Translate tutorial 1.0 - en to sk translation catalogue (901 entries)

en: Abandon unlimited license
sk: Prerušiť neobmedzenú licenciu

en: Absent
sk: Chýbajúce

en: Add
sk: Pridať

en: Animate
sk: Animovať

en: Apply
sk: Použiť

en: Astronomy
sk: Astronómia

en: Day Length
sk: Dĺžka dňa

en: Moon Phase
sk: Fáza Mesiaca

en: Sunrise
sk: Východ Slnka

en: Sunset
sk: Západ Slnka

en: Auto update weather
sk: Automatická aktualizácia počasia

en: Bad ICAO code
sk: Zlý ICAO kód

en: Buy YoWindow Unlimited!
sk: Kúpiť neobmedzenú verziu YoWindow!

en: Calendar
sk: Kalendár

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Change
sk: Zmeniť

en: Code
sk: Kód

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
sk: Predpoveď počasia z {0}, zabezpečovaná Nórskym Meteorologickým Inštitútom a NRK

en: Forecast from {0}
sk: Predpoveď od {0}

en: Current weather
sk: Aktuálne počasie

en: Friday
sk: Piatok

en: Monday
sk: Pondelok

en: Saturday
sk: Sobota

en: Sunday
sk: Nedeľa

en: Thursday
sk: Štvrtok

en: Tuesday
sk: Útorok

en: Wednesday
sk: Streda

en: Fr
sk: Pi

en: Mo
sk: Po

en: Sa
sk: So

en: Su
sk: Ne

en: Th
sk: Št

en: Tu
sk: Ut

en: We
sk: St

en: day ago
sk: deň späť

en: days ago
sk: dni späť

en: Default
sk: Východzí

en: Blowing
sk: Fúka

en: Clear
sk: Jasno

en: Cloudy
sk: Zamračené

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
sk: Zamračené

en: Drizzle
sk: Mrholenie

en: Fair
sk: Takmer jasno

en: Fog
sk: Hmla

en: Freezing
sk: Mrznúci

en: Hail
sk: Krúpobitie

en: Haze
sk: Opar

en: Heavy
sk: Silný(-á,-é)

en: Ice Crystals
sk: Ľadové krystalky

en: Ice Pellets
sk: Ľadové guličky

en: In Vicinity
sk: Na obzore

en: Light
sk: Slabý(-á,-é)

en: Low Drifting
sk: Nízka oblačnosť

en: Mist
sk: Hmla

en: Mostly Cloudy
sk: Prevažne zamračené

en: Partial
sk: Čiastočne

en: Partly Cloudy
sk: Oblačno

en: Patches
sk: Záplaty

en: Scattered Clouds
sk: Polooblačno

en: Rain
sk: Dážď

en: Rain And Thunder
sk: Dážď a búrka

en: Sand
sk: Piesok

en: Shallow
sk: Nevýrazné počasie

en: Shower
sk: Prehánka

en: Shower With Thunder
sk: Búrková prehánka

en: Sleet
sk: Dážď so snehom

en: Small Hail
sk: Krúpky

en: Smoke
sk: Dymno

en: Snow
sk: Sneženie

en: Snow And Thunder
sk: Snehová búrka

en: Snow Grains
sk: Snehová zrna

en: Snow Showers
sk: Snehové prehánky

en: Thunderstorm
sk: Búrka

en: Unknown Precipitation
sk: Neznáme zrážky

en: Widespread Dust Haze
sk: Rozsiahlý prachový opar

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
sk: Neplatný licenčný kľúč. Skúste znovu. Uistite sa, že ste kľúč napísali správne. Skúste kopírovať/vložiť kľúč.

en: Wrong license key
sk: Neplatný licenčný kľúč

en: You will have to restart the application for this to take effect
sk: Zmeny sa prejavia až po reštartovaní aplikácie

en: Language change
sk: Zmena jazyka

en: No limits!
sk: Bez limitov!

en: Buy now!
sk: Kúpiť teraz!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
sk: Zakúpiť nelimitovanú verziu pre zrušenie obmedzení.

en: Not now
sk: Teraz nie

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
sk: Pre ukončenie registrácie vložte kľúč, ktorý ste obdržali. Tip: použite kopírovať/vložiť.

en: License registration
sk: Registrácia

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
sk: Ďakujeme za registráciu YoWindow! Všetky limity boli odstránené. Užite si to!

en: Distance
sk: Vzdialenosť

en: Down
sk: Dole

en: Download
sk: Stiahnúť

en: Enter weather source URL please
sk: Zadajte, prosím, zdroj počasia (URL)

en: Error
sk: Chyba

en: The location is already added
sk: Lokalita je už pridaná

en: Exit
sk: Koniec

en: To get started, pick your home location
sk: Na začiatku vyberte vašu domovskú lokalitu

en: Forecast Panel
sk: Viacdenná predpoveď

en: Full Screen
sk: Celá obrazovka

en: Help
sk: Pomoc

en: Highlight weather station parameters
sk: Zvýrazniť parametre meteostanice

en: Home
sk: Domov

en: Inspector
sk: Dohliadač

en: Landscape
sk: Krajina

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
sk: Obrázok

en: Foreground
sk: Popredie

en: Landscape Options
sk: Možnosti krajiny

en: Landscape pictures
sk: Obrázky krajiny

en: Landscapes
sk: Krajiny

en: Language:
sk: Jazyk:

en: English
sk: Angličtina

en: System Default
sk: Východzí systémový

en: Latitude
sk: Zemepisná šírka

en: {0} locations
sk: {0} lokalít

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
sk: Môžete pridať maximálne {0} lokalít. V neobmedzenej verzi môžete pridať ľubovolné množstvo lokalít.

