Translate tutorial 1.0 - en to sq translation catalogue (655 entries)

en: Abandon unlimited license
sq: Braktise liçensën të pa limituar

en: Absent
sq: Mungon

en: Add
sq: Shto

en: Animate
sq: Animuar

en: Apply
sq: Zbato

en: Astronomy
sq: Astronomi

en: Day Length
sq: Gjatësia e ditës

en: Moon Phase
sq: Faza e Hënës

en: Sunrise
sq: Lindja e Diellit

en: Sunset
sq: Perëndimi i Diellit

en: Auto update weather
sq: Azhurno automatikisht motin

en: Bad ICAO code
sq: Kod i gabuar ICAO

en: Buy YoWindow Unlimited!
sq: Blej YoWindow Pa limite!

en: Calendar
sq: Kalendari

en: Cancel
sq: Anulo

en: Change
sq: Ndrysho

en: Code
sq: Kodi

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
sq: Parashikimi i motit nga {0}, mundësuar nga Instituti Meteorologjik Norvegjez dhe nga NRK

en: Forecast from {0}
sq: Parashikimi nga {0}

en: Current weather
sq: Moti aktual

en: Friday
sq: E Premte

en: Monday
sq: E Hënë

en: Saturday
sq: E Shtunë

en: Sunday
sq: E Dielë

en: Thursday
sq: E Enjte

en: Tuesday
sq: E Martë

en: Wednesday
sq: E Mërkurë

en: Fr
sq: Pr

en: Mo
sq: Hë

en: Sa
sq: Sh

en: Su
sq: Di

en: Th
sq: En

en: Tu
sq: Ma

en: We
sq: Më

en: day ago
sq: një ditë më parë

en: days ago
sq: disa ditë më parë

en: Default
sq: Bazë

en: Blowing
sq: Duke fryrë

en: Clear
sq: Kthjellët

en: Cloudy
sq: Vranët

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
sq: Vranët

en: Drizzle
sq: Riga

en: Fair
sq: Kryesisht kthjellët

en: Fog
sq: Mjegull

en: Freezing
sq: Ngrirë

en: Hail
sq: Breshër

en: Haze
sq: Mjegull e lehtë

en: Heavy
sq: Fuqishëm

en: Ice Crystals
sq: Kristale Akulli

en: Ice Pellets
sq: Copa Akulli

en: In Vicinity
sq: Në Afërsi

en: Light
sq: Lehtë

en: Low Drifting
sq: Drejtim i Ulët

en: Mist
sq: Mjegull e lehtë

en: Mostly Cloudy
sq: Kryesisht Vranët

en: Partial
sq: Pjesërisht

en: Partly Cloudy
sq: Pjesërisht Vranët

en: Patches
sq: Pjesërisht

en: Scattered Clouds
sq: Re të shpërndara

en: Rain
sq: Shi

en: Rain And Thunder
sq: Shi dhe Bubullimë

en: Sand
sq: Rërë

en: Shallow
sq: Cektësirë

en: Shower
sq: Rrebesh

en: Shower With Thunder
sq: Rrebesh me Bubullimë

en: Sleet
sq: Sqote

en: Small Hail
sq: Breshër i vogël

en: Smoke
sq: Tym

en: Snow
sq: Borë

en: Snow And Thunder
sq: Borë dhe Bubullimë

en: Snow Grains
sq: Kokrra Bore

en: Snow Showers
sq: Rrebeshe bore

en: Thunderstorm
sq: Vetëtimë dhe Bubullimë

en: Unknown Precipitation
sq: Reshje të panjohura

en: Widespread Dust Haze
sq: Mjegull pluhuri i përhapur

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
sq: Kod i pavlefshëm i liçensës. Provo përsëri. Sigurohu që e ke shkruajtur saktë kodin e liçensës. Provo të bësh copy/paste kodin.

en: Wrong license key
sq: Kod i gabuar i liçensës

en: You will have to restart the application for this to take effect
sq: Duhet të ristartosh kompjuterin që ndryshimet të zbatohen

en: Language change
sq: Ndrysho gjuhën

en: No limits!
sq: Pa limite!

en: Buy now!
sq: Blej tani!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
sq: Blej Liçensën e Pa limituar për të hequr të gjitha kufizimet.

en: Not now
sq: Jo tani

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
sq: Për të plotësuar regjistrimin përdor numrin e liçensës që ju kemi dërguar. Përdor copy/paste.

