Translate tutorial 1.0 - en to sr translation catalogue (700 entries)

en: Abandon unlimited license
sr: Одустаните од неограничене лиценце

en: Absent
sr: Oдустати

en: Add
sr: Додај

en: Animate
sr: Aнимирај

en: Apply
sr: Примени

en: Astronomy
sr: Астрономско

en: Day Length
sr: Дужина дана

en: Moon Phase
sr: Месечева фаза

en: Sunrise
sr: Излазак сунца

en: Sunset
sr: Залазак сунца

en: Auto update weather
sr: Аутоматски ажурирај време

en: Bad ICAO code
sr: Погрешан ICAO код

en: Buy YoWindow Unlimited!
sr: Купите неограничену верзију YoWindow!

en: Calendar
sr: Календар

en: Cancel
sr: Одустани

en: Change
sr: Измени

en: Code
sr: Kод

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
sr: Временска прогноза за {0}, приказана помоћу Норвешког метереолошког института и NRK

en: Forecast from {0}
sr: Временска прогноза за {0}

en: Current weather
sr: Тренутно време

en: Friday
sr: Петак

en: Monday
sr: Понедељак

en: Saturday
sr: Субота

en: Sunday
sr: Недеља

en: Thursday
sr: Четвртак

en: Tuesday
sr: Уторак

en: Wednesday
sr: Среда

en: Fr
sr: Пет

en: Mo
sr: Пон

en: Sa
sr: Суб

en: Su
sr: Нед

en: Th
sr: Чет

en: Tu
sr: Уто

en: We
sr: Сре

en: day ago
sr: дан пре

en: days ago
sr: претходних дана

en: Default
sr: Подразумевано

en: Blowing
sr: Дува

en: Clear
sr: Ведро

en: Cloudy
sr: Oблачно

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
sr: Облачно

en: Drizzle
sr: Кишовито

en: Fair
sr: Чисто

en: Fog
sr: Магла

en: Freezing
sr: Смрзавање

en: Hail
sr: Град

en: Haze
sr: Сумаглица

en: Heavy
sr: Обилно

en: Ice Crystals
sr: Иње

en: Ice Pellets
sr: Комадићи леда

en: In Vicinity
sr: У околини

en: Light
sr: Мале јачине

en: Low Drifting
sr: Слаби сметови

en: Mist
sr: Сумаглица

en: Mostly Cloudy
sr: Углавном облачно

en: Partial
sr: Делимично

en: Partly Cloudy
sr: Делимично облачно

en: Patches
sr: Слојеви

en: Scattered Clouds
sr: Делимично облачно

en: Rain
sr: Киша

en: Rain And Thunder
sr: Kиша и грмљавина

en: Sand
sr: Пешчано

en: Shallow
sr: Плитко

en: Shower
sr: Пљусак

en: Shower With Thunder
sr: Пљусак са грмљавином

en: Sleet
sr: Суснежица

en: Small Hail
sr: Слаби град

en: Smoke
sr: Задимљено

en: Snow
sr: Снег

en: Snow And Thunder
sr: Снег уз грмљавину

en: Snow Grains
sr: Ледени снег

en: Snow Showers
sr: Снежна мећава

en: Thunderstorm
sr: Oлујна грмљавина

en: Unknown Precipitation
sr: Неодређене падавине

en: Widespread Dust Haze
sr: Прашинаста измаглица

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
sr: Неважећи кључ за лиценцу. Покушајте поново. Проверите да ли сте правилно унели знакове. Покушајте са copy / paste опцијом.

en: Wrong license key
sr: Неважећи кључ за лиценцу.

en: You will have to restart the application for this to take effect
sr: Морате рестартовати програм да би се подешавања применила

en: Language change
sr: Промена језика

en: No limits!
sr: Bез ограничења!

en: Buy now!
sr: Купите!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
sr: Купите неограничену лиценцу да уклоните сва ограничења!

en: Not now
sr: Не сада.

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
sr: Да бисте довршили регистрацију унесите лиценцни кључ који смо Вам послали. Савет: користите copy / paste.

en: License registration
sr: Регистрација лиценце.

