Translate tutorial 1.0 - en to sv translation catalogue (901 entries)

en: Abandon unlimited license
sv: Återgå till begränsad licens

en: Absent
sv: Borta

en: Add
sv: Lägg till

en: Animate
sv: Animera

en: Apply
sv: Verkställ

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Day Length
sv: Dagslängd

en: Moon Phase
sv: Månfas

en: Sunrise
sv: Soluppgång

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Auto update weather
sv: Uppdatera vädret automatiskt

en: Bad ICAO code
sv: Felaktig ICAO-kod

en: Buy YoWindow Unlimited!
sv: Köp fullversionen av YoWindow!

en: Calendar
sv: Kalender

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change
sv: Ändra

en: Code
sv: Kod

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
sv: Väderprognos från {0}, utarbetad av Norges meteorologiska institut och NRK

en: Forecast from {0}
sv: Väderprognos från {0}

en: Current weather
sv: Aktuellt väder

en: Friday
sv: fredag

en: Monday
sv: måndag

en: Saturday
sv: lördag

en: Sunday
sv: söndag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Fr
sv: fre

en: Mo
sv: mån

en: Sa
sv: lör

en: Su
sv: sön

en: Th
sv: tors

en: Tu
sv: tis

en: We
sv: ons

en: day ago
sv: dag sedan

en: days ago
sv: dagar sedan

en: Default
sv: Återställ

en: Blowing
sv: Blåsigt

en: Clear
sv: Klart

en: Cloudy
sv: Molnigt

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
sv: Mulet

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Fair
sv: Nästan klart

en: Fog
sv: Dimma

en: Freezing
sv: Underkylt

en: Hail
sv: Hagel

en: Haze
sv: Torrdis

en: Heavy
sv: Kraftig

en: Ice Crystals
sv: Iskristaller

en: Ice Pellets
sv: Iskorn

en: In Vicinity
sv: I närheten

en: Light
sv: Lätt

en: Low Drifting
sv: Snödrev

en: Mist
sv: Fuktdis

en: Mostly Cloudy
sv: Molnigt

en: Partial
sv: Delvis

en: Partly Cloudy
sv: Halvklart

en: Patches
sv: Fläckvis

en: Scattered Clouds
sv: Spridda moln

en: Rain
sv: Regn

en: Rain And Thunder
sv: Regn och åska

en: Shallow
sv: Lätt

en: Shower
sv: Regnbyar

en: Shower With Thunder
sv: Åskskurar

en: Sleet
sv: Blötsnö

en: Small Hail
sv: Hagel

en: Smoke
sv: Rök

en: Snow
sv: Snö

en: Snow And Thunder
sv: Snö med åska

en: Snow Grains
sv: Kornsnö

en: Snow Showers
sv: Snöbyar

en: Thunderstorm
sv: Åska

en: Unknown Precipitation
sv: Okänd nederbörd

en: Widespread Dust Haze
sv: Stoftmoln

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
sv: Ogiltig licensnyckel. Försök igen! Se till att du matar in licensnyckeln rätt. Använd helst 'Kopiera' och 'Klistra in'.

en: Wrong license key
sv: Ogiltig licensnyckel

en: You will have to restart the application for this to take effect
sv: Du måste starta om programmet för att språket ska ändras.

en: Language change
sv: Val av språk

en: No limits!
sv: Inga begränsningar!

en: Buy now!
sv: Köp nu!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
sv: Köp fullversionen så slipper du alla begränsningar!

en: Not now
sv: Senare

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
sv: För att avsluta registreringen, ange den licensnyckel vi skickade till dig. Tips: Använd 'Klipp ut' och 'Klistra in'.

en: License registration
sv: Registrering

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
sv: Tack för din registrering av YoWindow. Alla begränsningar är nu borttagna.

en: Distance
sv: Avstånd

en: Down
sv: Flytta ned

en: Download
sv: Ladda ner

en: Enter weather source URL please
sv: Ange URL till väderdata.

en: Error
sv: Fel

en: The location is already added
sv: Platsen är redan tillagd.

en: Exit
sv: Avsluta

en: To get started, pick your home location
sv: Börja med att välja hemort

en: Forecast Panel
sv: Prognospanel

en: Full Screen
sv: Helskärm

en: Help
sv: Hjälp

en: Highlight weather station parameters
sv: Framhäv data från egen väderstation

en: Home
sv: Hemma

en: Inspector
sv: Väderdatapanel

en: Landscape
sv: Landskap

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
sv: Bild

en: Foreground
sv: Förgrundsväxter:

en: Landscape Options
sv: Alternativ för landskap ...

en: Landscape pictures
sv: Landskapsbilder

en: Landscapes
sv: Hantera landskap

en: Language:
sv: Språk:

en: English
sv: Svenska

en: System Default
sv: Standardspråk

en: Latitude
sv: Latitud

en: {0} locations
sv: {0} platser

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
sv: Du kan lägga till max {0} platser nu. I fullversionen kan du lägga till hur många platser du vill.

en: Weather auto-update is off
sv: Automatisk väderuppdatering är av.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
sv: Tryck på F5 för att uppdatera vädret.  Vädret uppdateras automatiskt i fullversionen.

en: {0} weather forecast days only
sv: Endast prognoser för {0} dagar!