en: License registration
sq: Regjistrimi i liçensës

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
sq: Faleminderit për regjistrimin në YoWindow! Tanimë të gjitha limitet janë hequr. Kënaquni!

en: Distance
sq: Distanca

en: Down
sq: Poshtë

en: Download
sq: Shkarko

en: Enter weather source URL please
sq: Futni burimin e URL-së ju lutem

en: Error
sq: Gabim

en: The location is already added
sq: Ky lokacion tanimë është shtuar

en: Exit
sq: Mbyll

en: To get started, pick your home location
sq: Për të filluar, zgjidhni qytetin tuaj.

en: Forecast Panel
sq: Paneli i Parashikimit

en: Full Screen
sq: Ekran i Plotë

en: Help
sq: Ndihma

en: Highlight weather station parameters
sq: Trego parametrat e stacionit meteorologjik.

en: Home
sq: Shtëpia

en: Inspector
sq: Kontrolluesi

en: Landscape
sq: Peisazhi

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
sq: Foto

en: Foreground
sq: Plani i parë

en: Landscape Options
sq: Preferencat e Lokacioneve

en: Landscape pictures
sq: Fotografitë e peisazheve

en: Landscapes
sq: Peisazhet

en: Language:
sq: Gjuha:

en: English
sq: Anglisht

en: System Default
sq: Sistemi i parazgjedhur

en: Latitude
sq: Gjërësia Gjeografike

en: {0} locations
sq: {0} lokacionet

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
sq: Mund të shtoni {0} lokacione maksimale tani. Në Ediconin e Pa limituar mund të shtosh lokacione sa të duash.

en: Weather auto-update is off
sq: Azhurnimi automatik i motit është i fikur.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
sq: Shtypni F5 për të azhurnuar të dhënat. Në Edicionin e Pa limituar të dhënat azhurnohen automatikisht.

en: {0} weather forecast days only
sq: Vetëm {0} ditë parashikimi motit

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
sq: Ju keni një qasje prej {0} ditë të parashikimit të motit tani. Ediconi i Pa limituar ofron {1} ditë parashikim.

en: Licence key
sq: Kodi i liçensës.

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
sq: Të dhënat azhurnohen automatikisht në Ediconin e Pa limituar

en: LIVE
sq: AKTUALE

en: Load weather from personal weather station
sq: Shto të dhënat nga stacioni personal i motit

en: Loading
sq: Duke u hapur

en: Loading landscape...
sq: Duke hapur peisazhin...

en: Location
sq: Lokacioni

en: Location ID
sq: Lokacioni ID

en: Location Properties
sq: Preferencat e Lokacionit

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
sq: id_internet_linku

en: Locations
sq: Lokacionet

en: All locations
sq: Të gjitha lokacionet

en: All regions
sq: Të gjitha rajonet

en: All states
sq: Të gjitha shtetet

en: Change landscape
sq: Ndrysho peisazhin

en: Select a location
sq: Zgjidh një lokacion

en: The location is already added
sq: Ky lokacion tanimë është shtuar

en: Location is not selected yet
sq: Lokacioni nuk është zgjedhur ende

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
sq: Qytetet e mëdha (më tepër se 100,000 banorë)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
sq: Rrjeti nuk punon, informacioni i lokacionit nuk është i arritshëm. Për shkak të kësaj, lokacioni nuk mund të zgjidhet tani.

en: No locations in scope
sq: Asnjë lokacion në kuadër

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
sq: Shtrirja

en: Region
sq: Rajoni

en: Cannot find a location?
sq: Nuk mund të gjeni lokacionin?

en: Set as Home
sq: Vendose si bazë

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
sq: Lokacioni Aktual

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
sq: Përdor vendndodhjen aktuale

en: Unknown
sq: E panjohur

en: Longitude
sq: Gjatësia Gjeografike

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
sq: Duke shikuar në Veri (Era perëndimore fryn nga e majta)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
sq: Duke shikuar në Jug (Era perëndimore fryn nga e djathta)

en: April
sq: Prill

en: August
sq: Gusht

en: December
sq: Dhjetor

en: February
sq: Shkurt

en: January
sq: Janar

en: July
sq: Korrik

en: June
sq: Qershor

en: March
sq: Mars

en: May
sq: Maj

en: November
sq: Nëntor

en: October
sq: Tetor

en: September
sq: Shtator

en: About
sq: Rreth

en: Facebook Edition
sq: Edicioni Facebook

en: License Agreement
sq: Marrëveshja e Liçensës

en: Program
sq: Programi

en: Visit our Forum
sq: Vizitoni forumin tonë

en: YoWindow for your Site or Blog
sq: YoWindow për faqen tënde të internetit ose për blogun tënd

