glossary - en to sv translation catalogue (777 entries)

note: "To terminate abruptly a processing activity in a computer system because it is impossible or undesirable for the activity to process."
en: abort
sv: avbryt

note: "1. In character recognition systems a type of symbol that, unlike a letter or numeral, has no intrinsic meaning and must be defined before it can be interpreted. 2. In programming a data type defined by the operations that can be performed on objects of t"
en: Abstract
sv: Abstrakt

note: "1. In applications, a key or key combination used to perform a defined function. Also called shortcut key. 2. A hardware device that speeds or enhances the operation of one or more subsystems, leading to improved program performance."
en: Accelerator
sv: Snabbtangent

en: Accept
sv: Acceptera

note: "1. The act of reading data from or writing data to memory. 2. Connection to the Internet or other network or system. 2. To gain entry to memory in order to read or write data."
en: access
sv: åtkomst

note: "A record of essential user information that is stored on the system.. Network accounts are created by network administrators and are used both to validate users and to administer policies-for example, permissions-related to each user."
en: Account
sv: Konto

note: "Pertaining to the device, program, file, or portion of the screen that is currently operational or subject to command operations."
en: Active
sv: Aktiv

note: "In object-oriented programming, an object which exists as a concurrent process."
en: Actor
sv: Skådespelare

note: "A disk drive mechanism for moving the read/write head(s) to the location of the desired track on a disk."
en: Actuator
sv: Styrarm

en: Add
sv: Lägg till

note: "1. A number specifying a location in memory where data is stored. 2. A unique code that specifies a particular computer (node) or site on the Internet or other network. 3. A code used to specify an e-mail destination."
en: Address
sv: Adress

en: Adjust
sv: Justera

note: "A data type composed of multiple elements. An aggregate can be homogeneous (all elements have the same type) e.g. an array, a list in a functional language, a string of characters, a file; or it can be heterogeneous (elements can have different types) e.g. a structure. In most languages aggregates 
en: Aggregate
sv: Aggregat

note: "In an application such as a word processor, to position lines of type relative to some point, such as the page margin. The most common types of alignment are left- and right-aligned and centered."
en: Align
sv: Justera

en: Allow
sv: Tillåt

note: "A software product that is under development and has enough functionality to begin testing."
en: Alpha
sv: Alfa

note: "The high-order 8 bits of a 32-bit graphics pixel used to manipulate the remaining 24 bits for purposes of coloring or masking. In computer graphics, memory associated with each pixel used to store the fractional coverage of the pixel."
en: alpha channel
sv: alfakanal

note: "The evaluation of a situation or problem, including review from various aspects or points of view. In computing, analysis commonly involves such features as flow control, error control, and evaluation of efficiency."
en: Analysis
sv: Analys

note: "A tag in an HTML document that defines a section of text, an icon, or other element as a link to another element in the document or to another document or file."
en: Anchor
sv: Ankare

note: "A logical operation combining the values of two bits (0, 1) or two Boolean values (false, true) that returns a value of 1 (true) if both input values are 1 (true) and returns a 0 (false) otherwise."
en: AND
sv: OCH

note: "On the Internet, the standard login name used to obtain access to a public FTP file archive."
en: Anonymous
sv: Anonym

note: "A setting that allows a modem to answer an incoming call automatically. It is used in all fax machines."
en: Answer mode
sv: Svarsläge

note: "A software technique (algorithm) for smoothing the jagged appearance of curved or diagonal lines caused by poor resolution on a display screen."
en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

note: "To place or insert as an attachment by adding data to the end of a file or database or extending a character string. To attach to the end of; most often used in reference to writing a file of adding to a string."
en: Append
sv: Lägg till

note: "An application working inside a small window in a panel."
en: Applet
sv: Panelprogram

note: "A software program designed to assist in the performance of a specific task or for particular user needs, such as word processing, accounting, or inventory management."
en: Application
sv: Program

note: "A button in the panel which launches an application or executes a command when pressed."
en: Application Launcher
sv: Programstartare

note: "An edge in a tree. "branch" is a generally more common synonym."
en: Arc
sv: Båge

note: "A collection of several files bundled into one file by a program (such as ar, tar, bar or cpio) for shipment or archiving."
en: archive
sv: arkiv

en: area grid
sv: rutnät

note: "In programming, a list of data values, all of the same type, any element of which can be referenced by an expression consisting of the array name followed by an indexing expression. An arrangement of elements in one or more dimensions."
en: Array
sv: Vektor

note: "The four directional keys on the numeric keypad."
en: Arrow key
sv: Piltangent

en: Article
sv: Artikel

note: "The arrangement of a sequence of items from lowest to highest, such as from 1 to 10 or from A to Z."
en: Ascending order
sv: Stigande ordning

note: "In computer displays and graphics, the ratio of the width of an image or image area to its height. The aspect ratio is an important factor in maintaining correct proportions when an image is printed, rescaled, or incorporated into another document."
en: aspect ratio
sv: proportioner

note: "Without regular time relationship; unexpected and unpredictable with respect to the execution of a program's instructions."
en: Asynchronous
sv: Asynkron

note: "Any file accompanying an e-mail message in a special format so that it can be viewed or saved to disk independently of the main message body."
en: Attachment
sv: Bilaga

note: "In a database record, the name or structure of a field. In screen displays, an element of additional information stored with each character. In markup languages such as SGML and HTML, a name-value pair within a tagged element that modifies certain feature"
en: Attribute
sv: Attribut

note: "Relating to frequencies within the range of perception by the human ear."
en: Audio
sv: Ljud

note: "In a multiuser or network operating system, the process by which the system validates a user's logon information."
en: Authentication
sv: Autentisering

note: "Traditionally, to author meant to write a literary work or journalistic piece. In a computer context it means to create a product for implementation via computer technology; to write a computer program or to create Web pages."
en: Author
sv: Författare

en: Autofill
sv: Autofyllning

note: "In processing, the accessibility of a computer system or resource, such as a printer, in terms of usage or of the percentage of the total amount of time the device is needed."
en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Average
sv: Medelvärde

note: "In a chart or other two-dimensional system using coordinates, the horizontal line (x-axis) or vertical line (y-axis) that serves as a reference for plotting points. In a three-dimensional coordinate system, a third line (z-axis) is used to represent depth"
en: Axis
sv: Axel

note: "In the context of processes or tasks that are part of an operating system or program, operating without interaction with the user while the user is working on another task. In the UNIX command line, the character & appended to a command will make that command run in the background."
en: Background
sv: Bakgrund

note: "A duplicate copy of a program, a disk, or data, made either for archiving purposes or for safeguarding valuable files from loss should the active copy be damaged or destroyed."
en: Backup
sv: Säkerhetskopia

note: "Adjustment of sources of sound so that the final transmission adheres to an artistic standard."
en: Balance
sv: Balans

note: "In mathematics, a number that is raised to the power specified by an exponent. For example, in 23 = 2 × 2 × 2 = 8, the base is 2."
en: Base
sv: Bas

note: "An executable program, so called because the file containing the program consists of machine-readable binary digits, i.e. ones and zeros."
en: Binary
sv: Binärfil

note: "1. Language-dependent code that allows a software library to be called from that computer language. 2. The process during which a client finds out where a server is so that the client can receive services."
en: Binding
sv: Bindning

note: "In statistics, a list or a function that describes the probabilities of the possible values of a random variable chosen by means of a Bernoulli sampling process. Also called Bernoulli distribution."
en: Binomial distribution
sv: Binomialfördelning

note: "A data structure in memory that represents information in the form of a collection of individual bits. A bit map is used to represent a bit image."
en: Bitmap
sv: Bitmappsbild

note: "To not show or not display an image on part or all of the screen."
en: Blank
sv: Töm

en: Blinking cursor
sv: Blinkande markör

en: block buffer
sv: blockbuffert

note: "A signal that is prevented from being transmitted"
en: Blocked
sv: Blockerad

en: Blur image
sv: Gör bilden suddig

note: "1. In e-mail and Internet newsgroups, the content of a message. 2. In HTML, SGML, and XML, a section of a document that contains the content of the document, along with tags describing characteristics of the content."
en: body
sv: meddelandetext

note: "A type style that makes the text to which it is applied appear darker and heavier than the surrounding text."
en: Bold
sv: Fet

note: "1. A marker inserted at a specific point in a document to which the user may wish to return for later reference. 2. In Netscape Navigator, a link to a Web page or other URL that a user has stored in a local file in order to return to it later."
en: book mark
sv: bokmärke

note: "Characteristic of logical (true, false) values."
en: Boolean
sv: Boolesk variabel

note: "The boundary around a graphic image on screen."
en: Box
sv: Låda

note: "A node intermediate between the root and the leaves in some types of logical tree structure, such as the directory tree."
en: Branch
sv: Gren

en: Bricks
sv: Tegelstenar

note: "To scan a database, a list of files, or the Internet, either for a particular item or for anything that seems to be of interest."
en: Browse
sv: Bläddra

note: "Software that lets a user view HTML documents and access files and software related to those documents."
en: Browser
sv: Webbläsare

note: "A region of memory reserved for use as an intermediate repository in which data is temporarily held while waiting to be transferred between two locations or devices."
en: Buffer
sv: Buffert

note: "An error in coding or logic that causes a program to malfunction or to produce incorrect results."
en: bug
sv: fel

en: Build
sv: Bygge

note: "A typographical symbol, such as a filled or empty circle, diamond, box, or asterisk, used to set off a small block of text or each item in a list."
en: Bullet
sv: Punkt

note: "A computer system equipped with one or more modems or other means of network access that serves as an information and message-passing center for remote users."
en: Bulletin Board
sv: Elektronisk anslagstavla

note: "A circuit over which data or power is transmitted. The bus connects the processor, disk-drive controller, memory, and input/output ports-and enables them to transfer information."
en: Bus
sv: Buss

note: "Temporarily performing a function or task."
en: Busy
sv: Upptagen

note: "A graphic element in a dialog box that, when activated, performs a specified function."
en: Button
sv: Knapp

note: "Any device that performs arithmetic operations on numbers."
en: Calculator
sv: Miniräknare

note: "An application program in the form of an electronic calendar, commonly used for highlighting dates and scheduling appointments."
en: Calendar
sv: Kalender

note: "To establish a connection through a telecommunications network."
en: Call
sv: Anrop

note: "In a window environment, to remove a window without applying any changes made in that window."
en: Cancel
sv: Avbryt

en: canvas
sv: duk

en: Caption
sv: Rubrik

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

note: "Groups of like settings in a property window."
en: Categories
sv: Kategorier

note: "1. An individual compact disc, such as a CD-ROM. 2. Acronym for Carrier Detect, a signal sent from a modem to the attached computer to indicate that the modem is on line."
en: CD
sv: Cd

en: Cellular
sv: Mobiltelefon

note: "To align characters around a point located in the middle of a line, page, or other defined area."
en: Center
sv: Centrera

