Translate tutorial 1.0 - en to tr translation catalogue (915 entries)

en: Abandon unlimited license
tr: Tam Sürüm lisansına geç

en: Absent
tr: Yok

en: Add
tr: Ekle

en: Animate
tr: Canlandır

en: Apply
tr: Uygula

en: Astronomy
tr: Astronomi

en: Day Length
tr: Gün Uzunluğu

en: Moon Phase
tr: Ay Görünürlüğü

en: Sunrise
tr: Gün doğumu

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Auto update weather
tr: Otomatik hava güncelle

en: Bad ICAO code
tr: Kötü ICAO kodu

en: Buy YoWindow Unlimited!
tr: YoWindow Sınırsız satın alın!

en: Calendar
tr: Takvim

en: Cancel
tr: İptal

en: Change
tr: Değiştir

en: Code
tr: Kod

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
tr: Hava Durumu {0}, Norveç Meteoroloji Enstitüsü ve NRK tarafından teslim ediliyor

en: Forecast from {0}
tr: Hava tahmini {0} tarafından

en: Current weather
tr: Şu anki hava durumu

en: Friday
tr: Cuma

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Fr
tr: Cu

en: Mo
tr: Pt

en: Sa
tr: Ct

en: Su
tr: Pz

en: Th
tr: Pe

en: Tu
tr: Sa

en: We
tr: Ça

en: day ago
tr: gün önce

en: days ago
tr: günler önce

en: Default
tr: Varsayılan

en: Blowing
tr: Esintili

en: Clear
tr: Açık

en: Cloudy
tr: Bulutlu

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
tr: Çok bulutlu

en: Drizzle
tr: Çiseliyor

en: Fair
tr: Güzel

en: Fog
tr: Sisli

en: Freezing
tr: Dondurucu

en: Hail
tr: Dolu

en: Haze
tr: Puslu

en: Heavy
tr: Şiddetli

en: Ice Crystals
tr: Buz kristalli

en: Ice Pellets
tr: Buz Parçaları

en: In Vicinity
tr: Çevresinde

en: Light
tr: Hafif

en: Low Drifting
tr: Hafif Fırtınalı

en: Mist
tr: Sis

en: Mostly Cloudy
tr: Parçalı Bulutlu

en: Partial
tr: Kısmi

en: Partly Cloudy
tr: Bulutlu

en: Patches
tr: Yamaçlar

en: Scattered Clouds
tr: Dağınık bulutlu

en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain And Thunder
tr: Yağmur ve Gök gürültülü

en: Sand
tr: Kum

en: Shallow
tr: Sığ

en: Shower
tr: Yağışlı

en: Shower With Thunder
tr: Sağnak ve Gök gürültülü

en: Sleet
tr: Serpiştirme

en: Small Hail
tr: Küçük Dolu

en: Smoke
tr: Duman

en: Snow
tr: Kar

en: Snow And Thunder
tr: Kar ve Gök gürültülü

en: Snow Grains
tr: Kar Taneleri

en: Snow Showers
tr: Kar Yağışı

en: Thunderstorm
tr: Sağanak

en: Unknown Precipitation
tr: Bilinmeyen Yağış

en: Widespread Dust Haze
tr: Puslu Toz Fırtınası

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
tr: Geçersiz lisans anahtarı. Tekrar deneyin.Doğru tuş kombinasyonu olduğundan eminseniz. Anahtarı kopyalayıp yapıştırmayı deneyin.

en: Wrong license key
tr: Yanlış lisans anahtarı

en: You will have to restart the application for this to take effect
tr: Ayarların geçerli olması için uygulamayı yeniden başlatınız

en: Language change
tr: Dili değiştir

en: No limits!
tr: Sınırsız!

en: Buy now!
tr: Satın al!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
tr: Sınırsız lisans alarak tüm kısıtlamalardan kurtulun.

en: Not now
tr: Şimdi değil

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
tr: Kaydı tamamlamak için lisans anahtarını yazın ve tamamı seçin. İpucu: kopyala/yapıştır kullanın.

en: License registration
tr: Lisans kaydı

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
tr: YoWindow! Satın aldığınız için teşekkur ederiz. Tüm sınırlandırmalar Şimdi kaldırılıyor. Zevk almanız dileğiyle!

en: Distance
tr: Mesafe

en: Down
tr: Aşağı

en: Download
tr: İndiriliyor

en: Enter weather source URL please
tr: Hava durumu için kaynak URL giriniz

en: Error
tr: Hata

en: The location is already added
tr: Yer zaten eklidir

en: Exit
tr: Çıkış

en: To get started, pick your home location
tr: Başlangıç için, lütfen yer seçiniz

en: Forecast Panel
tr: Tahmin Paneli

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Help
tr: Yardım

en: Highlight weather station parameters
tr: Meteroloji istasyonu bilgileri

en: Home
tr: Ev

en: h
tr: s

en: Inspector
tr: Seçenekler

en: Landscape
tr: Peyzaj

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
tr: Resimler

en: Foreground
tr: Ön plan

en: Landscape Options
tr: Peyzaj Seçenekleri

en: Landscape pictures
tr: Manzara resimleri

en: Landscapes
tr: Manzaralar

en: Language:
tr: Dil:

en: English
tr: Türkçe

en: System Default
tr: Sistem varsayılanı

en: Latitude
tr: Enlem

en: {0} locations
tr: {0} yerleri

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
tr: {0} Maksimum sayıda yer eklediniz. Sınırsız sürümde dilediğiniz kadar yer ekleyebilirsiniz.

en: Weather auto-update is off
tr: Hava durumu otomatik güncelleme kapalı

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
tr: Hava durumunu güncellemek için F5e basın.  Sınırsız sürümde hava durumu otomatik güncellenebilmektedir.