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
sv: Du har nu tillgång till {0} dagars väderprognos. Fullversionen ger {1} dagars väderprognos.

en: Licence key
sv: Licensnyckel

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
sv: Vädret uppdateras automatiskt i fullversionen

en: LIVE
sv: NU!

en: Load weather from personal weather station
sv: Hämta väderdata från egen väderstation (PWS)

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading landscape...
sv: Laddar landskap ...

en: Location
sv: Plats

en: Location ID
sv: Plats-ID

en: Location Properties
sv: Egenskaper för aktuell plats

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
sv: Länk

en: Locations
sv: Platser

en: All locations
sv: Alla platser

en: All regions
sv: Alla regioner

en: All states
sv: Alla stater

en: Change landscape
sv: Ändra landskap

en: Select a location
sv: Välj en plats

en: The location is already added
sv: Platsen är redan tillagd.

en: Location is not selected yet
sv: Ingen plats vald.

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
sv: Större städer (mer än 100.000 invånare)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
sv: Nätverksfel! Platsen kan inte väljas.

en: No locations in scope
sv: Inga platser hittades

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
sv: Omfattning

en: Region
sv: Område

en: Cannot find a location?
sv: Hittar du inte platsen?

en: Set as Home
sv: Välj som hemort

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
sv: Aktuell plats

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
sv: Använd aktuell plats

en: Unknown
sv: Okänd

en: Longitude
sv: Longitud

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
sv: Utsikt mot norr (västlig vind blåser från vänster)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
sv: Utsikt mot söder (västlig vind blåser från höger)

en: April
sv: april

en: August
sv: augusti

en: December
sv: december

en: February
sv: februari

en: January
sv: januari

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: November
sv: november

en: October
sv: oktober

en: September
sv: september

en: About
sv: Om

en: Facebook Edition
sv: Facebook-utgåva

en: License Agreement
sv: Användarvillkor ...

en: Visit our Forum
sv: Besök vårt forum ...

en: YoWindow for your Site or Blog
sv: YoWindow för din hemsida eller blogg ...

en: {0} minutes back
sv: {0} minuter tillbaka

en: {0} minutes forward
sv: {0} minuter framåt

en: Name
sv: Namn

en: Network error
sv: Nätverksfel

en: Network not available
sv: Nätverk inte tillgängligt

en: It is available on {0}
sv: Finns tillgänglig här: {0}

en: New version released
sv: Ny version finns

en: Next Day
sv: Nästa dag

en: No
sv: Nej

en: No weather
sv: Väderdata saknas.

en: N/A
sv: (uppgift saknas)

en: Notify me when a new version is available
sv: Meddela mig när en ny version finns tillgänglig

en: Open {0}
sv: Öppna {0}

en: Options
sv: Alternativ

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Application choice
sv: Programval

en: Date
sv: Datum

en: Display
sv: Visa

en: Animate clouds
sv: Animera moln:

en: Default
sv: Återställ

en: Full screen mode
sv: Helskärm:

en: Quality
sv: Kvalitet:

en: Custom
sv: Eget

en: Excellent
sv: Utmärkt

en: Moderate
sv: Måttlig

en: Number of days to display:
sv: Antal dagar i panelen

en: Tile contents:
sv: Innehåll:

en: General
sv: Allmänt

en: Contents
sv: Innehåll:

en: Show N/A parameters
sv: Visa parameter även då värde saknas

en: Live indicator
sv: Väderindikeringen 'NU!'

en: Locations
sv: Platser

en: Operation successful!
sv: Åtgärden genomfördes utan problem.

en: Refresh locations DB
sv: Uppdatering av platsdatabasen

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standard

en: Add
sv: Lägg till

en: User interface
sv: Gränssnitt

en: Screen saver
sv: Skärmsläckare

en: Time Bar
sv: Tidsaxel

en: Unit system:
sv: Enhetssystem:

en: Units
sv: Enheter

en: Auto-detected
sv: Auto-upptäckt

en: Custom
sv: Eget

en: Distance:
sv: Avstånd:

en: Metric
sv: Metriskt

en: Russia
sv: Ryssland

en: Pressure:
sv: Lufttryck:

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Water temperature
sv: Vattentemperatur

en: Wind speed:
sv: Vindhastighet:

en: Landscape Options
sv: Alternativ för landskap ...