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. 2. In communications, a medium for transferring information. Depending on its type, a communications channel can carry information (data, sound, and/or video) in either analog or digital."
en: Channel
sv: Kanal

note: "A collection of symbols, such as letters of one or several alphabets, digits, punctuation marks, etc."
en: Character set
sv: Teckentabell

note: "A rectangular block of pixels that represents the space in which a given character is drawn on the screen."
en: char cell
sv: bokstavscell

note: "Real-time conversation via computer."
en: Chat
sv: Chatt

note: "One of a set of bits that are added to a data message at its origin and scrutinized by the receiving process to determine whether an error has occurred during transmission."
en: Check bit
sv: Kontrollbit

note: "A nonexclusive setting that shows a checkmark in a box when the setting is chosen. Check boxes are used to enable or disable one or more features or options from a set."
en: check box
sv: kryssruta

note: "In a tree structure, the relationship of a node to its immediate predecessor."
en: child
sv: barn

note: "A process initiated by another process (the parent)."
en: child process
sv: barnprocess

note: "In object-oriented programming, a generalized category that describes a group of more specific items, called objects, that can exist within it."
en: Class
sv: Klass

en: Classification
sv: Klassifikation

en: Clear
sv: Töm

note: "In a window system, to select an object by pressing a mouse button and releasing it immediately.
en: Click
sv: Klicka

note: "The temporary buffer into which text or other data can be copied, to be used later by pasting into a different location. Most applications support the clipboard either through native mouse-based cut and paste functionality of X Window System, or through specialized menus and other interfaces."
en: Clipboard
sv: Urklipp

note: "To change an open window into an icon on the desktop. To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. To end a computer's connection with another computer o"
en: Close
sv: Stäng

note: "Program instructions. Source code consists of human-readable statements written by a programmer in a programming language. Machine code consists of numerical instructions that the computer can recognize and execute and that were converted from source code"
en: code
sv: kod

note: "1. A memory segment containing program instructions. 2. A named and segregated portion of a program's code typically performing a specific class of operations."
en: code segment
sv: kodstycke

en: Coefficient
sv: Koefficient

en: Collaboration
sv: Samarbete

note: "In data handling, to merge items from two or more similar sets to create a combined set that maintains the order or sequence of items in the original sets."
en: Collate
sv: Kollationera

note: "The result of two devices or network workstations trying to transmit signals at the exact same time on the same channel."
en: Collision
sv: Kollision

note: "A component with a drop-down arrow that the user clicks to display a list of options. Noneditable combo boxes (sometimes called "list boxes") have a list from which the user can select one item. Editable combo boxes offer a text field as well as a list of options. The user can make a selection by t
en: combo box
sv: combobox

note: "An instruction to a computer program which causes an action to be carried out. Commands are usually either typed at the keyboard or chosen from a menu."
en: Command
sv: Kommando

note: "A string of text written in the command language and passed to the command interpreter for execution. It can contain a command followed by arguments, options, file names and other expressions."
en: Command Line
sv: Kommandorad

note: "Parameters or arguments given on the UNIX command line after a program name, which tell the program how to run."
en: Command line options
sv: Kommandoradsflaggor

en: Common properties
sv: Gemensamma egenskaper

note: "To check two items, such as words, files, or numeric values, so as to determine whether they are the same or different."
en: Compare
sv: Jämför

note: "To string together two or more sequences into one longer sequence (for example, to combine the two strings 'hello' and 'there' into the single string 'hello there')."
en: Concatenate
sv: Konkatenera

note: "The state of an expression or a variable (for example, when a result can be either true or false, or equal or not equal)."
en: Condition
sv: Villkor

note: "A pipe containing electric wires or cables, in order to protect them against damage from external causes."
en: Conduit
sv: Kabelrör

en: Confidential
sv: Konfidentiellt

note: "In reference to a single microcomputer, the sum of a system's internal and external components, including memory, disk drives, keyboard, video, and generally less critical add-on hardware, such as a mouse, modem, or printer. Software (the operating system"
en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

note: "A physical link via wire, radio, fiber-optic cable, or other medium between two or more communications devices."
en: Connection
sv: Anslutning

note: "In programming, a restriction on the solutions that are acceptable for a problem."
en: Constraint
sv: Restriktion

note: "The data that appears between the starting and ending tags of an element in an SGML or HTML document."
en: Content
sv: Innehåll

note: "libgtop.pot"
en: Continue
sv: Fortsätt

note: "Management of a computer and its processing abilities so as to maintain order as tasks and activities are carried out. In a graphical user interface, an object on the screen that can be manipulated by the user to perform an action. The most common control"
en: Control
sv: Kontroll

note: "The process of changing from one form or format to another. Types of conversion include: data (changing the way information is represented), file (changing a file from one format to another), hardware (changing all or part of a computer system), media (tr"
en: Conversion
sv: Konvertering

note: "On the World Wide Web, a block of data that a Web server stores on a client system. When a user returns to the same Web site, the browser sends a copy of the cookie back to the server."
en: cookie
sv: kaka

note: "To duplicate information and reproduce it in another part of a document, in a different file or memory location, or in a different medium."
en: Copy
sv: Kopiera

note: "A file created to hold a memory image useful for debugging problems when a program malfunctions."
en: Core file
sv: Core-fil

note: "A linear transformation which in the plane maps lines into points and lines into points and in space maps points into planes and planes into points."
en: Correlation
sv: Korrelation

en: Cost
sv: Kostnad

en: Count
sv: Antal

en: Covariance
sv: Kovarians

note: "For a system or program, to fail to function correctly, resulting in the suspension of operation. A program crash results in the loss of all unsaved data and can leave the operating system unstable enough to require restarting the computer. A disk drive c"
en: crash
sv: krasch

en: Create
sv: Skapa

en: Criteria range
sv: Kriterieintervall

note: "An error that suspends processing until the condition can be corrected either by software or by user intervention."
en: Critical error
sv: Ödesdigert fel

note: "In computer graphics, to cut off part of an image, such as unneeded sections of a graphic or extra white space around the borders."
en: Crop
sv: Beskär

en: Cross-reference
sv: Korsreferens

en: Cumulative
sv: Kumulativ

note: "The flow of electric charge through a conductor, or the amount of such flow. Current is measured in amperes. Also used as a synonym to active."
en: Current
sv: Ström

note: "A highlighted or animated icon which indicates the current position of the mouse on the screen, or the position where keyboard input will occur in a text window."
en: Cursor
sv: markör

en: Curve
sv: Kurva

note: "To modify or assemble hardware or software to suit the needs or preferences of the user."
en: Customize
sv: Anpassa

en: custom window
sv: anpassat fönster

note: "To remove part of a document, usually placing it temporarily in memory or the clipboard so that the cut portion can be inserted (pasted) elsewhere."
en: Cut
sv: Klipp ut

note: "A background process providing basic system or network services."
en: Daemon
sv: Demon

note: "A file composed of records, each containing fields together with a set of operations for searching, sorting, recombining, and other functions."
en: database
sv: databas

note: "To detect, locate, and correct logical or syntactical errors in a program or malfunctions in hardware. In hardware contexts, the term troubleshoot is the term more often used."
en: Debug
sv: Felsök

note: "The base-10 numbering system."
en: decimal
sv: decimalt

en: Decrease
sv: Minska

note: "A choice made by a program when the user does not specify an alternative."
en: Default
sv: Standard

note: "To eliminate text, a file, or part of a document with the intention of removing the information permanently."
en: Delete
sv: Ta bort

note: "The state in which one entity relies upon specific hardware, software, or specific events for its own definition or functionality."
en: Dependence
sv: Beroende

en: Derived
sv: Härledd

note: "A sort that arranges items in descending order-for example, with Z preceding A and higher numbers preceding lower ones."
en: Descending sort
sv: Fallande ordning

note: "A data structure that uniquely identifies a hardware device or software function."
en: Descriptor
sv: Identifierare

note: "The visible screen area, on which windows, icons, and other graphical items may be placed."
en: Desktop
sv: Skrivbord

note: "The image or color that is applied to your desktop."
en: desktop background
sv: skrivbordsbakgrund

note: "Software which provides graphical user interface for users desktop. In addition to capabilities provided by a window manager (that is, ability to move, resize, and hide windows), a desktop environment usually also includes such elements of GUI as a File Manager with drag-and-drop capabilities, Pane
en: desktop environment
sv: skrivbordsmiljö

en: Destroy
sv: Förstör

en: Detection
sv: Upptäckt

note: "A piece of hardware with which the system interacts, such as a hard disk, modem, or mouse."
en: Device
sv: Enhet

note: "To establish connection that uses the public switched telephone network rather than a dedicated circuit or some other type of private network."
en: Dial
sv: Ring upp

note: "In a graphical user interface, a special window displayed by the system or application to solicit a response from the user."
en: Dialog Box
sv: Dialogfönster

en: Dialout Device
sv: Utringningsenhet

note: "One of the characters used to indicate a whole number (unit) in a numbering system. In any numbering system, the number of possible digits is equal to the base used. For example, the decimal (base-10) system has 10 digits, 0 through 9."
en: Digits
sv: Siffror

note: "One of three or four coordinates determining a position in space or in space and time."
en: Dimension
sv: Mått

note: "glade.pot"
en: Direction
sv: Riktning

note: "A branch within UNIX's hierarchical file system; a 'folder' containing files or other directories (called 'subdirectories')."
en: Directory
sv: Katalog

note: "To suppress something or to prevent it from happening. Disabling is a method of controlling system functions by disallowing certain activities."
en: Disable
sv: Inaktivera

en: Discard
sv: Förkasta

note: "To break a communications link."
en: Disconnect
sv: Koppla från

note: "Separate; individual; identifiable as a unit."
en: Discrete
sv: Diskret

en: Dismiss
sv: Förkasta

note: "Loss or diminution of power."
en: Dissipation
sv: Förlust

note: "To allocate among locations or facilities, as in a data-processing function."
en: Distribute
sv: Distribuera

note: "A list of recipients on an e-mail mailing list."
en: Distribution list
sv: Distributionslista

note: "A technique used in computer graphics to create the illusion of varying shades of gray on a monochrome display or printer, or additional colors on a color display or printer."
en: Dithering
sv: Färgutjämning

note: "An error condition caused by an attempt to divide a number by zero, which is mathematically undefined."
en: Division by zero
sv: Division med noll

note: "A collection of one or more lines of text that can be named and stored as a separate item or file which can be retrieved."
en: Document
sv: Dokument

note: "In the Internet and other networks, a part of a naming hierarchy. The domain is the highest subdivision of a domain name in a network address, which identifies the type of entity owning the address (for example, .com for commercial users or the geographic"
en: Domain
sv: Domän

note: "1. In the UNIX, MS-DOS, OS/2, and other operating systems, the character that separates a filename from an extension. 2. In computer graphics and printing, a small spot combined with others in a matrix of rows and columns to form a character or a graphic"
en: Dot
sv: Punkt

note: "In communications, to transfer a file or programming instructions from a remote computer to the requesting computer over a communications line."
en: Download
sv: Hämta

note: "A drawer is a sliding extension to a panel that you can open or close from a drawer icon."
en: drawer
sv: låda

note: "In multimedia applications the area on the screen where drawing and editing functions are carried out"
en: Drawing Area
sv: Rityta

note: "To fix the position of an object that is being dragged by releasing the mouse button. To disconnect a communications line."
en: Drop
sv: Släpp

en: Druid
sv: Guide

note: "A terminal that does not contain an internal microprocessor."
en: dumb Terminal
sv: dum terminal

note: "To copy."
en: Duplicate...
sv: Duplicera...