en: Weather auto-update is off
sk: Automatická aktualizácia počasia je vypnutá

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
sk: Pre aktualizáciu počasia stlačte F5.  V nelimitovanej verzii sa počasie aktualizuje automaticky.

en: {0} weather forecast days only
sk: Len {0} dní s predpoveďou

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
sk: Momentálne je aktívna predpoveď na {0} dní.  V nelimitovanej verzii je predpoveď až na {1} dní.

en: Licence key
sk: Licenčný kľúč

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
sk: Počasie automaticky aktualizované v neobmezené verzii

en: LIVE
sk: NAŽIVO

en: Load weather from personal weather station
sk: Nahrať počasie z užívateľskej meteostanice

en: Loading
sk: Nahrávam

en: Loading landscape...
sk: Nahrávam krajinu...

en: Location
sk: Lokalita

en: Location ID
sk: ID lokality

en: Location Properties
sk: Vlastnosti lokality

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
sk: Odkaz

en: Locations
sk: Lokality

en: All locations
sk: Všetky lokality

en: All regions
sk: Všetky regióny

en: All states
sk: Všetky štáty

en: Change landscape
sk: Zmeniť krajinu

en: Select a location
sk: Zvoliť lokalitu

en: The location is already added
sk: Lokalita je už pridaná

en: Location is not selected yet
sk: Lokalita ešte nebola vybraná

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
sk: Veľké mestá (viac ako 100,000 obyvateľov)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
sk: Chyba siete, lokalita nie je dostupná. Nie je možné zvoliť lokalitu.

en: No locations in scope
sk: Žiadna lokalita v dosahu

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
sk: Rozsah

en: Region
sk: Región

en: Cannot find a location?
sk: Nenašli ste lokalitu?

en: Set as Home
sk: Zvoliť ako domovskú

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
sk: Aktuálna poloha

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
sk: Použi aktuálnu polohu

en: Unknown
sk: Neznámy

en: Longitude
sk: Zemepisná dĺžka

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
sk: Pohľad na sever (západný vietor fúka zľava)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
sk: Pohľad na juh (západný vietor fúka zprava)

en: April
sk: Apríl

en: February
sk: Február

en: January
sk: Január

en: July
sk: Júl

en: June
sk: Jún

en: March
sk: Marec

en: May
sk: Máj

en: October
sk: Október

en: About
sk: O programe

en: Facebook Edition
sk: Facebook Edícia

en: License Agreement
sk: Licenčná zmluva

en: Visit our Forum
sk: Navštíviť naše fórum

en: YoWindow for your Site or Blog
sk: YoWindow pre Vašu stránku alebo Blog

en: {0} minutes back
sk: {0} minút dozadu

en: {0} minutes forward
sk: {0} minút dopredu

en: Name
sk: Názov

en: Network error
sk: Chyba siete

en: Network not available
sk: Sieť nie je dostupná

en: It is available on {0}
sk: Je dostupná na {0}

en: New version released
sk: Nová verzia bola uvolnená

en: Next Day
sk: Následujúci deň

en: No
sk: Nie

en: No weather
sk: Počasie nie je dostupné

en: N/A
sk: Nie je k dispozícii

en: Notify me when a new version is available
sk: Upozorniť ma, ak je k dispozícii nová verzia

en: Open {0}
sk: Otvoriť {0}

en: Options
sk: Možnosti

en: Advanced
sk: Pokročilé

en: Application choice
sk: Výber aplikácie

en: Date
sk: Dátum

en: Display
sk: Zobrazenie

en: Animate clouds
sk: Animovať oblaky

en: Default
sk: Východzí

en: Full screen mode
sk: Celoobrazovkový mód

en: Quality
sk: Kvalita

en: Custom
sk: Vlastní

en: Excellent
sk: Výborná

en: Moderate
sk: Stredná

en: Number of days to display:
sk: Počet dní pre zobrazenie:

en: Tile contents:
sk: Obsah okien s predpoveďou:

en: General
sk: Všeobecné

en: Contents
sk: Obsah

en: Show N/A parameters
sk: Zobraziť nedostupné parametre

en: Live indicator
sk: Indikátor naživo

en: Locations
sk: Lokality

en: Operation successful!
sk: Operácia úspešná!

en: Refresh locations DB
sk: Obnoviť databázu lokalít

en: Reset to defaults
sk: Obnoviť pôvodné

en: Add
sk: Pridať

en: User interface
sk: Užívateľské rozhranie

en: Screen saver
sk: Šetrič obrazovky

en: Time Bar
sk: Časová lišta

en: Unit system:
sk: Systém jednotiek:

en: Units
sk: Jednotky

en: Auto-detected
sk: Automatická detekce

en: Custom
sk: Vlastní

en: Distance:
sk: Vzdialenosť:

en: Metric
sk: Metrický

en: Russia
sk: Ruský

en: Finland
sk: Fínsko

en: Pressure:
sk: Tlak:

en: Temperature:
sk: Teplota:

en: Water temperature
sk: Teplota vody

en: US
sk: USA

en: Wind speed:
sk: Rýchlosť vetra:

en: Landscape Options
sk: Možnosti krajiny

en: Show Daylight Diagram
sk: Zobraziť denné svetlo

en: Show Forecast Panel
sk: Zobraziť predpovedný panel

en: Show Full Screen button
sk: Zobraziť tlačidlo Celá obrazovka

en: Show Inspector
sk: Zobraziť detailnú predpoveď

en: Show Time Bar
sk: Zobraziť časovú lištu

en: Show User interface
sk: Zobraziť užívateľské rozhranie

en: Show forecast when current weather is expired
sk: Zobraziť počasie ak aktuálna predpoveď vypršala

