Translate tutorial 1.0 - en to uk translation catalogue (673 entries)

en: Abandon unlimited license
uk: Відмовитись від необмеженої ліцензії

en: Absent
uk: Відсутня

en: Add
uk: Додати

en: Animate
uk: Анімувати

en: Apply
uk: Застосувати

en: Astronomy
uk: Астрономія

en: Day Length
uk: Довгота дня

en: Moon Phase
uk: Фаза Місяця

en: Sunrise
uk: Схід Сонця

en: Sunset
uk: Захід Сонця

en: Auto update weather
uk: Оновлювати погоду автоматично

en: Bad ICAO code
uk: Невірний код ICAO

en: Buy YoWindow Unlimited!
uk: Придбати повну версію!

en: Calendar
uk: Календар

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Change
uk: Змінити

en: Code
uk: Код

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
uk: Прогноз погоди від {0}, наданий Норвезьким Метеорологічним Інститутом та НРК

en: Forecast from {0}
uk: Прогноз від {0}

en: Current weather
uk: Поточна погода

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Monday
uk: Понеділок

en: Saturday
uk: Субота

en: Sunday
uk: Неділя

en: Thursday
uk: Четвер

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Fr
uk: Пт

en: Mo
uk: Пн

en: Sa
uk: Сб

en: Su
uk: Нд

en: Th
uk: Чт

en: Tu
uk: Вт

en: We
uk: Ср

en: day ago
uk: день тому

en: days ago
uk: дні(в) тому

en: Default
uk: Типово

en: Blowing
uk: Вітряно

en: Clear
uk: Ясно

en: Cloudy
uk: Хмарно

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
uk: Суцільна хмарність

en: Drizzle
uk: Мжичка

en: Fair
uk: Ясно

en: Fog
uk: Туман

en: Freezing
uk: Переохол.

en: Hail
uk: Град

en: Haze
uk: Мгла

en: Heavy
uk: Сильний

en: Ice Crystals
uk: Іній

en: Ice Pellets
uk: Крижаний дощ

en: In Vicinity
uk: Поблизу

en: Light
uk: Слабк.

en: Low Drifting
uk: Низько стелиться

en: Mist
uk: Легкий туман

en: Mostly Cloudy
uk: Хмарно з проясненнями

en: Partial
uk: Частково

en: Partly Cloudy
uk: Змінна хмарність

en: Patches
uk: Місцями

en: Scattered Clouds
uk: Розсіяні хмари

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain And Thunder
uk: Грозові дощі

en: Sand
uk: Пісок

en: Shallow
uk: Дрібний

en: Shower
uk: Ливні

en: Shower With Thunder
uk: Грозові ливні

en: Sleet
uk: Дощ зі снігом

en: Small Hail
uk: Невеликий град

en: Smoke
uk: Дим

en: Snow
uk: Сніг

en: Snow And Thunder
uk: Сніг з грозою

en: Snow Grains
uk: Снігова крупа

en: Snow Showers
uk: Снігопад

en: Thunderstorm
uk: Грози

en: Unknown Precipitation
uk: Тип опадів невідомий

en: Widespread Dust Haze
uk: Пилова буря

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
uk: Невірний ліцензійний ключ. Спробуйте ще раз. Перевірте, чи правильно ви ввели ключ. Спробуйте скопіювати й вставити ключ.

en: Wrong license key
uk: Неправильний ліцензійний ключ

en: You will have to restart the application for this to take effect
uk: Щоб настройки набрали чинності, необхідно перезапустити програму

en: Language change
uk: Змінити мову

en: No limits!
uk: Без обмежень!

en: Buy now!
uk: Придбати зараз!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
uk: Щоб зняти обмеження, придбайте необмежену ліцензію.

en: Not now
uk: Пізніше

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
uk: Для завершення реєстрації введіть ліцензійний ключ, який ми вам надіслали електронною поштою.

en: License registration
uk: Реєстрація ліцензії

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
uk: Дякуємо за реєстрацію YoWindow! Усі обмеження тепер зняті. Насолоджуйтеся!