note: "Occurring immediately and concurrently or at the time of execution. It describes some action or event that occurs when and as needed."
en: Dynamic
sv: Dynamisk

note: "In communications, a signal transmitted back to the sender that is distinct from the original signal. Network connections can be tested by sending an echo back to the main computer."
en: Echo
sv: Eko

note: "1. In computer graphics, one or more vectors defining a portion of an object. 2. In image processing, a set of values determined to be the dividing line between one image and another image or an image and the background."
en: Edge
sv: Kant

note: "To make a change to an existing file or document."
en: Edit
sv: Redigera

en: Effects
sv: Effekter

en: Eject
sv: Mata ut

note: "A way of exchanging messages between users of computers connected to a network (local or Internet)."
en: Electronic Mail
sv: Elektronisk post

note: "Short for electronic mail."
en: E-mail
sv: E-post

note: "The process of a computer, device, or program imitating the function of another computer, device, or program."
en: emulation
sv: emulering

note: "To activate."
en: Enable
sv: Aktivera

note: "A PostScript file format that can be used as an independent entity. The EPS image must be incorporated into the PostScript output of an application such as a desktop publisher."
en: Encapsulated Postscript
sv: Inkapslad Postscript

note: "A correspondence between characters of some character set and character codes, i.e. internal computer presentation of the symbols. In order to be able to read a text file, you need to know its character set and encoding. In most encodings, each symbol is represented by one byte, which is equivalent
en: Encoding
sv: Kodning

en: Engineering
sv: Utveckling

note: "In computer-aided design and object-oriented design, an item that can be treated as a unit and as a member of a particular category or type. In object-oriented programming, a portion of a class of objects."
en: Entity
sv: Enhet

note: "A global 'setting', or configuration parameter, which is available to all applications. Each environment variable has a name and a value (which usually is a string of symbols or an integer number). Any application you run can access any of the environment variables. To view all currently defined en
en: environment variable
sv: miljövariabel

note: "A mathematical statement that indicates equality with the use of an equal sign (=) between two expressions. In programming languages, assignment statements are written in equation form."
en: Equation
sv: Ekvation

note: "A value or condition that is not consistent with the true, specified, or expected value or condition."
en: Error
sv: Fel

note: "An action or occurrence, often generated by the user, to which a program might respond."
en: Event
sv: Händelse

note: "In programming, a problem or change in conditions that causes the microprocessor to stop what it is doing and handle the situation in a separate routine."
en: Exception
sv: Undantag

note: "A logical operator that yields 'true' if and only if one of its operands is true and the other is false."
en: Exclusive OR
sv: Exklusiv ELLER

note: "A program/file that can be run or processed or executed by the computer without any further translation. The term usually applies to a compiled program translated into machine code in a format that can be loaded into memory and run by a computer's process."
en: executable file
sv: körbar fil

note: "To run file as program. To perform an instruction. In programming, execution implies loading the machine code of the program into memory and then performing the instructions."
en: Execute
sv: Kör

note: "In a program, to move from the called routine back to the calling routine."
en: Exit
sv: Avsluta

note: "A type of memory, up to 8 MB, that can be added to IBM PCs. Its use is defined by the Expanded Memory Specification (EMS). Expanded memory is not needed in Windows 9x, all versions of Windows NT, and Windows 2000."
en: Expanded memory
sv: Utökat minne

en: expected location
sv: förväntad plats

note: "Synonymous of Absolute state."
en: Explicit state
sv: Explicit tillstånd

note: "A numeric format that can be used to represent very large real numbers and very small real numbers. Synonymous of Floating-point representation."
en: Exponential notation
sv: Exponentialnotation

note: "A language construct for computing a value from one or more operands."
en: expression
sv: uttryck

note: "1. A set of characters added to a filename that serves to extend or clarify its meaning or to identify a file as a member of a category. 2. A program or program module that adds functionality to or extends the effectiveness of a program."
en: Extension
sv: Ändelse

note: "To select and remove from a set of items those items that meet some criteria."
en: Extract
sv: Packa upp

note: "In Microsoft Internet Explorer, a user-defined shortcut to a page on the World Wide Web, analogous to a bookmark in Netscape Navigator."
en: Favorite
sv: Favorit

note: "1. A location in a record in which a particular type of data is stored. 2. A space in an on-screen form where the user can enter a specific item of information."
en: Field
sv: Fält

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of files."
en: File
sv: Fil

note: "The set of letters, numbers, and allowable symbols assigned to a file to distinguish it from all other files in a particular directory on a disk."
en: Filename
sv: Filnamn

note: "A collection of all the files and directories on a system arranged in a tree-like hierarchy."
en: Filesystem
sv: Filsystem

note: "In computer graphics, the colored or patterned 'paint' inside an enclosed figure, such as a circle."
en: Fill
sv: Fyll

note: "Synonymous with Search. 1. To look for the location of a file. 2. To seek specific data within a file or data structure."
en: Find
sv: Sök

note: "Software routines stored in read-only memory (ROM)."
en: Firmware
sv: Fast programvara

note: "Synonymous with Monospace Font. A font (set of characters in a particular style and size), similar to that used on a typewriter, in which each character occupies the same amount of horizontal space regardless of its width"
en: Fixed Font
sv: Typsnitt med fast breddsteg

note: "The data type name used in some programming languages, notably C, to declare variables that can store floating-point numbers."
en: Float
sv: Flyttal

note: "A round piece of flexible plastic film coated with ferric oxide particles that can hold a magnetic field. When placed inside a disk drive, the floppy disk rotates to bring different areas, or sectors, of the disk surface under the drive's read/write head,"
en: Floppy
sv: Diskett

note: "A method of tracing the movement of different types of information through a computer system, especially with regard to security and the controls applied to ensure the integrity of the information."
en: Flow analysis
sv: Flödesanalys

note: "A graphic map of the path of control or data through the operations in a program or an information-handling system."
en: Flowchart
sv: Flödesschema

note: "A container for programs and files in graphical user interfaces, symbolized on the screen by a graphical image (icon) of a file folder. This container is called a directory in other systems."
en: Folder
sv: Mapp

note: "A set of characters of the same typeface (such as Garamond), style (such as italic), and weight (such as bold)."
en: Font
sv: Typsnitt

note: "One or more identifying lines printed at the bottom of a page. A footer may contain a folio (page number), a date, the author's name, and the document title."
en: Footer
sv: Sidfot

en: Forecast
sv: Prognos

note: "To run a program so that its output is visible to the user, or to bring a previously 'backgrounded' program to the foreground. Programs running in the foreground can display output and receive input from the user."
en: Foreground
sv: Förgrund

note: "A system call to create a new process. The new process is called a child process. The original process is called a parent process."
en: fork
sv: grena

note: "A structured document with spaces reserved for entering information and often containing special coding as well. In some applications (especially databases), a structured window, box, or other self-contained presentation element with predefined areas for"
en: Form
sv: Formulär

note: "A mathematical statement that describes the actions to be performed on numeric values. A formula sets up a calculation without regard to the actual values."
en: Formula
sv: Formel

note: "A mathematical method, developed by the French mathematician Jean-Baptiste-Joseph Fourier (1768-1830), for signal processing and signal generation tasks such as spectral analysis and image processing. It describes the strategy by which a periodic curve (a"
en: Fourier Analysis
sv: Fourieranalys

note: "A division indicated by the division sign or by a stroke bar. The dividend and the divisor are called the numerator and denominator respectively."
en: Fraction
sv: Bråkdel

note: "1. Obsolete term for window. 2. In video, the time interval of a video signal that contains exactly one complete picture, with all its associated sync elements. 3. In motion video, a single image (1/25th or 1/30th of a second). 4. A unit of transmission (that is, a transmitted data packet). When th
en: Frame
sv: Ram

note: "As defined by Free Software Foundation, free software is software that comes with permission for anyone to use, copy, and distribute, either verbatim or with modifications, either gratis or for a fee. In particular, this means that the source code must be This is very close, but not identical, to t
en: Free Software
sv: Fri programvara

note: "The measure of how often a periodic event occurs, such as a signal going through a complete cycle. Frequency is usually measured in hertz (Hz)."
en: Frequency
sv: Frekvens

note: "In a hierarchical filing system, a pathname containing all the possible components of a pathname, including the network share or drive and root directory, as well as any subdirectories and the file or object name."
en: full pathname
sv: fullständig sökväg

note: "1. The purpose of, or the action carried out by, a program or routine. 2. A general term for a subroutine."
en: Function
sv: Funktion

note: "The branch of mathematics that deals with the construction, properties, and relationships of points, lines, angles, curves, and shapes. A adjective applied to graphics operations at the level of vertexes, edges and polygons, such as transformation and clipping, as opposed to rendering."
en: Geometry
sv: Geometri

note: "An FTP command that instructs the server to transfer a specified file to the client."
en: get
sv: hämta

note: "Pertaining to an entire document, file, or program rather than to a restricted segment of it."
en: Global
sv: Globalt

note: "To capture graphical image data from a video camera or another full-motion video source and put it into memory."
en: Grab
sv: Fånga

note: "The rate of change of a quantity with distance."
en: Gradient
sv: Färgskala

note: "Synonymous with Chart. A graphic or diagram that displays data or the relationships between sets of data in pictorial rather than numeric form."
en: Graph
sv: Graf

note: "A visual computer environment that represents programs, files, and options with graphical images, such as icons, menus, and dialog boxes on the screen."
en: Graphical user interface
sv: Grafiskt användargränssnitt

note: "Two sets of lines or linear elements at right angles to each other. A spreadsheet is a grid of rows and columns."
en: Grid
sv: Rutnät

note: "A collection of elements that can be treated as a whole, such as a collection of records in a database report, or a collection of objects that can be moved and transformed as a single object in a drawing program. Also a collection of users who are referre"
en: Group
sv: Grupp

note: "The blank space or inner margin between two facing pages of a bound document."
en: Gutter
sv: Ränna

note: "A person, more commonly considered a cracker, who uses computer expertise for illicit ends, such as by gaining access to computer systems without permission and tampering with programs and data."
en: Hacker
sv: Hackare

note: "Any token or pointer that a program can use to identify and access an object such as a device, a file, a window, a dialog box or any resource."
en: Handle
sv: Handtag

note: "A series of signals acknowledging that communication or the transfer of information can take place between computers or other devices."
en: Handshake
sv: Handskakning

note: "A device containing one or more inflexible platters coated with material in which data can be recorded magnetically, together with their read/write heads, the head-positioning mechanism, and the spindle motor in a sealed case that protects against outside"
en: Hard Disk
sv: Hårddisk

note: "1. In word processing or printing, text that is to appear at the top of pages. 2. Information attached to the beginning of data that contains information about the subsequent data, such as a block of bytes in communications, a file on a disk, a set of rec"
en: Header
sv: Huvud

en: Headword
sv: Rubrikord

en: Hello World
sv: Hej världen

note: "An item on a menu bar in a graphical user interface that enables the user to access the help feature of the present application."
en: Help
sv: Hjälp

note: "A file that, in order to protect it from deletion or modification, is not shown in the normal listing of the files contained in a directory. Such a file is often used to store code or data critical to the system configuration."
en: Hidden file
sv: Dold fil

note: "To temporarily remove the onscreen display of an application's active window while leaving the application running."
en: Hide
sv: Dölja

note: "A type of organization that, like a tree, branches into more specific units, each of which is 'owned' by the higher-level unit immediately above."
en: hierarchy
sv: hierarki

note: "A visual indication that an object is in a special state, as by displaying it in reverse video (light on dark rather than dark on light, and vice versa) or with greater intensity."
en: Highlight...
sv: Markera...

