Translate tutorial 1.0 - en to nl translation catalogue (882 entries)

en: Abandon unlimited license
nl: Schakel onbeperkte licentie uit (!)

en: Absent
nl: Afwezig

en: Add
nl: Toevoegen

en: Animate
nl: Animatie

en: Apply
nl: Toepassen

en: Astronomy
nl: Astronomie

en: Day Length
nl: Daglengte

en: Moon Phase
nl: Maanfase

en: Sunrise
nl: Zonsopkomst

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Auto update weather
nl: Het weer automatisch actualiseren

en: Bad ICAO code
nl: Onbekende ICAO code

en: Buy YoWindow Unlimited!
nl: Koop ongelimiteerde versie van YoWindow

en: Calendar
nl: Kalender

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Change
nl: Wijzig

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
nl: Weersverwachting van {0}, uitgebracht door het Meteorologisch Instituut Noorwegen en het NRK

en: Forecast from {0}
nl: Weersverwachting van {0}

en: Current weather
nl: Actueel weer

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Monday
nl: Maandag

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Sunday
nl: Zondag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Fr
nl: Vrij

en: Mo
nl: Ma

en: Sa
nl: Zat

en: Su
nl: Zon

en: Th
nl: Don

en: Tu
nl: Din

en: We
nl: Woe

en: day ago
nl: dag geleden

en: days ago
nl: dagen geleden

en: Default
nl: Standaard

en: Blowing
nl: Opwaaiende

en: Clear
nl: Onbewolkt

en: Cloudy
nl: Bewolkt

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
nl: Zwaar bewolkt

en: Drizzle
nl: Motregen

en: Fair
nl: Helder

en: Fog
nl: Mist

en: Freezing
nl: Vorst

en: Hail
nl: Hagel

en: Haze
nl: Nevel

en: Heavy
nl: Zware

en: Ice Crystals
nl: IJskristallen

en: Ice Pellets
nl: Hagelstenen

en: In Vicinity
nl: In omgeving

en: Light
nl: Lichte

en: Low Drifting
nl: Laag opwaaiend(e)

en: Mostly Cloudy
nl: Meest bewolkt

en: Partial
nl: Gedeeltelijk

en: Partly Cloudy
nl: Gedeeltelijk bewolkt

en: Patches
nl: Vlagen

en: Scattered Clouds
nl: Licht bewolkt

en: Rain
nl: Regen

en: Rain And Thunder
nl: Regen en onweer

en: Sand
nl: Zandbank

en: Shallow
nl: Vlagen

en: Shower
nl: Buien

en: Shower With Thunder
nl: Buien met onweer

en: Sleet
nl: Natte sneeuw

en: Small Hail
nl: Lichte hagel

en: Smoke
nl: Nevelig

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Snow And Thunder
nl: Sneeuw en onweer

en: Snow Grains
nl: Sneeuwvlokken

en: Snow Showers
nl: Sneeuwbuien

en: Thunderstorm
nl: Onweer

en: Unknown Precipitation
nl: Neerslag onbekend

en: Widespread Dust Haze
nl: Stofstorm

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
nl: Licentiesleutel ongeldig. Probeer het opnieuw. Let op dat u de juiste sleutel intoetst. Probeer copy en paste.

en: Wrong license key
nl: Verkeerde licentiesleutel

en: You will have to restart the application for this to take effect
nl: Opnieuw opstarten om wijzigingen door te voeren

en: Language change
nl: Wijzig Taal

en: No limits!
nl: Onbeperkt!

en: Buy now!
nl: Koop nu!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
nl: Koop een licentie om beperkingen te voorkomen

en: Not now
nl: Later

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
nl: Voer de licentiesleutel in. U kunt copy en paste gebruiken.

en: License registration
nl: Licentie registratie

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
nl: Dank u voor de registratie van YoWindow! Alle beperkingen zijn nu opgeheven. Veel plezier!

en: Distance
nl: Afstand

en: Down
nl: Omlaag

en: Enter weather source URL please
nl: Voer weerbron URL in a.u.b.

en: Error
nl: Fout

en: The location is already added
nl: Deze locatie is reeds toegevoegd

en: Exit
nl: Afsluiten

en: To get started, pick your home location
nl: Kies uw thuislocatie

en: Forecast Panel
nl: Verwachtingsscherm

en: Full Screen
nl: Volledig scherm

en: Highlight weather station parameters
nl: Geef eigen weerstation parameters weer

en: Home
nl: Thuis

en: h
nl: u

en: Inspector
nl: Inspectiescherm

en: Landscape
nl: Landschap

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
nl: Afbeelding

en: Foreground
nl: Voorgrond

en: Landscape Options
nl: Landschapsopties

en: Landscape pictures
nl: Landschapsafbeeldingen

en: Landscapes
nl: Landschappen

en: Language:
nl: Taal:

en: English
nl: Engels

en: System Default
nl: Standaard Taal

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: {0} locations
nl: (0) locaties

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
nl: U kunt maximaal {0} locaties toevoegen. In de ongelimiteerde versie kunt u zoveel locaties toevoegen als u wilt.

en: Weather auto-update is off
nl: Weer auto-update staat uit

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
nl: Druk op F5 om het weer te updaten.  Het weer wordt automatisch geupdate in de ongelimiteerde versie.