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
sr: Хвала што сте регистровали YoWindow! Свa ограничења су сада уклоњенa. Уживајте!

en: Distance
sr: Удаљеност

en: Down
sr: Доле

en: Download
sr: Преузимање

en: Enter weather source URL please
sr: Унесите URL адресу извора временске прогнозе

en: Error
sr: Грешка

en: The location is already added
sr: Ова локација већ постаоји

en: Exit
sr: Излаз

en: To get started, pick your home location
sr: Да бисте почели, изаберите своју локацију.

en: Forecast Panel
sr: Пано временске прогнозе

en: Full Screen
sr: Цео екран

en: Help
sr: Помоћ

en: Highlight weather station parameters
sr: Означите параметре метереолошке станице

en: Home
sr: Почетак

en: Inspector
sr: Инспектор

en: Landscape
sr: Пејзаж

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
sr: Слика

en: Foreground
sr: Предњи план

en: Landscape Options
sr: Опције пејзажа

en: Landscape pictures
sr: Слика пејзажа

en: Landscapes
sr: Пејзажи

en: Language:
sr: Језик:

en: English
sr: Енглески

en: System Default
sr: Подразумевано за систем

en: Latitude
sr: ширина

en: {0} locations
sr: {0} локације

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
sr: Сада можете додати максимум (0) локација. У неограниченој верзији можете да додате онолико места колико желите.

en: Weather auto-update is off
sr: Аутоматско ажурирање прогнозе је искључено.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
sr: Притисните F5 да бисте ажурирали време. Време се аутоматски ажурира у неограниченоj верзији.

en: {0} weather forecast days only
sr: {0} дана за временску прогнозу

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
sr: Имате могућност прегледа временске прогнозе за {0} дана. Неограничена верзија приказује {1} дана прогнозе.

en: Licence key
sr: Лиценцни кључ

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
sr: Време се аутоматски ажурира у неограниченој верзији.

en: LIVE
sr: УЖИВО

en: Load weather from personal weather station
sr: Прогноза из лично изабране станице.

en: Loading
sr: Учитавање

en: Loading landscape...
sr: Учитавање пејзажа...

en: Location
sr: Локација

en: Location ID
sr: ID локације

en: Location Properties
sr: Својства локације

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
sr: Интернет веза локације

en: Locations
sr: Локације

en: All locations
sr: Све локације

en: All regions
sr: Сва подручја

en: All states
sr: Све државе

en: Change landscape
sr: Промените пејзаж

en: Select a location
sr: Изаберите локацију

en: The location is already added
sr: Ова локација већ постаоји

en: Location is not selected yet
sr: Ниједна локација није изабрана

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
sr: Велики градови (више од 100,000 становника)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
sr: Грешка на мрежи, информација о локацији није доступна. Због тога локација сада не може бити изабрана.

en: No locations in scope
sr: Нема локација у пољу

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
sr: Домет

en: Region
sr: Регион

en: Cannot find a location?
sr: Не можете наћи локацију?

en: Set as Home
sr: Подеси као почетну

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
sr: Тренутна локација

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
sr: Користите тренутну локацију

en: Unknown
sr: Непознато

en: Longitude
sr: дужина

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
sr: Гледајући на север (Западни ветар дува слева)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
sr: Гледајући на југ (Западни ветар дува са десне стране)

en: April
sr: Април

en: August
sr: Август

en: December
sr: Децембар

en: February
sr: Фебруар

en: January
sr: Јануар

en: July
sr: Јул

en: June
sr: Јун

en: March
sr: Март

en: May
sr: Мај

en: November
sr: Новембар

en: October
sr: Октобар

en: September
sr: Септембар

en: About
sr: O програму

en: Facebook Edition
sr: Izdanje na Facebook-u

en: License Agreement
sr: Уговор о лиценци

en: Program
sr: Програм

en: Visit our Forum
sr: Посетите наш форум

en: YoWindow for your Site or Blog
sr: YoWindow за Ваш сајт или Блог

en: {0} minutes back
sr: пре {0} минута

en: {0} minutes forward
sr: {0} минута унапред

en: Name
sr: Име

en: Network error
sr: Грешка мреже

en: Network not available
sr: Мрежа није доступна

en: It is available on {0}
sr: Доступно је за {0}

en: New version released
sr: Објављена нова верзија

en: Next Day
sr: Следећи дан

en: No
sr: Не

en: No weather
sr: Без прогнозе.