en: Show Daylight Diagram
sv: Visa dagsljusdiagram

en: Show Forecast Panel
sv: Visa väderprognospanel

en: Show Full Screen button
sv: Visa knapp för helskärmsläge

en: Show Inspector
sv: Visa väderdatapanel

en: Show Time Bar
sv: Visa tidsaxel

en: Show User interface
sv: Användargränsnitt

en: Show forecast when current weather is expired
sv: Visa prognos när aktuellt väder saknas

en: Organize
sv: Organisera

en: Organize locations
sv: Hantera platser

en: Organize pictures
sv: Hantera bilder

en: Pictures
sv: Bilder

en: press
sv: tryck

en: Falling
sv: Fallande

en: Falling Rapidly
sv: Snabbt fallande

en: Rising
sv: Stigande

en: Rising Rapidly
sv: Snabbt stigande

en: Steady
sv: Stadigt

en: Previous Day
sv: Föregående dag

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Refresh Locations data base
sv: Uppdatera platsdatabasen

en: Register
sv: Registrera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename location
sv: Ändra namn på plats

en: Rename picture
sv: Ändra namn på bild

en: Retry
sv: Försök igen

en: Run with Windows (minimized to tray)
sv: Starta med Windows (minimerad ikon i systemfältet)

en: Season map
sv: Årstidsindelning

en: Select
sv: Välj

en: Select country
sv: Välj land

en: Select a landscape
sv: Välj landskap

en: Select location
sv: Välj plats

en: Select region
sv: Välj region

en: Select state
sv: Välj stat

en: Set as default
sv: Välj som standard

en: Set YoWindow as ScreenSaver
sv: Välj YoWindow som skärmsläckare

en: Setup
sv: Ställ in

en: Show
sv: Visa

en: Show again
sv: Visa igen

en: Speed
sv: Hastighet

en: Time
sv: Tid

en: {0} ago
sv: för {0} sedan

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Today
sv: I dag

en: Tomorrow
sv: I morgon

en: Tom.
sv: I morgon

en: Tonight
sv: I natt

en: Add New Location
sv: Lägg till ny plats

en: Open Calendar...
sv: Öppna kalender ...

en: Show Less Days
sv: Visa färre dagar

en: Show More Days
sv: Visa fler dagar

en: Update Weather
sv: Uppdatera vädret

en: Unknown
sv: Okänd

en: Up
sv: Flytta upp

en: Update interval
sv: Uppdateringsinterv.

en: Update weather
sv: Uppdatera väderdata

en: Updating weather
sv: Prognosen uppdateras

en: View
sv: Visa

en: Please wait...
sv: Vänta ...

en: Weather
sv: Väder

en: Daily rain total
sv: Dygnets regn totalt

en: Weather expired
sv: Väderrapporten är för gammal

en: Feels like
sv: Känns som

en: Day maximum temperature
sv: Maxtemp (dag)

en: Day minimum temperature
sv: Min.temp (dag)

en: Weather forecast
sv: Väderprognos

en: Forecast issued
sv: Prognosen gjordes

en: Hail
sv: Hagel

en: Humidity
sv: Luftfuktighet

en: Observed
sv: Uppdaterad

en: Pressure
sv: Lufttryck

en: PWS only
sv: endast för egen väderstation

en: Rain
sv: Regn

en: Rain/Snow rate
sv: Nederbördsmängd

en: Description
sv: Beskrivning

en: Sky image
sv: Bild på himlen

en: Snow
sv: Snö

en: Snow level
sv: Snödjup

en: Weather station properties
sv: Egenskaper för PWS

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature range
sv: Högsta/Lägsta temperatur

en: Water
sv: Vatten

en: Update error
sv: Uppdateringsproblem

en: Update time
sv: Tidpunkt för uppdatering

en: UV index
sv: UV-index

en: Visibility
sv: Sikt

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Wind
sv: Vind

en: Calm
sv: Vindstilla

en: Variable
sv: Varierande

en: Welcome to YoWindow!
sv: Välkommen till YoWindow

en: Wind direction:
sv: Vindriktning:

en: East
sv: Ostlig

en: North
sv: Nordlig

en: South
sv: Sydlig

en: West
sv: Västlig

en: Yes
sv: Ja

en: Close screensaver on mouse move
sv: Stäng skärmsläckaren genom att flytta musen

en: Color
sv: Textfärg

en: Background
sv: Bakgrundsfärg

en: Choose color
sv: Välj färg

en: System tray
sv: Systemfältet

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Precipitation chance
sv: Risk för nederbörd

en: Rain chance
sv: Risk för regn

en: Snow chance
sv: Risk för snö

en: {0} only
sv: endast {0}

en: Dew point
sv: Daggpunkt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
sv: Extraeffekter  :-)

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
sv: Aktivera extraeffekter

en: NWS forecasts for the USA
sv: Visa NWS-prognoser för USA

en: Open
sv: Öppna

en: Browse
sv: Bläddra

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
sv: Ange sökväg till en bild eller ett landskap i din dator eller på Internet:

en: Landscape load error
sv: Inläsningen av landskapet misslyckades

en: Picture load error
sv: Inläsning av bilden misslyckades

en: The landscape is already added
sv: Landskapet är redan tillagt

en: Landscape collection
sv: Hämta fler landskap ...