en: {0} weather forecast days only
nl: Uitsluitend {0} weersvoorspelling dagen

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
nl: U hebt nu toegang tot {0} dagen voor de weersvoorspelling. De ongelimiteerde versie biedt u {1} dagen weersvoorspelling

en: Licence key
nl: Licentie sleutel

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
nl: Weer auto-updated in Ongelimiteerde Versie

en: Load weather from personal weather station
nl: Haal weer van PWS

en: Loading
nl: Laden

en: Loading landscape...
nl: Laad landschap...

en: Location
nl: Locatie

en: Location ID
nl: Locatie-ID

en: Location Properties
nl: Locatie eigenschappen

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
nl: Internet link

en: Locations
nl: Locaties

en: All locations
nl: Alle locaties

en: All regions
nl: Alle regio's

en: All states
nl: Alle staten

en: Change landscape
nl: Verander landschap

en: Select a location
nl: Selecteer een locatie

en: The location is already added
nl: Deze locatie is reeds toegevoegd

en: Location is not selected yet
nl: Locatie is nog niet geselecteerd

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
nl: Hoofdsteden (meer dan 100.000 inwoners)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
nl: Netwerk fout, locatieinfo niet toegankelijk. Daarom kan de locatie nu niet worden geselecteerd.

en: No locations in scope
nl: Geen locaties in bereik

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
nl: Bereik

en: Region
nl: Regio

en: Cannot find a location?
nl: Locatie niet aanwezig?

en: Set as Home
nl: Sla op als Thuis

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
nl: Huidige locatie

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
nl: Gebruik huidige locatie

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
nl: Kijkend naar het noorden (westenwind vanaf links)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
nl: Kijkend naar het zuiden (westenwind vanaf rechts)

en: April
nl: Apr

en: August
nl: Aug

en: December
nl: Dec

en: February
nl: Feb

en: January
nl: Jan

en: July
nl: Jul

en: June
nl: Jun

en: March
nl: Mrt

en: May
nl: Mei

en: November
nl: Nov

en: October
nl: Okt

en: September
nl: Sep

en: About
nl: Over

en: Facebook Edition
nl: Facebook editie

en: License Agreement
nl: Licentie overeenkomst

en: Program
nl: Programma

en: Visit our Forum
nl: Bezoek ons forum

en: YoWindow for your Site or Blog
nl: YoWindow voor uw Site of Blog

en: {0} minutes back
nl: {0} minuten terug

en: {0} minutes forward
nl: {0} minuten vooruit

en: Name
nl: Naam

en: Network error
nl: Netwerkfout

en: Network not available
nl: Netwerk niet beschikbaar

en: It is available on {0}
nl: Beschikbaar op {0}

en: New version released
nl: Nieuwe versie beschikbaar

en: Next Day
nl: Volgende dag

en: No
nl: Nee

en: No weather
nl: Niet beschikbaar

en: Notify me when a new version is available
nl: Melden wanneer nieuwe versie beschikbaar is

en: Options
nl: Opties

en: Advanced
nl: Geavanceerde opties

en: Application choice
nl: Applicatie keuze

en: Date
nl: Datum

en: Animate clouds
nl: Toon wolkenanimatie

en: Default
nl: Standaard

en: Full screen mode
nl: Volledig schermmodus

en: Quality
nl: Display kwaliteit

en: Custom
nl: Eigen instellingen

en: Excellent
nl: Uitstekend

en: Moderate
nl: Gemiddeld

en: Number of days to display:
nl: Aantal weer te geven dagen:

en: Tile contents:
nl: Inhoud:

en: General
nl: Algemeen

en: Contents
nl: Inhoud

en: Show N/A parameters
nl: Toon N/A parameters

en: Live indicator
nl: Live aanduiding

en: Locations
nl: Locaties

en: Operation successful!
nl: Handeling succesvol!

en: Refresh locations DB
nl: Vernieuw locatie database

en: Reset to defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Add
nl: Toevoegen

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Screen saver
nl: Schermbeveiliging

en: Time Bar
nl: Tijdbalk

en: Unit system:
nl: Systeemeenheden:

en: Units
nl: Eenheden

en: Auto-detected
nl: Automatisch gevonden

en: Custom
nl: Eigen instellingen

en: Distance:
nl: Afstand:

en: Metric
nl: Metrisch

en: Russia
nl: Rusland

en: Pressure:
nl: Luchtdruk:

en: Temperature:
nl: Temperatuur:

en: Water temperature
nl: Water temperatuur

en: US
nl: USA

en: Wind speed:
nl: Windsnelheid:

en: Landscape Options
nl: Landschapsopties

en: Show Daylight Diagram
nl: Toon daglicht grafiek

en: Show Forecast Panel
nl: Toon verwachtingsscherm

en: Show Full Screen button
nl: Toon volledig scherm knop

en: Show Inspector
nl: Toon Inspectiescherm

en: Show Time Bar
nl: Toon tijdbalk

en: Show User interface
nl: Toon gebruikersinterface

en: Show forecast when current weather is expired
nl: Toon verwachting wanneer actueel weer is verlopen

