glossary - en to wa translation catalogue (453 entries)

note: "To terminate abruptly a processing activity in a computer system because it is impossible or undesirable for the activity to procees."
en: abort
wa: rinoncî

note: "1. In character recognition systems a type of symbol that, unlike a letter or numeral, has no intrinsic meaning and must be defined before it can be interpreted. 2. In programming a data type defined by the operations that can be performed on objects of t"
en: Abstract
wa: Absitroet

note: "1. In applications, a key or key combination used to perform a defined function. Also called shortcut key. 2. A hardware device that speeds or enhances the operation of one or more subsystems, leading to improved program performance. "
en: Accelerator
wa: Rascourti

en: Accept
wa: Accepter

note: "1. The act of reading data from or writing data to memory. 2. Connection to the Internet or other network or system.  2. To gain entry to memory in order to read or write data."
en: access
wa: accès

note: "A record of essential user information that is stored on the system.. Network accounts are created by network administrators and are used both to validate users and to administer policies-for example, permissions-related to each user."
en: Account
wa: Conte

note: "Pertaining to the device, program, file, or portion of the screen that is currently operational or subject to command operations. "
en: Active
wa: En alaedje

en: Actor
wa: Acteur

en: Add
wa: Radjouter

note: "1. A number specifying a location in memory where data is stored. 2. A unique code that specifies a particular computer (node) or site on the Internet or other network. 3. A code used to specify an e-mail destination."
en: Address
wa: Adresse

note: "The performing of maintenance tasks on a system or network"
en: Administration
wa: Manaedjmint

note: "A visual or auditory signal from a computer alerting the user to an error or hazardous situation."
en: Alarm
wa: Abranle

note: "In an application such as a word processor, to position lines of type relative to some point, such as the page margin. The most common types of alignment are left- and right-aligned and centered. "
en: Align
wa: Aroyî

en: Allow
wa: Permete

note: "A software product that is under development and has enough functionality to begin testing. "
en: Alpha
wa: Alfa

note: "The high-order 8 bits of a 32-bit graphics pixel used to manipulate the remaining 24 bits for purposes of coloring or masking. In computer graphics, memory associated with each pixel used to store the fractional coverage of the pixel."
en: alpha channel
wa: canå alfa

note: "Pertaining to a device or signal that is continuously varying in strength or quantity, such as voltage or audio, rather than based on discrete units, such as the binary digits 1 and 0. "
en: Analog
wa: Analogue

note: "The evaluation of a situation or problem, including review from various aspects or points of view. In computing, analysis commonly involves such features as flow control, error control, and evaluation of efficiency."
en: Analysis
wa: Corwaitaedje

note: "A tag in an HTML document that defines a section of text, an icon, or other element as a link to another element in the document or to another document or file. "
en: Anchor
wa: Anke

note: "A logical operation combining the values of two bits (0, 1) or two Boolean values (false, true) that returns a value of 1 (true) if both input values are 1 (true) and returns a 0 (false) otherwise. "
en: AND
wa: EYET

note: "The simulation of movement through a rapid succession of static images. "
en: Animation
wa: Animåcion

note: "On the Internet, the standard login name used to obtain access to a public FTP file archive. "
en: Anonymous
wa: Anonime

note: "A setting that allows a modem to answer an incoming call automatically. It is used in all fax machines. "
en: Answer mode
wa: Môde response

note: "To place or insert as an attachment by adding data to the end of a file or database or extending a character string. To attach to the end of; most often used in reference to writing a file of adding to a string."
en: Append
wa: Bouter å coron

note: "An application working inside a small window in a panel. A program that can be downloaded over the Internet and executed on the recipient's machine. "
en: Applet
wa: Aplikete

note: "A software program designed to assist in the performance of a specific task or for particlar user needs, such as word processing, accounting, or inventory management. "
en: Application
wa: Programe

note: "A button in the panel which launches an application or executes a command when pressed."
en: Application Launcher
wa: Enondeu di programes

note: "A collection of several files bundled into one file by a program (such as ar, tar, bar or cpio) for shipment or archiving."
en: archive
wa: årtchive

note: "An item of information following a command. It may, for example, modify the command or identify a file to be affected. "
en: Argument
wa: Årgumint

en: Article
wa: Årtike

note: "The arrangement of a sequence of items from lowest to highest, such as from 1 to 10 or from A to Z. "
en: Ascending order
wa: Ôre crexhant

note: "American Standard Code for Information Interchange; the standard describing a collection of characters and codes (i.e. sequences of zeros and ones, or numbers) assigned to them. ASCII characters  include Latin letters, common punctuation marks, some specific. When you see a mention of an 'ASCII fil
en: Ascii
wa: ASCII

note: "Any file accompanying an e-mail message in a special format so that it can be viewed or saved to disk independently of the main message body."
en: Attachment
wa: Ataetchmint

note: "In a database record, the name or structure of a field. In screen displays, an element of additional information stored with each character. In markup languages such as SGML and HTML, a name-value pair within a tagged element that modifies certain feature"
en: Attribute
wa: Atribut

note: "Relating to frequencies within the range of perception by the human ear."
en: Audio
wa: Odio

note: "In a multiuser or network operating system, the process by which the system validates a user's logon information. "
en: Authentication
wa: Otintifiaedje

note: "Traditionally, to author meant to write a literary work or journalistic piece. In a computer context it means to create a product for implementation via computer technology; to write a computer program or to create Web pages. "
en: Author
wa: Oteur

en: Average
wa: Moyene

note: "In a chart or other two-dimensional system using coordinates, the horizontal line (x-axis) or vertical line (y-axis) that serves as a reference for plotting points. In a three-dimensional coordinate system, a third line (z-axis) is used to represent depth"
en: Axis
wa: Aessi

note: "In the context of processes or tasks that are part of an operating system or program, operating without interaction with the user while the user is working on another task. In the UNIX command line, the character <literal>&amp;</literal> appended to a command will make that command run in the backg
en: Background
wa: Fond

note: "A duplicate copy of a program, a disk, or data, made either for archiving purposes or for safeguarding valuable files from loss should the active copy be damaged or destroyed. "
en: Backup
wa: Copeye di såvrité

note: "In mathematics, a number that is raised to the power specified by an exponent. For example, in 23 = 2 �2 �2 = 8, the base is 2. "
en: Base
wa: Båze

note: "An executable program, so called because the file containing the program consists of machine-readable binary digits, i.e. ones and zeroes."
en: Binary
wa: Binaire

en: Blinking cursor
wa: Cursoe clignôtant

note: "1. In e-mail and Internet newsgroups, the content of a message. 2. In HTML, SGML, and XML, a section of a document that contains the content of the document, along with tags describing characteristics of the content."
en: body
wa: coir

note: "A type style that makes the text to which it is applied appear darker and heavier than the surrounding text. "
en: Bold
wa: Cråssès letes

note: "1. A marker inserted at a specific point in a document to which the user may wish to return for later reference. 2. In Netscape Navigator, a link to a Web page or other URL that a user has stored in a local file in order to return to it later. "
en: book mark
wa: Rimåke

note: "Characteristic of logical (true, false) values. "
en: Boolean
wa: Bouleyin

note: "The boundary around a graphic image on screen. "
en: Box
wa: Boesse

note: "A node intermediate between the root and the leaves in some types of logical tree structure, such as the directory tree "
en: Branch
wa: Coxhe