en: Turn your photo into Landscape
sv: Gör om ett foto till en landskapsbild

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
sv: {0}Lär dig{1} att göra om ett foto till en landskapsbild

en: Village
sv: Bondgård

en: Seaside
sv: Semesterort

en: Airport
sv: Flygplats

en: Pagoda
sv: Pagod

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
sv: Stad

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
sv: Dal

en: Sky
sv: Himmel

en: Landscape made from picture
sv: Landskapsbild skapad från foto

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
sv: Vi kommer att guida dig genom processen att skapa ett YoWindow-landskap av din bild.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
sv: Läs först vår (engelska) handledning {0}How to turn a picture into Landscape?{1}

en: Click Next to continue...
sv: Klicka på Nästa för att fortsätta ...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
sv: Ange den bild du vill använda som landskapsbild.

en: How to pick the best landscape picture?
sv: Hur väljer man den bästa bilden för landskap?

en: Source picture
sv: Orginalbild

en: The landscape will be created in the following folder
sv: Landskapet kommer att skapas i följande mapp

en: Landscape folder name
sv: Namn på mappen för landskap

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
sv: Klicka på knappen 'Create' för att skapa {0} landskap

en: {0} landscape has been created successfully!
sv: Landskapet {0} har skapats!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
sv: Öppna nu {0} i ditt bildredigeringsprogram. Du måste ta bort himlen från bilden. Den finns i {1}Landscape Folder{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
sv: Det är enkelt att ta bort himlen. Läs vår korta {0}handledning{1}.

en: Horizon Level Setup
sv: Horisontläge

en: Keys: Up/Down
sv: Tang.: Upp/Ned

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
sv: Du håller på att ta bort landskapsbilden {0}. Detta kan inte ångras. Är du säker?

en: Edit Landscape
sv: Redigera landskap

en: Edit Horizon Level
sv: Ändra horisontläge

en: File not found.
sv: Hittar inte filen.

en: The name is empty
sv: Namn saknas

en: The folder already exists
sv: Mappen finns redan

en: Illegal folder name
sv: Ogiltigt mappnamn

en: The file format is not supported.
sv: Filformatet stöds ej.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
sv: Bilden är för stor för YoWindow. Bildens höjd eller bredd får inte överskrida 2880 pixlar.

en: Landscape Image
sv: Landskapsbild

en: Landscape Folder
sv: Mapp för landskap

en: About Landscape
sv: Om landskap

en: Picture {0} imported successfully
sv: Hämtningen av bild {0} lyckades!

en: Remind Me Later
sv: Påminn mig senare

en: Skip This Version
sv: Hoppa över denna version

en: Loading
sv: Laddar

en: Next
sv: Nästa

en: Back
sv: Tillbaka

en: Finish
sv: Slutför

en: Create
sv: Skapa

en: Import
sv: Importera

en: Delete
sv: Ta bort

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
sv: Klar

en: Path
sv: Sökväg

en: Options
sv: Alternativ

en: Select the options you like
sv: Välj de alternativ du önskar

en: Set YoWindow as default screen saver
sv: Ange YoWindow som standardskärmsläckare

en: Start with Windows (minimized to system tray)
sv: Starta med Windows (minimerad till systemfältet)

en: Add a shortcut to quick launch bar
sv: Lägg till en genväg i snabbstartsfältet

en: You are about to upgrade YoWindow.
sv: Du uppgraderar YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
sv: Välj OK för att installera den nya versionen.

en: You must close YoWindow before you can continue.
sv: Du måste avsluta YoWindow innan du kan fortsätta.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
sv: När du avslutat YoWindow, välj Försök igen.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
sv: Om du vill avbryta avinstallationen, välj Avbryt.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
sv: Om du vill försöka installera i alla fall, välj Ignorera.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
sv: Om du vill avbryta installationen, välj Avbryt.

en: Final step
sv: Avslutande steg

en: Start YoWindow on system startup
sv: Starta YoWindow med Windows

en: Check for new version...
sv: Sök efter ny version ...

en: YoWindow is up to date!
sv: YoWindow är uppdaterad!

en: You have the latest version
sv: Du har redan den senaste versionen

en: Download new version!
sv: Hämta den nya versionen!

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Show small YoWindow logo
sv: Visa liten YoWindow-logga

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
sv: Landskapet är endast tillgängligt i fullversionen.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
sv: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
sv: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
sv: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
sv: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
sv: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
sv: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
sv: fot

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
sv: mile

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
sv: mile/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
sv: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
sv: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
sv: knop

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
sv: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
sv: mBar

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
sv: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
sv: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
sv: "

en: Display "?"
sv: Visa "?"

en: Hide parameter
sv: Dölj parameter

en: When weather parameter is not available
sv: När väderparameter inte är tillgänglig

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
sv: Allt

en: Temperature and Time
sv: Temperatur och tid

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
sv: Detta är fullversionen.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
sv: Den är redan registrerad.

en: Free edition
sv: Gratisversion

en: Unlimited edition
sv: Fullversion

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
sv: Du måste installera Flash Player (för Internet Explorer) {0} eller senare.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
sv: Hämta Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
sv: Lås upp landskap

en: YoWindow for Chrome
sv: YoWindow för Chrome

en: YoWindow for Windows
sv: YoWindow för Windows

en: YoWindow for Mac OS
sv: YoWindow för Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
sv: YoWindow för iPhone och iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
sv: Följ YoWindow på Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
sv: Följ YoWindow på Twitter

en: Landscape trial, days left:
sv: Försöksperiod för landskap - dagar kvar:

en: Landscape trial period is over
sv: Försöksperioden för landskap är över

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
sv: Landskapet "{0}" är en del av fullversionen.