en: Organize
nl: Beheer

en: Organize locations
nl: Locaties beheren

en: Organize pictures
nl: Beheer afbeeldingen

en: Pictures
nl: Afbeeldingen

en: press
nl: Kies

en: Falling
nl: Dalend

en: Falling Rapidly
nl: Snel dalend

en: Rising
nl: Stijgend

en: Rising Rapidly
nl: Snel stijgend

en: Steady
nl: Bestendig

en: Previous Day
nl: Vorige dag

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Refresh Locations data base
nl: Vernieuw locatie database

en: Register
nl: Registreer

en: Remove
nl: Verwijder

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Rename location
nl: Hernoem Locatie

en: Rename picture
nl: Hernoem Afbeelding

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Run with Windows (minimized to tray)
nl: Opstarten met Windows (in systeembalk)

en: Season map
nl: Seizoensachtergronden

en: Select
nl: Selecteer

en: Select country
nl: Selecteer land

en: Select a landscape
nl: Selecteer landschap

en: Select location
nl: Selecteer locatie

en: Select region
nl: Selecteer regio

en: Select state
nl: Selecteer staat

en: Set as default
nl: Sla op als standaard

en: Set YoWindow as ScreenSaver
nl: Stel YoWindow in als ScreenSaver

en: Setup
nl: Instellen

en: Show
nl: Toon

en: Show again
nl: Toon nogmaals

en: Speed
nl: Snelheid

en: Time
nl: Tijd

en: {0} ago
nl: {0} geleden

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Tom.
nl: Morgen

en: Tonight
nl: Vannacht

en: Add New Location
nl: Voeg nieuwe locatie toe

en: Open Calendar...
nl: Open kalender

en: Show Less Days
nl: Toon minder dagen

en: Show More Days
nl: Toon meer dagen

en: Update Weather
nl: Ververs gegevens

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Up
nl: Omhoog

en: Update weather
nl: Ververs gegevens

en: Updating weather
nl: Ophalen gegevens

en: View
nl: Beeld

en: Please wait...
nl: Even wachten a.u.b.

en: Weather
nl: Weer

en: Daily rain total
nl: Dagelijks regentotaal

en: Weather expired
nl: Actueel weer verlopen

en: Feels like
nl: Gevoelstemp.

en: Day maximum temperature
nl: Maximum dag temperatuur

en: Day minimum temperature
nl: Minimum dag temperatuur

en: Weather forecast
nl: Weersverwachting

en: Forecast issued
nl: Update

en: Hail
nl: Hagel

en: Humidity
nl: Vochtigheid

en: Observed
nl: Laatste update

en: Pressure
nl: Luchtdruk

en: PWS only
nl: Alleen eigen weerstation

en: Rain
nl: Regen

en: Rain/Snow rate
nl: Hoeveelheid neerslag

en: Description
nl: Beschrijving

en: Sky image
nl: Weericonen

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Snow level
nl: Sneeuwhoogte

en: Weather station properties
nl: Weerstation eigenschappen

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Temperature range
nl: Temperatuurbereik

en: Update error
nl: Update fout

en: Update time
nl: Laatste update

en: Visibility
nl: Zicht

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Calm
nl: Kalm

en: Variable
nl: Variabel

en: Welcome to YoWindow!
nl: Welkom bij YoWindow

en: Wind direction:
nl: Windrichting:

en: East
nl: Oost

en: North
nl: Noord

en: South
nl: Zuid

en: Yes
nl: Ja

en: Close screensaver on mouse move
nl: Sluit schermbeveiliging bij muisbeweging

en: Color
nl: Kleur

en: Background
nl: Achtergrond

en: Choose color
nl: Kies kleur

en: System tray
nl: Systeembalk

en: Transparent
nl: Transparant

en: Precipitation chance
nl: Neerslagkans

en: Rain chance
nl: Regenkans

en: Snow chance
nl: Sneeuwkans

en: {0} only
nl: Alleen {0}

en: US
nl: USA

en: Dew point
nl: Dauwpunt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
nl: Ik wil lol hebben

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
nl: Geef verrassingen vrij

en: NWS forecasts for the USA
nl: NWS voorspellingen voor de USA

en: h
nl: u

en: Open
nl: Openen

en: Browse
nl: Zoek

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
nl: Open het pad naar een afbeelding of landschap op internet of uw computer

en: Landscape load error
nl: Landschap uploadfout

en: Picture load error
nl: Foto uploadfout

en: The landscape is already added
nl: Het landschap is al toegevoegd

en: Landscape collection
nl: Landschapscollectie

en: Turn your photo into Landscape
nl: Uw foto als Landschap

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
nl: {0}Leer{1} uw foto als landschap in te stellen

en: Village
nl: Dorp

en: Seaside
nl: Zeezicht

en: Airport
nl: Luchthaven

en: Pagoda
nl: Pagode

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
nl: Stad

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
nl: Vallei

en: Sky
nl: Hemel

en: Landscape made from picture
nl: Landschap gemaakt van foto

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
nl: We zullen u begeleiden bij het proces om een foto om te vormen tot YoWindow landschap.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
nl: Lees aub onze hulptekst {0}How to turn a picture into Landscape?{1} vooraf

en: Click Next to continue...
nl: Druk op verder om door te gaan...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
nl: Kies een foto om als landschap in te stellen.