en: Organize
sk: Usporiadať

en: Organize locations
sk: Usporiadať lokality

en: Organize pictures
sk: Usporiadať obrázky

en: Pictures
sk: Obrázky

en: press
sk: stlačiť

en: Falling
sk: Pokles

en: Falling Rapidly
sk: Prudký pokles

en: Rising
sk: Vzostup

en: Rising Rapidly
sk: Prudký vzostup

en: Steady
sk: Stály

en: Previous Day
sk: Predchádzajúci deň

en: Properties
sk: Vlastnosti

en: Refresh Locations data base
sk: Obnoviť databázu lokalít

en: Register
sk: Zaregistrovať

en: Remove
sk: Odobrať

en: Rename
sk: Premenovať

en: Rename location
sk: Premenovať lokalitu

en: Rename picture
sk: Premenovať obrázok

en: Retry
sk: Znovu

en: Run with Windows (minimized to tray)
sk: Spustiť pri štarte Windows (minimalizovaný na lištu)

en: Season map
sk: Sezónna mapa

en: Select
sk: Zvoliť

en: Select country
sk: Zvoliť štát

en: Select a landscape
sk: Zvoliť krajinu

en: Select location
sk: Zvoliť lokalitu

en: Select region
sk: Zvoliť región

en: Select state
sk: Zvoliť štát

en: Set as default
sk: Nastaviť ako východiskové

en: Set YoWindow as ScreenSaver
sk: Nastaviť YoWindow ako šetrič obrazovky

en: Setup
sk: Nastavenie

en: Show
sk: Ukázať

en: Show again
sk: Znovu ukázať

en: Speed
sk: Rýchlosť

en: Time
sk: Čas

en: {0} ago
sk: {0} späť

en: Time zone
sk: Časové pásmo

en: Today
sk: Dnes

en: Tomorrow
sk: Zajtra

en: Tom.
sk: Zajt.

en: Tonight
sk: Dnes v noci

en: Add New Location
sk: Pridať novú lokalitu

en: Open Calendar...
sk: Otvoriť kalendár...

en: Show Less Days
sk: Zobraziť menej dní

en: Show More Days
sk: Zobraziť viac dní

en: Update Weather
sk: Aktualizovať počasie

en: Unknown
sk: Neznámy

en: Up
sk: Hore

en: Update interval
sk: Obnovovacia frekvencia

en: Update weather
sk: Aktualizovať počasie

en: Updating weather
sk: Aktualizujem počasie

en: View
sk: Zobraziť

en: Please wait...
sk: Čakajte prosím...

en: Weather
sk: Počasie

en: Daily rain total
sk: Celkové denné zrážky

en: Weather expired
sk: Predpoveď počasia je zastaralá

en: Feels like
sk: Pocitová teplota

en: Day maximum temperature
sk: Maximálna teplota dňa

en: Day minimum temperature
sk: Minimálna teplota dňa

en: Weather forecast
sk: Predpoveď počasia

en: Forecast issued
sk: Predpoveď vydaná

en: Hail
sk: Krúpobitie

en: Humidity
sk: Vlhkosť

en: Observed
sk: Pozorované

en: Pressure
sk: Tlak

en: PWS only
sk: Iba užívateľska meteostanica

en: Rain
sk: Dážď

en: Rain/Snow rate
sk: Úhrn dážď/sneh

en: Description
sk: Popis

en: Sky image
sk: Obrázok oblohy

en: Snow
sk: Sneženie

en: Snow level
sk: Snehová hladina

en: Weather station properties
sk: Vlastnosti meteostanice

en: Temperature
sk: Teplota

en: Temperature range
sk: Teplotný rozsah

en: Water
sk: Voda

en: Update error
sk: Chyba aktualizácie

en: Update time
sk: Čas aktualizácie

en: Visibility
sk: Viditeľnosť

en: Unlimited
sk: Neobmedzená

en: Wind
sk: Vietor

en: Calm
sk: Bezvetrie

en: Variable
sk: Premenlivý

en: Welcome to YoWindow!
sk: Víta Vás YoWindow!

en: Wind direction:
sk: Smer vetra:

en: East
sk: Východ

en: North
sk: Sever

en: South
sk: Juh

en: West
sk: Západ

en: Yes
sk: Áno

en: Close screensaver on mouse move
sk: Zavrieť šetrič pri pohybe myšou

en: Color
sk: Farba

en: Background
sk: Pozadí

en: Choose color
sk: Vybrať farbu

en: System tray
sk: Systémová lišta

en: Transparent
sk: Transparentná

en: Precipitation chance
sk: Pravdepodobnosť srážok

en: Rain chance
sk: Pravdepodobnosť dažďa

en: Snow chance
sk: Pravdepodobnosť sneženia

en: {0} only
sk: Iba {0}

en: US
sk: USA

en: Dew point
sk: Rosný bod

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
sk: Povoliť zábavné prvky

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
sk: Aktivovať prekvapenia

en: NWS forecasts for the USA
sk: NWS predpovede pre USA

en: Open
sk: Otvoriť

en: Browse
sk: Prezerať

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
sk: Zadajte cestu k obrázku či krajine na internete alebo vo vašom počítači

en: Landscape load error
sk: Chyba pri nahrávání krajiny

en: Picture load error
sk: Chyba pri nahrávání obrázku

en: The landscape is already added
sk: Krajina je už pridaná

en: Landscape collection
sk: Zbierka krajín

en: Turn your photo into Landscape
sk: Zmeňte svoju fotografiu v krajinu

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
sk: {0}Naučte sa{1}, ako zmeniť obrázok v krajinu

en: Village
sk: Dedina

en: Seaside
sk: Pobrežie

en: Airport
sk: Letisko

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
sk: Mesto

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
sk: Údolie

en: Sky
sk: Obloha

en: Landscape made from picture
sk: Krajina vytvorená z fotky

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
sk: Názorne vám vysvetlíme celý proces vytvorenia krajiny z fotky v programe YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
sk: Prosím, prečítajte si tutoriál {0}Ako previesť obrázok na krajinu?{1} (anglicky) pred tým, než začnete

en: Click Next to continue...
sk: Pre pokračovanie kliknite na Ďalší...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
sk: Vyberte obrázok, ktorý chcete premeniť v krajinu.