en: {0} weather forecast days only
tr: {0} sadece günlük hava durumu

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
tr: Şu anda {0} gün kadar hava durumu görebilirsiniz.  Sınırsız sürümde {1} gün kadar hava durumu görüntülenebilir.

en: Licence key
tr: Lisans anahtarı

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
tr: Hava durumu sınırsız sürümde otomatik güncellenir

en: LIVE
tr: ŞU AN

en: Load weather from personal weather station
tr: Kişisel hava durumu istasyonundan hava bilgisi al

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading landscape...
tr: Peyzaj yükleniyor...

en: Location
tr: Yer

en: Location ID
tr: Yer Kimliği

en: Location Properties
tr: Yer özellikleri

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
tr: Bağlantı

en: Locations
tr: Yerler

en: All locations
tr: Tüm mekanlar

en: All regions
tr: Tüm bölgeler

en: All states
tr: Tüm devletler

en: Change landscape
tr: Peyzaj değiştir

en: Select a location
tr: Yer seçin

en: The location is already added
tr: Yer zaten eklidir

en: Location is not selected yet
tr: Yer henüz seçilmedi

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
tr: Büyük şehirler (100,000'den fazla nüfuslu)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
tr: Ağ hatası, konum bilgileri erişilebilir değil. Bu nedenle yerin artık seçilemez.

en: No locations in scope
tr: Kapsamında yer yok

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
tr: Alan

en: Region
tr: Bölge

en: Cannot find a location?
tr: Bir yer bulamadınız mı?

en: Set as Home
tr: Ev olarak ayarla

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
tr: mevcut konum

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
tr: Mevcut konumu kullan

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Longitude
tr: Boylam

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
tr: Kuzeye Baktığımızda (Soldan Batı rüzgarı esiyor)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
tr: Güneye Baktığımızda (Sağdan Batı rüzgarı esiyor)

en: April
tr: Nisan

en: August
tr: Ağustos

en: December
tr: Aralık

en: February
tr: Şubat

en: January
tr: Ocak

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: March
tr: Mart

en: May
tr: Mayıs

en: November
tr: Kasım

en: October
tr: Ekim

en: September
tr: Eylül

en: About
tr: Hakkında

en: Facebook Edition
tr: Facebook Sürümü

en: License Agreement
tr: Lisans Anlaşması

en: Visit our Forum
tr: Forum sitemizi ziyaret edin

en: YoWindow for your Site or Blog
tr: Sizin siteniz yada blogunuz için YoWindow

en: {0} minutes back
tr: {0} dakika geri

en: {0} minutes forward
tr: {0} dakika ileri

en: Name
tr: Ad

en: Network error
tr: Ağ hatası

en: Network not available
tr: Ağ kullanılabilir değil

en: It is available on {0}
tr: Mevcut olan {0}

en: New version released
tr: Yeni bir sürüm yayınladı

en: Next Day
tr: Sonraki Gün

en: No
tr: Hayır

en: No weather
tr: Hava bilgisi yok

en: N/A
tr: Belirsiz

en: Notify me when a new version is available
tr: Yeni sürüm çıktığında bana bildir

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Open {0}
tr: Açık {0}

en: Options
tr: Seçenekler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Application choice
tr: Uygulama seçimi

en: Date
tr: Tarih

en: Display
tr: Görüntüleme

en: Animate clouds
tr: Bulutları animasyon olarak hareket ettir

en: Default
tr: Varsayılan

en: Full screen mode
tr: Tam ekran modu

en: Quality
tr: Kalite

en: Custom
tr: Özelleştir

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Moderate
tr: Orta

en: Number of days to display:
tr: Görüntülenebilecek gün sayısı:

en: Tile contents:
tr: İçerik:

en: General
tr: Genel

en: Contents
tr: İçerikler

en: Show N/A parameters
tr: Ulaşılamayan parametreleri göster

en: Live indicator
tr: Canlı gösterge

en: Locations
tr: Yerler

en: Operation successful!
tr: Operasyon tamamlandı!

en: Refresh locations DB
tr: Yer veritabanını yenile

en: Reset to defaults
tr: Varsayılan olarak sıfırla

en: Add
tr: Ekle

en: User interface
tr: Kullanıcı arabirimi

en: Screen saver
tr: Ekran koruyucu

en: Time Bar
tr: Zaman Çubugu

en: Unit system:
tr: Birim sistemi:

en: Units
tr: Birimler

en: Auto-detected
tr: Otomatik tespit

en: Custom
tr: Özelleştir

en: Distance:
tr: Uzaklık:

en: Metric
tr: Santigrat

en: Russia
tr: Rusya

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Water temperature
tr: Su sıcaklığı

en: Wind speed:
tr: Rüzgar hızı:

en: Landscape Options
tr: Peyzaj Seçenekleri

en: Show Daylight Diagram
tr: Günışığı Şemasını göster

en: Show Forecast Panel
tr: Tahmin panelini göster

en: Show Full Screen button
tr: Tam ekran tuşunu göster

en: Show Inspector
tr: Detayları göster

en: Show Time Bar
tr: Zaman çubugunu göster

en: Show User interface
tr: Kullanıcı arabirimini göster

en: Show forecast when current weather is expired
tr: Süresi geçmiş hava tahminini güncelle

en: Organize
tr: Düzenle

en: Organize locations
tr: Yerleri düzenle

en: Organize pictures
tr: Resimleri düzenle

en: Pictures
tr: Resimler

en: press
tr: bas

en: Falling
tr: Düşen

en: Falling Rapidly
tr: Hızla Düşen

en: Rising
tr: Yükselen

en: Rising Rapidly
tr: Hızla Yükselen

en: Steady
tr: Sabit

en: Previous Day
tr: Önceki Gün

en: Properties
tr: Özellikler

en: Refresh Locations data base
tr: Yerlerin veritabanını güncelle

en: Register
tr: Kayıt

en: Remove
tr: Kaldır

en: Rename
tr: Adlandır

en: Rename location
tr: Yeri adlandır

en: Rename picture
tr: Resmi adlandır

en: Retry
tr: Tekrar dene

en: Run with Windows (minimized to tray)
tr: X e basınca çalışmaya devam et (tepsiye küçültülür)