en: N/A
sr: Грешка, недоступно

en: Notify me when a new version is available
sr: Обавестите ме кад буде објављена нова верзија.

en: Online
sr: потребна интернет веза

en: Open {0}
sr: Отворено {0}

en: Options
sr: Опције

en: Advanced
sr: Напредно

en: Application choice
sr: Избор апликације

en: Date
sr: Датум

en: Display
sr: Прикажи

en: Animate clouds
sr: Анимација облака

en: Default
sr: Подразумевано

en: Full screen mode
sr: Режим целог екрана

en: Quality
sr: Квалитет

en: Custom
sr: Прилагођено

en: Excellent
sr: Одлично

en: Moderate
sr: Умерено

en: Number of days to display:
sr: Број дана за приказивање:

en: Tile contents:
sr: Садржај наслова:

en: General
sr: Опште

en: Contents
sr: Садржај

en: Show N/A parameters
sr: Прикажи N/A параметре

en: Live indicator
sr: Актуелни показивач

en: Locations
sr: Локације

en: Operation successful!
sr: Операција успела!

en: Refresh locations DB
sr: Освежи базу локација

en: Reset to defaults
sr: Врати на подразумевано

en: Add
sr: Додај

en: User interface
sr: Кориснички интерфејс

en: Screen saver
sr: Чувар екрана

en: Time Bar
sr: Линија времена

en: Unit system:
sr: Систем јединица:

en: Units
sr: Јединице

en: Auto-detected
sr: Ауто-детектовање

en: Custom
sr: Прилагођено

en: Distance:
sr: Удаљеност:

en: Metric
sr: Метрични

en: Russia
sr: Русија

en: Finland
sr: Финска

en: Pressure:
sr: Притисак:

en: Temperature:
sr: Температура:

en: Water temperature
sr: Температура воде

en: US
sr: САД

en: Wind speed:
sr: Брзина ветра:

en: Landscape Options
sr: Опције пејзажа

en: Show Daylight Diagram
sr: Прикажи дневни дијаграм

en: Show Forecast Panel
sr: Прикажи пано временске прогнозе

en: Show Full Screen button
sr: Дугме за приказ на целом екрану

en: Show Inspector
sr: Прикажи инспектора

en: Show Time Bar
sr: Прикажи линију времена

en: Show User interface
sr: Прикажи корисничи интерфејс

en: Show forecast when current weather is expired
sr: Прикажи прогнозу по истеку тренутног времена

en: Organize
sr: Организуј

en: Organize locations
sr: Организуј локације

en: Organize pictures
sr: Организуј слике

en: Pictures
sr: Слике

en: press
sr: притисни

en: Falling
sr: Опада

en: Falling Rapidly
sr: Убрзано опада

en: Rising
sr: Расте

en: Rising Rapidly
sr: Убрзано расте

en: Steady
sr: Стабилно

en: Previous Day
sr: Претходни дан

en: Properties
sr: Својства

en: Refresh Locations data base
sr: Освежи базу локација.

en: Register
sr: Региструј

en: Remove
sr: Уклони

en: Rename
sr: Промени име

en: Rename location
sr: Преименуј локацију

en: Rename picture
sr: Преименуј слику

en: Retry
sr: Покушајте поново.

en: Run with Windows (minimized to tray)
sr: Покрени са Windows-ом (минимизирај у системски део)

en: Season map
sr: Сезонска карта

en: Select
sr: Изабери

en: Select country
sr: Изабери земљу

en: Select a landscape
sr: Изабери пејзаж

en: Select location
sr: Изабери локацију

en: Select region
sr: Изабери регион

en: Select state
sr: Изабери државу

en: Set as default
sr: Постави као подразумевано

en: Set YoWindow as ScreenSaver
sr: Постави YoWindow као чувар екрана

en: Setup
sr: Инсталација

en: Show
sr: Прикажи

en: Show again
sr: Поново прикажи

en: Speed
sr: Брзина

en: Time
sr: Време

en: {0} ago
sr: пре {0}

en: Time zone
sr: Врем. зона

en: Today
sr: Данас

en: Tomorrow
sr: Сутра

en: Tom.
sr: сутра

en: Tonight
sr: Вечерас

en: Add New Location
sr: Додај нову локацију

en: Open Calendar...
sr: Отвори календар...

