Translate tutorial 1.0 - en to nb translation catalogue (732 entries)

en: Abandon unlimited license
nb: Gå tilbake til begrenset lisens

en: Absent
nb: Fraværende

en: Add
nb: Legg til

en: Animate
nb: Animer

en: Apply
nb: Bruk

en: Astronomy
nb: Astronomi

en: Day Length
nb: Timer dagslys

en: Moon Phase
nb: Månefase

en: Sunrise
nb: Soloppgang

en: Sunset
nb: Solnedgang

en: Auto update weather
nb: Automatisk oppdater været

en: Bad ICAO code
nb: Ugyldig ICAO kode

en: Buy YoWindow Unlimited!
nb: Kjøp YoWindow Fullversjon!

en: Calendar
nb: Kalender

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Change
nb: Endre

en: Code
nb: Kode

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
nb: Værvarsel fra {0}, levert av Metrologisk Institutt og NRK

en: Forecast from {0}
nb: Værvarsel fra {0}

en: Current weather
nb: Været nå

en: Friday
nb: Fredag

en: Monday
nb: Mandag

en: Saturday
nb: Lørdag

en: Sunday
nb: Søndag

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Fr
nb: Fre

en: Mo
nb: Man

en: Sa
nb: Lør

en: Su
nb: Søn

en: Th
nb: Tor

en: Tu
nb: Tir

en: We
nb: Ons

en: day ago
nb: dag siden

en: days ago
nb: dager siden

en: Default
nb: Standard

en: Blowing
nb: Blåser

en: Clear
nb: Klart

en: Cloudy
nb: Skyet

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
nb: Overskyet

en: Drizzle
nb: Yr regn

en: Fair
nb: Nesten klart

en: Fog
nb: Tåke

en: Freezing
nb: Fryse punkt

en: Hail
nb: Haggel

en: Haze
nb: Dis

en: Heavy
nb: Kraftig

en: Ice Crystals
nb: Is krystaller

en: Ice Pellets
nb: Ishagl

en: In Vicinity
nb: I nærheten

en: Light
nb: Lett

en: Low Drifting
nb: Saktegående

en: Mist
nb: Tåke

en: Mostly Cloudy
nb: Skyet

en: Partial
nb: Delvis

en: Partly Cloudy
nb: Delvis skyet

en: Patches
nb: Lappete

en: Scattered Clouds
nb: Spredte skyer

en: Rain
nb: Regn

en: Rain And Thunder
nb: Regn og torden

en: Shallow
nb: Grunnt

en: Shower
nb: Dusjregn

en: Shower With Thunder
nb: Dusjregn med torden

en: Sleet
nb: Sludd

en: Small Hail
nb: Lett haggel

en: Smoke
nb: Røyk

en: Snow
nb: Snø

en: Snow And Thunder
nb: Snø og torden

en: Snow Grains
nb: Snø korn

en: Snow Showers
nb: Lett snø

en: Thunderstorm
nb: Tordenstorm

en: Unknown Precipitation
nb: Ukjent nedbør

en: Widespread Dust Haze
nb: Stordekkende støvdrev

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
nb: Feil lisens nøkkel. Prøv igjen. Vær sikker på at du har skrevet lisensnøkkelen korrekt. Prøv å kopier/lim inn lisens nøkkelen.

en: Wrong license key
nb: Feil lisens nøkkel

en: You will have to restart the application for this to take effect
nb: Du må restarte programmet for at endringene skal taes i bruk

en: Language change
nb: Endre språk

en: No limits!
nb: Ingen begrensninger!

en: Buy now!
nb: Kjøp nå!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
nb: Kjøp fullisens for å fjerne begrensningene.

en: Not now
nb: Ikke nå

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
nb: For å fullføre registreringen, skriv inn lisens nøkkelen vi har sendt deg. Hint: bruk kopier/lim inn.

en: License registration
nb: Registrer lisens

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
nb: Takk for at du registrerte YoWindow! Alle begrensninger er nå fjernet. Nyt programmet!