en: How to pick the best landscape picture?
sk: Ako vybrať ideálnu fotografiu na tvorbu krajiny? (anglicky)

en: Source picture
sk: Zdrojový obrázok

en: The landscape will be created in the following folder
sk: Krajina bude uložená do tejto zložky

en: Landscape folder name
sk: Názov zložky s kolekciou krajín

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
sk: Kliknite na tlačidlo "Vytvoriť" pre vytvorenie {0} krajiny

en: {0} landscape has been created successfully!
sk: {0} krajina bola úspešne vytvorená!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
sk: Teraz otvorte {0} vo svojom obľúbenom obrázkovom editore. Potrebujete odstrániť oblohu z obrázku. Obrázok nájdete vo {1}zložke s krajinami{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
sk: Odstrániť oblohu je jednoduché. Prečítajte si náš {0}tutorial{1} (anglicky).

en: Auto
sk: Automaticky

en: Horizon Level Setup
sk: Nastavenie úrovne horizonte

en: Keys: Up/Down
sk: Klávesy: Hore/Dole

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
sk: Chystáte sa vymazať obrázok krajiny {0}. Operáciu nie je možné vrátiť, skutočne ju chcete vykonať?

en: Edit Landscape
sk: Upraviť krajinu

en: Edit Horizon Level
sk: Upraviť úroveň horizonte

en: File not found.
sk: Súbor nenájdený.

en: The name is empty
sk: Názov je prázdný

en: The folder already exists
sk: Zložka už existuje

en: Illegal folder name
sk: Neplatný názov zložky

en: The file format is not supported.
sk: Formát súboru nie je podporovaný.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
sk: Obrázok je príliš veľký pre YoWindow. Nesmie byť väčšia než 2880 pixelov v šírke či dĺžke.

en: Landscape Image
sk: Obrázok krajiny

en: Landscape Folder
sk: Zložka krajiny

en: About Landscape
sk: O krajine

en: Picture {0} imported successfully
sk: Obrázok {0} úspešne naimportovaný

en: Remind Me Later
sk: Pripomenúť neskôr

en: Skip This Version
sk: Preskočiť túto verziu

en: Loading
sk: Nahrávam

en: Next
sk: Ďalšie

en: Back
sk: Späť

en: Finish
sk: Koniec

en: Create
sk: Vytvoriť

en: Import
sk: Vložiť

en: Delete
sk: Odstrániť

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
sk: Hotovo

en: Path
sk: Cesta

en: Options
sk: Možnosti

en: Select the options you like
sk: Zvoľte možnosť, ktorú chcete

en: Set YoWindow as default screen saver
sk: Nastaviť YoWindow ako východzí šetrič obrazovky

en: Start with Windows (minimized to system tray)
sk: Spustiť po štarte Windows (minimalizovať na lištu)

en: Add a shortcut to quick launch bar
sk: Pridať na lištu pre rýchle spustenie

en: You are about to upgrade YoWindow.
sk: Chystáte sa aktualizovať YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
sk: Kliknite na OK pre inštaláciu novej verzie.

en: You must close YoWindow before you can continue.
sk: Pre pokračovanie je nutné zavrieť YoWindow.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
sk: Po ukončení YoWindow, zvoľte Opakovať.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
sk: Ak si želáte ukončiť odinštalovanie aplikácie, zvoľte Zrušiť.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
sk: Ak si napriek tomu želáte pokračovať v inštalácií, zvoľte Ignorovať.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
sk: Ak si želáte ukončiť inštaláciu, zvoľte Zrušiť.

en: Final step
sk: Posledný krok

en: Start YoWindow on system startup
sk: Spustiť YoWindow pri zapnutí počítača

en: Check for new version...
sk: Zistiť, či je k dispozícii nová verzia...

en: YoWindow is up to date!
sk: Používate aktuálny YoWindow!

en: You have the latest version
sk: Máte nainštalovanú poslednú verziu

en: Download new version!
sk: Stiahnuť novú verziu!

en: Preview
sk: Náhľad

en: Show small YoWindow logo
sk: Zobraziť malé logo YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
sk: Krajina je dostupná iba v neobmedzenej verzii.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
sk: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
sk: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
sk: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
sk: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
sk: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
sk: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
sk: stopy

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
sk: míle

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
sk: míľ/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
sk: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
sk: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
sk: uzlov

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
sk: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
sk: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
sk: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
sk: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
sk: "

en: Display "?"
sk: Zobraziť "?"

en: Hide parameter
sk: Skryť

en: When weather parameter is not available
sk: Ak nie je údaj o počasí k dispozícii

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
sk: Informácie

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
sk: Všetko

en: Temperature and Time
sk: Čas a teplota

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
sk: Toto je neobmedzená verzia.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
sk: Už bola zaregistrovaná.