en: {0} minutes back
sq: {0} minuta prapa

en: {0} minutes forward
sq: {0} minuta para

en: Name
sq: Emri

en: Network error
sq: Probleme me rrjet

en: Network not available
sq: Rrjeti nuk është në dispozicion

en: It is available on {0}
sq: Është në dispozicion në {0}

en: New version released
sq: Është lëshuar versioni i ri

en: Next Day
sq: Dita ardhshme

en: No
sq: Jo

en: No weather
sq: Nuk ka asnjë informacion meteorologjik

en: N/A
sq: Nuk ka të dhëna

en: Notify me when a new version is available
sq: Më njofto kur një version i ri është në dispozicion

en: Online
sq: Në linjë

en: Open {0}
sq: Hap {0}

en: Options
sq: Opsionet

en: Advanced
sq: Të avancuara

en: Application choice
sq: Zgjedhja e programit

en: Date
sq: Data

en: Display
sq: Paraqitja

en: Animate clouds
sq: Vranësira të animuara

en: Default
sq: Bazë

en: Full screen mode
sq: Pamja në ekranin e plotë

en: Quality
sq: Cilësitë

en: Custom
sq: Sipas dëshirës

en: Excellent
sq: Shkëlqyeshëm

en: Moderate
sq: Mesatare

en: Number of days to display:
sq: Numri i ditëve që tregohen

en: Tile contents:
sq: Titulli i përmbajtjes

en: General
sq: Të përgjithshme

en: Contents
sq: Përmbajtja

en: Show N/A parameters
sq: Shfaqi parametrat që nuk kanë të dhëna

en: Live indicator
sq: Treguesi Aktual

en: Locations
sq: Lokacionet

en: Operation successful!
sq: Veprimi i suksesshëm!

en: Refresh locations DB
sq: Rifresko lokacionet DB

en: Reset to defaults
sq: Ktheje në gjëndjen fillestare

en: Add
sq: Shto

en: User interface
sq: Grafika e përdoruesit

en: Time Bar
sq: Shiriti i kohës

en: Unit system:
sq: Sistemi i njësive:

en: Units
sq: Njësitë

en: Auto-detected
sq: Të vetëzbuluara

en: Custom
sq: Sipas dëshirës

en: Distance:
sq: Distanca:

en: Metric
sq: Metrik

en: Russia
sq: Rusia

en: Finland
sq: Finlanda

en: Pressure:
sq: Presioni atmosferik:

en: Temperature:
sq: Temperatura:

en: US
sq: SHBA

en: Wind speed:
sq: Shpejtësia e erës:

en: Landscape Options
sq: Preferencat e Lokacioneve

en: Show Daylight Diagram
sq: Trego Grafikën e Ditës

en: Show Forecast Panel
sq: Trego Panelin e Parashikimit

en: Show Full Screen button
sq: Shfaq butonin e Ekranit të Plotë

en: Show Inspector
sq: Shfaq Kontrolluesin

en: Show Time Bar
sq: Shfaq Shiritin e Kohës

en: Show User interface
sq: Shfaq Grafikën e Përdoruesit

en: Show forecast when current weather is expired
sq: Shfaq parashikimin kur kushtet aktuale skadojnë

en: Organize
sq: Organizo

en: Organize locations
sq: Organizo lokacionet

en: Organize pictures
sq: Organizo fotot

en: Pictures
sq: Fotot

en: press
sq: shtyp

en: Falling
sq: Duke rënë

en: Falling Rapidly
sq: Duke rënë me shpejtësi

en: Rising
sq: Duke u rritur

en: Rising Rapidly
sq: Duke u rritur me shpejtësi

en: Steady
sq: Qëndrueshëm

en: Previous Day
sq: Dita e mëparshme

en: Properties
sq: Preferencat

en: Refresh Locations data base
sq: Rifresko Lokacionet e të dhënave bazë

en: Register
sq: Regjistrohu

en: Remove
sq: Hiq

en: Rename
sq: Riemëro

en: Rename location
sq: Riemëro vendodhjen

en: Rename picture
sq: Riemëro foton

en: Retry
sq: Riprovo

en: Run with Windows (minimized to tray)
sq: Hap programin bashkë me Windows (të minimizuar)