en: Details
sv: Detaljer

note: see Options/Advanced
en: View direction
sv: Vy-riktning

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
sv: Låst himmel

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
sv: Redigera

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
sv: Uppdatera

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
sv: Minimerad

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
sv: påverkar bara vinden

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
sv: Sänd

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
sv: Dela ut

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
sv: Publicerar

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
sv: Godkänner

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
sv: Publicerad!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
sv: Mellanslag

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
sv: Vädret nu i {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
sv: Väderprognos för {0} i {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
sv: I dag i {0} (prognos)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
sv: I morgon i {0} (prognos)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
sv: Prognos

en: Sound
sv: Ljud

en: Enable sound
sv: Aktivera ljud

note: This is sound volume
en: Volume
sv: Volym

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
sv: Hoppa över

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
sv: Presenteras i stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
sv: Åsidosätt aktuell årstid

en: Winter
sv: Vinter

en: Spring
sv: Vår

en: Summer
sv: Sommar

en: Autumn
sv: Höst

en: Naked
sv: Barmark

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
sv: Länder

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
sv: Rösta!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
sv: Rösta på YoWindow, är du snäll

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
sv: Mer YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
sv: Svep skärmen för att se väderleksändringar över tid

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
sv: Och en gång till

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
sv: Tryck på knappen 'NU' för att återvända till aktuell tid

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
sv: Kolla vädret med glädje

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
sv: Inaktivera autolås

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
sv: Behåll skärmen på om din enhet är ansluten eller om batterinivån är över 25 %.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
sv: Mer

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
sv: Parallaxeffekt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
sv: En illusion av 3D när du vinklar enheten

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
sv: Temperatur i statusfältet

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
sv: Visa temperatur för din hemmaplats

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
sv: Ej tillräckligt med ledigt utrymme.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
sv: YoWindow kan bli instabil.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
sv: {0} MB krävs.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
sv: YouWindow väder

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
sv: YoWindow Noll

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
sv: Köp fullversionen

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
sv: Ingen reklam, inga begränsningar, tillgång till alla landskap

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
sv: Fullversionen

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
sv: Ingen reklam

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
sv: Alla landskap tillgängliga

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
sv: Väderleksutsikt i aviseringsfältet

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
sv: Ta bort reklam

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
sv: Väderleksutsikterna är begränsade

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
sv: Tillgång till landskapet "{0}" är begränsad.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
sv: Ansluter till {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
sv: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
sv: Foton

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
sv: Bakgrund

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
sv: Aktivera animering

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
sv: Visa väder

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
sv: Ingen animering - nästan inget batteri går åt.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
sv: Widgetinställningar

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
sv: Widgetar

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
sv: Skapa widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
sv: Knacka för att söka efter en plats

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
sv: Visa bakgrund

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
sv: Väderikoner

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
sv: Textfärg

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
sv: Genomskinlighet

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
sv: Lägg till widgeten på hemskärmen

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
sv: Widgeten har lagts till på hemskärmen

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
sv: Välj en widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
sv: Liten

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
sv: Mellanstor

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
sv: Klocka

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
sv: Liten klocka

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
sv: Lägg överst

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
sv: Avinstallera gratisversionen av YoWindow

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
sv: Du har både den fulla och den kostnadsfria utgåvan av YoWindow installerade.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
sv: Avinstallera den fria YoWindow för att undvika förvirring.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
sv: Lägg till YoWindow-widgetar - kolla in vädret enkelt och lätt

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
sv: Knacka för att fortsätta

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
sv: YoWindow är installerad på extern lagringsplats.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
sv: VARNING: YoWindows bakgrunder och widgetar kanske INTE fungerar när YoWindow är installerad på en extern lagringsplats (SD-kort).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
sv: Platssökning

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
sv: Förbetald kod

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
sv: Fullversionsprivilegier godkända.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
sv: Annonser borttagna, inga begränsningar.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
sv: Oväntad kod

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
sv: Återställ privilegier

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
sv: Ange som bakgrund

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
sv: Skicka

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
sv: Skriv in meddelande

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
sv: Fyll i väderlek

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
sv: Du har nu skickat till Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
sv: Ange som Dagdrömmar

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
sv: Dagdrömmar

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
sv: Nattläge

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
sv: Mycket svag display (för mörka rum)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
sv: Skicka rapport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
sv: Är du säker på att du vill ange {0} som hemmaskärm?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
sv: Visa tryck för

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
sv: Havsytan

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
sv: Lokal nivå

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
sv: YoWindow behöver tillåtelse att lagra en bildfil innan den kan delas.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
sv: YoWindow behöver tillåtelse att spara landskapet på disken