en: Distance
uk: Відстань

en: Down
uk: Вниз

en: Download
uk: Завантаження

en: Enter weather source URL please
uk: Введіть адресу джерела погоди (URL)

en: Error
uk: Помилка

en: The location is already added
uk: Місто вже додане

en: Exit
uk: Вийти

en: To get started, pick your home location
uk: Спочатку оберіть місто, де ви мешкаєте

en: Forecast Panel
uk: Панель прогнозу

en: Full Screen
uk: Повний екран

en: Help
uk: Допомога

en: Highlight weather station parameters
uk: Підсвічувати параметри метеостанції

en: Home
uk: Дім

en: h
uk: год

en: Inspector
uk: Інспектор

en: Landscape
uk: Пейзаж

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
uk: Зображення

en: Foreground
uk: Передній план

en: Landscape Options
uk: Настройки пейзажу

en: Landscape pictures
uk: Пейзажні зображення

en: Landscapes
uk: Пейзажі

en: Language:
uk: Мова:

en: English
uk: Українська

en: System Default
uk: Системне типове значення

en: Latitude
uk: Широта

en: {0} locations
uk: {0} міст(а)

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
uk: Зараз ви можете додати тільки {0} міст(а). У необмеженій редакції ви зможете додавати скільки завгодно міст.

en: Weather auto-update is off
uk: Автооновлення погоди вимкнене

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
uk: Щоб оновити погоду, натисніть F5. У необмеженій редакції погода оновюється автоматично.

en: {0} weather forecast days only
uk: Прогноз погоди тільки на {0} дні(в)

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
uk: Зараз вам доступний прогноз тільки на {0} дні(в). Необмежена редакція відображає прогноз на {1} днів.

en: Licence key
uk: Ліцензійний ключ

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
uk: Погода оновлюєтся автоматично у необмеженій редакції

en: LIVE
uk: Зараз

en: Load weather from personal weather station
uk: Завантажувати погоду з власної метеостанції

en: Loading
uk: Завантаження...

en: Loading landscape...
uk: Завантаження пейзажу...

en: Location
uk: Місто

en: Location ID
uk: Код міста

en: Location Properties
uk: Властивості міста

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
uk: Посилання

en: Locations
uk: Міста

en: All locations
uk: Усі міста

en: All regions
uk: Усі регіони

en: All states
uk: Усі штати

en: Change landscape
uk: Змінити пейзаж

en: Select a location
uk: Оберіть місто

en: The location is already added
uk: Місто вже додане

en: Location is not selected yet
uk: Місто поки ще не вибране

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
uk: Великі міста (більше 100 000 мешканців)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
uk: Помилка мережі, інформація про місто недоступна.  Через це, місто не може бути зараз обране.

en: No locations in scope
uk: Жодного міста не знайдено

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
uk: Охоплення

en: Region
uk: Регіон

en: Cannot find a location?
uk: Не вдалося знайти місто?

en: Set as Home
uk: Це мій Дім

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
uk: Поточне розташування

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
uk: Використовувати поточну адресу

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Longitude
uk: Довгота

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
uk: Погляд спрямований на північ, західний вітер дме зліва

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
uk: Погляд спрямований на південь, західний вітер дме зправа

en: April
uk: Квітень

en: August
uk: Серпень

en: December
uk: Грудень

en: February
uk: Лютий

en: January
uk: Січень

en: July
uk: Липень

en: June
uk: Червень

en: March
uk: Березень

en: May
uk: Травень

en: November
uk: Листопад

en: October
uk: Жовтень

en: September
uk: Вересень

en: About
uk: Про програму

en: Facebook Edition
uk: Версія для Facebook

en: License Agreement
uk: Ліцензійна угода

en: Program
uk: Програма

en: Visit our Forum
uk: Відвідайте наш форум (англ.)