en: Show Less Days
sr: Прикажи мање дана

en: Show More Days
sr: Прикажи више дана

en: Update Weather
sr: Ажурирај прогнозу

en: Unknown
sr: Непознато

en: Up
sr: Горе

en: Update interval
sr: Ажурирај интервал

en: Update weather
sr: Ажурирај време

en: Updating weather
sr: Ажурирање времена

en: View
sr: Преглед

en: Please wait...
sr: Молим сачекајте...

en: Weather
sr: Време

en: Daily rain total
sr: Укупне дневне падавине

en: Weather expired
sr: Истекла временска прогноза

en: Feels like
sr: као да је

en: Day maximum temperature
sr: Максимална дневна температура

en: Day minimum temperature
sr: Минимална дневна температура

en: Weather forecast
sr: Временска прогноза

en: Forecast issued
sr: Издање прогнозе

en: Hail
sr: Град

en: Humidity
sr: Влажност

en: Observed
sr: Посматрано

en: Pressure
sr: Притисак

en: PWS only
sr: само PWS

en: Rain
sr: Киша

en: Rain/Snow rate
sr: ниво кише/снега

en: Description
sr: Опис

en: Sky image
sr: Слика неба

en: Snow
sr: Снег

en: Snow level
sr: Ниво снега

en: Weather station properties
sr: Својства станице за временску прогнозу

en: Temperature
sr: Температура

en: Temperature range
sr: Распон температуре

en: Water
sr: Вода

en: Update error
sr: Грешка у ажурирању

en: Update time
sr: Ажурирај време

en: UV index
sr: индекс UV зрачења

en: Visibility
sr: Видљивост

en: Unlimited
sr: Неограничено

en: Wind
sr: Ветар

en: Calm
sr: Мирно

en: Variable
sr: Променљиво

en: Welcome to YoWindow!
sr: Добродошли у YoWindow!

en: Wind direction:
sr: Смер ветра

en: East
sr: Источни

en: North
sr: Северни

en: South
sr: Јужни

en: West
sr: Западни

en: Yes
sr: Да

en: Close screensaver on mouse move
sr: Затвори чувар екрана при померању мишем.

en: Color
sr: Боја

en: Background
sr: Позадина

en: Choose color
sr: Изаберите боју

en: System tray
sr: Системски део

en: Transparent
sr: Провидно

en: Precipitation chance
sr: Вероватноћа за падавине

en: Rain chance
sr: Вероватноћа кише

en: Snow chance
sr: Вероватноћа снега

en: {0} only
sr: {0} само

en: US
sr: САД

en: Dew point
sr: Роса

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
sr: Желим мало забаве

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
sr: Омогући изненађења

en: NWS forecasts for the USA
sr: NWS прогноза за USA

en: min
sr: мин

en: Open
sr: Отвори

en: Browse
sr: Претражи

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
sr: Унесите путању до слике или пејзажа на Интернету или на вашем рачунару

en: Landscape load error
sr: Грешка приликом учитавања пејзажа

en: Picture load error
sr: Грешка приликом учитавања слике

en: The landscape is already added
sr: Пејзаж је већ додат

en: Landscape collection
sr: Колекција пејзажа

en: Turn your photo into Landscape
sr: Поставите вашу слику као пејзаж

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
sr: {0}Научите{1} како да претворитре слику у пејзаж

en: Village
sr: Село

en: Seaside
sr: Обала

en: Airport
sr: Аеродром

en: Pagoda
sr: Пагода

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
sr: Град

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
sr: Долина

en: Sky
sr: Небо

en: Landscape made from picture
sr: Пејзаж креиран помоћу слике

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
sr: Помоћи ћемо Вам у процесу постављања слике у YoWindow пејзаж.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
sr: Молимо Вас прочитајте наше упутство {0}како да поставите слику у пејзаж?{1} пре него што почнете.