en: How to pick the best landscape picture?
nl: Hoe kiest u de beste landschapsfoto?

en: Source picture
nl: Bron foto

en: The landscape will be created in the following folder
nl: Het landschap wordt in de volgende map gecreëerd

en: Landscape folder name
nl: Landschaps map naam

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
nl: Kies "Creëer" toets om landschap {0} te creëren

en: {0} landscape has been created successfully!
nl: {0} Landschap succesvol gecreëerd!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
nl: Open nu {0} in uw favoriete foto editor. U moet de lucht in uw foto verwijderen. U vindt de foto in {1} Landschap Map{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
nl: Het is eenvoudig om de lucht te verwijderen. Lees onze korte {0}hulptekst{1}.

en: Horizon Level Setup
nl: Horizon niveau Setup

en: Keys: Up/Down
nl: Toetsen: Op/Neer

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
nl: U staat op het punt om landschapsfoto {0} te verwijderen. Deze handeling is niet meer te herstellen. Weet u het zeker?

en: Edit Landscape
nl: Bewerk landschap

en: Edit Horizon Level
nl: Bewerk horizon niveau

en: File not found.
nl: Bestand niet gevonden.

en: The name is empty
nl: De naam is leeg

en: The folder already exists
nl: De map bestaat reeds

en: Illegal folder name
nl: Ongeldige mapnaam

en: The file format is not supported.
nl: Dit bestandsformaat wordt niet ondersteund.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
nl: De foto is te groot voor YoWindow. De afmetingen mogen niet groter zijn dan 2880 pixels breed of hoog.

en: Landscape Image
nl: Landschapsfoto

en: Landscape Folder
nl: Landschapsmap

en: About Landscape
nl: Over landschappen

en: Picture {0} imported successfully
nl: Foto {0} succesvol geïmporteerd

en: Remind Me Later
nl: Herinner me later

en: Skip This Version
nl: Sla deze versie over

en: Loading
nl: Laden

en: Next
nl: Verder

en: Back
nl: Terug

en: Finish
nl: Beëindigen

en: Create
nl: Creëer

en: Import
nl: Importeer

en: Delete
nl: Wis

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
nl: Gereed

en: Path
nl: Pad

en: Options
nl: Opties

en: Select the options you like
nl: Selecteer de gewenste opties

en: Set YoWindow as default screen saver
nl: Set YoWindow als standaard screensaver

en: Start with Windows (minimized to system tray)
nl: Start met Windows (verkleint naar systeembalk)

en: Add a shortcut to quick launch bar
nl: Voeg starticoon toe aan doelbalk

en: You are about to upgrade YoWindow.
nl: U staat op het punt YoWindow te upgraden.

en: Click OK to install the new version.
nl: Klik op OK om de nieuwe versie te installeren.

en: You must close YoWindow before you can continue.
nl: U moet YoWindow afsluiten alvorens door te gaan.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
nl: Nadat u YoWindow hebt afgesloten, selecteer Retry.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
nl: Als u het ongeinstalleerde proces wilt afsluiten, selecteer Cancel.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
nl: Als u toch wilt installeren, selecteer Ignore.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
nl: Als u de installatie wilt stoppen, selecteer Abort.

en: Final step
nl: Laatste stap

en: Start YoWindow on system startup
nl: Start YoWindow bij het opstarten van het systeem

en: Check for new version...
nl: Controleer op nieuwere versie

en: You have the latest version
nl: U heeft de laatste versie

en: Download new version!
nl: Download nieuwe versie!

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Show small YoWindow logo
nl: Toon klein YoWindow logo

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
nl: Het landschap is uitsluitend in de ongelimiteerde versie beschikbaar.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
nl: u

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
nl: min.

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
nl: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
nl: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
nl: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
nl: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
nl: voet

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
nl: mijl

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
nl: mijl/u

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
nl: km/u

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
nl: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
nl: knopen

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
nl: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
nl: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
nl: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
nl: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
nl: "

en: Display "?"
nl: Beeldscherm

en: Hide parameter
nl: Verberg parameter

en: When weather parameter is not available
nl: Wanneer de weer parameter niet beschikbaar is

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
nl: Informatie

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
nl: Alle informatie

en: Temperature and Time
nl: Temperatuur en Tijd

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
nl: Dit is de ongelimiteerde versie

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
nl: Het is al geregistreerd

en: Free edition
nl: Gratis versie

en: Unlimited edition
nl: Ongelimiteerde versie

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
nl: Om YoWindow te gebruiken moet u Flash Player (voor Internet Explorer) {0} of hoger installeren.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
nl: Download Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
nl: Landschap vrijgeven

en: YoWindow for Chrome
nl: YoWindow voor Chrome

en: YoWindow for Windows
nl: YoWindow voor Windows

en: YoWindow for Mac OS
nl: YoWindow voor Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
nl: YoWindow voor iPhone en iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
nl: Volg YoWindow op Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
nl: Volg YoWindow op Twitter

en: Landscape trial, days left:
nl: Landschap probeer periode, aantal dagen resterend:

en: Landscape trial period is over
nl: Landschap probeer periode is beëindigd

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
nl: "{0}" landschap is onderdeel van YoWindow Ongelimiteerd.