en: Distance
nb: Avstand

en: Down
nb: Ned

en: Download
nb: Last ned

en: Enter weather source URL please
nb: Vær vennlig å skriv inn URL til vær data informasjonen

en: Error
nb: Feil

en: The location is already added
nb: Stedet er allerede lagt til

en: Exit
nb: Avslutt

en: To get started, pick your home location
nb: For å starte, velg ditt hjemsted

en: Forecast Panel
nb: Værvarsels panel

en: Full Screen
nb: Fullskjerm

en: Help
nb: Hjelp

en: Highlight weather station parameters
nb: Marker værstasjon parametere

en: Home
nb: Hjem

en: h
nb: t

en: Inspector
nb: Utforsker

en: Landscape
nb: Landskap

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
nb: Bilde

en: Foreground
nb: Forgrunn

en: Landscape Options
nb: Bakgrunns instillinger

en: Landscape pictures
nb: Landskaps bilder

en: Landscapes
nb: Landskaper

en: Language:
nb: Språk:

en: English
nb: Engelsk

en: System Default
nb: System standard

en: Latitude
nb: Breddegrad

en: {0} locations
nb: {0} steder

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
nb: Du er begrenset til  {0} steder nå. I fullversjonen kan du legge til så mange steder du vil.

en: Weather auto-update is off
nb: Auto oppdater vær er slått av.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
nb: Trykk F5 for å oppdatere været.  Været blir automatisk oppdatert i fullversjonen.

en: {0} weather forecast days only
nb: {0} værmelding dager bare

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
nb: Du har tilgang til {0} dagers varsel nå.  Fullversjonen gir deg {1} dagers varsel.

en: Licence key
nb: Lisens nøkkel

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
nb: Været blir automatisk oppdatert i fullversjonen

en: Load weather from personal weather station
nb: Last vær fra egen værstasjon

en: Loading
nb: Laster inn

en: Loading landscape...
nb: Laster bakgrunn...

en: Location
nb: Sted

en: Location ID
nb: ID

en: Location Properties
nb: Steds innstillinger

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
nb: Link

en: Locations
nb: Steder

en: All locations
nb: Alle steder

en: All regions
nb: Alle regioner

en: All states
nb: Alle stater

en: Change landscape
nb: Endre bakgrunn

en: Select a location
nb: Velg et sted

en: The location is already added
nb: Stedet er allerede lagt til

en: Location is not selected yet
nb: Sted er ikke satt enda

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
nb: Store byer (mer enn 100,000 innbyggere)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
nb: Nettverksfeil, steds informasjon er ikke tilgjengelig. På grunn av dette, kan ikke sted velges nå.

en: No locations in scope
nb: Ingen steder i omfang

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
nb: Omfang

en: Cannot find a location?
nb: Kan ikke finne et sted?

en: Set as Home
nb: Sett som favorittsted

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
nb: Gjeldende posisjon

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
nb: Bruk nåværende beliggenhet

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Longitude
nb: Lengdegrad

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
nb: Ser mot nord (Vind fra vest blåser fra venstre)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
nb: Ser mot sør (Vind fra vest blåser fra høyre)

en: December
nb: Desember

en: February
nb: Februar

en: January
nb: Januar

en: July
nb: Juli

en: June
nb: Juni

en: March
nb: Mars

en: May
nb: Mai

en: October
nb: Oktober

en: About
nb: Om..

en: Facebook Edition
nb: Facebook versjon

en: License Agreement
nb: Lisens avtale

en: Visit our Forum
nb: Besøk vårt forum

en: YoWindow for your Site or Blog
nb: YoWindow for din hjemmeside eller blogg

en: {0} minutes back
nb: {0} minutter tilbake

en: {0} minutes forward
nb: {0} minutter frem

en: Name
nb: Navn

en: Network error
nb: Nettverksfeil

en: Network not available
nb: Nettverket er ikke tilgjengelig

en: It is available on {0}
nb: Den er tilgjengelig på {0}

en: New version released
nb: Ny versjon lansert

en: Next Day
nb: Neste dag

en: No
nb: Nei

en: No weather
nb: Ingen vær

en: N/A
nb: Ikke tilgjengelig

en: Notify me when a new version is available
nb: Varsle meg når ny versjon er lansert

en: Open {0}
nb: Åpne {1}

en: Options
nb: Alternativer

en: Advanced
nb: Avansert

en: Application choice
nb: Program valg

en: Date
nb: Dato

en: Display
nb: Skjerm

en: Animate clouds
nb: Animer skyer

en: Default
nb: Standard

en: Full screen mode
nb: Fullskjem modus

en: Quality
nb: Kvalitet

en: Custom
nb: Egen definert

en: Excellent
nb: Best

en: Moderate
nb: Moderat

en: Number of days to display:
nb: Antall dager å vise:

en: Tile contents:
nb: Tittel inneholder:

en: General
nb: Generellt

en: Contents
nb: Innhold

en: Show N/A parameters
nb: Vis  N/A parametere

en: Live indicator
nb: Nåtid

en: Locations
nb: Steder

en: Operation successful!
nb: Forespørsel fullført korrekt!