en: Season map
tr: Sezon haritası

en: Select
tr: Seç

en: Select country
tr: Ülke seçin

en: Select a landscape
tr: Peyzaj seçin

en: Select location
tr: Yer seçin

en: Select region
tr: Bölge seçin

en: Select state
tr: Devlet seçin

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Set YoWindow as ScreenSaver
tr: YoWindow'u ekran koruyucu olarak ayarla

en: Setup
tr: Ayarlar

en: Show
tr: Göster

en: Show again
tr: Tekrar göster

en: Speed
tr: Hız

en: Time
tr: Zaman

en: {0} ago
tr: {0} önce

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Tom.
tr: Yar.

en: Tonight
tr: Bu gece

en: Add New Location
tr: Yeni Yer Ekle

en: Open Calendar...
tr: Takvimi Aç...

en: Show Less Days
tr: Az gün göster

en: Show More Days
tr: Fazla gün göster

en: Update Weather
tr: Hava durumunu güncelle

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Up
tr: Yukarı

en: Update interval
tr: Güncelleme aralığı

en: Update weather
tr: Hava durumunu güncelle

en: Updating weather
tr: Hava durumu güncelleniyor

en: View
tr: Göster

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyiniz...

en: Weather
tr: Hava durumu

en: Daily rain total
tr: Günlük yağış oranı

en: Weather expired
tr: Hava durumu eskimiş

en: Feels like
tr: Hissedilen

en: Day maximum temperature
tr: Günün en yüksek sıcaklığı

en: Day minimum temperature
tr: Günün en düşük sıcaklığı

en: Weather forecast
tr: Hava tahmini

en: Forecast issued
tr: Tahmin yayınladı

en: Hail
tr: Dolu

en: Humidity
tr: Nem

en: Observed
tr: Son gözlem

en: Pressure
tr: Basınç

en: PWS only
tr: Sadece PWS

en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain/Snow rate
tr: Yağmur / Kar oranı

en: Description
tr: Tanımlama

en: Sky image
tr: Gökyüzü gürüntüsü

en: Snow
tr: Kar

en: Snow level
tr: Kar seviyesi

en: Weather station properties
tr: Meteoroloji istasyonu özellikleri

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Temperature range
tr: Sıcaklık aralığı

en: Water
tr: Deniz

en: Update error
tr: Güncelleme hatası

en: Update time
tr: Güncelleme zamanı

en: UV index
tr: UV indeksi

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Wind
tr: Rüzgâr

en: Calm
tr: Sakin

en: Variable
tr: Değişken

en: Welcome to YoWindow!
tr: YoWindow!'a Hoş Geldiniz

en: Wind direction:
tr: Rüzgar yönü:

en: East
tr: Doğu

en: North
tr: Kuzey

en: South
tr: Güney

en: West
tr: Batı

en: Yes
tr: Evet

en: Close screensaver on mouse move
tr: Ekran koruyucu fare hareketiyle kapansın

en: Color
tr: Renk

en: Background
tr: Arkaplan

en: Choose color
tr: Renk seç

en: System tray
tr: Sistem tepsisi

en: Transparent
tr: Şeffaflık

en: Precipitation chance
tr: Yağış ihtimali

en: Rain chance
tr: Yağmur ihtimali

en: Snow chance
tr: Kar ihtimali

en: {0} only
tr: {0} yanlızca

en: Dew point
tr: Çiğ oluşumu

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
tr: Eğlenmek istiyorum

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
tr: Süprizleri aktifleştir

en: NWS forecasts for the USA
tr: ABD için NWS tahminleri

en: h
tr: s

en: min
tr: dk

en: Open
tr: Aç

en: Browse
tr: Göz at

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
tr: Bir arkaplan için bilgisayarınızdan yada internetten bir kaynak seçin

en: Landscape load error
tr: Manzara yükleme hatası

en: Picture load error
tr: Resim yükleme hatası

en: The landscape is already added
tr: Bu manzara zaten ekli

en: Landscape collection
tr: Manzara koleksiyonu

en: Turn your photo into Landscape
tr: Fotoğraflarınızı peyzaja dönüştürün

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
tr: Fotoğraflarınızı nasıl peyzaja çevireceğinizi {0}öğrenin{1}

en: Village
tr: Köy

en: Seaside
tr: Sahil

en: Airport
tr: Havaalanı

en: Pagoda
tr: Uzakdoğu Tapınağı

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
tr: Şehir

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
tr: Vadi

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Landscape made from picture
tr: Resimden manzara resmi

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
tr: Bu sihirbaz YoWindows için peyzaj oluşturma işleminde size yol gösterecekir.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
tr: Lütfen önce nasıl uygulama yapılacağını okuyun {0}Resmimi nasıl manzaraya çeviririm?{1}

en: Click Next to continue...
tr: Sonraki'ne tıklayarak devam edin...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
tr: Peyzaja dönüştürmek istediğiniz resmi seçin.

en: How to pick the best landscape picture?
tr: Nasıl iyi bir manzara resmi seçersiniz?