note: see Options/Advanced
en: View direction
nl: Kijkrichting

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
nl: Vaste hemel

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
nl: Bewerken

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
nl: Herlaad

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
nl: Geminimaliseerd

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
nl: Heeft alleen effect op de wind

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
nl: Verzenden

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
nl: Delen

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
nl: Publiceren

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
nl: Authoriseren

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
nl: Gepubliceerd

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
nl: Spatie

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
nl: Het huidige weer in {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
nl: De weersverwachting voor {0} in {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
nl: De weersverwachting vandaag in {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
nl: De weersverwachting morgen in {0}

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
nl: Weersverwachting

en: Sound
nl: Geluid

en: Enable sound
nl: Gebruik geluid

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
nl: Overslaan

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
nl: Weergegeven in Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
nl: Overschrijf huidig seizoen

en: Spring
nl: Lente

en: Summer
nl: Zomer

en: Autumn
nl: Herfst

en: Naked
nl: Kaal

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
nl: Landen

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
nl: Stem!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
nl: Geef YoWindow uw stem, dank u

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
nl: Meer YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
nl: Beweeg over het scherm om de weersveranderingen in de tijd te zien

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
nl: En nog een keer

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
nl: Druk op 'LIVE' knop om terug te gaan naar de huidige tijd

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
nl: Kijk met plezier naar het weer

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
nl: Auto-Lock uitschakelen

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
nl: Hou het scherm aan als uw apparaat is aangesloten of de batterij boven de 25% is.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
nl: Meer

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
nl: Parallax (3D) effect

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
nl: Een 3D illusie als je het toestel heen en weer kantelt.

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
nl: Temperatuur in statusbalk

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
nl: Laat de temperatuur zien van "Thuis" locatie

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
nl: Niet genoeg vrije ruimte

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
nl: YoWindow kan instabiel worden

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
nl: Minimaal {0} MB benodigd.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
nl: YoWindow Weer

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
nl: Volledige versie

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
nl: Geen advertenties, geen beperkingen, alle landschappen beschikbaar

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
nl: Volledige versie

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
nl: Geen reclames

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
nl: Alle landschappen beschikbaar

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
nl: Weersvoorspelling in gekozen gebied

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
nl: Verwijder advertenties

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
nl: Weersvoorspelling is beperkt

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
nl: "{0}" Landschap toegang is beperkt

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
nl: Verbinden met {0}

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
nl: Foto's

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
nl: Achtergrondafbeelding

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
nl: Animaties inschakelen

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
nl: Weer tonen

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
nl: Geen animatie - lage batterij consumptie.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
nl: Widget instellingen

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
nl: Widget aanmaken

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
nl: Tik aan om een locatie te zoeken

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
nl: Laat achtergrond zien

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
nl: Weer iconen

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
nl: Achtergrondkleur

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
nl: Tekstkleur

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
nl: Transparantie

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
nl: Afgeronde hoeken

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
nl: Widget toevoegen aan het thuisscherm

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
nl: De widget is toegevoegd aan het thuisscherm

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
nl: Selecteer een widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
nl: Klein

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
nl: Klok

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
nl: Kleine klok

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
nl: Bovenaan plaatsen

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
nl: De-installeer "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
nl: Zowel de volledige als de gratis versie van YoWindow zijn geinstalleerd.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
nl: Deinstalleer svp YoWindow Free om verwarring te voorkomen.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
nl: Voeg YoWindow widgets toe - bekijk de weersvoorspelling comfortabel

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
nl: Tik aan om door te gaan

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
nl: YoWindow geinstalleerd in extern geheugen.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
nl: WAARSCHUWING: YoWindow Wallpaper en Widgets zijn mogelijk NIET beschikbaar als YoWindow is geinstalleerd in extern geheugen (SD kaart).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
nl: Locatie zoeken

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
nl: Vrijgeefcode

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
nl: Volledige versie toegang verleend.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
nl: Advertenies verwijderd, geen beperkingen.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
nl: Onverwachte code

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
nl: Herstel toegang

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
nl: Instellen als achtergrond

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
nl: Posten

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
nl: Voer een boodschap in

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
nl: Vul het weer in

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
nl: Je hebt zojuist gepost op Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
nl: Set als Dagdromen

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
nl: Dagdromen

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
nl: Nachtmodus

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
nl: Zwak beeldscherm (in donkere ruimte)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
nl: Zend rapport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
nl: Ben je zeker om {0} als huisadres in te stellen

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
nl: Toon luchtdruk voor

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
nl: Zeeniveau

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
nl: Locatieniveau

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
nl: YoWindow heeft toestemming nodig om een afbeelding op te slaan voordat het kan worden opgestart.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
nl: YoWindow benodigd toestemming om het landschap op te kunnen slaan

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
nl: Berichten

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
nl: Toon berichten

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
nl: In vergrendeld scherm tonen

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
nl: Gecentreerd

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
nl: Alarmklok

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
nl: Word wakker met YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
nl: Stil

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
nl: Uitstellen

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
nl: Uitschakelen

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
nl: Wordt wakker met de geluiden van YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
nl: Alarm wordt getriggerd in {0} minuten

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Weather station
nl: Weerstation