en: YoWindow for your Site or Blog
uk: YoWindow для сайту чи блогу

en: m
uk: м

en: {0} minutes back
uk: {0} хвилин тому

en: {0} minutes forward
uk: {0} хвилин вперед

en: Name
uk: Ім'я

en: Network error
uk: Помилка мережі

en: Network not available
uk: Мережа недоступна

en: It is available on {0}
uk: Вона доступна на {0}

en: New version released
uk: Вийшла нова версія

en: Next Day
uk: Наступний день

en: No
uk: Ні

en: No weather
uk: Погоди нема

en: N/A
uk: Не доступно

en: Notify me when a new version is available
uk: Повідомити мене про вихід нової версії

en: Online
uk: www

en: Open {0}
uk: Відкрити {0}

en: Options
uk: Настройки

en: Advanced
uk: Додатково

en: Application choice
uk: Вибір застосунку

en: Date
uk: Дата

en: Display
uk: Дисплей

en: Animate clouds
uk: Хмари рухаються

en: Default
uk: Типово

en: Full screen mode
uk: Повноекранний режим:

en: Quality
uk: Якість

en: Custom
uk: На вибір

en: Excellent
uk: Чудова

en: Moderate
uk: Посередня

en: Number of days to display:
uk: Кількість відображуваних днів:

en: Tile contents:
uk: Вміст плитки:

en: General
uk: Загальні

en: Contents
uk: Вміст

en: Show N/A parameters
uk: Відображати недоступні параметри

en: Live indicator
uk: Індикатор

en: Locations
uk: Міста

en: Operation successful!
uk: Операція успішно виконана!

en: Refresh locations DB
uk: Оновити базу даних міст

en: Reset to defaults
uk: Відновити типові настройки

en: Add
uk: Додати

en: User interface
uk: Користувацький інтерфейс

en: Screen saver
uk: Заставка екрану

en: Time Bar
uk: Панель часу

en: Unit system:
uk: Одиниці вимірюван.:

en: Units
uk: Одиниці вимірювання

en: Auto-detected
uk: Автовизначення

en: Custom
uk: На вибір

en: Distance:
uk: Відстань:

en: Metric
uk: Метричні

en: Russia
uk: Росія

en: Finland
uk: Фінляндія

en: Pressure:
uk: Тиск:

en: Temperature:
uk: Температура:

en: Water temperature
uk: Температура води

en: US
uk: США

en: Wind speed:
uk: Швидкість вітру:

en: Landscape Options
uk: Настройки пейзажу

en: Show Daylight Diagram
uk: Відображати діаграму денного світла

en: Show Forecast Panel
uk: Відображати панель прогнозу

en: Show Full Screen button
uk: Відображати кнопку 'Повний екран'

en: Show Inspector
uk: Відображати Інспектор

en: Show Time Bar
uk: Відображати панель часу

en: Show User interface
uk: Відображати користувацький інтерфейс

en: Show forecast when current weather is expired
uk: Відображати прогноз погоди, коли поточна погода застаріла

en: Organize
uk: Упорядкувати

en: Organize locations
uk: Упорядкувати міста

en: Organize pictures
uk: Упорядкувати зображення

en: Pictures
uk: Зображення

en: press
uk: натисніть

en: Falling
uk: Падає

en: Falling Rapidly
uk: Стрімко падає

en: Rising
uk: Росте

en: Rising Rapidly
uk: Стрімко росте

en: Steady
uk: Сталий

en: Previous Day
uk: Попередній день

en: Properties
uk: Властивості

en: Refresh Locations data base
uk: Оновити базу даних міст

en: Register
uk: Реєстрація

en: Remove
uk: Видалити

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename location
uk: Перейменувати місто

en: Rename picture
uk: Перейменувати зображення

en: Retry
uk: Повторити

en: Run with Windows (minimized to tray)
uk: Запускати з Windows (згорнувши до області сповіщень)

en: Season map
uk: Карта пір року

en: Select
uk: Вибрати

en: Select country
uk: Виберіть країну

en: Select a landscape
uk: Виберіть пейзаж

en: Select location
uk: Виберіть місто

en: Select region
uk: Виберіть регіон

en: Select state
uk: Виберіть штат

en: Set as default
uk: Встановити типовим значенням

en: Set YoWindow as ScreenSaver
uk: Встановити YoWindow заставкою екрану

en: Setup
uk: Настройки

en: Show
uk: Відображати

en: Show again
uk: Відображати наступного разу

en: Speed
uk: Швидкість

en: Time
uk: Час

en: {0} ago
uk: {0} тому

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Tom.
uk: Завт.