en: Bricks
wa: Brikes

note: "To scan a database, a list of files, or the Internet, either for a particular item or for anything that seems to be of interest. "
en: Browse
wa: Foyter

note: "Software that lets a user view HTML documents and access files and software related to those documents. "
en: Browser
wa: Betchteu

note: "A region of memory reserved for use as an intermediate repository in which data is temporarily held while waiting to be transferred between two locations or devices. "
en: Buffer
wa: Tampon

note: "Temporarily performing a function or task."
en: Busy
wa: Ocupé

note: "A graphic element in a dialog box that, when activated, performs a specified function. "
en: Button
wa: Boton

note: "8 bits, i.e. a sequence of 8 zeros and ones.There are 256 possible such sequences, so one can also say that one byte represents a number ranging from 0 to 255. Byte is the basic building block of filesystem: all files are composed of bytes. For text files, each byte represents one symbol."
en: Byte
wa: Octet

note: "A short-term storage area in RAM or on the hard disk.  Many programs use caches to store recently-accessed files or other items."
en: Cache
wa: Muchete

note: "Any device that performs arithmetic operations on numbers. "
en: Calculator
wa: Carculete

note: "An application program in the form of an electronic calendar, commonly used for highlighting dates and scheduling appointments. "
en: Calendar
wa: Calindrî

note: "To establish a connection through a telecommunications network. "
en: Call
wa: Houkî

en: Cancel
wa: Rinoncî

en: Caption
wa: Tecse

en: Case Sensitive
wa: Grandès <> ptitès letes

note: "Groups of like settings in a property window."
en: Categories
wa: Categoreyes

note: "1. An individual compact disc, such as a CD-ROM. 2. Acronym for Carrier Detect, a signal sent from a modem to the attached computer to indicate that the modem is on line. "
en: CD
wa: Plake lazer

en: CDE panel
wa: Sicriftôr di CDE

en: Cellular
wa: Axhlåve

note: "To align characters around a point located in the middle of a line, page, or other defined area."
en: Center
wa: Å mitan

note: "1. A path or link through which information passes between two devices. 2. In communications, a medium for transferring information. Depending on its type, a communications channel can carry information (data, sound, and/or video) in either analog or digi"
en: Channel
wa: Canå

note: "A rectangular block of pixels that represents the space in which a given character is drawn on the screen. "
en: char cell
wa: caracteres-bloc

note: "Real-time conversation via computer. "
en: Chat
wa: Tchater

note: "In object-oriented programming, a generalized category that describes a group of more specific items, called objects, that can exist within it. "
en: Class
wa: Classe

en: Classification
wa: Classifiaedje

en: Clear
wa: Netyî

note: "The temporary buffer into which text or other data can be copied, to be used later by pasting into a different location. Most applications support the clipboard either through native mouse-based cut and paste functionality of X Window System, or through s"
en: Clipboard
wa: Tchapea emacralé

note: "To change an open window into an icon on the desktop. To end an application's relationship with an open file so that the application will no longer be able to access the file without opening it again. To end a computer's connection with another computer o"
en: Close
wa: Clôre

note: "An instruction to a computer program which causes an action to be carried out. Commands are usually either typed at the keyboard or chosen from a menu."
en: Command
wa: Comande

note: "A string of text written in the command language and passed to the command interpreter for execution. It can contain a command followed by arguments, options, file names and other expressions."
en: Command Line
wa: Roye di comande

note: "Parameters or arguments given on the UNIX command line after a program name, which tell the program how to run. "
en: Command line options
wa: Tchuzes del roye di cmande

en: Common properties
wa: Comonès prôpietés

note: "The state of an expression or a variable (for example, when a result can be either true or false, or equal or not equal)."
en: Condition
wa: Condicion

note: "In reference to a single microcomputer, the sum of a system's internal and external components, including memory, disk drives, keyboard, video, and generally less critical add-on hardware, such as a mouse, modem, or printer. Software (the operating system"
en: Configuration
wa: Apontiaedje

en: Confirm
wa: Acertiner

en: Confirmation
wa: Racertinaedje

note: "A physical link via wire, radio, fiber-optic cable, or other medium between two or more communications devices."
en: Connection
wa: Raloyaedje

note: "The data that appears between the starting and ending tags of an element in an SGML or HTML document. "
en: Content
wa: Ådvins

note: "libgtop.pot"
en: Continue
wa: Continouwer

note: "To duplicate information and reproduce it in another part of a document, in a different file or memory location, or in a different medium. "
en: Copy
wa: Copyî

note: "A file created to hold a memory image useful for debugging problems when a program malfunctions."
en: Core file
wa: Fitchî core

en: Cost
wa: Costindje

en: Count
wa: Conter

note: "Acronym for central processing unit. The computational and control unit of a computer. The CPU is the device that interprets and executes instructions. By definition, the CPU is the chip that functions as the 'brain' of a computer. "
en: CPU
wa: Processeu

en: Create
wa: Askepyî

note: "The flow of electric charge through a conductor, or the amount of such flow. Current is measured in amperes. Also used as a synonym to active."
en: Current
wa: Do moumint

note: "To remove part of a document, usually placing it temporarily in memory or the clipboard so that the cut portion can be inserted (pasted) elsewhere. "
en: Cut
wa: Côper

note: "An item of information."
en: Data
wa: Dinêyes

note: "To detect, locate, and correct logical or syntactical errors in a program or malfunctions in hardware. In hardware contexts, the term troubleshoot is the term more often used."
en: Debug
wa: Disbugaedje

note: "A choice made by a program when the user does not specify an alternative."
en: Default
wa: Prémetou

note: "To eliminate text, a file, or part of a document with the intention of removing the information permanently. "
en: Delete
wa: Disfacer

note: "The on-screen work area, on which windows, icons, and other graphical items may be placed."
en: Desktop
wa: Sicribanne

note: "Software which provides graphical user interface for users desktop. In addtition to capabilities provided by a window manager (that is, ability to move, resize, and hide windows), a desktop environment usually also includes such elements of GUI as a File "
en: Desktop Environment
wa: Evironmint di scribanne

note: "The location (drive, folder, or directory) to which a file is copied or moved. "
en: Destination
wa: Destinåcion

en: Destroy
wa: Distrure

note: "A piece of hardware with which the system interacts, such as a hard disk, modem, printer or mouse."
en: Device
wa: Éndjin

note: "To establish connection that uses the public switched telephone network rather than a dedicated circuit or some other type of private network."
en: Dial
wa: Fé li limero

note: "glade.pot"
en: Direction
wa: Direccion

note: "A branch within UNIX's hierarchical file system; a 'folder' containing files or other directories (called 'subdirectories')."
en: Directory
wa: Ridant

note: "To suppress something or to prevent it from happening. Disabling is a method of controlling system functions by disallowing certain activities. "
en: Disable
wa: Essocter

en: Discard
wa: Taper å diale

note: "To break a communications link."
en: Disconnect
wa: Si disraloyî

en: Dismiss
wa: Passer houte

note: "A visual presentation of data. The visual output device of a computer."
en: Display
wa: Håynaedje

note: "A collction of one or more lines of text that can be named and stored as a separate item or file which can be retrieved."
en: Document
wa: Documint

note: "In the Internet and other networks, a part of a naming hierarchy. The domain is the highest subdivision of a domain name in a network address, which identifies the type of entity owning the address (for example, .com for commercial users or the geographic"
en: Domain
wa: Dominne