en: Source picture
tr: Kaynak resim

en: The landscape will be created in the following folder
tr: Peyzaj aşağıdaki klasörde oluşturulur

en: Landscape folder name
tr: Peyzaj klasör ismi

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
tr: "Oluştur" tuşu ile {0} manzaranızı oluşturabilirsiniz

en: {0} landscape has been created successfully!
tr: {0} manzarası başarıyla oluşturuldu!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
tr: Şimdi {0} resmi favori resim düzenleyici programınızla açın. Resimdeki gökyüzünü temizlemeniz gerekiyor.Resime buradan ulaşabilirsiniz {1}Resim Klasörü{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
tr: Gökyüzünü temizlemek oldukça kolaydır. Konu ile ilgili {0}dökümanı okuyunuz{1}.

en: Auto
tr: Otomatik

en: Horizon Level Setup
tr: Ufuk Seviye Ayarı

en: Keys: Up/Down
tr: Anahtarlar: Yukarı/Aşağı

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
tr: {0} İsimli manzarayı silmek üzeresiniz. Bu işlemin geri dönüşü yoktur. Devam Edilsin mi?

en: Edit Landscape
tr: Manzarayı düzenle

en: Edit Horizon Level
tr: Ufuk seviyesini düzenle

en: File not found.
tr: Dosya bulunamadı.

en: The name is empty
tr: İsim kısmı boş!!

en: The folder already exists
tr: Bu klasör adı zaten var

en: Illegal folder name
tr: uyumsuz klasör adı

en: The file format is not supported.
tr: Bu dosya formatı desteklenmiyor.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
tr: Bu resim YoWindow için çok büyük. Kabul edilebilir ölçüler 2880 piksel en ve boy oranıdır.

en: Landscape Image
tr: Manzara Resmi

en: Landscape Folder
tr: Manzara Klasörü

en: About Landscape
tr: Manzara Hakkında

en: Picture {0} imported successfully
tr: Resim {0} başarıyla eklendi

en: Remind Me Later
tr: Bana sonra hatırlat

en: Skip This Version
tr: Bu sürümü geç

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Next
tr: Sonraki

en: Back
tr: Geri

en: Finish
tr: Bitir

en: Create
tr: Oluştur

en: Import
tr: İçe aktar

en: Delete
tr: Sil

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
tr: Tamalandı

en: Path
tr: Dizin

en: Options
tr: Seçenekler

en: Select the options you like
tr: İstediğiniz seçenekleri seçebilirsiniz.

en: Set YoWindow as default screen saver
tr: YoWindow'u ekran koruyucu olarak ayarla

en: Start with Windows (minimized to system tray)
tr: Windows başlangıcı ile çalışsın (Sistem tepsisine yerleşir)

en: Add a shortcut to quick launch bar
tr: Hızlı başlat'a kısayol ekle

en: You are about to upgrade YoWindow.
tr: YoWindow'u güncellemek mi istiyorsunuz.

en: Click OK to install the new version.
tr: Tamam'a basarak yeni sürümü kurabilirsiniz.

en: You must close YoWindow before you can continue.
tr: Kurulumun devam edebilmesi için önceki YoWindow'un kapatılması gerekiyor.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
tr: YoWindow'u kapatıp tekrar deneyin.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
tr: Kaldırma işleminden vaz geçmek için İptali seçebilirsiniz.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
tr: Kurulumun kapatmadan devam etmesini istiyorsanız, Aldırmayı seçin.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
tr: Kurulumun sonlandırılmasını istiyorsanız, İptal seçin.

en: Final step
tr: Son adım

en: Start YoWindow on system startup
tr: YoWindow'u bilgisayar başlangıcı ile çalıştır

en: Check for new version...
tr: Yeni versiyon kontrolü yap...

en: YoWindow is up to date!
tr: YoWindow güncellendi!

en: You have the latest version
tr: Son sürümü kullanıyorsunuz

en: Download new version!
tr: Yeni sürümü indirin!

en: Preview
tr: Önizleme

en: Show small YoWindow logo
tr: Küçük YoWindow logosu görüntüle

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
tr: Bu peyjaz yanlızca ücretli sınırsız sürüm içindir.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
tr: s

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
tr: dakika

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
tr: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
tr: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
tr: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
tr: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
tr: fit

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
tr: mil

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
tr: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
tr: km/s

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
tr: m/sn

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
tr: knots

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
tr: bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
tr: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
tr: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
tr: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
tr: inch"

en: Display "?"
tr: Göster "?"

en: Hide parameter
tr: Parametleri gizle

en: When weather parameter is not available
tr: Kullanılabilir hava parametresi yok

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
tr: Bilgi

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
tr: tümü

en: Temperature and Time
tr: Sıcaklık ve Zaman

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
tr: Bu sınırsız sürümdür.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
tr: Zaten kayıtlısınız.

en: Free edition
tr: Ücretsiz sürüm

en: Unlimited edition
tr: Sınırsız sürüm

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
tr: YoWindow (Internet Explorer için) {0} flash player'a ihtiyaç duyuyor.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
tr: Adobe Flash Player edinin

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
tr: Manzara kilidini aç

en: YoWindow for Chrome
tr: Chrome için YoWindow

en: YoWindow for Windows
tr: Windows için YoWindow

en: YoWindow for Mac OS
tr: Mac OS için YoWindow

en: YoWindow for iPhone and iPad
tr: iPhone ve iPad için YoWindow

en: Follow YoWindow on Facebook
tr: YoWindow'u Facebook'ta takip edin

en: Follow YoWindow on Twitter
tr: YoWindow'u twitter'dan takip et

en: Landscape trial, days left:
tr: Manzara deneme süresi, kalan gün:

en: Landscape trial period is over
tr: Manzara deneme süresi sona erdi

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
tr: "{0}" Bu manzara YoWindow Tam sürümün bir parçasıdır.

en: Details
tr: Detaylar

note: see Options/Advanced
en: View direction
tr: Yön göster

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
tr: Sabittir gökyüzü

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
tr: Düzenle

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
tr: Yenile

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
tr: Küçült

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
tr: yanlızca rüzgar yönü

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
tr: Yayın

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
tr: Paylaş

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
tr: Yayınla

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
tr: Izin ver

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
tr: Yayınlandı!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
tr: Boşluk