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
sv: Avisering

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
sv: Visa aviseringar

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
sv: Visa på låsskärmen

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
sv: Centrerad

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
sv: Väckarklocka

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
sv: Vakna med YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
sv: Tystnad

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
sv: Snooza

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
sv: Avfärda

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
sv: Vakna till ljudet från YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
sv: Larmet går om {0} minuter

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
sv: Varning

en: Weather station
sv: Väderstation

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
sv: Privata väderstationer kanske inte är pålitliga.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
sv: Väderstationen fungerar inte

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
sv: Vill du verkligen hämta vädret från "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
sv: Vill du verkligen ersätta årstiden för {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
sv: Vi rekommenderar

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
sv: Rapportera ett problem

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
sv: Aldrig

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
sv: Betygssätt YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
sv: Tack!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
sv: Skicka e-post

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
sv: YoWindow-rapport

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
sv: Vad exakt gick snett?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
sv: Vi behöver så mycket detaljer som möjligt.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
sv: Mörkt glas

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
sv: App-ikonerna är lätta att se

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
sv: För att dölja väderinformation, drag den uppåt

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
sv: Peta på temperaturen för att visa väderinformation

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
sv: Hittar ingenting för "{0}"

en: Click to try again.
sv: Klicka för att försöka igen.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
sv: Uppdatera

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
sv: Du bör uppdatera YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
sv: Njut av vädret

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
sv: Nytt landskap

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
sv: Påskäggsjakt

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
sv: Försök hitta de {0} ägg som vi gömt i YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
sv: Leta efter ägg i {0} landskap

note: Egg hunt game.
en: Play again?
sv: Spela igen?

note: Egg hunt game.
en: Idea
sv: Idé

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
sv: Du har hittat alla äggen!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
sv: Bra jobbat.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
sv: Din belöning

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
sv: Alla landskap kommer att vara tillgängliga i {0} dagar

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
sv: Inga annonser under {0} dagar

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
sv: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
sv: Dag

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
sv: Natt

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
sv: Tillgänglig i den fulla versionen

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
sv: Lägg till ditt foto till YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
sv: Peta på knappen "Landskap" för att öppna landskapslådan

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
sv: Öppna ett foto eller ta en bild

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
sv: Panorera och beskär

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
sv: Arrangera landskapet på skärmen

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
sv: Zooma med fingrarna

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
sv: Horisontnivå

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
sv: Ange horisontnivån

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
sv: Vill du att himlen reflekterar vädret?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
sv: Sudda bort himlen - vi ersätter den med en YoWindow-himmel

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
sv: Sudda bort himlen

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
sv: Steg {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
sv: Peta på himlen för att markera en del av den

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
sv: Sudda bort himlen - rita med rött över gula områden

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
sv: Markera först detta område med gult, sudda sedan bort med rött

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
sv: Använd blått för att ångra.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
sv: Sudda

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
sv: Återställ

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
sv: Landskapsnamn

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
sv: Fotokälla

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
sv: Jag tillåter att detta landskap inkluderas i YoWindows samling

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
sv: Landskapet "{0}" finns redan. Skriva över det?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
sv: Dina ändringar kommer att förloras

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
sv: Tillstånd krävs för att öppna filer

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
sv: Väderappen YoWindow krävs för att öppna detta landskap.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
sv: Hämta YoWindow Weather-appen

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
sv: Se på en kort video för att låsa upp landskapet

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
sv: Se på en kort video för att låsa upp landskapet i {0} dagar

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
sv: Titta nu

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
sv: Alla landskapen är tillgängliga i fullversionen av YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
sv: Landskapet "{0}" är upplåst.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
sv: Nya landskap har lagts till

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
sv: Visa kontroller

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
sv: Överraskningar

note: Fiesta - the name for a surprise that launches many hot air balloons on the screen.
en: Fiesta
sv: Party

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
sv: Vad hände?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
sv: Väderutsikten stämmer inte

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
sv: Vädret på skärmen stämmer inte med det aktuella vädret ute

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
sv: Platsen är felaktig

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
sv: Vanligtvis stämmer inte vädret när:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
sv: Den närmaste väderstationen ligger långt bort.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
sv: Vädret ändras ofta under dagen.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
sv: Tyvärr så går det inte ens nuförtiden att förutsäga vädret med 100 % noggrannhet.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
sv: Om väderprognosen alltid är fel prova med att byta till en annan vädertjänst.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
sv: Tyvärr kan den automatiska platssökningen vara felaktig.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
sv: Försök att hitta din plats manuellt.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
sv: Hitta din plats

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
sv: Vädret rapporteras från en privat väderstation.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
sv: Denna väderstation kanske inte är pålitlig.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
sv: Vi rekommenderar starkt att du byter väderkälla.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
sv: Annat

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
sv: Rea! Prissänkt med {0}%

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
sv: Använd aktuell plats

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
sv: "Hemma" öppnas när appen startas