en: Click Next to continue...
sr: Кликните Даље за наставак...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
sr: Означите слику коју желите поставити као пејзаж.

en: How to pick the best landscape picture?
sr: Како изабрати најбољу слику за пејзаж?

en: Source picture
sr: Извори слика

en: The landscape will be created in the following folder
sr: Пејзаж ће бити креиран у следећој фасцикли

en: Landscape folder name
sr: Фасцикла за пејзаже

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
sr: Кликните "Креирај" дугме да креирате {0} пејзаж

en: {0} landscape has been created successfully!
sr: {0} пејзаж је успешно креиран!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
sr: Сада отворите {0} у вашем омиљеном едитору слика. Потребно је да "уклоните" небо са слике. Наћи ћете слику у {1}фасцикли са пејзажима{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
sr: Није тешко  небо. Прочитајте наше кратко {0}упутство{1}.

en: Auto
sr: Аутоматски

en: Horizon Level Setup
sr: Подешавање нивоа хоризонта

en: Keys: Up/Down
sr: Тастери: Up/Down

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
sr: Намеравате да уклоните слику пејзажа {0}. Није могуће поништити брисање. Да ли сте сигурни?

en: Edit Landscape
sr: Измена пејзажа

en: Edit Horizon Level
sr: Измена нивоа хоризонта

en: File not found.
sr: Документ није пронађен.

en: The name is empty
sr: Име је празно

en: The folder already exists
sr: Fascikla već postoji

en: Illegal folder name
sr: Недозвољен назив фасцикле

en: The file format is not supported.
sr: Формат документа није подржан.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
sr: Слика је сувише велика за YoWindow. Величина слике не сме прећи 2880 пиксела у ширини или висини.

en: Landscape Image
sr: Слика пејзажа

en: Landscape Folder
sr: Фасцикла пејзажа

en: About Landscape
sr: О пејзажу

en: Picture {0} imported successfully
sr: Слика је {0} успешно убачена

en: Remind Me Later
sr: Подсети ме касније

en: Skip This Version
sr: Прескочи ову верзију

en: Loading
sr: Учитавање

en: Next
sr: Даље

en: Back
sr: Назад

en: Finish
sr: Крај

en: Create
sr: Креирај

en: Import
sr: Убаци

en: Delete
sr: Обриши

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
sr: Урађено

en: Path
sr: Путања

en: Options
sr: Опције

en: Select the options you like
sr: Изаберите опције по жељи.

en: Set YoWindow as default screen saver
sr: Поставите YoWindow као подразумевани чувар екрана.

en: Start with Windows (minimized to system tray)
sr: Покренуће се са  Windows-ом (минимизиран у системском делу).

en: Add a shortcut to quick launch bar
sr: Постави пречицу у траци за брзо покретање (Quick Launch Bar).

en: You are about to upgrade YoWindow.
sr: Покренућете надоградњу YoWindow програма.

en: Click OK to install the new version.
sr:  Кликните 'У реду' да инсталирате нову верзију.

en: You must close YoWindow before you can continue.
sr: Морате затворити YoWindow пре него што наставите.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
sr: $Када затворите програм кликните 'Понови'(Retry).

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
sr: $Ако желите одустати кликните 'Одустани'(Cancel).

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
sr: $Aко и даље желите инсталирати кликните 'Игнориши (Ignore).

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
sr: $Ако желите одустати од инсталације кликните 'Одустани' (Abort).

en: Final step
sr: Завршни корак

en: Start YoWindow on system startup
sr: Покрени YoWindow приликом покретања система

en: Check for new version...
sr: Провери да ли постоје новије верзије...

en: YoWindow is up to date!
sr: Yowindow je do datuma!

en: You have the latest version
sr: Ви поседујете најновију верзију

en: Download new version!
sr: Преузмите најновију верзију!

en: Preview
sr: Преглед

en: Show small YoWindow logo
sr: Прикажи мали YoWindow лого

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
sr: Пејзаж је доступан само у неограниченој верзији.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
sr: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
sr: min

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
sr: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
sr: цм

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
sr: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
sr: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
sr: стопа

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
sr: миља

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
sr: миља на сат

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
sr: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
sr: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
sr: чворова