note: "In communications, to transfer a file or programming instructions from a remote computer to the requesting computer over a communications line. "
en: Download
wa: Aberwetaedje

note: "To make a change to an existing file or document. "
en: Edit
wa: Candjî

en: Effects
wa: Efets

en: Eject
wa: Fé rexhe

note: "To activate."
en: Enable
wa: Mete en alaedje

note: "A correspondence between characters of some character set and character codes, i.e. internal computer presentation of the symbols. In order to be able to read a text file, you need to know its character set and encoding. In most encodings, each symbol is represented by one byte, which is equivalent
en: Encoding
wa: Ecôdaedje

note: "A mathematical statement that indicates equality with the use of an equal sign (=) between two expressions. In programming languages, assignment statements are written in equation form. "
en: Equation
wa: Ecwåcion

note: "A value or condition that is not consistent with the true, specified, or expected value or condition. "
en: Error
wa: Aroke

note: "An action or occurrence, often generated by the user, to which a program might respond."
en: Event
wa: Evenmint

note: "To run file as program. To perform an instruction. In programming, execution implies loading the machine code of the program into memory and then performing the instructions."
en: Execute
wa: Enonder

note: "In a program, to move from the called routine back to the calling routine. "
en: Exit
wa: Moussî foû

note: "To move information from one system or program to another. Files that consist only of text can be exported in ASCII (plain text format). "
en: Export
wa: Ebagaedje

note: "1. A set of characters added to a filename that serves to extend or clarify its meaning or to identify a file as a member of a category. 2. A program or program module that adds functionality to or extends the effectiveness of a program. "
en: Extension
wa: Cawete

note: "Short for facsimile. The transmission of text or graphics over telephone lines in digitized form. "
en: Fax
wa: Facs

note: "1. A location in a record in which a particular type of data is stored. 2. A space in an on-screen form where the user can enter a specific item of information."
en: Field
wa: Tchamp

note: "Any piece of information (text, graphics, executable) put together and given a name. All the information you have on the hard drive is arranged as a collection of  files."
en: File
wa: Fitchî

note: "The set of letters, numbers, and allowable symbols assigned to a file to distinguish it from all other files in a particular directory on a disk. "
en: Filename
wa: No do fitchî

note: "A collection of all the files and directories on a system arranged in a tree-like hierarchy."
en: Filesystem
wa: Sistinme di fitchîs

note: "In computer graphics, the colored or patterned 'paint' inside an enclosed figure, such as a circle. "
en: Fill
wa: Rimpli

note: "In communications and electronics, hardware or software that selectively passes certain elements of a signal and eliminates or minimizes others. "
en: Filter
wa: Passete

note: "Synonymous with Search. 1. To look for the location of a file. 2. To seek specific data within a file or data structure. "
en: Find
wa: Trover

note: "The data type name used in some programming languages, notably C, to declare variables that can store floating-point numbers. "
en: Float
wa: Flotant

note: "A round piece of flexible plastic film coated with ferric oxide particles that can hold a magnetic field. When placed inside a disk drive, the floppy disk rotates to bring different areas, or sectors, of the disk surface under the drive's read/write head,"
en: Floppy
wa: Plakete

note: "A container for programs and files in graphical user interfaces, symbolized on the screen by a graphical image (icon) of a file folder. This container is called a directory in other systems. "
en: Folder
wa: Ridant

note: "A set of characters of the same typeface (such as Garamond), style (such as italic), and weight (such as bold). "
en: Font
wa: Fonte

note: "One or more identifying lines printed at the bottom of a page. A footer may contain a folio (page number), a date, the author's name, and the document title. "
en: Footer
wa: Pî del pådje

note: "To run a program so that its output is visible to the user, or to bring a previously 'backgrounded' program to the foreground. Programs running in the foreground can display output and receive input from the user."
en: Foreground
wa: Di dvant

note: "The structure or appearance of a unit of data. The arrangement of data within a document file that typically permits the document to be read or written by a certain application. "
en: Format
wa: Abwesner

note: "A mathematical statement that describes the actions to be performed on numeric values. A formula sets up a calculation without regard to the actual values."
en: Formula
wa: Formule

note: "1. In asynchronous serial communications, a unit of transmission that is sometimes measured in elapsed time and begins with the start bit that precedes a character and ends with the last stop bit that follows the character. 2. In synchronous communication"
en: Frame
wa: Cåde

note: "The measure of how often a periodic event occurs, such as a signal going through a complete cycle. Frequency is usually measured in hertz (Hz)."
en: Frequency
wa: Frécwince

note: "A unit for magnetic field intensity particularly used in magnetic surveys. The numerical value of the power to which a video signal voltage is raised to obtain linear light."
en: Gamma
wa: Gama

note: "The branch of mathematics that deals with the construction, properties, and relationships of points, lines, angles, curves, and shapes. A adjective applied to graphics operations at the level of vertices, adges and polygons, such as transformation and clipping, as opposed to rendering"
en: Geometry
wa: Djeyometreye

note: "Pertaining to an entire document, file, or program rather than to a restricted segment of it. "
en: Global
wa: Globå

note: "The rate of change of a quantity with distance."
en: Gradient
wa: Gradyint

note: "Synonymous with Chart. A graphic or diagram that displays data or the relationships between sets of data in pictorial rather than numeric form."
en: Graph
wa: Grafike

note: "Two sets of lines or linear elements at right angles to each other. A spreadsheet is a grid of rows and columns."
en: Grid
wa: Grile

note: "A collection of elements that can be treated as a whole, such as a collection of records in a database report, or a collection of objects that can be moved and transformed as a single object in a drawing program. Also a collection of users who are referre"
en: Group
wa: Groupe

note: "A device containing one or more inflexible platters coated with material in which data can be recorded magnetically, together with their read/write heads, the head-positioning mechanism, and the spindle motor in a sealed case that protects against outside"
en: Hard Disk
wa: Deure plake

note: "1. In word processing or printing, text that is to appear at the top of pages. 2. Information attached to the beginning of data that contains information about the subsequent dara, such as a block of bytes in communications, a file on a disk, a set of rec"
en: Header
wa: Tiestire

en: Hello World
wa: Bondjoû daegn

note: "An item on a menu bar in a graphical user interface that enables the user to access the help feature of the present application. "
en: Help
wa: Aidance

note: "Using 16 rather than 10 as the base for representing numbers. The hexadecimal system uses the digits 0 through 9 and the letters A through F (uppercase or lowercase) to represent the decimal numbers 0 through 15. "
en: Hex
wa: Hecsa

note: "To temporarily remove the onscreen display of an application's active window while leaving the application running. "
en: Hide
wa: Catchî

note: "A chart consisting of horizontal or vertical bars, the widths or heights of which represent the values of certain data."
en: Histogram
wa: Grafike

note: "A list of the user's actions within a program, such as commands entered in an operating system shell, menus passed through using Gopher, or links followed using a Web browser."
en: History
wa: Istwere

note: "A beginning position, such as the top left corner of a character-based display, the left end of a line of text, cell A1 of a spreadsheet, or the top of a document."
en: Home
wa: Måjhon

note: "A directory assigned to the user by the system administrator. The home directory is the current directory when the user first logs in, and the user can return to it by entering the command cd (change directory) without a pathname. "
en: Home directory
wa: Ridant måjhon

