Pilnekrāna režīms

en: Quality
lv: Kvalitāte

en: Custom
lv: Savējie

en: Excellent
lv: Lieliska

en: Moderate
lv: Apmierinoša

en: Number of days to display:
lv: Apskatāmo dienu skaits:

en: Tile contents:
lv: Tabulas saturs:

en: General
lv: Vispārīgs

en: Contents
lv: Saturs

en: Show N/A parameters
lv: Radīt nepieejamos iestatījumus

en: Live indicator
lv: Tiešais indikātors

en: Locations
lv: Pilsētas

en: Operation successful!
lv: Darbība veiksmīgi pabeigta!

en: Refresh locations DB
lv: Atjaunot pilsētu datu bāzi

en: Reset to defaults
lv: Atjaunot pamatiestatījumus

en: Add
lv: Pievienot

en: User interface
lv: Lietotāju saskarne

en: Screen saver
lv: Ekrānsaudzētājs

en: Time Bar
lv: Laika Panelis

en: Unit system:
lv: Mēru vienības:

en: Units
lv: Mēru vienības

en: Auto-detected
lv: Automātiska noteikšana

en: Custom
lv: Savējie

en: Distance:
lv: Attālums:

en: Metric
lv: Metriskā

en: Russia
lv: Krievija

en: Finland
lv: Somija

en: Pressure:
lv: Spiediens:

en: Temperature:
lv: Temperatūra:

en: US
lv: ASV

en: Wind speed:
lv: Vēja ātrums:

en: Landscape Options
lv: Ainavas iestatījumi

en: Show Daylight Diagram
lv: Rādīt Dienasgaismas Diagrammu

en: Show Forecast Panel
lv: Rādīt Laika Ziņu Paneli

en: Show Full Screen button
lv: Radīt Pilnekrāna pogu

en: Show Inspector
lv: Rādīt Inspektors

en: Show Time Bar
lv: Rādīt Laika Paneli

en: Show User interface
lv: Rādīt lietotāja vidi

en: Show forecast when current weather is expired
lv: Rādīt laika ziņas, ja ziņas par esošo prognozi ir novecojušas

en: Organize
lv: Organizēt

en: Organize locations
lv: Organizēt pilsētas

en: Organize pictures
lv: Organizēt attēlus

en: Pictures
lv: Attēli

en: press
lv: nospiediet

en: Falling
lv: Krīt

en: Falling Rapidly
lv: Strauji krīt

en: Rising
lv: Ceļas

en: Rising Rapidly
lv: Strauji ceļas

en: Steady
lv: Noturīgs

en: Previous Day
lv: Iepriekšējā dienā

en: Properties
lv: Iestatījumi

en: Refresh Locations data base
lv: Atjaunot pilsētu datu bāzi

en: Register
lv: Reģistrēt programmu

en: Remove
lv: Dzēst

en: Rename
lv: Pārdēvēt

en: Rename location
lv: Pārdēvēt pilsētu

en: Rename picture
lv: Pārdēvēt attēlu

en: Retry
lv: Atkārtot

en: Run with Windows (minimized to tray)
lv: Palaist kopa ar Windows (un uzlikt uzdevumjoslā)

en: Season map
lv: Gadalaiku karte

en: Select
lv: Izvēlēties

en: Select country
lv: Izvēlēties valsti

en: Select a landscape
lv: Izvēlēties ainavu

en: Select location
lv: Izvēlēties pilsētu

en: Select region
lv: Izvēlēties reģionu

en: Select state
lv: Izvēlēties štatu

en: Set as default
lv: Uzstadīt pec noklusējuma

en: Set YoWindow as ScreenSaver
lv: Padarīt YoWindow par ekrānsaudzētāju

en: Setup
lv: Iestatne

en: Show
lv: Rādīt

en: Show again
lv: Rādīt nākamreiz

en: Speed
lv: Ātrums

en: Time
lv: Laiks

en: {0} ago
lv: {0} atpakaļ

en: Time zone
lv: Laika josla

en: Today
lv: Šodien

en: Tomorrow
lv: Rītdien

en: Tom.
lv: Rīt.