en: Free edition
sk: Verzia zadarmo

en: Unlimited edition
sk: Neobmedzená verzia

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
sk: Aby ste si mohli YoWindow užiť naplno, je potrebné nainštalovať Flash Player (pre Internet Explorer) {0} alebo novší.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
sk: Stiahnúť Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
sk: Sprístupniť krajinu

en: YoWindow for Chrome
sk: YoWIndow pre Chrome

en: YoWindow for Windows
sk: YoWindow pre Windows

en: YoWindow for Mac OS
sk: YoWindow pre Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
sk: YoWindow pre iPhone a iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
sk: Podporiť YoWindow na Facebooke

en: Follow YoWindow on Twitter
sk: Podporiť YoWindow na Twitteri

en: Landscape trial, days left:
sk: Krajina je v skúšobnej dobe, zostáva dní:

en: Landscape trial period is over
sk: Skúšobná doba krajiny vypršala

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
sk: Krajina "{0}" je súčasťou neobmedzené verzie YoWindow.

en: Details
sk: Detaily

note: see Options/Advanced
en: View direction
sk: Smer pohľadu

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
sk: Připnul neba

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
sk: Upraviť

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
sk: Obnoviť

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
sk: Minimalizované

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
sk: ovplyvní iba vietor

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
sk: Zdieľať počasie

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
sk: Zdieľať

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
sk: Publikuji

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
sk: Overujem

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
sk: Publikované!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
sk: Medzera

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
sk: Počasie teraz v {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
sk: Predpoveď počasia pre {0} na {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
sk: Predpoveď na dnes pre {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
sk: Predpoveď na zajtra pre {0}

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
sk: Predpoveď

en: Sound
sk: Zvuk

en: Enable sound
sk: Povoliť zvuk

note: This is sound volume
en: Volume
sk: Hlasitosť

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
sk: Zavrieť

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
sk: V režime stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
sk: Zmeniť aktuálne ročné obdobie

en: Winter
sk: Zima

en: Spring
sk: Jar

en: Summer
sk: Leto

en: Autumn
sk: Jeseň

en: Naked
sk: Holá krajina

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
sk: Krajiny

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
sk: Hlasujte!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
sk: Hlasujte pre YoWindow, ďakujeme

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
sk: Viac YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
sk: Posúvaním obrazovky uvidíte zmeny počasia v čase

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
sk: A ešte raz

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
sk: Kliknutím na tlačidlo "NAŽIVO" sa vrátite na aktuálne počasie

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
sk: Sledujte počasie s láskou

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
sk: Zakázať automatické zamknutie obrazovky

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
sk: Nevypínať displej pokiaľ je prístroj v napájaní alebo pokiaľ zostáva viac než 25 % batérie.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
sk: Viac

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
sk: Efekt paralaxy

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
sk: Ilúzia 3D priestoru pri naklonení zariadenia

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
sk: Teplota v stavovom riadku

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
sk: Ukázať teplotu pre domovskú lokalitu

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
sk: Nedostatok voľného miesta

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
sk: YoWindow môže byť nestabilný

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
sk: {0} MB minimálne požadovaných

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
sk: Počasie YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
sk: YoWindow Nula

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
sk: Získať plnú verziu

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
sk: Žiadne reklamy, žiadne limity, dostupné všetky krajinky

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
sk: Plná verzia

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
sk: Žiadne reklamy

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
sk: Všetky krajinky dostupné

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
sk: Predpoveď v oblasti upozornení

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
sk: Odstrániť reklamy

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
sk: Predpoveď počasia je obmedzená

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
sk: Dostupnosť krajinky je obmedzená.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
sk: Pripája sa

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
sk: Fotoaparát

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
sk: Fotky

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
sk: Pozadie

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
sk: Povoliť animácie

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
sk: Zobraziť počasie

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
sk: Žiadne animácie - takmer žiadna energia batérie nie je spotrebovaná

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
sk: Nastavenia widgetu

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
sk: Widgety

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
sk: Vytvoriť widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
sk: Ťuknutím vyhľadajte lokalitu

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
sk: Zobraziť pozadie

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
sk: Ikony počasia

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
sk: Farba pozadia

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
sk: Farba textu

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
sk: Priehľadnosť

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
sk: Zaoblené rohy

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
sk: Pridať widget na domovskú obrazovku

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
sk: Widget bol pridaný na domovskú obrazovku

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
sk: Vyber widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
sk: Malý

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
sk: Stredný

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
sk: Hodiny

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
sk: Malé hodiny

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
sk: Presunúť nahor

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
sk: Odisnštalovať "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
sk: Máte nainštalovanú plnú aj free verziu YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
sk: Prosím, odinštalujte YoWindow Free, aby ste zabránili zámene.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
sk: Pridajte YoWindow widget - sledujte predpoveď počasia komfortne.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
sk: Ťuknutím pokračujte

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
sk: YoWindow nainštalované na externú pamäť

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
sk: UPOZORNENIE: YoWindow tapety a widgety NEMUSIA byť dostupné ak je YoWindow inštalované na externú pamäť (SD karta).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
sk: Hľadanie lokality

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
sk: Uplatniť kód

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
sk: Oprávnenia plnej verzie udelené

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
sk: Reklamy odstránené, žiadne obmedzenia.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
sk: Neočakávaný kód

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
sk: Obnoviť oprávnenia

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
sk: Nastaviť ako pozadie plochy

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
sk: Poslať

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
sk: Zadajte správu

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
sk: Vyplňte počasie

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
sk: Práve ste odoslali príspevok na Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
sk: Nastaviť ako šetrič

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
sk: Šetrič

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
sk: Nočný režim

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
sk: Veľmi stlmený displej (pre tmavé miestnosti)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
sk: Pošlite správu

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
sk: Naozaj nastaviť {0} ako domov?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
sk: Zobraziť tlak pre

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
sk: Nadmorská výška

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
sk: Nadmorská výška lokality

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
sk: YoWindow vyžaduje povolenie na uloženie obrázku pred jeho zdieľaním.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
sk: YoWindow vyžaduje povolenie uložiť krajinku na disk