note: "1. A document intended to serve as a starting point in a hypertext system, especially the World Wide Web. 2. An entry page for a set of Web pages and other files in a Web site. "
en: Home Page
wa: Pådje måjhon

note: "1. The main computer in a mainframe or minicomputer environment, that is, the computer to which terminals are connected. 2. In PC-based networks, a computer that provides access to other computers. 3. On the Internet or other large networks, a server comp"
en: Host
wa: Lodjoe

note: "The name of a specific server on a specific network within the Internet."
en: Host name
wa: No do lodjoe

note: "A small picture used within a graphical user interface to indicate  a program, file, or other part of a computer system."
en: Icon
wa: Imådjete

note: "Any text string used as a label, such as the name of a procedure or a variable in a program or the name attached to a hard disk or floppy disk. "
en: Identifier
wa: Idintifieu

note: "A stored description of a graphic picture, either as a set of brightness and color values of pixels or as a set of instructions for reproducing the picture. "
en: Image
wa: Imådje

note: "To bring information from one system or program into another. "
en: Import
wa: Aberweter

note: "In an environment capable of displaying multiple on-screen windows, any window other than the one currently being used for work. "
en: Inactive window
wa: Purnea essocté

note: "Displacement of the left or right edge of a block of text in relation to the margin or to other blocks of text. "
en: Indent
wa: Ritrait

note: "A listing of keywords and associated data that point to the location of more comprehensive information, such as files and records on a disk or in a database."
en: Index
wa: Indecse

note: "A dial or light that displays information about the status of a device, such as a light connected to a disk drive that glows when the disk is being accessed."
en: Indicator
wa: Indicateu

note: "The meaning of data as it is intended to be interpreted by people. Data consists of facts, which become information when they are seen in context and convey meaning to people. "
en: Information
wa: Informåcion

note: "Information entered into a computer or program for processing, as from a keyboard or from a file stored on a disk drive."
en: Input
wa: Intrêye

note: "To set in place and prepare for operation. Operating systems and application programs commonly include a disk-based installation, or setup, program that does most of the work of preparing the program to work with the computer, printer, and other devices. "
en: Install
wa: Astalaedje

note: "1. The point at which a connection is made between two elements so that they can work with each other or exchange information. 2. Software that enables a program to work with the user (the user interface, which can be a command-line interface, menu-driven"
en: Interface
wa: Eterface

note: "An error pertaining to the main program code"
en: Internal error
wa: Divintrinne aroke

en: International
wa: Eternåcionå

note: "Internet is the network of millions of computers all around the world, connected to each other by some hardware means (cables, wires, phone lines, communication satellites) and communicating with each other using some standard protocols. Internet makes it"
en: Internet
wa: Daegntoele

note: "Erroneous or unrecognizable because of a flaw in reasoning or an error in input. "
en: Invalid
wa: Nén valide

note: "To reverse something or change it to its opposite. For example, to invert the colors on a monochrome display means to change light to dark and dark to light. "
en: Invert
wa: Dins l' ôte sins

en: Invisible
wa: Nén veyåve

note: "A unique address assigned to each computer connected to  the <link linkend='internet'>Internet</link> or a local  network. Has the form <systemitem>a.b.c.d</systemitem>, where a,b,c,d are numbers from 0 to 255, subject to a number of rules  and convention. All communication between computers on the
en: IP Address
wa: Adresse IP

note: "A replaceable disk drive developed by Iomega fpr storing large quantities of data (500MB)."
en: Jaz Drive
wa: Plakete Jaz

note: "On a keyboard, the combination of a plastic keycap, a tension mechanism that suspends the keycap but allows it to be pressed down, and an electronic mechanism that records the key press and key release. "
en: Key
wa: Clé

note: "A hardware unit with a set of switches that resembles a typewriter keyboard and that conveys information from a user to a computer or data communications circuit. "
en: Keyboard
wa: Taprece

note: "An identifier. A label can be a physical item, such as a stick-on tag used to identify disks and other computer equipment, or an electronic label added to floppy disks or hard disks. It can also be a word, symbol, or other group of characters used to iden"
en: Label
wa: Etikete

note: "A horizontal print orientation in which text or images are printed 'sideways'-s greater than the height. "
en: Landscape
wa: Di coûtchî

note: "Any artificial language that can be used to define a sequence of instructions that can ultimately be processed and executed by the computer. "
en: Language
wa: Lingaedje

note: "A program that organizes frequently used applications and programs and that allows the user to execute them with a single mouse click."
en: Launcher
wa: Enondeu

note: "The overall plan or design of a document system. "
en: Layout
wa: Adjinçmint

note: "A paper format."
en: Legal
wa: US Legal

note: "The number of linear units of storage space occupied by an object, such as a file on disk or a data structure in a program."
en: Length
wa: Longeu

note: "A paper format"
en: Letter
wa: US Letter

note: "A legal contract between a software provider and a user specifying the rights of the user regarding the software. "
en: License agreement
wa: Acoird sol licince

en: Limits
wa: Limites

note: "1. Any wire or wires, such as power lines and telephone lines, used to transmit electrical power or signals. 2. In communications, a connection, usually a physical wire or other cable, between sending and receiving (or calling and called) devices, includi"
en: Line
wa: Roye

note: "To connect two elements in a data structure by using index variables or pointer variables. A connection between an element in a hypertext document, such as a word, phrase, symbol, or image, and a different element in the document, another document, a file, or a script."
en: Link
wa: Loyén

note: "To place information from storage into memory for processing, if it is data, or for execution, if it is program code."
en: load
wa: tchedje

note: "1. In communications, a device that can be accessed directly rather than by means of a communications line. 2. In information processing, an operation performed by the computer at hand rather than by a remote computer. "
en: Local
wa: Locå

note: "A number specifying a location or address in memory where data is stored. "
en: Location
wa: Eplaeçmint

note: "1. A software security feature that requires a key or dongle in order for the application to run correctly. 2. A mechanical device on some removable storage medium (for example, the write-protect notch on a floppy disk) that prevents the contents from bei"
en: Lock
wa: Sera

note: "A record of transactions or activities that take place on a computer system. "
en: Log
wa: Djournå

note: "Based on true and false alternatives as opposed to arithmetic calculation of numeric values. "
en: Logical
wa: Lodjike

note: "The process by which a user authenticates herself to a computer system, usually by typing in a username and password."
en: Login
wa: Elodjaedje

note: "The process of terminating a session with a computer accessed through a communications line. "
en: Logout
wa: Dislodjaedje

en: Look
wa: Rivnance

note: "A function, often built into spreadsheet programs, in which a previously constructed table of values called a lookup table is searched for a desired item of information. "
en: Lookup
wa: Cweri

note: "A set of statements in a program executed repeatedly, either a fixed number of times or until some condition is true or false. "
en: Loop
wa: Blouke

note: "A computer system facility that enables sending and holding messages via the computer."
en: Mail
wa: Emile

note: "An application which a user reads and sends their e-mail with. Also called Mail User Agent (MUA)."
en: Mail Client
wa: Cliyint d' emilaedje

en: Mail server
wa: Sierveu d' emilaedje

note: "A disk storage area assigned to a network user for receipt of electronic messages. "
en: Mailbox
wa: Boesse ås emiles

note: "The set of statements in a computer program at which execution of the program begins and that invokes the subroutines of the program."
en: Main body
wa: Coir do programe