en: Season map
sq: Harta e stinëve

en: Select
sq: Zgjidh

en: Select country
sq: Zgjidh një shtet

en: Select a landscape
sq: Zgjidh një peisazh

en: Select location
sq: Zgjidh një lokacion

en: Select region
sq: Zgjidh një rajon

en: Select state
sq: Zgjidh një shtet

en: Set as default
sq: Vendose si bazë

en: Set YoWindow as ScreenSaver
sq: Vendos YoWindow si ScreenSaver

en: Setup
sq: Instalimi

en: Show
sq: Shfaq

en: Show again
sq: Shfaq përsëri

en: Speed
sq: Shpejtësia

en: Time
sq: Koha

en: {0} ago
sq: {0} më parë

en: Time zone
sq: Zona e kohës

en: Today
sq: Sot

en: Tomorrow
sq: Nesër

en: Tom.
sq: Nes.

en: Tonight
sq: Sonte

en: Add New Location
sq: Shto një lokacion të ri

en: Open Calendar...
sq: Hap kalendarin...

en: Show Less Days
sq: Shfaq më pak ditë

en: Show More Days
sq: Shfaq më shumë ditë

en: Update Weather
sq: Azhurno Motin

en: Unknown
sq: E panjohur

en: Up
sq: Lart

en: Update interval
sq: Azhurno intervalin

en: Update weather
sq: Azhurno motin

en: Updating weather
sq: Duke përditësuar motin

en: View
sq: Pamja

en: Please wait...
sq: Ju lutem prisni...

en: Weather
sq: Moti

en: Daily rain total
sq: Totali i shiut ditor

en: Weather expired
sq: Moti i skaduar

en: Feels like
sq: Ndjehet si

en: Day maximum temperature
sq: Temperatura maksimale e ditës

en: Day minimum temperature
sq: Temperatura minimale e ditës

en: Weather forecast
sq: Parashikimi i motit

en: Forecast issued
sq: Parashikimi është dhënë

en: Hail
sq: Breshër

en: Humidity
sq: Lagështia

en: Observed
sq: I vëzhguar

en: Pressure
sq: Presioni atmosferik

en: PWS only
sq: vetëm Stacioni Personal i Motit

en: Rain
sq: Shi

en: Rain/Snow rate
sq: Raporti Shi/Borë

en: Description
sq: Përshkrimi

en: Sky image
sq: Pamja e Qiellit

en: Snow
sq: Borë

en: Snow level
sq: Niveli i Borës

en: Weather station properties
sq: Preferencat e stacionit meteorologjik

en: Temperature
sq: Temperatura

en: Temperature range
sq: Lëvizja e temperaturës

en: Water
sq: Ujë

en: Update error
sq: Gabim në azhurnim

en: Update time
sq: Azhurno kohën

en: UV index
sq: Indeksi UV

en: Visibility
sq: Dukshmëria

en: Unlimited
sq: E pakufizuar

en: Wind
sq: Era

en: Calm
sq: Qetë

en: Variable
sq: E ndryshueshme

en: Welcome to YoWindow!
sq: Mirësevini në YoWindow!

en: Wind direction:
sq: Drejtimi i erës:

en: East
sq: Lindje

en: North
sq: Veri

en: South
sq: Jug

en: West
sq: Perëndim

en: Yes
sq: Po

en: Close screensaver on mouse move
sq: Mbyll Screen Saver me lëvizjen e miut

en: Color
sq: Ngjyra

en: Background
sq: Sfondi

en: Choose color
sq: Zgjidh ngjyrën

en: System tray
sq: Sistemi i shiritit

en: Transparent
sq: Transparente

en: Precipitation chance
sq: Gjasat e reshjeve

en: Rain chance
sq: Gjasat e shiut

en: Snow chance
sq: Gjasat e borës

en: {0} only
sq: Vetëm {0}

en: US
sq: SHBA

en: Dew point
sq: Pika e kondensimit

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
sq: Unë dua të kem argëtim

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
sq: Aktivizo befasitë

en: NWS forecasts for the USA
sq: Parashikimet NWS për SHBA-të

en: Open
sq: Hap

en: Browse
sq: Shfleto

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
sq: Futni pozicionin e një fotoje apo peisazhi në internet apo kompjuterin tuaj