en: Refresh locations DB
nb: Oppdater steds database

en: Reset to defaults
nb: Tilbakestill til standardverdier

en: Add
nb: Legg til

en: User interface
nb: Brukergrensesnitt

en: Screen saver
nb: Skjerm sparer

en: Time Bar
nb: Tidslinje

en: Unit system:
nb: Enhets oppsett:

en: Units
nb: Enheter

en: Auto-detected
nb: Automatisk oppdag

en: Custom
nb: Egen definert

en: Distance:
nb: Avstand:

en: Metric
nb: Metrisk

en: Russia
nb: Russland

en: Pressure:
nb: Trykk:

en: Temperature:
nb: Temperatur:

en: Water temperature
nb: Vanntemperatur

en: Wind speed:
nb: Vind hastighet:

en: Landscape Options
nb: Bakgrunns instillinger

en: Show Daylight Diagram
nb: Vis Dagslys Diagram

en: Show Forecast Panel
nb: Vis varsels panelet

en: Show Full Screen button
nb: Vis fullskjerm knapp

en: Show Inspector
nb: Vis utforsker

en: Show Time Bar
nb: Vis tidslinje

en: Show User interface
nb: Vis brukergrensesnitt

en: Show forecast when current weather is expired
nb: Vis varsel når gjeldene vær er utdatert

en: Organize
nb: Organiser

en: Organize locations
nb: Organiser steder

en: Organize pictures
nb: Organiser bilder

en: Pictures
nb: Bilder

en: press
nb: Trykk

en: Falling
nb: Fallende

en: Falling Rapidly
nb: Hurtig fallende

en: Rising
nb: Stigende

en: Rising Rapidly
nb: Hurtig stigende

en: Steady
nb: Stabilt

en: Previous Day
nb: Forrige dag

en: Properties
nb: Instillinger

en: Refresh Locations data base
nb: Oppdater steds database

en: Register
nb: Registrer

en: Remove
nb: Fjern

en: Rename
nb: Gi nytt navn

en: Rename location
nb: Endre stedsnavn

en: Rename picture
nb: Endre bildenavn

en: Retry
nb: Prøv igjen

en: Run with Windows (minimized to tray)
nb: Kjør med Windows (minimert til system)

en: Season map
nb: Sesong kart

en: Select
nb: Velg

en: Select country
nb: Velg land

en: Select a landscape
nb: Velg bakgrunn

en: Select location
nb: Velg sted

en: Select region
nb: Velg region

en: Select state
nb: Velg stat

en: Set as default
nb: Sett som standard

en: Set YoWindow as ScreenSaver
nb: Sett YoWindow som Skjermsparer

en: Setup
nb: Oppsett

en: Show
nb: Vis

en: Show again
nb: Vis igjen

en: Speed
nb: Hastighet

en: Time
nb: Tid

en: {0} ago
nb: {0} siden

en: Time zone
nb: Tids sone

en: Today
nb: I dag

en: Tomorrow
nb: I morgen

en: Tom.
nb: i morgen

en: Tonight
nb: I kveld

en: Add New Location
nb: Legg til nytt sted

en: Open Calendar...
nb: Åpne kalender...

en: Show Less Days
nb: Vis færre dager

en: Show More Days
nb: Vis flere dager

en: Update Weather
nb: Oppdater været

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Up
nb: Opp

en: Update interval
nb: Oppdaterings intervall

en: Update weather
nb: Oppdater været

en: Updating weather
nb: Oppdaterer været

en: View
nb: Vis

en: Please wait...
nb: Vennligst vent...