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
tr: Şu anda hava {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
tr: {0} hava durumu  {1} için

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
tr: Bu gün tahmini {0} {forecast}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
tr: Yarın için hava durumu {0} (forecast)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
tr: Hava durumu

en: Sound
tr: Ses

en: Enable sound
tr: Ses açık

note: This is sound volume
en: Volume
tr: Hacim

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
tr: Atla

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
tr: Stereo Sunum

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
tr: Mevcudun üzerine yaz

en: Winter
tr: Kış

en: Spring
tr: Bahar

en: Summer
tr: Yaz

en: Autumn
tr: Sonbahar

en: Naked
tr: Çıplak

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
tr: Bölgeler

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
tr: Oyla!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
tr: YoWindow'a oy verin, teşekkürler

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
tr: Daha fazla YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
tr: Ekranı sürüklediğinizde saatlere göre hava durumunu görebilirsiniz

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
tr: Ve bir kez daha

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
tr: ŞU AN tuşuna basarak su anki zamana dönebilirsiniz

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
tr: Mevsimlere göre hava durumunu görebilirsiniz

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
tr: Oto-Kilit Kapalı

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
tr: Cihazınız şarj oluyorsa veya şarjı %25 den fazla ise ekranı açık tutar.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
tr: Daha fazla

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
tr: Hareket Efekti

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
tr: Cihazınızda 3D animasyonları görmek için çevirin

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
tr: Sıcaklığı bildirim ekranında göster

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
tr: Sıcaklığı "EV" bölgesi için göster

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
tr: Yeterli boş alan yok

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
tr: YoWindow stabil çalışmıyor

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
tr: minimum alan gereksinimi {0} MB.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
tr: YoWindow Hava

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
tr: Tam Sürüm Alın

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
tr: Reklam yok, sınırlamalar yok, tüm manzaralar açık

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
tr: Tam Sürüm Alın

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
tr: Reklam yok

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
tr: Tüm manzaralar açık

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
tr: Bildirim alanında hava durumu

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
tr: Reklamları kaldır

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
tr: Hava durumu bilgisi sınırlıdır

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
tr: Deneme

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
tr: "{0}" Manzara erişimi sınırlıdır.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
tr: Bağlanan {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
tr: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
tr: Fotoğraflar

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
tr: Arkaplan

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
tr: Animasyonları etkinleştir

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
tr: Hava durumu göster

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
tr: Animasyon yok - neredeyse hiç pil tüketimi olmaz.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
tr: Widget  Ayarları

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
tr: Gereçler

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
tr: Widget Oluştur

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
tr: Tıklayarak yer seçimi yapın

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
tr: Arkaplan göster

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
tr: Hava durumu simgeleri

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
tr: Arkaplan rengi

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
tr: Metin rengi

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
tr: Şeffaflık

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
tr: Aracı Ana ekrana ekle

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
tr: Araç Ana ekrana eklendi

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
tr: Araç seç

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
tr: Küçük

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
tr: Orta

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
tr: Saat

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
tr: Küçük saat

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
tr: En üste taşı

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
tr: Kaldır "YoWindow Ücretsiz"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
tr: Siz hem Tam sürüm hem de Ücretsiz sürümü yüklediniz.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
tr: Lütfen, karışıklık yaşanmaması için, YoWindow Ücretsiz sürümü kaldırın.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
tr: YoWindow widgeti ekleyin - hava durumunu rahatça görüntüleyin

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
tr: Tıklayarak devam edin

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
tr: YoWindow harici hafızaya yüklendi.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
tr: UYARI: YoWindow Duvarkağıdı ve Widgetleri YoWindow harici hafızaya yüklendiği için gösterilemiyor.

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
tr: Yer arama

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
tr: Kupon kodu

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
tr: Tam sürüm hakları onaylandı.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
tr: Reklamlar kaldırıldı, sınırlama yok.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
tr: Tanımsız kod

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
tr: Hakları geri yükle

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
tr: Arkaplan olarak ayarla

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
tr: Gönder

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
tr: Mesajını yaz

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
tr: Hava durumu üstüne yaz

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
tr: Gönderin Facebook'ta yayınlandı!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
tr: Hayaller olarak ayarla

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
tr: Hayal

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
tr: Gece modu

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
tr: Kısık ışıklı ekran (karanlık odalar için)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
tr: Rapor gönder

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
tr: {0} Ev ekranı olarak ayarlamak ister misiniz?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
tr: Basınç Seviyesi

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
tr: Deniz seviyesi

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
tr: Bölgesel yükseklik

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
tr: YoWindow resimleri depolayıp daha sonra paylaşmak için depolama alanı izni istiyor.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
tr: YoWindow manzaralar için disk alanına erişim ihtiyacı duyar

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
tr: Bildirim

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
tr: Bildirimleri göster

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
tr: Kilit ekranında göster

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
tr: Ortalanmış

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
tr: Alarm saati

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
tr: YoWindow ile uyan

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
tr: Sustur

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
tr: Ertele

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
tr: Sonlandır

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
tr: YoWindow ile uyanma sesini seçin

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
tr: Alarm {0} dakika içinde çalacak

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
tr: Uyarı

en: Weather station
tr: Hava Durumu İstasyonu

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
tr: Özel Hava Durumu İstasyonu güvenilir olamayabilir.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
tr: İstasyon şu anda devre dışı

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
tr: "{0}" dan hava durumu almak istediğinize emin misiniz?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
tr: {0} İstasyonunun ayarını değiştirmek istiyor musunuz?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
tr: Önerilerimiz:

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
tr: Sorun bildir

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
tr: Asla

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
tr: YoWindow'u Oyla

note: We say thanks!
en: Thank you!
tr: Teşekkürler!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
tr: Mail gönder