en: Landscape load error
sq: Problem në hapjen e peisazhit

en: Picture load error
sq: Problem në hapjen e fotografisë

en: The landscape is already added
sq: Ky peisazh është i shtuar tashmë

en: Landscape collection
sq: Koleksioni i peisazheve

en: Turn your photo into Landscape
sq: Ktheni foton tuaj në peisazh

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
sq: {0}Mëso{1} si të kthesh foton në peisazh

en: Village
sq: Fshati

en: Seaside
sq: Bregdeti

en: Airport
sq: Aeroporti

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
sq: Qyteti

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
sq: Lugina

en: Sky
sq: Qielli

en: Landscape made from picture
sq: Peisazh i bërë nga foto

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
sq: Ne do të ju udhëheqim në proçesin e kthimit të një fotoje në një peisazh YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
sq: Ju lutemi lexoni studimin tonë {0}Si të kthesh një foto në një peisazh?{1} para

en: Click Next to continue...
sq: Klikoni Vazhdo për të vazhduar...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
sq: Zgjidhni foton që doni të ktheni në peisazh.

en: How to pick the best landscape picture?
sq: Si të zgjidhni foton më të mirë për peisazh?

en: Source picture
sq: Burimi i fotografisë.

en: The landscape will be created in the following folder
sq: Peisazhi do të krijohet në folderin e zgjedhur.

en: Landscape folder name
sq: Emri i folderit të peisazhit

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
sq: Zgjidh butonin "Krijo" për të krijuar {0} peizazhin

en: {0} landscape has been created successfully!
sq: {0} peisazhi u krijua me sukses!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
sq: Tani hapni {0} brenda modifikuesit tuaj të preferuar të fotove. Duhet ta hiqni qiellin nga fotoja. Do ta gjeni foton tek {1}Folderi i Peisazhit{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
sq: Është e lehtë të heqësh qiellin. Lexo {0}studimin{1} tonë të shkurtër.

en: Horizon Level Setup
sq: Rregullimi i nivelit të horizontit

en: Keys: Up/Down
sq: Tastet: Lart/Poshtë

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
sq: Ju jeni gati për të fshirë foto peisazhin {0}. Veprimi është i pakthyeshëm. Jeni të sigurt?

en: Edit Landscape
sq: Edito peisazhin

en: Edit Horizon Level
sq: Edito nivelin e horizontit

en: File not found.
sq: Dosja nuk është gjetur.

en: The name is empty
sq: Emri është bosh

en: The folder already exists
sq: Dosja aktualisht ekziston

en: Illegal folder name
sq: Ilegal emri dosjes

en: The file format is not supported.
sq: Formati dosjes nuk është i mbështetur

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
sq: Kjo fotografi është shumë e madhe për YoWindow. Madhësia e fotografisë nuk duhet të kalojë 2880 piksel në gjërësi ose lartësi.

en: Landscape Image
sq: Imazhi i peisazhit

en: Landscape Folder
sq: Dosja peisazhit

en: About Landscape
sq: Rreth peisazhit

en: Picture {0} imported successfully
sq: Fotografia {0} u importua me sukses

en: Remind Me Later
sq: Më kujto më vonë

en: Skip This Version
sq: Kalo këtë version

en: Loading
sq: Duke u hapur

en: Next
sq: Vazhdo

en: Back
sq: Prapa

en: Finish
sq: Përfundo

en: Create
sq: Krijo

en: Import
sq: Importo

en: Delete
sq: Fshij

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
sq: U bë

en: Path
sq: Vendodhja

en: Options
sq: Opsionet

en: Select the options you like
sq: Zgjidh mundësitë që do

en: Set YoWindow as default screen saver
sq: Vendos YoWindow si ScreenSaver

en: Start with Windows (minimized to system tray)
sq: Hape YoWindow bashkë me Windows

en: Add a shortcut to quick launch bar
sq: Shto një shortcut tek QuickLaunch

en: You are about to upgrade YoWindow.
sq: Ju jeni gati për të përditësuar YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
sq: Kliko Në Regull për të instaluar versionin e ri.

en: You must close YoWindow before you can continue.
sq: Duhet ta mbyllni YoWindow para se të vazhdoni.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
sq: Pasi të keni mbyllur YoWindow, zgjidhni Riprovo

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
sq: Nëse doni të ndaloni proseçin e çinstalimit, zgjidhni Ndalo.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
sq: Nëse doni të vazhdoni instalimin, zgjidhni Injoro.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
sq: Nëse doni ta anuloni instalimin, zgjidhni Aborto.