note: "Online documentation for UNIX commands and programs and the UNIX library routines available for use in C programs. These documents, also found in the UNIX Programmer's Manual, can be displayed on a user's terminal or printed using the command man."
en: Man Pages
wa: Pådjes di manuel

note: "Any program that is designed to perform a certain set of housekeeping tasks related to computer operation, such as the maintenance of files. "
en: Manager
wa: Manaedjeu

en: Manual
wa: Manuel

note: "see 'Man Pages'."
en: Manual page
wa: Pådje di manuel

note: "In printing, those portions of a page-top, bottom, and sides-outside the main body of text."
en: Margins
wa: Mådjes

note: "1. In applications and data storage, a symbol or other device used to distinguish one item from others like it. 2. In digital transmission, the state of a communications line (positive or negative) corresponding to a binary 1. "
en: Mark
wa: Måke

note: "A device where information can be stored and retrieved. In the most general sense, memory can refer to external storage such as disk drives or tape drives; in common usage, it refers only to a computer's main memory."
en: Memory
wa: Memwere

note: "Information generated by an application that informs the user about the status of a process."
en: Message
wa: Messaedje

note: "A 'type' of the file, describing what kind of data and in which format this file contains; for example, MIME type <filename>image/jpeg</filename> is used for graphic files in JPEG format. Used by many applications (such as file manager) to determine what The acronym MIME stands for Multipurpose Int
en: Mime Type
wa: Sôre MIME

note: "In a graphical user interface, to hide a window without shutting down the program responsible for the window. "
en: Minimize
wa: Å pus ptit

note: "The operational state of a computer or a program. "
en: Mode
wa: Môde

note: "A mathematical or graphical representation of a real-world situation or object. Models can generally be changed or manipulated so that their creators can see how the real version might be affected by modifications or varying conditions. "
en: Model
wa: Modele

en: Modify
wa: Candjî

note: "The device on which images generated by the computer's video adapter are displayed. "
en: Monitor
wa: Waitroûle

note: "A command instructing the operating system to incorporate contents of a <link linkend='device'>device</link> (such as a hard drive or a CD-ROM) into the system's link <link linkend='filesystem'>file system</link>. Requires the device name (e.g. <filename>"
en: Mount
wa: Monter

note: "A command or instruction to transfer information from one location to another. "
en: Move
wa: Bodjî

en: Netmask
wa: Maske rantoele

note: "A group of computers and associated devices that are connected by communications facilities. "
en: Network
wa: Rantoele

note: "Any computer designed to be moved easily. Notebooks or portable computers can be characterized by size and weight."
en: Notebook
wa: Bloc di notes

en: Number
wa: Nombe

en: Number Converter
wa: Kiviersaedje di nombes

en: Numbered List
wa: Djivêye avou des limeros

note: "Pertaining to the digits 0 to 9."
en: Numeric
wa: Limerike

note: "Output from a compiler or an assembler, that was translated from the source code of a program and is itself executable machine code or is suitable for processing to produce excutable machine code. "
en: Object code
wa: Côde objet

note: "Describing a style of text created by slanting a roman font to simulate italics."
en: oblique
wa: oblike

note: "In reference to a computing device or a program, unable to communicate with or be controlled by a computer. In reference to one or more computers, being disconnected from a network. "
en: Offline
wa: Disraloyî

note: "In reference to a computing device or a program, activated and ready for operation; connected to or being controlled by a system. "
en: Online
wa: Raloyî

note: "Being accessible"
en: Open
wa: Drovi

note: "The software that controls the allocation and usage of hardware resources such as memory, central processing unit (CPU) time, disk space, and peripheral devices. "
en: Operating System
wa: Sistinme d' operance

note: "1. A specific action carried out by a computer in the process of executing a program. 2. In mathematics, an action performed on a set of entities that produces a new entity. "
en: Operation
wa: Operåcion

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: Options
wa: Tchuzes

note: "A logical operation for combining two bits (0 or 1) or two Boolean values (false or true). If one or both values are 1 (true), it returns the value 1 (true). "
en: OR
wa: OU

note: "1. In computing, the relative significance of a digit or byte. High-order refers to the most significant (usually leftmost) digit or byte; low-order refers to the least significant (usually rightmost) digit or byte. 2. The sequence in which arithmetic ope"
en: Order
wa: Ôre

note: "The way text or images are printed, i.e. either lengways or sideways."
en: Orientation
wa: Plaeçmint

note: "The results of processing, whether sent to the screen or printer, stored on disk as a file, or sent to another computer in a network."
en: Output
wa: Rexhowe

note: "A text-entry mode in which newly typed characters replace existing characters under or to the left of the cursor insertion point. "
en: Overwrite
wa: Sipotchî

note: "The person who created a file or directory. "
en: Owner
wa: Prôpietaire

note: "A computer application consisting of one or more programs created to perform a particular type of work or grouped for modular installation."
en: Package
wa: Pacaedje

note: "1. In word processing, the text and display elements to be printed on one side of a sheet of paper. 2. A fixed-size block of memory (8192 contiguous byte locations). 2.  A Web-page."
en: Page
wa: Pådje

en: Pager
wa: Pådjeu

note: "In paint programs, a collection of drawing tools, such as patterns, colors, brush shapes, and different line widths."
en: Palette
wa: Palete

note: "A control area."
en: Panel
wa: Scriftôr

note: "In programming, a value that is given to a variable before an expression is evaluated by a program. A parameter can be text, a number, or an argument name assigned to a value that is passed from one routine to another. "
en: Parameter
wa: Paramete

note: "Hard disks and other similar devices can be 'divided' into parts which, for all practical purposes, can be used as separate disks; these parts are called partitions. For example, you can create partitions of differrent types (e.g., FAT32 used by Windows a"
en: Partition
wa: Pårticion

note: "A string of typable characters (letters, numbers, punctuation marks, etc.) used to authenticate a user's identity. Required for <link linkend='login'>logging in</link>."
en: Password
wa: Sicret

note: "To insert text or a graphic that has been cut or copied from one document into a different location in the same or a different document. "
en: Paste
wa: Aclaper

note: "1. In communications, a link between two nodes in a network. 2. A route through a structured collection of information. 3. In file storage, the route followed by the operating system through the directories to a file. "
en: Path
wa: Tchimin

note: "Objects with meaningful regularities."
en: Pattern
wa: Patron

note: "1. Software connection between two programs. 2. The UNIX operator
en: Pipe
wa: Buze

note: "A single element, or <quote>dot</quote>, on the computer's screen.  A pixel's colour is made up of a mixture of red, green and blue light. Screen resolution is measured in pixels."
en: Pixel
wa: Picsel

note: "A data structure that describes the pixel image of a graphic, including such features as color, image, resolution, dimensions, storage format, and number of bits used to describe each pixel. "
en: Pixmap
wa: Imådje picsmap

en: Play
wa: Djouwer

note: "1. A unit of measure used in printing, equal to approximately 1/72 of an inch. Character height and the amount of space (leading) between lines of text are usually specified in points. 2. A single pixel on the screen, identified by its row and column numb"
en: Point
wa: Pont

en: Policy
wa: Politike

note: "Any two-dimensional closed (planar) shape composed of connected line segments (vectors), such as a hexagon, an octagon, or a triangle. "
en: Polygon
wa: Poligone

note: "In a graphical user interface, a menu that appears on-screen when a user selects a certain item. "
en: popup menu
wa: aspitant menu