note: "A list of the user's actions within a program, such as commands entered in an operating system shell, menus passed through using Gopher, or links followed using a Web browser."
en: History
sv: Historik

note: "A beginning position, such as the top left corner of a character-based display, the left end of a line of text, cell A1 of a spreadsheet, or the top of a document."
en: Home
sv: Hem

note: "A directory assigned to the user by the system administrator. The home directory is the current directory when the user first logs in, and the user can return to it by entering the command cd (change directory) without a pathname."
en: Home directory
sv: Hemkatalog

note: "1. A document intended to serve as a starting point in a hypertext system, especially the World Wide Web. 2. An entry page for a set of Web pages and other files in a Web site."
en: Home Page
sv: Hemsida

note: "A computing milieu, usually within an organization, in which only one manufacturer's hardware and one manufacturer's software are used."
en: Homogeneous environment
sv: Homogen miljö

note: "1. The main computer in a mainframe or minicomputer environment, that is, the computer to which terminals are connected. 2. In PC-based networks, a computer that provides access to other computers. 3. On the Internet or other large networks, a server comp"
en: Host
sv: Värd

note: "The name of a specific server on a specific network within the Internet."
en: Host name
sv: Värdnamn

note: "Hot-keys are keyboard combinations used to do actions on a computer instead of using the mouse to do the same action. Hot-keys can speed up computer usage. Also known under the name 'keyboard shortcut' or 'keyboard accelerator'."
en: Hot Key
sv: Snabbtangent

note: "Any of various routines, such as updating the clock or performing garbage collection, designed to keep the system, the environment within which a program runs, or the data structures within a program in good working order."
en: Housekeeping
sv: Hushållning

note: "In the HSB color model, one of the three characteristics used to describe a color. Hue is the attribute that most readily distinguishes one color from other colors. It depends on the frequency of a light wave in the visible spectrum."
en: Hue
sv: Nyans

note: "A small picture used within a graphical user interface to indicate a program, file, or other part of a computer system."
en: Icon
sv: Ikon

note: "Any text string used as a label, such as the name of a procedure or a variable in a program or the name attached to a hard disk or floppy disk."
en: Identifier
sv: Identifierare

note: "1. Operational but not in use. 2. Waiting for a command."
en: Idle
sv: Tomgång (idle)

note: "Not allowed, or leading to invalid results. For example, an illegal character in a word processing program would be one that the program cannot recognize; an illegal operation might be impossible for a program or system because of built-in constraints."
en: Illegal
sv: Ogiltig

note: "A stored description of a graphic picture, either as a set of brightness and color values of pixels or as a set of instructions for reproducing the picture."
en: Image
sv: Bild

note: "To bring information from one system or program into another."
en: Import
sv: Importera

note: "In an environment capable of displaying multiple on-screen windows, any window other than the one currently being used for work."
en: Inactive window
sv: Inaktivt fönster

en: Increase
sv: Öka

note: "An update of those files only that have changed since a specific date."
en: Incremental update
sv: Inkrementell uppdatering

note: "Displacement of the left or right edge of a block of text in relation to the margin or to other blocks of text."
en: Indent
sv: Gör indrag

note: "A dial or light that displays information about the status of a device, such as a light connected to a disk drive that glows when the disk is being accessed."
en: Indicator
sv: Indikator

note: "The process of assigning initial values to variables and data structures in a program to prepare them for operation."
en: initialization
sv: initiering

en: Inode
sv: Inod

note: "Information entered into a computer or program for processing, as from a keyboard or from a file stored on a disk drive."
en: Input
sv: Inmatning

note: "The complementary tasks of gathering data for a computer or a program to work with, and of making the results of the computer's activities available to the user or to other computer processes."
en: Input/output
sv: Indata/utdata

en: insensitive version
sv: okänslig version

note: "A blinking vertical bar on the screen, such as in graphical user interfaces, that marks the location at which inserted text will appear."
en: Insertion point
sv: Infogningspunkt

note: "To set in place and prepare for operation. Operating systems and application programs commonly include a disk-based installation, or setup, program that does most of the work of preparing the program to work with the computer, printer, and other devices."
en: Install
sv: Installera

note: "A register (small, high-speed memory circuit within a microprocessor) that contains the address (location) of the instruction to be executed next in the program sequence."
en: instruction pointer
sv: instruktionspekare

note: "The conversational exchange of input and output, as when a user enters a question or command and the system immediately responds."
en: Interaction
sv: Interaktion

en: Intercept
sv: Uppsnappa

note: "1. The point at which a connection is made between two elements so that they can work with each other or exchange information. 2. Software that enables a program to work with the user (the user interface, which can be a command-line interface, menu-driven"
en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Internal bug
sv: Internt programfel

note: "An error pertaining to the main program code"
en: Internal error
sv: Internt fel

en: International
sv: Internationellt

note: "A signal sent from an I/O device to the processor, when an error has occurred or when assistance is needed to complete the I/O. When the processor receives an interrupt, it suspends its current operations, saves the status of its work, and transfers contr"
en: Interrupt
sv: Avbrott

note: "An operator in relational algebra, used in database management. Given two relations (tables), A and B, that have corresponding fields (columns) containing the same types of values, then INTERSECT A, B builds a third relation containing only those tuples ("
en: Intersect
sv: Snitt

en: Interval
sv: Intervall

en: Intuitive
sv: Intuitiv

note: "Erroneous or unrecognizable because of a flaw in reasoning or an error in input."
en: Invalid
sv: Ogiltig

note: "To reverse something or change it to its opposite. For example, to invert the colors on a monochrome display means to change light to dark and dark to light."
en: Invert
sv: Invertera

note: "The reversal of light and dark in the display of selected characters on a video screen."
en: Invert Selection
sv: Omvänd markering

en: Invisible
sv: Osynlig

note: "A piece of hardware that can be used both for providing data to a computer and for receiving data from it, depending on the current situation."
en: I/O subsystem
sv: I/O-undersystem

note: "A unique address assigned to each computer connected to the Internet or a local network. Has the form a.b.c.d, where a,b,c,d are numbers from 0 to 255, subject to a number of rules and conventions. All communication between computers on the Internet is based on IP addresses; however, on a properly 
en: IP address
sv: IP-adress

note: "A replaceable disk drive developed by Iomega for storing large quantities of data (500MB)."
en: Jaz Drive
sv: Jaz-enhet

note: "A specified amount of processing performed as a unit by a computer."
en: Job
sv: Jobb

note: "1. To align vertically. 2. To align lines of text evenly along both the left and right margins of a column by inserting extra space between the words in each line."
en: Justify
sv: Justera

note: "The core component of an operating system, responsible for basic operations such as accessing the files, input/output, managing the processor and memory resources, etc. All other tools, utilities, and applications use the kernel."
en: Kernel
sv: Kärna

note: "On a keyboard, the combination of a plastic keycap, a tension mechanism that suspends the keycap but allows it to be pressed down, and an electronic mechanism that records the key press and key release."
en: Key
sv: Nyckel

note: "A hardware unit with a set of switches that resembles a typewriter keyboard and that conveys information from a user to a computer or data communications circuit."
en: Keyboard
sv: Tangentbord

note: "A keyboard shortcut is a key or combination of keys that provides an alternative to standard ways of performing an action."
en: Keyboard shortcut
sv: Tangentbordsgenväg

en: Keymap control
sv: Teckentabellskontroll

note: "1. A characteristic word, phrase, or code that is stored in a key field and is used to conduct sorting or searching operations on records in a database. 2. Any of the set of words that composes a given programming language or set of operating-system routines."
en: Keyword
sv: Nyckelord

note: "To stop or abort a process in a program or operating system."
en: Kill
sv: Döda

note: "An application of such popularity and widespread standardization that it fuels sales of the hardware platform or operating system for which it was written."
en: Kill app
sv: Döda program

note: "A data unit of 1,024 bytes Abbreviated K, KB, or Kbyte."
en: Kilobyte
sv: kilobyte

note: "An identifier. A label can be a physical item, such as a stick-on tag used to identify disks and other computer equipment, or an electronic label added to floppy disks or hard disks. It can also be a word, symbol, or other group of characters used to identify."
en: Label
sv: Etikett

note: "A horizontal print orientation in which text or images are printed 'sideways'-s greater than the height."
en: Landscape
sv: Liggande

note: "Any artificial language that can be used to define a sequence of instructions that can ultimately be processed and executed by the computer."
en: Language
sv: Språk

note: "A launcher starts a particular application, executes a command, or opens a file. A launcher can reside in a panel or in a menu."
en: Launcher
sv: Startare

note: "A symbol by which a program or application can be started."
en: launch icon
sv: startikon

note: "1. The protocol or protocols operating at a particular level within a protocol suite, such as IP within the TCP/IP suite. Each layer is responsible for providing specific services or functions for computers exchanging information over a communications net"
en: Layer
sv: Lager

note: "A paper format."
en: Legal
sv: "Legal"-format

note: "The number of linear units of storage space occupied by an object, such as a file on disk or a data structure in a program."
en: Length
sv: Längd

note: "A paper format"
en: Letter
sv: "Letter"-format

note: "In programming, a collection of routines stored in a file."
en: Library
sv: Bibliotek

note: "A legal contract between a software provider and a user specifying the rights of the user regarding the software."
en: License agreement
sv: Licensavtal

en: Light precipitation
sv: Lätt nederbörd

en: Limits
sv: Begränsningar

note: "1. Any wire or wires, such as power lines and telephone lines, used to transmit electrical power or signals. 2. In communications, a connection, usually a physical wire or other cable, between sending and receiving (or calling and called) devices."
en: Line
sv: Linje

en: line arguments
sv: linjeargument

en: linear transfer
sv: linjär överföring

note: "To connect two elements in a data structure by using index variables or pointer variables. A connection between an element in a hypertext document, such as a word, phrase, symbol, or image, and a different element in the document, another document, a file, or a script."
en: Link
sv: Länk

note: "To place information from storage into memory for processing, if it is data, or for execution, if it is program code."
en: load
sv: läsa in

note: "1. In communications, a device that can be accessed directly rather than by means of a communications line. 2. In information processing, an operation performed by the computer at hand rather than by a remote computer."
en: Local
sv: Lokal

note: "A number specifying a location or address in memory where data is stored."
en: Location
sv: Plats

note: "1. A software security feature that requires a key or dongle in order for the application to run correctly. 2. A mechanical device on some removable storage medium (for example, the write-protect notch on a floppy disk) that prevents the contents from bei"
en: Lock
sv: Lås

note: "A record of transactions or activities that take place on a computer system."
en: Log
sv: Logg

note: "Based on true and false alternatives as opposed to arithmetic calculation of numeric values."
en: Logical
sv: Logisk

note: "The process by which a user authenticates herself to a computer system, usually by typing in a username and password."
en: Login
sv: Inloggning

note: "The process of terminating a session with a computer accessed through a communications line."
en: Logout
sv: Utloggning

en: Look
sv: Utseende

note: "A function, often built into spreadsheet programs, in which a previously constructed table of values called a lookup table is searched for a desired item of information."
en: Lookup
sv: Slå upp

note: "1. In applications, a set of keystrokes and instructions recorded and saved under a short key code or macro name. 2. In programming languages, a compound instruction put together from simpler instructions."
en: Macro
sv: Makro

note: "A computer system facility that enables sending and holding messages via the computer."
en: Mail
sv: E-post

note: "A disk storage area assigned to a network user for receipt of electronic messages."
en: Mailbox
sv: Brevlåda

note: "An application which a user reads and sends their e-mail with. Also called Mail User Agent (MUA)."
en: Mail Client
sv: E-postklient