en: Final step
sq: Hapi i Fundit

en: Start YoWindow on system startup
sq: Starto YoWindow në fillimin e sistemit

en: Check for new version...
sq: Kontrollo për version të ri...

en: YoWindow is up to date!
sq: YoWindow është i përditësuar!

en: You have the latest version
sq: Ju keni versionin e fundit

en: Download new version!
sq: Shkarko versionin e ri!

en: Preview
sq: Shikim paraprak

en: Show small YoWindow logo
sq: Shfaq logon YoWindow të vogël

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
sq: Peisazhi është në dispozicion vetëm në Edicionin e Pa limituar.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
sq: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
sq: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
sq: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
sq: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
sq: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
sq: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
sq: feet

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
sq: milje

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
sq: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
sq: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
sq: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
sq: nyje

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
sq: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
sq: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
sq: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
sq: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
sq: "

en: Display "?"
sq: Shfaq "?"

en: Hide parameter
sq: Fshehi parametrat

en: When weather parameter is not available
sq: Kur parametri i motit nuk është në dispozicion

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
sq: Informacion

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
sq: id_informacion_gjitha

en: Temperature and Time
sq: Temperatura dhe Koha

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
sq: Ky është Edicioni Pa limit.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
sq: Tashmë i sapo regjistruar.

en: Free edition
sq: Edicioni falas

en: Unlimited edition
sq: Edicioni Pa limit

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
sq: Për të shijuar YoWindow ju duhet ta instaloni Flash Player (për Internet Explorer) {0} ose më vonë.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
sq: Merr Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
sq: Hape peisazhin

en: YoWindow for Chrome
sq: YoWindow për Chrome

en: YoWindow for Windows
sq: YoWindow për Windows

en: YoWindow for Mac OS
sq: YoWindow për Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
sq: YoWindow për iPhone dhe iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
sq: Ndiq YoWindow në Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
sq: Ndiq YoWindow në Twitter

en: Landscape trial, days left:
sq: Peisazhi si testim, ditët e mbetura:

en: Landscape trial period is over
sq: Periudha e peisazhit si testim ka përfunduar

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
sq: "{0}" peisazhi është një pjesë e YoWindow të Pa limituar.

en: Details
sq: Detajet

note: see Options/Advanced
en: View direction
sq: Shiko drejtimet

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
sq: Qielli i rregulluar

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
sq: Edito

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
sq: Ringarko

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
sq: Minimizuar

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
sq: ndikon vetëm në erë

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
sq: Transmetimi

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
sq: Shpërndaje

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
sq: Duke publikuar

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
sq: Autorizues

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
sq: U publikua!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
sq: Hapësirë

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
sq: Moti tani në {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
sq: Parashikimi i motit për {0} në {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
sq: Sot në {0} (parashikimi)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
sq: Nesër në {0) (parashikimi)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
sq: Parashikimi

en: Sound
sq: Zëri

en: Enable sound
sq: Mundëso zërin

note: This is sound volume
en: Volume
sq: Volumi

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
sq: Kaloje

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
sq: Paraqitur në Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
sq: Refuzo sezonin aktual

en: Winter
sq: Dimër

en: Spring
sq: Pranverë

en: Summer
sq: Verë

en: Autumn
sq: Vjeshtë

en: Naked
sq: Zhveshur

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
sq: Shtetet

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
sq: Voto!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
sq: Voto për YoWindow, faleminderit

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
sq: Më shumë YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
sq: Rrëshqit ekranin për të parë ndryshimet e motit me kalimin e kohës

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
sq: Edhe një herë

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
sq: Kliko butonin 'AKTUALE' që të ktheheni tek koha e tashme

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
sq: Shiko motin me kënaqësi

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
sq: Çaktivizo Auto-Mbylljen

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
sq: Mbani të shfaqur në qoftë se pajisja juaj është e kyqur në rrymë ose bateria është mbi 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
sq: Më shumë

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
sq: Efekti paralaks

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
sq: Një iluzion i hapësirës në 3D kur ju e lëvizni pajisjen.