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
nl: Prive Weerstations kunnen onbetrouwbaar zijn.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
nl: Station werkt niet

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
nl: Wilt u werkelijk het weer ontvangen van "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
nl: Wilt u werkelijk het seizoen overschrijven voor {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
nl: Aanbevolen

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
nl: Rapporteer probleem

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
nl: Nooit

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
nl: Beoordeel YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
nl: Dank u

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
nl: E-mail verzenden

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
nl: YoWindow rapport

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
nl: Wat ging er precies mis?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
nl: We hebben zoveel mogelijk details nodig.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
nl: Donker glas

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
nl: App iconen zijn gemakkelijk te zien

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
nl: Om informatie over het weer te verbergen, sleept u het naar boven

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
nl: Tik op de temperatuur om weer informatie te zien

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
nl: Er is niets gevonden voor "{0}"

en: Click to try again.
nl: Klik om opnieuw te proberen

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
nl: U moet YoWindow updaten

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
nl: Geniet van het weer

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
nl: Nieuw landschap

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
nl: paaseieren zoeken

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
nl: Probeer  om {0} eieren te vinden die wij in YoWindow verstopt hebben

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
nl: Zoek eieren in {0} landscape

note: Egg hunt game.
en: Play again?
nl: Speel opnieuw?

note: Egg hunt game.
en: Idea
nl: Idee

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
nl: Je hebt alle eieren gevonden

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
nl: Goed gedaan.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
nl: Jouw beloning

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
nl: Alle landscapes zullen beschikbaar zijn voor {0} dagen

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
nl: Geen advertenties voor {0} dagen

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
nl: Thema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
nl: Dag

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
nl: Nacht

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
nl: Beschikbaar in Full Version

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
nl: Voeg je foto toe aan YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
nl: Tik op "Landscape" button om de Landscape foto te openen

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
nl: Open of maak een foto

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
nl: In- en uitzoomen

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
nl: Schik het landschap op het scherm

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
nl: Zoom met je vingers

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
nl: Horizon niveau

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
nl: Stel het horizon niveau in

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
nl: Wil je dat de lucht het weer weergeeft?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
nl: Verwijder de lucht - wij zullen het door de YoWindow lucht vervangen

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
nl: Verwijder de lucht

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
nl: Stap {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
nl: Klik op de lucht om een gedeelte te selecteren

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
nl: Verwijder de lucht - teken met de Rode pen over de Gele gebieden

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
nl: Kies dit gebied eerst met de Gele pen, verwijder het dan met de Rode

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
nl: Gebruik de Blauwe pen om te herstellen

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
nl: Wissen

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
nl: Herstellen

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
nl: Landschapsnaam

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
nl: Bron van de foto

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
nl: Ik geef toestemming om dit landschap in de YoWindow collectie op te nemen

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
nl: Landschap "{0}" bestaat al. Wil je het overschrijven?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
nl: Je veranderingen gaan verloren

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
nl: Toestemming nodig om bestanden te openen

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
nl: YoWeather Weer app nodig om het landschap te openen.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
nl: Download YoWindow Weer

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
nl: Bekijk een korte video om het landschap te ontgrendelen

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
nl: Bekijk een korte video om het landschap te ontgrendelen voor {0} dagen

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
nl: Bekijk nu

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
nl: Alle landschappen beschikbaar in de volle versie van YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
nl: Landschap "{0}" ontgrendeld.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
nl: Nieuwe landschappen toegevoegd

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
nl: Toon bedieningsknoppen

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
nl: Verrassingen

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
nl: Probleem?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
nl: Wat is er mis?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
nl: Voorspelling klopt niet

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
nl: Weer op het scherm komt niet overeen met weer buiten

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
nl: Locatie is fout

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
nl: Normaal gesproken komt het weer niet overeen, wanneer:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
nl: Het dichtstbijzijnde weerstation ver weg is.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
nl: Het weer veel wijzigt gedurende de dag.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
nl: Helaas kunnen, zelfs tegenwoordig, wetenschappers niet met 100% zekerheid het weer voorspellen.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
nl: Als de weersvoorspelling constant fout is, probeer dan de weersservice te wijzigen.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
nl: Helaas kan de automatische huidige locatie zoekfunctie onjuist zijn.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
nl: Probeer je locatie handmatig te vinden.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
nl: Zoek je locatie

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
nl: Het weer wordt gerapporteerd door een Privé Weerstation.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
nl: Dit station kan onbetrouwbaar zijn.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
nl: We adviseren je nadrukkelijk om de weersservice te wijzigen.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
nl: Overige

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
nl: Koop met {0}% korting

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
nl: Gebruik huidige locatie

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
nl: “Thuis” wordt geopend bij het starten van de app

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
nl: Animatie in foto landschappen

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
nl: Verbind landschap en {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
nl: Wil je "{0}" voor "{1}" gebruiken?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
nl: Tik op de bal om te spelen

note: The name of the Football game.
en: Football
nl: Voetbal

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
nl: Score {0} punten

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
nl: Begin

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
nl: Hoogste score

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
nl: Spel is afglopen

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
nl: Jij hebt gewonnen!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
nl: Toestemming vereist

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
nl: Ontvang weergegevens van "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
nl: Ontvang ook weersvoorspelling van "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
nl: Animatie landschappen