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
sv: Animera foto-landskap

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
sv: Bind ihop landskapet med {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
sv: Vill du använda "{0}" för "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
sv: Peta på bollen för att spela

note: The name of the Football game.
en: Football
sv: Fotboll

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
sv: Gör {0} poäng

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
sv: Starta

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
sv: Bästa resultat

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
sv: Spelet är slut

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
sv: Du vann!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
sv: Tillstånd krävs

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
sv: Hämta väder från "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
sv: Hämta väder även från "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
sv: Levande landskap

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
sv: I närheten

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
sv: Senaste

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
sv: Mina landskap

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
sv: Var ska landskapet visas?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
sv: Behåll landskapet även vid flytt mellan städer

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
sv: Varthelst jag far

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
sv: Återställ vyn

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
sv: Annonser

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
sv: Karta

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
sv: Ta bort landskapet "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
sv: Ta bort landskapen?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
sv: Återställ landskap

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
sv: Hittar inga landskap

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
sv: Dina landskap har återställts

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
sv: Se vart regn och moln är på väg.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
sv: Testa

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
sv: {0} dagar kvar

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
sv: Fet stil

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
sv: Testa betaversionen

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
sv: Skriv in minst tre tecken

en: Allow YoWindow to access your location
sv: Låt YoWindow få åtkomst till din plats

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
sv: Erhåll noggranna väderleksutsikter för din plats.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
sv: Öppna iOS-inställningar > Integritetsskydd > Platstjänster

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
sv: "Hemma" visas i widgeten

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
sv: Se på en kort video för att låsa upp funktionen

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
sv: Skapa landskap med hög kvalitet

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
sv: Ingen reklam

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
sv: Bli av med den där hemska reklamen

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
sv: Är det säkert att du vill avsluta YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
sv: Bekräfta avslut

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
sv: Visa morgondagen

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
sv: Tag bort begränsningarna

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
sv: månad

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
sv: år

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
sv: 1 Månad

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
sv: 1 År

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
sv: Evig

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
sv: Avsluta prenumerationen

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
sv: Populär

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
sv: Spara {0} %

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
sv: Engångsbetalning

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
sv: Återkalla köp

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
sv: Alla tillgängliga funktioner.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
sv: Prenumeration

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
sv: Prenumerationsplan

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
sv: Aktuell plan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
sv: Ändra plan

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
sv: Avbryt prenumerationen

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
sv: Din prenumeration har avbrutits

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
sv: Återställ prenumerationen

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
sv: Fullversionen av YoWindow

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
sv: Normalpris {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
sv: Prenumerationen aktiverad.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
sv: Livstidsprenumerationen aktiverad.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
sv: Tack för att du stöder projektet.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
sv: Njut av YoWindow utan begränsningar!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
sv: Din prenumeration är slut.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
sv: Vill du prenumerera igen?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
sv: Du har en aktiv prenumeration. Avbryt prenumerationen innan du köper en livstidsprenumeration.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
sv: Landskapsfil

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
sv: Slott

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
sv: Världens underverk

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
sv: Berg

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
sv: Hav

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
sv: Målningar

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
sv: Gemenskapen YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
sv: Blommor

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
sv: Naturen

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
sv: Kattor

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
sv: Hundar

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
sv: Denna version av appen är inte kompatibel med din enhet.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
sv: Installera YoWindow från Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
sv: Öppna Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
sv: Regn väntas

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
sv: Hagel väntas

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
sv: Åskväder väntas

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
sv: Risk {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
sv: Aviseringar

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
sv: Pågående avisering

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
sv: Varningar

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
sv: Kom ihåg paraply

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
sv: Varning för regn på morgonen

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
sv: YoWindow har inte tillgång till din position.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
sv: Aktivera tillgång till position i systeminställningarna för YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
sv: Platsåtkomst krävs

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
sv: YoWindow-widgeten kan inte visa din aktuella plats.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
sv: För att godkänna platsåtkomst, välj "Tillåt alltid" i nästa steg.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
sv: YoWindows bakgrund kan inte visa din aktuella plats.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
sv: YoWindow Ongoing Notification kan inte visa din aktuella plats.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
sv: Väckarklockan kan inte ringa.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
sv: Aktivera avisering för väckarklockan

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
sv: Lagring

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
sv: Åtkomst till lagring nekad

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
sv: Återställ

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
sv: YoWindow behöver tillstånd till lagring för att spara landskap.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
sv: Ge tillstånd att spara i nästa steg.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
sv: YoWindow behöver tillstånd till lagring för att återskapa landskap.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
sv: De landskap som du har skapat kan förloras.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
sv: YoWindow behöver tillstånd till lagring för att bevara landskapen.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
sv: YoWindow-uppdateringen har hämtats.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
sv: Starta om

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
sv: På morgonen

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
sv: Under dagen

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
sv: På kvällen

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
sv: På natten

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
sv: Nyheter och rabatter

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
sv: Skärmdump

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
sv: Fyrkantig

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
sv: Ingen anslutning

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
sv: Prognos visas

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
sv: Uppdaterad

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
sv: Nu

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
sv: Skapare

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
sv: Byt "Hemma"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
sv: Slumpat landskap

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
sv: Nytt landskap varje dag

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
sv: Nytt

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
sv: Se på video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
sv: Stäng landskap

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
sv: Det blir varmare i morgon

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
sv: Det blir kallare i morgon

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
sv: Om {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
sv: Plötslig förändring till varmare eller kallare

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
sv: Är detta din plats?