note: "An interface through which data is transferred between a computer and other devices (such as a printer, mouse, keyboard or monitor), a network, or a direct connection to another computer. "
en: port
wa: pôrt

note: "A vertical print orientation in which the page or screen image is taller than it is wide. "
en: Portrait
wa: D' astampé

note: "Synonym for Mailbox"
en: Postal Box
wa: Boesse Poståle

note: "A menu choice in many graphical user interface applications that allows the user to specify how the application will act each time it is used. "
en: Preferences
wa: Preferinces

en: Prefix
wa: Betchete

note: "In word processors and other applications, the feature that formats a document for printing but displays it on the video monitor rather than sending it directly to the printer."
en: Preview
wa: Prévey

note: "In computing, to send information to a printer. "
en: Print
wa: Imprimer

note: "A computer peripheral that puts text or a computer-generated image on paper or on another medium, such as a transparency film. "
en: Printer
wa: Sicrirece

note: "The relative ranking of items. Items with a higher priority have precedence in receiving the attention of the microprocessor and the use of system resources. "
en: Priority
wa: Prumiristé

note: "The concept that a user's data, such as stored files and e-mail, is not to be examined by anyone else without that user's permission. "
en: Privacy
wa: Privaceye

note: "One of two keys in public key encryption. The user keeps the private key secret and uses it to encrypt digital signatures and to decrypt received messages.  "
en: Private key
wa: Clé privêye

en: Problem
wa: Problinme

note: "The unique identification numer of a programm or part of a program."
en: Process ID
wa: ID do process

en: Processor
wa: Processeu

note: "A sequence of instructions that can be executed by a computer. "
en: Program
wa: Programe

en: Progress
wa: Avançmint

note: "An indicator which shows the status of a process."
en: Progress Bar
wa: Bår d' avançmint

en: project
wa: prodjet

note: "A characteristic or parameter of an object or device. Properties of a file, for example, include type, size, and creation date "
en: Properties
wa: Prôpietés

note: "A set of rules or standards designed to enable computers to connect with one another and to exchange information with as little error as possible. "
en: Protocol
wa: Protocole

note: "A computer (or the software that runs on it) that acts as a barrier between a network and the Internet by presenting only a single network address to external sites. "
en: Proxy
wa: Procsi

en: Public
wa: Publike

note: "One of two keys in public key encryption. The user releases this key to the public, who can use it for encrypting messages to be sent to the user and for decrypting the user's digital signature. "
en: Public Key
wa: Clé publike

note: "A specific set of instructions for extracting particular data."
en: Query
wa: Cweri

note: "A line or list formed by items in a system waiting for service. "
en: Queue
wa: Caweye

note: "1. An FTP command that instructs the server to drop the current connection with the client from which it received the command. 2. A command in many applications for exiting the program."
en: Quit
wa: Cwiter

en: Radar map
wa: Mape radar

note: "Specifically, a reference to an arbitrary or unpredictable situation or event. "
en: Random
wa: A l' astcheyance

en: Rank
wa: Livea

en: ready...
wa: presse...

note: "To restart a computer by reloading the operating system. "
en: Reboot
wa: Renonder l' éndjole

note: "To accept data from an external communications system, such as a local area network (LAN) or a telephone line, and store the data as a file."
en: Receive
wa: Riçure

note: "1. A data structure that is a collection of fields (elements), each with its own name and type. 2. To retain or write information, usually in a file."
en: Record
wa: Eredjistrumint

note: "A parallelogram whose angles are right angles."
en: Rectangle
wa: Rectangue

note: "This reverses the effect of the last undo operation on an object."
en: Redo
wa: Rifé

note: "1. To retrace a video screen at frequent intervals. 2. To recharge dynamic random access memory chips (DRAMs) so that they continue to retain the information stored in them. "
en: Refresh
wa: Rafrister

note: "An area dedicated to or reserved for a particular purpose. "
en: Region
wa: Redjon

en: regular
wa: erîlé

note: "Not in the immediate vicinity, as a computer or other device located in another place and accessible through some type of cable or communications link."
en: Remote
wa: Å lon

note: "To delete permanently."
en: Remove
wa: Oister

note: "A command in most file transfer protocol (FTP) clients and in many other systems that allows the user to assign a new name to a file or files."
en: Rename
wa: Rilomer

note: "A command that causes all information  to be repeated."
en: Repeat
wa: Repeter

note: "To put new data in the place of other data, usually after conducting a search for the data to be replaced. "
en: Replace
wa: Replaecî

note: "The presentation of information about a given topic, typically in printed form. Reports prepared with computers and appropriate software can include text, graphics, and charts."
en: Reports
wa: Rapoirts

note: "To restart a computer without turning off its power."
en: Reset
wa: Rimete a zero

note: "To make an object or space larger or smaller. "
en: Resize
wa: Candjî di grandeu

note: "A measurement indicating the height and width of the visible screen of a computer in pixels."
en: Resolution
wa: Finté

note: "Synonym of Reboot."
en: Restart
wa: Renonder

note: "To take up a process exactly where it had benn interrupted or stopped."
en: Resume
wa: Rataker

note: "mc.pot"
en: Retry
wa: Rissayî

note: "To return to the last saved version of a document. "
en: Revert
wa: Rivni en erî

note: "The privileged user on a UNIX system; has full control over the system and all files on it, including those of other users. Is typically used by system administartor for system maintenance"
en: Root
wa: Raecene

note: "The top level directory of a UNIX file system, containing all other files and directories. Root directory is denoted by a single slash (<filename>/</filename>)."
en: Root Directory
wa: Ridant raecene

note: "The background of an X11 desktop, in which background images (<quote>wallpaper</quote>) or running programs may be displayed."
en: Root Window
wa: Purnea raecene

note: "A series of items arranged horizontally."
en: Row
wa: Roye

note: "A file containing in it in a packed form all the files comprising an application (executable files, documentation, configuration, etc.), plus some extra information about the application, such as a brief description and dependency information. The RPM for. RPM format was developed by <ulink type='h
en: RPM package
wa: Pacaedje RPM

note: "To execute a program."
en: Run
wa: Enonder

en: Sample
wa: Mosteure

note: "In color graphics and printing, the amount of color in a specified hue. "
en: Saturation
wa: Saturaedje

note: "To write data (typically a file) to a storage medium, such as a disk or tape."
en: Save
wa: Schaper

note: "A horizontal or vertical line on a graph that shows minimum, maximum, and interval values for the data plotted."
en: Scale
wa: Schåle

note: "In optical technologies, to move a light-sensitive device across an image-bearing surface such as a page of text, converting the light and dark areas on the surface to binary digits that can be interpreted by a computer."
en: Scan
wa: Sicaner

note: "The physical monitor device of a computer, consisting of a cathode ray tube, liquid crystal display, or similar means of displaying pixels; the visible picture displayed on the monitor."
en: Screen
wa: Waitroûle

note: "A program which blanks the screen or displays pretty or entertaining graphics after a period of inactivity on the console.  Originally intended to prevent burn-in of images on older cathode-ray tubes, screensavers are now used primarily for entertainment "
en: Screen Saver
wa: Sipårgneu di waitroûle

note: "The process of seeking a particular file or specific data. "
en: Search
wa: Cweri

note: "Protection of a computer system or network and its data from harm or loss. "
en: Security
wa: Såvrité

note: "In general computer use, to specify a block of data or text on screen by highlighting it. In information processing, to choose from a number of options or alternatives."
en: Select
wa: Tchoezi