en: Weather
nb: Været

en: Daily rain total
nb: Total daglig nedbør

en: Weather expired
nb: Været er utgått

en: Feels like
nb: Føles som

en: Day maximum temperature
nb: Dagens maksimum temperatur

en: Day minimum temperature
nb: Dagens minimum temperatur

en: Weather forecast
nb: Værmelding

en: Forecast issued
nb: Værmelding utstedt

en: Hail
nb: Haggel

en: Humidity
nb: Fuktighet

en: Observed
nb: Observert

en: Pressure
nb: Trykk

en: PWS only
nb: PWS bare

en: Rain
nb: Regn

en: Rain/Snow rate
nb: Regn/Snø tempo

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Sky image
nb: Sky bilde

en: Snow
nb: Snø

en: Snow level
nb: Mengde snø

en: Weather station properties
nb: Egenskaper for værstasjon

en: Temperature
nb: Temperatur

en: Temperature range
nb: Temperaturområde

en: Water
nb: Vann

en: Update error
nb: Oppdaterings feil

en: Update time
nb: Oppdaterings tid

en: UV index
nb: Ultra violet index

en: Visibility
nb: Sikt

en: Unlimited
nb: Ubegrenset

en: Wind
nb: Vind

en: Calm
nb: Stille

en: Variable
nb: Variert

en: Welcome to YoWindow!
nb: Velkommen til YoWindow!

en: Wind direction:
nb: Vind retning:

en: East
nb: Øst

en: North
nb: Nord

en: South
nb: Sør

en: West
nb: Vest

en: Yes
nb: Ja

en: Close screensaver on mouse move
nb: Steng skjermsparer ved beveging av musen

en: Color
nb: Farge

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Choose color
nb: Velg farge

en: System tray
nb: System ikon

en: Transparent
nb: Gjennomsiktig

en: Precipitation chance
nb: Fare for nedbør

en: Rain chance
nb: Fare for regn

en: Snow chance
nb: Fare for snø

en: {0} only
nb: {0} kun

en: Dew point
nb: Duggpunkt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
nb: Jeg vil ha det morro

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
nb: Slå på overraskelser

en: NWS forecasts for the USA
nb: NWS værmelding for USA

en: h
nb: t

en: Open
nb: Åpne

en: Browse
nb: Bla igjennom

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
nb: Skriv inn "adressen" til et bilde eller landskap på internett eller datamaskinen din

en: Landscape load error
nb: Feil ved lasting av landskap

en: Picture load error
nb: Feil ved lasting av bilde

en: The landscape is already added
nb: Landskapet er allerede lagt til

en: Landscape collection
nb: Landskaps bibliotek

en: Turn your photo into Landscape
nb: Gjør ditt bilde om til landskap

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
nb: {0}Lær{1} hvordan du gjør bildet ditt om til et landskap

en: Village
nb: Landsby

en: Seaside
nb: Sjøutsikt

en: Airport
nb: Flyplass

en: Pagoda
nb: Pagode

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
nb: By

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
nb: Dal

en: Sky
nb: Himmel

en: Landscape made from picture
nb: Landskap laget av bilde

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
nb: Dette vil ta med igjennom prosessen med å gjøre et bilde om til et YoWindow Landskap.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
nb: Vær vennlig å lese brukerveiledningen {0}How to turn a picture into Landscape?{1} (eng) på forhånd

en: Click Next to continue...
nb: Trykk neste for å fortsette...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
nb: Velg et bilde du vil gjøre om til landskap.

en: How to pick the best landscape picture?
nb: Hvordan du velger den beste landskapsbilde bilde?

en: Source picture
nb: Opprinnelig bilde

en: The landscape will be created in the following folder
nb: Landskapet vil bli opprettet i følgende mappe

en: Landscape folder name
nb: Landskap mappe navn

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
nb: Trykk "Lag" knappen for å lage {0} Landskapet

en: {0} landscape has been created successfully!
nb: {0} er korrekt opprettet som et Landskap!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
nb: Start det redigeringsprogrammet du foretrekker, for å redigere {0}. Du må nå fjerne bakgrunnen fra bildet. Bildet ditt vil du finne {1}HER{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
nb: Det er enkelt å fjerne bakgrunnen. Les vår lille {0}tutorial{1} (eng).