en: Tonight
uk: Вночі

en: Add New Location
uk: Додати нове місто

en: Open Calendar...
uk: Відкрити календар...

en: Show Less Days
uk: Відображати менше днів

en: Show More Days
uk: Відображати більше днів

en: Update Weather
uk: Оновити погоду

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Up
uk: Вгору

en: Update interval
uk: Інтервал оновлення

en: Update weather
uk: Оновити погоду

en: Updating weather
uk: Погода оновлюється

en: View
uk: Вигляд

en: Please wait...
uk: Зачекайте будь ласка...

en: Weather
uk: Погода

en: Daily rain total
uk: Дощу за день

en: Weather expired
uk: Погода застаріла

en: Feels like
uk: Відчувається як

en: Day maximum temperature
uk: Максимальна денна температура

en: Day minimum temperature
uk: Мінімальна денна температура

en: Weather forecast
uk: Прогноз погоди

en: Forecast issued
uk: Прогноз складений

en: Hail
uk: Град

en: Humidity
uk: Вологість

en: Observed
uk: Спостерігалась

en: Pressure
uk: Тиск

en: PWS only
uk: Тільки приватні метеостанції

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain/Snow rate
uk: Кількість опадів

en: Description
uk: Опис

en: Sky image
uk: Зображення неба

en: Snow
uk: Сніг

en: Snow level
uk: Рівень снігу

en: Weather station properties
uk: Властивості метеостанції

en: Temperature
uk: Температура

en: Temperature range
uk: Діапазон температури

en: Water
uk: Вода

en: Update error
uk: Помилка при оновленні

en: Update time
uk: Час оновлення

en: UV index
uk: УФ-індекс

en: Visibility
uk: Видимість

en: Unlimited
uk: Необмежена

en: Wind
uk: Вітер

en: Calm
uk: Штиль

en: Variable
uk: Змінний

en: Welcome to YoWindow!
uk: Ласкаво просимо до YoWindow!

en: Wind direction:
uk: Напрямок вітру:

en: East
uk: Схід

en: North
uk: Північ

en: South
uk: Південь

en: West
uk: Захід

en: Yes
uk: Так

en: Close screensaver on mouse move
uk: Закривати заставку за рухом миші

en: Color
uk: Колір

en: Background
uk: Тло

en: Choose color
uk: Виберіть колір

en: System tray
uk: Область сповіщень

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Precipitation chance
uk: Імовірність опадів

en: Rain chance
uk: Імовірність дощу

en: Snow chance
uk: Імовірність снігу

en: {0} only
uk: тільки {0}

en: US
uk: США

en: Dew point
uk: Точка роси

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
uk: Так, я вболівальник

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
uk: Увімкнути сюрпризи

en: NWS forecasts for the USA
uk: Прогноз для США від NWS

en: h
uk: год

en: min
uk: хв

en: Open
uk: Відкрити

en: Browse
uk: Огляд

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
uk: Уведіть шлях до файлу зображення або пейзажу в Інтернеті чи вашому комп'ютері

en: Landscape load error
uk: Помилка завантаження пейзажу

en: Picture load error
uk: Помилка завантаження зображення

en: The landscape is already added
uk: Пейзаж вже доданий

en: Landscape collection
uk: Колекція пейзажів

en: Turn your photo into Landscape
uk: Перетворіть своє фото на пейзаж

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
uk: {0}Дізнайтеся{1}, як перетворити фотографію на пейзаж

en: Village
uk: Хутірець

en: Seaside
uk: Узбережжя

en: Airport
uk: Аеропорт

en: Pagoda
uk: Пагода

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
uk: Місто

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
uk: Долина

en: Sky
uk: Небо

en: Landscape made from picture
uk: Пейзаж, зроблений з фотографії

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
uk: Ми проведемо вас через процес перетворення зображення на пейзаж YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
uk: Ознайомтеся з нашим посібником {0}Як перетворити зображення на пейзаж? (англ.){1} перш ніж продовжити

en: Click Next to continue...
uk: Натисніть , щоб продовжити...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
uk: Вкажіть зображення, яке ви хочете перетворити на пейзаж.