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
sq: Tempatura në shiritin Status

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
sq: Shfaq temperaturën për lokacionin 'Shtëpi'

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
sq: Nuk ka mjaftë hapësirë të lirë.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
sq: YoWindow mund të jetë i paqëndrueshëm.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
sq: {0} MB minimale të kërkuara.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
sq: Moti YoWindow

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
sq: Merr Versionin e Plotë

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
sq: Nuk ka reklama, nuk ka limite, të gjitha peisazhet në dispozicion

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
sq: Versioni i plotë

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
sq: Nuk ka reklama

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
sq: Hiqi reklamat

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
sq: Parashikimi i motit është i limituar

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
sq: "{0}" Qasja e peisazhit është e limituar.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
sq: Duke u lidhur me {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
sq: Aparati

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
sq: Fotografitë

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
sq: Aktivizo animacionet

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
sq: Shfaq motin

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
sq: Nuk ka animacione - pothuajse nuk konsumet fuqia e baterisë.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
sq: Parametrat e objekteve

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
sq: Objektet

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
sq: Krijo objekte

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
sq: Kliko për të kërkuar një lokacion

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
sq: Shfaq prapaskenën

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
sq: Ikonat e motit

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
sq: Ngjyra e sfondit

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
sq: Ngjyra e tekstit

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
sq: Transparenca

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
sq: Cepa të rrumbullakosur

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
sq: Shto objekte në krye të ekranit

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
sq: Ky objekt është shtuar në krye të ekranit

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
sq: Zgjidhni një objekt

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
sq: E vogël

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
sq: Mesatare

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
sq: Ora

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
sq: Orë e vogël

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
sq: Vendose në krye

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
sq: Ç'instalo 'YoWindow Falas'

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
sq: Ju keni edicionin YoWindow të Plotë dhe Falas të instaluar.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
sq: Ju lutem, ç'instaloni YoWindow Falas, për të shmangur konfuzionin.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
sq: Shto objektet YoWindow - shiko parashikimin e motit me rehati

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
sq: Kliko për të vazhduar

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
sq: YoWindow është instaluar në ruajtjen e jashtme.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
sq: KUJDES: YoWindow Wallpaper dhe Objektet NUK mund të jenë në dispozicion kur YoWindow është instaluar në ruatjen e jashtme (SD card).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
sq: Kërko Lokacionin

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
sq: Riblej kodin

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
sq: Versioni i plotë jep privilegje.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
sq: Reklamimet janë hequr, nuk ka kufizime.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
sq: Kodi i papritur

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
sq: Kthej privilegjet

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
sq: Vendose si wallpaper

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
sq: Posto

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
sq: Shkruani mesazhin

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
sq: Plotësoni motin

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
sq: Ju sapo keni postuar në Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
sq: Vendose si Ruajtës së Ekranit

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
sq: Ruajtës i ekranit

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
sq: Pamja natë

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
sq: Ekran shumë i zbehtë (për dhoma të errëta)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
sq: Dërgo raport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
sq: A jeni të sigurt për të vendosur {0} si shtëpi?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
sq: Paraqit presionin për

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
sq: Lartësia mbidetare

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
sq: Lartësia lokacionit

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
sq: YoWindow kërkon leje për të ruajtur një dosje të imazhit para se të shpërndani atë.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
sq: YoWindow kërkon një leje për të ruajtur peisazhin në disk

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
sq: Njoftim

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
sq: Shfaq Njoftimet

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
sq: Shfaqe në Ekranin e Mbyllur

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
sq: Përqëndruar

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
sq: Alarmi Orës

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
sq: Zgjohuni me YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
sq: Pa zë

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
sq: Dremitem

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
sq: Largoje

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
sq: Zgjohuni me tingujt e YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
sq: Alarmi do të aktivizohet për {0} minuta

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
sq: Kujdes

en: Weather station
sq: Stacion i Motit

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
sq: Stacionet Personal të Motit mund të mos jenë të besueshme.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
sq: Stacioni është jashtë funksionit

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
sq: A dëshironi me të vërtetë të pranoni motin nga "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
sq: A dëshironi me të vërtetë të refuzoni stinën për {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
sq: Ne ju rekomandojmë

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
sq: Raporto problemin

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
sq: Asnjëherë

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
sq: Vlerësoje YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
sq: Ju faleminderit!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
sq: Dërgo email

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
sq: Raporti YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
sq: Çfarë saktësisht shkoi keq?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
sq: Ne kemi nevojë për një maksimum të detajeve.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
sq: Xham i errët

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
sq: Ikonat e apl. janë lehtë për tu parë

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
sq: Për të fshehur informacionin e motit, tërhiqeni atë lart

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
sq: Prekni temperaturën për të zbuluar informacionin e motit