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
tr: YoWindow Rapor

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
tr: Tam olarak problem nedir?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
tr: Detaylıca anlatımınıza ihtiyacımız var.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
tr: Karartılmış cam

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
tr: Uygulama simgesini görmeniz kolaylaşır

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
tr: Hava durumu bilgilerini gizlemek için, yukarı doğru sürükleyin

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
tr: Hava durumu bilgilerini ortaya çıkarmak için sıcaklık göstergesine dokunun

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
tr: Hiçbirşey bulunamadı "{0}"

en: Click to try again.
tr: Tekrar denemek için tıklayın.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
tr: Güncelle

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
tr: YoWindow'u Güncellemelisiniz

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
tr: Hava Durumunun keyfini çıkarın

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
tr: Yeni manzara

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
tr: Amerikanvari

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
tr: Sürpriz yumurta avı

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
tr: YoWindow içine gizlenmiş {0} yumurtaları bulunmayı deneyin

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
tr: Manzarada {0} yumurtaları arayın

note: Egg hunt game.
en: Play again?
tr: Tekrar deneyelim mi?

note: Egg hunt game.
en: Idea
tr: Fikir

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
tr: Tüm yumurtaları buldunuz!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
tr: İyi iş.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
tr: Ödülünüz

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
tr: Tüm manzaralar {0} gün sizin için açık olacak

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
tr: {0} Gün hiç reklam olmayacak

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
tr: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
tr: Gün

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
tr: Gece

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
tr: Tam sürümde açıktır

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
tr: YoWindow'a fotoğraf ekle

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
tr: "Manzara" butonuna basarak manzaralar bölümünü açabilirsin

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
tr: Bir fotoğraf seçebilir ya da yeni bir tane çekebilirsin

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
tr: Genişlet ve Kırp

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
tr: Manzaraları ekranda sırala

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
tr: Parmaklarına yakınlaştırabilirsin

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
tr: Ufuk seviyesini ayarla

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
tr: Ufuk seviyesini ayarla

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
tr: Hava durumunu gökyüzüne yansıtmak istermisiniz?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
tr: Gökyüzünü sil - YoWindow gökyüzü ile değişecek

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
tr: Gökyüzünü sil

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
tr: Adım {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
tr: Bir kısmı seçmek için gökyüzüne hafifçe vurun

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
tr: Gökyüzünü sil - Sarı bölgeyi kırmızı işaretleyiciyle seçin

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
tr: İlk olarak Sarı işaretleyicisiyle bu alanı seçin, ardından Kırmızı alanı silmelisiniz.

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
tr: Kurtarma için mavi işaretleyici kullanın

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
tr: Sil

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
tr: Kurtar

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
tr: Manzara resmi

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
tr: Fotoğraf kaynağı

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
tr: Bu manzarayı YoWindow koleksiyonuna dahil etmek için izin veriyorum

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
tr: "{0}" bu manzara mevcut. Üzerine yazılsın mı?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
tr: Değişikleriniz kaybedilecek

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
tr: Dosya açmak için izin gerekli

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
tr: Manzara açmak için YoWindow Hava Durumu uygulaması gereklidir.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
tr: YoWindow Hava Durumu indir

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
tr: Kısa bir video izleyin ve manzarayı kullanıma açın

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
tr: Kısa bir video izleyin ve {0} manzarayı kullanıma açın

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
tr: Şimdi izle

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
tr: Tüm manzaralar Tam Sürüm YoWindow için geçerlidir

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
tr: "{0}" Manzarası açıldı.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
tr: Yeni manzaralar eklendi

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
tr: Kontrolleri göster

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
tr: Sürprizler

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
tr: Amelie (filmden)

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
tr: Sorunlar?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
tr: Problem nedir?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
tr: Hava durumu doğru gelmiyor mu

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
tr: Ekranda görünenden farklı bir hava durumu mu var

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
tr: Konum mu hatalı

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
tr: Hava durumunun uyumsuz olması genellikle:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
tr: En yakın hava istasyonu çok uzakta olabilir

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
tr: Hava durumu gün içinde değişmiş olabilir

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
tr: Ne yazık ki bazı günler bilim adamları hava durumunu %100 tahmin edemeyebilir.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
tr: Yine de hatalı olduğunu düşünüyorsanız, hava durumu servisini değiştirin.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
tr: Ne yazık ki, otomatik konum bulma doğru çalışmıyor olabilir.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
tr: Konumumuzu manuel seçebilirsiniz.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
tr: Konumumu bul

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
tr: Hava durumu kişisel bir hava istasyonundan sunuluyor.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
tr: İstasyon verisi doğru olmayabilir.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
tr: Tavsiyemiz istasyonu değiştirmenizdir.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
tr: Diğer

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
tr: Satış! {0}% indirimli

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
tr: Mevcut konumu kullan

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
tr: "Ev" uygulama açıldığında görüntülenir

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
tr: Foto-manzaralara animasyon ekle

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
tr: Manzarayı {0} görüntüsüne bağla

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
tr: {0} hava bilgisini {1} için kullanmak ister misiniz?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
tr: Oynamak için topa dokunun

note: The name of the Football game.
en: Football
tr: Futbol

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
tr: Skor {0} puan

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
tr: Başla

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
tr: En iyi skor

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
tr: Oyun Bitti

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
tr: Kazandın!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
tr: İzin gerekli

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
tr: Hava verisi "{0}" tarafından alınsın mı?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
tr: Hava durumu "{0}" tarafından alınsın mı?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
tr: Canlı manzaralar

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
tr: Yakınlarda

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
tr: Son kullanılan

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
tr: Manzaralarım

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
tr: Manzara nereyi göstersin?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
tr: Bu manzara şehirler arası geçişlerde kullanılacak