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
sr: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
sr: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
sr: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
sr: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
sr: "

en: Display "?"
sr: Прикажи "?"

en: Hide parameter
sr: Сакриј параметар

en: When weather parameter is not available
sr: Када параметар прогнозе није доступан

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
sr: Информација

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
sr: Све

en: Temperature and Time
sr: Температура и време

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
sr: Ово је верзија без ограничења.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
sr: Већ је регистровано.

en: Free edition
sr: Бесплатна верзија

en: Unlimited edition
sr: Верзија без ограничења

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
sr: Да бисте уживали користећи YoWindow морате инсталирати Flash Player (за Internet Explorer) {0} или новији.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
sr: Преузмите Adobe Flash плејер

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
sr: Откључајте пејзаж

en: YoWindow for Chrome
sr: YoWindow за Chrome

en: YoWindow for Windows
sr: YoWindow за Windows

en: YoWindow for Mac OS
sr: YoWindow за Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
sr: YoWindow за iPhone и iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
sr: Pratite Yowindow na Facebook-u

en: Follow YoWindow on Twitter
sr: Pratite Yowindow na Twitter-u

en: Landscape trial, days left:
sr: Пробни пејзаж, преостало дана:

en: Landscape trial period is over
sr: Пробни период за пејзаж је истекао

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
sr: "{0}" пејзаж је део YoWindow верзије без ограничења.

en: Details
sr: Детаљи

note: see Options/Advanced
en: View direction
sr: Погледај смер

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
sr: Фиксирано небо

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
sr: Измена

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
sr: Поновно учитавање

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
sr: Смањено

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
sr: Утиче само на ветар

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
sr: Пренос

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
sr: Удео

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
sr: Објављивање

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
sr: Ауторизација

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
sr: Објављено!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
sr: Простор

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
sr: Време сада у {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
sr: Временска прогноза за {0} у {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
sr: Данас у {0} (прогноза)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
sr: Сутра у {0} (прогноза)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
sr: Временска прогноза

en: Sound
sr: Звук

en: Enable sound
sr: Омогући звук

note: This is sound volume
en: Volume
sr: Јачина

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
sr: Прескочи

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
sr: Стерео емитовање

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
sr: Прескочи тренутну сезону

en: Winter
sr: Зима

en: Spring
sr: Пролеће

en: Summer
sr: Лето

en: Autumn
sr: Јесен

en: Naked
sr: Голо

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
sr: Државе

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
sr: Гласајте!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
sr: Гласајте за YoWindow, хвала.

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
sr: Још YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
sr: Превуците екран да видите прогнозу у временским интервалима.

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
sr: И још једном.

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
sr: Притисните дугме 'LIVE' (УЖИВО) да се вратите на актуелно време.

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
sr: Посматрајте времеску прогнозу уживајући

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
sr: Онемогући Ауто-закључавање

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
sr: Задржи приказ ако је ваш уређај прикључен или је напуњеност батерије изнад 25%

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
sr: Више

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
sr: Паралакс ефекат

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
sr: Привид 3D простора када искосите уређај

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
sr: Температура у статусној линији

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
sr: Приказује температуру за место боравка

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
sr: Нема довољно слободног простора

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
sr: YoWindow постаје нестабилан.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
sr: {0} MB минимално потребно.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
sr: YoWindow временска прогноза

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
sr: YoWindow Нула

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
sr: Набавите пуну верзију

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
sr: Без реклама, без ограничења, доступни сви пејзажи.

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
sr: Без реклама

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
sr: Доступни сви пејзажи

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
sr: Временска прогноза у подручју обавештења

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
sr: Уклони рекламе.