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
nl: Dichtbij

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
nl: Mijn landschap

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
nl: Waar het landschap laten zien?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
nl: Houd het landschap bij veranderen van steden

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
nl: Overal waar ik heen ga

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
nl: Weergave herstellen

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
nl: Advertentie

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
nl: Landkaart

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
nl: landschap

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
nl: landschappen

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
nl: Herstel landschap

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
nl: Geen landschap gevonden

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
nl: Je landschap is hersteld

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
nl: Kijk waar de regen en wolken naar toe trekken

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
nl: Probeer

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
nl: {0} dagen over

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
nl: Dikgedrukt lettertype

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
nl: Probeer Beta versie

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
nl: Vul tenminste 3 karakters in

en: Allow YoWindow to access your location
nl: Geef YoWindow toegang tot uw locatie

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
nl: Krijg nauwkeurige weersvoorspelling voor uw locatie.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
nl: Open iOS-instellingen> Privacy> Locatievoorzieningen.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
nl: "Home" wordt weergegeven in de widget

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
nl: Bekijk een korte video om het landschap te ontgrendelen

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
nl: Creëer landschappen van hoge kwaliteit

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
nl: Geen reclame

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
nl: Weg met deze vervelende advertenties

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
nl: Weet je zeker dat je YoWindow wilt afsluiten?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
nl: Afsluiten bevestigen

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
nl: Laat morgen zien

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
nl: Verwijder beperkingen

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
nl: Maand

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
nl: Jaar

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
nl: 1 Maand

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
nl: 1 Jaar

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
nl: Levenslang

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
nl: Stop abonnement

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
nl: Populair

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
nl: Bespaar {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
nl: Eenmalige betaling

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
nl: Herstel aankoop

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
nl: Alle functies beschikbaar.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
nl: Abonnement

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
nl: Abonnement

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
nl: Huidige abonnement

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
nl: Wijzig abonnement

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
nl: Annuleer abonnement

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
nl: Je abonnement is geannuleerd

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
nl: Herstel abonnement

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
nl: YoWindow Ongelimiteerde Versie

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
nl: Normale prijs {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
nl: Abonnement geactiveerd

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
nl: Levenslang abonnement geactiveerd

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
nl: Bedankt voor het steunen van het project

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
nl: Geniet zonder beperkingen van YoWindow!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
nl: Je abonnement is afgelopen

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
nl: Zou je je opnieuw willen abonneren?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
nl: Je hebt een actief abonnement. Annuleer het abonnement voordat u de Levenslange-licentie koopt.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
nl: Landscape bestand

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
nl: Kastelen

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
nl: Wereldwonder

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
nl: Bergen

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
nl: Zee

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
nl: Schilderijen

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
nl: YoWindow-community

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
nl: Bloemen

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
nl: Natuur

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
nl: Katten

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
nl: Honden

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
nl: Deze versie van de app is niet compatibel met uw apparaat.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
nl: Installeer YoWindow alsjeblieft vanuit Google Play.

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
nl: Regen verwacht

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
nl: Hagel verwacht

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
nl: Storm verwacht

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
nl: Kans {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
nl: Berichten

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
nl: Lopende melding

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
nl: Waarschuwing

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
nl: Paraplu herinnering

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
nl: Regen waarschuwing in de morgens

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
nl: YoWindow heeft locatietoegang geweigerd.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
nl: Schakel locatietoegang in systeeminstellingen van YoWindow in.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
nl: Locatie toestemming vereist

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
nl: YoWindow app kan je huidige locatie niet weergeven

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
nl: Als je locatietoegang wilt verlenen, kies je "Altijd toestaan" bij de volgende stap

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
nl: YoWindow screensaver kan niet je huidige locatie weergeven.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
nl: YoWindow kan je huidige locatie niet weergeven.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
nl: De wekker kan gaat niet af

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
nl: Schakel de melding "Wekker" in

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
nl: Opslag

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
nl: Opslag toegang geweigerd

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
nl: Terugzetten

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
nl: YoWindow heeft toegang nodig om de file landschap op te slaan.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
nl: Verleen toestemming voor toegang tot de file opslag bij de volgende stap.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
nl: YoWindow heeft toegang nodig tot de file opslag om de landschappen terug te zetten.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
nl: De landschappen, die je gemaakt hebt, kan verloren gaan.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
nl: YoWindow heeft toegang tot de file opslag nodig om de landschappen te behouden.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
nl: YoWindow update is zojuist gedownload.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
nl: Herstart

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
nl: In de ochtenduren

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
nl: Gedurende de dag

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
nl: In de avonduren

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
nl: 's nachts

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
nl: Nieuws en kortingen

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
nl: Schermafdruk

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
nl: Vierkant

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
nl: Geen verbinding

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
nl: Voorspelling getoond

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
nl: Bijgewerkt

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
nl: zoëven

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
nl: Auteur

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
nl: Verander "Home""

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
nl: Willekeurig landschap

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
nl: Elke dag een nieuw landschap

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
nl: Nieuw

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
nl: Bekijk video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
nl: Verander landschap

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
nl: Morgen warmer weer verwacht

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
nl: Morgen verkoeling verwacht

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
nl: Over {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
nl: Plotseling warmer of koeler

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
nl: Is dit je locatie?