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
sk: Oznámenie

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
sk: Zobrazovať upozornenia

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
sk: Zobraziť na zamknutej obrazovke

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
sk: Na stred

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
sk: Budík

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
sk: Zobuďte sa s YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
sk: Ticho

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
sk: Odložiť

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
sk: Zamietnuť

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
sk: Zobuďte sa so zvukmi YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
sk: Budík bude spustený za {0} minút

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
sk: Upozornenie

en: Weather station
sk: Meteorologická stanica

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
sk: Súkromné meteorologické stanice nemusia byť spoľahlivé.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
sk: Stanica je mimo prevádzky

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
sk: Naozaj chcete prijímať informácie o počasí z "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
sk: Naozaj chcete prepísať ročné obdobie na {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
sk: Odporúčame

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
sk: Nahlásiť chybu

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
sk: Nikdy

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
sk: Ohodnoťte YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
sk: Ďakujeme!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
sk: Odoslať e-mail

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
sk: YoWindow report

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
sk: Čo sa presne stalo?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
sk: Potrebujeme čo najviac detailov.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
sk: Tmavé sklo

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
sk: Ikony aplikácie sú ľahšie viditeľné

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
sk: Pre skrytie informácií o počasí, potiahnite hore

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
sk: Klepnite na teplotu pre odkrytie informácií o počasí

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
sk: Nič nenájdené pre "{0}"

en: Click to try again.
sk: Kliknutím skúste znovu.

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
sk: Potrebujete aktualizovať YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
sk: Užite si počasie

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
sk: Nová krajinka

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
sk: Hľadanie veľkonočných vajíčok

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
sk: Skúste nájsť {0} vajec, ktoré sme ukryli v YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
sk: Hľadajte vajíčka v {0} krajinke

note: Egg hunt game.
en: Play again?
sk: Hrať znovu?

note: Egg hunt game.
en: Idea
sk: Nápad

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
sk: Našli ste všetky vajíčka!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
sk: Dobrá práca.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
sk: Vaša odmena

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
sk: Všetky krajinky budú k dispozícii {0} dní

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
sk: Bez reklám počas {0} dní

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
sk: Téma

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
sk: Deň

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
sk: Nočná

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
sk: Dostupné len v plnej verzii

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
sk: Pridajte Vašu fotku do YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
sk: Stlačte "Krajinka" na otvorenie súboru s krajinkou

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
sk: Otvorte, alebo urobte fotku

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
sk: Prispôsobte

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
sk: Upravte krajinku na displeji

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
sk: Prstami priblížte

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
sk: Úroveň horizontu

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
sk: Nastavte úroveň horizontu

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
sk: Chcete aby sa obloha menila vzhľadom k počasiu?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
sk: Vymažte oblohu - nahradíme ju s YoWindow oblohou

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
sk: Vymažte oblohu

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
sk: Krok {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
sk: ´Tuknutím na oblohu vyberte jej časť

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
sk: Vymažte oblohu - kreslite s červenou ceruzkou cez žltú oblasť

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
sk: Najprv označte oblasť žltou ceruzkou, následne zgumujte s červenou

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
sk: Použite modrú ceruzku k obnoveniu.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
sk: Zmazať

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
sk: Obnoviť

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
sk: Názov krajinky

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
sk: Zdroj fotky

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
sk: Dávam súhlas na zaradenie tejto krajinky do kolekcie Yowindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
sk: Krajinka "{0}" už existuje. Chcete ho prepísať?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
sk: Vaše zmeny sa stratia

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
sk: Požadované povolenie k otvoreniu súborov

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
sk: Aplikácia YoWindow je požadovaná na otvorenie krajinky

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
sk: Stiahnite si Yowindow

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
sk: Pozri si krátke video k odomknutiu krajinky

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
sk: Pozri si krátke video k odomknutiu krajinky na {0} dní

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
sk: Pozrieť teraz

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
sk: Všetky krajinky sú dostupné v plnej verzií YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
sk: Krajinka "{0}" odomknutá.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
sk: Nové krajinky boli pridané

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
sk: Zobraziť ovládacie prvky

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
sk: Prekvapenia

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
sk: Amélia

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
sk: Problém?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
sk: Čo sa stalo?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
sk: Predpoveď nie je pravdivá

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
sk: Počasie na obrazovke nesúhlasí s počasím vonku

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
sk: Pozícia je zlá

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
sk: Počasie sa zvyčajne nezhoduje ak:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
sk: Najbližšia meteorologická stanica je príliš ďaleko.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
sk: Počasie sa často mení počas dňa.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
sk: Nanešťastie, ani dnes vedci nedokážu predpovedať počasie so 100 % presnosťou.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
sk: Ak je predpoveď počasia neustále zlá, skúste zmeniť meteorologickú službu.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
sk: Nanešťastie, automatické hľadanie pozície môže byť nesprávne.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
sk: Skúste nájsť Vašu pozíciu manuálne.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
sk: Nájdite svoju pozíciu

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
sk: Počasie je hlásené zo súkromnej meteorologickej stanice.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
sk: Táto stanica nemusí byť spoľahlivá.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
sk: Odporúčame Vám zmeniť zdroj predpovede počasia.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
sk: Ostatné

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
sk: Akcia! {0}% zľava

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
sk: Použi aktuálnu polohu

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
sk: "Domov" je otvorený pri spustení aplikácie

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
sk: Animovať foto-krajinky

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
sk: Spojiť krajinku a {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
sk: Chceš použiť "{0}" pre "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
sk: Ťukni na loptu a hraj

note: The name of the Football game.
en: Football
sk: Futbal

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
sk: Nastrieľaj {0} bodov

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
sk: Štart

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
sk: Najvyššie skóre

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
sk: Koniec hry

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
sk: Vyhral si!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
sk: Vyžadované povolenie