en: Tonight
lv: Šonakt

en: Add New Location
lv: Pievienot vēl pilsētas

en: Open Calendar...
lv: Atvērt Kalendāru...

en: Show Less Days
lv: Rādīt mazāk dienas

en: Show More Days
lv: Rādīt vairāk dienas

en: Update Weather
lv: Atjaunot laika ziņas

en: Unknown
lv: Nav zināms

en: Up
lv: Augša

en: Update interval
lv: Atjaunošanas intervāls

en: Update weather
lv: Atjaunot laika ziņas

en: Updating weather
lv: Laika ziņas atjaunojas

en: View
lv: Skats

en: Please wait...
lv: Lūdzu gaidiet...

en: Weather
lv: Laiks

en: Daily rain total
lv: Lietus dienā kopumā

en: Weather expired
lv: Laika ziņas novecojušas

en: Feels like
lv: Pēc sajūtas

en: Day maximum temperature
lv: Maksimālā dienas temperatūra

en: Day minimum temperature
lv: Minimālā dienas temperatūra

en: Weather forecast
lv: Laika prognoze

en: Forecast issued
lv: Prognoze sastādīta

en: Hail
lv: Krusa

en: Humidity
lv: Mitrums

en: Observed
lv: Novērots

en: Pressure
lv: Spiediens

en: PWS only
lv: Tikai meteoroloģijas stacija

en: Rain
lv: Lietus

en: Rain/Snow rate
lv: Nokrišņu blīvums

en: Description
lv: Apraksts

en: Sky image
lv: Debess attēls

en: Snow
lv: Sniegs

en: Snow level
lv: Sniega līmenis

en: Weather station properties
lv: Meteoroloģiskās stacijas īpašības

en: Temperature
lv: Temperatūra

en: Temperature range
lv: Temperatūras diapazons

en: Update error
lv: Kļūda atjaunošanas laikā

en: Update time
lv: Atjaunošanas laiks

en: UV index
lv: Ultravioletais starojums

en: Visibility
lv: Redzamība

en: Unlimited
lv: Neierobežota

en: Wind
lv: Vējš

en: Calm
lv: Bezvējš

en: Variable
lv: Mainīgs

en: Welcome to YoWindow!
lv: Laipni lūgti YoWindow!

en: Wind direction:
lv: Vēja virziens:

en: East
lv: Austrumi

en: North
lv: Ziemeļi

en: South
lv: Dienvidi

en: West
lv: Rietumi

en: Yes
lv: Jā

en: Close screensaver on mouse move
lv: Aizvērt ekrānsaudzētāju pēc kursora kustības

en: Color
lv: Krāsa

en: Background
lv: Fons

en: Choose color
lv: Izvēlēties krāsu

en: System tray
lv: Uzdevumjosla

en: Transparent
lv: Caurspīdīgs

en: Precipitation chance
lv: Iespējami nokrišņi

en: Rain chance
lv: Iespējams lietus

en: Snow chance
lv: Iespējams sniegs

en: {0} only
lv: tikai {0}

en: US
lv: ASV

en: Dew point
lv: Rasas punkts

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
lv: Lai JAUTRI! :P

en: NWS forecasts for the USA
lv: Laika ziņas priekš ASV no NWS

en: h
lv: st

en: Open
lv: Atvērt

en: Browse
lv: Pārskats

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
lv: Norādiet ceļu attēlam vai ainavai internetā vai Jūsu datorā

en: Landscape load error
lv: Kļūda ainavas atvēršanas laikā

en: Picture load error
lv: Kļūda attēla atvēršanas laikā

en: The landscape is already added
lv: Šī ainava jau ir jūsu sarakstā

en: Landscape collection
lv: Ainavu kolekcija

en: Turn your photo into Landscape
lv: Pārvērtiet Jūsu foto ainavā

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
lv: {0}Iemācieties{1} pārvērst fotogrāfijas par ainavām