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
nl: Gemaakt met ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
nl: "{0}" landschap is  een onderdeel van de Volledig Versie

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
nl: Je kunt het nu echter proberen.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
nl: Dagen over:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
nl: Laatste dag

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
nl: De uitprobeer tijd is voorbij

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
nl: Schakel advertenties uit

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
nl: Het eerste jaar betaal je voor een abonnement {0} . Hierna wordt het abonnement ieder jaar automatisch verlengd voor {1}.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
nl: Je wordt {0} gefactureerd voor een abonnement van 1 maand dat automatisch wordt verlengd tegen {1}, maandelijks gefactureerd.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
nl: Hierna {0} per jaar

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
nl: Hierna {0} per maand

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
nl: Jaarlijks gefactureerd

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
nl: Maandelijks gefactureerd

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
nl: Je kunt op elk moment annuleren

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
nl: Tik nogmaals om af te sluiten

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
nl: Commentaar toevoegen

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
nl: Rapporteren

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
nl: Uitloggen

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
nl: Commentaar verwijderen

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
nl: Wil je het commentaar werkelijk verwijderen

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
nl: De temperatuur is verdwenen uit de statusbalk.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
nl: Oorzaak: meldingen zijn uitgeschakeld voor YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
nl: Schakel meldingen in om de temperatuur weer te geven.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
nl: Meldingen instellingen

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
nl: Meldingen zijn uitgeschakeld

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
nl: Melding is uitgeschakeld

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
nl: Donkere achtergrond onder Statusbalk

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
nl: Verbeter weer

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
nl: Wel of geen regen

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
nl: Help YoWindow

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
nl: Wat voor weer is het buiten?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
nl: Geen regen

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
nl: Toon "{0}" knop

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
nl: Laat het weer voor

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
nl: Verzenden

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
nl: Bevestigen!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
nl: Opgelost!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
nl: Zend het weer vaker

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
nl: Weer report

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
nl: Antwoorden

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
nl: Beantwoord naar {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
nl: Alle landschappen beschikbaar in de Full Versie van YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
nl: Unlock weer station

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
nl: Weer service

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
nl: Weerstations

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
nl: Voeg je eigen weerstation toe

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
nl: Reactie verwijderen

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
nl: Oceaan

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
nl: YoWindow benadert de locatie van het apparaat op de achtergrond om het weer op uw huidige locatie in de widgets en de live wallpaper weer te geven.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
nl: Deze gegevens worden ook gebruikt om advertenties te ondersteunen.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
nl: Vul je naam in

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
nl: Maak een landschap van je foto

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
nl: Laat de lucht het weer weerspiegelen - verwijder de lucht

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
nl: Automatisch

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
nl: Is misschien niet nauwkeurig

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
nl: Handmatig

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
nl: Verwijder zelf de lucht

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
nl: Uw foto wordt naar de YoWindow-server gestuurd om de lucht te detecteren.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
nl: De foto wordt niet opgeslagen op de server.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
nl: Hemel rand

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
nl: Hemel niet gevonden

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
nl: Vis en ships

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
nl: Gele onderzeeër

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
nl: Piraten

en: Missed alarm
nl: Gemiste melding

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
nl: YoWindow heeft toestemming nodig om meldingen in te stellen

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
nl: Plaats bepalen

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
nl: Open elk landschap gratis

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
nl: IJs

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
nl: Systeem thema

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
nl: blok {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
nl: Weet je zeker dat je {0} blokkeert?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
nl: Blokkeer

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
nl: {0}  geblokkeerd

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
nl: Je kan de gebruiker deblokkeren in {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
nl: Deblokkeren

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
nl: Geblokkeerde accounts

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
nl: Tik om in te stellen

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
nl: Functie ontbreekt

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
nl: Weerkaart is nu gratis

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
nl: Water op de foto's beweegt nu

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
nl: De golven weerspiegelen de werkelijke windsnelheid

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
nl: Wil je het landschap opslaan?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
nl: Behoud het landschap, zelfs als YoWindow is verwijderd

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
nl: Opslaan

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
nl: YoWindow toestaan ​​om meldingen weer te geven

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
nl: Vereist om de huidige temperatuur in de statusbalk weer te geven

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
nl: Meldingen aanzetten

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
nl: YoWindow mocht geen meldingen plaatsen.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
nl: Schakel meldingen in systeeminstellingen van YoWindow in.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
nl: aan

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
nl: uit

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
nl: Toon apparaattijd voor thuislocatie

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
nl: Overal

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
nl: Overal behalve toegewezen

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
nl: Overal, behalve locaties die een landscape kregen toegewezen

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
nl: De lucht op de foto detecteren

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
nl: YoWindow zal de lucht uit de foto verwijderen om in plaats daarvan het werkelijke weer weer te geven

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
nl: Maak een YoWindow-landscape van een foto die met uw camera is gemaakt

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
nl: Camera toegang

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
nl: YoWindow heeft geen toegang tot de camera. Geef YoWindow toegang tot de camera in je instellingen.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
nl: Geen camera

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
nl: Camera ontbreekt op het apparaat

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
nl: Open Foto Gallerij

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
nl: Toon de linksbalk onderaan