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
sv: Chatta

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
sv: Gjord med ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
sv: Landskapet "{0}" är en del av den fullständiga versionen.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
sv: Men du kan testa det nu.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
sv: Dagar kvar:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
sv: Sista dagen

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
sv: Prövotiden är över.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
sv: Inaktivera annonser vid appstart

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
sv: Du kommer att faktureras {0} för en prenumeration på ett år som förnyas automatiskt {1}, att betalas per år.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
sv: Du kommer att faktureras {0} för en prenumeration på en månad som förnyas automatiskt {1}, att betalas per månad.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
sv: Därefter {0}/år

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
sv: Därefter {0}/månad

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
sv: Betala per år

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
sv: Betala per månad

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
sv: Avbryt när som helst

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
sv: Tryck igen för att avsluta

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
sv: Lägg till en kommentar

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
sv: Rapportera

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
sv: Logga ut

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
sv: Ta bort kommentar?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
sv: Vill du verkligen ta bort kommentaren?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
sv: Temperaturen är borta från statusfältet.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
sv: Orsak: aviseringar har inaktiverats för YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
sv: Aktivera aviseringar för att visa temperaturen.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
sv: Aviseringsinställningar

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
sv: Aviseringar inaktiverade

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
sv: Avisering inaktiverad

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
sv: Mörk bakgrund under statusfältet

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
sv: Fixa vädret

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
sv: Regnar det eller inte?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
sv: Hjälp YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
sv: Hur är vädret ute?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
sv: Inget regn

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
sv: Visa knappen "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
sv: Behåll vädret i

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
sv: Skicka

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
sv: Bekräftat!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
sv: Fixat!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
sv: Skicka väder oftare

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
sv: Rapportera vädret

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
sv: Svara

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
sv: Svara {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
sv: Alla väderstationer är tillgängliga i fullversionen av YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
sv: Lås upp väderstation

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
sv: Vädertjänst

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
sv: Väderstationer

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
sv: Lägg till din väderstation

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
sv: Logga in

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
sv: Kommentar raderad

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
sv: Ångra

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
sv: YoWindow behöver tillgång till enhetens plats i bakgrunden för att visa vädret på din aktuella plats i widget och bakgrund.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
sv: Denna data används också för annonser.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
sv: Skriv in ditt namn

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
sv: Skapa landskap från ditt foto

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
sv: Låt himlen återspegla vädret - skär bort himlen

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
sv: Automatiskt

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
sv: Är kanske inte exakt

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
sv: Manuellt

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
sv: Skär ut himlen själv

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
sv: Ditt foto kommer att sändas till YoWindow-server för att detektera himlen.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
sv: Fotot kommer INTE att sparas på servern.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
sv: Himlens ytterkant

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
sv: Himlen hittades inte

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
sv: Kupong

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
sv: Havsdjur och fartyg

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
sv: Gul undervattensbåt

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
sv: Pirater

en: Missed alarm
sv: Missat alarm

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
sv: YoWindow behöver tillstånd för att ställa in alarm.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
sv: Lås position

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
sv: Öppna alla landskap utan kostnad

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
sv: Is

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
sv: Systemtema

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
sv: Blockera {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
sv: Är det säkert att du vill blockera {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
sv: Blockera

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
sv: {0} blockerad

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
sv: Du kan avblockera användaren i {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
sv: Avblockera

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
sv: Blockerade konton

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
sv: Klicka för att ställa in

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
sv: Funktionen saknas

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
sv: Väderkartan är gratis nu

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
sv: Vattnet på foton rör sig nu!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
sv: Vågorna återspeglar den faktiska vindstyrkan

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
sv: Vill du spara landskapet?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
sv: Behåll landskapet även om YoWindow avinstalleras.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
sv: Spara

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
sv: Tillåt YoWindow att visa aviseringar

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
sv: Krävs för att visa den aktuella temperaturen i statusfältet

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
sv: Aktivera aviseringar

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
sv: YoWindow fick inte posta aviseringar.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
sv: Aktivera aviseringar i systeminställningarna för YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
sv: På

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
sv: Av

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
sv: Visa enhetens tid för hemmaplatsen

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
sv: Överallt

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
sv: Överallt utom valda

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
sv: Överallt utom platser som tilldelats ett landskap

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
sv: Söker efter himlen på bilden

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
sv: YoWindow tar bort himlen från bilden för att visa aktuellt väder i stället

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
sv: Skapa ett YoWindow-landskap från en bild tagen med din kamera

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
sv: Tillgång till kameran

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
sv: YoWindow har inte tillgång till kameran. Låt YoWindow få tillgång till kameran i dina privata inställningar.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
sv: Ingen kamera

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
sv: Kamera saknas på enheten

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
sv: Öppna fotogalleriet

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
sv: Visa fält med länkar längst ner