note: "In applications, the highlighted portion of an on-screen document. "
en: Selection
wa: Tchuze

note: "To transmit a message or file through a communications channel."
en: Send
wa: Evoyî

note: "A punctuation character used to delimit charater strings."
en: Separator
wa: Separateu

note: "1. On a local area network (LAN), a computer running administrative software that controls access to the network and its resources and provides resources to computers functioning as workstations on the network. 2. On the Internet or other network, a compu"
en: Server
wa: Sierveu

note: "1. To change the value of a bit to 1. 2. To establish a particular condition."
en: Set
wa: Mete

note: "Controls for choosing predetermined values."
en: Settings
wa: Apontiaedjes

note: "1. A computer along with all its devices. 2. The procedures involved in preparing a software program or application to operate within a computer."
en: Setup
wa: Apontiaedje

en: Severity
wa: Gråvité

note: "To make files, directories, or folders accessible to other users over a network."
en: Share
wa: Pårtaedjî

en: Show
wa: Mostrer

note: "To close a program or operating system in a manner ensuring that no data is lost."
en: Shut Down
wa: Distinde

note: "1. Any electrical quantity, such as voltage, current, or frequency, that can be used to transmit information. 2. A beep or tone from a computer's speaker or a prompt displayed on screen."
en: Signal
wa: Signå

note: "A sequence of data used for identification, such as text appended to an e-mail message or fax. "
en: signature
wa: sinateure

en: Skip
wa: Passer houte

note: "1. In a multiprocessing environment, a temporary state of suspension during which a process remains in memory so that some event, such as an interrupt or call from another process, can 'awaken' it. 2. In programming, a state of suspension caused by a loop"
en: Sleeping
wa: Doirmant

en: slow terminals
wa: londjins terminås

note: "A synonym for intelligent. "
en: Smart
wa: Sûti

note: "A terminal that contains a microprocessor and random access memory (RAM) and that does some rudimentary processing without intervention from the host computer.  "
en: Smart terminal
wa: Sûti terminå

en: Snooze
wa: Socter

note: "A software endpoint for network communication."
en: Socket
wa: Soket

note: "To organize data, typically a set of records, in a particular order. "
en: Sort
wa: Relére

note: "A type of expansion board on PC-compatible computers that allows the playback and recording of sound, such as from a WAV or MIDI file or a music CD-ROM. Most "
en: sound card
wa: cåte son

note: "In information processing, a disk, file, document, or other collection of information from which data is taken or moved. "
en: Source
wa: Sourdant

note: "Human-readable program statements written by a programmer or developer in a high-level or assembly language that are not directly readable by a computer. Source code needs to be compiled into object code before it can be executed by a computer."
en: Source code
wa: Côde sourdant

en: Spell
wa: Coridjî l' ortografeye

note: "An application that employs a disk-based dictionary to check for misspellings in a document. "
en: Spell Checker
wa: Coridjeu d' ortografeye

note: "1. A de jure technical guideline advocated by a recognized noncommercial or government organization that is used to establish uniformity in an area of hardware or software development. 2. A de facto technical guideline for hardware or software development that occurs when a product or philosophy is
en: Standard
wa: Sitandård

en: Start
wa: Enonder

note: "The process of starting or resetting a computer. "
en: Startup
wa: Enondaedje

note: "Synonymous with Status"
en: State
wa: Estat

note: "The branch of mathematics that deals with the relationships among groups of measurements and with the relevance of similarities and differences in those relationships. "
en: Statistics
wa: Sitatistikes

note: "The condition at a particular time of any of numerous elements of computing-a device, a communications channel, a network station, a program, a bit, or other element-used to report on or to control computer operations."
en: Status
wa: Estat

note: "In computing, any device in or on which information can be kept. Microcomputers have two main types of storage: random access memory (RAM) and disk drives and other external storage media. "
en: Storage
wa: Wårdaedje

note: "One or more lines drawn through a selected range of text, usually to show deletion or the intent to delete."
en: Strikethrough
wa: Båré

note: "A data structure composed of a sequence of characters usually representing human-readable text."
en: String
wa: Tchinne

en: Style
wa: Stîle

note: "A directory (logical grouping of related files) within another directory."
en: Subdirectory
wa: Sorridant

note: "Topic line in an e-mail message"
en: Subject
wa: Sudjet

note: "A menu that resides within another menu."
en: Submenu
wa: Sormenu

note: "A function that passes a job, function or setting to the system for processing"
en: Submit
wa: Evoyî

note: "One or more characters printed slightly below the baseline of surrounding text. "
en: Subscript
wa: Dizo l' roye

note: "A sequential section of a string. "
en: substring
wa: dizo-tchinne

en: Suffix
wa: Cawete

note: "A character printed slightly above the surrounding text, usually in smaller type. "
en: Superscript
wa: Dizeu l' roye

note: "Assistance, such as technical advice provided to customers."
en: Support
wa: Sopoirt

note: "To halt a process temporarily. "
en: Suspend
wa: Djoker

note: "1. To exchange one item for another, as in swapping floppy disks in and out of a single drive. 2. To move segments of programs or data between memory and disk storage. "
en: Swap
wa: Discandjî

note: "A file of special type which contains no data but instead, points to another file or directory. Equivalent to a shortcut under Windows."
en: Symbolic Link
wa: Loyén simbolike

note: "To cause to occur at the same time."
en: Synchronize
wa: Sincronijhî

note: "An error resulting from a statement that violates one or more of the grammatical rules of a language and is thus not 'legal'. "
en: Syntax error
wa: Aroke di sintacse

note: "Any collection of component elements that work together to perform a task. Examples are a hardware system consisting of a microprocessor, its allied chips and circuitry, input and output devices, and peripheral devices; an operating system consisting of a"
en: System
wa: Sistinme

note: "The person responsible for administration and maintenance of a computer system."
en: System Administrator
wa: Administrateu do sistinme

note: "A process that specifies the machines, devices and programs that form a particular processing system."
en: System Configuration
wa: Apontiaedje do sistinme

en: system settings
wa: apontiaedjes do sistinme

note: "1. In programming, a data structure usually consisting of a list of entries, each entry being identified by a unique key and containing a set of related values. 2. In relational databases, a data structure characterized by rows and columns, with data occu"
en: Table
wa: Tåvlea

note: "1. In programming, one or more characters containing information about a file, record type, or other structure. 2. In certain types of data files, a key or an address that identifies a record and its storage location in another file.  3. In markup languag"
en: tag
wa: etikete

note: "A file created using the <command>tar</command> (Tape ARchive) program, which conglomerates multiple files, or even a whole directory tree, into one file for easy storage or transfer.  These archives are often compressed using the gzip program and given a"
en: tar archive
wa: Årtchive tar

note: "A stand-alone application or a subprogram that is run as an independent entity."
en: task
wa: bouye

note: "Originally, a physical device, a monitor capable of showing text output with a connected keyboard. Nowadays, mostly used to refer to a window on your screen which emulates one of these terminals and provides a command line prompt for entering commands and"
en: Terminal
wa: Terminå

note: "To check program correctness by trying out various sequences and input values. "
en: Test
wa: Sayî

en: Test Module
wa: Module di saye

note: "Data that consists of characters representing the words and symbols of human speech; usually, characters coded according to the ASCII standard."
en: Text
wa: Tecse