en: Mail server
sv: E-postserver

note: "A protocol designator used in the HREF of a hyperlink that enables a user to send e-mail to someone."
en: Mail to
sv: Posta till

note: "The set of statements in a computer program at which execution of the program begins and that invokes the subroutines of the program."
en: Main body
sv: Huvudprogram

note: "Any program that is designed to perform a certain set of housekeeping tasks related to computer operation, such as the maintenance of files."
en: Manager
sv: Hanterare

note: "A documentation resource commonly provided with UNIX programs. Manual pages typically contain concise technical listings of available command line options and other settings which affect the running of the program. Can be viewed using GNOME Help Browser or by typing man commandname on the command l
en: Man Pages
sv: Manualsidor

en: Manual
sv: Manuell

note: "see 'Man Pages'."
en: Manual page
sv: Manualsida

note: "In printing, those portions of a page-top, bottom, and sides-outside the main body of text."
en: Margins
sv: Marginaler

note: "1. In applications and data storage, a symbol or other device used to distinguish one item from others like it. 2. In digital transmission, the state of a communications line (positive or negative) corresponding to a binary 1."
en: Mark
sv: Markering

note: "The process of testing whether two data items are identical or of finding a data item that is identical to a key."
en: matching
sv: passar

note: "The physical material, such as paper, disk, and tape, used for storing computer-based information."
en: media type
sv: mediatyp

en: Meeting
sv: Möte

note: "A device where information can be stored and retrieved. In the most general sense, memory can refer to external storage such as disk drives or tape drives; in common usage, it refers only to a computer's main memory."
en: Memory
sv: Minne

note: "A list of possible actions or options available within a program."
en: Menu
sv: Meny

note: "A menubar is a bar at the top of an application window that contains the menus for the application."
en: menubar
sv: menyrad

note: "A choice in a menu. Menu items (text or graphics) are typically commands or other options that the user can select."
en: menu item
sv: menypost

note: "To combine two or more items, such as lists, in an ordered way and without changing the basic structure of either."
en: Merge
sv: Sammanfoga

note: "Information generated by an application that informs the user about the status of a process."
en: Message
sv: Meddelande

note: "A device-independent file for storing or display."
en: Metafile
sv: Metafil

note: "A 'type' of the file, describing what kind of data and in which format this file contains; for example, MIME type image/jpeg is used for graphic files in JPEG format. Used by many applications (such as file manager) to determine what application should be used to open or edit a given file. This can
en: MIME Type
sv: Mime-typ

en: mini icons
sv: miniikoner

note: "In a graphical user interface, to hide a window without shutting down the program responsible for the window."
en: Minimize
sv: Minimera

en: minor faults
sv: mindre fel

note: "An image that is an exact duplicate of the original with the exception that one dimension is reversed."
en: mirror
sv: spegel

note: "In multimedia applications, a device used to simultaneously combine and blend several inputs into one or two outputs."
en: mixer device
sv: mixerenhet

note: "The value of a series of observed values that is the most frequently observed, as exhibited by a frequency-distribution curve."
en: Modal (value)
sv: Modal(värde)

note: "The operational state of a computer or a program."
en: Mode
sv: Läge

note: "A mathematical or graphical representation of a real-world situation or object. Models can generally be changed or manipulated so that their creators can see how the real version might be affected by modifications or varying conditions."
en: Model
sv: Modell

note: "A key on the keyboard that, when held down while another key is pressed, changes the meaning of the keystroke."
en: Modifier
sv: Modifierare

en: Modify
sv: Modifiera, ändra

note: "1. In programming, a collection of routines and data structures that performs a particular task or implements a particular abstract data type. 2. In hardware, a self-contained component that can provide a complete function to a system and can be interchan"
en: Module
sv: Modul

note: "The device on which images generated by the computer's video adapter are displayed."
en: Monitor
sv: Bildskärm

note: "A monitor that displays images in only one color: black on white."
en: monochrome
sv: enfärgad

note: "A command instructing the operating system to incorporate contents of a device (such as a hard drive or a CD-ROM) into the system's link file system. Requires the device name (e.g. /dev/cdrom) and the mount point, i.e. the name of the directory under which the contents of the device will be shown (
en: Mount
sv: Montera

note: "An small icon (usually an arrow) used to indicate the position of the mouse on the desktop."
en: Mouse Cursor
sv: Muspekare

note: "A command or instruction to transfer information from one location to another."
en: Move
sv: Flytta

note: "See: Binomial distribution"
en: Negative Binomial
sv: Negativ binomial

note: "A 32-bit bit mask which shows how an Internet address is to be divided into network, subnet and host parts."
en: Netmask
sv: Nätmask

note: "A group of computers and associated devices that are connected by communications facilities."
en: Network
sv: Nätverk

en: News Site
sv: Nyhetswebbplats

en: NO-DAEMON
sv: INGEN-DEMON

note: "An addressable point on a network. A device, such as a client computer, a server, or a shared printer, that is connected to the network and is capable of communicating with other network devices."
en: node
sv: nod

note: "In statistics, a type of function that describes the probabilities of the possible values of a random variable."
en: Normal distribution
sv: Normalfördelning

note: "Any computer designed to be moved easily. Notebooks or portable computers can be characterized by size and weight."
en: Notebook
sv: Bärbar dator

note: "A window displayed when an application generates a warning or error message that requires action before the user can proceed."
en: Notice
sv: Observera

en: Notification
sv: Notifiering

en: Number
sv: Tal

en: Number Converter
sv: Talkonverterare

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: Number Theory
sv: Talteori

note: "Pertaining to the digits 0 to 9."
en: Numeric
sv: Numerisk

note: "Output from a compiler or an assembler, that was translated from the source code of a program and is itself executable machine code or is suitable for processing to produce executable machine code."
en: Object code
sv: Objektkod

note: "Describing a style of text created by slanting a roman font to simulate italics."
en: oblique
sv: lutande

en: Observations
sv: Observationer

note: "No longer required or outdated."
en: Obsolete
sv: Föråldrat

note: "In reference to a computing device or a program, unable to communicate with or be controlled by a computer. In reference to one or more computers, being disconnected from a network."
en: Offline
sv: Frånkopplad

note: "In reference to a computing device or a program, activated and ready for operation; connected to or being controlled by a system."
en: Online
sv: Ansluten

note: "Reciprocal of transmission ratio."
en: Opacity
sv: Opacitet

note: "Being accessible."
en: Open
sv: Öppna

note: "The software that controls the allocation and usage of hardware resources such as memory, central processing unit (CPU) time, disk space, and peripheral devices."
en: Operating System
sv: Operativsystem

note: "1. A specific action carried out by a computer in the process of executing a program. 2. In mathematics, an action performed on a set of entities that produces a new entity."
en: Operation
sv: Åtgärd

note: "Accepted but not required by a command or system."
en: optional
sv: valfri

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used."
en: Options
sv: Alternativ

note: "A logical operation for combining two bits (0 or 1) or two Boolean values (false or true). If one or both values are 1 (true), it returns the value 1 (true)."
en: OR
sv: ELLER

note: "1. In computing, the relative significance of a digit or byte. High-order refers to the most significant (usually leftmost) digit or byte; low-order refers to the least significant (usually rightmost) digit or byte. 2. The sequence in which arithmetic ope"
en: Order
sv: Ordning

note: "The way text or images are printed, i.e. either longways or sideways."
en: Orientation
sv: Orientering

note: "The location of the Cartesian coordinates from which the axes that define 2-D and 3-D-space originate. This is the location (0,0)."
en: Origin
sv: Origo

en: Orthflow
sv: Ortoflöde

en: Outline
sv: Kontur

note: "The results of processing, whether sent to the screen or printer, stored on disk as a file, or sent to another computer in a network."
en: Output
sv: Utmatning

note: "A text-entry mode in which newly typed characters replace existing characters under or to the left of the cursor insertion point."
en: Overwrite
sv: Skriv över

note: "The person who created a file or directory."
en: Owner
sv: Ägare

note: "To store information in a more compact form."
en: Pack
sv: Packa

note: "A computer application consisting of one or more programs created to perform a particular type of work or grouped for modular installation."
en: Package
sv: Programpaket

note: "1. A unit of information transmitted as a whole from one device to another on a network. 2. In packet-switching networks, a transmission unit of fixed maximum size."
en: Packet
sv: Paket

note: "In data storage, the addition of one or more bits, usually zeros, to a block of data in order to fill it, to force the actual data bits into a certain position, or to prevent the data from duplicating a bit pattern that has an established meaning, such as"
en: Padding
sv: Utfyllnad

note: "1. In word processing, the text and display elements to be printed on one side of a sheet of paper. 2. A fixed-size block of memory (8192 contiguous byte locations). 2. A Web-page."
en: Page
sv: Sida

en: Pager
sv: Personsökare

note: "In paint programs, a collection of drawing tools, such as patterns, colors, brush shapes, and different line widths."
en: Palette
sv: Palett

note: "A pane is a subdivision of a window. For example, the Nautilus window contains a side pane and a view pane."
en: pane
sv: panel

en: Panelize
sv: Panelisera

en: Parcel
sv: Paket

note: "To break input into smaller chunks so that a program can act upon the information."
en: Parse
sv: Tolka

note: "A string of typable characters (letters, numbers, punctuation marks, etc.) used to authenticate a user's identity. Required for logging in."
en: Password
sv: Lösenord

note: "To insert text or a graphic that has been cut or copied from one document into a different location in the same or a different document."
en: Paste
sv: Klistra in

note: "1. In communications, a link between two nodes in a network. 2. A route through a structured collection of information. 3. In file storage, the route followed by the operating system through the directories to a file."
en: Path
sv: Sökväg

note: "Objects with meaningful regularities."
en: Pattern
sv: Mönster

en: Peak indicator
sv: Toppindikator

note: "Statistical concept to describe the correlation coefficient between two variants."
en: Pearson Correlation
sv: Pearson-korrelation

en: pending signals
sv: väntande signaler

en: Periodic
sv: Periodisk

note: "A program in Perl is known as a script."
en: Perl Script
sv: Perlskript

note: "In a networked or multiuser computer environment, the ability of a particular user to access a particular resource by means of his or her user account. Permissions are granted by the system administrator."
en: Permission
sv: Rättighet

note: "Memory actually present in the system, as opposed to virtual memory."
en: physical memory
sv: fysiskt minne

en: picker button
sv: väljarknapp

en: Picker Settings
sv: Väljarinställningar

en: Pilot device
sv: Pilotenhet

note: "1. Software connection between two programs. 2. The UNIX operator
en: Pipe
sv: Rör

note: "A single element, or 'dot', on the computer's screen. A pixel's color is made up of a mixture of red, green and blue light. Screen resolution is measured in pixels."
en: Pixel
sv: Bildpunkt

note: "A data structure that describes the pixel image of a graphic, including such features as color, image, resolution, dimensions, storage format, and number of bits used to describe each pixel."
en: Pixmap
sv: Bild

en: Place
sv: Plats

en: Play
sv: Spela upp

note: "A small software program that plugs into a larger application to provide added functionality."
en: Plug-in
sv: Insticksmodul

note: "1. A unit of measure used in printing, equal to approximately 1/72 of an inch. Character height and the amount of space (leading) between lines of text are usually specified in points. 2. A single pixel on the screen, identified by its row and column numb"
en: Point
sv: Punkt

note: "A mathematical curve often used in statistics and simulation to represent the likelihood of some event occurring when the average likelihood is known."
en: Poisson distribution
sv: Poissonfördelning