en: Horizon Level Setup
nb: Still inn horisontlinjen

en: Keys: Up/Down
nb: Knapper: Opp/Ned

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
nb: Dette vil slette landskapsbildet {0}. Denne operasjonen kan ikke angres. Er du sikker?

en: Edit Landscape
nb: Rediger landskap

en: Edit Horizon Level
nb: Rediger horisontalt nivå

en: File not found.
nb: Fil ikke funnet!

en: The name is empty
nb: Du må skrive inn et navn

en: The folder already exists
nb: Mappen eksisterer allerede

en: Illegal folder name
nb: Ulovlig mappe navn

en: The file format is not supported.
nb: Filformatet er ikke støttet.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
nb: Bildet er for stort for YoWindow. Størrelsen på bildet må ikke overskride 2880 pixler i høyde eller bredde.

en: Landscape Image
nb: Landskaps bilde

en: Landscape Folder
nb: Landskaps mappe

en: About Landscape
nb: Om landskap

en: Picture {0} imported successfully
nb: Importering av {0} var vellykket

en: Remind Me Later
nb: Minn meg på senere

en: Skip This Version
nb: Hopp over denne versjonen

en: Loading
nb: Laster inn

en: Next
nb: Neste

en: Back
nb: Tilbake

en: Finish
nb: Ferdig

en: Create
nb: Lag

en: Import
nb: Importer

en: Delete
nb: Slett

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
nb: Ferdig

en: Path
nb: Sti

en: Options
nb: Alternativer

en: Select the options you like
nb: Velg alternativene du liker

en: Set YoWindow as default screen saver
nb: Bruk YoWindow som standard skjermsparer

en: Start with Windows (minimized to system tray)
nb: Start med Windows (minimer til system icon)

en: Add a shortcut to quick launch bar
nb: Legg til icon på hurtigstartlinjen

en: You are about to upgrade YoWindow.
nb: Du skal til å oppdatere YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
nb: Trykk OK for å installere den nye versjonen.

en: You must close YoWindow before you can continue.
nb: Du må lukke YoWindow før du kan fortsette.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
nb: Etter at du har lukket YoWindow, velg Retry.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
nb: Hvis du ønsker å avbryte avinstalleringen, velg Cancel.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
nb: Hvis du ønsker å installere allikevel, velg Ignore.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
nb: Hvis du ønsker å avbryte installasjonen, velg Abort.

en: Final step
nb: Siste steg

en: Start YoWindow on system startup
nb: Start YoWindow ved systemstart

en: Check for new version...
nb: Se etter ny versjon..

en: YoWindow is up to date!
nb: YoWindow er oppdatert!

en: You have the latest version
nb: Du har den nyeste versjonen

en: Download new version!
nb: Last ned nyeste versjon.

en: Preview
nb: Forhåndsvis

en: Show small YoWindow logo
nb: Vis liten YoWindow logo

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
nb: Dette landskapet er kun tilgjengelig i fullversjonen.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
nb: t

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
nb: min

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
nb: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
nb: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
nb: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
nb: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
nb: fot

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
nb: miles

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
nb: miles/t

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
nb: km/t

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
nb: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
nb: knop

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
nb: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
nb: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
nb: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
nb: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
nb: "

en: Display "?"
nb: Displaye "?"

en: Hide parameter
nb: Skjul parameter

en: When weather parameter is not available
nb: Når været parameter er ikke tilgjengelig

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
nb: Informasjon

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
nb: Alle

en: Temperature and Time
nb: Temperatur og Tid

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
nb: Dette er Ubegrenset Utgaven.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
nb: Det er allerede registrert.

en: Free edition
nb: Gratis utgaven

en: Unlimited edition
nb: Ubegrenset utgaven

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
nb: For å nyte YoWindow må du installere Flash Player (for Internet Explorer) {0} eller nyere.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
nb: Få Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
nb: Lås opp landskap

en: YoWindow for iPhone and iPad
nb: YoWindow for iPhone og iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
nb: Følg YoWindow på Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
nb: Følg YoWindow på Twitter

en: Landscape trial, days left:
nb: Landskap prøveperiode, dager gjenstående:

en: Landscape trial period is over
nb: Landskap prøveperiode er over

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
nb: "{0}" landskap er en del av YoWindow Unlimited.