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
sk: Získavať počasie z "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
sk: Získavať z "{0}" aj Predpoveď počasia?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
sk: Živé krajinky

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
sk: Blízke

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
sk: Naposledy použité

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
sk: Moje krajinky

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
sk: Kde zobrazovať krajinku?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
sk: Ponechať krajinku pri pohybe medzi mestami

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
sk: Kdekoľvek idem

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
sk: Obnoviť zobrazenie

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
sk: Reklama

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
sk: Mapa

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
sk: Vymazať krajinku "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
sk: Vymazať krajinky?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
sk: Obnoviť krajinky

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
sk: Nenašli sa žiadne krajinky

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
sk: Tvoje krajiny boli obnovené

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
sk: Sleduj kam sa hýbu dážď a oblaky.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
sk: Vyskúšať

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
sk: Ostáva {0} dní

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
sk: Tučné písmo

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
sk: Vyskúšaj Beta verziu

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
sk: Zadajte aspoň 3 znaky

en: Allow YoWindow to access your location
sk: Povoliť YoWindow prístup k vašej polohe

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
sk: Získajte presnú predpoveď počasia pre vašu polohu

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
sk: Otvorte iOS Nastavenia > Súkromie > Služby polohy.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
sk: Vo widgete je zobrazený "Domov"

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
sk: Pozrite si krátke video k odomknutiu tejto funkcie

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
sk: Vytvorte vysoko kvalitné krajiny

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
sk: Bez reklám

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
sk: Zbavte sa týchto otravných reklám

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
sk: Naozaj chceš ukončiť YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
sk: Potvrdiť ukončenie

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
sk: Zobraziť zajtrajšok

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
sk: Odstrániť obmedzenia

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
sk: Mesiac

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
sk: Rok

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
sk: 1 mesiac

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
sk: 1 rok

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
sk: Neobmedzene

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
sk: Ukončiť odber

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
sk: Populárne

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
sk: Ušetříte {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
sk: Jednorázová platba

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
sk: Obnoviť nákupy

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
sk: Všetky dostupné funkcie.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
sk: Predplatné

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
sk: Plán predplatného

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
sk: Aktuálny plán

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
sk: Zmeniť plán

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
sk: Zrušiť predplatné

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
sk: Vaše predplatné bolo zrušené

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
sk: Obnoviť predplatné

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
sk: Neobmedzená verzia YoWindow

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
sk: Bežná cena

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
sk: Predplatné aktivované.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
sk: Celoživotné predplatné aktivované.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
sk: Ďakujeme za podporu projektu.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
sk: Užite si YoWindow bez obmedzenia!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
sk: Vaše predplatné skončilo.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
sk: Chceli by ste si predplatiť znovu?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
sk: Máte aktívne predplatné. Zrušte prosím toto predplatné pred zakúpením celoživotnej licencie.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
sk: Súbor krajiny

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
sk: Hrady a zámky

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
sk: Zaujímavosti zo sveta

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
sk: Hory

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
sk: More

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
sk: Obrazy

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
sk: Komunita YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
sk: Kvety

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
sk: Príroda

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
sk: Mačky

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
sk: Psy

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
sk: Táto verzia aplikácie nie je kompatibilná s vaším zariadením.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
sk: Prosím, inštalujte YoWindow z Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
sk: Otvorte Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
sk: Očakáva sa dážď

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
sk: Očakávajú sa krúpy

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
sk: Očakáva sa búrka

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
sk: Pravdepodobnost {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
sk: Upozornenia

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
sk: Trvalé oznámenia

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
sk: Upozornenia

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
sk: Pripomienka dáždnika

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
sk: Ranné upozornenie na dážď

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
sk: Prístup k polohe bol aplikácii YoWindow zamietnutý.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
sk: Povolte prístup k polohe v systémovom nastavení YoWindow

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
sk: Vyžaduje sa povolenie pre polohu

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
sk: Widgety YoWindow nemôžu zobraziť vašu aktuálnu polohu.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
sk: Pre udelenie prístupu k polohe, vyberte v ďalšom kroku možnosť „Povoliť vždy“.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
sk: YoWindow pozadie nevie zobraziť vašu aktuálnu polohu.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
sk: YoWindow notifikácia nedokáže zobraziť vašu aktuálnu polohu.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
sk: Budík nemôže zvoniť.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
sk: Povoľte prosím upozornenie "Budík"

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
sk: Úložisko

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
sk: Prístup k úložisku bol zamietnutý

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
sk: Obnoviť

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
sk: YoWindow potrebuje prístup k úložisku pre uloženie krajiny.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
sk: V ďalšom kroku prosím povolte prístup k úložisku.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
sk: Pre obnovenie krajín potrebuje YoWindow prístup k úložisku.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
sk: Vami vytvorené krajiny by mohli byť stratené.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
sk: Pre zachovanie krajín potrebuje YoWindow prístup k úložisku.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
sk: Aktualizácia YoWindow bola práve stiahnutá.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
sk: Reštartovať

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
sk: Ráno

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
sk: Cez deň

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
sk: Večer

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
sk: V noci

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
sk: Novinky a zľavy

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
sk: Snímka obrazovky

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
sk: Bez pripojenia

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
sk: Zobrazená predpoveď

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
sk: Aktualizované

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
sk: Práve teraz

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
sk: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
sk: Zmeniť "Domov"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
sk: Náhodná krajina

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
sk: Nová krajina každý deň

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
sk: Nové

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
sk: Sledovať video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
sk: Zavrieť krajinu