note: "An open shape consisting of multiple connected segments. Polylines are used in CAD and other graphics programs."
en: Polyline
sv: Polylinje

en: Pooled Variance
sv: Poolad varians

note: "In a graphical user interface, a menu that appears on-screen when a user selects a certain item."
en: popup menu
sv: popupmeny

note: "A vertical print orientation in which the page or screen image is taller than it is wide."
en: Portrait
sv: Stående

note: "Synonym for Mailbox"
en: Postal Box
sv: Postlåda

note: "The server and associated storage and mail handling services that provide the centralized location for collection and distribution of e-mail over a network."
en: Post Office
sv: Postkontor

note: "A device or a software routine, such as a linker, that operates on data manipulated first by another processor."
en: Post Processor
sv: Efterbehandlare

en: power management
sv: strömsparfunktioner

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used."
en: Preferences
sv: Inställningar

note: "In word processors and other applications, the feature that formats a document for printing but displays it on the video monitor rather than sending it directly to the printer."
en: Preview
sv: Förhandsgranska

note: "For pigments these are red, yellow and blue."
en: Primary Colors
sv: Grundfärger

note: "In computing, to send information to a printer."
en: Print
sv: Skriv ut

note: "The area on the paper, excluding margins, where the printer can print data."
en: Print area
sv: Utskriftsområde

note: "A computer peripheral that puts text or a computer-generated image on paper or on another medium, such as a transparency film."
en: Printer
sv: Skrivare

note: "The relative ranking of items. Items with a higher priority have precedence in receiving the attention of the microprocessor and the use of system resources."
en: Priority
sv: Prioritet

note: "The concept that a user's data, such as stored files and e-mail, is not to be examined by anyone else without that user's permission."
en: Privacy
sv: Persondataskydd

note: "One of two keys in public key encryption. The user keeps the private key secret and uses it to encrypt digital signatures and to decrypt received messages."
en: Private key
sv: Privat nyckel

note: "Messages that have been encrypted to prevent them being read by anybody but the intended recipient."
en: Private Messages
sv: Privata meddelanden

note: "PID; the ID number by which the system identifies individual processes. The first process to run on the system has PID 0."
en: Process ID
sv: Process-ID

en: profile
sv: profil

en: Progress
sv: Förlopp

note: "An indicator which shows the status of a process."
en: Progress Bar
sv: Förloppsindikator

en: project
sv: projekt

note: "Travel of a signal, such as an Internet packet, from its source to one or more destinations."
en: Propagation
sv: Propagering

note: "A characteristic or parameter of an object or device. Properties of a file, for example, include type, size, and creation date"
en: Properties
sv: Egenskaper

note: "A set of characters in a particular style and size in which a variable amount of horizontal space is allotted to each letter or number."
en: Proportional font
sv: Proportionellt typsnitt

note: "Safeguarded against accidental erasure or change or from unwanted inspection of others."
en: Protected
sv: Skyddad

en: protected workbooks
sv: skyddade arbetsböcker

en: Protection
sv: Skydd

note: "A set of rules or standards designed to enable computers to connect with one another and to exchange information with as little error as possible."
en: Protocol
sv: Protokoll

en: Provision
sv: Åtgärd

note: "A computer (or the software that runs on it) that acts as a barrier between a network and the Internet by presenting only a single network address to external sites."
en: Proxy
sv: Proxyserver

note: "A firewall component that manages Internet traffic to and from a local area network (LAN) and can provide other features, such as document caching and access control."
en: proxy server
sv: proxyserver

en: Public
sv: Allmän

note: "One of two keys in public key encryption. The user releases this key to the public, who can use it for encrypting messages to be sent to the user and for decrypting the user's digital signature."
en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

note: "A specific set of instructions for extracting particular data."
en: Query
sv: Fråga

note: "A line or list formed by items in a system waiting for service."
en: Queue
sv: Kö

note: "1. An FTP command that instructs the server to drop the current connection with the client from which it received the command. 2. A command in many applications for exiting the program."
en: Quit
sv: Avsluta

en: Quoting
sv: Citerar

en: Radar map
sv: Radarkarta

note: "In graphical user interfaces, a means of selecting one of several options, usually within a dialog box. A radio button appears as a small circle that, when selected, has a smaller, filled circle inside it."
en: Radio Button
sv: Radioknapp

note: "Specifically, a reference to an arbitrary or unpredictable situation or event."
en: Random
sv: Slumpvis

note: "A block of cells selected for similar treatment in a spreadsheet."
en: Range
sv: Område

en: Rank
sv: Rang

note: "Specified limit to operating conditions, e.g. current rating."
en: Rating
sv: Klass

en: Ratio
sv: Förhållande

note: "Unprocessed, typically unformatted, data, such as a stream of bits that has not been filtered for commands or special characters."
en: Raw data
sv: Rådata

en: Raw memory
sv: Rått minne

en: Readout
sv: Utdata

en: ready...
sv: klar...

note: "See Physical memory."
en: Real Memory
sv: Verkligt minne

en: real path
sv: faktisk sökväg

note: "Relating to a time frame imposed by external constraints. Real-time operations are those in which the machine's activities match the human perception of time."
en: Real time
sv: Realtid

note: "To restart a computer by reloading the operating system."
en: Reboot
sv: Starta om

note: "To accept data from an external communications system, such as a local area network (LAN) or a telephone line, and store the data as a file."
en: Receive
sv: Mottaga

note: "Synonymous with Sensitivity."
en: Receptivity
sv: Känslighet

note: "1. A data structure that is a collection of fields (elements), each with its own name and type. 2. To retain or write information, usually in a file."
en: Record
sv: Spela in

note: "A parallelogram whose angles are right angles."
en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Recurrence
sv: Upprepning

note: "The ability of a routine to call itself. Recursion enables certain algorithms to be implemented with small, simple routines."
en: Recursion
sv: Rekursion

en: Redisplay
sv: Visa om

note: "This reverses the effect of the last undo operation on an object."
en: Redo
sv: Gör om

note: "1. To retrace a video screen at frequent intervals. 2. To recharge dynamic random access memory chips (DRAMs) so that they continue to retain the information stored in them."
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: "In statistics, an analysis of the degree to which variations in an independent variable affect a dependent variable (a variable whose value depends on the value of another variable)."
en: Regression analysis
sv: Regressionsanalys

en: regular
sv: reguljär

note: "A pattern representing a class of character strings."
en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

note: "To govern by a set of rules or to require the adherence to standards."
en: Regulate
sv: Reglera

en: Relationship
sv: Förhållande

note: "1. A particular version of a piece of software, most commonly associated with the most recent version. 2. A version of a product that is available in general distribution."
en: Release
sv: Släpp

note: "Not in the immediate vicinity, as a computer or other device located in another place and accessible through some type of cable or communications link."
en: Remote
sv: Fjärr

note: "To delete permanently."
en: Remove
sv: Ta bort

note: "A command in most file transfer protocol (FTP) clients and in many other systems that allows the user to assign a new name to a file or files."
en: Rename
sv: Byt namn

note: "A command that causes all information to be repeated."
en: Repeat
sv: Repetera

note: "To put new data in the place of other data, usually after conducting a search for the data to be replaced."
en: Replace
sv: Ersätt

note: "The presentation of information about a given topic, typically in printed form. Reports prepared with computers and appropriate software can include text, graphics, and charts."
en: Reports
sv: Rapporter

en: reserved blocks
sv: reserverade block

note: "To restart a computer without turning off its power."
en: Reset
sv: Starta om

en: Resident memory
sv: Resident minne

note: "To make an object or space larger or smaller."
en: Resize
sv: Ändra storlek

note: "A measurement indicating the height and width of the visible screen of a computer in pixels."
en: Resolution
sv: Upplösning

note: "The data structures, templates, definition procedures, management routines, icon maps, and so forth associated with a particular resource, such as a menu, window, or dialog box."
en: Resource element
sv: Resurselement

note: "Synonym of Reboot."
en: Restart
sv: Starta om

note: "To take up a process exactly where it had been interrupted or stopped."
en: Resume
sv: Återgå

note: "To obtain a specific requested item or set of data by locating it and returning it to a program or to the user."
en: Retrieve
sv: Hämta

note: "mc.pot"
en: Retry
sv: Försök igen

note: "A key on a keyboard that is used to terminate input of a field or record or to execute the default action of a dialog box."
en: Return
sv: Returnera

note: "The reversal of light and dark in the display of selected characters on a video screen."
en: Reverse video
sv: Omvänd grafik

note: "To return to the last saved version of a document."
en: Revert
sv: Återgå, återställa

note: "The privileged user on a UNIX system; has full control over the system and all files on it, including those of other users. Is typically used by system administrator for system maintenance."
en: Root
sv: root

note: "The top level directory of a UNIX file system, containing all other files and directories. Root directory is denoted by a single slash (/)."
en: Root Directory
sv: Rotkatalog

note: "The background of an X11 desktop, in which background images ('wallpaper') or running programs may be displayed."
en: Root Window
sv: Rotfönster

note: "To turn a model or other graphical image so that it is viewed at a different angle."
en: Rotate
sv: Rotera

note: "A series of items arranged horizontally."
en: Row
sv: Rad

note: "A file containing in it in a packed form all the files comprising an application (executable files, documentation, configuration, etc.), plus some extra information about the application, such as a brief description and dependency information. The RPM format makes installing, un-installing, upgradi
en: RPM package
sv: RPM-paket

note: "To execute a program."
en: Run
sv: Kör

en: Sample
sv: Prov

note: "In color graphics and printing, the amount of color in a specified hue."
en: Saturation
sv: Mättnad

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

note: "Of or relating to the characteristic of a piece of hardware or software or a network that makes it possible for it to expand-or shrink-to meet future needs and circumstances."
en: Scalable
sv: Skalbar

note: "A factor, coefficient, or variable consisting of a single value (as opposed to a record, an array, or some other complex data structure)."
en: Scalar
sv: Skalär

note: "A horizontal or vertical line on a graph that shows minimum, maximum, and interval values for the data plotted."
en: Scale
sv: Skala

note: "The amount by which a graphical image is enlarged or reduced."
en: Scaling Factor
sv: Skalfaktor

note: "In optical technologies, to move a light-sensitive device across an image-bearing surface such as a page of text, converting the light and dark areas on the surface to binary digits that can be interpreted by a computer."
en: Scan
sv: Skanna

note: "An operating-system process that starts and ends tasks (programs), manages concurrently running processes, and allocates system resources."
en: schedule manager
sv: bokningshanterare

note: "A floating-point method of representing a number, especially a very large or very small one, in which numbers are expressed as products consisting of a number between 1 and 10 multiplied by a power of 10."
en: Scientific notation
sv: Vetenskaplig notation

note: "The physical monitor device of a computer, consisting of a cathode ray tube, liquid crystal display, or similar means of displaying pixels; the visible picture displayed on the monitor."
en: Screen
sv: Skärm

note: "A program which blanks the screen or displays pretty or entertaining graphics after a period of inactivity on the console. Originally intended to prevent 'burn-in' of images on older cathode-ray tubes, screensavers are now used primarily for entertainment purposes or to lock an unused terminal, req
en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

note: "A program written in an interpreted language, i.e. a language where the commands are executed one by one as you enter them (as opposed to compiled languages, in which the whole program must first be translated into machine codes (compiled) to create an executable file). By far the most common type 
en: Script
sv: Skript

note: "To move a document or other data in a window in order to view a particular portion of the document."
en: Scroll
sv: Rulla