en: Details
nb: Detaljer

note: see Options/Advanced
en: View direction
nb: Se retning

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
nb: Fikset himmel

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
nb: Avslutt

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
nb: Last inn på nytt

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
nb: Minimert

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
nb: Påvirker bare vind

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
nb: Kringkasting

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
nb: Dele

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
nb: Publisering

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
nb: Godkjennelse

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
nb: Publisert!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
nb: Mellomromstast

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
nb: Været nå i {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
nb: Værmelding for {0} i {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
nb: I dag i {0} (forecast)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
nb: I morgen i {0} (forecast)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
nb: Varsel

en: Sound
nb: Lyd

en: Enable sound
nb: Aktiver lyd

note: This is sound volume
en: Volume
nb: Volum

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
nb: Lukk

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
nb: Presentert i Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
nb: Overstyr gjeldende sesong

en: Winter
nb: Vinter

en: Spring
nb: Vår

en: Summer
nb: Sommer

en: Autumn
nb: Høst

en: Naked
nb: Naken

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
nb: Land

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
nb: Stem!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
nb: Stem på YoWindow, takk

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
nb: Mer YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
nb: Stryk over skjermen for å se været forandre seg over tid

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
nb: Og en gang til

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
nb: Trykk på 'live' for å gå tilbake til nåværende tidspunkt

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
nb: Se været med glede

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
nb: Slå av automatisk lås

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
nb: Hold skjermen på hvis telefonen er koblet til eller batteriet er over 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
nb: Mer

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
nb: Parallakse effekt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
nb: En illusjon av 3D effekt når du tilter enheten

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
nb: Temperatur i statusbaren

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
nb: Vis temperatur for "hjemsted"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
nb: For lite ledig minne.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
nb: YoWindow kan kjøre ustabilt

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
nb: Kreves {0} MB ledig.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
nb: YoWindow Vær

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
nb: YoWindow Null

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
nb: Få Full Versjon

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
nb: Ingen annonser, ingen begrensninger, alle landskap tilgjengelige

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
nb: Fullversjon

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
nb: Ingen reklame

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
nb: Alle landskap er tilgjengelig

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
nb: Værmelding i statusfelt

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
nb: Fjern annonser

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
nb: Værmelding er begrenset

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
nb: "{0}" Landskap tilgang er begrenset.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
nb: Kobler til {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
nb: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
nb: Bilder

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
nb: Bakgrunn

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
nb: Vis animasjoner

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
nb: Vis været

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
nb: Ingen animasjon - nesten ingen strøm forbrukes.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
nb: Innstillinger for skjermelement (widget)

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
nb: Lag skjermelement (widget)

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
nb: Berør for å søke etter plassering

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
nb: Vis bakgrunn

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
nb: Vær ikoner

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
nb: Tekstfarge

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
nb: Gjennomsiktighet

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
nb: Avrundede hjørner

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
nb: Legg widget'en på hjemskjermen

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
nb: Widget'en er lagt til på hjemskjermen

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
nb: Velg en widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
nb: Liten

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
nb: Klokke

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
nb: Liten klokke

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
nb: Flytt øverst

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
nb: Avinstaller "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
nb: Du har både full og fri utgaver av YoWindow installert.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
nb: Vennligst, avinstaller YoWindow Free, for å unngå forvirring.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
nb: Legg til YoWindow widgets - se værmeldingen med komfort

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
nb: Trykk for å fortsette

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
nb: YoWindow er installert på eksternt minne.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
nb: ADVARSEL: YoWindow bakgrunn og moduler (widget) kan være utilgjengelige når applikasjonen er installert på eksternt minne (SD kort).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
nb: Stedssøk

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
nb: Løs inn kode

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
nb: Full versjon privilegium gitt.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
nb: Reklame fjernet, ingen begrensninger.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
nb: Uventet kode

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
nb: Gjenopprett privilegier

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
nb: Sett som bakgrunn

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
nb: Send

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
nb: Tast inn meldingen

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
nb: Legg til været

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
nb: Du har nettopp lagt ut på Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
nb: Angi som Dagdrøm

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
nb: Dagdrøm

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
nb: Nattmodus

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
nb: Veldig svakt lys (for mørke rom)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
nb: Send rapport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
nb: Er du sikker på å angi {0 } som hjemme?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
nb: Vis lufttrykk for