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
tr: Gittiğim her yer

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
tr: Görünüme dön

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
tr: Reklam

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
tr: Harita

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
tr: Manzarayı sil "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
tr: Manzara silinsin mi?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
tr: Manzaraları geri yükle

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
tr: Manzara bulunamadı

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
tr: Manzaranız geri yüklendi

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
tr: Yağmur ve bulutların nereye hareket ettiklerini görün.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
tr: Dene

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
tr: {0} gün kaldı

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
tr: Kalın font

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
tr: Beta sürümü deneyin

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
tr: En az 3 karakter girin

en: Allow YoWindow to access your location
tr: YoWindow'a konumunuza erişim izni verin

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
tr: Doğru konum ile hava durumu daha gerçekçi sonuçlar verir.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
tr: iOS ayarlarını açın > Gizlilik > Konum Servisleri.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
tr: "Ev" araçlar ekranınızda görünür

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
tr: Kısa bir video izleyin ve manzarayı kullanıma açın

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
tr: Yüksek kaliteli manzaralar oluşturun

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
tr: Reklam yok

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
tr: Sinir bozucu reklamlardan kurtulun

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
tr: YoWindow'a çıkmak istediğinize emin misiniz?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
tr: Çıkış onayı iste

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
tr: Yarını göster

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
tr: Sınırlamaları kaldır

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
tr: Ay

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
tr: Yıl

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
tr: 1 Ay

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
tr: 1 Yıl

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
tr: Ömür boyu

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
tr: Bildirimleri durdur

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
tr: Popüler

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
tr: Kaydet {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
tr: Tek seferlik ödeme

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
tr: Satın almayı geri yükle

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
tr: Tüm özellikler mevcut.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
tr: Tanımlama

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
tr: Abonelik planı

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
tr: Mevcut plan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
tr: Planı değiştir

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
tr: Aboneliği iptal et

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
tr: Aboneliğiniz iptal edildi

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
tr: Aboneliği geri yükle

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
tr: YoWindow Sınırsız

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
tr: Mevcut Fiyat {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
tr: Abonelik aktive edildi.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
tr: Ömür boyu abonelik aktifleştirildi.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
tr: Projeye destek verdiğiniz için teşekkürler.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
tr: YoWindow u sınırsız kullanmanın tadını çıkartın!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
tr: Aboneliğiz sona erdi.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
tr: Tekrar abone olmak ister misiniz?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
tr: Aktif bir aboneliğiniz var. Lütfen aboneliğinizi iptal ederek ömür boyu lisans satın alınız.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
tr: Manzara dosyası

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
tr: Kaleler

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
tr: Dünyanın harikaları

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
tr: Dağlar

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
tr: Deniz

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
tr: Tablolar

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
tr: YoWindow Topluluğu

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
tr: Çiçekler

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
tr: Doğa

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
tr: Kediler

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
tr: Köpekler

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
tr: Uygulamanın bu sürümü cihazınızla uyumlu değil.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
tr: Lütfen YoWindow'u Google Play'den yükleyin.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
tr: Google Play'i Aç

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
tr: Yağmur bekleniyor

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
tr: Dolu bekleniyor

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
tr: Fırtına bekleniyor

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
tr: İhtimal oranı {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
tr: Bildirimler

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
tr: Sürekli görünen bildirim

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
tr: Uyarılar

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
tr: Şemsiye hatırlatıcısı

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
tr: Sabahları yağmur uyarısı

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
tr: YoWindow'un yer erişimi izni reddedildi.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
tr: YoWindow sistem ayarlarında konum erişimini etkinleştirin.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
tr: Konum izni gerekiyor

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
tr: YoWindow widget'ları geçerli konumunuzu görüntüleyemiyor.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
tr: Konum erişimi vermek için, bir sonraki adımda "Her zaman izin ver" i seçin.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
tr: YoWindow Wallpaper geçerli konumunuzu görüntüleyemiyor.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
tr: YoWindow Devam Eden Bildirim, mevcut konumunuzu görüntüleyemez.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
tr: Çalar Saat çalamaz.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
tr: Lütfen "Alarm Saati" bildirimini etkinleştirin

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
tr: Depolama

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
tr: Depolama erişimi reddedildi

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
tr: Geri Yükle

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
tr: YoWindow'ın manzarayı saklayabilmek için Depolamaya erişmesi gerekir.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
tr: Lütfen bir sonraki adımda Depoya erişmek için izin verin.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
tr: YoWindow'ın manzaraları geri yüklemek için Depolamaya erişmesi gerekir.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
tr: Yaptığınız manzaralar kaybolabilir.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
tr: YoWindow'ın manzaraları korumak için Depolamaya erişmesi gerekir.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
tr: YoWindow güncellemesi şimdi indiriliyor.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
tr: Sabah

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
tr: Gündüzleri

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
tr: Akşam üzeri

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
tr: Geceleri

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
tr: Haberler ve indirimler

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
tr: Kare

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
tr: Bağlantı yok

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
tr: Gösterilen hava durumu

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
tr: Güncellendi

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
tr: Şimdi

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
tr: Yazar

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
tr: "Ev" konumunu değiştir

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
tr: Manzaraları karıştır

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
tr: Her gün yeni bir manzara

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
tr: Yeni

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
tr: Video izle

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
tr: Manzarayı kapat

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
tr: Yarın ısınma bekleniyor

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
tr: Yarın soğuma bekleniyor

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
tr: Hakkında {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
tr: Ani ısınma veya soğutma

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
tr: Bu sizin konumunuz mu?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
tr: İstasyon

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
tr: Sohbet

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
tr: ❤️ ile yapıldı

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
tr: "{0}" manzara tam sürümün bir parçasıdır.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
tr: Yine de, şu an deneyebilirsiniz.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
tr: Kalan gün:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
tr: Son gün