note: "In some graphical user interfaces, a vertical or horizontal bar at the side or bottom of a display area that can be used with a mouse for moving around in that area."
en: Scrollbars
sv: Rullningslister

note: "The process of seeking a particular file or specific data."
en: Search
sv: Sök

en: Search Domains
sv: Sökdomäner

note: "The string of characters to be matched in a search-typically a text string."
en: search string
sv: söksträng

note: "Colors produced by mixing primary colors."
en: Secondary Colors
sv: Blandfärger

note: "A communications link that has been protected against unauthorized access, operation, or use by means of isolation from the public network, encryption, or other forms of control."
en: Secure channel
sv: Säker kanal

en: Secure keyboard
sv: Säkert tangentbord

note: "Protection of a computer system or network and its data from harm or loss."
en: Security
sv: Säkerhet

note: "A program crash. More precisely, this is what happens when a program tries to access resources which do not belong to it; in such a case, for security reasons the operating system immediately kills the offending program. Segfaults are almost always caused by bugs in the program."
en: Segmentation Fault
sv: Segmenteringsfel

note: "In general computer use, to specify a block of data or text on screen by highlighting it. In information processing, to choose from a number of options or alternatives."
en: Select
sv: Markera

note: "In applications, the highlighted portion of an on-screen document."
en: Selection
sv: Markering

note: "To transmit a message or file through a communications channel."
en: Send
sv: Skicka

en: Sense
sv: Känn av

note: "Capable ot receiving stimuli."
en: Sensitive
sv: Känslig

note: "A punctuation character used to delimit character strings."
en: Separator
sv: Avskiljare

note: "1. To change the value of a bit to 1. 2. To establish a particular condition."
en: Set
sv: Ställ in

note: "Controls for choosing predetermined values."
en: Settings
sv: Inställningar

note: "1. A computer along with all its devices. 2. The procedures involved in preparing a software program or application to operate within a computer."
en: Setup
sv: Inställningar

en: Severity
sv: Allvarlighetsgrad

en: shaped text
sv: formad text

note: "To make files, directories, or folders accessible to other users over a network."
en: Share
sv: Dela

note: "On a local area network, a directory on a disk that is located on a computer other than the one the user is operating and that can be accessed by all users on the network."
en: Shared Memory
sv: Delat minne

note: "Any of a number of UNIX programs which interpret commands typed by the user before passing them to the operating system and provide other features such as command history, aliasing, and scripting. Examples include bash and tcsh. Shells are often displayed in a terminal window."
en: Shell
sv: Skal

note: "A keyboard key that, when pressed in combination with another key, gives that key an alternative meaning; for example, producing an uppercase character when a letter key is pressed."
en: Shift key
sv: Skifttangent

en: Show
sv: Visa

note: "To close a program or operating system in a manner ensuring that no data is lost."
en: Shut Down
sv: Stäng av

note: "A sequence of data used for identification, such as text appended to an e-mail message or fax."
en: signature
sv: signatur

note: "A block of text that an e-mail client or a newsreader automatically places at the end of every message or article before the message or article is transmitted."
en: signature block
sv: signaturblock

note: "A control in the upper right corner of the frame of a window. When the user clicks on the size box, the window toggles between the size the user has set for it by dragging and the maximum size."
en: Size box
sv: Storleksruta

note: "The difference between what is and what should be-for example, the misalignment of a page that prevents accurate reproduction, or the difference between input and output when circuits do not respond evenly to a propagated signal."
en: Skewness
sv: Skevhet

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Slant
sv: Lutning

en: Slashed Cross
sv: Kors med snedstreck

note: "1. In a multiprocessing environment, a temporary state of suspension during which a process remains in memory so that some event, such as an interrupt or call from another process, can 'awaken' it. 2. In programming, a state of suspension caused by a loop"
en: Sleeping
sv: Sover

note: "A control that enables the user to set a value in a range."
en: slider
sv: skjutreglage

en: slow terminals
sv: långsamma terminaler

note: "1. To eliminate irregularities in statistical data by some process such as continuous averaging or by removing random (irrelevant) values. 2. In graphics, to remove jagged edges from a figure or line."
en: smooth
sv: mjuk

note: "A copy of main memory or video memory at a given instant, sent to the printer or hard disk."
en: Snap
sv: Ögonblicksbild

en: Snooze
sv: Slumra

note: "A software endpoint for network communication."
en: Socket
sv: Uttag

en: SOCKS Server
sv: SOCKS-server

note: "A user-created display object that can be assigned an accelerator key combination and is linked to an operation or process."
en: soft keys
sv: mjuka tangenter

en: software bug
sv: programfel

en: Software Foundation
sv: programvarustiftelse

en: Solid lines
sv: Heldragna linjer

note: "A geometric shape or construction that has continuity in length, width, and depth and is treated by a program as if it had both surface and internal substance."
en: Solid model
sv: Solid modell

note: "To organize data, typically a set of records, in a particular order."
en: Sort
sv: Sortera

note: "A type of expansion board on PC-compatible computers that allows the playback and recording of sound, such as from a WAV or MIDI file or a music CD-ROM. Most"
en: sound card
sv: ljudkort

note: "In information processing, a disk, file, document, or other collection of information from which data is taken or moved."
en: Source
sv: Källa

note: "Human-readable program statements written by a programmer or developer in a high-level or assembly language that are not directly readable by a computer. Source code needs to be compiled into object code before it can be executed by a computer."
en: Source code
sv: Källkod

note: "A character that is entered by pressing the Spacebar on the keyboard and that typically appears on the screen as a blank space."
en: Space character
sv: Blanktecken

note: "Useless e-mail. Spam normally comes in forms of chain-letters and advertisements for websites or services."
en: Spam
sv: Skräppost

note: "Any character that is not alphabetic, numeric, or the space character (for example, a punctuation character)."
en: Special character
sv: Specialtecken

en: Spell
sv: Stava

note: "An application that employs a disk-based dictionary to check for misspellings in a document."
en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Stabilize
sv: Stabilisera

note: "In statistics, a measure of the dispersion of a group of measurements relative to the mean (average) of that group."
en: Standard deviation
sv: Standardavvikelse

en: Standby
sv: Viloläge

en: Start
sv: Starta

note: "The process of starting or resetting a computer."
en: Startup
sv: Uppstart

en: startup files
sv: uppstartsfiler

note: "The application that takes control of the system when the computer is turned on."
en: Startup Program
sv: Uppstartsprogram

note: "Synonymous with Status"
en: State
sv: Tillstånd

note: "The branch of mathematics that deals with the relationships among groups of measurements and with the relevance of similarities and differences in those relationships."
en: Statistics
sv: Statistik

note: "A statusbar is a bar at the bottom of a window that provides information about the current state of what you are viewing in the window."
en: statusbar
sv: statusrad

en: step increment
sv: ökningssteg

en: Stereotype
sv: Stereotyp

en: sticky notes
sv: fasta anteckningar

en: Stock Ticker
sv: aktietickare

note: "In computing, any device in or on which information can be kept. Microcomputers have two main types of storage: random access memory (RAM) and disk drives and other external storage media."
en: Storage
sv: Lagringsutrymme

note: "One or more lines drawn through a selected range of text, usually to show deletion or the intent to delete."
en: Strikethrough
sv: Genomstrykning

note: "A data structure composed of a sequence of characters usually representing human-readable text."
en: String
sv: Sträng

en: stripchart program
sv: stapeldiagramsprogram

en: structure diagram
sv: strukturdiagram

en: Style
sv: Typ

note: "A directory (logical grouping of related files) within another directory."
en: Subdirectory
sv: Underkatalog

note: "Topic line in an e-mail message"
en: Subject
sv: Ämne

note: "A menu that resides within another menu."
en: Submenu
sv: Undermeny

note: "A function that passes a job, function or setting to the system for processing"
en: Submit
sv: Skicka

note: "1. In general, a network that forms part of a larger network. 2. In terms of the ISO/OSI reference model, the subnet comprises the layers below the transport layer-that is, the network, data link, and physical layers."
en: Subnet
sv: Subnät

note: "One or more characters printed slightly below the baseline of surrounding text."
en: Subscript
sv: Upphöjd

en: subshell support
sv: stöd för subskal

note: "A sequential section of a string."
en: substring
sv: delsträng

note: "A character printed slightly above the surrounding text, usually in smaller type."
en: Superscript
sv: Upphöjd

note: "Assistance, such as technical advice provided to customers."
en: Support
sv: Stöd

note: "To halt a process temporarily."
en: Suspend
sv: Suspendera

note: "1. To exchange one item for another, as in swapping floppy disks in and out of a single drive. 2. To move segments of programs or data between memory and disk storage."
en: Swap
sv: Växla

note: "1. A circuit element that has two states: on and off. 2. A control device that allows the user to choose one of two or more possible states."
en: Switch level
sv: Brytarnivå

note: "Short for symbolic link file. A file constructed with a proprietary Microsoft format, used primarily for exchanging spreadsheet data in such a way that formatting information and intercellular data value relationships are preserved."
en: SYLK file
sv: SYLK-fil

note: "A file of special type which contains no data but instead, points to another file or directory. Equivalent to a 'shortcut' under Windows."
en: Symbolic link
sv: Symbolisk länk

en: Symmetric control
sv: Symmetrisk styrning

note: "To cause to occur at the same time."
en: Synchronize
sv: Synkronisera

note: "An error resulting from a statement that violates one or more of the grammatical rules of a language and is thus not 'legal'."
en: Syntax error
sv: Syntaxfel

note: "The person responsible for administration and maintenance of a computer system."
en: system administrator
sv: systemadministratör

note: "A process that specifies the machines, devices and programs that form a particular processing system."
en: System Configuration
sv: Systemkonfiguration

en: system settings
sv: systeminställningar

note: "A character used to align lines and columns on screen and in print."
en: Tab
sv: Tabb

note: "1. In programming, a data structure usually consisting of a list of entries, each entry being identified by a unique key and containing a set of related values. 2. In relational databases, a data structure characterized by rows and columns, with data occu"
en: Table
sv: Tabell

note: "1. In programming, one or more characters containing information about a file, record type, or other structure. 2. In certain types of data files, a key or an address that identifies a record and its storage location in another file. 3. In markup languag"
en: tag
sv: tagg

note: "The UNIX command that, when followed by another user's name and address, is used to generate a request for a synchronous chat session on the Internet."
en: Talk
sv: talk

en: tall
sv: hög

note: "A file created using the tar (Tape ARchive) program, which conglomerates multiple files, or even a whole directory tree, into one file for easy storage or transfer. These archives are often compressed using the gzip program and given a filename extension of .tar.gz."
en: tar archive
sv: tar-arkiv

note: "The file to which data is to be written, as in a copy operation."
en: target file
sv: målfil

note: "A stand-alone application or a subprogram that is run as an independent entity."
en: task
sv: uppgift

note: "A file created either in memory or on disk, by the operating system or some other program, to be used during a session and then discarded."
en: temp file
sv: tempfil

note: "1. In image processing, a pattern that can be used to identify or match a scanned image. 2. In spreadsheet programs, a predesigned spreadsheet that contains formulas, labels, and other elements. 3. In word processing and desktop publishing programs, a pr"
en: Template
sv: Mall

note: "A region in memory or on a storage device that is temporarily allocated for use in storing intermediate data in a computational, sorting, or transfer operation."
en: temporary buffer
sv: temporär buffert