en: How to pick the best landscape picture?
uk: Як вибрати найкраще зображення для пейзажу? (англ.)

en: Source picture
uk: Вихідне зображення

en: The landscape will be created in the following folder
uk: Пейзаж буде створений у такій папці

en: Landscape folder name
uk: Назва папки пейзажу

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
uk: Натисніть кнопку "Створити" для створення пейзажу {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
uk: Пейзаж {0} успішно створено!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
uk: Тепер відкрийте {0} у вашому улюбленому редакторі зображень. Ви повинні видалити небо із зображення. Ви знайдете зображення у {1}Папці пейзажу{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
uk: Видалити небо легко. Прочитайте короткий {0}посібник (англ.){1}.

en: Auto
uk: Автоматично

en: Horizon Level Setup
uk: Встановлення рівня горизонту

en: Keys: Up/Down
uk: Клавіші: вгору/вниз

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
uk: Ви збираєтеся видалити зображення пейзажу {0}. Цю операцію не можна скасувати. Ви впевнені?

en: Edit Landscape
uk: Редагувати пейзаж

en: Edit Horizon Level
uk: Змінити рівень горизонту

en: File not found.
uk: Файл не знайдено.

en: The name is empty
uk: Порожнє ім'я

en: The folder already exists
uk: Папка вже існує

en: Illegal folder name
uk: Неприпустима назва папки

en: The file format is not supported.
uk: Формат файлу не підтримується.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
uk: Зображення надто велике для YoWindow. Розмір зображення не повинен перевищувати 2880 пікселів по ширині або висоті.

en: Landscape Image
uk: Зображення пейзажу

en: Landscape Folder
uk: Папка пейзажу

en: About Landscape
uk: Про пейзаж

en: Picture {0} imported successfully
uk: Зображення {0} успішно імпортоване

en: Remind Me Later
uk: Нагадати пізніше

en: Skip This Version
uk: Пропустити цю версію

en: Loading
uk: Завантаження...

en: Next
uk: Далі

en: Back
uk: Повернутися

en: Finish
uk: Закінчити

en: Create
uk: Створити

en: Import
uk: Імпортувати

en: Delete
uk: Видалити

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
uk: Готово

en: Path
uk: Шлях

en: Options
uk: Настройки

en: Select the options you like
uk: Виберіть необхідні параметри

en: Set YoWindow as default screen saver
uk: Встановити YoWindow типовою заставкою

en: Start with Windows (minimized to system tray)
uk: Запускати разом з Windows (мінімізувавши до системного трею)

en: Add a shortcut to quick launch bar
uk: Додати посилання на панель швидкого запуску

en: You are about to upgrade YoWindow.
uk: Ви збираєтеся оновити YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
uk: Натисніть кнопку ОК, щоб встановити нову версію.

en: You must close YoWindow before you can continue.
uk: Ви повинні закрити YoWindow перш ніж ви зможете продовжити.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
uk: Після того як ви закриєте YoWindow, виберіть Повторити.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
uk: Якщо ви хочете скасувати процес видалення, виберіть Скасувати.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
uk: Якщо ви все ж хочете спробувати встановити так, виберіть Пропустити.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
uk: Якщо ви хочете перервати установку, виберіть Перервати

en: Final step
uk: Заключний етап

en: Start YoWindow on system startup
uk: Запускати YoWindow при завантаженні системи

en: Check for new version...
uk: Перевірити наявність нової версії

en: YoWindow is up to date!
uk: Ви маєте останню версію YoWindow!

en: You have the latest version
uk: Ви маєте останню версію

en: Download new version!
uk: Завантажте нову версію!