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
sq: Asgjë nuk u gjet për "{0}"

en: Click to try again.
sq: Klikoni për të provuar përsëri.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
sq: Azhurno

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
sq: Ju duhet të përditësoni YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
sq: Shijoni motin

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
sq: Peisazh i ri

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
sq: Gjuetia e vezes së Pashkëve

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
sq: Mundohuni të gjeni {0} vezë që kemi fshehur në YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
sq: Shiko për vezë në peisazhin {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
sq: Luaj përsëri?

note: Egg hunt game.
en: Idea
sq: Ide

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
sq: Ju keni gjetur të gjitha vezët!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
sq: Punë e mirë!

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
sq: Shpërblimi juaj

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
sq: Të gjitha peisazhet do të jenë në dispozicion për {0} ditë

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
sq: Nuk ka reklama për {0} ditë

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
sq: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
sq: Ditë

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
sq: Natë

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
sq: Në dispozicion në versionin e plotë

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
sq: Shtoni foton tuaj në YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
sq: Klikoni butonin "Peisazhi" për të hapur sirtarin e peisazheve

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
sq: Hapni një foto ose merrni një foto

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
sq: Rregullo dhe prej

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
sq: Rregulloni peisazhin në ekran

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
sq: Zmadhojeni me gishtat tuaj

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
sq: Niveli i Horizontit

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
sq: Cakto nivelin e horizontit

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
sq: A dëshiron që qielli të pasqyrojë kohën e motit?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
sq: Heqni qiellin - ne do ta zëvendësojmë atë me qiellin e YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
sq: Heqni qiellin

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
sq: Hapi {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
sq: Prekni qiellin për të zgjedhur një pjesë të saj

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
sq: Heqni qiellin - vizatoni me shenjën e Kuqe mbi zonat e Verdha

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
sq: Së pari zgjidhni këtë zonë me shënuesin e Verdhë, pastaj fshini me të Kuq

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
sq: Përdorni shënuesin e Kaltër për t'u rikthyer.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
sq: Fshij

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
sq: Rikthe

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
sq: Emri i peisazhit

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
sq: Burimi i fotos

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
sq: Unë jap lejen time për të përfshirë këtë peisazh brenda koleksionit YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
sq: Peizazhi "{0}" tashmë ekziston. Ta mbishkruajmë atë?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
sq: Ndryshimet tuaja do të humbin

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
sq: Një leje e nevojshme për të hapur dosjet

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
sq: Aplikacioni i Motit YoWindow nevojitet për të hapur peisazhin.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
sq: Shkarkoni Motin YoWindow

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
sq: Shikoni një video të shkurtër për të zhbllokuar peisazhin

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
sq: Shikoni një video të shkurtër për të zhbllokuar peisazhin për {0} ditë

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
sq: Shikoje tani

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
sq: Të gjitha peisazhet në dispozicion në Versionin e Plotë të YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
sq: Peisazhi "{0}" i hapur.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
sq: Peisazhet e reja janë shtuar

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
sq: Shfaq kontrollet

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
sq: Befasitë

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
sq: Çfarë ndodhi?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
sq: Parashikimi nuk realizohet

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
sq: Moti në ekran nuk përputhet me motin jashtë

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
sq: Vendndodhja është e gabuar

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
sq: Zakonisht, moti nuk përputhet kur:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
sq: Stacioni më i afërt i motit është shumë larg.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
sq: Moti ndryshon shpesh gjatë ditës.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
sq: Fatkeqësisht, edhe sot, shkencëtarët nuk mund ta parashikojnë motin me 100% saktësi.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
sq: Nëse parashikimi i motit është vazhdimisht i gabuar, përpiquni të ndryshoni shërbimin e motit.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
sq: Fatkeqësisht, kërkimi automatik i vendndodhjes mund të jetë i pasaktë.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
sq: Mundohuni të gjeni vendin tuaj manualisht.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
sq: Gjeni vendnodhjen tuaj

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
sq: Moti raportohet nga një Stacion Personal i Motit.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
sq: Ky stacion mund të mos jetë i besueshëm.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
sq: Ne ju këshillojmë fort që të ndryshoni burimin e motit.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
sq: Tjetra

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
sq: Zbritje! {0}%

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
sq: Përdor vendndodhjen aktuale

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
sq: "Vendndodhja" hapet në nisjen e aplikacionit

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
sq: Foto-peisazhet me animacion