note: "1. With reference to software, to end a process or program. Abnormal termination occurs in response to user intervention or because of a hardware or software error. 2. With reference to hardware, to install a plug, jack, or other connector at the end of a"
en: Terminate
sv: Terminera

en: TERM variable
sv: TERM-variabel

note: "To check program correctness by trying out various sequences and input values."
en: Test
sv: Testa

en: Test Module
sv: Testmodul

en: text area
sv: textområde

note: "A document file in ASCII format, containing characters, spaces, punctuation, carriage returns, and sometimes tabs and an end-of-file marker, but no formatting information."
en: Text only
sv: Endast text

en: textual name
sv: textnamn

note: "An integrated collection of graphical elements intended to give the desktop a certain look and feel. Common theme components include matching backgrounds, icons, and window decorations. The look of GNOME desktop is determined by 2 themes: a GTK theme, which determines the look of application menus,
en: Theme
sv: Tema

note: "In image processing, a specified gray level used for producing a binary image."
en: Threshold
sv: Tröskel

note: "A miniature version of an image or electronic version of a page that is generally used to allow quick browsing through multiple images or pages."
en: Thumb Nails
sv: Miniatyrbilder

en: Ticker Properties
sv: Tickaregenskaper

note: "In computer-graphics programming, to fill adjacent blocks of pixels on the screen with a design or pattern without allowing any blocks to overlap."
en: Tile
sv: Plattlägg

note: "A calendar default that identifies whether times are shown acc. to a 12-hour clock or a 24-hour clock."
en: Time format
sv: Tidsformat

note: "An event that indicates that a predetermined amount of time has elapsed without some other expected event taking place. The time-out event is used to interrupt the process that had been waiting for the other expected event."
en: Timeout
sv: Time-out

note: "In computing, the timekeeping and datekeeping functions maintained by the computer's operating system, used most visibly as a means of 'stamping' files with the date and time of creation or last revision."
en: timestamp
sv: tidsstämpel

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Timing
sv: Tidsvärden

en: Title
sv: Titel

en: TODO List
sv: Att-göra-lista

note: "An electronic device with two states or a program option that can be turned on or off using the same action, such as a mouse click."
en: toggle
sv: växel

en: Tolerance
sv: Tolerans

note: "A package of compact, well-designed programs designed to do a specific task well."
en: Tool
sv: Verktyg

note: "A toolbar is a bar that contains buttons for the most commonly-used commands in an application. Typically, a toolbar appears under a menubar."
en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: tool menu
sv: verktygsmeny

note: "A short text string that is displayed on screen to describe the interface element beneath the pointer."
en: Tooltip
sv: Verktygstips

en: topic
sv: ämne

note: "The movement of data from one location to another."
en: Transfer
sv: Överför

note: "A statement in a programming language that transfers the flow of execution to another location in the program."
en: Transfer statement
sv: Överföringsuttryck

note: "A relationship is transitive if when it applies from A to B and from B to C it also applies from A to C."
en: Transitive
sv: Transitiv

note: "In programming, to convert a program from one language to another. Translation is performed by special programs such as compilers, assemblers, and interpreters."
en: Translate
sv: Översätta

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. A channel can be either internal or external to a microcomputer. 2. In communications, a medium for transferring information."
en: transmission channel
sv: överföringskanal

note: "In computer use, describing a device, function, or part of a program that works so smoothly and easily that it is invisible to the user."
en: Transparent
sv: Genomskinlig

note: "The result of rotating a matrix. To reverse, as the order of the letters h and t in hte, in correcting the spelling of the; or reversing two wires in a circuit."
en: Transpose
sv: Transponera

note: "An icon on the screen, resembling a garbage can. To delete a file or eject a diskette, the user drags the icon for the file or diskette to the Trash."
en: Trash
sv: Papperskorg

note: "A data structure containing zero or more nodes that are linked together in a hierarchical fashion. If there are any nodes, one node is the root; each node except the root is the child of one and only one other node; and each node has zero or more nodes as"
en: Tree
sv: Träd

en: Trim
sv: Plocka bort

note: "A theoretical model created by British mathematician Alan Turing in 1936 that is considered the prototype for digital computers."
en: Turing Machine
sv: Turingmaskin

note: "1. In programming, the nature of a variable, for example, integer, real number, text character, or floating-point number. 2. In printing, the characters that make up printed text, or the complete set of characters in a given size and style (font)."
en: Type
sv: Typ

en: type bindings
sv: typbindningar

en: Type mismatch
sv: Felaktig typ

note: "To restore deleted information, usually the last item deleted."
en: Undelete
sv: Återskapa

note: "To format a selection of text so that the text is printed with a line slightly below it."
en: Underline
sv: Stryka under

note: "To reverse the last action-for example, to undo a deletion, thus restoring deleted text to a document."
en: Undo
sv: Ångra

en: Unexpected end
sv: Oväntat slut

en: unexpected error
sv: oväntat fel

note: "A Uniform Resource Identifier (URI) is a string that identifies a particular location in a file system or on the Web. For example, the address of a web page is a URI."
en: Uniform Resource Identifier
sv: Generell resursidentifierare

note: "An 'address', or 'location', of a document. Most common URL types are a Web address (such as http://www.gnome.org), a file on a FTP server (e.g., ftp://ftp.gnome.org/pub), or a file on your own local system (e.g., file:/usr/doc/). Formal definition of URL (which is a subset of more general notion, 
en: Uniform Resource Locator
sv: Generell resurspekare

note: "To remove software completely from a system, including the elimination of files and components residing in system locations such as the Registry in Windows 9x, Windows NT, or Windows 2000."
en: Uninstall
sv: Avinstallera

note: "A response to a request for a connection to a server that indicates that the network is unable to find the specified address."
en: Unknown host
sv: Okänd värd

note: "1. To remove a storage medium, such as a tape or disk, from its drive. 2. To remove software from system memory."
en: Unload
sv: Glöm

note: "A new file that has not yet been saved by the user unser a specific name."
en: Untitled
sv: Namnlös

note: "A new release of an existing software product. A software update usually adds relatively minor new features to a product or corrects errors (bugs) found after the program was released. To change a system or a data file to make it more current."
en: Update
sv: Uppdatera

note: "The new or enhanced version of a product. To change to a newer, usually more powerful or sophisticated version."
en: Upgrade
sv: Uppgradera

note: "The amount or percentage of time a computer system or associated hardware is functioning and available for use."
en: Uptime
sv: Drifttid

en: Urgent condition
sv: Akut tillstånd

note: "An actual person who uses a computer system, identified by a unique username, or a virtual person or role similarly identified by a unique username. Virtual users may be used to run daemon or other software."
en: User
sv: Användare

note: "Something determined by the user"
en: User defined
sv: Användardefinierad

note: "gnome-core.pot"
en: user directory
sv: användarkatalog

note: "The portion of a program with which a user interacts. Types of user interfaces, or UIs, include command-line interfaces, menu-driven interfaces, and graphical user interfaces."
en: User Interface
sv: Användargränssnitt

note: "A string of alphanumeric characters uniquely identifying a user of a computer system. Most usernames are based on the user's real name, so Mary Smith might have the username 'mary' or 'msmith'."
en: Username
sv: Användarnamn

en: Valid chars
sv: Giltiga tecken

note: "A quantity assigned to an element such as a variable, symbol, or label."
en: Value
sv: Värde

note: "In programming, a named storage location capable of containing data that can be modified during program execution."
en: Variable
sv: Variabel

note: "The average of the squares of the deviations of a number of observations of a quantity from their mean value."
en: Variance
sv: Varians

note: "Images generated from mathematical descriptions that determine the position, length, and direction in which lines are drawn. Objects are created as collections of lines rather than as patterns of individual dots or pixels."
en: Vector Graphics
sv: Vektorgrafik

en: Vendor
sv: Leverantör

note: "Displaying messages as English text rather than as concise (but cryptic) codes."
en: VERBOSE
sv: UTFÖRLIG

note: "To confirm either that a result is correct or that a procedure or sequence of operations has been performed."
en: Verify
sv: Verifiera

en: Vertical
sv: Lodrät

en: Vertical Alignment
sv: Lodrät justering

note: "The display of data or an image from a given perspective or location.""viewer component"
en: View
sv: Vy

note: "A specified window on a display surface that marks the limits of a display."
en: Viewport
sv: Skrivbordsvy

note: "Pertaining to a device, service, or sensory input that is perceived to be what it is not in actuality, usually as more 'real' or concrete than it actually is."
en: Virtual
sv: Virtuellt

note: "Some window managers allow the user to have several virtual desktops; you could have application windows open and working on all of them, even though at every moment, only one of the virtual desktops is shown on your screen. Similar to having several physical desks in your office so that you can pu
en: Virtual Desktop
sv: Virtuellt skrivbord

note: "A feature of an application that displays data in the form of a video image. For example, some databases can interpret and show data in the form of a two- or three-dimensional model."
en: Visualization
sv: Visualisering

note: "1. A disk or tape that stores computer data. Sometimes, large hard disks are divided into several volumes, each of which is treated as a separate disk. 2. The loudness of an audio signal."
en: Volume
sv: Volym

note: "In a graphical user interface, a pattern or picture in the screen background that can be chosen by the user."
en: Wallpaper
sv: Bakgrund

en: Warning
sv: Varning

en: Watch file
sv: Observera fil

note: "A document on the World Wide Web. A Web page consists of an HTML file, with associated files for graphics and scripts, in a particular directory on a particular machine (and thus identifiable by a URL)."
en: Web Page
sv: Webbsida

en: Weight
sv: Vikt

en: Width
sv: Bredd

note: "The interface element used to display most applications under a windowing GUI such as X Window System. Windows typically consist of a main area in which typing or other work occurs, a title bar (which may contain buttons to mi window-specific menus, and a scroll bar down either side of the window i
en: Window
sv: Fönster

note: "A program which extends the capabilities of the X Window System by providing most of the user-friendly widgets people expect from a windowing system, such as window borders, buttons and menus, ways of moving, resizing, and hiding windows, placing the icons on your desktop, and so on. Examples of wi
en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

note: "The native unit of storage on a particular machine. A word is the largest amount of data that can be handled by the microprocessor in one operation and also, as a rule, the width of the main data bus."
en: Word
sv: Ord

en: Work
sv: Jobb

note: "In a spreadsheet program, a file containing a number of related worksheets."
en: Workbook
sv: Arbetsbok

note: "The directory in which the user's commands take place, unless another directory is specified."
en: working directory
sv: arbetskatalog

note: "A workspace is a discrete area in the GNOME Desktop in which you can work."
en: workspace
sv: arbetsyta

note: "To continue movement, as with the cursor or a search operation, to the beginning or to a new starting point rather than stopping when the end of a series is reached."
en: Wrap
sv: Snurra runt

note: "A transfer of information to a storage device, such as a disk, or to an output device, such as the monitor or printer."
en: Write
sv: Skrivning

en: X Align
sv: X-justera

en: XDMCP socket
sv: XDMCP-uttag

note: ""
en: X server
sv: X-server

note: "The arithmetic symbol (0) representing no magnitude."
en: zero
sv: noll

en: Zigzagline
sv: Sicksacklinje

note: "A disk drive developed by Iomega that uses 3.5-inch removable disks (Zip disks) capable of storing 100 megabytes of data."
en: Zip Drive
sv: Zip-enhet

note: "To enlarge a selected portion of a graphical image or document to fill a window or the screen."
en: Zoom
sv: Zooma