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
tr: Deneme süresi sona erdi.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
tr: Açılışta gelen reklamları kapat

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
tr: Her yıl otomatik olarak yenilenecek olan {1} tarihinde 1 yıllık abonelik için {0} tutarında faturalandırılacaksınız.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
tr: {1} tarihinde otomatik olarak yenilenecek ve aylık olarak faturalandırılacak olan 1 aylık abonelik için {0} faturalandırılacaksınız.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
tr: Bundan sonra {0}/Yıl

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
tr: Bundan sonra {0}/Ay

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
tr: Yıllık faturalandırma

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
tr: Aylık faturalandırma

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
tr: İstediğiniz zaman iptal edin

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
tr: Çıkmak için tekrar dokunun

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
tr: Açıklama ekle

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
tr: Rapor

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
tr: Çıkış

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
tr: Yorumu Sil

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
tr: Yorumu gerçekten silmek istiyor musunuz?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
tr: Sıcaklık durum çubuğundan kaldırıldı.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
tr: Neden: YoWindow için bildirimler devre dışı bırakıldı.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
tr: Sıcaklığı görüntülemek için bildirimleri etkinleştirin.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
tr: Bildirim Ayarları

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
tr: Bildirimler devre dışı

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
tr: Bildirimler devre dışı

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
tr: Durum Çubuğu altında koyu arka plan

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
tr: Hava Durumu Düzeltme

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
tr: Yağmurlu veya değil?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
tr: YoWindow'a yardım et

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
tr: Dışarıdaki hava nasıl?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
tr: Yağmur yok

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
tr: "{0}" düğmesini göster

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
tr: Hava durumunu süre kadar koru

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
tr: Gönder

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
tr: Onaylandı

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
tr: Çözüldü!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
tr: Hava durumunu daha sık gönder

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
tr: Hava durumu rapor et

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
tr: Cevapla

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
tr: {0} yanıtlayın

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
tr: YoWindow'un Tam Sürümünde bulunan tüm hava durumu istasyonları

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
tr: Hava durumu istasyonunun kilidini açın

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
tr: Hava durumu servisi

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
tr: Hava Durumu istasyonu

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
tr: Kişisel hava istasyonunuzu ekleyin

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
tr: Giriş yap

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
tr: İçerik silindi

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
tr: Geri al

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
tr: Okyanus

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
tr: YoWindow, widget'ların ve canlı duvar kağıdının içindeki mevcut konumunuzdaki hava durumunu görüntülemek için arka planda cihaz konumuna erişir.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
tr: Bu veriler ayrıca reklamları desteklemek için kullanılır.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
tr: Adınızı giriniz

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
tr: Fotoğrafınızdan manzara oluşturun

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
tr: Gökyüzünün havayı yansıtmasını sağlayın - gökyüzünü seçin

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
tr: Otomatik

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
tr: Doğru olmayabilir

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
tr: El ile ayarla

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
tr: Gökyüzünü kendin seç

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
tr: Fotoğrafınız gökyüzünü algılamak için YoWindow sunucusuna gönderilecektir.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
tr: Fotoğraf sunucuda TUTULMAYACAKTIR.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
tr: Gökyüzü kenarı

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
tr: Gökyüzü bulunamadı

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
tr: Kupon

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
tr: Balık ve gemiler

note: The name of Titanic ship. This is the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Titanic
tr: Titanik

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
tr: Sarı denizaltı

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
tr: Korsanlar

en: Missed alarm
tr: Kaçırılmış alarm

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
tr: YoWindow alarm kurabilmek için izine ihtiyaç duyuyor.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
tr: Konumu düzelt

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
tr: Herhangi bir manzarayı ücretsiz aç

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
tr: Buz

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
tr: Sistem teması

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
tr: Engelle {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
tr: Engellemek istediğinize emin misiniz {0} ?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
tr: Engelle

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
tr: {0} engellendi

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
tr:  {0} kullanıcısının engelini kaldırabilirsiniz.

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
tr: Engeli kaldır

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
tr: Engelli hesaplar

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
tr: Ayar için tıklayın

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
tr: Özellik eksik

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
tr: Hava durumu haritası şimdi ücretsiz

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
tr: Sunucu

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
tr: Fotoğraflardaki sular artık hareket ediyor!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
tr: Dalgalar gerçek rüzgar hızını yansıtır

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
tr: Manzarayı kaydetmek ister misiniz?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
tr: YoWindow kaldırılmış olsa bile manzarayı koruyun.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
tr: Kaydet

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
tr: YoWindow'un bildirimleri göstermesine izin ver

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
tr: Durum Çubuğunda mevcut sıcaklığı görüntülemek için gerekli izin

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
tr: Bildirimleri etkinleştir

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
tr: YoWindow'un bildirim göndermesine izin verilmedi.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
tr: YoWindow sistem ayarlarında konum erişimini etkinleştirin.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
tr: Açık

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
tr: Kapalı

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
tr: Ev konumu için cihaz saatini göster

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
tr: Her yerde

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
tr: Atananların dışında her yerde

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
tr: Manzara atanan yerler dışında her yer

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
tr: Görüntüdeki gökyüzünün algılanması

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
tr: YoWindow, gerçek hava durumunu görüntülemek için resimdeki gökyüzünü kesecek

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
tr: Kameranızla çekilen bir görüntüden YoWindow manzarası oluşturun

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
tr: Kamera Erişimi

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
tr: YoWindow'un kameraya erişimi yok, lütfen gizlilik ayarlarınızdan YoWindow'un kameraya erişmesine izin verin.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
tr: Kamera yok

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
tr: Cihazda kamera yok

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
tr: Fotoğraf Galerisini Aç

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
tr: Bağlantı çubuğunu altta göster