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
sr: Ограничена временска прогноза

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
sr: Демо

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
sr: "{0}" приступ пејзажу ограничен.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
sr: Повезивање на {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
sr: Фото апарат

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
sr: Фотографије

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
sr: Позадина

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
sr: Омогући анимације

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
sr: Прикажи прогнозу

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
sr: Без анимација - батерија је скоро празна

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
sr: Подешавање додатака

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
sr: Додаци

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
sr: Креирај додатак

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
sr: Притисни за тражење локације

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
sr: Прикажи позадину

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
sr: Иконице за приказ прогнозе

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
sr: Боја позадине

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
sr: Боја текста

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
sr: Заобљени углови

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
sr: Додај додатак на почетни екран

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
sr: Додатак је додат на почетни екран

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
sr: Изабери додатак

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
sr: Мала величина

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
sr: Средње

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
sr: Сат

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
sr: Мали сат

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
sr: Премести на врх

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
sr: Деинсталирај бесплатну верзију YoWindow

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
sr: Имате инсталиране обе верзије (пуну и бесплатну) YoWindow-а.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
sr: Молим Вас да деинсталирате бесплатну YoWindow верзију да би избегли могуће недоумице.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
sr: Додај YoWindow додатак - једноставно прегледајте временску

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
sr: Притисните за наставак

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
sr: YoWindow је инсталиран на спољни уређај

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
sr: УПОЗОРЕЊЕ: YoWindow и додаци можда неће бити доступни док траје инсталација на спољњи уређај (SD картицу)

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
sr: Претрага локације

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
sr: Откупите код

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
sr: Повластице за пуну верзију су одобрене.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
sr: Рекламе су уклоњене, нема ограничења.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
sr: Неочекиван код.

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
sr: Обновите овлашћења

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
sr: Поставите као позадину

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
sr: Слање

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
sr: Унесите поруку

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
sr: Убаци у прогнозу

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
sr: Управо се поставили објаву на Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
sr: Постави као Сањарење

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
sr: Сањарење

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
sr: Ноћни режим

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
sr: Веома таман приказ (за тамне просторије)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
sr: Слање извештаја

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
sr: Да ли сигурно постављате {0} за место боравка?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
sr: Приказ притиска за

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
sr: Ниво мора

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
sr: Ниво локације

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
sr: YoWindow захтева дозволу да сачува слику пре дељења

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
sr: YoWindow захтева дозволу да сачува пејзаж на диску

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
sr: For Android. The title of a section with notification settings.

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
sr: Прикажи напомене

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
sr: Прикажи у екрану закључавања

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
sr: Центрирано

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
sr: Будилник

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
sr: Буди се уз YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
sr: Без звука

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
sr: Одложи

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
sr: Одбаци

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
sr: Буди се уз YoWindow звуке

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
sr: Аларм ће се огласити за {0} минута

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
sr: Упозорење

en: Weather station
sr: Метереолошка станица

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
sr: Приватне метереолошке станице можда нису доступне

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
sr: Станица је ван функције

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
sr: Да ли желите да добијате временску прогнозу из "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
sr: Да ли желите да замените сезону за {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
sr: Препоручујемо

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
sr: Пријави проблем

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
sr: Никада

note: We say thanks!
en: Thank you!
sr: Хвала!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
sr: Пошаљи мејл

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
sr: YoWindow извештај

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
sr: У чемо је тачно проблем?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
sr: Потребно нам је што више детаља.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
sr: Тамно стакло

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
sr: Иконице су видљивије

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
sr: Да сакријете информацију о времену превуците је навише.

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
sr: Кликните температуру да добијете информације о времену

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
sr: Нема резултата претраге за "{0}"

en: Click to try again.
sr: Кликните да покушате поново.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
sr: Освежи

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
sr: Морате доградити YoWindow

note: Menu item for "Radar" feature. Right now it is only available on Android in United States.
en: Radar
sr: Радар

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
sr: Уживајте у времену

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
sr: Нови пејзаж

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
sr: Лов на "ускршње јаје"

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
sr: Покушај пронаћи {0} јаја која су скривена у YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
sr: Тражи јаја у {0} појзажу

note: Egg hunt game.
en: Play again?
sr: Играш поново?

note: Egg hunt game.
en: Idea
sr: Идеја

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
sr: Пронашли сте сва јаја!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
sr: Изврсно!

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
sr: Ваша награда

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
sr: Сви пејзажи ће бити доступни за {0} дана

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
sr: Без реклама током {0} дана

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
sr: Тема

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
sr: Дан

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
sr: Ноћ

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
sr: Доступно у пуној верзији

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
sr: Додајте своју фотографију у YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
sr: Отворите или снимите фотографију

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
sr: Померање и одсецање слике

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
sr: Распореди пејзаж на екрану.