en: Preview
uk: Переглянути

en: Show small YoWindow logo
uk: Відображати маленький логотип YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
uk: Пейзаж доступний тільки у версії Unlimited.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
uk: год

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
uk: хв

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
uk: мм

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
uk: см

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
uk: м

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
uk: км

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
uk: футів

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
uk: миль

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
uk: миль/год

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
uk: км/год

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
uk: м/с

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
uk: вузлів

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
uk: Бфт

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
uk: мб

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
uk: кПа

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
uk: ГПа

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
uk: "

en: Display "?"
uk: Відображати "?"

en: Hide parameter
uk: Приховати параметр

en: When weather parameter is not available
uk: Коли параметр погоди не доступний

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
uk: Інформація

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
uk: Уся

en: Temperature and Time
uk: Температура та час

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
uk: Це версія Unlimited.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
uk: Вона вже зареєстрована.

en: Free edition
uk: Безкоштовна версія

en: Unlimited edition
uk: Версія Unlimited

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
uk: Щоб насолодитися YoWindow, вам необхідно встановити Flash Player (для Internet Explorer) {0} або пізнішої версії.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
uk: Завантажити Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
uk: Розблокувати пейзаж

en: YoWindow for Chrome
uk: YoWindow для Chrome

en: YoWindow for Windows
uk: YoWindow для Windows

en: YoWindow for Mac OS
uk: YoWindow для Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
uk: YoWindow для iPhone та iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
uk: Слідкувати за YoWindow на Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
uk: Слідкувати за YoWindow на Twitter

en: Landscape trial, days left:
uk: Спроба пейзажу. Лишилося днів:

en: Landscape trial period is over
uk: Спробний період пейзажу завершився

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
uk: Пейзаж "{0}" є частиною YoWindow Unlimited.

en: Details
uk: Подробиці

note: see Options/Advanced
en: View direction
uk: Напрямок погляду

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
uk: Нерухоме ​​небо

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
uk: Редагувати

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
uk: Перезавантажити

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
uk: Згорнуте

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
uk: впливає лише на вітер

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
uk: Розсилання

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
uk: Поділитися

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
uk: Публікація

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
uk: Авторизація

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
uk: Опубліковано!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
uk: Пробіл

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
uk: Зараз погода у місті {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
uk: Прогноз погоди на {0} у місті {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
uk: Сьогодні у місті {0} (прогноз)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
uk: Завтра у місті {0} (прогноз)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
uk: Прогноз

en: Sound
uk: Звук

en: Enable sound
uk: Увімкнути звук

note: This is sound volume
en: Volume
uk: Гучність

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
uk: Пропустити

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
uk: Стерео

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
uk: Перевизначити поточну пору року

en: Winter
uk: Зима

en: Spring
uk: Весна

en: Summer
uk: Літо

en: Autumn
uk: Осінь

en: Naked
uk: Міжсезоння

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
uk: Країни

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
uk: Голосуйте!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
uk: Проголосуйте за YoWindow, дякуємо

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
uk: Більше YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
uk: Проведіть пальцем по екрану, щоб побачити як зміниться погода

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
uk: І ще раз

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
uk: Натисніть кнопку 'Зараз', щоб повернутися до поточного часу

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
uk: Спостерігайте за погодою із задоволенням

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
uk: Вимкнути автоматичне блокування

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
uk: Не вимикати екран, якщо пристрій підключено до джерела живлення або рівень заряду батареї вище 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
uk: Більше

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
uk: Ефект паралаксу

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
uk: Ілюзія ефекту 3D при нахилянні пристрою

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
uk: Температура в рядку стану

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
uk: Відображати температуру для розташування "Дім"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
uk: Недостатньо вільного місця.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
uk: YoWindow може працювати нестабільно.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
uk: Потрібно не менше {0} МБ.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
uk: Погода YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
uk: YoWindow Нуль

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
uk: Отримати повну версію

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
uk: Ніякої реклами, ніяких обмежень, доступні всі пейзажі