en: Village
lv: Laukos

en: Seaside
lv: Piekraste

en: Airport
lv: Lidosta

en: Sky
lv: Debesis

en: Landscape made from picture
lv: Ainava izveidota no attēla

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
lv: Ainavas veidošana YoWindow no sava attēla.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
lv: Iepazīstieties ar mūsu instrukciju {0}How to turn a picture into Landscape?{1} pirms turpiniet

en: Click Next to continue...
lv: Nospiediet pogu , lai turpinātu...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
lv: Norādiet fotogrāfiju, kuru jūs vēlaties pārveidot par ainavu.

en: How to pick the best landscape picture?
lv: Kā atlasīt labāko attēlu ainavai?

en: Source picture
lv: Fotogrāfija

en: The landscape will be created in the following folder
lv: Ainava tika saglabāta šajā mapē

en: Landscape folder name
lv: Ainavas mapes nosaukums

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
lv: Nospiediet pogu "Izveidot", lai izveidotu Ainavu {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
lv: ainava {0} veiksmīgi izveidota! apsveicam!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
lv: Tagad atveriet {0} Jūsu grafisko redaktoru. Jums nepieciešams izgriezt attēlā debesis. Jūs atradīsiet attēlu {1} Ainavas mapē {2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
lv: Ir viegli noņemt debesis. Sekojiet mūsu {0}instrukcijai{1}.

en: Auto
lv: Automātiski

en: Horizon Level Setup
lv: Rediģēt horizonta līmeni

en: Keys: Up/Down
lv: Taustiņi: augšā/lejā

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
lv: Ainavas attēls {0} tiks izdzēsts no cietā diska neatgriežami. Jūs esat pārliecināti?

en: Edit Landscape
lv: Rediģēt Ainavas

en: Edit Horizon Level
lv: Rediģēt horizonta līmeni

en: File not found.
lv: Fails nav atrasts.

en: The name is empty
lv: Tukšs nosaukums

en: The folder already exists
lv: Mape jau ir pieejama

en: Illegal folder name
lv: Nav pieejams nosaukums mapei

en: The file format is not supported.
lv: Tāds faila formāts nav apstiprināts.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
lv: Fotogrāfija pārāk liela YoWindow. Fotogrāfijas izmērs nedrīkst pārsniegt 2880 punktus platumā un augstumā.

en: Landscape Image
lv: Ainavas attēls

en: Landscape Folder
lv: Ainavas mape

en: About Landscape
lv: Par Ainavu

en: Picture {0} imported successfully
lv: Fotogrāfija {0} veiksmīgi ievietota

en: Remind Me Later
lv: Atgādini man vēlāk

en: Skip This Version
lv: Izlaist šo versiju

en: Loading
lv: Lejupielāde

en: Next
lv: Tālāk

en: Back
lv: Atpakaļ

en: Finish
lv: Beigt

en: Create
lv: Izveidot

en: Import
lv: Importēt

en: Delete
lv: Dzēst

en: Path
lv: Ceļš

en: Options
lv: Iestatījumi

en: Select the options you like
lv: Izvēlieties iestatījumus programmai

en: Set YoWindow as default screen saver
lv: Iestatīt YoWindow kā ekrāna saudzētāju pēc noklusējuma

en: Start with Windows (minimized to system tray)
lv: Palaist kopa ar Windows (noslēpt sistēmas rīkjoslā)

en: Add a shortcut to quick launch bar
lv: Pievienot ikonu ātrās palaišanas rīkjoslā

en: You are about to upgrade YoWindow.
lv: Jūs gatavojaties atjaunot YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
lv: Nospiediet OK, lai uzstādītu jaunu versiju.