note: "A document file in ASCII format, containing characters, spaces, punctuation, carriage returns, and sometimes tabs and an end-of-file marker, but no formatting information. "
en: Text only
wa: Rén ki do tecse

note: "An integrated collection of graphical elements intended to give the desktop a certain look and feel.  Common theme components include matching backgrounds, icons, and window decorations. The look of GNOME desktop is determined by 2 themes: a GTK theme, which determines the look of application menus
en: Theme
wa: Tinme

note: "A calendar default that identifies whether times are shown acc. to a 12-hour clock or a 24-hour clock."
en: Time format
wa: Cogne po håyner l' tins

note: "An event that indicates that a predetermined amount of time has elapsed without some other expected event taking place. The time-out event is used to interrupt the process that had been waiting for the other expected event. "
en: Timeout
wa: Ratindaedje

en: Timezone
wa: Coisse d' eureye

en: Title
wa: Tite

note: "In an application in a graphical user interface, a row, column, or block of on-screen buttons or icons. When these buttons or icons are clicked on with the mouse, macros or certain functions of the application are activated. "
en: Toolbar
wa: Bår ås usteyes

note: "A package of compact, well-designed programs designed to do a specific task well."
en: Tool
wa: Usteye

en: topic
wa: sudjet

note: "The movement of data from one location to another. "
en: Transfer
wa: Transferer

note: "In programming, to convert a program from one language to another. Translation is performed by special programs such as compilers, assemblers, and interpreters. "
en: Translate
wa: Ratourner

note: "An icon on the screen, resembling a garbage can. To delete a file or eject a diskette, the user drags the icon for the file or diskette to the Trash. "
en: Trash
wa: Batch

note: "A data structure containing zero or more nodes that are linked together in a hierarchical fashion. If there are any nodes, one node is the root; each node except the root is the child of one and only one other node; and each node has zero or more nodes as"
en: Tree
wa: Åbe

note: "1. In programming, the nature of a variable, for example, integer, real number, text character, or floating-point number. 2. In printing, the characters that make up printed text, or the complete set of characters in a given size and style (font). "
en: Type
wa: Sôre

note: "To restore deleted information, usually the last item deleted. "
en: Undelete
wa: Disrafacer

note: "To format a selection of text so that the text is printed with a line slightly below it."
en: Underline
wa: Sorlignî

note: "To reverse the last action-for example, to undo a deletion, thus restoring deleted text to a document. "
en: Undo
wa: Disfé

note: "A character set which strives to include all symbols in all human alphabets, and all special symbol used by people. It is a work in progress; the latest version of Unicode (3.0) includes 49,194 characters and covers languages ranging from English to Chine"
en: Unicode
wa: Unicôde

note: "To remove software completely from a system, including the elimination of files and components residing in system locations such as the Registry in Windows 9x, Windows NT, or Windows 2000. "
en: Uninstall
wa: Disastaler

note: "A response to a request for a connection to a server that indicates that the network is unable to find the specified address. "
en: Unknown host
wa: Lodjoe nén cnoxhou

note: "1. To remove a storage medium, such as a tape or disk, from its drive. 2. To remove software from system memory. "
en: Unload
wa: Distcherdjî

note: "A new file that has not yet been saved by the user unser a specific name."
en: Untitled
wa: Sins tite

note: "A new release of an existing software product. A software update usually adds relatively minor new features to a product or corrects errors (bugs) found after the program was released. To change a system or a data file to make it more current."
en: Update
wa: Mete a djoû

note: "The new or enhanced version of a product. To change to a newer, usually more powerful or sophisticated version."
en: Upgrade
wa: Mete a djoû

note: "An address or ocation of a document. Most common URL types are a Web address (such as http://www.gnome.org), a file on a FTP server (e.g., ftp://ftp.gnome.org/pub), or a file on your own local system (e.g., file:/usr/doc/). "
en: URL
wa: Hårdêye

note: "An actual person who uses a computer system, identified by a unique username, or a virtual person or role similarly identified by a unique username.  Virtual users may be used to run daemon or other software."
en: User
wa: Uzeu

note: "The portion of a program with which a user interacts. Types of user interfaces, or UIs, include command-line interfaces, menu-driven interfaces, and graphical user interfaces. "
en: User Interface
wa: Eterface avou l' uzeu

note: "A string of alphanumeric characters uniquely identifying a user of a computer system.  Most usernames are based on the user's real name, so Mary Smith might have the  username 'mary' or 'msmith'."
en: Username
wa: No d' uzeu

note: "A quantity assigned to an element such as a variable, symbol, or label. "
en: Value
wa: Valixhance

note: "In programming, a named storage location capable of containing data that can be modified during program execution. "
en: Variable
wa: Variåve

en: Vendor
wa: Vindeu

note: "Displaying messages as English text rather than as concise (but cryptic) codes."
en: VERBOSE
wa: BADJAWE

note: "To confirm either that a result is correct or that a procedure or sequence of operations has been performed."
en: Verify
wa: Verifyî

note: "A particular issue or release of a hardware product or software title."
en: Version
wa: Modêye

en: Vertical
wa: D' astampé

en: Vertical Alignment
wa: Aroymint d' astampé

note: "Pertaining to the visual component of a television signal. In relation to computers, video refers to the rendering of text and graphics images on displays."
en: Video
wa: Videyo

note: "The display of data or an image from a given perspective or location. "
en: View
wa: Vuwe

note: "Pertaining to a device, service, or sensory input that is perceived to be what it is not in actuality, usually as more 'real' or concrete than it actually is."
en: Virtual
wa: Forveyou

note: "In a graphical user interface, a pattern or picture in the screen background that can be chosen by the user. "
en: Wallpaper
wa: Tapisreye

en: Warning
wa: Adviertixhmint

note: "A document on the World Wide Web. A Web page consists of an HTML file, with associated files for graphics and scripts, in a particular directory on a particular machine (and thus identifiable by a URL). "
en: Web Page
wa: Pådje waibe

note: "A single element of a graphical user interface, such as a button, scrollbar, or text input area."
en: Widget
wa: Ahesse

en: Width
wa: Lårdjeu

note: "The interface element used to display most applications under a windowing GUI such as <link linkend='xwin'>X Window System</link>.  Windows typically consist of a main area in which typing or other work occurs, a title bar (which may contain buttons to mi window-specific menus, and a scroll bar dow
en: Window
wa: Purnea

note: "A program which extends the capabilities of the  <link linkend='xwin'>X Window System</link> by providing most of the user-friendly <link linkend='widget'>widgets</link> people expect from a windowing system, such as window borders, buttons and menus,  wa"
en: Window Manager
wa: Manaedjeu di purneas

note: "The native unit of storage on a particular machine. A word is the largest amount of data that can be handled by the microprocessor in one operation and also, as a rule, the width of the main data bus. "
en: Word
wa: Mot

en: Work
wa: Ovraedje

note: "The background screen area on which windows and icons are displayed."
en: Workspaces
wa: Sicribannes

note: "A transfer of information to a storage device, such as a disk, or to an output device, such as the monitor or printer. "
en: Write
wa: Sicrire

note: "A disk drive developed by Iomega that uses 3.5-inch removable disks (Zip disks) capable of storing 100 megabytes of data. "
en: Zip Drive
wa: Plakete Zip

note: "To enlarge a selected portion of a graphical image or document to fill a window or the screen. "
en: Zoom
wa: Zoumer