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
uk: Повна версія

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
uk: Без реклами

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
uk: Доступ до всiх пейзажiв

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
uk: Доступ до прогноза погоди в області сповіщень

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
uk: Прибрати рекламу

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
uk: Прогноз погоди обмежено

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
uk: Демо

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
uk: Доступ до пейзажу "{0}" обмежено.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
uk: Підключення до {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
uk: Камера

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
uk: Галерея

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
uk: Шпалери

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
uk: Увімкнути анімацію

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
uk: Відображати погоду

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
uk: Без анімації споживання енергії акумулятора майже відсутнє.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
uk: Налаштування віджета

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
uk: Віджети

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
uk: Створити віджет

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
uk: Натисніть для пошуку місця розташування

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
uk: Відображати тло

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
uk: Iконки погоди

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
uk: Колiр фону

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
uk: Колiр тексту

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
uk: Прозорiсть фону

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
uk: Закруглені боки

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
uk: Добавити вiджет на Домашнiй Екран

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
uk: Цей вiджет добавлений на Головний Екран

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
uk: Виберiть вiджет

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
uk: Малий вiджет

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
uk: Стандартний вiджет

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
uk: Годинник

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
uk: Малий вiджет з годинником

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
uk: Перемістити догори

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
uk: Видалити безкоштовну версію YoWindow

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
uk: У вас встановлено і повну, і безкоштовну версіїї YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
uk: Щоб уникнути плутанини, видаліть безкоштовну версію.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
uk: Додайте віджети YoWindow - спостерігайте за прогнозом погоди з комфортом

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
uk: Натисніть, щоб продовжити

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
uk: YoWindow встановлено на зовнішній накопичувач.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Шпалери і віджети YoWindow можуть бути недоступними, якщо YoWindow встановлено на зовнішній накопичувач (SD-картку).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
uk: Пошук міста

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
uk: Ввести промо-код

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
uk: Привілеї повної версії надано.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
uk: Рекламу видалено, обмежень немає.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
uk: Неочікуваний код

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
uk: Відновити привілеї

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
uk: Встановити шпалерами

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
uk: Викласти

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
uk: Введіть повідомлення

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
uk: Заповнити погодою

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
uk: Ви щойно виклали повідомлення на Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
uk: Встановити, як мрію

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
uk: Мрія

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
uk: Нічний режим

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
uk: Дуже тьмяний екран (для темних кімнат)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
uk: Надіслати звіт

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
uk: Ви впевнені, що хочете встановити {0}, як Дім?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
uk: Відображати тиск для

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
uk: рівня моря

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
uk: рівня міста

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
uk: YoWindow потребує дозволу на зберігання файлу зображення перед тим, як ним поділитися.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
uk: YoWindow потрiбен дозвiл щоб зберегти даний пейзаж на телефонi

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
uk: Сповіщення

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
uk: Показувати сповіщення

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
uk: Показувати на екрані блокування

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
uk: По центру

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
uk: Будильник

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
uk: Прокидайтеся з YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
uk: Тиша

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
uk: Відкласти

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
uk: Вимкнути

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
uk: Прокидайтеся під звуки YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
uk: Будильник задзвонить через {0} хвилин

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
uk: Увага

en: Weather station
uk: Метеостанція

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
uk: Приватні метеостанції можуть бути ненадійними.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
uk: Станцiя тимчасово не працює

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
uk: Ви дійсно хочете отримувати погоду зі станції "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
uk: Ви дійсно хочете перевизначити пору року для {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
uk: Рекомендовано

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
uk: Повідомити про проблему

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
uk: Ніколи

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
uk: Дайте оцінку YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
uk: Дякуємо!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
uk: Надіслати листа

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
uk: Звіт YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
uk: Що саме пішло не так?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
uk: Нам потрібно якнайбільше подробиць.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
uk: Темне скло

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
uk: Піктограми застосунків добре видно

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
uk: Щоб приховати інформацію про погоду, потягніть її вгору

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
uk: Торкніться температури, щоб розкрити інформацію про погоду