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
nb: Havnivå

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
nb: Sted

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
nb: YoWindow krever tillatelse til å lagre en bildefil før du deler den.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
nb: YoWindow trenger godkjenning til å lagre landskap på internminnet

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
nb: Varsling

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
nb: Vis varslinger

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
nb: Vis i skjermlås

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
nb: Midtstilt

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
nb: Alarmklokke

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
nb: Våkne med YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
nb: Stillhet

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
nb: Slumre

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
nb: Slå av

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
nb: Våkne med lyden av YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
nb: Alarmen vil gå av om {0} minutter

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
nb: Advarsel

en: Weather station
nb: Værstasjon

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
nb: Private værstasjoner er kanskje ikke pålitelig.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
nb: Stasjonen er ute av drift

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
nb: Ønsker du virkelig å motta været fra "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
nb: Ønsker du virkelig å overstyre sesongen for {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
nb: Vi anbefaler

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
nb: Rapporter et problem

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
nb: Aldri

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
nb: Rangere YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
nb: Tusen takk!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
nb: Send e-post

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
nb: YoWindow Rapport

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
nb: Hva gikk galt?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
nb: Vi trenger alle detaljer

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
nb: Mørkt glass

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
nb: App ikoner er enkel å se

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
nb: For å skjule vær informasjon, sveip oppover

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
nb: Trykk på temperaturen for å se mer vær informasjon

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
nb: Ingen informasjon for "{0}"

en: Click to try again.
nb: Trykk for å prøve igjen.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
nb: Oppdater

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
nb: Du må oppdatere YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
nb: Kos deg med været

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
nb: Nytt landskap

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
nb: Påskeggjakt

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
nb: Prøv å finne {0} egg som vi har gjemt i YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
nb: Let etter egg i {0} landskapet

note: Egg hunt game.
en: Play again?
nb: Prøve igjen?

note: Egg hunt game.
en: Idea
nb: Ide

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
nb: Du har funnet alle eggene!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
nb: Godt jobbet.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
nb: Din premie

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
nb: Alle landskapene tilgjengelig i {0} dager

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
nb: Ingen reklame i {0} dager

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
nb: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
nb: Dag

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
nb: Natt

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
nb: Tilgjengelig i Full Versjon

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
nb: Legg inn ditt bilde i YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
nb: Trykk på "Landskaps" knappen for å åpne mappen

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
nb: Åpne eller ta et bilde

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
nb: Panorer og beskjær

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
nb: Juster bildet så det ser bra ut

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
nb: Zoom med fingrene

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
nb: Horisontal Linje

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
nb: Angi horisontal plassering

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
nb: Ønsker du å erstatte himmelen med animert vær?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
nb: Slett himmel - vi vil erstatte den med YoWindow himmel

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
nb: Slett himmelen

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
nb: Steg {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
nb: Trykk på skyen for å velge deler av den

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
nb: Slette en sky - tegn med RØD penn over GULE områder

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
nb: Velg først område med GUL penn, så sletter du med den RØDE

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
nb: Bruk BLÅ penn for å angre

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
nb: Visk ut

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
nb: Gjenopprett

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
nb: Navn på landskap

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
nb: Foto-kilde

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
nb: Jeg samtykker til å inkludere dette bildet i YoWindow's kolleksjon

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
nb: Landskap med navn "{0}" eksisterer allerede. Vil du overskrive det?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
nb: Dine endringer vil gå tapt!

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
nb: En tillatelse kreves for å åpne filer

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
nb: Du må ha YoWindow Weater-appen for å åpne landskapet.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
nb: Last ned YoWindow Weather

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
nb: Se en kort videoklipp for å aktivere landskapet

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
nb: Se en kort videoklipp for å aktivere landskapet i {0} dager

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
nb: Vis meg

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
nb: Alle landskap er tilgjengelige i fullversjonen av YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
nb: Landskap "{0}" aktivert.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
nb: Nye landskap lagt til

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
nb: Vis styrefunksjoner

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
nb: Overraskelser

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
nb: Opplever du et problem?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
nb: Hva skjedde?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
nb: Værmeldingen stemmer ikke

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
nb: Værmeldingen samsvarer ikke med været ute

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
nb: Beliggenheten er feil

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
nb: Værmeldingen stemmer som regel ikke når:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
nb: Den nærmeste værstasjonen er langt unna.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
nb: Været endrer seg ofte i løpet av dagen