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
sk: Zajtra sa očakáva oteplenie

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
sk: Zajtra sa očakáva ochladenie

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
sk: Približne {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
sk: Náhle oteplenie alebo ochladenie

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
sk: Je toto vaša poloha?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
sk: Stanica

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
sk: Vyrobené so ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
sk: "{0}" krajina je súčasťou plnej verzie.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
sk: Môžete si ju však teraz vyskúšať.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
sk: Zostáva dní:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
sk: Posledný deň

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
sk: Skúšobná doba skončila.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
sk: Zakázať reklamy pri spustení aplikácie

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
sk: Bude vám účtované {0} za ročné predplatné, ktoré sa obnoví automaticky za {1}, účtované ročne.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
sk: Bude vám účtované {0} za predplatné na 1 mesiac, ktoré sa obnoví automaticky za {1}, účtované mesačne.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
sk: Potom {0}/Rok

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
sk: Potom {0}/Mesiac

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
sk: Účtované ročne

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
sk: Účtované mesačne

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
sk: Možno zrušiť kedykoľvek

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
sk: Kliknite znovu pre ukončenie

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
sk: Pridať komentár

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
sk: Správa

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
sk: Odhlásiť

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
sk: Zmazať komentár?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
sk: Naozaj chcete odstrániť komentár?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
sk: Teplota nie je zobrazená v stavovom riadku.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
sk: Príčina: oznámenia pre YoWindow boli deaktivované.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
sk: Pre zobrazenie teploty povoľte oznámenia.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
sk: Nastavenia oznámenia

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
sk: Oznámenia vypnuté

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
sk: Oznámenia vypnuté

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
sk: Tmavé pozadie v stavovom riadku

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
sk: Opraviť počasie

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
sk: Prší alebo nie?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
sk: Pomôžte YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
sk: Aké je vonku počasie?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
sk: Žiadny dážď

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
sk: Zobraziť tlačidlo "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
sk: Ponechať počasie po dobu

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
sk: Odoslať

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
sk: Potvrdené!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
sk: Opravené!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
sk: Odosielajte počasie častejšie

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
sk: Nahláste počasie

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
sk: Odpovedať

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
sk: Odpoveď pre {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
sk: Všetky meteostanice sú dostupné v plnej verzii YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
sk: Odomknúť meteostanicu

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
sk: Meteorologická služba

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
sk: Meteorologická stanica

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
sk: Pridať vlastnú meteostanicu

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
sk: Prihlásenie

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
sk: Komentár vymazaný

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
sk: Späť

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
sk: Oceán

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
sk: YoWindow pristupuje k polohe zariadenia na pozadí, aby zobrazilo počasie na základe vašej polohy vo widgetoch a živej tapete.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
sk: Tieto údaje sa tiež používajú na reklamné účely.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
sk: Zadajte svoje meno

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
sk: Vytvorte krajinu z vašej fotografie

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
sk: Prispôsobte oblohu počasiu - vystrihnite oblohu

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
sk: Automaticky

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
sk: Nemusí byť presné

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
sk: Manuálne

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
sk: Vystrihnite oblohu sami

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
sk: Vaša fotografia bude poslaná na YoWindow server za účelom detekcie oblohy

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
sk: Fotografia NEBUDE na serveri uložená.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
sk: Hrana oblohy

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
sk: Obloha nenájdená

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
sk: Kupón

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
sk: Živočíchy a lode

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
sk: Žltá ponorka

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
sk: Piráti

en: Missed alarm
sk: Zmeškané upozornenie

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
sk: Yowindow vyžaduje prístup k upozorneniam

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
sk: Uzamkni pozíciu

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
sk: Otvorte krajinu zadarmo

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
sk: Ľad

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
sk: Systémový motív

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
sk: Zablokovať {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
sk: Určite chcete zablokovať užívateľa {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
sk: Zablokovať

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
sk: {0} je zablokovaný

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
sk: Užívateľa môžete odblokovať na {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
sk: Odblokovať

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
sk: Zablokované účty

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
sk: Kliknutím nastavte

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
sk: Funkcia chýba

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
sk: Mapa počasia je odteraz zdarma

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
sk: Voda sa na fotkách teraz pohybuje!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
sk: Vlny reflektujú aktuálnu rýchlosť vetra

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
sk: Chcete uložiť krajinku?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
sk: Ponechajte si krajinku aj v prípade, že si YoWindow odinštalujete.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
sk: Uložiť

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
sk: Povoľte YoWindow zobrazovať notifikácie

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
sk: Potrebné na zobrazenie aktuálnej teploty v notifikačnej lište

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
sk: Povoliť notifikácie

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
sk: YoWindow nemá povolenie zobrazovať notifikácie.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
sk: Povoľte notifikácie v systémovom nastavení YoWindow

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
sk: Zap

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
sk: Vyp

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
sk: Zobraz čas zariadenia pre domovskú lokalitu

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
sk: Všade

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
sk: Všade okrem nastavených

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
sk: Všade, okrem miest, ktorým už bola priradená krajinka

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
sk: Detekcia oblohy na obrázku

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
sk: YoWindow vystrihne oblohu z obrázku a zobrazí na jej mieste aktuálne počasie

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
sk: Vytvorenie krajinky YoWindow zo snímky vášho fotoaparátu

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
sk: Prístup k fotoaparátu

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
sk: YoWindow nemá prístup k fotoaparátu, povoľte prosím YoWindow prístup k fotoaparátu v nastaveniach súkromia.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
sk: Žiadny fotoaparát

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
sk: Fotoaparát na zariadení chýba

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
sk: Otvorte fotogalériu

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
sk: Zobraziť lištu s odkazmi dole