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
sr: Зумирај прстима

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
sr: Ниво хоризонта

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
sr: Подеси ниво хоризонта

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
sr: Да ли желите да се на небу рефлектује време?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
sr: Уклоните небо - ми ћемо га заменити са YoWindow небом

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
sr: Уклоните приказ неба

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
sr: Корак {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
sr: Кликните на небо да селектујете његов део

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
sr: Обришите небо - цртајте са црвеним маркером преко жуте површине

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
sr: Прво означите подручје са жутим маркером, а затим избришите са црвеним

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
sr: Користите плави маркер за опоравак.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
sr: Обриши

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
sr: Опорави

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
sr: Извор слике

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
sr: Дајем сагласност да уврстите овај пејзаж у  YoWindow колекцију

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
sr: Пејзаж "{0}" већ постоји. Преписати га?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
sr: Ваше измене неће бити сачуване

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
sr: Потребна је дозвола за отварање докумената

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
sr: YoWindow апликација неопходна за отварање пејзажа.

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
sr: Прикажи контроле

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
sr: Изненађења

note: Fiesta - the name for a surprise that launches many hot air balloons on the screen.
en: Fiesta
sr: Фијеста

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
sr: Проблем?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
sr: Шта се десило?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
sr: Прогноза није тачна

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
sr: Време на екрану није исто као време напољу

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
sr: Локација је погрешна

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
sr: Нажалост, ни данас научници не могу предвидети време са 100% тачности.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
sr: Ако је временска прогноза стално погрешна, покушајте да промените добављача временске прогнозе.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
sr: Нажалост, аутоматско претраживање локације може бити погрешно.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
sr: Покушајте ручно пронаћи вашу локацију.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
sr: Пронађите вашу локацију

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
sr: Приказује се време са приватне метереолошке станице

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
sr: Станица можда није поуздана

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
sr: Изузетно вам саветујемо да промените извор временске прогнозе

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
sr: Друго

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
sr: Попуст! {0}% попуста

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
sr: Користите тренутну локацију

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
sr: "Почетна" ће се отворити приликом покретања

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
sr: Анимирани фото-пејзаж

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
sr: Повежи пејзаж и {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
sr: Да ли желите да користите "{0}" за "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
sr: Додирните лопту да бисте играли

note: The name of the Football game.
en: Football
sr: Фудбал

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
sr: Остварено {0} поена

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
sr: Приказ времена из  "{0}"?

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
sr: Моји пејзажи

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
sr: Где да се прикаже пејзаж?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
sr: Задржите пејзаж приликом мењања градова

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
sr: Где год да идем

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
sr: Вратите приказ

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
sr: Рекламирање

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
sr: Мапа

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
sr: Уклонити пејзаж "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
sr: Обрисати пејзаже?

en: Allow YoWindow to access your location
sr: Дозволите апликацији YoWindow да приступа вашој локацији

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
sr: Добијте тачну временску прогнозу за своју локацију.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
sr: Отворите iOS Settings > Privacy > Location Services.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
sr: Почетна страница (Home) се приказује на додатку widget

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
sr: Погледајте кратки видео запис да бисте откључали функцију

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
sr: Креирајте пејзаже високог квалитета

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
sr: Без реклама

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
sr: Ослободите се ових досадних реклама

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
sr: Да ли сте сигурни да желите да напустите YoWindow?

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
sr: Популарно

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
sr: Сачувајте  {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
sr: Једнократно плаћање

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
sr: Обновите поруџбину

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
sr: Доступне су све функције

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
sr: План претплате

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
sr: Тренутни план

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
sr: Промените план

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
sr: Откажите претплату

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
sr: Имате активну претплату. Откажите претплату пре куповине временски неограничене лиценце.

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
sr: Дворци

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
sr: Светска чуда

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
sr: Планине

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
sr: Море

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
sr: Слике

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
sr: YoWindow заједница

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
sr: Цвеће

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
sr: Природа

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
sr: Тренутна обавештења

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
sr: Подсетник за кишобран

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
sr: Јутарње упозорење за кишу

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
sr: YoWindow-у је онемогућен приступ локацији

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
sr: Омогућите приступ локацији у системским поставкама YoWindow