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
uk: Для "{0}" нічого не знайдено

en: Click to try again.
uk: Натисніть, щоб повторити спробу.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
uk: Оновити

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
uk: Потрібно оновити YoWindow

note: Menu item for "Radar" feature. Right now it is only available on Android in United States.
en: Radar
uk: Радар

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
uk: Насолоджуйтесь переглядом погоди

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
uk: Новий пейзаж

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
uk: Американа

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
uk: Полювання за Великоднім яйцем

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
uk: Спробуйте знайти {0} яєць, які ми приховали в YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
uk: Шукайте яйця в пейзажі {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
uk: Грати знову?

note: Egg hunt game.
en: Idea
uk: План

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
uk: Ви знайшли всі яйця!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
uk: Гарна робота.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
uk: Ваша нагорода

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
uk: Усі пейзажі будуть доступні впродовж {0} днів

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
uk: Ніякої реклами впродовж {0} днів

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
uk: Тема

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
uk: День

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
uk: Ніч

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
uk: Доступно в повній версії

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
uk: Додай своє фото до YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
uk: Торкнись кнопки "Landscape", щоб відкрити комірку з краєвидами

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
uk: Відкрий фото або зроби знімок

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
uk: Створи панораму та кадрування

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
uk: Встановити краєвид на екран

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
uk: Збільшити екран пальцями

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
uk: Горизонтальний рівень

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
uk: Встановити горизонтальний рівень

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
uk: Ти хочеш, щоб небо відображало погоду?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
uk: Стерти небо - ми замінимо його на YoWindow Sky

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
uk: Стерти небо

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
uk: Крок {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
uk: Торкнись неба, щоб вибрати його ділянку

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
uk: Стерти небо - малюй червоним маркером на жовтих ділянках

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
uk: Спершу обери ділянку жовтим маркером, потім зітри червоним

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
uk: Скористатись блакитним маркером, щоб відновити.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
uk: Стерти

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
uk: Відновити

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
uk: Назва краєвиду

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
uk: Джерело фото

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
uk: Я даю дозвіл, щоб додати цей краєвид до колекції YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
uk: Краєвид "{0}" вже існує. Перезаписати?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
uk: Твої зміни будуть втрачені

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
uk: Щоб відкрити файли, потрібен дозвіл

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
uk: Щоб відкрити краєвид, потрібен додаток YoWindow Weather.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
uk: Завантажити YoWindow Weather

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
uk: Подивiться вiдео щоб розблокувати пейзаж

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
uk: Подивiться коротке вiдео щоб розблокувати пейзаж

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
uk: Подивись зараз

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
uk: Всi цi пейзажi доступнi в Повнiй версiї YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
uk: Пейзаж "{0}" розблокований

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
uk: Добавлені нові пейзажі

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
uk: Показати панель керування

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
uk: Сюрприз

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
uk: Амелі

note: Fiesta - the name for a surprise that launches many hot air balloons on the screen.
en: Fiesta
uk: Фієста

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
uk: Виникли проблеми?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
uk: Що сталося?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
uk: Некорректно показує погоду

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
uk: Погода на екрані відрізняється від погоди зовні

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
uk: Відсутня адреса розташування

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
uk: Зазвичай, погода не співпадає якщо:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
uk: Найближча метеостанція знаходиться далеко

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
uk: Погода часто змінюється протягом дня.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
uk: Нажаль, навіть сьогодні вчені не можуть передбачити погоду зі 100% точністю.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
uk: Якщо прогноз погоди показує некорректно, попробуйте змінити метео-службу.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
uk: Нажаль, автоматичний пошук міста може помилятись.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
uk: Попробуйте знайти місто вручну.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
uk: Виберіть ваше місце розташування

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
uk: Погода передається з Приватної Метеостанції.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
uk: Ця станція може бути ненадійна.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
uk: Ми настійно радимо змінити джерело погоди.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
uk: Інше

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
uk: Розпродаж! Знижка {0}%

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
uk: Використовувати поточну адресу

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
uk: "Домівка" відкриваеться під час запуску застосунка

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
uk: Відправити