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
nb: Dessverre kan selv ikke spesialister forutsi været med 100 % nøyaktighet.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
nb: Prøv en ny værmeldingstjeneste hvis værmeldingen alltid er feil.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
nb: Automatisk lokalisering tar muligens ta feil.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
nb: Prøv å angi beliggenheten din manuelt.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
nb: Søk frem beliggenheten din

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
nb: Værmeldingen utgis fra en privat værstasjon.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
nb: Det kan hende værstasjonen er upålitelig.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
nb: Vi anbefaler at du endrer kilden du bruker for værmeldinger.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
nb: Annet

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
nb: Salg! {0} % rabatt

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
nb: Bruk nåværende beliggenhet

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
nb: «Hjem» åpnes når du starter appen

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
nb: Animer fotolandskap

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
nb: Feste landskapet og {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
nb: Vil du bruke "{0}" for "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
nb: Trykk ballen for å spille

note: The name of the Football game.
en: Football
nb: Fotball

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
nb: Få {0} poeng

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
nb: Høyeste poengsum

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
nb: Du har tapt

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
nb: Du vant!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
nb: Krever tillatelse

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
nb: Motta værmeldinger fra "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
nb: Motta værmeldinger fra "{0}" òg?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
nb: Live landskap

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
nb: I nærheten

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
nb: Nylig

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
nb: Mine landskap

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
nb: Hvor til å vise landskapet?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
nb: Behold landskapet på tvers av byer

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
nb: Over alt

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
nb: Gjenopprett visning

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
nb: Reklame

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
nb: Kart

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
nb: Slette landskap "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
nb: Slette landskap?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
nb: Gjenopprette landskap

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
nb: Ingen landskap funnet

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
nb: Landskapene dine er gjenopprettet

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
nb: Se hvor skyer og regnbyer forflytter seg.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
nb: Prøv

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
nb: {0} dager igjen

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
nb: Fet skrift

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
nb: Prøv Beta-utgaven

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
nb: Skriv minst 3 tegn

en: Allow YoWindow to access your location
nb: Gi YoWindow tilgang til lokaliseringsinformasjon

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
nb: Få presise værmeldinger der du befinner deg.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
nb: Åpne iOS-innstillinger > Privat > Lokaliseringstjenester.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
nb: «Hjem» vises i widgeten

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
nb: Se en kort videoklipp for å aktivere funksjonen

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
nb: Opprett kvalitetsrike landskap

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
nb: Reklamefritt

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
nb: Bli kvitt irriterende reklamer

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
nb: Er du sikker på at du vil avslutte YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
nb: Bekreft lukking

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
nb: Opphev begrensninger

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
nb: Måned

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
nb: År

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
nb: 1 måned

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
nb: 1 år

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
nb: Livstid

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
nb: Avslutt abonnement

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
nb: Populær

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
nb: Spar {0} %

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
nb: Éngangskjøp

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
nb: Gjenopprett kjøp

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
nb: Alle funksjoner tilgjengelige.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
nb: Abonnement

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
nb: Betalingsplan

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
nb: Nåværende betalingsplan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
nb: Endre betalingsplan

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
nb: Avslutt abonnement

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
nb: Abonnementet ditt er avsluttet

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
nb: Gjenopprett abonnement

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
nb: YoWindow Ubegrenset

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
nb: Ordinær pris {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
nb: Abonnement aktivert.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
nb: Permanent abonnement aktivert.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
nb: Takk for din støtte.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
nb: Nyt YoWindow helt uten begrensninger!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
nb: Ditt abonnement er utløpt.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
nb: Vil du abonnere på nytt?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
nb: Du har et aktivt abonnement. Kanseller abonnementet før du kjøper Livstid-lisens.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
nb: Landskapsfil

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
nb: Slott

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
nb: Verdens underverk

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
nb: Fjell

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
nb: Sjø

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
nb: Malerier

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
nb: YoWindow-samfunnet

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
nb: Blomster

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
nb: Natur

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
nb: Katter

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
nb: Hunder

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
nb: Denne versjonen av appen er ikke kompatibel med enheten din.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
nb: Installer YoWindow fra Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
nb: Åpne Google Play