en: You must close YoWindow before you can continue.
lv: Lūdzu, aizveriet YoWindow pirms turpināt.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
lv: Pēc tam nospiediet Atkārtot.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
lv: Ja vēlaties atcelt programmas dzēšanu, nospiediet Atcelt.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
lv: Ja vēlaties sākt uzstādīšanu, nospiediet Turpināt.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
lv: Ja vēlaties pārtraukt uzstādīšanu, nospiediet Pārtraukt.

en: Final step
lv: Pēdējais solis

en: Start YoWindow on system startup
lv: Palaist YoWindow palaižot sistēmu

en: Check for new version...
lv: Pārbaudīt jaunu versiju...

en: YoWindow is up to date!
lv: Jums ir jaunākā YoWindow versija!

en: You have the latest version
lv: Jums ir pēdējā versija

en: Download new version!
lv: Lejuplādēt jaunu versiju!

en: Preview
lv: Priekšskatījums

en: Show small YoWindow logo
lv: Rādīt mazu YoWindow ikonu

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
lv: Šī ainava pieejama tikai Unlimited versijā.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
lv: st

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
lv: min

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
lv: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
lv: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
lv: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
lv: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
lv: ft

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
lv: n.m

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
lv: n.m./h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
lv: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
lv: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
lv: kn

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
lv: pBs

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
lv: mbar

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
lv: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
lv: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
lv: in

en: Display "?"
lv: Rādīt "?"

en: Hide parameter
lv: Slēpt parametru

en: When weather parameter is not available
lv: Kad laika parametrs nav pieejams

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
lv: Informācija

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
lv: visu

en: Temperature and Time
lv: Temperatūra un laiks

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
lv: Šī ir Unlimited versija.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
lv: Versija jau ir reģistrēta.

en: Free edition
lv: Bezmaksas versija

en: Unlimited edition
lv: Unlimited versija

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
lv: Lai YoWindow strādātu jums nepieciešams uzstādīt Flash Player (Internet Explorer) versiju {0} vai jaunāku.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
lv: Lejuplādēt Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
lv: Atbloķēt ainavu

en: YoWindow for Chrome
lv: YoWindow pārlūkprogrammai Chrome

en: Follow YoWindow on Facebook
lv: Seko YoWindow Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
lv: Seko YoWindow Twitter

en: Landscape trial, days left:
lv: Izmēģinājuma ainava, atlikušas dienas:

en: Landscape trial period is over
lv: Ainavas izmēģinājuma periods ir beidzies

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
lv: ainava "{0}" ietilpst YoWindow Unlimited.

en: Details
lv: Precīzāk

note: see Options/Advanced
en: View direction
lv: Skatiena norāde

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
lv: Fiksētas debesis

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
lv: Izmainīt

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
lv: Pārstartēt

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
lv: Minimizēt

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
lv: tikai vēja ietikme

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
lv: Translācija

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
lv: Koplietot

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
lv: Publicēt

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
lv: Autorizēt

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
lv: Publicēts!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
lv: Atstarpe

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
lv: Šobrīd laiks {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
lv: Laika prognoze {0} {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
lv: Šodien {0} (laika prognoze)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
lv: Rīt {0} (laika prognoze)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
lv: Laika prognoze

en: Sound
lv: Skaņa

en: Enable sound
lv: Ieslēgt

note: This is sound volume
en: Volume
lv: Skaļums

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
lv: Izlaist

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
lv: Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
lv: Vietējā sezona

en: Winter
lv: Ziema

en: Spring
lv: Pavasaris

en: Summer
lv: Vasara

en: Autumn
lv: Rudens

en: Naked
lv: Starpsezona

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
lv: Valstis

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
lv: Balsojiet par YoWindow, paldies

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
lv: Novelciet pa ekrānu, lai redzētu laikapstākļu izmaiņas

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
lv: Vēlreiz

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
lv: Nospiediet 'LIVE' pogu, lai atgrieztos uz šī brīža laika prognozi

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
lv: Vērojiet laiku ar prieku

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
lv: Izslegt Auto-Lock
